N<>. 259. 12# Donderdag 3 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Adver ten tien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich ens. Middelburg, 2 November. Benoemingen en besluiten. ra-d van state. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. L. P. Op den Hooff, als referen daris bij den raad van state, onder dankbetuiging» Indien goed spreken zilver en op zijn tijd- zwijgen goud is, dan mag, met het oog op een voorval dat in de jongste zitting van den gemeen teraad van Middelburg plaats heeft gehad, be twijfeld worden of beide metalen in dit achtbaar lichaam naar hun rechte waarde geschat worden. Door burg. en weth. was voorgesteld de jaar wedde van den gemeente-bouwmeester met 25 pet. te verhoogen, op grond van„de zeer vele werkzaamheden aan zijue betrekking verbonden en den ijver en de bekwaamheid door hem aan den dag gelegd", alsook teneinde zijne bezoldiging aan die van den directeur der gemeente-gasfabriek gelijk te maken. (Zie de begrooting in de M. Ct. van 16 Sept. jl.) De commissie van financiën opperde tegen dit voorstel geen bezwaar. In die van fabricage ontmoette het Lij éen lid bedenking. (Zie de verslagen der beide com missiën in de M. Ct. van 27 Oct. jl.) Bedoeld lid meende dat de genoemde betrekkingen niet gelijk gesteld kunnen worden en dat de werkzaamheden van den gemeente bouwmeester niet van zulk een buitengewouen omvang zijn. Tegen den ijver of de bekwaamheid van den ambtenaar bracht hij echter niets in het midden en burg. en weth. achtten, met het antwoord der overige leden van de comm. van fabricage, dat de bezoldiging van den bouwmeester en den directeur der gasfabriek wèl aan elkander gelijk behoorden te zijn, de geopperde bedenking vol doende wederlegd. Aldus schriftelijk voorbereid, komt het voorstel in de openbare raadszitting. Daar brengt plot seling het raadslid, dat in de comm. van fabricage het voorstel schriftelijk bestreden had, eene vol ledige akte van beschuldiging tegen den gemeente bouwmeester te berde. MCt. van 31 Oct. jl.) Zijn zedelijk en maatschappelijk gedrag laat, volgens deze beschuldiging, te wenseben over; de wijze waarop hij zijne onderhoorigen, de inge zetenen die met hem in aanraking moeten komen, de aaunemers van gemeentewerken enz. behandelt, verdient afkeuring; zijne ontwerpen voor die werken en hunne uitvoering leveren stof tot aanmerkingen op. Hij is niet de on afhankelijke technische raadgever van burg. en weth., maar de machinale uitvoerder hunner bevelen. Ben en ander vordert, in plaats van belooniug, dringend verbeteringhet raadslid, dat als lid der comm. van labricage tot de benoeming van den bouwmeester heelt medegewerkt, ver klaart die thans te betreuren en acht het bestuur der godshuizen, dat aen gemeente-ambtenaar het toezicht over zijne gebot.wen onthoudt n heeft, door de uitkomst ten volle gerechtvaardigd. "Watworüt op deze beschuluigingen geantwoord? Het voorstel tot traktements-verhooging wordt aangenomen met slechts éen stem tegen want de heeren Nagtglas en Hurgronje, die mede tegen stemden, hadden alleen bezwaar tegen het bedrag. Tegen hét beginsel, dat den gemeente- bouwmeester wegens zijn ijver en zijne bekwaam heid eene belooning behoorde toegekend te worden, stemde alleen zijn beschuldiger, de heer Snijders. De burgemeester had echter te voren gezegd, dat men het hem ten goede zou houden indien hij op de rede van den hetr Snijders, „die eene bijna zuiver personeele strekking had", niet ant woordde. Welnu, indien de raadsleden hiermede tevreden zijn geweest, wij gelooven te mogen verzekeren dat de burgerij het niet is. Eu deze ontevre denheid treft niet in 't bijzonder het hoofd der gemeente, maar de wethouders, de overige leden der comm. van fabricage en alle raadsleden. Nu er gesproken was, moest er geantwoord worden. Was men daartoe op 'toogenblik niet in staat, men had de verhooging van de begrooting moeten afnemen en de beslissing aanhouden. Eene beloo ning voor ijver en bekwaamheid mocht niet toegekend worden aan een ambtenaar, op wiens geuiag en bekwaamheid openlijk, door een raads lid dat meer dan de meeste anderen in de gele genheid gesteld is over zijne werkzaamheden te oordeeleu, onbeantwoorde aanmerkingen gemaakt waren. Het behoort geenszins tot onze taak, den gemeente-bouwmeester tegen de ingebrachte be schuldigingen te verdedigen. Maar wij willen niet nalaten te wijzen op eenige zwakke zijden in het betoog van den heer Snijders, ten bewijze dat hetgeen door ons verlangd wordt, inderdaad niet moeilijk te doen ware geweest. Wij laten de insinuatie omtrent het zedelijk en maatschappelijk gedrag van den ambtenaar buiten beschouwing. Een raadslid moest zich onthouden van, onder den dekmantel zijner onschendbaarheid, beschul digingen te uiten, die in den raad niet thuis behooren, die niet gestaald kunnen worden en die hem, op eene andere plaats, aan aan raking met den strafrechter of aan andere onaan gename gevolgen zonden bloot stellen. Maar waarom werd den heer Snijders de eisch niet gesteld de feiten en gevallen, die hem stof tot zijue aanklacht leverden, in bijzonderheden op te geven, met vermelding zijner gegevens en redenen van wetenschap Men had dan over de vertrouw baarheid der bronnen kunnen oordeelen, waaruit hij zijne inlichtingen geput heeft; mea had kunnen nagaan in hoever zijne beschouwing wellicht eenzijdig of bevooroordeeld geacht, en of tegenover haar niet eene andere gesteld behoorde te worden. Zender ons met het werk te belasten, dat de taak der toehoorders van den heer Snijders ware geweest, meeneu wij te mogen zeggen dat tot het vermoeden, dat diens beschuldigingen op eene eenzijdige beschouwing gegrond zijn geweest, aan leiding bestaat. Een gemeente-bouwmeester is tegen over aannemers, leveranciers en werkbazen in eene verhouding geplaatst weke hem, bij strenge op vatting van zijn plicht, vele vijanden moet bezorgen. Strenge plichtsbetrachting wordt in- tusschen van hem gevorderd. Indien nu toegegeven moet worden dat ook hierin overdrijving mogelijk is, dat de moeilijkheid der verhouding, zonder plichtverzuim, door tact, welwillendheid en recht vaardigheid verlicht, daarentegen door ruwheid, wispelturigheid en willekeur onnoodig verzwaard kan worden, dan blijft het toch eene waarheid dat overmaat van onafhankelijkheid in dtn ver tegenwoordiger der gemeente tegenover hare werknemers tot de vergefelijke gebreken, tot de défauts de ses qualités, behoort. Yooral, zou meu zeggen, in 't oog van een raadslid, dat van den zelfden ambtenaar, tegenover zijne onmiddellijke chefs, eene zoo groote mate van zelfstandigheid verlangt. Er zijn gemeenteraden, in welke een slecht getuigenis van de zijde der leveranciers en aannemers als de beste aanbeveling voor den gemeente-bouwmeester gelden zou. Ware aan den bestrijder van het voorstel van burg. en weth. en volstrekt niet alleen van den persoon des bouwmeesters, de eiseh gesteld om het terrein der algemeenheden te verlaten, een ander gewenscht doel ware daarmede tevens be reikt. De heer Snijders treedt, o. a. blijkens zijne openlijke verklaringen in de kiezers-verga dering van 13 Juli dezes jaars, gaarne op als de vertegenwoordiger van hetgeen hij noemt „het burgerlijk element", als de behartiger niet sltchts van de groote, maar ook van de „kleine" belangen. De populariteit, welke hij daarmede zoekt te verwervenware goedkoop gekocht indien zij slechts betaald werd met het vleien van wat vooroordeelen en het overbrengen van wat eenzijdige klachten. Moest het hem veel waard zijn, te kunnen bewijzen dat hij de gunst zijner medeburgers n iet door deze middelen zoekt te verkrijgen, het algemeen belang ware gebaat indien gebleken was dat een raadslid w e 1 zich aan een dergelijk misbruik van zijne positie schuldig had gemaakt. Zooals de zaak nu behandeld is, komt geen enkel belang tot zijn recht. Het voorstel van het dagelijksch bestuur blijft, even als het besluit van den raad, onder den druk eener onopgeloste tegen werping, die er de beweegreden van wegneemt; de goede naam van een ambtenaar blijft onder den smet eener aanklacht, welke aan zijne zedelijke kracht tot verdere plichtsvervulling afbreuk doet; de achtenswaardigheid van een raadslid blijft onder de verdenking van zonder afdoende bewijzen een ambtenaar verdacht te hebben gemaakt, die buiten etaat was zich te verdedigen. Het is niet aan ons te besiisseu of het spreken van den heer Snijders in dit geval de waarde van zilver heeft gehad. Dat echter het zwijgen zijner hoorders beneden die van goud is gebleven, dur ven wij wel verzekeren. Eenige jaren geleden werd door den minister van marine voorgeschreven dat officieren, die zwarigheid maakten als lid van een krijgsraad een eed af ie leggen, vrij waren, zonder opgave van redenen, om met een belofte te volstaan. De tegenwoordige minister is verleden jaar op deze bepaling teruggekomen en heeft niet alleen gelast dat ieder, met uitzondering der doopsge zinden alleen, moet zweren, maar ook het formulier en de wijze van eedsaflegging voor Christenen en Israëlieten, nauwkeurig voorgeschreven. Van waar ontleent de regeering de bevoegdheid, vraagt het Handelsbladom aldus do w e t- t o 1 ij k e voorschriften omtrent de eedsaflegging op eigen gezag aan te vullen *§int Maartensdijk, 1 Nov. De aardappelen zijn hier dit jaar puik te noemen en daarbij is de opbrengst groot, waarvan het blijde gevolg is, dat de prijzen laag zijn. Voor beste jammen betaalt men f 2.50 a f 2.75 per H. L., terwijl de blauwe, waarvan sommige veel door de ziekte geleden hebben, 2 a 2.25 gelden. *TIiolen, 1 Nov. Het oorspronkelijke plan om de te bouwen nieuwe school in te richten voor 500 leerlingen, is gewijzigd moeten worden, door dat de regeering de vergunning daartoe gewei gerd heeft. Zij zal dus slechts 400 leerlingen bevatten. Daar echter het aantal schoolkinderen grooter is, zal een gedeelte der nu bestaande school geschikt gemaakt worden voor 100 kinde ren, terwijl het overige gedeelte in orde zal gebracht worden voor de normaalschool. Axel, 1 November. Tengevolge van het in de vorige vergadering van den gemeenteraad genomen besluit om nadere inlichting te vragen betrekkelijk de alhier op te richten normaallessen, werd heden behandeld een brief van den distriets-schoolopziener, houdende ken nisgeving, dat er uitzicht bestaat, dat door de regeering eenige rijkstoelagen aan die instelling zullen worden verbonden. In weerwil vau dit berieht, dat als eene toestemming kan worden beschouwd, verklaarden zich 5 leden voor en 5 tegen, zoodat het nemen van een besluit tot een volgende vergadering werd uitgesteld. Terseke, 1 November. De verzendingen van oesters zijn hier in vollen gaDg, hetgeen o. a. blijkt uit het betrekkelijk aanzienlijk aantal van 640 berichten, dat in de maand October aan het telegraafkantoor behandeld werd. Door den ge ringen aanslag in 1879 zullen de leveranciers niet aan alle aanvragen kunnen voldoen, en de koopers de weinige groote oesters elkander moeten betwis ten, of zich met oesters van tweede grootte, z. g. n. twijfelaars, moeten tevreden stellen. De prijzen zijn dan ook dezen winter hoog. Tot inlichting van de belangstellenden in het lot der schipbreukelingen van de Koning der Ne derlanden, wordt medegedeeld dat niet vóór den 3en ot 4en November op Ceyiou tijding van de Tschagos-eilanden kan ontvangen worden met het op den 22en October jl. daarheen vertrokken stoom schip Beady. Met grooten luister en onder algemeene deel neming werd gisteren te 's Hertog^nboeeh het feest gevierd der 25jarige ambtsvervulling van jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Noord-Brabant. Nadat de vergadering der provinciale staten was geopend, werd de zitting geschorst, en begaven zich de leden in een aangrenzende zaal, waar de uitreiking plaats had van het geschenk der inge zetenen van Noord Brabant. Het bestaat in een prachtig milieu de tablevan gedreven zilver. De heer Diepen bracht den jubilaris de gelukweuschen der staten op dezen gedenk waardigen dag over. De commissaris des konings betuigde zijn dank voor de vele big ken van toegenegenheid, die hij had ontvangen en gaf de verzekering, het welzij n der provincie en van hare ingezetenen steeds te zullen voorstaan. Door gedep. staten van Gelderland is in plaats van den ingenieur C. L. M. Lambrechtsen, tenge volge van diens benoeming in Zeeland, op de voordracht van adjunct-ingenienr van den water staat in eerstgenoemde pioviucie geplaatst de ingenieur W. K. Behrens, te Nijmegen. De afdeeling Levensverzekering van de vereeni- ging Eigen Hulphoeft gedurende den korten tijd van haar bestaan (ruim 2 jaren), eene groote vlncht genomen. Wij vernemen toch, dat voor een kapitaal is verzekerd van ƒ921,275, hetgeen wel als een bewijs kan aangemerkt worden voor de solide grondslagen, waarop de onderneming berust. (Arnh. Ct.) Op de voordracht voor hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Noord-Holland zijn geplaatst B. Höogenboom, rijks-ingenieur te Hoorn, en J. Scholtens, kapitein-iugenieur te 's Hertogenbosch. De recht streeksche berichten uit Zuid-Afrika loopen tot 11 Oct. De zaak van het Hollandsch in het Kaapsch parlement gaat steeds vooruit en vóór het einde der volgende zitting wacht men de wet tot wijziging der constitutie ten behoeve van het gebruik van het Hollandsch. De be vordering van het onderwijs in die taal wordt sterk aangeprezen. Over de Transvaal wordt veel geredekaveldvrij algemeen deukt men dat het best is geweest de conventie als proef aan te nemen. Het Transvaalsehe blad De Volksstem hoopt, dat als werkelijk bezwaren gegrond moch ten bevonden worden, de Britsche regeering later tot wijziging zal overgaan. De inwendige zaken eisohen vooreerst regeling, vooral de kerkelijke, onderwijs en spoorwegen. Te Amsterdam is een Zuid-Afrikaansche Handelmaatschappij tot stand gekomen. Haar kapitaal zal li millioeu bedragen, verdeeld in 5 seriën van 300.000, waarvan de eerste geheel en de tweede voor de helft volteekend is. Commissarissen dezer maatschappij zijn mr. R. van Rees, te Amsterdam, F. A. Holleman, te Oirterwijk, en J. L. L. Tilanus, te Vriezenveen. Directeuren E. J. Koch, J. P. Koch en J. P. van der Tholl. De eerstgenoemde vestigt zich in de Transvaal, de tweede in Londen; de derde zal te Amsterdam, den hoofdzetel der maatschappij, het beheer voeren. De Indische Oids over November bevat: Aan- teekeniugen omtrent Indië 's verhouding tot Ne derland, door dr. F. C. L. Wijnmalen.Een slot woord over de le Atjeh-expeditie, door generaal Booms. De afschaffing der pantjen-diensten, door G. F. C. Rose. De personeele diensten der inl. bevolking op Java en Madoera, dooreen ambtenaar bij het binnenl. bestuur. De Mang- kasaren en Boegineezen, door R. van Eek. Feuilleton Voor twee jaar met verlof, door Sally m Overzicht van het koloniaal verslag over 1881, Varia, Critiek, Berichten enz. De 10e aflevering van het maandblad De Natuur (uttg. J. G. Broese te Utrecht), is voor een groot deel aan de electriciteits-tentoonstelling te Parijs gewijd. Behalve de daarop betrekking hebbende afbeeldingen en opstellen, bevat zij bij- diagen over de Rigi- en Vesuvins-spoorwegen, de Dechen-holen en dé valleien van deRnhrendeLeune, over smelten en stollen, over het Zilver- en het IJzer- bekje Spermesles Cantans en S. malabarica), beuevens de voortzetting der zeer interessante „natuurkundige proeven met eenvoudige toestellen." Eigen Haard geeft in no 4 4 een gravure naar Bakker Korff's geestige schilderij De nieuwe Dienstbode, terwijl in den tekst de novelle van Keiler, Onze Kinderen en die van mr. W. J. ten Hoet, Bomerswaal, worden voortgezet. e Globe over November bevatBeelden uit Elzas-Lotharingen. Charlott9 Brontê Curret Bell). Vineta en de Jumsvikingers. Graaf en gravin Circourt. Door de verzending van afl. 7174 van Becker's Wereldgeschiedenis voor het Volkver taald door prof Jongeneel, is van dit belangrijke werk de afdeeling Nieuwste Geschiedenis voltooid en zijn van de Nieuwe Geschiedenis (&.Qcl V) negen vellen druks in handen der inteeken aars gekomen« ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zaltbommel D. Ingerman, thans assistent aan de rijks-landbouwschool te Wageningen. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heereuveen, voor éen jaar, J. Uijee.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1