N°. 258. 124® Jaargang^ 1881. Woensdag 2 N ovember. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- ei^ ^Feestdagen. Prijs per 3/m, franco ^50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Cotopagnie générale de Publicité O. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. YEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 1 November. Benoemingen en besluiten: ridderorden» Benoemd tot ridder der orde Kerknieuws, Marine en leger. Recht sz aken. lUIDDELBURGSCHE COIiRAlMT. Donderdag den ei! November 1881, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 1 November 1881. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De volgende namen zijn die van de passagiers aan boord van de Koning der Nederlanden, welke niet met een van de twee tot dusver ontmoete sloepen gered zijn. B. Dankelman, C. G. J. Bekkers, mr. J. P. Van Ossenbruggen, mevr. C. G. Kotting, geb. De Heus en dochter, luit ter zee E. F. H. Sutherland, A. J. B. Logeman, E. F. Hunger, le luit. inf. M. A. Van Bommel van Vloten, mej. J. Van Waegeningh, B. De Torbal, H. J. Klitseh en eehtgenoote, F. Reinking, E, J. A, Heintz, J. Van Rooij, echtg. en kind, H. G. Luyke en J. Amiabel, echtg. en 3 kinderen. De namen der onderofficieren van land- en zeemacht zijn: V. d. Smee (te Aden aangekomen), Van de Sloeg, Nouwe, Van Loo, Trap, Mos, Bordewijk, Van der Veentgate, Meijer, Kiefer, Hooikaas, Kaiser, Verwijnen, Naw, Trotsenburg, Gompaad. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank is te 's Heer Abtskerke op 10 van elke 100 huurwaarde bepaa'd. Van Bath zijn overgeplaatst: als commiezen te water 3e klasse J. Dronkers, naar Vliseingen, J. van Veen naar Millingen, als commies 4e klasse D. Danzen, naar de controle Groenlo. Als com mies te water 3e klasse is van Vlissingen naar Bath verplaatst W. Fraterman. Werd onlangs gemeld dat de kerk te Moerdijk was ingenomen, er werd echter vergeten te melden dat ook bij die kerk de begraafplaats behoorde, die nog niet was ingenomen. Toen nu Vrijdag jl. een lijk begraven moest worden, meende men de draagbaar te balen, doch de ex-kerkvoogd C.Vos weigerde halstarrig die af te staan, evenmin als hij den sleutel van het hek der begraafplaats wilde afgeven. Men was dus genoodzaakt de politie te hulp te roepen. In tegenwoordigheid van den brigadier der maréchaussées en een paar man- schappeu werd het hek van het kerkhof openge maakt, terwijl de pastoor zoo welwillend was de draagbaar af te staan, die aan de katholieken behoort. Zelfs bij den doode kon men de veeten niet laten rusten.(Cr. Ct.) Het Handelsblad verschijnt heden als feestnommer, ter herinnering aan den leu November 1831, toen het blad voor de eerste maal als dagelij ksche Courant verscheen. Vóór dien tijd bestond het als twee- later drLmaal per week verschijnend blad, voornamelijk •voor handels- en scheepvaartberichten bestemd. In Januari 1830 waren aan den naam Handelsblad de woorden „staatkundig, wetenschappelijk, letter kundig tijdschrift" toegevoegd. In de laatste drie maanden van dat jaar kwam het reeds dagelijks uit. In 1831 werd het handelsblad aangekocht door de firma Gebroeders Diedericha en onder den dubbelen titel: Eieuwe Amster^amsche cou rant, Algemeen Handelsblad de geregelde dage lij ksche uitgave aangevangen. Onder dien naam, waarvan het tweede gedeelte langzamerhand het eerste geheel verdrongen heeft, is het blad sedert blijven bestaan. De eigendom is in handen der genoemde firma gebleven, doch in 1846 voor de helft in aandeelen gesplitst. Aan het hoofd der redactie stond tot 1846 de heer J. W. van den Biesen. Na diens overlijden trad als zoodanig op mr. L. Keyzer, later mr. S. A. Vening Meinesz, thans burgemeester van Rot terdam en nu sedert 15 jaren de tegenwoordige redactie. Van het personeel van 1831 is alleen nog over de heer H. Kever, thans chef der admini stratie. De meesterknecht der zetterjj, J. H. Weiman, is sedert 45 jaren aan het blad werkzaam en als zoodanig zijn vader opgevolgd, en ook de jsetter G. Schaap behoort nog tot de oud-gediendea. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 4 November, niet plaats hebben. Ter Weazen, 31 October. Heden morgen heeft de Engelsche stoomboot Whimbrel, gezagv. Booth, van Liverpool naar Gent bestemd, het kanaal opvarende, te Selzaete vier schepen aan gevaren, waarvan er een, een Groninger tjalk, geladen met suikerpeen, dadelijk zonk, en de drie overige belangrijke schade bekwamen. Van het gezonken schip werd het personeel met veel moeite gered. Bij het examen voor de betrekking van leer ling-weger en leerling-assistent voor het materieel bij de Mij. t'. Expl. v. Staatsspoorwegen, zijn o. a. geslaagd e» als leerling-weger J. Zuidweg, te Krabben- dijke, P. Oorninck, te Borselen, W. J. van Schaik, te Middelburg, P. Soons, te St. Maartensdijk b als leerling assistent voor het materieel; C. A. Mink en A. J. Buiterijs, beide te Middelburg. De Nederlandsche commissie voor de interna tionale tentoonstelling te Melbourne maakt ten aauzien der toegekende bekroningen bekend1° dat alleen zij, die met den eersten graad bekroond zijn, medailles zullen ontvangen2° dat aan hen wie eene 2e, 3e, 4e of 5e bekroning werd toe gewezen, getuigschriften zullen worden uitgereikt; 3° dat de medailles zijn van goud, zilver of brons; 4° dat alle medailles in rang gelijk zijn en slechts van verschillend metaal werden geslagen, ter tegemoetkoming in de zeer aanzienlijke kosten 5° dat de jury bepaalde, of men met den len, 2en, 3en, 4en of 5en graad bekroond was, terwijl de uitvoerende commissie zich het uitsluitend recht had voorbehouden, de goederen met den len graad bekroond, te splitsen in 3 klassen, naar gelang zij voor de kolonie meer of minder belangrijk waren, en daarna aanwees, welke bekroouden gouden, welke zilveren of bronzen medailles zouden ontvangen. Begunstigd door goed weder hield de dd. schutterij te Zierikzee Zaterdag een huishoudelijken schietwedstrijd, waaraan door velen werd deelge nomen. Er werd geschoten op 150 meter. De uitslag was als volgt le prijs, uitgeloofd voor dengene, die gedurende het gansche seizoen de meeste punten heeft ge schoten, sergeant A. Adriaanse2e pr., korpl. J. P. Kooman, met 49 p.3e pr., korpl. Hogerheij ie, met 41 p.4e pr. korpl. Kooman, met 41 p.5e pr., korpl. Houtkamp met 41 p.6e pr., sergt. Jacobi met 41 p.; 7e pr., sergt. Wiltson met 41 p.; 8e pr., korpl. Blom met 41 p.; 9e pr. schut ter La Brand, met 40 p.; 10e pr., schutter Van Os, met 37 p.; lie pr., sergt. v. Wachem, met 37 p12e pr., schutter De Vroom mat 36 punten. Op de vrije banen werden behaald in 5 schoten: le pr., sergt. Wiltson, met 49 p.; 2e pr. luit. Houwer met 48 p.3e pr. sergt. Adriaanse, met 46 p.4e pr. schutter La Brand, met 44 p.5e pr korpl. Hogerheij de met 43 p.; 6e pr. korpl. Kooman, met 43.; 7e pr. sergt. Jacobi, met43 p.; 8e pr., meeste treffers met de minste punten, korpl. Dijkgraaf, met 29 p. In 3 Bchoten le pr. korp. Hogerheide met 29 p.; 2e pr. sergt. Adriaanse, met 29 p.; 3e pr. korp. Houdkamp, met 29 p.4e pr. schutter La Brand, met 29 p 5e pr. sergt.-majr. Voorloop, met 28 p.; 6e pr. korp. Kooman, met 27 p.; 7e pr. meeste treffers met de minste punten, schutter La Brand met 15 punten. Alles liep in de beste orde af, terwijl des avonds in de concertzaal door den kommandant de prijzen aan de overwinnaars werden uitgereikt. {Z. Z. N.) .-j t Nu de tweede kamer niet heeft kunnen goed" vinden aan het verzoek van het Werkliedenverbond te voldoen en een analytisch verslag harer be raadslagingen nevens het bestaande stenographisch verslag te doen uitgeven, worut in de Werkmansbode door IJ. S. betoogd, dat de werklieden maar moeteD breken met den vorm van verzoekschriften en moeten handelen, alsof er geen andere kring bestond dan die van den werkman. Geen revolutie wil deze hartstochtelijke lezer der kamerverslagen) maar algemeene landverhuizing van alle werklieden naar een streek, waar een socialistisch staatje, met een erkende maar niets kostende munt als ruil middel, sou worden gesticht. Een kolonie van landverhuizers, die uit hun land zijn geweken, omdat zij geen analytisch kamerverslag kunnen krijgen en blijven weigeren die verslagen in de couranten of in de officieele Handelingen te lezenZiedaar martelaars voor de politieke ontwikkeling, zooals onze eeuw ze zeker nog niet heeft aanschouwd. Vad Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben de gemeentebesturen iu dat gewest aanbevolen) om bij plaatselijke verordering verbodsbepalingen te maken omtrent het arbeiden door kinderen beneden de 12 jaren. De Javasche Ct. van 23 September bevat om trent de cholera te Samarang en Soerabaija de volgende berichten Volgeus een telegram van den 20en dezer van den resident van Samarang werden, blijkens op gave van den len stadsgeneesheer, in het stadsver band van 13 tot 19 dezer 39 inlanders en buiten het stadsverband 5 Europeanen behandeld. Hier van stierven aan cholera 28 inlanders en 5 Europeanen onder deze cijfers zijn niet begrepen de binnengebrachte lijken van aan cholera over leden inlanders. Volgens opgave van den dirigeerenden officier van gezondheid stierven in het hospitaal te Sa marang van 11 tot 29 Sept. 14 Europeanen en inlanders aan cholera. Het verloop der ziekte is zeer snel. De resident van Soerabaija telegrapheert onder dagteekening van 20 Sept.: De cholera neemt niet toe. De gevallen zijn echter onder de inlaudsche bevolking veelvuldig; bij Europeanen heerscht de ziekte vooral onder kinderen. Van 7 t/m 17 stierven 121 inlanders en Europeanen. En onder dagteekening van 21 dezer Cholera-toestand ter hoofdplaats onveranderd. Op den 6en en lOen dezer hebben zich ook te Grissee eeuige gevallen voorgedaan van buikziekte met doodelijken afloop, vermoedelijk cholera. In het geheel zes gevallen. De Indische regeering heeft bepaald dat aan haar geen conduitestaten van ondergeschikte ambtenaren meer behoeven te worden ingediend. Aan de hoofden der departementen van algemeen bestuur wordt het vrijgelaten van hun onderheb- bend personeel al dan niet de inzending van conduitestaten te blijven verlangen. De Haagsche correspondent der Zutf. Ct schrijft over de drankwet, die heden in werking is getre den, het volgende: „Van dia wet zal men in den eersten tijd nog weinig resultaat kunnen zien, terwijl juist de bezwaren zich in het begin het meest zullen doen gevoelen. Heteenige voordeel is dat de invoering, door het daarmede gepaard gaande vergunnings recht, aan de gemeentekassen een batig saldo zal verzekeren. Toch zal er waarschijnlijk menig gemeente bestuur zijn, dat gaarne dit batig saldo prijs zou willen geven, indien het ook maar van den last vrij zou komen. Want te ontkennen valt het niet de last zal groot zijn. Vooral in groote gemeenten zal ontzaglijk veel onderzoek noodig zijn, indien men streng wil waken dat aan niemand een vergunning wordt uitgereikt, die daarop volgens de wet geen aanspraak heeft. Onlangs werd de opmerking gemaakt dat het er minder toe doet of het eerste jaar sommige ver gunningen worden uitgereikt in strijd met de wet, want dat burg. en weth., indien zij zich vergist hebben of misleid zijn, het volgende jaar de ver gunning weer kunnen intrekken. Dit is echter slechts zeer betrekkelijk waar. Deze intrekking van een verleende vergunning kan alleen plaats vinden in de bij art. 9 genoemde gevallen, en daaronder is b. v. niet begrepen het geval, dat iemand een vergunning heeft gekregen door dat hij ten onrechte heeft beweerd reeds op 1 Mei 1881 sterken drank te verkoopen. Die dus eenmaal burg. en weth. misleid heeft, zal er jaren van kunnen profiteeren. „Op goede gronden werd voor eenige weken in het Haagsche Dagblad betoogd, dat de eenige weg voor de gemeentebesturen om in het doolhof van aanvragen niet verward te geraken, gelegen is in het aauleggen van registers, waarin wordt opge- teekend wie op 1 Mei 1881 en wie op 1 Novem ber 1881 reeds sterken drank verkochten. Alleen door het aanleggen van dergelijke registers zal men ook over twintig jaren met juistheid kunnen nagaan, welke tapperijen alsdan volgens de wej verdwijnen moeten." van den Ned. Leeuw P. C. de Loghadés Effendi, laatstelijk secretaris belast met de leiding der zaken van het Turksche gezantschap te 's Graven- hage. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Groesbeek R. M. Otteuhoff, en van Hoogland G. J. baron van Boetzelaer. leger. Benoemd: bij den generalen staf, to luit.-kol., de majoor W. Goudriaan, van dien staf; tot kapit., de le luit. J. de Waal, van het 2e reg. veld-art.bij het wepeu der inf., bij het 4e reg., tot kapit., de le luit. J. H. Bachiene, van het 8e reg.; bij het 6e reg., tot majoor, de kapit. F. M. Avenarius, van het 4e reg.; bij het 8e reg., tot luit.-kol., de majoor E. F. Ch. A. Henckens, van het 6e reg.tot majoor, de kapit. A. A. F. Lanzing, van het 2e reg.tot kapit., de le luit. jbr. W. Ph. Six, van het reg. gren. en jagers; bij het wapen der art., bij den staf, tot kol., de luit.-kol. J. J. Bergansius, van dien staf, insp. der draagbare wapenen; bij het le reg. vest.-art., tot kapit., de le luit. G. J. V. Viok- huizen, van het 3e reg. veld-art.bij het 2e reg. vest.-art., tot komm. van het korps, de luit.-kol. R. Chr. van Ouselen, van het 3e reg. vest.-art.; tot luit.-kol., de majoor jhr. W. A. Alting von Geusau, van het korps; bij het 3ereg. vest. art., tot majoor, de kapit. M. van Aken, van het le reg. vest.-art.tot kapit., de le luit. W. G. L. F. F. van Hoogeohuyze, van het lereg. veld-art» Op voorstel van de commissie voor het gods dienstonderwijs te Dordrecht, bestaande nit de heerends. Eigeman, M. Kemp A. Bek en ds. Van Hoogenhuijze, heeft de bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar den heer L. Reu* Pzn., wegens onrechtzinnigheid in de leer, ontsla» gen als godsdienstonderwijzer bij de publieke catechisaties, die van wege den kerkeraad worden gehouden. De heer Reus bekleedde die betrekking reeds 28 jaren. Bij den staf van 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is een cursus geopend voor de opleiding van korporaals tot onderofficier. Van de gedetacheerde bataljons te Middelburg en Vlissingen zijn te dien einde eenige korporaals overgeplaatst. De booge raad heeft vernietigd het arrest van het hof te Amsterdam, waarbij de drogiat M. C., aldaar, is veroordeeld wegens onwilligen manslag. De zaak is verwezen naar het hof te 's Gravenbage. De Echo, een Maastrlchtseh blad, is namens de heeren Dorren uit Valkenburg gedagvaard om op 10 Nov. voor de civiele kamer der rechtbank te verschijnen, teneinde zich te hooren veroordeeien tot betaling van f 2000 aan ieder hunner als scha devergoeding, met aanplakking van vonnis enz. De zaak betrett mededeelingeo, door het blad gedaan betreffende de rol, welke de klagers ge zegd worden te hebben vervuld bij de jongste verkiezingen. Naar wij vernemen bestaat bij de vereeniging Nut en Oenoegen en de zangvereeniging Voor waarts strevenbeide af deelingen der Werkmans ver eeniging alhier, het voornemen om ten behoeve van de weduwe en weezen van schipper Pieter Vrrlinde, van Grauw, die in den jongsten storm het leven verloor, eene uitvoering te gevm, en daarvoor eene inteekenlijst rond te zenden. Heden voormiddag is in de Nieuwstraat alhier een werkman van een plat gevallen, tengevolge waarvan hij kwetsuren aan een zyuer dijen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1