Gemengde Berichten. BUITENLAND. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. V nderwjjs Kerknieuws. Beobtsz aken. la de beden gebonden zitting der rechtbank Weerkundige waarnemingen. 29 October des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. en het sterven van de paarden van den eenigen vrachtrijder te Sluis. Graanmarktun enz. satie en der causerie in rijke mate bedeeld, tintelend van geest en volmaakt in de kunst om zijne geestigheid in den fijnst mogelijken vorm te pas te brengen. Laat deze schrijver u „vertellingen" in den vorm van samenspraken doen, en ge hebt Un CapriceLe ChandelierOn ne badine pas avec l'amour, 11 faut qu'unt porie soit ouverte ou fermée en wat er verder begrepen mag worden onder die Comédie de Fantaisie, door De Musset van 1833 tot '45 vertoond in de Revue des deux Monde»welk tijdschrift zijn talent het eerst geraden had en in dien tijd voor het jeugdige, zich baan brekende genie beter toegankelijk was dan tegenwoordig. Zijn deze stukken daarom voer het tooneel ongeschikt? Men heeft het langen tijd gedacht en De Musset zelf, even als zoovele schrijvers een slecht beoordeelaar van zijn eigen werk, meende dat voor het voetlicht slechts een stuk van grooten theatralen toestel, een Frédégonde of zoo iets, paste. Maar toen, op een goeden dag, een scherpzinnig theater-directeur op den inval kwam deze proverbes te doen opvoeren, toen be merkte men met verbazing wat een Bühnen- fdhigheit erin verscholen lag. Alleen, de spelers moeten bijna wondermen- schen zijnZonder éen van de gewone hulpmid delen van het tooneel-effect, moeten ze tóch effect weten te maken. Ze moeten praten op den toon van een gewoon gesprek en niet meer gebaren maken dan men in een fijn-gemanierd gezelschap gewoon is te doen. Vraag en antwoord moeten elkander ontmoeten met eene snel beid, eene ongedwongenheid, een natuurlijkheid, alsof het alles gesproken, niet gespeeld werd. En toch moet dat alles zoo gebeuren, dat het op een afstand geplaatste publiek geen woord, geen toon, geen gebaar mist! Want iu de kleinigheden zit de kern. Gaan de nuances verloren, dan verdwijnt beteekenis en afwisseling, even als met èen vu'stslag dit fijue spinneweb een onoogelijk en onontwarbaar kluwen zou worden. Is het denkbaar, znlk eenstnk te vertalen? Onmogelijk. Een meester in de beide talen, Busken Huet b. v.— kan het misschien opnieuw «ehrij ven, overzetten niet. Men zou even goed kunnen beproeven een mengsel, dat in een vorm vastgekleefd en daarmede een geworden is, eruit te halen. Wat te voorschijn komt, heeft de gedaante wel van den vorm, maar zoo goed als niets van zijne trekken. Is het mogelijk zulk een stuk, in 't Hollandsch zoo goed mogelijk vertaald als het dan is, met succès te vertoonen De dames Egener-Van Dam en De Graef- Verstraete en de heer Chrispijn hebben het gisteren beproefd. Wij willen dankbaar erkennen dat wij aan hun spel een denkbeeld, voor velen een herinnering, danken van hetgeen het oorspronkelijk stuk, door Fransche acteurs gespeeld, kan zijn. Mevrouw De Graef verdient Voor hare loffelijke pogingen om ons een Holland- sche Mevr. de Lèry te zien te geven, in 't bijzonder onzen dank. Fladderen van Vict. Sardou, leent zich beter tot vertalen. Er is minder aan te bederven. Verbeeld u een oogenblik, manskerels met zulke stemmen als de heeren Van Zuylen, Rentmeester en Van Nieuwland, aan het theeblad van Mevr. de Léryt In het versch behangen villatje te Melun konden se zooveel kwaad niet doen; maar toch zouden we den heer Van Zuylen in bedenking willen geven zijn longen, en in 't algemeen de levendig heid van zijn spel, wat in toom te houden. De groote trom is een instrument, dat hij met veel virtuositeit bespeeltmaar zijn kunst sleept zijn eonfrires zoo mede, dat ze allen hetzelfde speeltuig dreigen te gaan beoefenen. Men stelle zich voor wat een effect dat maken zal 1 Vooral in een meer Fransch, minder „Moser-achtig" stuk dan Fladderen. De schouwburg was goed bezet en het publiek dankbaar. De heer Van Zuylen heeft kunnen bemerken dat het gezelschap, waarvan hij een der vele sieraden was, hier goede herinneringen achter heeft gelaten. Wij hopen dat zijn eigen gezelschap het even zoo maken zal. De gemeenteraad van Kloetinge heeft bepaald dat het herhalingsouderwijs jaarlijks, van 1 No vember tot 1 Maart, op vijf avoaden in de week, van halt vijf tot half zeven des avonds gegeven zal worden aan leerlingen boven de 12 jaren, die voldoend lager onderwijs genoten hebben. Aan de universiteit te Amsterdam is bevor. derd tot doctor in de wis» en natuurkunde H. W. G. E. Buckmann, geboren te Middelburg, na ver dediging van een proefschrift getiteld Over electri sche ontlading in verdund» gassen. Op de voordracht voor leeraar in de Neder landsohe taal- en letterkunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus te Rotterdam zija geplaatst A. J. G. Paardekooper, leeraar te Middelburg en B. Kat Pan., leeraar te Zutfen. Yllastngen 29 October. De heer W. Briöt, predikant bij de N. H. gemeente te Voort, hnyzen, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Vlissingen bedankt. alhier werd behandeld de zaak van P. J. S., ge wezen secretaris en ontvanger van Yorseke, be klaagd van in zijne voormelde betrekkingen gelden aan de gemeente behoorende verduisterd of aan hunne bestemming onttrokken te hebben, in welke zaak een tiental getuigen gehoord werden. Tegen beklaagde, die in April preventief in hech tenis werd genomen en in September daaruit werd ontslagen, werd door het O. M. schuldigverklaring geëischt aan bedriegelijke verduistering en, met inachtneming van verzachtende omstandigheden veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden, eene geldboete van 50.29 en tevens dat hij zal worden onbekwaam verklaard om eenige opeubare betrekking te bekleeden. Daarna kwam de verdediger mr. J. H. de Laat de Kanter, uit Goes, aan het woord. In een huis te Haarlem heelt een gasont ploffing plaats gehad, terwijl eenige werklieden bezig waren een gasleiding na te zien, waardoor een aantal glasruiten zijn gesprongen en de zol dering der kamer, alsmede de voorgevel van het gebouw uit huu verband zijn gerukt. Een timmerman bekwam ernstige wouden. De andere werklieden zijn slechts licht gekwetst. De woning was dien dag door den nieuwen bewoner eerst betrokken. De Fransche visscherman, van wien in een onzer berichten van gisteren sprake was, heeft de netten van zjjn Scheveningschen kameraad niet gekaapt, maar gekapt. Dit verschil van een a maakt den man, in verband tot den heer- schenden storm, van een roo ver tot een eerlijk man. Te Oldham zijn in eene katoenspinnerij balen katoen uit Liverpool aangevoerd, waarin revoiverpatronen waren, in éen baal niet minder dan 40. Behalve óene uitzondering werd«n zij ontdekt vóór de katoen in de machine geworpen was waar zij de eerste zuivering ondergaat. Eén patroon echter kwam in de machine terecht eu werd stuk geslagen, zonder dat gelukkig het per cussie-dopje werd geraakt. Anders zou de pa- troon gesprongen en waarschijnlijk de partij katoen in brand gevlogen zijn. De katoen was te Liver pool opgeslagen geweest en daar op de beurs verkocht. Het gebeurde maakt vooral grooten indruk, wijl in eene week te Oluham vijfmaal brand onts oud in katoenfabrieken. 's l»ravenliage. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, waarbij een crediet wordt aangevraagd voor de voorloopige werk zaamheden in verband tot den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede. De werkzaamheden worden verdeeld in 3 sec tien namelijklo van de Merwede tot de Lek, 2o van de Lek tot aan de Vecht beneden Utrechten 3o van de Vecht tot Amsterdam. Aan drie sectie ingenieurs onder leiding van een hoofdingenieur van den waterstaat worden de werkzaamheden opgedragen. Parijs, Het bandelstractaat tusschen Frankrijk en België, heden morgen geteekend, zal onmid dellijk aan de beoordeeling der kamers worden onderworpen. Ba- Wind- Toe Tem- EAMEM BKR rom, stand tuur. PLAATSE». afwijk. richt. kracht lucht. Celfi. Delfzijl. b 3.5 N 1 helder b 2 Groningen - - 3.4 NNO 0 bew. - 2 Helder - 5.2 NO 2 bew. - 4 Vlissiugen. 4- 3.3 O 1 bew. - 4 Maastricht. - 2.5 N 1 mist. - 2 Sylt b 4.9 N 6 bew. - 1 -12.5 ONO 5 regeD - 3 Valentia -10.7 NNO 2 l. bew. - 6 Hamburg - 2.3 NW 1 z, bew. - 1 Swinemunde. - 1.1 ZO 1 betr. - 1 Leipzig - 0.9 wzw 1 regen - 1 Oarlsruhe b 2.4 zw 2 1. bew. - 1 Grisnez - 2.2 N 5 bew. b 5 Parijs - 0.9 stil 0 betr - 4 St Maihieu - 4.4 NO 1 regen - 7 Biarritz - 0.8 O 3 betr. - 6 Perpignan Cbristiaansund -18.6 OZO 2 bew. - 3 Stockholm. -13.0 N 2 bew. 6 Koppenhagen 7.8 NO 4 regen 3 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 7.7 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 28 Oct. 'sav. 11 u. gr. 29 's morg. 8 u. 38 gr. 'smidd. 1 u. 42 gr. 'sav. 5 n. 40 gr. F. Van slechts een groote honderd verkiezingen voor den Duitschen rijksdag is de uitslag nog bekend en het ligt voor de hand hoe weinig daaruit voor het geheel kan worden afgeleid. Een nadeelig gevolg van de hartstochtelijke wijze, waarop de regeering zich in den strijd gemengd en al hare macht tegen de vereenigde liberalen gekeerd heeft, laat zich echter nn reeds vaststellen. Overal waar de liberale lijBt de overhand behoudt, treden de plaatselijke en persoonlijke invloeden, die toch eene zoo groote rol by verkiezingen spelen, geheel op den achtergrond en geldt de nederlaag der tegenpartij voor eene nederlaag van de regeering, van prins Bismarck. Te Berlijn, waar de politie zco ver is gegaan van op het laatste oogenblik alle liberale aanplakbiljetten onder een nietig voorwendsel af te scheuren, zijn Löwe, Virchow, Lasker en Richter, de hoofden der Forischritt, by de eerste stemming gekozen, Virchow met 6000 stemmen boven den Juden- fresser Stöcker. Eu wat zegt nu het publiek gerucht? Dat Bismarck zelf, in den persoon van den heftigen evangelie-dienaar, van de Berlijnsche bevolking den bons gekregen heèft. Even zoo is het te Straatsburg, waar de heer Kablé, een vau de dragers van het immer voortdurende protest tegen de iulijving, herkozen is. Al de inspanning, welke de regeering zich ook hier gegeven heeft, keert zich, nu zij de nederlaag geleden heeft, tegen haarzelve. En er ligt op den altijd smeulenden bodem van den Elzas, toch reeds brandstol ge- noeg tegen haar opeengehoopt. De Fransche kamer heeft gisteren met 317 stemmen van de 375 aanwezige leden, den heer Gambetta als haar voorzitter herkozen. Er be stond, tot kort vóór de zitting, onzekerheid of de toekomstige minister president zich voor die be noeming weder candidaat zou «tellen of niet. Van den eenen kant werd zij als een votum van vertrouwen voorgesteld, van den anderen de vrees geuit dat het aanstaande kabinet-Gambetta zich door een toevaliigen samenloop, zoo als b. v. de afwezigheid van een zeker aantal leden, zonder noodzaak aan een échec zou bloot stellen. Gam betta zelf heeft echter, zonder nadere toelichting, op het laatste oogenblik verklaard dat wanneer zijne medeleden hem wenschten te herkiezen, zulks hem eene groote eer zou ziju. Dit diplomatisch antwoord vat de zaken op zoo als zij officieel zijn. Alles blijft in den staat alsof het ministerie Ferry nog jaren levens en de heer Gambetta nog een vol zittingjaar te presideeren voor zich heeft. In denzelfden geest heeit het mi nisterie besloten geen enkele interpellatie vooruit te loopen; de vragen die gesteld zullen worden eenvoudig af te wacbten en zelfs die iu den senaat te doeu uitstellen tot na de samenkomst der kamer, zoodat deze laatste de prioriteit der ondervragiDg kan hebben. Ofschoon dus alles zoo glad lijkt alsof geen zuchtje deu politieken wa terspiegel rimpelt, wordt toeh het kabinet-Gam betta, dat niet anders dan uit eeu parlementair onweder te voorschijn kau komen, algemeen als eene zekere gebeurtenis der naaste toekomst voorgesteld. De onde heer Louis Blauo heeft in de eerste zitting dadelijk een tumult veroorzaakt door het woord te vragen, om voor te steden dat het bestaande reglement v&n orde niet voor de nieuwe kamer verbindend zou zijn. Toen het oudste lid in jarau, de heer Guichard, die presideerde, hem hierover het woord niet wilde gevenomdat het buiten de orde was, ontstond er tueschen de beide oudjes een standje, waarin zich zoovele leden mengden dat het noodzakelijk werd de zitting eenigen tijd te sluiten. Een goed voorbeeld voor de jongere leden De inneming van Kaironan, de „heilige stad" van Tunis, door generaal Etienne, een van Saussier's onderbevelhebbers, is eene troefkaart in het deerlijk bedorven spel der Fransche bewindslieden. Het is er toegegaan zooals zoo vaak in oorlogen met balf-barbaarsche volken geschiedtmen ver wacht een grooten tegenstand en vindt geen meusch. De inboorlingen hebben de stad ver-' woest en zich in 't gebergte teruggetrokken. In het Zuidwesten opereert generaal Forgemol, ten einde den „opstandelingen," wy geven huu dien naam kortheidshalve, den aftocht af te snijden. In het Zuiden der provincie Oran, in Algiers, zal nn de spoorweg tusschen Kreider en Meeheria gereed is, het oor logs werk vermoedeiyk spoedig een aanvang nemen. Het Engelsche ministerie heeft een klein voor deel behaald door de verkiezing van het liberale parlementslid Jerningham, te Berwick, niettegen staande de Ieren, op last van den heer Parnell, op zyn conservatieven tegenstander stemden. Ook wordt van de aanneming der Transvaal-conventie door de ministerieele pers naar behooren partij getrokken en de onvermoeide heer Gladstone heeft, in antwoord op een adres eener liberale vereeni- ging uit Liverpool, te Knowsley niet verzuimd op hetzelfde aambeeld te slaan. De volksraad, zeide bij, heeft de rechtmatigheid van het ant woord der Britsche regeering erkend en aan bare verlangens gehoorzaamd. Een goed woord had de minister echter voor de Boeren, toen hy zeide dat he t niet het voornemen der regeering was, de conventie op achterdochtige, kwaadwillige, of kleingeestige wijze op te vatten of uit te voeren. Het zou onbillijk zyn aan deze woorden, in den mond van den heer Gladstone, geen waarde te hechten. Politiek man als hij is, heeft hij van een leerling van den prins van Talleyrand toch te weinig om achter zyne woorden alleen l'art de déguissr sa pensee te zoeken. Het Sluisch Weekblad van 28 dezer bevat een artikel uit Sluis, waarin geklaagd wordt over het totaal gebrek aan middel van vervoer tusschen die plaats en Breskens, tengevolge van de ziekte .Is het te verwonderen, wordt daar gezegd, dat velen in ons gewest er zich weinig om zouden bekommeren dat dit gedeelte hij België werd ingelijfd? Dan voorzeker zouden we hier voorzien zijn van flinke communicatie middelen, die thans onuitsprekelijk ellendig zijn. Hebben we dan geen aanspraak op eenige verbetering in dit opzicht van gouvernementawege of zijn de bewoners dezer streken enkel goed om de lasten te helpen betalen voor de lusten, waarvan alleen in het overige gedeelte van ons lieve vaderland wordt geprofiteerd? Wij weten het niet, maar zooveel is zeker dat er voor ons gewest niets wordt gedaan en dat ons nationaliteits gevoel gedu rig minder wordt naarmate wij den blik, tengevolge van onzen geisoleerden toestand, meer naar het Zuiden moeten gericht houden." Deze schandelijke, oproerige taal staat te lezen in het Weekblad van de grijze stad in ons kan ton, die zich by iedere openbare gelegenheid het monopolie toeeigent van gehechtheid aan het hnis van Oranje, van vaderlandsliefde,enz.,ofschoon het in 1830 reeds alle moeite deed om by België ingeiytd te worden, waarvan de voor sommige familien zeer compromitteerende schriftelyke bewijzen nog in mijn bezit ziju, van de Btad, die voor hare would-be gehechtheid aan Nederland en Oranje nog steeds beloond wordt met de vestiging van het registratiekantoor en met een postkantoor, beide weike inrichtingen rechtens aan Oostburg toeko men, en te Sluis geheel misplaatst zyn. Het is niet te ontkennen dat, ware ons landje by Belgie ingelijfd, er zeer veel kans zou bestaan, dat wy tegenwoordig in het bezit zouden ziju van een groote havca te Breskens eu een spoorweglijn, die de haven voeden zou; maar in 1830 hebben onze ingezetenen getoond Noord-Nederlanders te willen blijven, en alleen door den algemeenen tegenstand der oude Cadzandtenaren is het gelakt den Sluis-Belgischeu invloed te keer te gaan. Die geest zit nog in ons volk, eo wat ook het Sluisch Weekblad moge beweren, het kanton Oostburg is nog met hart en tiei Noord-Nederlandsch gezind. Als ooit een plebiscit sucoes zou hebben, zou het hier zijn, en de uitslag zou bewijzen, dat zelfs een groot aantal van het Ylaamsch sprekende deel onzer inwoners tegen de inigving bij België zou stemmen. Wat meer zegt, wij hebben die inlijving niet uoo- dig om ons te verschaffen wat de SIuische courant wenscht en velen met haar wenschen daartoe is in eigen boezem kracht en stof genoeg voorhanden. Maar de oorzaak, dat alles hier bij het onde blijft, ja zelfs achteruitgaat, zit niet in het uitblijven vau hulp van ons gouvernement. Het is nog niet veel openlijk gezegd, veel minder geschreven, maar het langer te verbloemen, kan en mag niet meer na artikelen als die van het Sluisch toeekbl. De kwaal zit by ons zelveD, by onze hoofden, onze vertegenwoordigers in gemeente- en provin cialen raad. Onze woordvoerders, op éen enkele uitzondering na, houden zooveel van het dolet farnientedat de eerste poging om uit eigen initiatief een einde te maken aan den onhoudbaren toestand in ons kanton, nog van hen te ver wachten is. Het ia nu eeu jaar geleden, dat een jeugdig, ijverig man, een vreemdeling toen in ons kanton, de koe by de horens heeft gepakt en met opof fering van tljl en geld getracht heeft ons den stoomtram Breskens—Maldegem te bezorgen. Om te slagen moest hy zich wenden tot vreemden, tot vreemd kapitaal. Op het punt van het doel te bereikeD, blijkt het dat hy te doen had met speculanten, die toen zij hun plan, een slechten weg te leveren voor veel geld, niet verwezenlijkt zagen, de zaak lieten ioopen. Thans is diezelfde voortvarende man opnieuw met kracht bezig to trachten de bedoelde lyn in het leven te roepen. En daar zit het kanton Oostbuig eenvoudig, afwachtend, schouderophalend, gliinlaohend, by stil en roept om staatshulp, ja, éen zelfs om iniyviDg by Belgie 1 Welk een toestand! Heeft men dan geen voorbeelden voor oogen van andere streken? Wat deed men in Groningen, in Friesland, in het Gooi, in Noord-Brabant? Zie de verschil lende maatschappijen, die zich vormen op het initi&tiet van de eersten uit de streek, bijge staan door de overige ingezetenen men vereenigt zich, steekt handen nit de mouw, vormt met eenig kapitaal eene maatschappij, en helpt daar door op uitstekende wijze zich zelf. Welnu, medeburgers in bet kanton Oostburg i in stede van te klagen en te jammeren, in plaats van te roepen om staatshulp, sluit u aaneen, vormt eenZeeunsch-Ylaamsche maatschappij, legt stoomtramwegen aan, roept op andere wijzen de noodige verbeteringen in het leven, en als gij dan gedaan hebt al wat gy kondt, gaat dan tot den staat en vraagt dan tegemoetkoming, daar waar gij wyzen kunt op het resultaat vau eigen streven. Dat is mannenwerkdat is, wat de Engelschen zoo goed verstaan onder het karakteristiek Self- help. Wie dan Belgisch wil worden, ga het land uit 1 Hoe minder landverraders in ons midden, hoe beterX. Be&osk op Zoom, 29 Oct. Boter per stuk 0.90 halve f 0.70, eieren per 26 stuks 1.70,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2