N°. 256. 124® Jaargang^ 1881 Maandag 31 October. Kleinhandel in sterken drank. Neerzitten en rekenen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t i n'20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 29 October. Dezen hebben alleen den sluier van het geheim Josgewoeld en de openbaring verhaast. MIDDELBURGSOHE CO! ISWT Hoofdagenten voor hel Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich tut. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de artikelen 1 en 27 der wet van den 28en Juni 1881 (Stbl. no. 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling vsu openbare dronkenschap; herinneren aan de belanghebbenden, dat zij, die op 1 November 1881 in de localiteit of localitei- ten, daarvoor reeds op 1 Mei van dat jaar in ge bruik, zonder strijd met de wet sterken drank in bet klein (bij hoeveelheden van minder dan twee liter) verkoopen en daarmede wenschen voort te gaan na den len Mei 1882, ingevolge artikel 27 der wet gehouden zijn, daartoe vóór 1 Januari 1882, bij gezegeld verzoekschrift, vergunning te vragen aan het gemeentebestuur, onder nauw keurige omschrijving der localiteit of localiteiten, van de namen en voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoo wel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven de zestien jaren, alsmede van het debiet gedurende de laatste twaall maanden; dat verzoeken, na 1 Januari 1882 ingediend, ingevolge de wet buiten beschikking moeten worden gehouden; dat formulieren voor de in te dienen verzoek schriften van 1 November a. ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn tegen betaling van twee cent per stuk Middelburg, den 28en October 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. SchouwenDuiveland, 27 October 1881. De kip met de gouden eieren is opgestaan en herleeft in den landbouw." Met dezen lofzang op haar bazuin, heeft de Faam ons een tijd lang omzweefd en bedwelmd. Onder het luisteren verzuimden grondeigenaar en pachter neer te zitten, om de gemiddelde opbrengst en de verbouwingskosten te bere kenen; en scheen de geschiedenis van den landbouw met enkel licht geschreven. Wind werd de grondslag van de stijgende koop- en pachtprijzen. De ouden van dagen schudden het hoofd, maar de lofzang nam geen einde. Nieuwsgierig als de kinderen hebben we toen de kip geslacht en den,oorsprong harer eieren gezocht. Ze bleken gevormd van het versmolten kapitaal des pachters: jaarlijks broksgewijze, tot kwijting eener onbezonnen verbintenis, in den schoot des grondeigenaars gelegd. Het kapitaal was ouderlijk erfdeel of onder borgtocht geleend. Eén uur van neerzitten en rekenen had het kunnen behouden. Tot straf voor het veronachtzamen dezer leer ging het te loor en sloot zich voor den pachter bovendien de toegang naar dat van een ander. Dns ontkapitaald, waggelt hij, ten nadeele van velen, nog eenigen tijd over het tooneel, en, zoo geen gelukkige wolk hem wegneemt, verdwijnt hij onder zijn „beren." Zachtjes aan vergaan nu wel de lofzang en de bedwelming, maar de duizende hooge pachten, onder het ruischen der bekoring bedongen en beloofd, moeten jaar aan jaar voldaan worden en daarvoor is, aangenomen dat de pachter uit zijn goederen moet leven, het over schot te klein. Ziedaar het geheim der crisis, die als een wassende springvloed over den landbouw gaat. Niet, twee van de drie, de kwade jaren. Een boer, die neerzit en rekent, telt de kwade jaren. Van oudsher is zijn bedrijf, meer dan eenig ander, een aanhoudend waagstuk, ten aanzien van winst of verlies geheel afhankelijk van het weer, ja van onverwachte omstandigheden, die buiten 's menschen gezichteinder ontstaan en opkomen. Elk landbouwgeslacht schakelt aan den langen keten van het verleden zijn kwade jaren. 't Is dus, om staande te blijven, des pachters plicht zich voor de kwade jaren te wapenen, door het aanleggen van een reservekas uit de winst van de goede. Maar voor drievierde onzer pachters is het vergaren van appeltjes voor den dorst een onbekend en onmogelijk genot. Tot betaling hunner pacht kappen ze telkens van den kabel, of vermeerderen door een leening het cijfer van hun schuld, Dezulken weeklagen over den slechten tijd, maar zij vergeten dat zij hem hebben voorbe reid en hij in hunne en der grondeigenaren achteloosheid kiemt. Winst is zoozeer het doel van elke onderne ming, dat ieder zich als het ware onbewust verheugt wanneer fabrieken, reederijen en ven nootschappen bloeien. Het bevordert de alge- meene welvaart en strekt niet zelden tot ver hooging der traktementen van het besturend en dienend personeel. Vóór hunne vestiging wordt neergezeten en gerekend. Geven ze echter, in weerwil daarvan, geen of onvoldoende rente, dan moge men van mis rekening en ontbinding spreken, maar het hoofd en de werklieden genieten toch allereerst, ten koste der aandeelhouders, de vereenigde dragers van het te kort, hun vastgesteld loon. De catechismus van den landbouw leert anders. Bij slechte jaren, en niemand kan die zekerder wachten dan een boer, derft hij, zoo hij daarop gerekend heeft, niet alleen zijn winst, maar moet hij nog de bedrijfkosten en aan den grondeigenaar de bedongen pacht betalen: is hij de eenige drager van het verlies. En in goede jaren staat het maken van winst of het vormen van een reservekapitaal buiten zijn bereik, omdat hij op een stelsel zonder begin selen bouwt. De te hooge pacht zit als een padde op hem. Een koopman rekent en voegt, met recht, bij de koopsomvracht, pakhuishuur, assurantie, kleine verschotten en een zeker aantal percenten voor bankroeten, incasseeren, fooien en winst. Zonder dat, zou hij den maatstaf missen van het bepalen van den verkoopprijs zijner waren en ondergaan. Niet alzoo de landbouw; ja men zou, oordeelen- de naar de practijk, zweren dat hij voor zijn bloei anderen grond behoeft dan de handeldat, alvorens een hofstede te pachten, neerzitten en rekenen onnoodig is. Het betrachten dezer les is nochtans de hoofd- en hoeksteen voor het welslagen van elk bedrijf, en niet alleen hij, die een toren wil bouwen, maar ook grondeigenaars en pachters worden voor haar verzuim gestraft. En wanneer gij nu hoort ik spreek enkel van Zeeland dat, wegens verminderde land pacht, hier opcenten op de grondbelasting gelegd worden, ginds deze of gene bijdrage ophoudt, daar een hofstede voor de helft minder verkocht wordt dan eenige jaren geleden, of een andere, uit hoofde van te laag bod, onverkocht blijft, zoo wordt nochtans niet ontroerd, 't Is slechts de overgang naar een gezonder land- bonwleven een bewijs dat men gaat neerzitten en rekenen. standplaats Goes de heer Lambrechtsen, ter stand plaats Ter Neuzen do heer Stieltjes, Door gedeputeerde Staten van Zeeland zijn tot ingenieurs van den provincialen waterstaat be noemd ter standplaats Zierikzee de heer Six, ter Het mnzikale leven te Middelburg ondergaat inet den ingetreden winter eene hervorming, die wanneer zij onder de kunstlievende ingezetenen ondersteuning vindt, eene verbetering belooft te wezen. Nadat de Midd. Muziehvereeniging reeds in het vorige jaar hare uitvoeringen gestaakt had, heeft zij opgehouden te bestaan, Het beheer over de concertzaal almede hare zangschool zijn door de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning geërfd. Deze vereen'ging heelt nu besloten de ontstane leemte zooveel in haar vermogen is aan te vullen en van de herziening van haar reglement, welke door de overname van de zangschool noodzakelijk was geworden, gebruik gemaakt om hare eigen werkzaamheden tevens te wijzigen. Voortaan zullen, in plaats van twee, icderen winter drie uitvoeringen, voer gemengd koor en orkest, gegeven worden. Wordt de verwachting der vereeniging niet teleurgesteld, dan hoopt zij die uitvoeringen, door medewerking van verdienstelijke solisten en van een zoo volledig mogelijk orkest, tot concerten te maken, welke in verhouding tot de grootte onzer gemeente, in alle opzichten goed genoemd mogen worden. Zonder onbescheiden te z'jn, meenen wij te mogen mededeelen dat voor de eerstvolgende uitvoering in December reeds een van de nieuwste werken van de jongere Duitsche school bestemd is. Het is het heerlijke Lied von der Glocke, van Schiller, door Max Bruch opnieuw op muziek gebracht. Wanneer het mogelijk is aan dit schoone kunstwerk eene zijner waardige uitvoering te geven, en dit is alleen eene quaestie van geld, want de muzikale krachten der Middelburgsche dilettanten zjjn van ouds bekend als, onder de goede leiding welke zij bezitten, tot het zwaarste werk in staat, dan zal Middelburg inderdaad, op het gebied der toonkunst, met iets goeds voor den dag komen. Deze uitvoering zal als proef kunnen gelden van de drie welke men voortaan te wachten heeft. In haren aard zullen ze voor atwisseling vatbaar zijn men zal niet ©veranderlijk groote werken uitvoerenmen zal misschien vocale door instru mentale muziek laten afwisselen manr wat het gehalte betreft, hoopt men voortaan iedere uitvoering aan de eischen der kunst en aan den goeden smaak te doen beantwoorden. Willen de buitengewone leden der zangvereeni ging haar daartoe hun steun blijven schenken, willen de leden en begunstigers der Muziekveree- niging daartoe bestemmen, hetgeen zij vroeger aan haar cfferden, dan zal het mogelijk zijn dit schoone doel te bereiken. In naam der kunst, die wij liefhebben, omdat zij zooveel reins, edels en opwekkends te zeggen heeft aan hen die hare taal verstaan en voor bare toespraak toegankelijk zijn, bevelen wij de voornemens der zangvereeniging in de ondersteu ning onzer lezers aan. VUssingen, 29 Oct. De lichtboei van De Wandelaar, die in den laatstc-n storm op de Bel gische kust is geworpen, is door het stoomschip bchelde hier binnengebracht en zal zoo spoedig mogelijk weder herplaatst worden. Zierikzee, 28 Oct. Het was den 26 Oct. jl. 25 jaren geleden, dat de Concertzaal alhier werd ingewijd. Dit ia op dien dag wel niet feestelijk herdacht, maar toeh werd toen besloten dit later te zullen doen. Het bestuur der afdee- ling Zierikzee der Mij tot bev. der Toonkunst had zijn voornemen bij advertentie in den Nieuws bode daartoe te kennen gegeven en wel door de uitvoering van het oratorium Samson, en allen die genegen waren om in het koor mede te werken, uitgenoodigd tot het houden eener bijeenkomst. Die uitnoodiging is met goed gevolg bekroond. Het gemengd zangkoor en de mannen- zang vereeniging waren ten getale van 60 daar verschenen met andere dilettanten, die hunne medewerking hebben toegezegd, terwijl werd medegedeeld, dat sommigen die afwezig waren, tot meiewerking bereid waren. Er werd een comité benoemd om de feestviering te regelen, terwjjl nog dienzelfde» avond de eerste koor repetitie plaats had. Ia een der eerste maanden van 1882 zal dus feestelijk worden herdacht wat op 26 Oct. 1856 is geschied. Moge het voor de beoefening der toonkunst goede vruchten ople veren en nieuw muzikaal leven wekken, dan zal men van deze aanstaande feestviering met grond kunnen zeggen: „beter laat dan nooit!" Ter Meuzeit, 28 Oct. De gemeenteraad heeft heden de begrooting voor 1882 vastgesteld in ontvangst en uitgaat op f 31,231 96$. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uitgetrok ken voer 7500 onder de uitgaven voor het onderwijs geraamd f 9746.44. De jaarwedde van den onderwijzer, met hoofd akte, aan de openbare school, P. J. van de Sande, is verhoogd met f 100 en gebracht op f 750. Wijders is hem eene gratificatie verleend van f 50. Heden middag werd door de sleepboot Ter Neuzen alhier op de haven en later naar Gent gesleept de Engeleche stoomboot Miaca, gezagv. Goundry, van New-Castle met stukgoederen naar Gent bestemd, welke atoomboot gisteren in zee, op 10 mijlen afstand van Westkapelle, werd ont moet door de Engelsche stoomboot BichartMoxon, gezagv. King, van Gooie mode naar Gent b stemd, die de Miaca, van welke de schroef defect of verloren was, op sleeptouw nam en heden nacht alhier op de reede bracht. Hoedekenskerke, 28 Oct. De gemeenteraad alhier bepaalde bet vergunningsrecht tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank op f 20 en benoemde tot schatter der drankhuizen J. Peels, te Goes. Het vreemdsoortige geval doet zich voor, dat de Westkerkepolder in de gemeente Wolfaartsdijk thans zonder bestuur is. Op de reeds voor geruimen tijd ingezonden voordracht voor een gezworen is nog geene benoeming geschiedj terwijl de dijkgraaf en de andere gezworenen, op hun verzoek, sedert eervol ontslag hebben bekomen. In een tijd, waarin zoo gereedelijk stormschade te duchten is, zon zulks allicht bezwaren kunnen opleveren. (G. Ct.) De heer L. E. LeDting, lid der tweede kamer, die sedert eenigen tijd ernstig ziek is, verkeert volgens de N. B. Ct. in zorgwekkenden toestand. De Zutf. Ct. ontvangt echter omtrent haar gewezen stadgenoot berichten van beterschap in de laatste dagen. De passagiers van de mailboot Koning der Nederlanden, die aan boord van de Wyberton gered zijn, kunnen op bun doorvaart in het kanaal van Suez geen gemeenschap met den wal hebben, aangezien laatstgenoemd stoomschip in quarantaine verkeert. Door de gedep. staten vaD Utrecht zijn voor gedragen voor provinciaal-ingenieurlo K. van Bijn, ingenieur bij de Amst. Kanaalmij.2o P. G. van Schermbeek, kapt.-ingenieur3o J. G. Have laar, prov. ingenieur in Drente. Nadat Alfred De Musset op zijn 20e jaar, in 1830, met zijn Spaamche Vertellingen in de Fran® sche letterkundige wereld een soort van opschud ding had te weeg gebracht, kwam hij twee jaren later met een tooneelstukjeDe Venetiaansche Nacht, voor den dag, dat op het CWeow-theater te Parijs plomp verloren in het water viel. Dat viel den jongen man bitter tegen en om zich te wreken schreef hij le Spectacle dans un Fauteuil. Die titel beduidde„verkiest men mijn stukken achter het voetlicht niet te zien, welnu dan ga ik voor mijn eigen pleizier, in mijn leu ningstoel, op mijn schrijftafel, een schouwburgje openen." Aan deze opwelling heeft de Fiansche letter kunde eenige werken te danken, die haar in vollen en oorspronkelijken eigendom toebehooren en die tovens bij uitnemendheid het karakter van den Fransehen geest, in zijn beminnelijksten vorm, vertoonen. De Comédie de fantaisie, welke Alfred De Musset uitgevonden heeft, is oorspronkelijk niet voor het tooneel bestemd. Meerendeels klein van omvang, zijn deze schetsen meer novellen in samenspraken dan tooneelspelen. Men moet zich een Franschman denken uit de groote wereld, met de zoo geheel Franache gaven der conyer-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1