Ï16.8 A Gemengde Berichten. t i«s Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Rechtszaken» Weerkundige waarnemingen. 28 October des morgens te 8 uren. 12.0 10.9 5 2 öm 8 aren des morgens werd de tocht naar Girilaijoe voortgezet en sloten zich bij den stoet eenige heeren uit de omstreken van Lawoe aan. Ruim een uur daarna kwam men aan de begraafplaats, alwaar, nadat de gewone ceremonien, bij de Mahomedanen in gebruik, waren in acht genomen, het lijk in het vorstelijk graf werd bijgezet. De aanstelling van den opvolger had Maandag ochtend te 11 uren plaats. De genoodigden tot die plechtigheid, waaronder de militaire kommandant, de officieren van het garnizoen en andere autoriteiten, vele ingezetenen, benevens de Pangerans van het Hof, waren reeds te 9$ uur in den Dalem te Mangkoe Negaran vergaderd. Even vóór tienen kwam de resident, vergezeld van den aan te stellen opvolger en diens schoon broeder, uit den Dalem. Na een poosje gezeten te hebben, begaf de resident, vergezeld van den assistent-resident van de hoofdplaats, twee pangerans (vorstenzonen) en twee rjjksgrooten van Z. H.den Soesoehoenau, zich weder met den aan te stellen opvolger naar binnen, alwaar de onderteekening van het trac- taat en de akte zijner aanstelling, benevens zijne beëediging plaats vonden Toen zulks geschied was, ging men weder naar buiten, waarop de officieren van het legioen met het vaandel aan het hoofd, benevens de ambtenaren onder de Pendoppo kwamen. De resident verkondigde nu, namens het N. I. gouvernement, de aanstelling van pangeran Praboe tot opvolger van zijn vader, als hoofd van het Mangkoe Negorosche Huis met den titel en het praedicaat Van pangeran Adipati Ario Prang- wadono, en zijn bevestiging tot kommandant van het gouvernements legioen. Daarop deed ter eere hiervan de Europeesche en inlandsche muziek zich hooren, terwijl van het fort het gewone salvo werd gelest. Vervolgens richtte de resident tot den aange stelde in sierlijk Maleisch het woord, en sprak daarna de officieren en de ambtenaren van het M. N. Huis toe. PaDgeran Adipati Ariö Praboe PrangwadóaÖ bedankte. Daarna begaf zich ieder naar zijne plaats, waarop vervolgens door den resident een toost werd uitgebracht op het weizijn van den titularis, die door de opgestelde troepen met het gewoon salvo werd begroet, waarmede de plechtigheid geëindigd was. pensioenen. Pensioen verleend aan M. J. de Man, ontv. der dir. bel. en acc., ten bedrage van f 1434 'sjaars. Gisteren herdacht prof. A. L. Loman den dag waarop hij voor 25 jaren het hoogleer aar sam b- aan het Luth. Seminarie te Amsterdam aanvaardde. Namens talrijke leerlingen, vrienden en vereert ders werd hem een aantal boekwerken met een album, geschreven door den schoonschrijver A. Grevenstuk, aangeboden. De heer W. E. M. Engelberts, predikant bij de ned. herv. gemeente te Nieuw en St. Joosland, heeft het beroep naar de gemeente IJzendoorn aangenomen. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Woensdag o. a. de zaak behandeld van C. J. Everts, beschuldigd van het schrijven van een brandbrief aan den predikant P. van Son. De doctoren Kok Ankersmit en L. P. Schmidt legden verklaring af omrent den zielstoestand van dezen beschuldigde. Zij meenden dat hij moest worden gerangschikt onder de personen, die in een krankzinnigengesticht behooren te worden opgenomen. Hij leed volgens hen aan folie moral», de moral insanity der Engelschen, die zich reeds op jeugdigen leeftijd bij hem heeft ontwikkeld, zonder dat het bewijs geleverd kon worden dat er toen gebrek aan wilskraoht en gemis aan zelf- beheersching bij hem bestond. „Aangezien eindigden zij hun rapport er zielkundigen van naam bestaan die meenen dat feiten, door derge lijke lijders bedreven, onder volkomen logische begrippen, wel toerekenbaar geacht moeten worden en het kon gebeuren dat de rechter meende dat er termen bestaan om C. J. Everts voor het door hem bedreven feit wel te doen terechtstaan, zoo moeten de ondergeteekenden er ten sterkste op aandringen bij de toepassing der straf te letten op het eerste gedeelte hunner conclusie, en het bestaan van moral insanity als verzachtende om standigheid aan te nemen. De adv.-gen., mr. Jolles, eischte alsnu ontslag van rechtsvervolging op grond van krankzinnig heid. De advocaat mr. W. Lulofs, vereenig de zich met dien eisch. De uitBpraak deelen wij nader mede. Op het Leidsche plein te Amsterdam is een gedeelte Tan het nieuwe, door de architecten Steinigeweg en Cuypers gebouwde Amerikaamche Hotel geopend. Het heeft een oppervlakte van ongeveer 400 vierkante meter en bereikt met zijn koepel eene hoogte van 36 M. In het sousterrain bevinden zich behalve keukens en bergplaatsen de restauratiezaal, groot 146 vierk. M. en een klein eetzaaltje. Gelijkstraats leidt de gang rechts naar de koffiekamer (71 vierk. M,), links naar een lees- zaaltje en rechtuit naar de biljartzaal (123 vierk. M.) Deze zalen hebben een hoogte van 5 M. en vertoonen in de zoldering het wapen der Veree- nigde Staten en 52 wapens der Staten en territories van Noord-Amerika. Dewandvakken boven de spiegels zullen versierd worden met tafereelen van den Niagara-waterval. Op de eerste verdieping, 4.20 M. hoog, bevinden zich, behalve acht logeerkamers en eenige dienst vertrekken, een spreekvertrek, twee ontbijtkamers en een conversatiezaal (71 vierk. M.) De drie volgende verdiepingen bevatten 52 logeerkamers. De belvedère is verdeeld in acht vertrekken, ter gezamenlijke grootte van 140 vierk. M,, met afzonderlijk buffet. In het midden gaat de koepel op uit den lichtkoker teu behoeve van het middengedeelte des geheelen gebouws. Om de belvedère loopen terrassen met balustrade, van waar men een prachtig gezicht over de stad en hare omgeving geniet. Evenals de verschillende verdiepingen, kan men dit gedeelte langs de trap of met den elevator bereiken, die plaats aanbiedt voor vier personen, van een veiligheidstoestel is voorzien en door handkracht in beweging wordt gebracht. Door de Amsterdamsche Omnibusmij is be sloten tot het aangaan eener obligatieleening van anderhalf millioen gulden, in verband met de door het Amsterdamsche gemeentebestuur voor 29 jaren aan de Maatschappij verleende gunning. De uitgevers-maatschappij Elsevier heefteen vijfden (nieuwen) druk van de Max Havelaarhet meesterwerk van Multatuli, het Jicht doen zien. Deze uitgave is door den schrijver herzien. Te Scheveniugen kwamen gisteren vgf haring schuiten aanéen daarvan kwam zonder een enkel net thuis, haar geheele vleet was door een Fran- schen visser gekaapteen ander verloor 22 netten, ze werden door de bemanning van een Scheve- ningsche ot Katwijksche haringschuit afgehakt. Omtrent drie schuiten verkeert men nog in het onzekere. Bij den gemeenteraad van Amsterdam ia ingekomen een schrijven van de Société générale des abattoirs de France te Parijs, betreffende de oprichting van een gemeentelijk abattoir. Twee rijksambtenaren uit Deventer hadden onder Diepenveen beslag gelegd op het vleesch van een koe en een pink, waarvan geen accijns betaald was. Met den eigenaar en zijn knecht op reis naar Deventer, tradun allen onder weg een herberg binnen en hielden zich daar omstreeks 20 minuten op. Toen zij weder buiten kwamen waren wagen en paard, met het vleesch erop, spoorloos verdwenen. Den ambtenaren bleef niets anders over, dan de beide personen naar het kan toor van den rijksontvanger te Deventer mede te nemen, waar zij het gebenrde verhaalden en waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Tot heden zijn paard, wagen of vleesch nog niet terechtgekomen. Nabij den Texelschen wal, op den Schanser- waard, liggen sedert onheugelijke tijden groote mosselbanken die niet gebruikt werden, omdat de hoedanigheid der mosselen voor die der kormos- selen moest onderdoen. Nu de storm onlangs de Wildebank heeft verwoest, heeft men tot genoemde banken zijn toevlucht genomen. Niet alleen schuiten zijn daar werkzaam, maar ook tal van sjouwerlieden, die met de ebbe de mosselen bijeenharken en daarmede dagelijks 3 a /4 per hoofd kunnen verdienen. Deze mosselen brengen nn 90 ct per baal op, en worden bij groote hoe veelheden naar Brussel, Parijs en Antwerpen gezonden. Uit 's Gravendeel wordt aan de N. R. Ct het volgende geschreven, dat door ons overgenomen woidt onder opmerking dat onder de „gegoede burgerouders" onzer gemeente, voor zoo ver zij in het Adresboel: over bet Joopende en vroegere jaren voorkomen, de naam Ver willigen, of een die erop lijkt, niet te vinden is. „Dinsdag tegen den avond bevond zich in de gemeente 's Gravendeel een vreemdeling, erg doof en met een onnoozel gezicht, volgens opgave ge naamd Henry Jacobus Verwilligen, oud 17 jaren, vermoedelijk woonachtig te Middelburg. Deze jongeling was met nog 7 anderen drie maanden geleden gered van do Italiaansche bark Maria Fé, die vergaan is 5 te Liverpool aan wal gebracht en overgebracht op het schip Ortelis, met be stemming naar Antwerpen, is hij daar door den kapitein zonder papieren naar het stadhuis ge stuurd. Na eenige dagen dwalens landde hij in den avond in deze gemeente aan, doch onze bur gemeester verwees hem onmiddellijk naar Dor drecht. In het logement en stoombootveerhuis van den heer Plukhooij met den gemeenteveld- wechter aangekomen, was elk der aanwezigen zeer met het lot van den knaap bewogen. Ruim werd hij door genoemden Plukhooij van voedsel voorzien en door den heer Wolff uit Rotterdam daar gelogeerd, werd aangeboden op eigen kosten hem den volgenden dag per stoomboot Middelburg naar zijne ouders terug te zenden, Het bleek, dat de knaap van gegoede burgerouders was, van wie hij iu ruim twee jaren niet gehoord had. Hij is Woensdag morgen van hier per stoomboot yertrokken." Woensdag werd aan de Metalenkruisridders, bedeelden en verpleegden in de liefdadigheids gestichten te Amsterdam, ten getale van 123, tot Bluiting der feestelijkheden, nog een aangename verrassing bereid. Te een uur in het lokaal de Koningskroon bijeengeroepen, werden zij aldaar met eeu paar tamboers uit de oudstrijders, respectievelijk 79 en 74 jaren oud, het stedelijke en de nationale vaan dels en de muziek van het 7e reg. inf. aan het hoofd, opgesteld, en marcheerden zij, onder kom- mando van het lid der commissie, kapt. Frackers, eerst naar het Panorama en vervolgens naar Artis, waar zij alles met ingenomenheid bezich tigden en aan ieder een glas bier werd verstrekt, zoodat „Tante Chris", de marketentster, die in uniform in den stoet aanwezig was, ditmaal geene diensten behoefde te bewijzen. Toen Woensdag morgen een bediende van de Nationale Bank van Ierland aan het postkan toor het kistje kwam afhalen, waarin de postamb tenaren de pust voor de bank sluiten en hij het had neergezet om het regu te teekenen, kwamen eensklaps drie mannen die het kistje grepen en er snel mede verdwenen. Er was geen politie agent op wacht bij het kantoor, zooals gewoonlijk. De directie der bank heeft bekend gemaakt dat er bij dezen diefstal geen geld is verloren, doch dat het gebeurde haar eenige moeite zal kosten, wijl van een aantal wissels duplicaten moeten worden gevraag! en men de gewone zorg moet dragen voor het verlies van eene partij helften van banknotendie in het kistje waren. Zooals bekend is, knipt men in Engeland, bij de verzen ding, veelal de banknoten door en verzendt men iedere helft met een andere post. Het gevaar voor verlies of diefstal wordt daardoor veel ge ringer. De omgeving der woningen van den czaar van Rusland, zoowel te Gatchina als te St Peters burg, ia des nachts helder verlicht door electrische lampen, om beter toezicht te kannen houden dan vroeger mogelijk was. Men hoort dat aan het verslagen Afghaan- sche hoofd Ayoeb Khan, die naar Perzië is gevlucht, door den shah als gedwongen verblijf plaats Teheran zal worden aangewezen. Daar is hij op aanmerkelijken afstand van de Afghaansche grens. Het zware gewelf in den Gothard-tunnel, op de plaats waar zoovele instortingen hebben plaats gehad, is voltooid, zoodat de tunnel gereed zal zijn nog verscheidene weken vóór 1 Januari, den dag der pleohtige opening voor het verkeer. Wat een mooie kat," zei eeu bezoeker tot zijn vriend, die inderdaad een mooi exemplaar bezat van het ras dat zoo scherpe klauwen aan zijn fiuweelen pootjes draagt. „Hoe heet het lieve beest?" „Bernard." „Vreemde naam voor een kat." „Ja, toen wij het beestje kregen, dachten wij ook dat het een kat was, en wij noemden ze Sarah. Het bleek echter een kater te zijn, en nu heet hij Bernard." Volgens een rapport der Duitsche maat schappij tot redding van schipbreukeliugen zijn bij den laatsten feilen storm, op eene enkele uit zondering na, al hare reddingsbooten uitgeweest. Achtendertig schipbreukeliugen werdeu van een zekeren dood gered. De Engelsche regeering zet hare taak in Ierland vastberaden voort. Overal waar vergade ringen van het landverbond worden gehouden; worden ze door de politie ontbonden. Weigeren de deelnemers uiteen te gaan, dan wordeu hunne namen opgeschreven, zonder dat men voor het oogenblils verder gaat. Gevangen genomen wor den enkel de voorzitters, seoretarissen enz., die de draadjes in handen houden. Zoo moet de League uiteenvallen, welke moeite men ook doet om haar onder anderen vorm weder te doen herrijzen. Inmiddels worden hier en daar pachten betaald en vermeerderen de zaken die bij de Land Court volgens de nieuwe wet worden aanbangig gemaakt, In de vergaderingen der thans iu verschillende diocesen gehouden synodes der Iersche kerk blijkt dat de Protestantscne geestelijkheid krachtig de regeering wil ondersteunen. Een Londenaar ontving dezer dagen een brief uit Konstantinopel, die behoorlijk gefrankeord was. Toch moest hfj vóór de aflevering nog drie stuivers betalen. Hij begon met betalen om zijn brief machtig te worden, maar vroeg het geld terug van de postadministratie. Deze antwoordde dat de hoogere port was ingevorderd, wijl tijdens de verzending van den brief door de Turksche posterijen openlijk postzegds werden verkocht voor half geld. Met zulke zegels voorziene brieven werden dus in Engeland besohouwd als slechts voor de helft geirankeerd. Niet ten onrechte vraagt de ontvanger: Lijden de Engelsche poste rijen schade als de Turksche regeering zich con tanten verschaft door postzegtls voor half geld te verkoopen Of moet van de Engelsche ontvan gers eene boete worden geheven wegens onregelmatigheden in de Turksche administratie Het geval is curieus genoeg en naar wij gelooven zelfs iu Turkije nieuw. Het hof te Washington heeft nogmaals toe gestemd in een nitstel der behandeling van de zaak Guiteau, nu weder tot 14 November. De personen die het meest in de gelegenheid waren hem waar te nemen, houden zijne krankzinnigheid bljjkbaar voor gemaakt. Vóór zijn verdediger dit systeem van verdediging koos, was er in zijne houding in de gevangenis geen spoor van krankzinnigheid doch toen hg het met ziju verdediger eens was geworden, sprak iedere handeling en iedere letter die hij schreef zoozeer van verstandsverbijstering, dat men er geen kind mee zou beetnemen. De man overdreef, en zoowel zijn advocaat als hg zelf begrepen het, zoodat de vertooningen en de correspondenties aan de dagbladen weder gestaakt zijn. Vóór eenige maanden werd in Engeland de maatregel ingevoerd dat men dezelfde zegels voor postzegels en voor voldoening vaa het recht op quitaniiën zou kunnen gebruiken. Zij dragen om het beeld van koningin Victoria het omschrift Postage and Inland Revenue. Thans is bepaald dat deze zegels ook gelden voor betaling van telegrammen. Het traktement voor den heer Hudson, Britsch resident in Pretoria, is vastgesteld op f 21.600 en vrije woning, of eene toelage in plaats daarvan. De klachten tegen de militaire intendance in Frankrgk zijn niet slechts eene machine de guerre tegen een of anderen minister van oorlog niets is zoo reëel en tastbaar als de onbehol penheid en waarschijnlgk ook het bedrog, dat in dezen tak van dienst heerscht. Zoo worden bij herhaling de transportschepen van den staat ledig naar Tunis en Algerië gezonden, terwijl de Compagnie Transatlantique voor hooge prijzen de troepen vervoert. De soldaten reizen soms dagen lang rond, eer zg hunne bestemming bereiken. Aan boord van de Villt de Romemet welke Camille Pelletan, redacteur van de Justice, de reis naar Tunis maakte, waren een paar dozijn treinsoldaten, die uit hun garnizoen eerst naar Bordeaux waren gezonden, vandaar over Tou louse, Cette en Tarascon naar Marseille, vandaar naar Orange, en van Orange wederom over Tarascon naar Marseille, waar zg eindelijk hnn schip vonden. Aan boord van diezelfde stoom boot waren 198 muildieren, die bestemd waren voor de Abd-el-Kaderwaar stallingen waren gemaakt. Op het laatste oogenblik kwam echter tegenbevel nit Parijs; de Abd-el-Kader ging met troepen naar Oran en de muildieren moesten aan boord van de Ville de Ron.e worden geladen, die volstrekt niet voor zulk eeH transport was inge richt. De arme beesten werden als haringen samengepakt in het ruim; er kwam wat zee, ze vielen, wilden weder opstaan, sloegen elkander en braken de pooten. Den tweeden morgen waren er reeds 50 gestorven, en twee dagen later waren er 115 dood. Toen men te Pnilippeville kwam, was men nog niet klaar met het over boord werpen der ïyken. Men kan zich voorstellen hoe de reis op dit Echip moet geweest zijn. NAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Wind- richt. ikracht Toe stand lacht. Tem pera tuur, dels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 2.9 3.2 5.2 6.8 5.3 6.0 3.5 6.0 8.6 2.9 10.0 W WZW NW ZW N NO NO stil NNO O O NNO NO N 1 2 1 1 1 1 1 0 2 1 3 5 4 2 helder z. bew. bew. z. bew. storm betr. z. bew. z. bew. helder regen betr helder mist. betr. 4 5, 7 5 1 2 0 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenY. 3.9 D. des namiddags: ThermometersfaDd te Middelburg. 27 Oct. 'sav. 11 n. 38 gr. 28 's morg. 8 n. 42 gr. 'amidd. la. 49 gr. 's av. 5 u. 45 gr. F. Berljjn. By de verkiezingen voor den rijksdag alhier zyn vier leden der Fortsobrili artij gekozen. Twee herstemmingen moeten pLats hebben tusschen Fortschrittler en democraten. I-ct definitief resultaat der verkiezingen is nog on bekend. Amsterdam. Bij de directie der stoom- vaartmij. Nederland is heden uit Aden een telegram ontvangen, behelzende dat het aldaar aangekomen stoomschip Delcommyn een der sloepen van de Koning der Nederlanden heeft opgenomen. Zij bevatte 20 personen, wier namen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2