N». 254. 124® Jaargang. 1881. Vrijdag 28 October. GemsngcLe Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Dapbk <fe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 27 October. (G. Cf.) Axel, 25 October. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 75 stuks hoornvee, 11 paarden, 8 varkens en 6 schapen. Benoemingen en besluiten.' Onderwijs Kerknieuws. Marine en leger. De nieuwe spoorbrug over de Linge te Gelder? MIDDELRERGSCHE COURANT. De oud-inspecteur van het lager onderwijs te Zutfen, dr. J. H. Kroon, is na een kortstondig lijden, in den ouderdom van bijna 77 jaren over leden. Hg werd in 1828 tot leeraar aan het instituut voor wis- en aardrijkskunde en aan de Latijnsche school te Zutfen benoemd. In 1857 werd hij tot inspecteur van het lager onderwas in Gelderland benoemd, nadat hij reeds verscheiden jaren het schoolopzienerschap had waargenomen. Van 1858 tot 1 Nov. '80, zoolang de wet van '57 in werking was, bleef hij zijn ambt met trouw, ijver en nauwgezetheid waarnemen. Zoo het cijfer van den tiendafkoop een maatstaf kan zijn ter bepaling van den stand van den landbouw, dan leveren de laatste twee jaren een getrouwe afspiegeling van zijn achteruitgang. Terwijl in geheel Zeeland over de jaren 1872 1878 gemiddeld jaarlijks voor 362,862,11 tiende afgekocht werd, daalde dit cijfer in 1879 tot f 149,400,584, en in 1880 tot f 13,037,51. Dit laatste getal wordt uit den officieelen staat verkregen, door bijvoeging van 79 voor 55 aren 15 eentiaren in Eapelle, waarvan de af koopprijs niet in de akte vermeld is. In de f 13,037,51 komt Zuid-Beveland voor 268,31, Tholen voor f 3,992,08, Schouwen - Dniveland voor f 8,777,12. Op Walcheren, Noord- Beveland en St. Fhilipsland had geen afkoop plaats. In do gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge- sehillen van bestuur, kwam o. a. in behandeling bet beroep van den dijkgraaf van den Kieviten polder, tegen een besluit van gedep. staten van Zeeland, houdende goedkeuring van een besluit der algemeene vergadering van het waterschap „De Sluis aan de Wielingen". Rapporteur was de staatsraad mr. Smidt. 'sKonings beslissing deelen wij later mede. Gisteren avond hield de alhier gevestigde af deeling der Vereen, t. b, v. fabrieh en handwerks- nijverheid hare eerste wintervergadering onder voorzitterschap van den heer J. W. de Raad, die o. a. verslag uitbracht als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam. De rekening over 1880/81 werd nagezien en goedgekeurd. Ter vervanging van den heer J. H. Will, die als lid van het bestuur aan de beurt van aftreding en niet dadelijk herkiesbaar was, is benoemd de heer A. A. Mes Gz. met 10 stemmen. De heer P. Polet, die mede was aanbevolen, bekwam 8 stemmen. Na de pauze leverde de voorzitter weder eenige bijdragen over oude gebouwen en kerken in deze stad. Volgens mededeeling zal in de December-vergadering de heer P. Polet eene lezing houden over gasfabricatie, toe te lichten door eene fabriek op kleine schaal, door hem vervaardigd. Het ledental van de ijsclub Walcheren alhier is, blijkens in de gisteren avond gehouden vergadering gedane mededeelingen, van 108 tot 130 gestegen, waaronder ook eenige dames. De rekening over het afgeloopen vereenigingsjaar sluit met een batig saldo van f 63. In de plaats van den heer mr. E. Fokker, die bedankt had, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. P. Boudewijnse. Dinsdag 15 November, des avonds te 7 uren, zullen de leden der verschillende Zeeuwsche vrjj - metselaarsloges van Middelburg, Goes, Vlissingen, en Zierikzee alhier bijeenkomen om een rouwloge té honden ter eere van de nagedachtenis van den Overleden grootmeester prins Frederik. In de eerstvolgende maanden zullen in de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche My. t. b. c. Landbouw enz. vijf landbouwkundige voor drachten gehouden worden, waarvan door den heer F. Corten éen, in December, te Heinkenszand en een, in Januari, te Goes. De drie andere Voordrachten zullen door den heer A. F. Marlet te Borssele, Hisse en Kapelle geschieden. De heer J. Spanjaard, inspeoteur van het loods wezen te Vlissingen, zal heden, Vrijdag avond, aldaar eene lezing houden, ten voordeele van de weduwen en weezen van het in den jongsten storm omgekomen loodspersoneel van de Goereesche loodskotters no. 3 en 8. De volgende premien werden uitgereikt Voor het grootste getal paarden van éen eige naar ter markt gebracht: aan B. Cattolr, land bouwer te Koewacht; Voor het grootste getal hoornvee van éen eigenaar ter markt gebrachtaan P. de Kraker, landbouwer te Axel; Voor het schoonste paard: aan B. Cattoir, hierboven genoemd Voor de schoonste koeaan W. Dieleman Pz., landbouwer te Axel. De handel was zeer gering. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indie, door middel van het stoomschip Gelderlandwaarvan het vertrek nit Rotterdam op 29 Oct. a. is bepaald Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede een brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip uiterlijk 's morgens vóór 10 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. Blijkens door de regeering ontvangen bericht zijn op de internationale tentoonstelling van eleetriciteit te Parijs de volgende onderscheidingen aan Nederlandsche inzenders toegekendeen eere-diploma aan de administratie van den rijks telegraaf een diplome de coöpêration aan 2eylers genootschap te Haarlem, dr. J. J. Bosscha to Delft en de Amsterdamsche brandweer; een gouden medaille aan dr. P. J. Kaiser te Leiden een zilveren medaille aan H. Olland te Utrecht en N. van Wetteren te Haarlemeen bronzen medaille aan G. Mirandolle te Rotterdam, M. A. Mills te Amsterdam, W. H. Jacobs te Haarlem, Croon en Co. te Amsterdam, en Wisse en Piccaluga te Het Metalen Kruis-tee&t, te Amsterdam is Dins dagavond door den regen niet weinig benadeeld. De illuminatie en vlaggen versiering van het monu ment op den Dam vielen in 't water en de geest drift der menigte, die zich om eenige weinige oud-strijders verzameld had, werd mede tamelijk bekoeld. Een vuurwerk, dat de gemeente op de Prins Hendrikkade ontsteken liet had minder geleden. Het slotstuk gaf de schitterend verlichte woorden HasseltLeuven1830-31 onder eene geweldige k&nonnade te zien. Het middelpunt van het feest was het paleis voor Volksvlijt, waar de stedelijke schutterij een militair concert gaf. Het orkest was versierd met een groot metalen kruis, waaronder in vlammend schrift de woorden Trouw aan Koning en Vader land. Generaal Mac-Leod, de burgemeester, de hoofdcommissie en andere autoriteiten waren aan tafels gezeten, die door de andere oud strijders aanhoudend omringd werden. Onder hen bevond zich ook eene 81jarige marketentster, Moeder Chris, eigenlijk Christina van Rhee genaamd, aan den arm van kapitein Frackers. De volksliederen werden herhaaldelijk gespeeld en met veel geestdrift, staande, aangehoord. Burgem. en weth. van Haarlem hebben aan den raad voorgesteld, om aan die ingezetenen, die zich bij adres tot den raad hebben gewend met het verzoek: „dat het houden van de kermis op zoo- danigen tijd worde vastgesteld, dat zij valt gedu rende de vacantie van de meeste scholen en in richtingen van fcooger, middelbaar en lager onder wijs in de gemeente," te berichten dat het alge meen belang niet gedoogt dat in hnn verzoek worde getreden. B. en W. zijn van gevoelen, dat de kermis niet moet worden afgeschaft, en vree zen dat een besluit, als hetwelk gevraagd wordt, een eerste stap zon zijn op den weg die tot af schaffing der kermis leidt. Zij achten die afschaf fing noch noodig, noch wensehelijk. De raad zelf heeft driejaar geleden als zijn oordeel uitgesproken} dat hij geen voldoende termen vond om te beslui ten tot afschaffing, welke toen door eenige inge zetenen werd verlangd. Het belang dat het onder wijs zou hebben bij eene verandering in den tijd der kermis, weegt niet op tegen de schade, die zeer vele ingezetenen daardoor zouden lijden. De leerlust moge bij de leerlingen der verschillende scholen in den kermistijd minder groot zijn, ot de orde in de school en de goede uitslag der volgende examens gevaar zouden loopen, wordt door hen betwijfeld. Uit Hoofdplaat wordt het volgende geschreven Het buitengewoon natte herfstweder veroorzaaakt den landbouwers in deze zware kleigronden groote moeilijkheid bij het rooien van aardappelen en suikerbieten. Nochtans is de qualiteit en quan- titeit van deze veldgewassen byzonder meegevallen in dit jaar. Witte en bruine boonen daarentegen en ook kooien duiden door onvastheid en waterig heid aan, wat zy door al te veel regen in de voorgaande maanden leden. Het winterkoolzaad staat welig op het land, en ook do wintergranen zijn goed opgekomen. Er is ook van hier veel gerst en suikerbiet naar België gescheept en ver zonden, en een menigte van appelen naar Holland. De prqzen van eieren en boter big ven hier nog stggende, doch de graanmarkt is gedrukt. Meer dan in vroegere jaren vertoont zich hier op de hooge akkers het klein wild, door de natheid uit de laagten en van de drassige bodems verdreven. Voor hazen besteedt men pi. m. f 2.59 en voor patryzen omtrent fl het stuk. Naar aanleiding der verwoestingen door de jongste stormen in het Qaagsche Bosch aangericht en der daardoor noodzakelijk geworden belang rijke werken, betoogt de heer J. K. W. Quarles van Ufford in het Vaderland de wenschelykheid, dat de eigendom en daarmede het beheer dezer schoone plek gronds overga aan de gemeente 'sGravenhage. „Voor het rijk, schrijft hij, is het lioseh slechts een klein onderdeel van het staatsdomein. Slechts gedurende den korten tijd dat het beheer van het Bosch vanwege het ryk aan den heer Boer, later aan den heer Ver-Huëll was opgedragen, was het aan bepaalde deskundige handen toever trouwd. Gewoonlijk, en ook nu weder, is dat beheer opgedragen aan ambtenaren, die, welke ook overigens hun verdiensten mogen zijn, alle speciale opleiding als houttelers misten, die aan de administratie van het Bosch slechts de oogen- blikken kunnen wijden, door hen aan hun overige, veelal zeer drukke ambtelijke verplichtingen ont woekerd. Van den minister van finaneien, die in den regel ook wel geen deskundige zal zijn, kan niet worden verwacht dat hy aan de zaken van het Haagscbe Bosch veel tyd zal kunnen wijden. Hoe geliefd dat Bosch ook in geheel Nederland is, toch is het in stand houden en verbeteren daarvan geen zoodanig rijksbelang, dat daarvoor aanzienlijke bedragen uit 's ryks schatkist zouden mogen worden beschikbaar gesteld. „Voor Den Haag is dat gansch anders. Voor de residentie is bet behoud van het Bosch het behoud van zijn schoonste sieraad. Van onzen raad, die het noodige beschikbaar stelde om onze Seheveningsche bosehjes tot een zoo schoone wandelplaats te maken, mag worden verwacht, dat hy ook de middelen beschikbaar zal stellen om in het Bosch te doen wat zal blijken noodig te zyn. Bedenkt men daarbij met hoe weinig kosten de heer Ver-Huëll in de Seheveningsche bosehjes zooveel schoons wist tot stand te bren gen, dan kan men ook wel overtuigd zyn, dat die goede traditie nog by ons gemeentebestuur leeft en dat dit, kreeg 't het beheer over het Bosch, er voortdurend naar zou streven met weinig middelen veel te doen. „Teneinde verzekerd te zijn van een deugde lijke leiding der zaak, ware het wensehelijk te trachten van den minister van financien te ver krijgen dat aan den heer Boer, voor zooveel noo dig onder het genot eener toelage nit de gemeen tekas, het beheer der gemeentelijke aanplantingen, met inbegrip van het Bosch, werd opgedragen, onder uitnoodiging, met het oog op zijn reeds ge vorderden leeftijd, zich een op de rijkslandbouw- school of elders wetenschappelijk gevormd jeugdig kenner van houtteelt toe te voegen, die onder zyn eiding werkzaam en bestemd zon zijn hem een maal in dat beheer op te volgen." burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Nienwenhoorn en Nieuw Helvoet J. W. Hein jr., secretaris dier gemeenten; van Oyen c. a., A Sengers; van Roermond, mr. H. J. Brouwers; van Maasbracht, M. A. A. Geurts. geneeskundige dienst. Bevorderd tot off. van gezondh. Ie kl. de off. van gezondh. 2e kl. by de zeemacht L. I. van Coevorden en dr. P. G. J. Vogelpoel. leger. Eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, op verzoek, aan den len luit. jhr. L. Engelen van Pijlsweert, van het reg. gren. en jagers. Tot leeraar in de wis en natuurkunde san de middelbare meisjesschool alhier is aanbevolen de heer J. van Rossum dn Chattel, civiel-ingenienr te Leiden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is op verzoek eervol ontslag verleend aan P. L.Moens, als leeraar in de algemeene en handelsgeschiedenis aan de handelschool aldaar. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. te Amsterdam, J. Nolting, te Gro ningen. Wij vernemen nader dat de beide schilderijen van onzen stadgenoot den heer J. F. Schntz, aan dr. Sibmacher Zijnen bij gelegenheid zijner 25jarige evangelie-bediening te dezer stede gisteren aan geboden, voorstellen een stil en een woelend water. Het geschenk ging vergezeld van een fraai albumbevattende de namen der 170 vrienden en geestverwanten van den heer Zynen, die tot dit blyk van waardeering hebben mede gewerkt. Bovendien ontving de jubilaris nog vele andere bewijzen van hoogachting en vriendschap; De ofl. van adm. 3e kl. W. G. L. Bruningï, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en vervangen door den off. van adm. 3e kl. C. M. Krul. Sedert het begin dezer maand zyn by de politie alhier aangegeven 20 gevallen van mazelen en 2 van febris tvjphoidea. Een der aan de laatstge noemde ziekte lijdende personen is reeds hersteld. Eene zigeunerbende van ongeveer 50 perso nen, met wagens en paarden, werd Dinsdag door de politie uit Winterswijk over de grenzen gebracht. Onze Pruisische naburen schenen even wel ook met dat volkje niet gediend te zyn, want nauwelijks hadden zij ze in 't oog of zij zetteu ze weder op Hollandsch grondgebied. De Winterwijksche politie trok gisteren morgen weder naar de grenzen, om de zigeuners opnieuw in ontvangst te nemen. In de zitting van den gemeenteraad vafl Dordrecht van Dinsdag was een verzoek van den heer H. Kip, om ontslag als adjnnct-havenmeester ingekomen. Zonder debat werd dit dadelijk verleend. Toen vervolgens de algemeene beschouwingéts over de begrooting waren afgeloopen, deed de voorzitter mededeeling van een verzoek van den heer Kip om zijn bovenbedoeld adres als niet ingediend te beschouwen. Zonder hoofdeiyke stemming nam de raad dit adres echter voor kennisgeving aan. Van alle landbouwproducten in den omtrek van Venlo heeft alleen de bloemkool een goed beschot opgeleverd en voornamelijk die, welke van Italiaansch zaad getrokken is, die zich bovendien in grootte en blankheid ook zeer onderscheidtmet graagte wordt van f 10 tot 22 voor de 100 stuks betaald.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1