Gemengde Berichten. BUITENLAND. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Weerkundige waarnemingen. 26 October des morgens te 8 uren. zw zw b 16 H 3 Algemeen Overzicht. Belgische brieven. De Gemeenteraadsverkiezingen. Het gaslicht te Vlissingen. zeehoofd in den polder Walcheren, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenis. C. de V., te Vlissingen, wegens het als voerman niet steeds bij zijn voertuig en paard te blijven binnen de bebouwde kom van Koudekerke, in eene boete van 3 of een dag gevangenis. C. M., te Vlissingen, wegens het niet schoon houden van de goot voor zijn pakhuis aldaar, tweemaal gepleegd, in twee boeten van f 1 of een dag gevangenis. J. F. K., vrouw van M. de W., en J. T., vrouw van C. S., beiden te Vlissingen, wegens het luid schreeuwen op de openbare straat aldaar, in eene boete van f 3 of een dag gevangenis. L. de K., te Vlissingen, wegens het buiten noodzaak schellen aan eene woning aldaar, in eene boete van 1 of een dag gevangenis. A. E., te Oostkapelle, wegens het als voerman te Middelburg de Heerenstraat inrijden van de zijde van den Langen Delft, in eene boete van f 3 of een dag gevangenis. L. A. Gr., te Middelburg, wegens het wateren op de openbare straat aldaar buiten de daartoe bestemde bakken, in eene boete van 1 of een dag gevangenis. De rechtbank te Arnhem wees dezer dagen eeu vonnis, zoo belangrijk dat wij meenen met een enkel woord de aandacht daarop te mogen vestigen. De Maatschappij voor Landontginning te Apel doorn gat in 1873 eene geldleening met premiën uit, groot 1.250.000 gulden. Tot zekerheid der aflossing van kapitaal en rentebetaling gaf de Maatschappij een onderpand van 600.030 gul den aan effecten, onder bepaling dat het pand bewaard zouden worden bij de Ned. Bank en onder administratie zoude staan van twee ban kiersfirma's te Amsterdam en éene te Arnhem. De Mij voor Landontg inning werd by vonnis der rechtbank te Zutfen den 29S11 November 1877 failliet verklaard. De curators trachtten herhaal- deiyk van de administrateurs te verkrygen re kening en verantwoording van hun beheer en afgifte van het pand. Echter zonder gevolg. Ten slotte werd de zaak voor de rechtbank gebracht en de drie administreerende firma's gedagvaard tot het afleggen van rekening en verantwoording aan de curators, de Ned. Bank tot afgifte van het pand. De heeren D. te Arnhem, C. te Brussel, d'A. te Arnhem, R. M. te Arnhem en d. W. H. te Middelburg, te zamen houders van 170 obli gaties, intervenieerden in het geding, schaarden zich aan de zijde van gedaagden en verzetten zich tegen de afgifte. De rechtbank verklaarde de eischers niet ont vankelijk in hunne vordering en erkende zoo doende de rechten van obligatiehouders eener door pand gedekte leening, onafhankelijk van het faillissement der Maatschappij die de leening sloot. Wy vernemen echter uit zeer vertrouwbare bron, dat van deze uitspraak appèl zal aangetee- kend worden. (Arnh. Ct.) Biervliet, 25 October. Onze straatver lichting heeft eene groote verbetering ondergaan. De petroleumlampen zijn voorzien geworden van Hinks duplex' branders, die bij betere licht verspreiding, niet uitgeblazen behoeven te worden; een lichte druk op een veer en het licht is uit gedoofd. Ter beurze van Amsterdam werden gisteren parterre-plaatsen voor den schouwburg (voorstel- liug-Sarah Bernhardt) voor dertig gulden per plaats verhandeld. Hoe men somtijds de gevangenen vóór hun transport visiteert, bleek Zaterdag te Breda, toen drie landloopers in het huis van arrest aldaar werden binnengebracht uit Botterdambij een van hen vond men tusschen de kleeren een ge laden revolver. Wgl men reeds meermalen zulke ontdekkingen heeft gedaan, kan het niet over tollig geacht worden dat de aandacht der be voegde autoriteit op dergelijke gevallen gevestigd wordt. Een marmeren beeld van den jeugdigen beeldhouwer H. A. Teixeira de Mattos, te Rome, bestemd voor de tentoonstelling van Arti te Amsterdam en reeds in den catalogus vermeld, is 8 dagen te laat aangekomen en op de reis zoo zwaar beschadigd, dat het niet staan kan. Het beeld stelt Assehepoesster voor en de beide voeten alsmede de sleep zgn geheel verbrijzeld. De kunstenaar zal nu beproeven het beeld, zoo als het is, op het voetstok te plaatsen en ten toon te stellen. De 500 werklieden der stearine-kaarsenfabriek Gouda, te Gouda, zijn door hun directeur, den heer G. J. Steens Zijnen, bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft, onthaald op een voorstelling door Eet Ned. Tooneel in de schouwburgzaal der sociëteit Ons Genoegen. Men voerde Faassen's Ledige Wieg en Scribe's Oscar of wie is de Be drogen» op en de gasten werden op verschillende ververschingen onthaald. Burg. en weth. van Den Haag zijn, tenge volge van het ontvangen van een aantal adressen, teruggekomen op hun voorstel om gunning te verleenen tot het oprichten eener overdekte markt op de te dempen Turfmarkt. Zij stellen thans voor op het daartoe ingediend verzoek afwyzend te beschikken. Aanstaanden Vrijdag zal het Nederlandsch ïooneel te Botterdam een gratisvoorstelling aanbieden aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis aldaar. Gewichtige dagen van Justus Van Maurik zal er alsdan opgevoerd worden. Door een aantal bewoners van de nieuwe wijken van Den Haag is een vergadering gehou den, met het doel middelen te beramen tot ver krijging van meer veiligheid in die gedeelten der stad. De vergadering besloot een adres te richten tot den minister van justitie en tot den gemeenteraad, terwijl een commissie werd benoemd, die bij den burgemeester op afdoende maatregelen zal aan dringen. Luitenant Hovgaard, van de Deensche marine, een der toclitgenooten van Nordenskjöld met de Vegais met den heer Bennett, eigenaar van den New-York-Herald, in briefwisseling over de opsporing van het door de Herald uitgezon den en sedert vermiste poolschip Jeannette. De heer Leigh Smith is met de Eira in de pool streken en men begint te vreezen dat hij door ys bezet zal zgn. Hij zeilde in Juni met leeftocht voor veertien maanden. Men vermoedt dat hij, indien hy tusschen het winterijs is geraakt, doen zal als de bemanning van de Tegethoff in 1874, die het schip verliet, de sloep op eene slede zette en zoo by het open water kwam, om met de sloep verder naar Nova-Zembla te stevenen. Het groote allegorische beeld, de „Vrijheid licht verspreidende over de aarde," dat wordt opgericht op het eiland Bcdloe in de haven van New-York, vordert goed. Het wordt gemaakt van gesmeed koper en zal 36 meter hoog zgn, terwgl het zal geplaatst worden op een gemetseld voet stuk van ongeveer 30 meter hoogte. Het stand beeld wordt gebouwd uit vrijwillige bijdragen van het Franeche volk, volgens de teekeningen van Bartholdi, Het moet een blijk zijn van de vriend schap tussohen beide republieken, terwgl het tevens nut zal doen als baak voor de New- Yorksche haven door een electrisch licht, dat als diadeem zal geplaatst worden op het hoofd van het beeld. In Parijs werden verleden jaar door het armbestuur 385.148 menschen verpleegd. Daarvan waren er 137.518 in gestichten, 219.500 ontvingen ondersteuning aan huis, terwgl 28.000 kinderen op het platteland waren besteed. Amsterdam. De gemeenteraad heeft de exploitatie van den stads-schouwburg over de jaren 1882 tot '86 aan de vereeniging Het Ned. Tooneel gegund. Het Handelsblad bevat een bericht dat heden morgen de Willem Barents te IJmuiden in 't ge zicht was. Dit was onjuist, daar een ander scheepje in 't zicht bfijkt geweest te zgn. Pretoria. De Volksraad heeft de conventie met Engeland bekrachtigd. Harre. De heer Gambetta zeide in eene rede aan een gastmaal, dat hy naar Duitschland is gegaan om de ontwikkeling der havens te Bremen, Hamburg en Lubeck te bestudeeren. Wind- Toe Tem NAMBÏÏ Ba- DUB rom. stand pera tuur. Cels. PLAATSEN. afwijk. richt. kraeht lucht. Delfzyi b 3.4 NO 3 bew. b 5 Groningen - 3.4 NO 3 z. bew. - 5 Helder - 3.6 NO 3 z. bew. - 6 Vlissingen. - 1.5 NO 3 betr. - 6 Maastricht - 1.1 NO 2 betr - 6 - 6.5 NO 4 regen z. bew. - 3 Shields -10.1 ONO 3 - 7 Valentia - 5.3 O 4 bew. - 9 Hamburg - 2.8 NO 3 regen - 3 Swinemunde. - 0.9 NO 5 z. bew. - 6 Leipzig - 3.3 NO 2 betr. h 3 Carlsruhe - 8.9 2 z, bew. - 4 Grisnez 0.1 ONO 5 regen - 6 Parijs - 2.1 NNO 2 bew. b 2 St Mathieu 1.1 O 1 1. bew. - 6 Biarritz - 6.7 3 regen Perpignan Christiaansnnd Stockholm. b 9.0 NO 8 betr. - 1 Koppenhagen - - 5.1 NO 6 betr. Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 4.7 M. des namiddags: Thermometersland te Middelburg. 25 Oct. 'sav. 11 u. 41 gr. 26 's morg. 8 u. 43 gr. 'amidd. 1 u. 45 gr. 's av. 5 n. 43 gr. F. Zooals wij gisteren nog in een deel onzer op lage konden mededeelen, zyn de verkiezirgen te Brussel en te Antwerpen, en zooals blijkt uit de mededeelingen van onzen Brusselschen correspon dent in zgn heden opgenomen brief, zyn ook die in een groot deel van België naar den zin der liberalen afgeloopen. Een groot aantal der be- langrgke steden hebben de liberale zaak verkozen boven de combinatie van zorg voor de gemeente- financiën met clericale gevoelens en afkeer van de schoolwet. Wel gaven Brugge en Mechelen nog de voorkeur aan de clericale candidateu, maar Leuven en de meeste hoofdsteden der pro vinciën sloten zich aan bg Brussel en Antwerpen, vanwaar de beweging uitging en het wachtwoord werd verspreidvertrouwt niet hen die, onder het masker eener gewaande onafhankelijkheid, de clericale leuze verbergen, zonder meer. Het is bij ons te lande, behoudens in eene enkele Brabantsche of Limburgsche gemeente, eene haast onbekende zaak, dat gemeenteraads verkiezingen zich, bg uitsluiting van iedere andere overweging, bewegen om het onderscheidingsken merk van het clericaiisme. Men is daartoe in Belgie gekomen deels door den algemeenen invloed der sterke afteekening van de partgen, deels onder den invloed van den schoolstrgd, met de parle mentaire enquête, welke de heer Malou, te kwa der ure voor zgne party, inhaalde als het paard van Troje. Aldus worden van de administratieve colleges, die de gemeenten besturen, waarin ver tegenwoordiging der minderheid, of laten wij lie ver zeggen van iederen stand en van elke cate gorie van maatschappelijke belangen, zoo gewenscht is, politieke vergaderingen gemaakt, waarin twee partyen trachten elkander vliegen af te vangen. In elke plattelandsgemeente wordt het politiek leven gewekt in den scherpsten vorm door de vraagvolgt gij den pastoor of niet 1 Deze toestand is in Belgie een natuurlgk voort brengsel van de geschiedenis der laatste jaren. Toen eens de liberale meerderheid van 1878 be sloten had het lager onderwgs naar hare beginselen te regelen, was de strgd ontbrand, en de gemoe deren zijn nóg niet genoeg tot kalmte gekomen om de overtuiging te doen wortel schieten, dat clerieaal of anticlericaal niet de eenige onderschei ding is, welke men by verkiezingen voor den gemeenteraad moet maken. Dit was het shibboleth als wapen is van beide zijden menige min waar dige persoonlijke aanval gebezigd. Telegrammen uit de Transvaal, in de Londen- sche bladen van gisteren opgenomen, melden dat de Engelsche troepen zeker vertoon van strgd- vaardigheid maken, waarschijnlijk om de Boeren te nopen tot toegeven en tot het onderteekenen van de conventie. Ook meldde men dat de Boeren zich verzamelden op korten afstand van de grens, en dat men te Pietermaritzburg van oordeel was dat iedere onvoorzichtigheid kan leiden tot het weder uitbreken van den oorlog. Men zie hierbg echter niet over het hoofd dat deze berichten komen uit Natal, waar de openbare meening zeer is ingenomen tegen de Boeren en door deEngel- sche krggsmacht, die zich gaarne wreken wil, geene vredelievende gevoelens worden gekweekt. Wij wenschen geen ongeloof te kweeken in de dikwyis zeer voortreffelijke correspondentiën der Engelsche dagbladen, doch de correspondenten bepalen zich niet altgd tot berichtgeven, zij re deneeren ook. En dan kan de kennis der omge ving waar zy zich bevinden, eene bgdrage zijn tot de uitlegging banner woorden. Eenige telegrammen uit Tunis berichten dat de verschillende kolonnes, die tegen Kairuau oprukken goede vorderingen maken. De tegenstand waarop zg onderweegs stuiten, schijnt gering te zijn. De heer Gambetta is een paar dagen aan den mond der Seine gaan doorbrengen, om er inlich tingen in te winnen omtrent den handel en de nijverheid. Aan een maaltijd, gisteren gehouden, was hij van plan niet over eigeniyk gezegde politiek, maar enkel over stoffelgke belangen des lands te spreken. Aangaande de politieke quaestie welke het door graven van de landengte van Panama haast on vermijdelijk moet wekken, is eeD zeer belangrijk stuk publiek geworden. Aan den senaat der Yereenigde Staten, die een rapport omtrent de houding der regeering in deze zaak had ge vraagd, heeft de heer Blaine medegedeeld dat de regeering was ingelicht dat Columbia geneigdheid toonde om het tractaat van 1846 met de Yeree nigde Staten te doen eindigen en zich te wenden tot de Enropeesche mogendheden, om eene gemeen schappelijke bescherming van de landengte en van de onafhankelgkheid van Columbia zelf. Toen heeft de heer Blaine aan alle Amerikaan- sche gezanten in Europa een brief geschreven, waaruit wij een eu ander overnemen als belang- rgk voor het Panama-kanaal en kenmerkend voor de politiek der Yereenigde Staten tegenover Europa. „In 1846 hebben de Yereenigde Staten de volkomen neutraliteit van de landengte gewaar borgd, evenzeer die van elke verbinding tusschen de belde zeeën over die landengte en de sou- vereiniteits- en eigendomsrechten van de repu bliek Columbia. Deze waarborg eischt geene versterking, toetreding of toestemming van eenig ander land. Mocht de ondergestelde tuBSchenkomst van Europa eeu tastbaren vorm aannemen, dan zult gij wyzen op het tractaat van 1846 en mededeelen dat iedere poging om iets aan dien waarborg toe te voegen noodzakelijk door Amerika als ongeroepen moet beschouwd worden en als indringen op een gebied, waar de plaatselijke en algemeene belangen der V. S., na die van Columbia, in de eerste plaats in aanmerking komen." Uitvoerig betoogt de heer Blaine dat de V. S. geenszins het voornemen hebben zich in eenigerlei handelsonderneming van vreemdelingen te mengen. „Doch, gaat bij voort, aangaande de poli tieke heerschappij over de landengte wil de presi dent duidelijk en met nadruk spreken. Amerika zal blijven staan op zyu recht om te zorgen dat de landengte in geen geval zal worden gebruikt om zijne belangen te land of ter zee te schaden. De Y. S. zullen het meest gebruik maken van hot toekomstig kanaal en beschouwen dit als eeu wezenlijk binnenlandsch belangEene overeenkomst tusschen Enropeesche rijken om gezamenlgk de neutraliteit vau het kanaal te waarborgen, dat is inderdaad in politieken zin te beheerschen een groote handelsroute, ver van hen verwyderd, nabij de Y. S. gelegen en in wezen lijken zin een deel van de kustlijn der republiek vormende en bestemd om de hoofdweg te worden voor het verkeer harer aan de oost- en aan de westkust gelegen staten, zou eene zeer ongewone wyze van handelen zgn, die voor de Yereenigde Staten met ernstige bezorgdheid zou worden gezien. Amerika's politiek huldigt deu vrede eu het vriendschappelgk verkeer met iedere re geering en ieder volk, en elke poging om Amerika's waarborg op den achtergrond te stellen door eeue samenwerking der Europeesche mogendheden, die over groote legers eu vloten beschikken, zou het karakter dragen van een verbond tegen Amerika en door de regeering der Yereenigde Staten worden beschouwd als een blijk yan onvriende- lgke gezindheid." Ten slotte doet de heer Blaine uitkomen dat de Ver. Staten zich nimmer hebben gemengd in overeenkomsten betreffende het lot van kleine Europeesche staten en voegt hy er de beteekenis- volle opmerking bij„Het is sinds lang de gevestigde overtuiging van deze regeering dat ielere uitbreiding tot onze stranden van het politieke stelsel, waardoor de groote mogendheden de gebeurtenissen in Europa hebben bestuurd, gevaar zou opleveren voor den vrede en de wel vaart van Amerika." Geen eerbied dus voor het Europeesch concert eu het vaste voornemen om Amerika voor de Amerikanen te houden. Europa honde het zioh voor gezegd. Brussel, 25 October 1881. De liberalen kunnen het kapitool beklimmen en juichende hunne zegepraal vieren, dank zy de standvastigheid en de onwrikbare overtuiging van de leden der party. De clericalen dachten gebruik te maken van de ontevredenheid van een aantal kiezers over de gemeentelgke administratie en zoo zich van de regeering meester te maken. Haast overal zyn zg teruggeslagen en overwonnen. Bg eerste stemming zijn te Brussel de liberalen gekozen met meer dan 800 stemmen meerderheid te Antwerpen bereikte men hetzelfde resultaat met eene meerderheid van 600 stemmen, te Gent met 1500 en te Luik, Leuven, Yerviers, in gansch Henegouwen en Luxemburg, zyn de liberalen zegevierend uit de stembus gekomen. Zelfs in de beide Ylaanderens, de onde en haast onneembare veste der katholieken, hebben de liberalen in meer dan éene gemeente aan een enkelen candidaat de meerderheid kunnen bezorgen, wat bewijst dat zelfs in deze bourgs pourris van het clericaÜBme zioh eene liberale beweging gaat openbaren. Het is slechts een schrale troost voor de priesterpartij, dat enkelen hnnner te Doornik en te Bergen het tot de herstemming hebben gebracht, en dat de Brusselsche voorstoden St. Josse-ten- noode en Laeken in hunne handen zijn gebleven Zij zijn geslagen, volledig geslagen, en het ergste voor hen is dat dat deze verkiezingen een veld der verkenning zgn geweest voor de kamerver kiezingen in Juni van het volgende jaar. De opgewondenheid te Brussel is onbeschrijfelijk In de Galerie St. Hubert omgeeft een juichende menigte de plakbiljetten die de zege verkondigen voor het redactiebureau van de Chronique. Dave rende hoera's weergalmen door de rnime passage. Men was dan ook tot het laatste oogenbiik voor den uitslag bevreesd en voelt zich nu daarom des te gelukkiger „Leve de liberalenis de kreet dien men allerwege boort aanheffen door de overwinnaars, en daarby is voor heden geene plaats voor medelijden met de overwonnenen, die reeds zegekreten hadden doen hooren in hunne dagbladen, doch zich thans knnnen vereenigen in een plechtig De profundis, met het oog op de voortdurend slinkende raDgen hunner strijders. Mijnheer de Redacteur. Onder het opschrift Ook iets over de gasfabriek te Vlissingen worden in uw blad van den 22en dezer eenige bezwaren ingebracht. De door den schrijver ingeslagen openbare weg geeft ons aan leiding hem op dezelfde wijze te beantwoorden. I. Het eerste bezwaar betreft: a het verrichten van fittingswerken, b de daarvoor in rekening gébrachte werkuren. a. Wanneer de onbekende schrijver zegt dat aan zyn gedane bestelling van fittingswerk niet dadelijk gevolg is gegeven, moeten wij hem op merkzaam maken op de bepalingen, welke op

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2