No. 253. 124® Jaargang! 188L Donderdag 21 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich ens. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 26 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 28en October 1881v des namiddags te éen uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 25en October 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De gemeenteraad van Middelburg zal, op Vrij dag den 28 October 1881, des namiddags te éen uur, eene openbare vergadering houden ter be handeling der volgende zaken: Gemeentebegrooting voor 1882, met daartoe behoorende stukken, adressen enz.; aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de wis- en natnnrkunde aan de middelbare meisjesschool; voorstel tot wgziging der verordening op de hondenbelasting; voorwaarde der tol verpachting op den Vlissingschen rijwegvoorstel betreffende enkele wijzigingen in de onlangs vastgestelde verordening op het vergunningsrecht tot uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank; missive van den schuttersraad tot wijziging der begrooting; advies burg. en weth. op het adres van A. A. Botzen; rekening en begrooting der concertzaal. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Vlissingen, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd mede- deeling gedaan dat het raadsbesluit tot het stellen van voorwaarden bij de benoeming van een hoofd van school D ter vernietiging aan Z. M. den koning is voorgedragen. Aan de onderwijzeres mej. H. E. Vermeulen werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend. Naar aanleiding van een schrijven van het polderbestuur van Walcheren besloot de raad tot den aankoop van eenige aan dat polderbestuur behoorende gronden voor eene som van f 1000. Tot onderwijzer aan school A, hooldonderwijzer Landman, werd benoemd A. Passenier, te Domburg. Na langdurige discussie werd vastgesteld een tarief voor het gebruik maken van de openbare scholen. Er zal dientengevolge op school A, voor weeskinderen en kinderen van onvermogenden, geen schoolgeld geheven worden. Op school B, voor kinderen van onvermogenden, 60 cent per maand. Op school C 1.05 per maand en op de scholen D en E f 40 per jaar voor iederen leerling. Wanneer meer dan éen kind uit hetzelfde gezin de scholen bezoeken, wordt op school B voor ieder kind 50 en op de scholen C, D en E 25 percent vermindering toegestaan. Voorts was de zitting gewijd aan de behandeling vaa de gemeentebegrooting voor 1882. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank in de gemeente Hoofdplaat is door den raad vastgesteld op f 25. Tengevolge van opzegging door de Spaansche segeering zal het handels- en scheepsvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje den lden October 1882 opbonden van kracht te zijn, De audiëntie van den minister van financiën aal Donderdag, den 27en dezer, niet plaats hebben. Goes, 25 Oct. In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche mij. van Landbouw werd bij eerste stemming met groote meerderheid als onder-voor zitter herkozen de heer Vermet, Op den penning meester, den beer Van Weel, werden bij eerste stemming 29 van de 52 stemmen uitgebracht, waarna de gekozene voor de benoeming bedankte. Bij de tweede stemming werd tusschen de heeren Van Weel en Van der Bilt Lamotthe geen volstrekte meerderheid verkregen en bij de derde werd die andermaal behaald door den heer Van Weel, die nu, op aandringen van het bestuur, zich tot de aanneming bereid verklaarde. Voorts werden tot leden van het bestuur verkozen de heeren 0. J. Labrijn en H. Minnaard. De algemeene watersnood-commissie te Amster dam heeft het gemeentebestuur vaa De Lemmer, door tusschenkomst van den commissaris des konings in Friesland, doen weten, dat zij gelde lijke hulp zal verstrekken aan de ingezetenen, die door de jongste overstroomingen schade hebben geleden. De heer Eob. S. Baker, te Hargrave in Northamptonshire, vestigt in de Times de aandacht op het feit, dat zware boomen, die met wortel kluit en al omgerukt zijn, gemakkelijk weder opgericht en in hunne oude plaats hersteld kunnen worden, indien men ze slechts van huune kruin ontlast. Hg staaft deze mededeeling met voor beelden, hoe boomen, aldus behandeld, nieuwe takken schoten en dns als herleefden. Met aandrang roepen wij voor dit bericht de opmerkzaamheid in van hen, die met het weg ruimen der verwoestingen van den jongsten noodlottigen storm belast zijn. (V. R. Ct.) Bij het te Utrecht gehouden examen voor sur numerairs bij de Exploitatiemij. i3 o. a. geslaagd J, A. Provoost te Hoofdplaat. Door de heeren Kip, oud-gouverneur van Cu rasao, Den Tex, Hartseo, Muller, Tindal en Schoften wordt het plan ontworpen voor een maandeljjkschen stoombootdienst tusschen Am sterdam en Paramaribo. De minister van koloniën heeft zich in de kamerzitting van den löden dezer gunstig over deze onderneming uitgelaten. De heer J. L. Cluysenaer, chef van dienst van weg en werken bij de Exploitatie Mij, is belast met de waarneming der door het overigden van den heer C. P. J. van den Berg opengekomen betrekking van secretaris en chef van den finan- oieelen dienst dier maatschappy. Door den gemeenteraad van Rheden was, bij het onlangs openvallen der betrekking van bur gemeester dier gemeente, een adres aan den koning gericht, om een bepaald aangenomen persoon, lid van den raad, tot burgemeester te benoemen. De regeering meende aan dien wensch niet te moeten voldoen en benoemde den heer mr. A. H. Brandt, onder verleening van ontslag als hoofd der gemeente Zoeterwoude, tot burgemeester van Rheden. Den 19en dezer had de installatie van den nieuwen burgemeester plaats, waarbij de wethou der Avelihgh, tijdelijk voorzitter van den raad,de volgende toespraak hield. „Z. M. de koning heeft u benoemd tot burge meester der gemeente Rheden. De gemeenteraad had wensohen uitgesproken, niet in overeenstemming met deze benoeming. Ais goede staatsburgers en goede onderdanen van Z. M. eerbiedigen wy echter zijnen wil, en ontvangen u met welwillendheid in ons midden. De gemeente Rheden verwacht van u volkomen toewijding aan hare belangen. God geve u wijsheid om het schoone en verhevene standpunt te kiezen, dat aan uwe betrekking past, boven alle partijen, boven tegenstrijdige belangen. Hij geve u kracht om dit standpunt te handhaven ook onder moeilijke omstandigheden, eeriyk en trouw. Dan kunt gij rekenen op instemming en steun. Dan kunnen wij allen eendrachtig te zamen werken tot bevordering van de welvaart en de ontwikkeling van deze aanzienlijke gemeente." Daarna nam de burgemeester het woord en zeide „Ik wil gaarne bekennen, dat de woorden door u gesproken bij het overhandigen der uiterlijke teekenen, mij aangenaam waren. Openhartig hebt gij gezegd hetgeen ik reeds wist, dat de raad eene andere keuze had gewenscht, en daarom stel ik uwe woorden des te meer op prijs. Het is mijn innige wensch en mijn doel zal het zijn, de kens der regeering niet te beschamen. In handen van den commissaris des konings heb ik de belofte afgelegd alles te doen in het belang der gemeente; die belofte hoop ik getrouw na te komen. Het zal mijn streven zijn, de zaken zoo goed mogelijk te sturen en persoonlgke consideratiën, in het belang der gemeente, op zijde te stellen. Ik hoop, wan neer ik al mijne krachten daartoe inspan, ook de medewerking van den raad te ontvangen, en in het bijzonder van de wethouders. Ten slotte nog een wensch. Een oud spreekwoord zegt„Onbe kend maakt onbemindpopulariteit najagen zal nooit myn streven zijn, doch slechts achting te verwerven. En wanneer onbekend zal plaats gemaakt hebben voor bekend, dat onbemind dan ook plaats moge maken voor bemind. En hiermede, mijne heeren, aanvaard ik de taak van burgemeester en voorzitter van den raad der gemeente Rheden." De verslaggever der N. R. Ct. is verrukt over het spel van mej. Sarah Bernhardt als Marguerite in La dame aux Camelias. De kunstenares geeft aan deze van het begin af ietwat verflenste en nu al sedert jaren afgesleten figuur een karakter van poëzie en adel, dat er den schijn van waar heid en frisckheid aan geeft. Omtrent het gezel schap dat Sara ter zijde staat, zegt hg, dat bet in dit stuk minder schaadt dan in Hernani. „Mar guerite is bgna altgd op het tooneel en als deze speelt, boeit zij aller oogen. Mw. Line Munte was eene goede Olympe en ook de Nickette van Mm. Gaily was voldoende. De heer Daria was, wat het voorkomen betreft, een voortreffelijke Armand, doch ook slechts naar het voorkomen Armands hartstocht weer te geven, was den jeug digen acteur eene te zware taak." Na de voorstelling werd de kunstenares een souper aangeboden in het Bad-Hotel. Te 12 ure verscheen de gevierde gast. Zij was in 't min3t niet vermoeid, en zeer tevreden over den avond. Slechts k'aagde zij over de acoustiek der zaal. Alle woorden, welke de acteurs spraken, hoorde zy terugkomen. In 't begin vooral had dat ge maakt, un effet un peu dróle. De heer Veder bracht Mile. Sarah Bernhardt den welkomstgroet, de heer Browne van Streefkerk wist dat het juist haar verjaardag wa3 en wenschte haar gra- cieuseiyk manny happy returnsde heer Van Stolk uitte den wensch dat zy spoedig zou terugkomen, en de heer Thooft dankte de commissarissen van den Dóele voor de gelegenheid, weike zy het pu bliek hadden gegeven om de kunstenares te zien. Het was half twee, toen Sarah opstond. Zy ver ontschuldigde zich, dat zg des morgens te tien uren naar Amsterdam moest vertrekken. gezantschappen. Eervol ontslag verleend als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg, en in dezelfde hoedanigheid benoemd te Berlijn, jhr. mr. F. P. van der Hoeven. Opgedragen aan mr. L. Ruyssenaers, gezant schapssecretaris te Weeaen, zich naar Konstanti- nopel te begeven, teneinde aldaar als tijdelijk zaakgelastigde op te treden, tot dat een opvolger van wijlen baron Van Ittersum benoemd zal zgn. Zie laatste berichten van gisteren.) onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, mr. J. van Outeren en M. Manger Cats, vice-presidenten der commis- siën van administratie over de gevangenissen te Leiden en te Leeuwarden. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Zwolle, aan dr. 0. J. J. Ninck Blok. visscherijen. Benoemd tot lid van het be stuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuw- scbe stroomen voor het distriet Zierikzee, C. M. Voorbeitel, burgemeester te Bruinisse. Bevorderd tot opziener le klasse der vissche rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, M. Wesdorp, thans opziener 2e kl. (JZie taaiste berichten van gisteren.) directe belastingen. Op verzoek ingetrokken de benoeming van jhr. C. W. Stern, ontvanger te Epe e. a., tot ontvanger te Loenen c. a., en benoemd tot ontvanger te Loenen c. a. jhr. G. B. de Sigers ther Borcb, ontvanger te Hilligersberg c. a. Benoemd tot ontvanger te Makkinga J. G. Lobry van Troostenburg de Bruyn, t ans ontv. te Beilente Brouwershaven C. H. Pan, tbans ontv. te Sluis; te Raalte C. A. Penning jr., thans ontv. te Borculo; te Stadskanaal (Onstwedder gedeelte) G. G. van Buttingha Wichers, thans ontv. te Brouwershaven, met intrekking zijner benoeming tot ontv. te Domburg. Benoemd tot controleur te Coevorden E. Franken, thans adj. eontr. te Schiedam; tot adj, contr. te Schiedam C. C. A. M. Dominions, tbans ontvanger te Eonnikendam. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten, aecijcsen en van den waarborg en de belas ting op de gouden en zilveren werken en tevens tot entreposeur te Arnhem, J. W. van Idsinga, thans ontvanger te Maastricht; tot ont vanger der dir. bel., invoerrechten en aceijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Alkmaar, C. A. baron dn Tour, vroeger controleur te Tiel, thans op wachtgeld registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de bnrgerlgke akten teRotterdamJ A. W. van Boven, thans inspecteur in de divisie Breda; tot ontvanger der registratie te Weert, C. Bek, thans surnumerair. acoijnsen. Op verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als ontvanger der invoer rechten en van den acegns op de suiker te Am sterdam, behoudens aanspraak op pensioen, aan J. Idema Greidanus. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden A. A. Van Doom, geb. te Nieuw- en St. Joosland, met acad, proeft schrift: get. De hoofdelijhe omslag, beschouwingen over art. 243 der Gemeentewet. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer le kl. aan de openbare burgerschool (le soort) in de Waalstraat te 's Gravenhage zijn geplaatst J. Den Breem, van Middelburg, A. M. F. Brinkman en D. H. Meger, van 's Hage. Naar wy vernemen herdenkt heden de heer dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen zijn vyf en twintig jarige ambtsvervulling als predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier. Als biyk van waar deering werden hem door eene commissie, uit naam zyner vrienden en vereerders, bij deze ge legenheid twee fraaie schilderijen van den heer Schiitz aangeboden. Zuldzande, 24 October. Naar men verneemt heeft de heer Bassing do Vries, predikant alhier, voor het beroep naar Sint Anna ter Muiden be- dankt. Eene commissie uit het provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland (prof. Prins uit Leiden, ds. Loeff uit Dordrecht en ds. Overman uit Spijkenisse) heeft te Gorinchem een persooniyk onderzoek ingesteld over de zaak der aanneming van de leerlingen van ds. W. Zegers. Achtereenvolgens werden gehoord de predikanten der Herv. gemeente te Gorinchem en de vyf ouderlingen, die de achttien aannemelingen van den heer Zegers wegens „al te gebrekkige kennis" hadden afgewezen. Men ziet de uitspraak van het prov. kerkbestuur over deze quaestie, die reeds zooveel onrnst in de gemeente teweegbracht, met belangstelling tegemoet» ReGhtsz aken. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 25 October jl. is A. G., te Goes, beklaagd van te Middelburg een paard ter gelei ding te hebben toevertrouwd aan zgn dertienjarigen zoon, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en is A. M., te Middelburg, beklaagd van bet doen afbreken van een steenen bank aan de openbare straat aldaar zonder schriftelijke vergunning van burg. en weth., van rechtsvervolging ontslagen. Voorts zyn veroordeeldJhr. W. V., te Helder en B. R., te Middelburg, wegens het gaan ovef den overweg van een spoorweg wanneer die is afgesloten, ieder in eene geldboete van f 10 of een dag gevangenis. T. H. S. wed6. V. O., te Middelburg, wegens het uitslaan van een vloerkleed op de straat aldaar, op een ander uur dan tusschen zes en negen uren des morgens, in eene boete van f 3 of een dag gevangenis. A. J. T. W., te Middelburg, wegens het werper, van vuilnis in eene binnenbavnn aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenis. J. M., te Arnemuiden, wegens het bemachtigen van eetbare schelpdieren op bij eb droogvallende gronden van de Zeeuwsche stroomen, zonder voor zien te zgn van eeu door het bestuur der visscherij afgegeven consent, in eene boete van f 10 of een dag gevangenis. J. J. H. Jzn., en L. R., beide te Hoofdplaat, wegens het rapen van voorwerpen vau een steeneR

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1