Ï12.3 t buitenlandT Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten.' Marine en leger. Wordt vervolgd.) Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. leden. ZtJ heett over het boekjaar, dat met alt0. Sept. jl. geëindigd ia, voor 1667 meer verkocht dan in het vorige, eenejonzuivere winst behaald van f 5420, waarvan, na afschrijving voor de reservekas en voor waardevermindering van ma terieel, f 2411 ter verdeeling overblijft, zijnde 7 pet. van het door de leden bestede bedrag. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Valkenburg R. F. C. de Bruyn; en van Zoeterwoude mr. H. Hemmingson. kolojuëk. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. G. L. J. van Romondt, gezaghebber van het eiland Bonaire, en als zoodanig benoemd J. H. W. Gravenhorst, thans gezaghebber van het eiland Saba. De lult. t/z 2e kl. H. Flaes, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertaen, wordt onder intrekking zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord op non- activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Suriname onder bevel van den luit. t/z le kl. G. J. Buys- kes, is ter opvolging zijner aanvankelijke bestemming naar St. Vincent, in den middag van 22 dezer, van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken. De torpedo boot no. 19 is van Vlissingen binnen door naar Den Helder vertrokken, teneinde aldaar den proeftocht te doen. Het stoomschip Koning der Nederlanden moet op de Amsterdamsche beurs voor 1\ ton verzekerd zijn, in welke som echter de maat schappij Nederland zelve voor een belangrijk bedrag deelneemt. Het schip was in 1872 gebouwd en groot 3060 tonnen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft eene ver. ordening vastgesteld, waarbjj het op hooge boeten verboden is, kunstboter op de marktplaats der roomboter te koop te stellen. Er zullen door den scheikundige der gemeente gedurig proeven genomen worden met de boter, die op de gewone marktplaats te koop wordt aangeboden, opdat blijke dat niets dan roomboter aldaar verkocht worde. Te Katwijk is door eene stoomboot naar den wal gebracht eene bomschuit in zeer ontredderden toestand, met verlies van drie man, die bij den storm overboord waren geslagen. Tot dusver is dus reeds het verlies van zeven Katwijksche visschers bekend. De Engelschen maken elkander reeds op merkzaam op het kabinet Bierens, dat den 15 November te Amsterdam onder den hamer zal komen. Het is bijzonder aantrekkelijk. Evenals van de verzameling Van Loon, die vier jaar geleden door den Franschen Rothschild en bloo gekocht en toen onder de leden der familie verdeeld werd, bestaat ook van het kabinet Bierens de waarde niet in het aantal stukken, maar in hunne schoon heid. Het telt slechts ongeveer dertig schilderijen, maar, weder evenals van de verzameling Van Loon, zijn ook van deze de meeste stukken tijdens het leven der schilders bijeengebracht, een buitenge wone waarborg voor de echtheid, voor den goeden toestand der doeken en het bevrijd blijven van „restauraties." In de tweede helft der zeventiende eeuw bijeengebracht, dus ongeveer 200 jaar geleden, heeft de collectie Bierens slechts ééns gevaar geloopen. Dit was in 1747, toen de dood van Antonie Bierens een verkoop noodzakelijk maakte, die dan ook voor den vorm plaats had. De familie kocht echter alles onder elkander en be hield op deze wijze het grootste deel der voor vaderlijke schatten. Alzoo in naam verstrooid, bleef de collectie bjjeen. In het nieuwe wachthuis voor de zeelieden „Helpt het voor alle kwalen f" „Men zegt, zoowel voor die tan het lichaam als voor die van de ziel." Alice trok een draad uit haar sluier eh bond dien aan den boom. „Het is eigenlijk geen bijgeloof," vervolgde Richard. Evenals die draadjes hier door den wind gezuiverd worden, verdwijnen onze smarten, met andere woorden: de tijd heelt alle wonden en heelt ze beter daa wij zelf dachten. Zelfs het hart dat eenmaal gebroken is, wordt weer jong én de liefde keert tefag. En zou zij dan minder goed zijn dan de eerste keer?" Alice had hem kalm aangehoord. Die laatBte woorden klonken als een vraag. Wat moest zij daarop antwoorden? „Dat is zeker het toovertoeatel," zei zij, een paar stappen op zijde gaande; zij had de plank, die op de put of regenbak lag, wegge schoven en zag in den donkeren diepen water spiegel duidelijk haar eigen beeld. Nog eens boog zij zich over den rand van den put en stoof verschrikt achteruit toen zij naast haar eigen gelaat het hoofd van Richard in den put ontdekte. Zij keerde zich om, teneindo zich te overtuigen dat het een spel harer verbeelding was dat haar dit beeld voor tooverde. Zij had niet gemerkt dat hij achter haar was gaan staan en over haar schouders keek; toen nu hare oogen dé zijne ontmoetten gag bij baar vorschend aan op Terschelling zal eerlang een gedenksteen worden geplaatst, voor den Terschellinger pool- vaarder Willem Barents. Een der bewoners van het eiland draagt de kosten. De gisteren voor het eerst naar Java ver trokken mailboot Prim Alexander is het negende stoomschip van de maatschappij Nederland en is evenals de meeste andere, bij de scheepsbouw meesters Elder Comp., bij Glasgow, gebouwd. Het schip is 631 Engelsche voeten lang, 39.3 voet breed en 30.9 voet diep. De laadruimte en de waarlooze kolenrnimte hebben een inhoud van 124.000 kubieke voet, terwijl er 11.000 kubieke voet voor provisie enz. overblijft. Do maohine van 2500 4 2600 paardenkracht is een compound machine met twee cylinders. Da reddingbooten, acht in getal, bevatten behalve de riemen een volledig zeiltuig, watervaten, een kompas, een koker met kaarten en een sein vlag. Daarbij heeft men onder de banken koperen luchtdiohte kisten aangebracht, waardoor de boot, zelfs wanneer zij vol water staat, drijvende blijft. Op 't oogenblik worden nog voor de maatschappij gebouwd twee schepen, nl. de Prins Frederik en de Intulinde, beide mailbooten evenals de Prins Alexander en verder nog de Primes Wilhslmina die, evenals de Koningin Emma, voor de campag nevaart bestemd is. In de Oude Kerk te Delft is een verzakking ontdekt van de graftombe van admiraal Fietef Pieterszoon Hein. De mahoniehouten kist, waarin bet lijk besloten was (omgeven door een looden kist), bleek geheel vermolmd. Het gebeente van den admiraal zal in eene nieuwe mahoniehouten kist gelegd en door het aanbrengen van paalwerk de ondergrond bevestigd worden, zoodat het monu ment voor het gevaar tijdig is behoed. Dezer dagen zou te Visé nabij Luik een kind worden gedoopt, waarover de heer Fiéchet, lid van den Belgischen senaat, peter zou zijn. Men kwam aan de kerk, en de kapelaan vroeg den heer Fiéchet„Gij behoort tot de liberale partij „Wel zeker, mijnbeer, ik ben een harer hoofden." „Dan spijt het mij zeer, mijnheer, doch mijn plicht verbiedt mij u als peter van dit kind aan te nemen. Dat doet er echter niet toe; ik kan de plechtigheid verrichten met de meter en een anderen getuige, en gij kunt erbij staan, zoodat bet pnbliek er niets van behoeft te bespeuren." „Weet wel mijnheer, antwoordde de senator, dat ik nog nimmer de rol van jezuiet heb gespeeld. Doch de vader van het kind moet hier beslissen." De vader kwam en hoorde den kapelaan die, met vele betuigingen van leedwezen, hem zijne bezwaren tegen het liberale senaatslid kenbaar maakte. Het gevolg was dat men met de beele familie terugging naar huis, zonder dat de doop plechtigheid voltrokken werd. Het arme kind is er de dupe van. Het heeft nu veel kans ook liberaal te worden. Wjj zijn in een tjjd van verkiezingsmanoeu- vres en hadden reeds gelegenheid om op enkele feiten te wijzen, die de verkiezingen zoowel voor de Belgische gemeenteraden als voor de Spaan- sche en de Duitsche vertegenwoordiging ontsieren. Een nieuw staaltje uit Berlijn is de kennisneming waardig. De kroonprins van Duitschland, die als de meeste vorsteD, zoolang ze troonopvolger zijn, niet zeer conservatieve sympathieën heeft, is verleden Dinsdag 50 jaren oud geworden. De con servatieven die zich het monopolie toeëigenen van eerbied voor en gehechtheid aan het vorstenhuis, hadden bealoten een conservatief feest te vieren en lieten den kroonprins vragen of het hem niet aangenaam zou zijn als hij zjjn huis des morgens met bloemen getooid vond. Wijselijk bedankte de prins voor de eer, waartoe hem zeker ook wel de exclusieve aard dezer demonstratie zal geleid hebben. In zijne andere deeien had en zei op zachten, innigen toon, terwijl hij haar hand vatte: „Zjjt gij zoo geschrikt van hetgeen gij daar beneden gezien hebt „Neen," zei zij lachend en maakte haar hand los. Zij zagen nog eens in den put en vier stralende oogen zeiden dat zij elkaar begrepen. Daar hoofde men het kleppen van houten sloffen op de kleine bouwvallige trap en de oude dikke waarzegster verscheen al schreeuwende op de plaats. Richard hoorde haar aan en trok toen Alice van den put weg. „De oude bromt," zei hij, „zij zegt dat wij de tooverkracht van het water wegnemen, als wij met oningewijde oogen in zijn spiegel zien; en toch," voegde hij erbij, „hebben onze blikken er niet meer in gezien, dan zij ons ooit bad kunnen zeggen?" Alice zag voor zich en er blonk een traan in haar oog. Leila lag nu voor den put geknield en vroeg voor wie zij het Kismsth moest zien. Richard wees op Alice. „Maar zij mag niet getrouwd of verloofd zijn," sprak de oude, „anders is haar Kismeth reeds vervuld,". echter het feest voortgang. Ia niet minder dan 68 lokalen te Berlijn werd een volksfeest aange legd, waar toespraken, concerten, bals, verlotin gen, vrij biljartspel, vrije terugrit met den tramweg de bevolking ia grooten getale lokten. Min gaf dezen keer geen vrij bier; dit had een vorigen keer tot niet zeer stichtelijke tooneelen geleid. Daarentegen werd aan de aanwezigen eene feestcourant uitgereikt, die aanving met een feestgroet van den Jodenvervolger Bernhard Förster, eene groote onhandigheid, want de prins heeft zich meer dan eens scherp tegen de Jodenvervolgers uitgelaten. Maar het was bij deze feesten niet zoo heel veel om den kroon prins te doen. Bij de feestcourant was een op wekking voor de verkiezingen gevoegd met de portretten der conservatieve candidaten voor ieder district, vergezeld van eene levensbeschrij ving. Het is eene plompe manier om stemmen te winnen van het algemeen stemrecht, doch men moet erkennen dat de oonservatieven voor de verkiezingen de beurs weten open te zetten. Een vermogend man gaf f 90,000 voor dit feest. Het zoogenaamde bonstelsel, of het koopen van slechte of niet-courante waar of zaken die men niet noodig heeft, onder voorspiegeling van voordeelige kansen, van welker werkelijk bestaan men niet de minste zekerheid heeft, werd in Amerika op groote schaal door tabaksverkoopers in toepassing gebracht, die in ieder pakje tabak een bon sloten, waarmee men ongeloofelij ke voordeelen kon behalen. De regeering heeft thans aan die speculanten kennis gegeven dat hun niet gecontroleerd loterijspel ongeoorloofd is. De heer Gray, lid van het Engelsche lagerhuis en van den Dublinschen gemeenteraad, heeft in laatstgenoemd college zijn voornemen aangekon digd om in eene latere vergadering het voorstel te doen om de heeren Parnell en Dillon het eere burgerschap der stad aan te bieden, De voorstellingen der Vlaamsche opera te Antwerpen zijn gestaakt en zullen in November hervat worden. Deze drnkke tijd waarin niemand voor iets anders oog en oor heeft dan voor de verkiezingen is niet gunstig om een nieuwe zaak te lanoeeren. Behalve de reeds vroeger genoemde stukken zijn in studie genomen Iets Vergeten van Dela Montagne en Blookx, Bosalinde, van Rosseels en Fl. van Duyse, en Hansken van Gelder van Nicolai. De componisten schijnen alien de onder neming van den heer Van der Ven met ingeno menheid te begroeten. Zij zullen hunne werken zelf dirigeeren. Waarschijnlijk dus behoeft men aan de toekomst der Vlaamsche opera in Antwerpen nog niet te wanhopen, al stak de heer Van der Ven niet gelukkig van wal. Volgens een Mexicaansch blad heeft don Carlos, die uit Frankrijk verjaagd is, twee aan zienlijke ingezetenen van Mexico verzooht om te hem te melden of er tegen zijne vestiging in die stad ook bezwaar zou wórden gemaakt. Hij ontving ten antwoord dat in een vrij land als de republiek Mexico allen welkom zijn, mits zij niet samenzweren tegen de rust der republiek. Europa zal dus dezen pretendent verliezen. Ook in Engeland heeft de regeering beslag gelegd op een oorlogschip dat men voor Chili, bestemd gelooft. Het is éen van drie torenschepen die gebouwd zijn voor de Chineesche regeering. De beide anderen zijn door Chineesche bemanning afgehaald, maar het derde schip zou door de Chineesche regeering, die bet met de regelen der neutraliteit niet zoo nauw neemt, aan Chili ver- kooht zijn. Tunis. Een nieuw aanval der opstandelingen is door de Franscbe tröepen met zWaar verlies afgeslagen. 'a Ciravenhage. Door het gerechtshof is uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van G. M. R. Lz., c. s. tegen A. V. L., en het vonnis der rechtbank te Zierikzee vernietigd. Den primi tieven eisoher is de vordering ontzegd, en de overeenkomst van 1857 tusschen partijen vernie tigd, onder bepaling dat de bij die overeen komst bedoelde goederen in den boedel terug gebracht moeten worden en de boedelscheiding zal voortgezet worden. Van 16 tot 23 October 1881. Middelburg. Ondertrouwd D. Brand, jm. 45 j. met M. Dourlijn, wed". 50 j. C. A. Adriaansen, m. 24 j. met N. Horselenberg, jd. 23 j. C. L. Laan, jm. 34 j. met E. E. Carp, jd. 29 j. A. van Es, wed*. 60 j. met M. J. Meesen, jd. 50 j. J. Jon- gepier, wedT. 51 j. met K. den Hollander,jd. 33j. J. A. Mulder, wed*. 36 j. met C. J. Hanssens, jd. 36 j. M. Schroevers, jm. 27 j. met E. Ponse, jd. 21 j. J. W. Corstanje, jm. 27 j. met C. Kool wijk, jd. 23 j. G. Hiemstra, jm. 27 j. met W. J. Baart, wed". 33 j. J. E. M. de Vries, jm. 22 j. met C. M. Schuurman, jd. 19 j. A. Dekker, jm. 29 j. met L. Andriesse, jd. 23 j. Bevallen S. J. Petiet, geb. Setjmour, d. M. Flipse, geb. Vos, d. W. F. Meyer, geb. Geyp, d. N. F. van der Horst, geb. Wnnnink, d. A. C. Le Due, geb. Euijer, d. A. L. Soetens, geb. Braat,d. C. Flipse, geb. Esteve, d. H. W. de Pauw, geb, de Vlieger, d. [k. Joosse, geb. Flipse, z. A. F. Karreman, geb. Witte, z. J. M. Boddaert, geb. Castendijk, z. A. W. B. van Wage, geb. Lngten, z. R. J. de Bakker, geb. Sehreuder, z. M. C. Blankert, geb. Dikkenberg, d. OverledenP. J. Arnoldns, man van E. Kazen, 42 j. D. Tjebbes, jd. 28 j. H. Boogaert, man van C. P. L. van Heeckeren van Brandsenburg, 66 j. M. E. de Plaa, d. 2 m. P. A. Melis, z. 8 j. Van 15 tot 22 October 1881. Vlissikgek. Gehuwd: J. van der Eijk, jm. 25 j. met E. Naerebout, jd. 24 j. BevallenJ. M. Bonwense, geb. Adams, d D. de Noojjer, geb. Schroevers, z. C. Wilmink, geb. Koppejan, d. L. W. van der Star, geb. Burger, z. J. Jacobse, geb.Leinse, z. J.dePagter, geb. Zuurveld, d. C. de Kaart, geb. Naerebout, z. (levenl.) D. de Pagter, geb. Feij, d. Overleden: C. Louws, jd. 24 j. L. A. Dieren- donok, vrouw van F. M. Honvenaghel, 34 j. W. M. Tromp, d. 6 m. P. Stroo, d. 14 m. W. F. Woest- hoff, man van I. Smits, 67 j. J. Botting, z. 19 d. J. de Pagter, d. 1 d. Goes. Gehuwd A. J. Visser, jm. 21 j. met M. A. Wagenaar Clement, jd. 20 j. BevallenC. Brnsket, geb. Dirkse, d. M. Kouwenberg, geb. Otte, d. P. Pieper, geb. Bal, z. OverledenJ. Reijnhout, wed*, van M. Lief broer, 46 j. C. Kouwenberg, d. 1 d. O. G. C. A. de Thouars, z. 21 m. C. Menlbroek, d. 3 m. Zierikzee. Bevallen: C. M. Hondkamp, geb. Mustez. F. L. van der Valk, geb. Costerns, z. S. H. Wessels, geb. Slager, d. W. van der Werf, geb. Remmers, z. OverledenA. de Klerk, z. 13 j. (te Ubbergen( W. van Nieuwland, man van E. Smits, 57 js E. Brouwer, wed", van P. Keunirga, 80 j. 24 October des morgens te 8 uren. HAMER der plaatse*. Ba- ram. afwjjk, Wind- richt. kraeht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cela. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Bi&rritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 2.6 3.1 3.5 6.7 7.6 1.3 0.0 13.5 2.1 1.1 7.7 7.2 8.8 9.5 12.1 7.2 9.9 2.3 O ONO O ONO N ONO ZO O ONO O ONO ZW O z w zw O NO ONO 3 3 4 2 2 4 8 3 4 3 4 2 1 0 2 2 3 4 6 z.bew. betr betr. betr. mist. z. bew. betr. z. bew. z. bew. betr. betr. mist. mist. 1. bew. betr. bew. helder regen betr. -- 4 -- S -- 4 -- 6 -- 7 -- 5 -- 8 --13 --03 -- 6 -- 3 -- 9 -- 9 -- 7 --14 --15 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 5.0 M. des namiddags: Thermometersfeand te Mtddelbnrg. 22 Oot. 'sav. 11 n. 45 gr. 23 's morg. 8 n. 45 gr. 's midd. 1 n. 49 gr. 's av. 5 n. 48 gr. 's av. 11 n. 45 gr. 24 's morg. 8 u. 44 gr. 'smidd. 1 n. 45 gr. av. 5 u. 44 gr. F. De Parijsohe radicalen hebben bun Zondag niét ongebruikt laten voorbijgaan. In het Cirque Fer nando, eene groote vergaderzaal, kwam men bijéén om den heer Billing aan te hooren over de zaken in Tunis. Wjj hebben onlangs van dezen heer Billing gesproken, die vroeger de Fransche regee ring te Tunis heeft vertegenwoordigd en tot vóór enkele weken eene betiekking bekleedde aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Toen Rochefort's blad de beschuldiging inbield, dat versohillende Fransche staatslieden van naam, Gambetta, Challemel Laconr, Léon Renault en anderen, zeer ergerlijke knoeierijen in die netelige qnaestie van Tunis op hnn geweten hadden, ceide de Événement dat Billing de zegsman was van de Intransigeant en geheimen had verraden, die hem in zijne betrekking ter oore waren gekomen. Billing verzocht verlof om de Événement te ver volgen, verkreeg dit van den minister, maar had de onvoorzichtigheid het briefje van den onder secretaris De Choiseul, waarbij hem hét verlof verleend werd, aan eenige Couranten ter openbaar making te zenden. Dit vergrijp, het laten drukken van een brief van een hooger ambtenaar zonder bekomen verlof, kostte hem zijne betrek king. Men bevroedt licht welk een onverzoenlijken vyand do regeering zich in dezen man heeft gemaakt Hij sprak dan in het Cirque Fernando en her haalde mondeling al de beschuldigingen welke de Intransigeant en hare volgelingen in de pers drie weken geleden bevatten en welke tengevolge eener door den heer Roustan ingediende aanklacht matière d dieouter zullen leveren voor de correctio neels rechtbank, Yan ajjne witiek op de politiek

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2