N®. 246. 124® Jaargang. Woensdag Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité H. L. Dacbk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Personeele-belasting. Middelburg, 18 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 21en October 1881, des namiddags te twee uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 18en October 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, herinneren de ingezetenen aan de bepalingen der wet voor de belasting op het personeel van den 29en Maart 1833 Staatsblad no 4) en 9 Aprill869 Staatsblad no 59), betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang en de suppletoirs aangifte en brengen ter hunner kennis, dat bij artt. 27 en 42 der opgenoemde wet, het volgende is bepaald: Art. 27. 1. „Die na 15 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienst- jaars, die dan nog over is, verschuldigd." 2. „Aan den belastingplichtige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen ol iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar koste loos verkrijgbaar biljet. „De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceelwaarvoor hij belastingplichtige isin gebruik neemt. „Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. „De aangiften, volgens het le en 3e lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld." 3. „De uitbreiding, vermeerdering, verwisse ling en afschaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars". 4. „Ter zake van zoodanige voorwerpen der 5e en 6e grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd, met dien ver stande, dat geen verwisseling van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geene hoogere rechten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschul dige zal kunnen aanleiding geven." 5. „Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5e en Gegrond- Blagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijkgesteld, zoomede, wat aangaat de paarden, derzeiver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden, in den loop desjaars." 6. „Haar gelang de omstandigheden eens belastingschuldigen, in den ioop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen veranderen, zulks, dat, vol gens de tarieven van artt. 17 en 21, de opklim ming der belasting te zijnen aanzien toepasselijk zoude worden, zal, ook wegens de dienstboden èn paarden, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd „Deze bepaling is mede van toepassing in be trekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van art. 20 vermeld." 7. „Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rijtuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de op klimming der belasting naar 6 doen onderwerpen." 8. „Hooger belastbaar gebruik van aienst- en werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verplichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars tengevolge hebben." 9. „De tijd, waarover de belasting loopt, zal in betrekking tot al de grondslagen, worden berekend bij vierendeelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vieren- deels jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvangende met 1° Mei, 1° Augustus, Novem ber en 1° Februari." Art. 42. „De zoodanigen, welke, door eenige der om standigheden, voorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen onder toepassing van jbet aldaar bepaalde, zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden, en op do boete, bij art. 35 en 39 vastgesteld, ver plicht zijn tot het indienen van behoorlijke aangiften deswege, in voege als bij art. 30 voor geschreven zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. „De aangiften kunnen, in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belas ting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 14 October 1881. De burg. en weth. van Middelburg, PICKE. De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag den 21 October a., des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden ter be handeling der volgende zakenIngekomen stukken; adressen van P. Buijs en I. de Bruijne c. o., tot rooiing van boomenid. van J. Rooze o. s., tot plaatsing eener gaslantarenvoorstellen van burg. en weth. betreffende: de rekening van het bestuur der godshuizen over 1880; hot ver zoek om eervol ontslag van den heer B. J. H. Haitink, als leeraar bij de middelb. meisjesschool; verzoek om eervol ontslag van den heer M. M. S. van Bakergem, als onderwijzer bij school A; oproeping van sollicitanten voor leeraar bij hot gymnasiumvaststelling bouwplan nieuwe school B; adres van den heer D„ G. Kröber om verlenging van erfpachtbegrootingen gasfabriek, burgerlijk armbestuur en schutterij voor den dienst 1882verordening betrekkelijk de drankwet. In de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland, welke den len November zal wor den geopend, zullen drie voorstellen van gedepu teerde staten worden behandeld. Een daarvan strekt tot wijziging van de instructie voor den griffier der staten in den zin dat deze voortaan, bij afwezigheid, ontstentenis of ziekte, niet meer zal worden vervangen door een lid der gedepu teerde staten maar door een der ambtenaren van de provinciale griffie. Een tweede voorstel dient tot wijziging der begrooting voor 1882 tengevolge van den nieuwen provincialen waterstaatsdienst, en eindelijk het derde tot wijziging van het re glement op dg tramwegen. Uit de op de lijst der werkzaamheden voorko mende mededeelingen blijkt dat het reglement op de wegen en voetpaden de koninklijke goed keuring heeft erlangd, en dat de koninklijke beslissing op de besluiten betreffende de vereeni- ging der Oranje- en Dierentijdpolders tot éen waterschap is verdaagd. Omtrent de door den storm van 14 en 15 dezer aan de Zeeuwsche zeeweringen teweeg gebrachte schade vernemen wij nog dat te Borssele door het stranden van de Spaansche bark Augustina, gezagv. Vruitebeascoa, ongeveer 600 M> bazaltglooiing vernield is, terwijl door het stranden van het tjalkschip, gevoerd door schipper C. v. d. Velde ongeveer 225 M2 glooiing van Vilvoordschen steen werd vernield. Aan het waterschap Waarde schijnt de schade eveneens belangrijk. De hulpkade van den Oud-Noord-Bevelandpol- der is over 30 M doorgebroken en met buiten gewone inspanning is de opgeworpen kade voor den nieuwen zeedijk behouden gebleven. Het buitenbeloop van den zeedijk van den Anna- Frisopolder is vol gaten. De brug van den laagwatersteiger te Cortgene is over 4 M. stuk geslagen. Aan de zeeweringen van den polder Walcheren is de volgende schade toegebracht. Aan de Noordwatering 3000 M2 Doorniksche steenglooiing beschadigd en 600 M2 rijsbeslag. Aan de Oos- watering is geen schade. Aan de Zuidwatering is 1700 M1 Doorniksche en Vilvoordscbe steen glooiing beschadigd en 400 M2 rijsbeslag, en aan de West watering 500 M2 rijsbeslag en 300 M' Doorniksche en Vilvoordsche steenglooiing. Blijkens door de regeering ontvangen telegra fisch bericht uit Konstantinopel is barou van Ittersum, minister resident bij de Verheven Porte» den 15 October overleden. Aanstaanden Vrijdag zal een wekelijksche vracht goederen stoombootdienst worden geopend tnsschen Vlissingen, Middelburg, Gouda en Amsterdam, met het op de kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen daarvoor gebouwd schroefstoomschip Zeeland. De onderneming geschiedt voor rekening en onder bestuur van den heer P. D. de Vries, sedert jareu beurtschipper tusschen Middelburg en Amsterdam. Door het rijk zal een eisch tot schadevergoeding ingesteld worden tegen het Engelsche stoomschip Earl of Roseberry, wegens het in den grond loopen van den loodskotter N° 3. Ook de kamer van koophandel te 's Hertogen bosch heeft den minister van financiën verzocht, door het ruimer in omloop brengen onzer bronzen munt, de Belgische koperen stukken den toegang af te snijden. Tlïssfingen, 18 Oot. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de onderteekening plaats gehad der overeenkomst tnsschen den staat der Neder landen en de kon. maatschappij De Scheldewaarbij, onder voorbehoud van goedkeuring der staten- generaal, aan genoemde maatschappij de exploi tatie wordt opgedragen van een gedeelte der havenwerken te Vlissingen. *Zlerlkzee, 17 October. Onze afdeeling Volksonderwijsdie in geen twee jaren bijeen geweest was, gaf heden avond weder krachtige levensteekenen, door aan den onderwijzer Dekker, als bijdrage in de kosten van zijn voorgenomen onderwijs in handenarbeid, f 75 toe te staan, en f 50 te bestemmen om de kinderen van de scholen voor on- en minvermogenden met Sinterklaas een verassing te bereiden, aan welke som door een belangstellende in onderwijs en kindervreugd/'100 toegevoegd werd. De sneltrein, die te Rotterdam te 1.55 van het station Beurs vertrekt, komt 3.10 te Roosendaal aan. Te 12.55 vertrekt van Rotterdam (dus 1 uur vroeger) een gewone trein, die om 2.47 te Roosendaal arriveert, in aansluiting op den te 3 uren vertrekkenden trein naar Vlissingen. De reizigers voor Bergen op Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen, zijn te Rotterdam dus verplicht den gewonen trein van 12.55 u. te nemen om te Roosendaal geen gedwongen oponthoud van 4 u. 20 m. te moeten lijden; want per sneltrein van 1.55 afkomende, komt men juist 10 minuten te laat om den middagtrein (no. 108) naar Vlissingen te halen. Al wie met den sneltrein van 3.10 te Roosen daal aankomt, met bestemming naar een der plaatsen aan de lijn RoosendaalVlissingen, moet in eerstgenoemde plaats 4 uren vertoeven. Met dien sneltrein (no. 91) wordt o. a. een belangrijke correspondentie voor Bergen op Zoom c. ver zonden, die, 't klinkt haast ongelooflijk, nu 4 uren te Roosendaal blijft liggeD. (TV. R, Ct.) De voor 8 dagen op de Wandelaar geplaatste lichtboei, heeft met den storm een niet gelukkige proef doorstaan en is aan bet wandelen gegaan. Gisteren werd de boei door het stoomschip De Schelde gezien op het strand bij Knocke. Daar de zee te onstuimig was om de kust te naderen, zouden bij bedaring van het weder maatregelen worden genomen, om de boei naar de Wandelaar terug te voeren. Of het licht brandend is geble ven, valt vooralsnog met zekerheid niet mede te deelen. (N. R. Ct.) De minister van financiën heeft, in antwoord op een in het vorige jaar door het comité ter bevordering der belangen van oester-kweekers ta Yerseke ingediend adres, onder dagteekeniog van 11 dezer aan de adressanten te kennen gegeven dat de verpachting der Yerseksche oesterbank in het voorjaar van 1882 zal worden beproefd, maar de pacht slechts dan gegund zal worden, wanneer gebleken is dat de vervroegde verpach ting geen nadeeligen invloed op de pachtprijzen heeft gehad; dat hij, evenals do adressanten, gestemd is voor een langeren pachttermijn, maar eerst besluiten zal bij de regeling der pacht-voorwaarden dat de voorgestelde splitsing van de perceelen der Platte bank in overweging zal worden ge nomen, en dat, by de aanstaande herziening van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen, van hunne wenken zooveel noodig gebruik zal worden gemaakt. (67. Ct.) Teneinde te kunnen voldoen aan den wensch van den Amsterdamschen handel, om een betera postgemeenBchap na beurstijd met Engeland over Vlissingen te verkrijgen, moest de regeering van de Expl.-Mij in 1878 een bnitengewonen trein requireeren, in aansluiting te Rosendaal op den Hollandschen trein van 4.45 u., daar van de Expl.-Mij niet kon gevorderd worden dat deze den Duitschen sneltrein zoodanig zou vertragen. De kosten van dien trein hadden uit de staats- begrooting betaald moeten zijndoor een mis vatting werden zij echter aanvankelijk opgenomen in de verrekening d6r Expl.-Mij met den staat, en wel tot een bedrag van f 52,369.56 over 187880. Toen deze misvatting werd ontdekt was 't reeds te laat om haar te herstellendaar om is nu door de regeering een machtiging voor de rekenkamer, tot verevening alsnog van de be doelde uitgaven ten laste van den dienst 1880, aan de staten-generaal aangevraagd. Uit Atjeh wordt aan De Jambode geschreven: In den nacht van 18 op 19 Aug. om half twaalf werd de kraton verontrust door in de richting van Pendetie vallende schoten en spoedig werden de vermoedens zekerheid, dat er wederom een aanval plaats had. De veekraal, gelegen een kwartier buiten den kraton, was aangevallen door een 100tal Atjehers. Van de aldaar ge plaatste waeht was de kommandaut, een Eurc- peesch sergeant, vermoord en twee soldaten wer den ernstig gewond. Weldra rukte uit Pendetie en den kraton versterking op, doch toen waren de aanvallers spoedig spoorloos verdwenen, 104 melkkoeien uit de kraal als buit medenemende, waarvan men er 100 den volgenden dag terug vond, die niet over de kali schenen mee te kunnen genomen worden, in welke richting de roovera gevlucht waren, 's Morgens daarop rukte om 5 uren eene sterke compagnie uit om het spoor der vijanden te volgen, doch kwam, zooals gewoonlijk, zonder gevangenen terug. Alleen hadden zij het lijk gevonden van een gesneuvelden Atjeher, die in den beginne scheen mee teruggedragen te zijn en door een kogelwond omgekomen was. De wacht die aan de veekraal dienst deed, was 13 man sterk en is nu aanzienlijk vermeerderd. De aanvallers hebben het geweer van den gesneu velden sergeant meegenomen, als ruil twee oude donderbussen achterlatende, welke later gevonden werden. De uitgerukte patrouille heeft het in- landsche hoofd van Longbatta gevankelijk nasf don kraton geleid. Den 21en 's avonds viel een bende Atjehers Longbatta aan om 7 uren, maar werd door de bezetting teruggeslagen's nachts om 1 uur herhaalde zich deze aanval, doch voor de Atjehers met even weinig succès. De heer mr. J. A. Levy schrijft het volgende aan 't Handelsblad „In Juli jl. stond voor de rechtbank te Amster dam terecht de heer J. D. Schamhardt ter zake van eedsweigering in een correctioneele strafzaaki Als grond voor die weigering gaf hij op„Gode meer dan de wet te moeten gehoorzamen, in de Geref. kerk gedoopt, doch geen lid van eenig kerkgenootschap te zijn." „Bij vonnis der rechtbank werd de beklaagde van rechtsvervolging ontslagen. Daarvan appël door het openbaar ministerie. By arrest van het hof te Amsterdam is bedoeld vonnis vernietigd, het feit gequalificeerd als „onwilligheid" van een getuige om den by de wet gevorderden eed af te leggen, en do beklaagde veroordeeld: „tot eene gevangenisstraf in eenzame opsluiting te onder gaan voor den tyd van drie dagen en in de kosten van het rechtsgeding in beide iustantiën, ten be hoeve van den staat en invorderbaar by lijfsdwang." „Ik beoordeel het arrest niet, ik constateer het feit alleen. Het arrest draagt de dagteekening 24 Augustus 1881 (W. v. h. R, no. 4681). Mei;

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1