l BUITENLAND. t Weerkundige waarnemingen. 17 October des morgens te 8 uren. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Zierikzee, f 17.50. Na disoussie wordt overeenkomstig dat voorstel besloten met 3 stemmen tegen, (die van de heeren Boeije, Van Manen en Moens.) Ook is, met 8 tegen 4 stemmen, op voorstel van den heer Van Manen, besloten den eed voor de schatters te doen vervallen en dien te vervangen door eene belofte, terwijl voorts nog eenige kleine wyzigin- gen in het besluit en de verordening op de invordering zyn gebracht, die daarna in hun geheel met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. Algemeen Overzicht. ernstig gevaar loopen zijn evenwicht te verliezen: stoppen. Spoedig had men dien weder vrljge- In den heuvel, waarop hij staat, is namelijk een I maakt. Van het schip bespeurde men toen niets groote scheur gekomen. meer. De storm van Vrijdag avond. Alle stormberichten op te nemen is niet wel mogelijk en ook onnoodig dewijl ze veelal op hetzelfde neerkomen. Een van de levendigste beschrijvingen is die in het Handelsblad, van de verwoesting te Amsterdam. Wij laten die hier volgen. De storm was van 6 tot 9 uren op 't hevigst. De barometerstand was te 6 uren op het laagste punt nl. 732.7, te 8 uren 733.5. Na achten ging de stand snel voorwaarts, zoodat in den morgen 753 8 werd aangewezen. De wind woei tot 8 uren des avonds uit het zuidwesten, liep daarna west en vervolgens noordwest. Regen- en hagelbuien vergezelden van tijd tot tijd den storm, echter niet op de hevigste oogenblikken. Ons bepalende tot het opmerkelijkste, vermelden wij in de eerste plaats het ongeval in de Huyde- coper- en Pieter Pauwstraten. Van de gasfabriek at gerekend, is de Pieter Pauwstraat rechts ge heel ingenomen door de stalgebouwen van den heer Van der Kuljlen, die bandel drijft in paarden van weelde en maandpaarden verhuurt. Deze gebouwen werden in 1870 gebouwd door den architect Servais. In de voor paardenstallen be stemde ruimte waren 56 paarden. Op de zolders van dit gedeelte lag weinig hooi, en te ongeveer 8 uren bezweek het dak van het middengebouw, den geheelen zolder en gedeelten van de steenen muren met zich sleepende. De hevige windstoo ten wierpen met een donderend geweld hout en steenen op de binnenplaats. De brandweer be ijverde zich de paarden, die ongedeerd tusschen de puinhoopen waren blijven staan, naar de Vee markt te brengen. Al dadelijk zag men dat éen paard was verminkt en vier andere onder do bouwvallen waren bezweken. Bij een onderzoek, dat 's morgens omstreeks 9 uren door den kom- mandant der brandweer werd ingesteld, naar den toestand van het achterliggende gebouw dat in de Huydecoperstraat uitkomt, hoorde men een hevig gekraak, en eon oogenblik nadat de hoeren Dijck meester, de commissaris van politie Zurmühlen en eenige brandwachts het gevaar waren ontvloden, stortte ook dit gebouw krakend ineen. Het grootste gedeelte van het bouwmaterieel kwam terecht in de Huydecoperstraat, zonder dat echter de omliggende huizen werden beschadigd. Van de hier gestalde paarden werd geen enkel ge kwetst. Eenige liepen in volle vaart de straat uit en het Frederiksplein op, doch werden ge grepen. Rijtuigen zijn niet beschadigd, behalve een coupeetje, dat op de binnenplaats stond, en waarvan niets anders heel is gebleven dan de wielen. "v«r vp v Oiiuuuii laoi glfludb* De bewoners der Vondelkade waren Zaterdag ochtend getuige van het zeldzame schouwspel, dat een geheel huis op de schuimende golven der Overtoomsche vaart lag te dobberen. De bewoner zat erop en trachtte met een haak door de geopende deur het overschot van zijn inboedel eruit te redden. Een stoel, een koffieketeltje, een komfoor en eenige kleedingstukken, kwamen ach tereenvolgens te voorschijn. Het was de houten woning van den brugwachter der Gasthuisbrug. De boeken en verdere papieren zijn gered. Langs den geheelen Overtoom, met zijn talrijke vrijstaande huizen, zag het er onrustbarend uit. Het water werd met zooveel kracht stadwaarts gedreven, dat groote droppels, als een regen, aan weerszijden tegen de vensterruiten kletterden. En hoewel dit nu weer was om er geen hond door te stureD, scheen deze of gene daar toch anders over gedacht te hebben, althans er was een hond te water geraakt. Eenige voorbijgangers deden een pogiDg om het dier te redden. Er vormde zich een oploopje, dat meteen vechtpartij dreigde te eindigen. Een paar kerels, teleurgesteld dat het geen kind was, zochten ruzie. Zij noemde het schande, iemand voor een hond staande te houden. Gelukkig dreef een hevige stormvlaag da twis tenden uiteen. De toren der katholieke kerk te Bovenkerk (Amstelveen) voor weinige jaren gebouwd door den architect P. H. J. Cnypers, is met donderend geraas ingestort. De redacteur van De AmsUlbode, pastoor Brouwers te Bovenkerk, beschrijft het onheil volgenderwijze. De storm heeft de spits van den toren met een deel der muren afgerukt. Dat was het werk Van een seconde. De kerk is betrekkelijk weinig beschadigd; de pastorie nog minder. Dit laatste is te meer onbegrijpelijk, daar het torengevaarte op de pastorie moet zijn gevallen, in twee stukken gebroken, zoodat de standaardbalk aan de andere zijde der pastorie, diep in den grond, recht als een telegraafpaal, geplant staat, omringd van puinhoopen aan de andere zijde der pastorie liggen de andere puinhoopen. Het muurwerk van den toren staat nog. Op de spoorwegbrug nabij Dordrecht onder vond de trein, die te ongeveer 12 uur daar over moest, een langdurig oponthoud, doordien een schip met zulk eene kracht tegen den pijler was geslagen, dat de mast gebroken en op de raili terechtgekomen was. Gelukkig bemerkte de maohinist het ongeval en deed hij den trein Guiteau werd Vrijdag onder sterk geleide naar de zitting van het crimineel gerechtshof gebracht om terecht te staan wegens den moord op generaal Garfield gepleegd. Nadat de akte van beschul diging was voorgelezen werd den beschuldigde gevraagd of hij zijne schuld aan de hem te laste gelegde misdaad erkende of niet. Hij vroeg om eene omstandige verklaring te mogen afleggen, wat hem geweigerd werd, wijl de rechtspleging voor de jury in dit stadium van het proces enkel een ontkennend of bevestigend antwoord toelaat, zonder meer. „Niet schuldig," zeide hij toen. Het openbaar ministerie vroeg om de behandeling der zaak op 17 October vast te stellen; doch Scoville, de verdediger van Guiteau, vroeg eenig uitstel, teneinde voor een tweeden verdediger en voor getuigen te kunnen zorgen. Hij gaf kennis dat hij eerst onbevoegdheid van het hof zou pleiten, en daarenboven zijn cliënt op twee gron den verdedigenkrankzinnigheid en de niet nood zakelijk doodelijke aard van de toegebrachte wond. Het uitstel werd verleend en het hof zal den 7en November de behandeling der zaak aanvangen. •-> Over het Algerijnsche district Msilah is eene waterhoos getrokken, die 65 menschen van het leven beroofde. Een Iersch advokaat te Mitchelstown, die enkele grondbezitters met zijne rechtskundigè adviezen dient, kreeg Vrijdag avond een granaat door de ruiten, waaraan een brandende lont wss bevestigd. Men had nog juist den tijd om weg te loopen, eer de bom losbarstte, groote schade aan het huis aanrichtende. De storm die Vrijdag avond hier woedde had des nachts Berlyn bereikt, waar evenals bijna overal, groote schade werd aangericht. De telegraaflijnen hadden veel te lijden, maar dank zjj de verbindingen onder den grond was de communicatie van Berlyn met geen enkele groote Btad van Duitschland gestoord, behalve met München, wijl in Beieren nog geene geleidingen onder den grond zyn gemaakt. Koning Oskar van Zweden heeft de laatste hand gelegd aan een drama in vijf bedryven, Het slot van Kronburg genaamd. Het stuk zal nog dezen winter in Stockholm worden opgevoerd. Te New-Orleans zullen eerstdaags de opla tingen beginnen van een ballon captif, waarin voor excentrieke paren gelegenheid zal zyn om een wettig huwelijk te sluiten. Niet alle Bosniers waardeeren de zegeningen van het Oostenrijksch bestuur. Een adres van 265 bswoners van het geannexeerde land is gericht aan den keizer van Rusland. Bittere klachten fitters mT fèoePen'in'couranten^in de landtaal wordt verboden, en het Duitsch wordt der bevolking op alle wijzen opgedrongen. Al hun hoop hebben de Bosniërs gevestigd op den czaar. Wil hij hen helpen, dan zullen zy hunne vrijheid verkrijgen, zonder haar met hun bloed te moeten koopen. In een der Londensche sociteiten, de Junior Carlton Club, is de rookzaal sedert eenige dagen met electrisch licht verlicht, waarby voor beweeg kracht worden gebruikt de accumulators (electri- sche „krachtophoopers") van Faure. De heer Daniël Murphy te Halleck station in Nevada (V. S.) is waarschynlyk wel de grootste grondeigenaar der aarde. Hy bezit 1.600.000 bunders in Mexico, 21.000 in Nevada en 9.200 in Californië. Het land in Mexico kocht hij vier jaren geleden voor f 480.000 of 30 centen den bunder. Dit landgoed is ongeveer 20 uren gaans lang en bestaat uit prachtige bosschenen weilan den. Binnenkort wordt een spoorweg geopend, die op korten afstand langs deze bezitting loopt, waardoor den heer Murphy groote winsten staan te wachten op zijn land van een schelling den bunder. De heer P. Bourson vierde gisteren den dag waarop hij vijftig jaren geleden in dienst trad als directeur van den Belgischen Moniteur, welke betrekking hij nog bekleedt. De czaar van Rusland is met zijn huisgezin naar het slot Gatchina vertrokken, om daar voor- loopig te vertoeven. Zaterdag begon Sarah Bernhardt hare kunst reis, waarop zij eerlang ook eenige voorstellingen in Nederland zal geven. Zij blijft zes maanden op reis en zal, behalve België en Nederland, ook Denemarken, Zweden, Noorwegen, Rusland, Oos tenrijk, Italië en Zwitserland bezoeken. Het re pertoire bestaat uit vijf stukken Dame aux Ca- mélias, Hernani, Prineesse Georges, Sphinx en Froufrou. De vereerders der nagedachtenis van den grooten opvoedkundige Fröbel zullen den hon derdjarigen gedenkdag zijner geboorte den 21 April 1882 vieren. Wie mêe wil doen en zich per briefkaart wendt aan den heer Schriftsteller Bensey, adres den boekhandel van Schettler te Köthen, zal van de nader vast te stellen plannen op de hoogte worden gehouden. Het nieuwe Egyptische ministerie heeft een ontwerp gemaakt voor de oprichting van recht banken voor de inlandsche rechtspraak. Het plan omvat veertien rechtbanken, doch by gebrek aan personeel zal men met Reven beginnen. De von nissen zullen worden uitgesproken in naam van den khedive. Ieder zal volkomen gelijk zijn voor de wet en niemand mogen worden aangehouden dan op rechterlijk bevel, terwijl ook voor het binnendringen der woningen zekere waarborgen worden gesteld. De oudste bewoner van het Parysohe inva- liedenhuis, Lhéritier genaamd, is op 90jarigen leeftijd overleden. Reeds in 1815 werd hy met den rang van luitenant opgenomen, terwyl hij tevens eene betrekking kreeg aan het ministerie van oorlog. Zuinig spaarde hij zijn traktement op tot hy een kapitaaltje bijeen had om een han del op te zetten in de kleine behoeften zyner makkers in het Hotel des Invalides. Zoo verkreeg de man in 66 jaren een fortuin van fr. 400.000, dat nu in handen komt van een jong schilder, zyn neef. namen deb plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzyi. Groningen Helder Ylissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrnhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 10.7 11.7 13.0 12.5 9.9 WNW WNW zw z NW 9.1 6.6 7.2 12.4 12.4 11.3 7.0 2.4 14.7 4.4 7.9 NW NW ZW zw zo stil ZO O zw NNW NW 1 0 1 3 1 2 3 2 1 0 4 4 3 2 2 helder z. bew. z. bew. mist. z.bew helder betr. mist. helder helder helder helder helder betr. helder helder 2 -- 5 -- 5 -- 5 -- 2 -- 2 -- 8 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: V. 2.3 D. des namiddags.' Thermometerstand te Middelburg. 16 Oot. 'sav. 11 u. 44 gr. 17 's morg. 8 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 51 gr, 's av. 5 u. 47 gr. F. Van 9 tot 16 Ootober 1881. Middelburg Ondertrouwd: G. J. den Hol lander, jm. 31 j. met J. F. Six Dijkstra, jd. 27 j. 5 iïiu"'ju°b, Tguuï L,öuWërse, fr. M. Wisse, geb. Riksen, d. H. F. Bouwens, geb. Lugte, d. M. J. Steketee, geb. Krieger, d M. Meul- meester, geb. Arents, d. P. H. J. Klercq, geb. Brnijns, z. H. de Koning, geb. Krabbe, d. J. van Boven, geb. Verhulst, z. S. B. Ponte, geb. Zegers, d. A. W. L. Poerstamper, geb. Vos, z. M. B, Leer, geb. van Riel, z. (levenl.) Overleden: C. L. Gondelach, vrouw van M.W. Aa° K?T0ijen> 65 j. P. C. van Houte, d. 6i j. A. W. Heunemann, d. Ij j. J. Nieuwmaar, wed', vani C. Huysman, 66 j. J. Weegman, vrouw van P. Roos, 51 j. J. A. Julianus, z. 3 w. Van 8 tot 15 October 1881. Vlisbingen. Bevallen: L. J. Baljé, geb.SteD. d. H. C. F. Braokx, geb. Vanhuysse, z. M. M. Siegers, geb. van Sprang, z. A. Ballieue, geb. Dedrie, d. M. Assou, geb. Leefsma, d. J. M. Krug geb. Luijmes, d. M. fl. Kwaak, geb. Baaij, d! J. W. C. de Kok, geb. Kloeg, z. S. C. Maldeghem, geb. Van Outrijve, d. L. S.Maes, geb. Lefebere, z. Overleden: J. J. Cadee, z. 4 m. D. de Kok d. 6 m. Goes. Gehuwd: J. B. Frankin, jm. 45 i. met M. van Gilst, jd. 47 j. Bevallen: L. Verdonk, geb. Westveer, d. M. K A. Wattez, geb. de Koster, z. OverledenJac». Korstanje, jm. 49 j. Zibbikzbe. GehuwdC. de Looze, im. 29 i. met A. Olree, jd. 24 j. J J Bevallen: L. M. de Jonge, geb. van der Ploeg, d. u tt KV>one> geb- Verseput, d. C. J. Geers, geb. Voorloop, z. A. Wysman, geb. Loenijers, z. de Looze, geb. Hodde, z. L. Fonteine, geb. van Westenbrugge, z. (levenl.) rO^.veJlei0nSmit, wed', van L. de Bruine, 52 j. L.Niveile, man van H. P. J. Boudier, 48 j. Zitting van Zaterdag 15 October. Aan A. Voorbeitel en E. R. van Nes van Meerkerk wordt op hun verzoek, wegens vertrek Daar elders, remissie van hoofd, omslag verleend, respectievelijk tot een bedrag van 10.61 en 35.37J. Een adres van J. Dekker, om aan hem in ge bruik af te staan een lokaal van de voormalige teekensehool voor het onderwys in handenarbeid (huisvlijt), wordt gesteld in handen van burg. en weth. om praeadvies. Daarna wordt verslag uitgebraoht door de commissie ad hoe op het besluit tot heffing van een recht van vergunning voor den verkoop van Sterken drank in het klein in deze gemeente en de verordening op de invordering daarvan. Het rapport strekt tot goedkeuring, behoudens eenige wijzi gingen in de redactie, doch tot niet goedkeuring van het bedrag van het vergunningsrecht ad f 25 van elke 100 huurwaarde of gedeelte daarvan, met voorstel om daarvoor te leien Overeenkomstig het verslag der commissie wordt de wyziging van de verordening op de invorde ring van den hoofd, omslag tengevolge van de wyziging der artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet goe i gekeurd, waarop de noodige goedkeuring zal worden gevraagd. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De Engelsche regeering, eenmaal begonnen met de taak om in Ierland de rust te herstellen, laat over de uitvoering harer voornemens geen gras groeien. Zy heeft de heeren Sexton, Quinn, O'Kelly, O'Brien en John Dillon laten gevangen nemen, allen leiders der beweging. Sexton geldt voor don welsprekendste onder de hoofden van het verbond, Quinn is de eerste secretaris van de League, O'Brien is redacteur van de United Irishman en de beide anderen zyn leden van bet lagerhuis. Men verwacht nu eerstdaags een regeeringsbe- sluit, waarby het landverbond zal worden opge- heven, waarna de politie de papieren en eigen dommen zal in beslag nemen. In een aantal steden werden Vrijdag en Zaterdag avond bijeenkomsten gehouden, waarin op heftigen toon de handelingen der regeering werden afge keurd en de hoop uitgedrukt dat deze methode van bestrijding der Iersche grieven geene betalingen van pacht zou tengevolge hebben. Vergaderingen van pachters verbonden zich plechtig en gaarne om geen cent te betalen vóór de heer Parnell uit zijne gevangenis zou verlost zyn. Als een staaltje der aangenomen moties nemen wij die van Gal- way over. Men kwam daar tot de slotsom: „dat deze éene daad voldoende zon zijn om ons met een blij venden haat te bezielen tegen Engelsoh wanbestuur in Ierland, indien niet reeds eeuwen van onrecht dat gevoel hadden doen wortel vatten in onze ziel." De regeering antwoordt op dat alles met eene vastberadenheid, welke een scherpe tegenstelling vormt met haar vroeger weifelen. Zij heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarby de bevolking wordt in kennis gesteld dat als misdryf zal worden beschouwd en gestraft iedere poging om door dwang middelen de menschen aan te sporen tot het niet betalen van verschuldigde huur, tot het lid worden - -* A-A cinlntnifi hotgOOQ zy recht hebben te doen. Met deze proclamatie, waarvoor de regeering de bevoegdheid ontleent aan de eerste der in het voorjaar aangenomen dwang wetten, de wet „tot beter bescherming van personen en eigendommen in Ierland," heeft de regeering al de deelnemers aan de beweging in handen, en het aantal der gevangennemingen be hoeft slechts door de ruimte der gevangenissen te worden beperkt. De liberale b'aden, die altijd in koor hebben geroepen dat men met geweld niets kon en niets mocht uitrichten in Ierland, en die daarbij dikwerf uit het oog verloren dat niet met absolute theo rieën kan geregeerd worden, moeten nu, het ministerie en de openbare meening volgende, erkennen dat do Land League iets meer is dsn de veieeniging eener categorie industrieelen om voor hunne belangen te waken, en dat zij niet op ge- 1 yken voet te stellen is met eene werkliedenver- eeniging, waarmede de heer Bright, lid van het kabinet, haar vergeleek. De Spectator erkent schoorvoetende dat het eene droevige noodzake- lykheid was den heer Parnell gevangen te nemen, en de Economist levert een volkomen overbodig betoog dat men deze arrestatie niet op deselfde lyn moet stellen met willekeurige maatregelen van despotische regeeringen. De Daily News heeft dadelijk zich flink verplaatst ia de redeneering van het kabinet en beweerde Zaterdag dat de regeering geen duurder plicht beeft dan de uitvoering der wet iu Ierland, zonder omzien. Kort geleden klonk dat nog geheel anders. In gespannen afwachting wat de kamers zullen zeggen en doen als zy de volgende week zullen zijn bijeengekomen, houdt men zich te Pary» bezig met praatjes over Gambetta's bezoek by Bismarck, over zyne roerende instemming met den heer Grévy, over het waarschynlyk optreden van den heer De Freycinet als minister van oorlog om generaal Farre's broddelwerk te verbeteren, en vooral over het debatwaarin het tegenwoordig ministerie zyn meer of minder eervol afscheid zal ontvangen van de nieuwe kamer. Eene byeenkomst van zeer radicale en weinig verstandige Parijze- naars liep gisteren middag reeds vooruit op de politieke geschiedenis van den dag en besloot dat aan de kamer de eisch zou gesteld worden om zoowel den heer Ferry met zyne ministers, als den heer Gambetta gerechtelijk te laten vervolgen. En tot meer zekerheid werden die heeren, als de kamer den eisch niet inwilligde, buiten de wet verklaard te zyn, vogelvry dus. Louise Miohel voerde daar een hoog woord. Verschynselen van dezen aard beginnen zich onrustbarend drnk

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 4