Dinsdag 18 October. Gemengde Berichten. N°. 245. 124® Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Ad vertent iën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 17 October. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. De leeuw op het slagveld van Waterloo moét a Hoofdagenten ,<H>r hel BuiteitodJe Caup.gnie gé.Me de PuMMté B.TTlwTI Cie. te Parijs Lond^TÊwltiw De gaten in den zeedijk van den Sophiapolder op Noordbeveland, ten Oosten en ten Westen van de nol van Ouwelek, zijn door den storm van 14 en 15 Oct. jl. aanmerkelijk in omvang toegenomen. Het gedeelte van voornoemde nol, dat nog op het bnitenbeloop van den bnitenberm was ge bleven, verdween en op de plaats van de nol is een gat geslagen breed 15 M. tot den teen van het buitenbeloop van den zeedijk, zoodat de nol nu totaal is verdwenen. De kuip, achter de nol gelegen, is tot nu toe nog niet ingeloopen. De houten loods aan de westzijde der le bin nenhaven te Vlissingen is zwaar beschadigd, de marquise is geheel weggeslagen, het pannendak op verschillende plaatsen vernield en de bintbalken afgebroken. Van de loods aan de oostzijde der le binnen haven heeft voornamelijk het pannendak veel geleden. In verschillende aldaar gelegen woningen ontstonden gaten in de daken. De overdekte gang van den maildienst werd verzet, waarbij stijlen en bindten braken. *ri»olen, 16 Oct. De jongste storm heeft ook hier zijne offers geëischt. Te Gorishoek, gemeente Scherpenisse, werd gisteren het lijk gevonden van een schipper, en tusschen de palissaden aan den zeedijk te St. Maartensdijk vond men geklemd het lijk van een, naar men meent, 20jarig jonkman. *Breskens, 16 Oct. De Fransche visohsloep Marie Elisabeth, gezagvoerder L. Labat, van Calais, i*i vx-öv.w* —*ov" 9V geweest en na hevigen kamp met de stormen van de laatste dagen, gisteren avond beoosten onze haven, ongedeerd, op het strand gekomen. Met het invallen der springtijen zal bet schip weder vlot raken. De Engelsche schoener Ann Law gezagvoerder Gr. Hamilton, van Leith, geladen met steenkolen, bestemd naar Fecamp, is heden morgen nabij het Sluisische gat gestrand en uit elkander geslagen. De bemanning, bestaande uit zes personen, is met een sloep nabij Kadzand behou den aan wal gekomenheden alhier per rijtuig aangebracht en verder door een Ned. loodssloep naar Vlissingen gebracht. >8 Heer Arendskerke, 15 Oct. Heden werd door het bestuur der kolenvereeniging Een dracht maakt Macht alhier, in eene algemeene ver gadering, rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar gedaan. Aan de 107 leden der vereeniging waren gezamenlijk 2106 H. L. puike kolen afgeleverd, voor den prijs van 52i cent, vrij op den wagen te Goes. Besloten werd, de in de kas zijnde gelden voor taan te beleggen in de rijks-postspaarbank. Yerseke, 15 Oct. Naar wij vernemen stel len burg. en weth. dezer gemeente, naar aanlei ding van art. 61 van het wetboek van koophandel, den gemeenteraad voor, te bepalen dat de oester- beurs aldaar om de veertien dagen wordt gehou den. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein is te Eede op 10 en te St. Krnis op f 15 van iedere 100 huurwaarde bepaald. Te 's Heer Arendskerke zal het ƒ20 bedragen. —'■I <1 P Ter ISlcuïcn, 15 October. Bij het storm weder van gisteren avond heeft de Engelsche schooner Jane, gezagvoerder Carson, op de reede van Vlissingen ankers en kettingen verloren, waar door het genoodzaakt werd naar deze reede af te houden, waar het even na hoog water aan de buitenzijde van de Oosthaven op strand geloopen én nog zittende is. Het schip is geladen met gerst, van Maran naar Brussel bestemd. (Üfo laatste berichten van Zaterdag.) Het meteorologisch instituut te Utreeht meld het volgende „In den nacht van Donderdag op Vrijdag daalde de barometer zeer snel en wees 's morgens 8 u. 741.2, te 2 u. 736.6. Men had den geheelen flag harden wind? die tegen den middag tot storm aangroeide, en het hevigst was des avonds om streeks 6 uren, toen de sterkste stoot voorkwam, 130 kilogram drukking op den vierkanten meter, met een weinig uitschietenden wind naar het WZW.; daarna begon de barometer weder te rijzen en de wind werd langzaam west. „Do Domtoren heeft door den storm zoo ge schud, dat het instrument aldaar is blijven stilstaan, zoodat op het Ned. Instituut geen waarnemingen meer werden opgeteekend.". Aan het slot barer plaatselijke stormberichten zegt de N. Rolt. Ct: Naar de verwoesting in onze plantsoenen te oordeelen, heeft er geen storm sedert den nog altoos beruchten Pinkster-storm zoo razend over Rotterdam heengewoed als die van gisteren. Het is smartelijk, aldus het weinigje hout, dat er in den omtrek nog overbleef, uitgedund en verminkt te moeten zien. Tegen den wind kan niemand maar misschien is het onvoldoende draineeren en de daaruit volgende slappe toestand van den bodem wel oorzaak dat er zooveel stammen ge heel ontworteld konden worden. Hoe dit zij, het bedroevende schouwspel van hetgeen er in éen nacht vernield werd, moge ten minste éene goede uitwerking hebben de prikkel om door aan planten het gednrende eene reeks van jaren verlorene en verwaarloosde te herwinnen, worde er des te sterker door. De heeren Salentiny, president der Luxemburg- sche rekenkamer, en Taelen, bankier daar te lande, zijn afgestapt aan bet Hotel Panlez te 's Gravenhage en naar Amsterdam vertrokken. Hun komst staat in verband met de finsncieele crisis in het Groothertno-rlnm Opnieuw zal de kamer van koophandel te Bergen op Zoom zich tot hooger bestuur wenden» met dringend verzoek dat eindelijk paal en perk worde gesteld aan den voortdnrenden en toene- menden invoer van Belgische centen. Naar men uit Luxemburg aan Het Vaderland meldt, heefc Z. M. de koning-Groothertog gewei gerd in de tegenwoordige omstandigheden het ontslag van het ministerie De Blochausen te aanvaarden. In een ingezonden stuk aan het Handelsblad schrijft mr. J. P. Amersfoort het volgende, dat om meer dan eene reden onze aandacht verdient: „Er waren den ondergeteekende koeien en een stier besteld om te zenden naar Boston in Ame rika. Uit den aard der zaak zocht hij gelegenheid om die uit Haarlemmermeer te verzenden over Amsterdam. Uit inlichtingen, ingewonnen bij een bevoegd persoon, bleek hem, dat in de laatste veertig jaren, slechts éen sohip uit Amsterdam naar Boston is vertrokken. Hij ontdekte dat uit Antwerpen stoombooten naar Boston vertrekken om de veertien dagen. Zijne bezending be stond uit tien stuks vee; te Antwerpen gekomen bevond hij, dat een Amerikaan er te gelijkertijd veertig verzond. Het schijnt dus dat deze handel nogal belangrijk is, en hij maakt de Amsterdam- sche reederij op dezen tak opmerkzaam. „Het heett den ondergeteekende getroffen, dat om dit vee naar Amerika te mogen vervoeren, hij een eed heeft moeten zweren, dat dit vee op zijne hoeve is gefokt, en dat het nuttig voor Amerika zoude zijn, dat dit vee wierd aangewend om aldaar het ras te verbeteren. Hij heeft geen zwa righeid gemaakt om dien eed af te leggen, omdat hij, volgens het door hem gehouden stamboek» van de eerste bijzonderheid zeker meent te zijn, en hij van de tweede stellig overtuigd is; hij weet by ondervinding, dat het Hollandsch vee melk rijker is dan ander, en het vleesch der Holland- sche rassen malseher en fijner. „Toch heeft hij met eenige bevreemding verno men, dat de Amerikaansche natie verlangde dat zulks door hem bij eede wierd bevestigd; hij heeft te veel eerbied voor het Opperwezen, dat dat bij zich niet verdrietig gevoelde om voor zulke belangen Gods naam te moeten aanroepen." Nadat de heer De Koning te Amsterdam de candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer (vacature Godefroy) heeft afgewezen en de kiezersvereeniging De Grondwet dus zonder can- didaat zat, heeft het Handelsblad zich by Burger a. M., Berlijn Weenen, Zurich eat. plicht aangesloten en den heer Rutgers van Kozen burg weder candidaat gesteld, die ook door de Amsterdammer gesteund wordt. Voor den ge meenteraad bevelen daarentegen Burgerplicht en de Amsterdammer den heer Heldt aan, doch houdt het HU. zich aan den heer Bake. De vereeniging Het Ned. Tooneel telt thans 1497 leden. Hare tooneelsehool heeft zich in 't afgeloopen vereenigingsjaar in vele blijken van belangstelling mogen verheugen. Z. M. de koning verhoogde zijne subsidie en stelde twee gouden, twee zilveren en twee bronzen medailles beschik baar, om uitgereikt te worden aan de verdienste lijkste kweekelingen, die bij het verlaten der tooneelsehool, eene verbintenis als artist aan het Nederlandsch tooneel aangaan. De provincie Noord-Holland gaf 1000, de gemeente Amster dam f 2000 subsidie. De heer Lode wijk Mulder schonk aan de school het bedrag van zijn aan deel in de opvoeringen zijner blijspelen De kies- vereeniging van Stellendijk en Een lief vers, gedu rende het tooneelseizoen, groot f 282.70. De comedieclub Fantasio, te Rotterdam, gaf ten voor deeleder school een voorstelling, die f 550 opbracht. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag, den 20eo October a., niet plaats hebben. Met machtiging des konings zijn de heeren mr. J. P. P. baron Znylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur van de administratie der dir. bel. enz. aan het dep. van financiën, én M. .1 n onderhandelingen over een nieuw haudelstraotaat met Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld dat de zilveren medaille der electriciteitstentoonstelling werd toegekend aan den heer Olland te Utrecht en de heeren Van Wetteren te Haarlem. TeijJers genootschap wordt schriftelijk door de Fransche regeering bedankt. Bij min. beschikking zijn de hoofdonderwijzers D. H. van der Maaten, G. J. F. Biegman, W. Grondijs, P. Prins, D. Koumans, R. A. Schoon hoven, R. Smit, H. H. Muntinghe, J. Poetsma en S. Hermatiides gesteld ter beschikking van den goev.-generaal van N. I., om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. Onder de 15 candidaten voor het griffierschap der tweede kamer, uit welke morgen een keus gedaan zal worden, vinden wij nog vermeld mr. A. R. P. van Kinsehot, griffier der rechtbank te Zierikzee en raadslid aldaar. consuls. Erkend en toegelaten als consul der Vereenigde-Staten van Amerika te Rotterdam, W. B. Wells. schoolopzieners. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. H. J. Rink als schoolopziener in liet arr. Appingedam, en in zijne plaats benoemd mr. E. R. Borgesius. geneeskundige dienst. Verleend de titulaire rang van majoor aan de off. van gezondh. le kl. dr. K. W. Gratama en B. C. L. A. de Ruiter, beiden van het personeel van den gen. dienst der landmacht. pensioenen. Gewijzigd het besluit, waarbij aan den luit.-kol. J. J. F. Janssens, van het 5e reg. iuf., een pensioen is toegekend van ƒ1755, en bepaald dat het pensioen zal bedragen 1800. De heer D. Rij nders, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, heett voor het beroep naar die gemeente te Sneek bedankt. Naar men verneemt, zal de kapt. der mariniers J. L. Cadet tot adjudant worden benoemd van den nieuw benoemden kommandant by dat korps» den kolonel F. A. van Braam Houckgeest. Treurig is de verwoesting, welke de stor m van Vrijdag in het schoone plantsoen, de singels rondom en op sommige plaatsen in onze stad heeft aangericht. Eene menigte boomen zijn ontworteld, andere afgebroken en een misschien U0o grooter aantal zullen door het losgewoeld raken van den doorweekten grond of door de bekomen scheuren en wonden, binnen kort gerooid moeten worden. Op den singel buiten de Dampoort hebben eenige groote boomen by het omvallen vry be- langrgke vernieling toegebracht aan de daken der daar staande huisjes. Voor 't overige bepaalt de schade aan gebouwen,' zoo ver ons bekend is, zich tot de gewone aan sohoorsteenen, daken, vensters enz. Uit Hansweert wordt gemeld dat het tjalk- sohip Jacobaschipper J. de Klerck, te Waarde tegen den dijk gestrand is en de Belg. kotter Jonge Maria te Lilloe is volgeloopen; men hoopt dit schip te lichten. De Hanoversche kof Henriè'tte, kapt. Cassens, van Leer, sloeg te Walsoorde van de ankers en strandde tegen den dijk te Waarde. De tjalk Dankbaarheid, schipper Dobbelaar, sloeg tegen de buitenzijde van den Westhavendam tegen de steenglooiing eu werd lek. De Belg. kotter Celestina, schipper Struijff, met graan van België, is op de ballastplaat by Frederik gestrand. De aanblik van Zandvoort was Zaterdag ochtend op vele gedeelten treurig. Vrijdag middag tegen twee uur sloeg de kan mat eu viel in stukken en spaanders over den weg heen. De bewoners moesten in allerijl vluchten» Van de villa Maris Pension, eerst den jongsten winter gebouwd, is de voorkap weggeslagen. Ta 7 uren vloog het geheele bovengedeelte van de nieuwe eet- en concertzaal van den heer Kaufmann over de achterliggende huizen heen, viel in het dorp neder en richtte daar de schromelijkste verwoestingen aaneen spoorwegrail, waarschijn lijk op het dak nedergelegd om het drillen van het zink te beletten, is met de kap mee wegge slingerd en stond als een vlaggestok door het dak van een huis. Van het Kurhotel is de veranda weggeslagen; sommige fragmenten daar van vindt men in de passage terug, waar eene massa ruiten vernield zijn en andere schade ia aangericht. Eene in aanbouw zijnde villa ten noorden van bet Kurhotel is in een puinhoop herschapen. Bijna geen huis in de gemeeDte, of het heeft schade beloopen, In het Haagsche bosch zijn bij den storm, van Vrijdag wel 500 boomen, waaronder prachtige stammen, ontworteld of gebroken. Zaterdag is te Vlissingen op de werf der maatschappg De Schelde te water gelaten de tor pedoboot no. XIX, gebouwd voor rekening van het departement van marine. De stoomketel en machines zijn op dezelfde fabriek vervaardigd. Te Joure heeft een geweldige brand gewoed? Meer dan acht kapitale huizen in de hoofdstraat, benevens eene geheele buurt arbeiderswoningen en een hofstede, met al wat erin was, brandden af. De loodskotter uo. 9 is door de sleepboot Hercules gezien, hoog tegen den wal van Wie- ringen zittende en door de bemanning verlaten. Men vermoedt dat deze zich op den Wieringer wal gered zal hebben. In de volgende maand worden te Amsterdam 31 schildergen, nagelaten door den heer D. Bierens, verkocht, waaronder uitstekende werken van oude en jongere Hollandsche meesters. De erven hebben de voorzorg genomen, de stukken eerst te Londen ten toon te stellen. Er zal dus wel niet veel van in Ons land blijven. Sarah Bernhardt zal te Amsterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht optreden, maar té Rotterdam niet, Men had er daar het noodigè geld niet voor over. De heer A. A. Holst, te Amsterdam, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 40 jaren als medewerker aan de redactie van het Handelsblad werd geplaatst. Bij deze gelegenheid werdeD hem door den directeur en het redactiepersoneel veri schillende geschenken aangeboden.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3