Gemengde Berichten. Laatste BericMea. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine m leger. een voldoende drangreden wezen tot deze buiten; gewone uitgaaf. Sommige leden vonden de subsidie echter niet toereikend, wèl als bijdrage voor éen jaar, maar niet wanneer men aannemen moet dat het depar tement zich hiermede van alle ondersteuning voor 't vervolg zou onthouden. Het groote nut der Ambachtsschool werd van verschillende zijden aan getoond, alsmede hoe juist het ondersteunen van deze inrichting voor volksonderwijs op den weg van het Nut ligt. Het bestuur beriep zich echter op den stand der kas, op de noodzakelijkheid om vóór alles de bewaarscholen, de volksbiblio theek en de andere stichtingen, door het depar tement zelf in 't leven geroepen, te blijven onderhouden en op die om het kapitaal van het departement, naarmate het aan de Zwemschool verstrekte rentelooze voorschot van 2000 door de jaarlijksche terugbetaling van 100 afgedaan wordt, door belegging dier aflossingen weder op zijne vroegere hoogte te brengen. Ook werd de verhouding van het departement tot de Ambachtsschool toegelicht en in herinnering ge bracht dat op de eerste vergadering voor het oprichten der school, twee bestuursleden van het Nut uitgenoodigd en aanwezig zijn geweest, die bij deze gelegenheid de warme sympathie van het departement voor de inrichting hebben uitgespro ken terwijl bij de benoeming van een bestuur der school, welke men in Januari a., bij de officieele opening, hoopt te doen plaats hebben, ook het Nut daarin vertegenwoordigd zal worden. Tegenover de onmogelijkheid om op de begroo ting rnimte te vinden voor het toezeggen eener jaarlijksche subsidie, kwam bezuiniging op som mige posten ter sprake. Een uitvloeisel hiervan was een voorstel, om den post voor het houden van twee lezingen op de vergaderingen zonder dames te schrappen. Deze lezingen, vóór enkele jaren ingevoerd als eene poging om die vergade ringen meer bezocht te maken, hadden als zoo danig haar doel gemist. Zonder iets af te dingen op de belangrijkheid der gehouden voordrachten, was het een feit dat de vergaderingen er niet talrijker om waren en dat een grooter aantal leden wel opkomt wanneer over een belangrijk voorstel beslist moet worden, maar niet ter wille der lezingen alleen. Onder deze omstandigheden was het, meende men, noodzakelijk eene uitgaaf, die niet aan hare bestemming bleek te beant woorden, te laten vervallen ter wille der zoo ge- wenschte ondersteuning eener inrichting van onbetwijfeld nat. Deze bewering vond aan de bestuurstafel geen, en onder de leden slechts van éene enkele zijde tegenspraak, zoodat door het bestuur voor gesteld en in overleg met enkele sprekers besloten werd, aan de Ambachtsschool dit jaar te verstrekken 200, gesplitst in een post van ƒ150 voor de kosten van oprichting en 50 als subsidie, zoo mogelijk jaarlijks te herhalen. Aldus werd de begrooting vastgesteld op eene som van f 1657 in ontvangsten, 1621 in uit gaven en een vermoedelijk goed slot van ƒ33. Vervolgens werd door den afgevaardigde van het departement ter jongste algemeene vergade ring te Amsterdam verslag uitgebracht van het daar verhandelde en de bijeenkomst daarna ge sloten. Yllftgingen, 13 Oct. Van den aangevaren Goereeschen loodskotter No. 3, waarvan de beman ning, zooals gisteren gemeld is, te Rotterdam is aangebracht, worden twee loodsen gemist. Een bunner viel tnsschen de stoomboot en den kotter en is niet meer gezien. De commissie die zich te Goes gevormd heeft om op het graf van wijlen den heer H. Q. Janssen, in leven districts schoolopziener te Goes en pre dikant te St. Anna ter Muiden, een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen, is volkomen in haar doel geslaagd. Aanstaanden Zaterdag zal op de Hoe lang hij ermee bezig was geweest, wist hij niet. De maan steeg boven de sombere poort en overgoot den toren en het plein met een stroom van zilver licht. De vergeten kaars op de boven verdieping was uitgebrand de voetstappen op straat stierven weg zelfs de stem van den ouden Antonio zweeg eindelijk stil maar bij stond daar nog altijd op de steenen en de ge daante leunde nog steeds nit het venster, boven het balcon in den hoogen toren Eensklaps begonnen al de klokken in de Btad te luiden „Boem 1 Boem Boem!trilde het door de stille nachtlucht. Het feest der heiligen was voorbij; nu begon dat der zielen. Ralph huiverde. Twintig jaren geleden op het feest van Aller heiligen had Donna Julia in dien toren gewoond. Dat had de oude Autonio hem gezegd. En waar was zij den volgenden dag op het feest van Allerzielen? Dat wist Antonio niet. Toen de laatste klok zweeg en de laatste tonen wegstierven, tot dat zij zich in de algemeene stilte oplosten, klonk er een andere toon door de lucht. Het kon de stem eener ster geweest zijn, zoo hoog, zoo zuiver, zoo veraf klonk zij, maar het wa3 de stem der gedaante aan het venster een Engelsehman 1" sprak die stem ook in het Engelsch, doch met tusschen- poozen tnsschen ieder woord. r° ik ben een Engelsehman" antwoordde begraafplaats te Goes op eenvoudige wijze de overdracht van het monument aan de familie plaats hebben.(ff. Ct.) Sedert de in werking treding der rgkspostspaar» bank tot uit. September werden in het postkantoor Goes en 21 van de 30 daaronder ressorteerende hulpkantoren, die voor den dienst dier spaarbank aangewezen zijn, 336 boekjes uitgereikt. Ingelegd werd eene som van f 9654.70J, terwijl slechts f 484.87 werd terugbetaald. Met de waarneming van het vacante kantoor van den arr. betaalmeester te Sas van Gent is door den minister van financiën belast de heer H. L. de Balbian van Doorn, surnumerair bij 's rijks schatkist te Utrecht. Namens den koning is door den minister van waterstaat enz. tot wederopzegging, aan den heer F. V de Groof te Hansweert, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electriscbe geleiding tnsschen Hansweert en Womeldinge. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de le helft der maand September 1881: P. N. Bosschaart, Alkmaar, Maria de Wolf, Dreumel, A. Wanda en C. M. van Hoek, 's Gra- venhage, Bertus Schuurman, Kralingen, mej. M. C. van Kleeth, Leiden, R. v. d. Koorch, Rot terdam. Het dreigend gevaar voor de gasfabrieken schijnt te naderen. De ingenieurs Mijnssen en Cie. hebben van het gemeentebestuur van Amsterdam reeds concessie gevraagd en verkregen om eenige stadspleinen electrisch te verlichten. Zeker is er een groote afstand tus.ichen het verlichten van eenige pleinen en het gebruik van gas in de huizen, maar de tentoonstelling te Parijs zal misschien aan deze zaak een zoo krachtigen stoot geven, dat alle berekeningen op het slechts lang zaam voortschrijden van het nieuwe falen. De Pa rij scha gasfabriek zelve schijnt in te zien, dat haar bestaan wel eens gevaar zon kunnen loopen en zij heeft een brevet gekocht voor een elec- trische verlichting; naarmate nu gasverbruikers haar verlaten, zullen de eleetriciteitverbruikers tot haar komen, en wat zij aan de eene zijde verliest, wint zij aan de andere. Het is een maatregel waarop wel de aandacht mag gevestigd worden door hen, die bij de ex ploitatie der gasfabrieken zijn betrokken. (Arnh. Ct.) De heer Mos, burgemeester van Hattem en 25 ingezetenen dier gemeente hebben een adres van gelukwensching gezonden aan den heer Sandberg, vroeger lid der tweede kamer voor Zwolle wegens zijne benoeming tot lid der algemeene rekenkamer, waartoe nagenoeg alle leden der tweede kamer, zonder onderscheid van richting, hebben medegewerkt. Naar aanleiding van het door ons medegedeelde adres van den majoor Herckenrath e. a. tot aan beveling van maatregelen ter bevordering van de veiligheid op de spoorwegen, schrijft het Vader land „Wij kunnen ons zeer wel voorstellen dat deze zaak, onder den indruk nog van het vreeselijk spoorwegongeluk te Rotterdam, is op het tapijt gebracht; het is ook niet zoo vreemd, dat men bij het uitdenken van middelen voor de veiligheid van het publiek zich geen oogenblik afvraagt, welke financieele gevolgen die maatregelen zullen hebben voor de spoorwegmaatschappijen. „Maar wat wij niet begrijpen en wèl vreemd vinden, is dat men du jnist de meest onpracti- scbe middelen uitdenkt. Betere belooning der wachters, al ligt ook daarin nog geenszins een grootere waarborg voor stipter en intelligenter plichtsvervulling, kan nooit kwaad; maar als men Ralph, als in een droom, „of nog juister ik ben een Schot." „O! een Schot, dat is nog beter, dan zult gij mij nog eerder kunnen helpen. Hij was ook een Schot"en die beminnelijke lippen plooiden zich tot een hemelschen lach. „Wat kan ik voor u doen vroeg Ralph verlegen. „Begraaf mij," antwoordde de gedaante ter stond. En hoe dapper de arme Ralph ook was, kon h^ toch niet nalaten even een kreet te slaken. „OI wees niet bang," smeekte de stem, trillende van aandoening. „Ik heb mg tot zoovelen gewend, maar zij hebben zich allen van mij afgekeerd en ik kan niet rusten voor mijn gebeente in gewijde aarde ligt. Mgn broeder Stefano wilde niet naar mg luisteren, toen ik hem het eerste jaar zochtnu is hij weggegaan en ik zal hem nooit terugzien. Van de anderen zijn sommigen bang geworden, als ik hun verscheen, anderen bespotten mij en lachten mij nit. Maar gg zijt andersgg hebt een schets van mij gemaakt gg zijt mij iets verschuldigd. Doe dit voor mg. Leg mijn gebeente ter ruste; bevrijd mgn vermoeiden geest. Slechts eens in het jaar, dezen nacht, is het den geesten geoorloofd met stervelingen te spreken, slechts twintigmaal in twintig lange jaren heb ik dit verzoek knnnen doen ea het is mg altijd geweigerd. Weiger het mg den wachter, die nu op zijn post is allêen met zgn mate van intelligentie en stiptheid, een kameraad geeft om te praten, een kaartje te leggen tusschen de bedrijven en misschien samen, al is het niet dagelijks, dan toch bij feestelijke gele genheden een glaasje te drinken, dan zien wg nog niet in, dat de dienst er veiliger op zou worden. „Wellicht zou het algemeeu invoeren van wis selhuizen nabij alle stations, waarin alle wissels worden geregeld, veel beter doel treffen dan de verbooging der gezelligheid in de wachthuizen." Als sollicitanten naar de betrekking van griffier der tweede kamer hebben zich ook nog aange meld de heeren mr.R. Macalester Loup, advocaat en journalist te Rotterdam, en mr. Ph. H. Ver- boek, laatstelijk advocaat-generaal bij het gerechts hof van Surinamo, thans wonende te 's Gravenhage. De poging van den heer Van der Ven te Ant werpen om een Vlaamsch opera-gezelschap op te richten, is aanvankelijk niet zeer goed geslaagd. Zoowel de Précurseur als de Revue artistique vellen een afkeurend oordeel over de eerste voor stelling. Het laatstgenoemde blad geeft den op richter den raad„Sluit voorloopig uwen schouw burg, laat uwe artisten studeerenthans zgn ze, behalve mejuffrouw Wéry, de een al onmo gelijker dan de ander. Neem een régisseur die verstand heeft van mise en scène en een costuum- maker die uwe zangers niet bespottelijk maakt. Zend uwe zangers naar de muziekschool, want wederom mejuffrouw Wéry uitgezonderd geen hunner kent de eerste beginselen van de kunst van zingen. Houd orkestrepetities, eu laat uw kapelmeester den tekst van het libretto kennen, opdat hij op het juiste oogenblik kunne invallen". De Vlamingen blijven echter hopen dat de heer Van der Ven niet door het mislukken dezer eerste poging zal ontmoedigd worden. Poter Bene it schreef hem in dezen geest een brief en riep den steun der openbare meening in voor zijne onder neming. Voor beter slagen in het vervolg is des te meer kans, daar de Revue artistique zelve in de zangers en zangeressen goede eigenschappen heeft ontdekt, die slechts op behoorlijke leiding waehten om zich te ontwikkelen. leger. Benoemd bg het wapen der infanterie: bij het lste reg., tot kap. de lste luit. J. J. Wierts, van het 5de reg.; bij het 4de reg. tot majoor,de kap. P. L. H. M. B. D. Graal, adj. bij het korps; bg het 7de reg. tot kap. de lste luit. J. M. Campbell, van het reg. gren. en jagersbij het 8ste reg. tot kap. de lste luit-adj. J. G. Portegies, van het 3de reg. alsmede de lste luit. jhr. A.C. J. Wittert, van het reg. gren. en jagers. Vlisslngcn, 18 October. Door den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen tot predikant de heer W. Briët, thans te Voort huizen. De luit. t/z. lste kl. D. G. Brand, gedetacheerd bg 's rgks werf te Willemsoord en belast met de waarneming der betrekking van officier van politie, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der lste klasse H. Nggh. De luit. t/z 2de kl. F. M. A. Mathon en W. A. Moutoü en de off. van adm. 3de kl. H. J, Verveen, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Gisteren heeft de generaal Van Bel het bevel over het regiment grenadiers en jagers aan den kolonel Klerck overgegeven mat eene dagorder en toespraak, waarin hij de vele jaren herdacht, gedurende welke hg alle rangen doorloopen had bij het regiment in welks gelederen hij nu niet meer zal terugkeeren. thans niet; begeef mg nietherhaalde de stem met toenemende kracht, „beloof mg dat gij mij niet zult begeven „Ik beloof het," sprak Ralph plechtig en het was inderdaad een plechtig oogenblik. „Luister dan; ik zal u alles zeggen. Ik ben Donna Julia di Maldavone haar geest, bedoel ik. Zg was, toen zg nog in den vleesehe was, de lieveling van haar vader; zg deelde zijne smakenzij ging op al zijne plannen in zg bracht hem op het denkbeeld om een nieuwen weg voor het paleis te maken, zg vond den ingenieur, die hielp om de plannen uit te werken. Hij was een Schot, evenals gij, maar veel mooier. Zijn gelaat was donker en bleek, maar zijne oogen waren blauw als onze Romeinsche hemel. Hoe groot leek hij, als hij onze ruime eetzaal binnentrad. Hij had de manieren van een koning en toch was hg voor de meesten der Maldavone's slechts een hooger soort van handwerksman. „Donna Julia beschouwde hem zoo niet, evenmin als Don Stefano; maar die ging weldra heen, om te Florence een vrouw te zoeken en Donna Julia bleef alleen. Kunt gij niet begrijpen wat er gebeurde? De liefde kwam in die twee harten in het paleis Maldavone, maar toen zij haar voor zich zelf en voor elkaar bekend hadden, wisten zg niet wat te doen. Aan den markies Giorgio deze neiging te bekennen was onmogelgk, hem later met een huwelijk bekend te maken' De plechtige overgave van het commando en het vaandel had plaats op eene parade, waarbij de muziek van het korps, ondanks den nog voortdurenden rouw, bg uitzondering vergunning had bekomen om zich te laten hooren. De voorstelling die binnen weinige dagen door den heer Maju, van Amsterdam, in den schouwburg alhier gegeven zal worden, belooft zeer belangwekkend te zijn. Vooral de eerste afdeeling van het programma, de vertooning van den sterrenhemel in een 30tal groote lichtbeelden en de voordracht over den loop der planeten, van zon, maan en aarde, hun omwentelingen enz. is ieder die zich een duidelijk denkbeeld wil maken van hetgeen in ons hemelruim omgaat, niet het minst jongelieden, aan te bevelen. Ook de kennismaking met de groote, zich zelf regelende phonograaf, die het gesprokene voorde geheele zaal hoorbaar weder geeft en waarmede onlangs door professor Donders te Utrecht goed geslaagde proeven genomen werden, zal niet alleen den leeken maar ook den meer ingewgden welkom zijn. Tea slotte belooft de heer Maju nog een optisch panorama-polgoramawaarin een aantal, door traale teekemng uitmuntende lichtbeelden de schoonste gezichten in de onde en nieuwe wereld aanschouwelijk maken. Wanneer zoo het nuttige met het aangename verbonden wordt, mag de heer Maju, die niet gewoon is meer te beioven dan hij geeft, een zeer lalrgk bezoek verwachten. De stroopers die eergisteren onder Borssele werden gevangen genomen, zgn heden, na een borgtocht gebteld te hebben, vrg gelaten. Eergisteren is de bij het station te Wester voort dienstdoende spoorwegwachter door de politie in arrest gebracht, wgl de man zoo dron ken was, dat hg niet op zgn beenen staan kon. Te 's Hage zal op Woensdag 2 November de door verschillende vrg metselaars loges in den lande te honden rouwloge, ter eere van de nage dachtenis van den grootmeester-nationaal, wglen prins Frederik, plaats hebben. Aan het strand te Texel is een buitenge woon groote visch gevonden, tweemaal zoolang als een bruinvisch en met spitsen kop, doch overigens veel overeenkomst met deze hebbende. De visschers hebben hem te Schagen ter gele genheid van de tentoonstelling laten zien. Aan onder- en bovenkaak had de visch ruim 70 tamelijk scherpe, sneeuwwitte tanden, die in elkaar sloten. Men schat het gewicht van het dier op 400 halve KG., terwijl de lengte ongeveer 9 voet bedraagt. Eene nit Amsterdam komende „dame" liet Zaterdag aan het station Venlo hare twee zoontjes, het een 11 en het andere 9 jaren oud, aan hun iot over. De kinderen zgn door de politie ver zorgd en naar Amsterdam teruggezonden. De moeder sehgnt voortvluchtig. Het nieuwe stadhuis te Parijs, gebouwd op dezelfde plaats waar het oude door de commune werd in brand gestoken, nadert zgne voltooiing. Het buitenwerk is gereed en men begint na het gebouw van binnen op te maken. Yoorkozgnen, deuren, sloten, schoorsteenen enz. moet nog fr. 700.000 verwerkt worüen, terwijl voor versie ring en meubilair fr. 2.000.000 is uitgetrokken. In nissen worden in de vier gevels 106 acht voet hooge standbeelden geplaatst van beroemde Parg- senaars, waaronder ongeveer 40 schrijvers en dichters. Vierentwintig andere nissen worden opengelaten voor groote mannen van dezen en lateren tijd. Guiteau's advocaat maakt in de dagbladen eene verklaring publiek van zijn cliënt, blijkbaar opgesteld met het doel om den moordenaar voor krankzinnig te doen doorgaan. Hij zegt dat de Heer hem heeft bezield om den president te doo- den, teneinde de Unie voor oorlog en de republi- keinsche partij voor scheuring te bewaren. „De klove in de partg werd iedere week wgder en ik voorzag een burgeroorlog. Ik werd geïnspireerd om den president uit uen weg te ruimen en de klove te sluiten, vóór zg zoo wijd werd dat slechts een oorlog haar kon vullen. De aandrang van boven om president Garfield te dooden was zoo groot, dat ik het moest doen, al zou ik ook oogen- blikkelijk daarna wórden doodgeschoten, en de Heer nam bgzondere moeite om zgn ingenomenheid met mijne daad te toonen door den iangzamen dood van den president." Gp deze wgze wil men den man als krankzinnig laten voorkomen. Er zit mettiode in die gekheid, en de jury zal haar op hare waards weten te schatten. Keizer Wilhelm heeft eene zware koude gevat en houdt sedert een paar dagen zgne kamer. Er is geene andere reden tot ongerustheid dan de hooge leeftijd van den vorst, die ieder stootje voor hem gevaarlijk maakt. De heer Elliot Stock, een Engelsehman, zal eerstdaags een keukenboek uitgeven, vol menu's, recepten en voorschriften, die door hem zijn over geschreven van een handschrift uit de 15e eenw. Dit is eene onverwachte uitkomst voor onze hedendaagsche hjders aan ondheden-manie. Het was toen hard wanneer ze in het halfdonker achter hunne Gothische gevels gezeten op echte stoelen uit de middeleeuwen nieuwerwetsche spijzen moeten eten uit de antieke borden. Slechts adellijk wild gat aan zulk een maaltgd een geur van oudheid, maar het was niet de ware. Elliot Stock's keukenboek redt deze dwepers met den riddertijd ui; eene groote moeilijkheid. Londen. Volgens de Morning post was de minister Granville er tegen dat aan de zending van een oorlogschip naar Alexandria het karakter zou worden gegeven eener maritieme demonstratie. althans meer doenlijk. In elk geval kon het dan niet meer verhinderd worden. Dus werd alles afgesproken. Donna Julia zou haar huis verlaten in den nacht van Allerheiligen. Haar minnaar zou haar met een boot aan de trappen deï Ripetta wachten. {Werat vervolgd.) V

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2