Gemengde Berichten. Ï10 BUITENLAND.- Onderwijs. Marine en leger, Reoütsz aken, Verkoopingen en aanbested ingen. Weerkundige waarnemingen. 12 October des morgens te 8 uren. wzw zw w w w wzw zzo Algemeen Overzicht. bur# dr. B. H. Steringa Kuyper, en als zoodanig benoemd mr. C. Lukasse, thans schutter. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Bubberman als leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen. Benoemd tot curator aan de rijks universiteit te Leiden mr. C. Fockte Utrecht mr. H. G. Römer; te Groningen mr. W. de Sitter. pbnsioeneh. Op pensioen gesteld: de kol.- komm. van het korps mariniers J. H. Stengel, op verzoek, en de luit.-kol. van voorschreven korps J. J. Korndoffer, onder toekenning: aan eerst genoemde, van een jaarlijksch pensioen van 2100 en aan laatstgenoemdevan den tit. rang van kol., en een jaarlij ksch pensioen van/1767, benevens van een verhooging van f 300 'sjaars. By het korps mariniers bevorderdtot kolonel, kommi van het korps, de luit. kol. F. A. van Braam Houckgeesttot luit. kol., de kapit. Ie kl. A. H. W. de Gelder en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgartentot kapitein le kl,, de kapit. 2e kl. C. J. Visser en A. R. de Wendt, en tot kapit. 3e kl., de le luitenants H. J. Romeny en J. B. Verhey. leger. Uit den militairen dienst ontslagen, op zijn verzoek, de met verlot hier te lande terug gekeerde oft. van gezondh. le kl. van het leger in N.-l. F. de Boer, met toekenning van pensioen. Vrijdag jl. opende mr. D. P. D. Fabius zijne lessen voor dezen cursus aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, met een zeer uitgewerkte rede over de Fransche revolutie. Zaterdag jl. hield dr. J. Woltjer in het groot auditorium der universiteit zijne inaugureele oratie in de Latijnsche taal, den titel voerende: De eummi theologi imagine cuique philologiae studioso specianda, d. i. „over het ideaal, waarop het streven van den philoloog moet gericht zijn." De overdracht van het rectoraat aan de uni versiteit zal plaats hebben in het groot auditorium den 20en Oct. a. des namiddags te l uur. De altredende rector stelt zich alsdan voor een redevoering uit te spreken in de Nederlandsche taal, waarbij de toegang voor ieder openstaat. De heer Dekker, onderwijzer te Zierikzee, die den in Augustus te Amsterdam gehouden cursus tot het vormen van onderwijzers in huis vlijt gevolgd heeft, is voornemens te Zierikzee eea cursus voor handenarbeid te openen. Met betrekking tot de te 's Hage op te riehten school voor volwassenen deelt men mede, dat de school hoogst waarschijnlijk met 1 Nov. a. zal worden geopend en dat Z. E. H. prins Alexander een bijdrage van 100 heelt toegezegd. Met ultimo dezer worden buiten dienst gesteld Zr. Ma. ramschepen Buffel en Stier en rammoni- tors Haai en Addtren met 15 Nov. a. s. Zr. Ms. fregat Evertsen. De kommandeerende officieren van die bodems, de kap. luits. t/z. C. F. T. van Woelderen, H. Dijserinck, do luits. t/z. le kl. J. P. Noorduyn en W. A. Arriens en de kap.-luit. t/z. G. Doorman worden eervol van het bevel ontheven. In de beden gehouden zitting van het gerechts- hol te 's Gravenhvge heeft het O. M. geconcludeerd tot bevestiging van het door de arrondissements rechtbank alhier gewezen vonnis in de zaak van M. de F. wed. D., appellante, tegen den commissaris des konings in Zeeland en den burgemeester van Zaamslag, geïntimeerde, van welke zaak in ons nommer van 80 Sept. 11. een verslag der pleidooien voorkwam. De Dibbels-beweging, dat wil zeggen niet zijn eigen beweging, maar die tot welke hij anderen aanleiding geeft, is te Amsterdam nog niet uit. Nu heeft dr. H. Fabius het volgende adres aan den gemeenteraad gericht: »De ondergeteekende, verontwaardigd over de schande lijke wijze, waarop Zondag 11. den 2 October een gedeelte der burgerij van Amsterdam volgens mededeeling in verschillende nieuwsbladen den hardlooper Dibhels heeft mishandeld en beroofd, wendt zieh tot den raad dier stad met het eerbiedig doeb dringend verzoekgenoemden Dibbels, namens de burgerij, schadevergoeding aan te bieden wegens het geleden geldelijk verlies, en zich hij hem te verontschuldigen wegens de mishandelingen, die groetten hem vriendelijk en wenschten hem in het voorbijgaan buonae era* Hy beantwoordde tenauwernood hun groet, maar ging steeds lang zaam de enge, kronkelige Vicolo dei Greici door en van daar een andere steeg in, zoo nauw en vuil dat zg in het geheel geen naam had, maar aan het einde daarvan prykte het groote, sombere paleis Maldavone. Het paleis Maldavone had daar bijna vijf eeuwen gestaan en zyn toren was hooger dau die Van de Santa Maria del Popoio er vlak bij. Het buitenplein was grooter dan die kerk, maar het had geen anderen toegang dau het bovengenoemde steegje. Eens jaren geleden had de overleden markies plan gehad om eenige van die kleinere huisjes af te laten breken en een rijweg te maken van zijn paleis naar den Corso. Er was een ingenieur gevonden, de plannen werden getee- kend, de eigenaars en bewoners der huizen hadden er bereidwillig in toegestemd, daar hun een rijke vergoeding beloofd was. Maar men bracht den markies onder het oog dat de geesten der vroegere bewoners dier huizen waarschijnlijk zijn weg onveilig zonden maken en hij liet onmid dellijk zgn voornemen varen. En welbezien zou hij of zgn familie er weinig genot van gehad hebben, want hij stierf kort daarna en zyn zoon, Don Stefano, bewoonde het paleis nooit. Hiervoor werden verscheidene redenen opgege- hij in 3e hoofdstad des rijks, Zondag 11. 's namiddagsop den openharen weg heeft ondergaan." De heer L. P. Strackê, beeldhouwer te Rotterdam, is bekroond door de Vereeniging voor geschiedenis en kunst aldaar, voor de door hem in koper uitgevoerde spiegellgst aan haar inge zonden, naar aanleiding van de door genoemde vereeniging in April van dit jaar uitgeschreven prgsvraag. De prins en de prinses Zu Wied hebben aan de Kon. Nationale Zangschool te 'sGravenhage het portret van haar overleden beschermheer, wijlen Z. K. H. prins Frederik geschonken. Het portret werd Maandag avond door den heer Roosmale Nepven in het oefenings-lokaal plechtig aan het bestunr uitgereikt. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat de eerste zeevarende in het Zeemanshuis te Rotter dam werd opgenomen. Sedert de opening maakten 35,650 zeelieden daarvan gebruik, onder hen eenige schipbreuke lingen, bij wier dadelijke verzorging en huisves ting ook het nut der instelling bleek. Genoemd cijfer toont voldoend aan dat het echoone doel, hetwelk de opriohters zich voor oogen stelden, is verwezenlgkt, terwgl het bedrag van f 36,239, op 1° Jan. 1881 aan bespaarde penningen door de zeelieden in de bank der inrichting geplaatst, bewijst dat ook de pogingen, om den zeeman tot sparen gelegenheid te geven geenszins zonder vrucht zijn gebleven. Sarah Bernhardt zal te Utrecht door de studenten feestelijk worden ontvangen. Zy zal door een eerewacht met de muziek der schutterij aan het station worden opgewacht; na de voor stelling zal haar een serenade met fakkellicht worden aangeboden en de eerewacht zal haar by haar vertrek uitgeleide doen. Ook dit jaar is op 8 en 9 October te Alk maar weder feest gevierd, ter herinnering aan Alkmaar's ontzet. De Harmoniekapel gaf een volksconcert en in de Harmonie werd een uit voering gegeven door het muziekgezelschap Concordiaonder medewerking van den heer Hofmeester, violist in het Paleis-orkest te Amster dam, die Alkmaarder is van geboorte. Mevr. Kleine—Gartman luisterde het feest op door de voordracht van Victor Hugo's Arme visschers (vertaling van De Génestet) en E. Manuels Het Jurkje (vertaling van J. L. Wertheim). Hofdijk's Van Alkmaar de Victoriedat de kunstenares op verzoek herhaalde, werd staande aangehoord* De Asser Ct. verneemt dat het kapitaal voor den spoorweg HarlingenHoogeveenKoevorden Salzbergen, waarvoor gunning is verleend aan de heeren Kaptijn en Gentis, bij een Engelsch bankiershuis gevonden en dus de uitvoering verzekerd is, terwyi aan mr. A. Slingenberg het directeursohap voor het gedeelte der lgn van Hoogeveen naar Koevorden zou zijn aangeboden. Bg een spoor weg wachter te Oisterwijk was onlangs des nachts door inbraak o. a. gestolen een horloge. Het toeval wilde, dat juist de com missaris van politie te Tilburg in den winkel van een horlogemaker aldaar stond, toen daar iemand binnenkwam om een horloge te verkoopen. Nadat de horlogemaker verklaard had geen horloges van onbekenden te koopen, bood de commissaris van politie zich aan hem naar een liefhebber te brengen, die het horloge wel zou nemen. De man volgde hem naar het politie bnreau, waar ht) van zgn horloge werd afgeholpen, nadat hy al spoedig bekende het voorwerp te Oisterwijk te hebben gestolen. Ook zgn handlanger, die in de nabgheid stond te wachten, werd ingerekend en beide per sonen zijn naar Breda gevoerd. Volgens een der Engelsche bladen zijn in Rusland onder de telegrafisten ook aanhangers van het nihilisme ontdekt. Dit is zeer gevaarlijk, omdat ven, zoovele dat de ware er vermoedeiyk niet bg wa». Wanneer de menschen ons duizenderlei verontschuldigingen aanbieden, kan men vrg wel verzekerd zijn dat zy geen enkele gegronde of geldige kunnen aanvoeren. En zoo werd er ook van Don Stefano verteld dat hy niet te Rome woonde, omdat de lucht er niet goed voor hem was; omdat zgn vrouw, een Florentgnsche was; omdat zyne kinderen een opvoeding moesten hebben; omdat (en het kwam van den ultramontaansche kant) zijne denk beelden te ruim waren om gemakkeljjk onder de schaduw van den grooten koepel geborgen te kannen wordenomdat (dit kwam van Antonio den portier) Donna Jnlia, zijn zuster, er niet meer was om het paleis met hem te deelen. In dit alles was een greintje waarheid, maar het was geen van alle de wezenlijke reden, ofschoon die van Antonio er het dichtste bij kwam. En dus stond dat oude paleis daar, somber en verlaten. De oude Antonio woonde in het portiers- huisje en Theresita, zijn vrouw, deed haar best om het huis zoo zindelgk mogelijk te houdenmaar ik moet bekennen dat haar talent in dit opzicht niet groot was. De benedenverdieping was in party en verhuurd, gelgk dat meermalen geschiedt in Romeinsche huizen, zelfs wanneer de eigenaars zelf het overige bewonen. Maar hoe het zy, de Italianen sohenen niet te houden van de kamers van het paleis Maldavone, Èr woonde echter een alle voorzorgsmaatregelen voor de reizen van den ozaar langs telegrafischen weg moeten besteld worden. Verschillende streken door elkander genomen, rekent men dat van den Engelschen aardappeloogst een derde onbruikbaar i3 door de ziekte. De gezonde aardappelen zijn klein van stuk. De heer Gladstone heeft nu eene bestrijding gevonden welke hem omzichtigheid raadzaam maakt. Het schoone geslacht komt tegen hem in de wapens. Mejuffrouw Parnell sprak Maandag avond op eene meeting te Leeds om te betoogen dat de Iersche boeren nimmer armer waren ge weest dan thans en dat de landwet slechts enkelen hunner zon ten goede komen. Opmerkende dat, indien de landwet aan het Iersche volk zal worden opgedrongen, dit alleen door geweerkogels en hagel kan geschieden, stelde de spreekster den heer Gladstone verantwoordelijk ook voor het nu reeds vergoten bloed. Zy had zulk een succes dat er stemmen onder het publiek riepen: „We kunnen hem wel doodslaan!" Een handelsreiziger ontbgtende met een pakje monsters naast zich, biedt in den regel een vreedzaam gezicht en doet niet aan gevaar voor de omstanders denken. Doch men is van niets zeker. Te Grown Ridge in Australië deed zich in een logement het kalme genrebeeld voor, dat wij aangaveD, toen men eensklaps eene ontploffing hoorde en het geheele gebouw, behalve een paar kamers, deels instortte, deels in de lncht vloog. De familie van den logementhouder kwam er met den schrik en wat kneuzingen af, maar de arme reiziger in dynamiet want dit was zgn artikel was het offer zijner gevaarlijke waar. Zijn liehaam was aan stukken her- en derwaarts verspreid. Een been vond men in het dakgebint van het deel van het huis dat was blijven staan, terwijl zijn hoofd dertig meter verder op een keukendak lag. Men rekent dat het monster dynamiet, dat zulk eene geweldige kracht ten toon spreidde, ongeveer zes kilogram woog. Het lot van den armen commis-voyageur bracht ons de bekende ontploffing van nitro-glycerine in België in de gedachten, toen van een detachement bereden artillerie niets overbleef dat herkenbaar was dan eenige nniformknoopen. In de Gazette de Médecine komt eene cor respondentie voor over de verzorging der Fransohe troepen in den aanvang der expeditie in Tunis. De mededeelingen maken iederen commentaar ounoodig. „Nog vóór wij de grens overtrokken, schrgft de correspondent, kwam er brood te kort, zoodat de manschappen dikwerf slechts een derde deel van het rantsoen kregen. In het land der Khroumirs werd het natuurlgk nog erger. Den 28en April, na een dag vechten en marcheeren op een zeer moeilijk terrein, kregen de manschappen twee dagen lang niets anders te eten dan beschuit. Den 8en Mei was de ellende van de troepen die van S. naar A. marcheerden, onbesohrijfelyk. Er werd naarR., waar een depot van levensmiddelen was, gezonden om leeftocht, maar toen het detachement den 12en nog niet terng was, konden den 13en geene spijzen worden uitgereikt. De volgende dagen kregen wij slechts een derde van bet gewone rantsoen brood, en dit «ras nog half beschimmeld. Den 17en en 18en werd geen brood, en van den 20en tot den 22en werd hoegenaamd geene spijs uitgereikt Geen enkelen aardappel hebben de troepen gehad, geen slok wijn. Het water is slecht, maar om ons thee te geven, daaraan dacht niemand. De manschappen waren dan ook uiterst zwak na dit dieet." Gisteren werd alhier te koop aangeboden Een huis, erf en tuin te Middelburg, in de Lange Singelstraat, wgk N no 173. Yerkocht voor f 3850. Duitsch student in het groote holle salon beneden (hij waB erg smerig en luidruchtig, placht There sita te zeggen)een Amerikaansche beeldhouwer nam met zgne beelden de overige vertrekken aan die zijde van het plein in beslag en weldra verscheen Ralph Cameron en nam zgn intrek aan de overzjjde. Toen zijn moeder in Schotland hoorde dat haar zoon in een paleis woonde, schreef zij hem en drong erop aan dat hy wat eenvoudiger zou gaan wonen. Arme Ralph Ik geloof niet dat die verkwisting zoo heel groot was! De ingang tot zijn kamers was over een binnen plein. Het buitenplein kwam in het nauwe steegje uitzoodat het binnenplein natuuriyk het moois le gedeelte van het gebouw was. Hier had de familie van den markies gewoond. De beide pleinen waren verbonden door een hoogen toren, die ook tot tweeden uitgang of ingang diende. Deze toren was het schilderachtigste gedeelte van het paleis. Het dak was gebeeldhouwd en op de hoeken stonden de wapenschilden der Malda- vone's en van al de familiën met welke zy door den echt verbonden waren. De toren had vier venterB In den voorgevel en een breed balcon op de eerste verdieping en tot zoover waren de beide zijden van den toren op de twee pleinen gelijkmaar nu kwam er een ver schil. Aan de buitenzijde was een smalle, steile trap, blijkbaar ia den maar uitgehouwen, die Twee hnizen en erven aldaar, op het Smids- bolwerk, wijk O no 92/93. Verkocht voor f 825. KAJiinr dhr plaatsen. Ba- ram. afwjjk. Wind- richt. kracht Toe stand lueht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrnhe Grisnez Pargs St Mathien Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 7.1 6.9 5.9 2.6 2.6 11.1 8.4 8.6 5.9 0.1 2.3 4- 1.0 4- 2.2 -f- 3.2 -15.1 13.9 12.2 WNW WZW ZW ZW ZW ZW NW NW ZW NNW 3 1 5 3 1 6 5 6 4 3 4 1 4 5 5 4 4 helder 1. bew. bew. 1. bew bew. bew. helder betr. betr regen 1. bew. betr. betr. regen z. bew. 1. bew. bew. --10 --11 --13 --11 10 4-10 --10 --10 --10 --12 --12 --14 --15 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 nrenV. M. 4.5 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 11 Oot. 'sav. 11 n. 56 gr. 12 'b morg. 8 n. 52 gr. 'smidd. la. 56 gr. 's av. 5 n. 52 gr. F. Het overlijden van baron Von Haymerle in de kracht van zijn leven en midden in zijn arbeid wordt algemeen met leedwezen begroet. Uit zgne loopbaan als minister is nimmer gebleken dat hij een man van krachtig diplomatiek initiatief was, maar de twijfel is geoorloofd of het voortduren van een initiatief, als waarmede Andrassy Bosnië» Herzegowina annexeerde en den staat met 100 millioen schuld alleen voor deze zaak belastte, voor Oostenrgk zoo zeer wenschelijk was. De overleden premier heeft zich daarentegen den roem verworven, bg militaire versterking des rijks, eene politiek van vrede gevoerd te hebben, met handhaving der stelling van Oostenrijk tegenover de andere mogendheden. Zai de heer Andrassy hem opvolgen? Men denkt het niet. De keizer moet rekening houden met de Hongaren en deze zien in Andrassy wel den landsman, doch tevens ook den minister die Rusland liet begaan in den laatsten Turkschen oorlog en daardoor de oorzaak was van de verzwakking van Tnrkije, aan welks instandhou ding als bolwerk van het Westen tegen Rusland men in Hongarye zeer veel hecht. Waarschijnlij ker is het dat Von Haymerle zal worden opgevolgd door den Oostenrijkschen gezant te St Peters burg, graaf Kalnoky. Voor den raad van beheer der Turksche inkom sten welke voor den dienst der staatsschuld zullen bestemd zgn, werden de hoofdpunten der samen stelling door de financieele conferentie te Konstan- tinopel vastgesteld. De raad zal bestaan uit zes leden, die de Engelsche (met de Nederlandsche), de Fransche, de Duitsche, de Oostenrgksche en de Italiaansche schuldeischers vertegenwoordigen. Zij worden aangewezen door financieele instellingen, door kamers van koophandel, of door vergade ringen der schuldeischers zelve. De Fransche en Engelsche leden zullen beurtelings een jaar voor zitter der vergadering zijn. De gebeurtenissen in Egypte blijven nog het aanzien eener „quaestie" dragen; de couranten wijden er eene ruime plaats aan. De correspondent van de Times zit aanhoudend de Turksche com missarissen op de hielen, die nogal openhartig tegenover hem schijnen. In een langdurig gesprek zeiden zij hem Maandag dat zij een rapport aan den sultan zouden zenden en zgn antwoord daarop afwachten. Zy prezen zeer zoowel den beneden van het plein naar een klein ijzeren hek op het balcon boven leidde. Aan de binnenzyde zag men niet zulk een balcon. „Dat was in vroegeren tijd de toren van den biechtvader" had de oude Antonio gezegd, toen hij Ralph het huis liet zien „en die trap was zoo gemaakt, opdat hij op aile uren naar boven en naar beneden kon gaan om te bidden, of te Itu- deeren. Maar de laatste markies had geen biecht* vader, ofschoon hy een heel godvreezend man was en bovendien de broeder van een kardinaal." Daarna vervolgde hjj op een geheel anderen toon. „Dus werd de toren het laatst bewoond dooi Donna Jnlia, de dochter van den markies en de zuster van don Stefano. Maar dat ja dat zal twintig jaar geleden zijn, als de klokken weer luiden voor Allerheiligen." „En ging Donna Jnlia ook die trap op en neder?" vroeg Ralph in zyn gebrekkig Italiaansch. (Wordt wwW

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2