N®. 240. 124® Jaargang. 1881. Woensdag 12 October. BRANDWEER. Inspectie en Exercitie Schouwing derSchoorsteenen Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daiibk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 11 October. MIDDELRURGSCHE COURANT bij de De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brand weer in deze gemeente, gewijzigd bij besluit van den gemeenteraad van den Hen November 1858, maken bekend: dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van het bestuur over de brandweer, zal plaats hebben Dinsdag den 25en October a., met de spuiten E te 94, L te 104, S te 114 en W te 14 uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten ge plaatst, opgeroepen worden zich ten voorschreven uren aan de onderscheidene brandspuithuisjes te bevinden, zullende bij Diet verschijning, tegen hen proces- verbaal worden opgemaakt tot toepassing der bij de verordening vastgestelde straffen, be staande in eene geldboete van f 3 tot 25 en eene gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is afkondiging geschied waar liet behoort den lOen October 1881; De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, J. W. DE RAAD, l. s. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de schouwing der schoorsteenen, voorge schreven bg art. 97 der verordening van algemeene plaatselijke politie, door het bestuur van de brandweer zal gehouden worden in den loop der maand November a. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 10 October 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris J. W. DE RAAD, l. s. De heden gehouden buitengewone vergadering van de provinciale staten van Zeeland, die behalve door den commissaris des konings door 38 leden werd bijgewoond, was uitsluitend gewijd aan de benoeming van een hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaatsdienst in deze provincie. Bg de eerste stemming werden uitgebracht 18 stemmen op den heer M. B. Gr. Hogerwaard te Zutfen, 12 op den heer W. Verwey Az. te Goes en 7 op den heer A. A. Bekaar te Maastricht, terwgl een briefje niet was ingevuld, zoodat niemand de vol strekte meerderheid van stemmen verkreeg. Bij eene tweede vrije stemming verkreeg de heer Hogerwaard 21, de heer Verwey 13 en de heer Bekaar 4 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. De vennootschap Nijverheids-vereeniging alhier hield Vrijdag avoud 11. hare jaarlgksche alge meene vergadering onder leiding van den heer G. J. Will. 30 vennooten waren tegenwoordig. Uit het verslag bleek dat geen nieuwe onder, nemingen of aankoopen zgn gedaan. De balans en winst- en verliesrekening wees aan dat met het verhuren van gebouwen en ip deposito gegeven gelden was verdiend f 1874.88 en met de steenbakkerij 1 288.95. Het dividend werd bepaald op 4| pet. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren M. C. Roest en G. Knol en tot commis- sarissen de heeren J. A. Zip, L. van Benthem Jutting, G. J. Will en mr. G. N. de Stoppelaar. Goes, 10 Oct. In de jl. Vrgdag door den raad vastgestelde verordening op de invordering van het license-recht komt de bepaling voor, dat de schatters een eed of belofte moeten afleggen, dat tij bet taxatiewerk naar hun beste weten zullen verrichten. De heer mr. De Jonge van Ellemeet vroeg, of niet alleen het afleggen van een belofte zou ge vorderd worden, welk beginsel oorspronkelijk ii het ontwerp van burg. en weth. was nedergelegd De voorzitter antwoordde, dat het dagelijksch bestuur na de redevoering, door den minister van justitie gehouden, den eed in de verordening had opgenomen, doch dat afgescheiden van alle consi deration, ieder vrg is in de keuze tot het doen van een eed of het afleggen van een belofte. Discussie had verder niet plaats en de bepaling werd met algemeene stemmen aangenomen. Blijkens de in de Staats Ct. voorkomende offi- cieele opgave van op de internationale tentoon stelling te Melbourne aan Nederlanders toegekende belooningen, heeft de heer J. J. Bal, te Middel burg, voor zgne roode en witte aalbessenwijnen in sectie 34 A, eene onderscheiding ontvangen, behoorende tot de second order of merit. In eene beschouwing over den financieelen toe stand van ons land schrgft het Haagsche Dagblad „Wij meenen te hebben aangetoond, dat 's rijks financieele toestand bg uitstek gezond kan genoemd worden dat het een dwaasheid of een misleiding is van tekorten te spreken; dat op voldoende wgze in de behoeften van den staatsdienst voor zien kan worden, zonder dat men de natie met verzwaring van belastingdruk behoeft te beang stigen; ja, dat er misschien geen tweede staat in Europa is, wiens crediet op zoo vasten grond slag berust als dat van Nederland." Dat klinkt anders dan de klachten over het „wanbeheer der liberalen", die wij gewoon zijn te hooren wanneer er voorstellen tot eene hervorming onzer belastingen in liberalen zin aanhangig aQn Het door den minister van binnenlandsche zaken, namens den koning, aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude en 12 andere bestuurders der unie Een School met den Bijbel op een door hen ingediend adres gegeven antwoord, luidt in hoofd zaak aldus: „Overwegende dat de adressanten den wensch te kennen geven, dat door Zgner Majesteits regee ring maatregelen mogen worden beraamd tot eene inrichting van de openbare lagere school, waarmede ook de voorstanders van de scholen met den Bijbel vrede kuunen hebben; dat zij verklaren, dat hunne Vereeniging is eene voortzetting van het Volkspetitionnement tegen de bekrachtiging der bestaande wet op het lager onderwijs; dat de bezwaren van adressanten derhalve groo- tendeels dezelfde zijn, die, in het smeekschrift van 1878 uitvoerig uiteengezet, door de toenmalige regee ring met den ernst, waarop zij aanspraak hadden, zijn onderzocht en in het aan Zijne Majesteit den koning onder dagteekening van 13 Augustus 1878 gericht rapport, punt voor punt zgn overwogen dat hunne wenschen destijds en vroeger, ge toetst aan onze staatsinstellingen, niet voor inwil liging vatbaar zijn bevonden dat adressanten in hun verzoekschrift hetgeen zij verlangen, niet met nieuwe redenen hebben omkleed dat hun van toelichting ontbloot protest tegen de wet en de wgze waarop zij wordt ten uitvoer gelegd, voor zoo ver het niet de aan de grondwet ontleende beginselen der tegenwoordige regeling betreft, als voorbarig moet worden ter zijde ge laten, waar de verkregen ondervinding zich over een tgdperk van nog geen jaar uitstrekt dat ook, al mocht wijziging of aanvulling der wet van 1878 later noodig blijken, letter en ge schiedenis van het grondwettig voorschrift niet zouden toelaten, het openbaar onderwijs in te richten overeenkomstig het verlangen van de adressanten Geeft namens den koning aan de adressanten te kennen, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan." De Amsterdamsche kiezersvereeniging De Grondwet heeft tot candidaat gekozen voor het lidmaatschap der tweede kamer den heer D. Koning, ofschoon hg bedankt had, met 13 stemmen, tegen 11 op den heer Rutgers van Rozenburg. Voor den gemeenteraad werd de heer Bake ge kozen met 15 stemmen, tegen 5 op den heer Heldt. De heer Nairac, burgemeester van Barneveld, bekend om de populaire en zakelgke wijze waarop hij zijne gemeentenaren „officieel" weet toe te spreken, en niet minder om het vele goede dat hij voor de gemeente tot stand heelt gebracht, heeft dezer dagen de volgende bekendmaking doen aanplakken; «Waarde ingezetenen. Indien het Gode behaagt, ge denk ik 12 October 1881 mijn 40 jarig burgemeesterschap. «De ingezetenen kunnen dien dag zeer veraangenamen door mij een handdruk te brengen. Zijn er soms, uien ik het in 40 jaren niet naar den zin kon maken en dat is licht te komen laten zij dit ten minste op dien dag vergeten, vergeven nog liever. «Van 2 tot 5 uur des namiddags vindt gijlieden mij in de zalen van het nutsgebouw." Barneveld, 5 October 1881. De Burgemeester Naieac." Zaterdag 29 dezer zal de heer Van Zuylen met zgn tooneelgezelschap van den Rotterdamschen schouwburg hoogstwaarschgnlgk te Goes eene voorstelling geven, even als hg den vorigen dag dit te Middelburg wil doen. Bg die gelegenheid zullen worden opgevoerd Alfred Mnsset's Een gril, tooneelspel in een bedrgf en Fladderen, blgspel in drie bedrgven, vanSar- dou. Beide stukken en de opvoering werden door den recensent der N. Bott. Ct. zeer geprezen. Voorstellingen door de vereeniging het Neder- landsch tooneelafdeeling Amsterdam of Rotter dam, te geven, zgn voor Goe3 niet weggelegd. De eischen, die de raad van beheer van genoemde vereeniging stelt, zijn zoo hoog, dat daaraan niet voldaan kan worden. Ct,) Door den majoor G. T. Herckenrath is aan het bureau der Bredasche courant een adres ter tee- kening gelegd aan den minister van waterstaat, om den dienst der wissel- en brugwachters bg de spoorwegen door de wet te doen regelen, met vaststelling, dat iedere wissel en brug door twee wachters zal worden bediend en de geldeigke belooning van die gewichtige betrekking, van welker stipte waarneming bet leven van duizenden afhangt, zoodanig worde vastgesteld, „dat zg een goed burgerbestaan oplevert en ophoude een werkkring te zgn, vervuld door individuen die veelal onvoldoende waarborgen opleveren voor eene stipte en intelligente vervulling van bedoelde betrekkingen", en dat bovendien nog aan ieder station een wissel-controleur worde benoemd. In de formulieren voor de rgks-spaarbank is door den directeur, met goedkeuring van den minister, eene wijziging gebracht, waardoor het terugontvangen van gelden door een ander persoon dan de aanvrager, op diens machtiging, gemakke lijker wordt gemaakt. Het tot dusver gebruike- lgk formulier van aanvraag kon daartoe niet baten, omdat dit op de keerzijde alleen een mach tiging om namens den inlegger aanvraag te doen kon bevatten, maar die, om namens hem betaling te ontvangen, werden gesteld en onderteekend op de later door den directeur afgegeven wordende order tot terugbetaling. Door de thans aangebrachte wijziging, kan reeds op de aanvrage tevens machtiging tot terugont vangst van gelden worden gesteld. De audiëntie van den minister van marine zal Vrgdag, 14 dezer, niet plaats hebben. Het spoorwegongeluk bij Rotterdam geeft de Ned. Industrieel aanleiding te klagen over de geheele inrichting onzer spoorweg-exploitatie. Men leest daar het volgende: „Niet aan den slecht betaalden en waarschijnlijk overwerkten wisselwachter komt de schuld toe, maar wel aan het gebrek aan controle over de uitvoering van gegeven orders. Waarom is op een hoofdstation, zooals de Delft- sehe Poort te Rotterdam, bet blok-systeem niet ingevoerd Dat wil zeggendat er geen trein binnen het blok mag naderen voordat zgn loco motief gefloten heeft en den conducteur, door een te openen signaal, geantwoord is dat de te be rijden lgn veilig is? Waarom worden de wissels niet alle uit een hoog geplaatste keet gericht door éen persoon, die direct met den telegraaf- en den stationschef in verbinding staat, zooals aan het Rgnspoor en in het buitenland gebruikelijk ia Waarom wordt geduld dat een trein zoo dicht bij een hoofdstation, waar zoovele wissels aan» wezig zijn, met volle kracht binnenrijdt? Overal elders geschiedt dit met verminderden spoed, zoodat er zelfs bij verkeerde manoeuvres geen ongelukken gebeuren kunnen. Waarom zgn de derde-klasae-wagens zoo zwak gebouwd, dat zg bij den minsten schok te splinter geraken, terwijl eerste- en tweede-klasse-wagens gaaf big ven Is het leven van eenderde-klasse reiziger minder waard dan dat van een reiziger le klasse Dit schgnt nu zoo te worden begrepen, daar vroeger de treinen van den Hollandschen gz. spoorweg op deze wgze werden samengesteld; twee waggons 3e kl., een waggon 2e, twee le klasse waggons, een 2e, en twee 3e klasse wag gons, of met cgfers willicht duideigker 3 3211233 In den laatsten tgd kon dit minder worden volgehouden, omdat er dikwerf doorgaande wagens moeten voorgebracht worden. Ieder reiziger weet ook, dat het midden van den trein en nog wel het midden-compartiment van den middelsten waggon de veiligste zitplaatsen bevat. Doch de bekende Pullman-wagens of sleeping ears worden, evenals de eerste klasse wagens, zelden bg eeno gewone ontsporing stuk geslagen, omdat hunne constructie, ook wat de binnenwanden betreft, veel sterker is. Ontsporingen kunnen niet geheel geweerd worden, maar de regeering behoorde zoodanigen bouw van wagens voor te schrgven, dat ze niet bg de eerste botsing in stukken kunnen vliegen. Waarom is het personeel van zoo min allooi Onder de machinisten zgn er, die wegens onge schiktheid voor de vaste machines bg een parti culier niet zouden worden goedgekeurd. Waarom op Ignen, die geen nachtdienst hebben voor personenvervoer, de goederentreinen niet des nachts doen loopen Er is maar éen geneesmiddel, dat is: streng toezicht van staatswege op het materieelop de lijn of weg (wissel, enz.) en op het personeel met zware boete, door de betrokken maatschappij te voldoen, bg ieder ongeluk of bewezen verza king der voorschriften." Men leest in het mail-overzicht van het Alg. Dagbl. v. N.-I. In Bantam sobïjnt in sommige gedeelten reeds hongersnood te dreigen, zoodat in allergi maat regelen genomen zgn, iemand met den rijsthandel bekend naar Rangoon gezonden is, daar 78.000 pikol rgst naar Bantam gekocht en afgescheept heeft naar het zoozeer door veepest geteisterde gewest. De directeur van binnenlandsch bestuur is naar Bantam vertrokken. Het is te hopen, dat het transport en de verspreiding van den voorraad over de meest bedreigde streken vlug zal geschie den. Waarschgnhjk zal de leeftocht als loon voor den arbeid aau de opzettelijk ontworpen publieke werken worden uitbetaaldmen zal zich daartoe echter niet kunnen bepalen, daar de toestand der bevolking hier en daar zoo is, dat zij geen energie genoeg meer heeft om te komen werken, en men zal moeten beginnen met rechtstreeksche bedeeling. Naar de koortslijdende bevolking in de Prean- ger is wollen goed, dekens en kleeding gezonden. In de hoogere bergstreken heeft de zieke bevolking daar 's nachts behoefte aan. De veeziekte blijft nog op kleiner schaal zich telkens hier en daar vertoonen. De afsluiting van Java op zijn smalst wordt met het militair cordon onvermoeid gehandhaafd. Uit Atjeh in de laatste dagen geen nieuws. De dienst blijft er zwaar door het wacht doen efi patrouilleeren. De verlenging van den termijn voor de verhoogde vivres-gelden der officieren is een goeie maatregel geweest, dien men waar schijnlijk later weer zal moeten nemen. De prijzen der levensbehoeften zijn op Atjeh volgens de matigste berekening een derde duurder dan te Batavia, de woning der officieren is er zeer ge brekkig en op de buitenliggende posten kan in geen geval het verblijf met een garnizoensverblijf vergeleken worden. De bestuursverandering heeft den weg geopend om de militaire bezetting van Atjeh, zij het ook niet in de eerste tijden, toch in de richting der vermindering en beperking te houden, en mén zou verkeerd doen, door beknib beling op de emolumenten der daar aanwezige officieren bezuiniging te zoeken. De nieuwe mmiBter van nuiteniandscbe zaten jhr. mr. W. F. Rochussen, is, na te Berlijn in afscheids-andientien bij de verschillende leden vaü het koninklijke huis ontvangen te zgn, gisteren avond met zijn gezin te 's Gravenhage aangekof

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1