EÏÏITEHLAfpr Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Marine en leger. Benoemingen en besluiten. .Voor wintergeist, geteeld op kleigrond in Wal Gemeenteraad van Goes. Weerkundige waarnemingen. 8 October des morgens te 8 uren. z 6 woord schoon niet op te vatten in den zin van fraaie woorden, maar van woorden die met een daad gelijk staan. "Ik had de eer van uw secretaris te ontvangen de mededeeling namens de commissie van bestuur, dat mijn naam is opgegeven om geplaatst te worden op de candida- tenlijst voor de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal, met de uitnoodiging om gebruik te maken van de daaruit voortvloeiende bevoegdheid tot het bijwonen van de vergadering van heden avond. «Hoezeer ik de bedoeling van hen, die mijn naam opgaven, ook op prijs stel, zie ik mij gedrongen u te berichten, dat ik aan de uitnoodiging geen gehoor geven kan omdat ik, eene verkiezing niet verlangende, ook geen «tap wensch te doen, om een aanbeveling daartoe uit te lokken of te bevorderen. »Mocht ik verkozen worden, ik zou de opdracht sanne- men bij gemis van geldige redenen om haar te weigeren; doch ik mag de vereeniging Burgerplicht niet verzwijgen dat ik, opnieuw afgevaardigde, geen anderen weg zou kunneu volgen, dan die door mij betreden gedurende de 10 jaren, die ik de eer had, lid van de tweede kamer te zijn." Ook de kamers van koophandel te Leeuwarden, Delfahaven, Dordrecht, Zierikzee, Bergen-op Zoom en Meppel zullen aan de protectionistische ver gadering te Utreoht op Maandag geen deel nemen. De kamer te Amsterdam nam gisteren met 9 tegen 5 stemmen hetzeltde besluit. Hieruit blijkt dat het Haagsohe Dagblad, toen het de Rotterdamsshe kamer voorspelde dat zij in haar wegblijven alleen zou staan, aan de inblazing van een valschen profetiscben geest gehoor gaf. Ook nit Znid-Afrika, te Wijnberg bij Kaapstad, is eene som van f 86.20 voor de scholen met den bijbel in Nederland ontvangen en aan den heer Lion Caohet overgemaakt. BUB0KMSESXÜRS. Benoemd: tot burgemeester van Bloemendaal J. W. A. Immink, met toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Buiksloot en Nieuwendam; en tot burgemeester van Haastrecht en Vlist, D. A. Dupper. Tot leerares in de handwerken aan de kweek school voor onderwijzeressen te Leiden is benoemd mej. A. Risseeuw, te Goes. De oft. van gezondh. lste kl. dr. J. D. de Boer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, wordt, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, op non-activiteit gesteld. Blijkens een bi) het dep. van marine ontvan gen telegram, heeft Zr. Ms. schroetatoomschip lste kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kap. t/z. jhr. M. W. van Rensselaar Bo- wier, in den namiddag van den 6den dezer, de reede van Nagasaki verlaten, koers stellendenaar Chnfoo (China). Beoütszakea. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage stonden eergisteren terecht de gewezen ontvanger der ge meente Rijswijk, oud 83 jaren en zijn gewezen klerk, oud 26 jaren, beschuldigd van gezamenlijk ruim f 6000 verduisterd te hebben. De adv.-gen. mr. Gregory oordeelde de schold van beiden voldoende bewezen. Hij wees erop dat de eerste geheel het slachtoffer was van de handelingen van den tweede eu gelooide dat die handelingen als verzachtende omstandigheden voor hem mochten worden aangemerkt. Het requisitoir strekte tot veroordeeling van beide beschuldigden tot cellulaire gevangenisstraf, voor den eerste van 18 maanden eu voor den tweede van 2 jaren, benevens voor ieder eene geldboete van ƒ1667». De verdediger van den eersten beach, mr. Jacq. Yan Gigh betoogde dat de tweede besob. in deze geheel als de verleider was opgetredeu. Ook wees hij erop dat de eerste beschuldigde van zyn kindsheid af voor iedere studie ongeschikt was, daar hij voortdurend lijdende was aan hoofdpijn, waaruit bekrompenheid van verstand was voort gevloeid. De kennismaking, de omgaDg en de invloed van den tweeden besch. hadden hem in het ongeluk gestort. Yoor den tweeden besch. trad als verdediger op mr. M. Polak Daniels, die trachtte aan te toonen dat deze besch., tegen wien zich de schijn in groote mate heeft gekeerd, niet als mede plichtige te beschouwen is. Hij bestreed zoowel het bewijs als de qualificatia aan het ten laste gelegde teit gegeven en was van oordeel, dat de door den eersten besch. verstrekte geiden, die noch geborgen, noch De wa ad waren geworden, als voorschotten op zijn traktement moesten beschouwd worden. Zijne conclusie strekte tpt vrijspraak en subsidiair tot ontslag van rechts vervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. Op de landbouwtentoonstelling, te Schagen ge- honden, is de eerste prijs, een gonden medaille en 150, toegekend aan de firma Wed. J. C. Massee Zoon, te Goes, voor een non-pareil Smyth 's zaaimachine. Dit werktnig behaalde dien prijs bij een wedstrijd, in de Haarlemmermeer gehouden, waarbij verschillende der voornaamste fabrikanten nit Engeland en Duitschland met hunne werktuigen meedongen. Aan diezelfde firma viel nog ten deel een 2e prjjs voor een eeupaards-Bchoffelwerktuig van Wool- nough Co. met het lemoen ter bearbeiding van bet mat de machine Smyth bezaaide. cheren, behaalde de heer H. J. E. Gerlach te Koudekerke den len prijs, terwijl aan den heer E. van den Bosch te Goes een bestuursprijs toe gekend werd voor dikkop-tarwe uit Zeeland, Essex dito, Zeeuwsche taiwe, rogge, kortstroo- erwten, paardeboonen, platte boonen, winter- en zomergerst, Deensche haver uit Zeeland, Engel- sche dikkop-tarwe nit 't buitenland, dito gladarige Squareheadtarwe en dito Chiddam-tarwe, en gladarige Kleefsche tarwe. Mej. Sarah Bernhardt treedt den 25en dezer te Amsterdam op in de hoofdrol van La Damt aux Camillas en den 7en November als Dona Sol in Hernani. De prijzen der plaatsen zijn 10 voor balcon, stalles f 8, loge 7, eerste amphi theater f 6, parterre 6, tweede amphitheater f 4, eerste gaanderij 3, derde amphitheater f 2, tweede gaanderij 1. Thans hebben het Handelsblad en het Nieuws v. d. D. te zamen reeds f 478 voor den hardlooper Dibbels ontvangen. Het Nieuws verzoekt nn zelf dat men zal op houden Door de dienstd. schutterij te Zierikzee zal morgen (Zondag) een huishoudelijke schietwed strijd gehouden worden. Ook voor particulieren zal gelegenheid bestaan op vrije banen, tegen betaling aan het schijfschieten deel te nemen. Het dagelijksch bestuur van Brussel, heeft op de begrooting een post van 6000 franken voor gesteld voor de nitgave van een Cartulaire de la commune de Bruxellet, waarin belangrijke stukken omtrent de geschiedenis van de gemeente en hare gilden zullen worden afgedrukt. Ook Par IJ s en Antwerpen bezorgen eene dergelijke uitgave, evenals de Belgische provincie Namen. - Of over Italiaansche dieven nog het dichter lijk waas ligt, dat in een zeker soort romans over hen verspreid werd, weten wij niet. Maar verlegen of beschroomd zijn deze heeren niet. Te Misilmeri nabij Palermo stond dezer dagen de postkar voor het postkantoor, en de conducteur maakte zich gereed de brieven naar een nabij gelegen station te brengen. Hij werd echter vlak voor het kantoor, overvallen door drie mannen, bont en blauw geslagen en van zijn pakketten berooid. Do angst voor de wraak der bandieten belet dikwerf de lieden die heel goed weten wie zulk eeu feit gepleegd heeft, er getuigenis van af te leggen, zoodat veie dergelijke feiten ongestraft blijven. De New York Herald bevatte in haar nommer van Donderdag eene levensbeschrijving van Guiteau» door den moordernaar in de gevangenis aan een reporter van het blad verteld. Deze, een steno graaf, zegt dat Guiteau's ijdelheid onder het dioteeren walgelijk was. Hij koestert het denk beeld dat de ganscbe beschaafde wereld ernaar snakt om zijn leven tot in de geringste bijzonder heden te leeren kennen. Hij drong erop aan dat de reporter zyn uitzicht en kleeding zou opnemen. Zijne vroegere verzekering herhalende, dat bjj Garfield heeft vermoord onder den invloed eener hoogere ingeving, besloot hij zijne levensbeschrij ving met de volgende woorden: „Nu moet ik nog van twee strikt persoonlijke zaken spreken. In de eerste piaats, ik zie uit naar eene vrouw- Ik moet eene elegante, Christelijke dame hebben, niet zonder vermogen, beneden de dertig jaren en van eene eerste familie. Is er znlk eene bereid, dan kan zij mij gerost bier een brief adresseeren. Ten tweede: ik bad twintig jaren geleden het denkbeeld dat ik president zou worden. Ik ben nn overtuigd dat ik zal verkozen worden, als Lincoln en Gar field, door Gods wil." Het doel van dezen onzin ligt voor de hand. De advocaat zal krankzinnig heid pleiten, en in dat systeem passen dezewoor den volkomen. Wat echter de rechterlijke amb tenaren, in wier handen Guiteau is, beoogen met het toelaten dezer komedie vertooning, blijft ons een raadsel. Morgen begint te Antwerpen met groote feestelijkheid het afbreken der Noorder-citadel. Den 16™, 17en en 23™ dezer maand viert Antwerpen zijn Conscience-feest met de plaatsing van een gedenksteen in het hnis waar Conscience geboren werd, muziek, festival, volksbal, optochten enz. Ook in Berlijn is deze week reeds sneenw gevallen. Men vreest er een vroegen winter. Als particulier makelaar of remisie r is aan de Parijache beurs Bedert eenige dagen een lid der familie Bonaparte werkzaam. Het is prins Achille Napoleon Murat, zoon van den in 1878 overleden Lucien Mnrat en kleinzoon van Joachim, den koning van Napels. De tegenwoordige make laar was vroeger huzaren-lHitenant en is getrouwd met eene Kaukasische prinses, Salomé van Mingrelië. Weer een geval van eene Lynch-strafoefe» ning wordt uit Amerika bericht. Charles Pierce, die gevangen zat te Bloomington, sloeg onlangs een der oppassers dood. Toen het bekend werd, begaf eene groote volksmenigte zich naar de gevangenis, maakte zich meester van de wacht en hing Pierce op aan den naasten boom. Op Cyprus is het eerste werk van eenig belang, daar sedert de Engelsche bezetting tot stand gebracht, het havenhoofd van Limasol, Donderdag ingewijd. De Engelsche regeerings- commissaris zeide dat binnen kort de rechtbanken zonden hervormd worden en Engelsche juristen overkomen om ze te presideeren. Ook zonden verkiezingen voor eene wetgevende vergadering worden uitgeschreven. Het Welland-kanaal, tnsschen de N.-Ameri- kaansche meren Erie en Ontario, is geopend door de doorvaart van de stoomboot Dickenson, die 15 voet diep ging. Indien nn nog het vaarwater tusschen Kingston en Montreal (beiden in Canada) op gelijke diepte wordt gebracht met he* Welland-kanaal zullen aan de noordkust van Lake Superior de granen uit Manitoba en het noordwesten van Canada in opzettelijk daarvoor gebouwde schepen rechtstreeks naar Europa kunnen worden verscheept. De afstand door deze sohepen op de meren en kanalen af te leggen, vóór zij den Oceaan bereiken, is ongeveer 3700 kilometer. Volgens een Weener blad zijn acht kadetten van de militaire school te Moskou gevangen ge nomen, wijl zij in verband stonden met de nihi listen. Op de militaire school te St. Petersburg werden 20 jongelui geairesteerd, in wier matrassen men een aantal proclamaties der nihilisten vond. Dinsdag begint in St. Petersburg de behandeling van het proces tegen Maria Krylow, Iunozenti Pjankow, Peter Toczlenko-Prichodko en Wassili Peripletschikow, beschuldigd van het sohrijven, uitgeven en drukken der oonrant Tscherni Peredel. Een plan voor de werkzaamheid der revolutio naire partij werd bij de gevangenneming dezer lieden gevonden. „Land en vrijheid" luidde daar in de lenze, waaronder men streven zon naar hervormingen, die moesten berusten op collectief bezit van al het land en alle hulpmiddelen tot den arbeid. Alle krachten, zegt het plan, moeten erop gericht worden om eene revolutionaire ver eeniging in het leven te roepen, welker doel strijd is en welke de hinderpalen nit den weg zal rui men, die de verwezenlijking der idealen van het volk belemmeren. Hoofddoel voor het oogenblik is strijd met den staat en vernietiging der door den staat gemaakte bevoorrechte klasseneinddoel de vervanging der bestaande staatsinrichting door een vrij verbond van de zich zeiven besturende gemeenten eener landstreek. Maria Krylow, die nn 37 jaren oud is, werd reeds tijdens den aanslag van Korakasow op den czaar in 1866 een tijdlang gevangen gehouden, maar weder losgelaten. Zij was een goede be kende van Vera Sassulitsch. Amsterdam, Het stoomschip Prins Hen drik, gezagv. Bakker, van Batavia, is heden te 8 uren te IJmuiden en te 12 uren aan de Riet landen aangekomen. Het stoomschip Conrad, gezagv. Graad van Roggen, is te 10 uren naar Batavia vertrokken. Londën. De minister Gladstone heeft op een feestmaal te Leeds eene rede over Ierland gehouden. Het uur van beslissenden strijd tns- sohen wet en onwettigheid schijnt, zeide hij, te naderen. De regeering rekent in dien strijd op den stenn harer landgenooten. Zitting van Vrijdag 7 October. Voorzitter de heer Hamer. Afwezig met ken nisgeving de heer Yan Renterghem. Mej. J. G. Risseeuw wordt bevestigd als onder wijzeres in de handwerken, wijl ged. staten zich niet konden vereenigen met het gevoelen van burg. en weth. dat deze de opdracht konden doen. Aangezien met 1 Jan. 1882 het recht der ge meente vervalt om sas- en havengeld te heffen, stellen burg. en weth. voor die concessie opnieuw voor 3 jaren aan te vragen. De fin. commissie wilde echter vrijhei! van havengeld toestaan ook aan schepen die zonder vracht of lading binnen kwamen, 'tsij om hier te overwinteren of om andere redenen. Dit voorstel wekte eene langdnrige discussie, doch werd niet in de verordening op genomen, evenmin als bet denkbeeld van den heer MaBsee om vermindering van vracht toe te staan aan die inwoners van Goes die meer dan 12 ladingen ontvingen. De aanvrage werd daarna met algemeene stem men, aangenomen. Daarna kwamen in behandeling de volgende verordeningen: a. Betrekkelijk het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank. Burg. en weth. stellen voor 25 te heffen van elke f 100 huur waarde. Enkele leden hadden liever gezien dat niet dadelijk het maximum was voorgesteld, doch des niettegenstaande werd de verordening onveranderd voorloopig vastgesteld met 1 stem tegen, (die van den beer Massee). 6 Tot hetfiag en invordering van een vergun ningsrecht. Hierbij stellen burg. en weth. voor éen schatter te benoemen. De fin. oommisaie had li ever 2 of meer schatters, voor de onpartijdigheid. Na eenige discussie werd echter het voorstel van burg. eu weth. behouden, met 9 tegen B stemmen. e. Tot wijziging der verordening op de tap perijen. Deze wijziging is noodig tengevolge de drank wet en zij wetd ook zonder wijziging met alge meene stemmen vastgesteld. d De verordening tot handhaving der orde op het Stationsplein werd gewijzigd tengevolge der invoering der wet van 23 April 1880 (Stbl. no. 67) en het kon. besl. van 31 Juli 1880 {Stbl. no 12). De rekening der ontvangsten en uitgaven van het burg. armbestuur over 1880 werd met alge meene stemmen goedgekeurd met een goed slot van f 16.716.83J, evenals de rekening van het gasthuisbestuur, met een goed slot van /339,96J. De begrooting voor 1882 van datzelfde bestuur werd voorloopig vastgesteld met een subsidie nit de gemeentekas van ƒ2346.13. Eindelijk werd als lid in de commissie voor de Blaanbeeu beurs benoemd de heer mr. De Jonge van Ellemeet. De vergadering is daarna gesloten. KAMEK DflB PLAATSE*. Ba- rom. afwijk. Wind- rioht. kraeht Toe stand lneht. Delfzijl. Groningen Helder Ylissingen. Maastricht. Sylt Shields. Yalentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Garlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 9.6 9.3 8.3 6.1 7.1 12.4 11.2 10.4 9.7 12.3 5.5 6.E 6.1 55 6.9 1.0 OZO O O OZO O zo NNW NO ONO O OZO NW stil NO O 4 0 2 1 1 1 3 2 3 3 4 O 2 0 2 1 bew. bew. z. bew. regen betr. bew. z. bew, betr. mist. 1. bew. s. bew betr. mist. betr. z. bew, Tem pera tuur. Gels. -- 4 -- 7 --10 -- 7 -- 5 --11 --14 -- 6 -- 9 --10 -- 2 --10 -- 7 --10 --10 GrootBte verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 3.5 Y. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg. 7 Oct. 'sav. 11 n. 50 gr. 8 's morg. 8 n. 50 gr. 'smldd. 1 n. 53 gr. 'sav. 5 u. 52 gr. F. Algemeen. Overzicht. De heer Gladstone werd gisteren, bij een bezoek door hem aan Leeds gebracht, plechtig in het stadhuis ontvangen, door den burgemeester toe gesproken en met adressen van verschillende vereenigingen overstelpt. Uit zijne antwoorden teekenen wij enkele uitdrukkingen op, door hem gebezigd om zijne beginselen op het gebied der buitenlandsche politiek in het lioht te stellen. Twee hoofdbeginselen stelde hij op den voorgrond. Eerstens dat bij ieder vreemd land dezelfde eerlijke beweegredenen moeten worden ondersteld, waardoor Engeland wordt gedreven, totdat door feiten het tegendeel is gebleken, en ten tweede, dat aan iedere mogendheid, groot of klein, dezelfde rechten en privilegiën moeten worden toegekend. In de dagen van Peel, zeide de minister, waren deze de beginselen van oonservatieven en libera len beide, en thans vertegenwoordigt deze „staat kunde des vredes" de beginselen der liberale party, terwijl zij in de bijeenkomsten der hedend&agsche toriet bespot en uitgelachen wordt. Engeland huilt dus niet met de wolven in het bosch, maar houdt ze allen voor lammeren totdat anders blijkt. Het tweede beginsel, doof den minister op den voorgrond gesteld, werd zniver toegepast na de Engelsche nederlagen in de Transvaal. Toen ging men met een kleinen staat om, alsof hij eene groote mogendheid was en erkende men ruiterlijk de bevoohten onafhan kelijkheid tot op zekere hoogte. De Boeren echter zijn met den uitslag van den arbeid der Engelsche koninklijke commissie niet tevreden en hebben, met eigenaardigen practischen zin den kortsten weg kiezende, sioh rechtstreeks met een telegram tot de regeering te Londen gewend. Zy beklagen zich dat de ontwerp-con- ventie in strijd is met het tractaat van Zandri- vier (1852), en dat zij evenzeer in menig opzicht afwijkt van de vredespreliminairen door sir Evelyn Wood met de Boeren gesloten, in het vertrouwen op welker nakoming de Boeren de wapenen hebben neergelegd. Zij vragen verandering der artikelen welke het bestuur der buitenlandsche betrekkingen van de Transvaal in handen van den Engelschen resident geven, wijl een auzerein wel het recht heeft van contröle op deze betrekkin gen, maar niet op de eigenhandige leiding daar van. Zij bestrijden de bepaling dat alle wetgeving betreffende de Kaffers door de Engelsche regee ring zal moeten goedgekeurd worden, vermits deze iu strijd is met de hun toegezegde volkomen binnen- landsche autonomie. Ook de Location Commission en de wijze waarop de door hen te betalen som der schuld wordt vastgesteld, worden in het telegram gewraakt. Bovendien acht de volksraad de artikelen betreffende vrijheid van eerediensten het verbod van slavernij overtollig en alleen ge schikt sm de bevolking te kwetsen. Wij waren dns in hoofdzaken niet ver van de waarheid, toen wij heden vóór eene week tracht ten eenige der redenen op te sporen, waarom de volksraad zieh minder ingenomen betoont met de conventie. Woensdag zal de ministerraad beraadslagen op welke wijze de staatkundige beginselen van den heer Gladstone zullen worden toegepast op deze Biet licht tevreden te stellen oud-onderdanen der Engelsche kroon. Inmiddels is het niet van be lang ontbloot de opinio te kennen der liberale Daily News. Deze denkt er niet aan eene her ziening der gewraakte artikelen in een voor de Boeren wel willenden zin aan de regeering aan te raden. Hunne ontvangst van eene concessie welk e, hoezeer ze niet meer was dan strikte rechtvaar digheid, een nienw tijdperk van wdeljjkheiij

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2