Gemengds Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwas. Kerknieuws. Marine en leger. Reohtszaken» den landverhuizers gaf, was: „wees Amerikaan zoo ras gij den Amerikaanschen bodem hebt be treden." Met de eigenaardige kleederdracht van het moederland legge men alle vooroordeelen der oude wereld af, om zich met hart en ziel te werpen in het leven, in de denkwijze van het nieuwe vaderland. Dat is eene eerste voorwaarde van slagen en in dezen raad wordt inderdaad al het andere samengevat. Blijkbaar had de heer De Smit nog veel stof, toen het tijd werd een einde aan zijne voordraoht te maken. Het deed hem leed te moeten eindigen, en wat slechts zelden het geval is by een redenaar, die bijna twee en een half uur zonder ophouden sprak een groot deel zijner hoorders deed het óok leed. Zlerlkzee, 5 Oct. Ons Aufs-departement be sloot gisterenavond voor den onderwijzer, die voor nemens is een cursus in handenarbeid te openen, ƒ25 beschikbaar te stellen, en zich te wenden tot het hoofdbestuur om een bijdrage voor de op te richten ambachtsschool. Haar wij hopen zal dit verzoek een toegenegen oor vinden, en het bestuur ons spoedig kunnen verblijden met de mededeeling dat de algemeene kas een aanzienlijken steun heeft verleend. Arnemuiden, 6 Oct. Het ongeluk den spoorwegarbeider J. v. E. overkomen door het doen van een mistred terwijl hij op een reeds in gang sijnden waggon plaats wilde nemen, is het tweede binnen vier jaren tijds, dat aan spoorweg bedienden alhier, ondanks de welgemeende waar schuwingen van den stationschef, door eigen on voorzichtigheid met doodelijken afloop oveikomt. Misschien sou stipter toepassing van de bestaande strafbepalingen iets meer vermogen tot het voor komen van dergelijke ongelukken, dan de ernstigste waarschuwingen blijken te kunnen doen. *JBMlland Bath, 5 Oct. Het vergunningsrecht op de uitoefening van het tappersbedrijf alhier is door den gemeenteraad bepaald op 25 gulden van elke f 100 huurwaarde. Aagtekerke, 5 Oct. Bij herstemming is, met 19 van de 32 stemmen, tot lid van den raad gekozen, de heer W. Dekker. {Zie laatste beriehten van gisteren.) Voor de opriohting eener Coöperatieve Vereeni- ging voor de Zee- en Landmacht, tot welke het hoofdbestuur vau Eigen Hulp den eersten stoot gegeven heeft en waarvoor ontelbare betuigingen van instemming waren ontvangen, hebben zich slechts 248 aandeelhouders, te zamen voor 843 aandeelen a 10 aangemeld. Wanneer er niet veel meer aandeelen genomen worden, komt van de zaak niets. De commissie voor de watersnoodlijdenden in Limburg heeft haar taak volbracht en de gelden ten behoeve der uitkeeringen naar de verschil lende gemeenten verzonden. Die uitkeeringen bedragen f 107,233.62 en zijn verdeeld over 52 gemeenten. De verleende vergoeding bedraagt 3/6 van de schade tot f 400, 2/6 van f 400 tot f 600 en 1/6 van ƒ600 tot/800. De heer F. W. van Meurs vestigt, naar aan leiding der veelvuldige spoorweg ongelukken van den laatsten tijd, de aandacht op de noodzake lijkheid van het nemen van proeven meteendoor den heer Van Ruijven, te Deventer, uitgevonden stuurtoestel, waardoor verkeerde wisselstanden voorkomen zouden worden. Het gerechtelijk onderzoek in zake het spoorweg ongeluk te Rotterdam heeft geleid tot de in vrijheid stelling van den voorman, die aanvankelijk gevat was. Hij heeft echter een langdurig verhoor ondergaan. Ook de gekwetsten zijn verhoord, de beide lijken geschouwd en het terrein van het ongeval door den rechter van instructie, den officier Van justitie en den griffier opgenomen. Het verbindingskanaaldat het Pruisische kanaal Haren-Ruiten broek met bet Groninger stadskanaal vereenigt, is voltooid en in gebruik genomen. Dit is het eerste kanaal, dat Neder land met zijne oostelijke buren verbindt. De voltooiing van deze watergemeenschap is te opmerkelijker omdat zij reeds voor meer dan twee eenwen, in 1652 of 1656, door de beide steden Groningen en Munster ontworpen en be gonnen is. Munster was destijds nog eene vrije rijksstad, niet onder het bestuur van een bisschop. Men bracht het echter van weêrszijden niet verder dan tot een doodloopend kanaal van omtrent acht uren lengte. Groningen, dat daardoor zjjne uit gestrekte veenderijen aan de snede bracht, drong steeds verder zuidoostelijk door. Pruisen werkte zijnerzijds mede. Eindelijk is thans het belangrijk Werk, onder toezicht van den heer Eeynders, ingenieur van Groningen, voltooid. blchstbatii. Benoemd tot directeur der regis tratie en domeinen voor de provincie Zeeland en dat gedeelte der provincie Noordbrabant, waarover zich uitstrekt de kring van de kantoren der registratie en domeinen te Bergen op Zoom, Breda, Qoiterhout, Oudenbosch, Werkendam en Zeven bergen, standplaats Middelburg, de heer G. A. Loeff, thans inspecteur der registratie en domeinen 1° klasse in de divisie van de inspectie Amster dam (1® afd.,) {Zie laatste berichten van gisteren.) tot inspecteur der reg. en domeinen 1* kl. in de divisie van inspectie Amsterdam (1® afd.) de heer A, K. Daneels van Wijkhuysen, eervol onslagen insp. in de divisie van inspectie 'sGravenhage (2® afd.) consuls. De heer P. S. Hamel, benoemd tot consul generaal der Nederlanden te Bangkok, is in die hoedanigheid door de Siameesohe regeering erkend. bxamen commission. Benoemd tot leden der commissie tot het examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verlangen, de heerenCh. M. Sohols, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, voorzitter J. F. van Duccé, insp. van de reg. en dom. te 's Gravenhage; A. W. E. Kwisthout, ingen. verif. van het kadaster te RoermondA. Ie Comte, leeraar aan de Polytechische school te Delft; en dr. C. A. Soholtema, leeraar aan de H. B. S. te Delft. posterijen. Bepaald, dat de navolgende commie- sen der posterijen van de 4e klasse hunne function zullen uitoefenen als volgt, te wetenB. J, Lan- tink te Groningen; H. Coopmans te Leeuwarden G. Bouricius te Arnhem; H. A. Sypkeus te Groningenjhr. L. J. A. van Spengler te Dordrecht. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten tot het indienen van een adres aan den koning, om vrij stelling van het oprichten en onderhouden eener burger dag- en avondschool in die ge meente, en tot het in de plaats daarvan stichten eener hoogere burgerschool voor jongens met 3jarigen cursus. De plaatselijke schoolcommissie te Amster dam heeft besloten den gemeenteraad te verzoeken dat zoo spoedig mogelijk in de behoefte aan plaatsruimte op de openbare scholen worde voor zien. Volgens mededeeling van den rapporteur, mr. A Polak, wachten thans 2075 kinderen vruchteloos op plaatsing aan de lagere scholen. De heer Polak wenscht, dat men door lokalen te huren aan het bestaande gebrek te gemoet zoo komen, en indien men daarin niet slaagde, gaf hij in overweging of een vleugel van 's konings paleis op den Dam er niet voor zou zijn aan te wenden. Koordgouwe, 5 Oct. De gemeenteraad heeft heden tot onderwijzeres aan de openbare lagere school benoemd mej. H. Hogerland te Middelburg, op eene jaarwedde van f 600. Door den gemeenteraad zijn benoemd tot onder wijzers aan de openbare school te Krabben- dijke, de heeren H. J. van der Bel en J. Smit, beiden te Krniningen. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de op te richten Christelijke school voor on- en minvermogenden alhier hebben zich 22 sollici tanten aangemeld. Daaruit is een viertal opgemaakt bestaande uit de heeren H. Rademaker te Rotterdam, B. Dijkman te Fijooort, A. Verhorst te Enkhuizen en W. J. van Rooyeu te Meppel. Over oenige dagen zal de benoeming plaats hebben. {Het Zuiden.) Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Gapinge door Dr. J. H. Gunning JHi., cand, te 's Gravenhage. Wlenw cn Ut. Joosland, 5 Oet. Beroepen naar Yzendoorn de heer W. E. M. Engelberts, pred. bij de N. H. gemeente alhier. Den nleuwbenoemden majoor M. A. van Rou- veroy van Nieuwaal is het commando over het 2e bat. van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom opgedragen. De luit. t/z. 1ste kl. E. Kempe wordt geplaatst aau boord van Zr. M«. wachtschip te Willemsoord. Eergisteren werd voor de rechtbank alhier be handeld de zaak van den heer C. L. van Woel- deien, directeur van de Stoomvaartmij. Zeeland te Vlissingen, die in verzet was gekomen tegen een vonnis dier rechtbank, waarbij hij, na door den kantonrechter te zijn ontslagen van rechts vervolging, in hooger beroep was veroordeeld tot 6 geldboeten van 3 en in de kosten wegens als bestuurder van genoemde Mij., zijnde een dage lij ksche dienst tusschen Vlissingen en Queenboro- pier v. v., niet te hebben zorg gedragen dat rondom de in die lijn varende stoombooten met een afstekende kleur eene lijn was geverfd, aan wijzende den grootsten geoorloofden diepgang, den naam van de onderneming, het grootst aantal personen, waarvoor de boot bestemd is en het grootste gewicht, dat daarop geladen mag worden. Door het O. M., waargenomen door mr. Van Doorn, werd, even als bij de vorige behandeling der zaak, geconcludeerd tot schuldigverklaring van den beklaagde aan de hem te laste gelegde feiten en veroordeeling tot 6 boeten van f 3, op grond dat uit de wet van 23 Apiil 1880 niet valt af te leiden dat de wet alleen binneniandsch vervoer op het oog beeft en door den in art. 3, letter d, gebruikten meervoudsvorm niet kan worden af geleid dat de verplichting tot aankondiging enz. ophoudt indien slechts in óene gemeente en derhalve in éene provincie reizigers in- en uit gelaten wordendat, wat ook moge gesproken of geschreven zijn naar aanleiding van en in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der eerste kamer, by gelegenheid van de behan deling der staatsbegrooting, na de aanneming en het in werking treden der wet betreffende de openbare middelen van vervoer, alsmede wat daarop door de regeering moge zijn geantwoord, voor den rechter niet mag dienen als leiddraad ter beoordeeling van den geest dier wet, zoodat het daaraan ontleend argument in het vonnis van den heer kantonrechter hem niet genoegzaam van gewicht voorkwam. Spreker betoogde overigens dat bij de toepas sing van strafwetten bovendien niet de bedoeling van den wetgever uit sommige van elders gebleken omstandigheden, maar alleen uit den inhoud der wet behoorde te worden afgeleid. Yoor den directeur der Mij Zeeland trad als verdediger op de advocaat mr. W. A. van Hoek, die vei klaarde toe te geven dat, als men moet aannemen dat de wet op de openbare middelen van vervoer, met het oog op haar inhoud en in verband met andere wetten, ten deze toepasselijk is, die wet, ofschoon blijkbaar dan in stryd met de bedoeling des wetgevers, moet worden toege past. Men moet dan maar duidelijker wetten makenIn 't algemeen meende pleiter dat alle strafwetten moeten worden toegepast, opdat de onhoudbaarheid van die, welke onhoudbaar zijn, des te duidelijker en des te spoediger blgke. Ten deze achtte hy de wet van 1880 op direct vervoer naar 't buitenland niet toepasselijk. Als onze wetgever spreekt van „alle openbare mid delen van vervoer" wordt daarmede, in zijne ter minologie, niet het direct vervoer naar het bui tenland bedoeld, tot staving waarvan pleiter zich beriep op het verband tusschen de artikelen 27 en 25 der Postwet. Daarbij zijn uitdrukkelijk op het vervoer naar het buitenland óok toepasselijk verklaard de bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoer in het algemeen, iets wat anders onnoodig zou zyn geweest. In verband met deze opvatting betoogde pleiter, dat by de discussiën over de wet dan ook niemand aan buitenlnndsch vervoer heeft gedacht en later zelfs nog eens de vraag tot den minister is gericht, waarom buitenlandsch vervoer door zeebooten niet bij de wet van 1880 was geregeld, op welke vraag toen de motieven voor dat niet- regelen werden opgegeven. Voorts wees pleiter op do tegenstrijdigheid der wet van 1880 met de vijfde afdeeliog van het tweede boek van het wetb. v. kooph. al welke bepalingen toch niet stilzwijgend zullen zyn afgeschaft. Eindeiyk herinnerde hy aan het doel der wet van 1880, namelijk bet breken met het oonoessie-systeem, hetgeen ten aanzien van zeebooten voor direct buitenlandsch vervoer niet noodig was, daar voor deze dit stelselreeds dertig jaar geleden is afgeschaft Op deze gronden verzocht hy ontslag van rechts vervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag den 11 dezer. Door den hoogen raad iB behandeld de oassatievoorziening van M. Clóban, drogist te Amsterdam, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarby hy is veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en 25 boete, wegens onwilligen manslag. Aanvankelijk stond hij met zijn bediende voor de rechtbank terecht, beklaagd van het uit onoplettendheid onwillekeurig veroorzaken van een manslag. De bediende had in den avond van 22 Jan. jl. in plaats van wonderolie vitriool ver kocht, welk vocht aan een kind is gegeven, dat door de werking daarvan op 24 Jan. is overleden. De rechtbank oordeelde den bediende schuldig; maar ontsloeg den drogist, omdat hem geen onhandigheid van zijn bediende kon worden toegerekend, van alle rechtsvervolging. Van deze uitspraak voorzag zich het O. M. in appèl en het gerechtshof verklaarde den drogist medeschuldig aan onwilligen manslag, hoofdzakeiyk op grond dat hij nalatig is geweest in het nemen van maatregelen van voorzichtigheid, die door den wetgever zyn voorgeschreven. Adv.-gen. Polis heeft in deze zaak in over eenstemming met het gevoelen van den verdedi ger, op grond eener fout in den vorm, geconclu deerd tot vernietiging van het arrest en ver- wijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De uitspraak is bepaald op 31 October. Omtrent den te Veere gepleegden moord ver nemen wij nog het volgende i De vermoorde moet, blijkens de in de slaap kamer op de bovenverdieping heerschende wanorde, daar aangevallen en later naar beneden gevlucht zijn, waar het ïyk werd gevonden. In eene kist op de slaapkamer werd eenig lin nengoed gevonden, dat met bloed was bevlekt, benevens een Russisch effect, dat in papier was gewikkeld waarop eveneenB bloed werd waarge nomen. Het ontvreemde horloge was een groot model (Engelach) met dubbele gladde gouden kast, witte wyzerplaat, gewone Romeinsche cijfers en gouden wyzers. Het draagt nommer 2087. Door de justitie zijn reeds een groot aantal personen gehoord. Hoewel versohillende geruchten de ronde doen, (is echter omtrent den dader nog niets met zekerheid .bekend. Het tweede lgk van de by de spoorwegramp te Rotterda a omgekomenen is herkend als dat van Jan van der Zwam, vrachtrijder te Scheveningen, zwager van den ook bij de ramp omgekomen Pieter van der Hoeven. De toestand van al de andere gewonden is zeer bevredigend. Ook is de conducteur De Graaf niet aan zijn wonden bezwekener bestaat hoop op zijn behoud. Vele andere passagiers hebben zich door den sohok ook nog licht aan hoofden, armen en beenen bezeerd. De oesters, die dit jaar van een buitenge woon goede qualiteit zijn, worden met groote hoeveelheden uit Bergen op Zoom naar het bui tenland verzonden; de prijzen bedragen voor België f 70, voor Engeland 72 en voor Dnitsch- land 78. De vaten van 1000 stuks wegen 85 a 95 kg. De geabonneerden der opera te Bordeaux hebben de brutaliteit gehad om den tenorzanger Lhérie, den afgod van een deel van 't Haagsche en Amsterdamsohe publiek, te dóballotteeren. Men ziet het alweer: een profeet is niet geëerd in zgn eigen land De bediening der buffetten aan de stations te Rotterdam is gegund station Delftsche poort aan Th. C. Theling, restauratiehouder te Zwolle, voor 8266 's jaars, station Beurs aan J. G. Burgers, restauratiehouder te Rotterdam, voor 2800 's jaars. De Amsterdamsche Omnibusmaatsehappij heeft gunning gevraagd voor een electrischen tramdienst langs den rijksstraatweg van Amster dam naar Sloterdgfe. De Bell-telefoonmaatschappij te Amsterdam telt thans 530 geabonneerden. Het aantal verbindingen, dat per dag wordt aangevraagd, is belangryk gestegen en bedraagt thans reeds by na 9000 per week, ja op enkele dagen zijn meer dan 2000 verbindingen per dag aangevraagd. De verhou ding tussohen het aantal geabonneerden en het aantal verbindingen klimt. Terwijl die verhouding aanvankeiyk was als van 1: 1,21 is zy thans als 1: 2.89 geworden. De directie doet een beroep op de medewerking der geabonneerden, om niet van de toestellen door niet-geabonneerden voor beuzelingen gebruik te doen maken, verder na het gebruik van beide zijden af te Bchellen en zulks te doen door een enkele maal de krak om te draaien. In de drie eerste maanden van het gebruik (Juni, Juli en Augustus) zijn 35.102 verbindingen gevraagd, waarvan 20.439 in Augustus. Weldra zal de overbrenging en bestelling van telegrammen voor de geabonneerden worden opengesteld. De schikking door het bestuur vau Diligentia met dat van het Gebouw voor K. en W. 's Hagegetrot- fen, is door de leden van Diligentia verworpen. Men herinnert zich dat de huurprijs nu bepaald was op f 3600 per jaar, voor 9 concerten, benevens 10 cent bespreekgeld per plaats, mede ten Voordeele van het Gebouw. Dit werd met 39 tegen 35 stem men verworpen, maar daarentegen met 48 tegen 22 stemmen een voorstel aangenomen om aan het Gebouw f 4000 aan te bieden voor 9 concerten 's jaars, zoader eenige andere verhooging, gedu rende 5j aren. Geleidelgk wordt in Beriyn de bestrating met hout uitgebreid. Naar officieele opgaven zyn de kosten van aanleg voor het houten plaveisel, by gebruik van Amerikaansch hout 10.80, Zweedseh hout f 9.60 en Duitsch hout ƒ9.90 per vierkanten meter. Voor asphalt-bestrating rekent men 10.20 f 10.80 en voor bestrating met Zweedsche of Belgische keisteenen 10.804/11.40. Op bevel van ozaar Alexander III worden zeventien keizerlijke sloten, welke in verschillende streken des lands gelegen zyn, bsstemd voor inrichtingen van weldadigheid of scholen. Een goed voorbeeld. In RnBland is eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar middelen ter besteding der dronkenschap, een oude ondeugd in het ryk der czaren. De dronkenschap is er aangegroeid met de bevolking en met de middelen van verkeer, en thans wordt er in Rusland erbarmelijk veel gedronken. De accijns op gedisteleerd bedroeg in 1880 225 millioen roebels, ot meer dan een derde der staatsinkomsten. Over de genezing dezer kwaal ia reeds heel wat gepraat, en zoowel de staat als bijzondere personen hebben allerlei middelen beproefd. Hier sloot men hesbergen f ginds opende men weer anderenmet thee trachtte men de menschen van den brandewyn af te helpen maar niets hielp. Toen ging men den sterken drank door belasting duurder en dunrder maken, een uitvloeisel van diepe staatsmanswijsheidDe Rus verdroeg het geduldig, betaalde wat meer voor zlju borrel, maar dronk er geen enkele minder. Het eten moest het alleen iets meer ontgelden dan vroeger, maar de staat inde op eene alleraangenaamste wgae ongehoorde sommen. De regeering kan in het vorige jaar nit de op brengst van den drankaccijns de begrootings- hoofdstukken staatsschuld, openbaar onderwijs, marine en huis des keizers bekostigen. Menig

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2