N°. 231, 124* Zaterdag 1 October. De baronnen van öemperlein, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enz. Middelburg, 30 September. FEXJILLETOlsr. MARIE VON EBNER-ESCHENBACH. IV IDDEL Een onzer meeat geachte stadgenooten, de beer mr. G. N. de Stoppelaar, herdenkt heden den dag waarop hij voor vijf en twintig jaren tot zijne tegenwoordige betrekking van secretaris dezer gemeente werd benoemd. Behalve de vele blijken van instemming met zijn zilveren ambtsfeest, die den om zijne kunde en buitengewone werkzaamheid hooggewaardeer- den ambtenaar van zijne talrijke vrienden en be kenden ten deel vielen, maakten heden namiddag de leden van den gemeenteraad den jubilaris hunne opwachting en boden hem bij monde van den waarnemenden burgemeester, den heer D. A. Dronkers, met een hartelijken gelukwensoh een prachtigen zilveren inktkoker aan. Dit geschenk, vervaardigd in de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten, draagt het volgende inschrift: „De Burgemeester en de gemeenteraad van Mid~ deiburg aan hunnen secretaris mr. G. N. de Stoppelaar 1856 30 Sept. 1881". Ook de ambtenaren ter gemeente-secretarie deden van hnnne belangstelling blijken door den heer De Stoppelaar eene zeer fraaie Chineesch verlakte sigarendoos aan te bieden. Op een zilveren plaat is daarin het volgende inschrift aangebracht 9De Ambtenaren ter secretarie van Middelburg 30 1856/1881Sept". Bij de aanbieding hield de heer J. W. de Raad, griffier ter secretarie, eene toepasselijke toespraak. De heer De Stoppelaar was reeds voor zijne benoeming tot secretaris, sedert 1852 als griffier in dienst der gemeente, en heeft zoo door het geen hij in als buiten zijne betrekking in het belang van Middelburg en zijne mede-ingezetenen heeft verricht, aanspraak op de algemeene dank baarheid en waardeering verworven. De St. Ct bevat een kon. besluit waarbij wordt bepaald dat de wet tot indeeling van de Ooster- Schelde en andere Zeeuwsche stroomen bij de aangrenzende gemeenten en verbetering van de bestaande grensscheiding den 1 Februari 1882 in werking treden zal. Men leest in het Vaderland: „Na een preventieve hechtenis van 3 maanden in de gevangenis te Middelburg werd Woensdag in vrijheid gesteld een jongmensch van 16 jaar, P. de K. van Zuidzande, die verdacht geweest was van brandstichting. Ook werd de sigarenfa brikant, die verdacht was een sigarenbon in de plaats van een bankbiljet van f 25 te Vlissingen te hebben uitgegeven, weder in vrijheid gesteld. VAtf De koepel, waar koffie gedronken werd, lag op een hoogte, tegenover die waarop het slot Wlastowite prijkte. Clara zei dat zij die ligging prachtig vond en dat het kasteel met zijne witte echoorsteenen en zijn hoog Fransch dak er zoo vriendelijk, ja men kon bijna zeggen indrukwekkend uitzag. Frederik zei opgetogen, dat hij het dikwijls zelf ook zoo vond. Wlastowitz was eigenlijk een bezitting die niets te wenschen overliet „Een ding wel is waar uitgezonderd iets, ja, dat reeds lang gezocht werd, doch nog niet gevonden. Er mankeert een „Haïti" riep Clara, „laat mij eens raden." „Goed, goed, raad maar raad maar," herhaalde bij Zacht, en keek haar völ verwach. ting aan. „Dat zon ook een kunst zijn om zoo iets te iadensprak de gastvrouw. „U ontbreekt een yropw, dat weet de geheele wereld." De laatste had slechts eenige dagen preventief gevangen gezeten; doch die weinige dagen zijn reeds voldoende om den man een onherstelbaar nadeel in zijn naam te berokkenen. Reeds meermalen hebben wij op berichten van preventieve hechtenis in Zeeland gewezen, die de vraag deden opkomen, of daar niet al te spoedig de toevlucht tot pre ventieve gevangenneming wordt genomen. Zooals de verhalen thans luiden, is de inhechtenisneming van den sigarenfabrikant, dien men verdacht van met opzet een bon in plaats van een bankbiljet te hebben uitgegeven, een klemmend bewijs te meer dat dit deel van onze strafrechtspraktijk in de eerste plaats verbetering eischt." Omtient het laatst bedoelde geval wordt uit 's Hertogenbosch aan het Handelsblad geschreven: „In de laatste dagen ging hier de mare, dat een sigarenfabrikant door de justitie was overge bracht naar eene stad in Zeeland, onder beschul diging van aan het postkantoor aldaar, bij het nemen van een postwissel groot 112.50, een nagemaakt bankbiljet (adreskaart voor sigaren) in betaling gegeven te hebben. Men kon algemeen niet aan eene zoodanige misdaad van den gunstig bekenden industrieel gelooven. Die openbare meening werd heden te 1 uur bevestigd door een telegram, meldende het ontslag van den fabrikant. Te 6 unr was eene menigte volks op de been by de aankomst van den treinin de Kuisstraat en belendende straten was de vlag uitgestoken en te 6J uur bereikte de blijkbaar onschuldig ver dachte onder het gejubel zijner stadgenooten zijn huis." does, 29 Sept. De Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissendie heden hare gewone najaarsvergadering hield, besloot een adres van rouwbeklag te richten tot den prins Von Wied wegens het overlijden van Z. K. H. prins Frederik Daarna kwam aan de orde de vraagkunnen kweekelingen voor het onderwijs in de handwerken aangesteld worden in de regeling c. qi harer belooning. De heer De Snoo, secretaris van Kloetinge leidde dit punt in en wees erop dat de helpsters bij het onderwijs in de handwerken geen kwee kelingen zijn in den zin der wet. Het recht van carrousels enz. maakte vervolgens een onderwerp van bespreking uit. Het stelsel om de plaatsen bij inschrijving te verpachten, werd afgekeurd als in strijd met de wet, daar publiek terrein niet verpacht kan worden, tenzij de verklaring van den raad, dat het terrein niet meer voor publieken dienst bestemd is, vooraf ga. Dat van carrousels hooger recht dan van tenten en kramen wordt geheven, vindt zjjn oorzaak daarin dat de carrousels ook heel wat ruimte, die zij zelve uiet innemen, ongeschikt doen zijn om er iets anders te plaatsen. Clara verzekerde dat zij. nooit op die gedachte zou gekomen zijnzij lachte, schertste en terwijl Frederik zonder erg medelachte, zag hg de blikken van verstandhouding niet, welke tante en nicht en de secretaris met de gezelschapsjuffrouw wisselden. Het gelaat van Lodewijk was betrokken. Hij schaamde zich over zijn broeder en moest zich geweld aandoen om hem niet luide toe te roepen „Men houdt u voor den gek!" maar dat ging na volstrekt niet en dus zei hij op afkeurenden toon tot Clara: „Gij schijnt zeer vroolijk van aard te zijn." Zij sloeg de oogen neer, trok eensklaps een be deesd gezicht en antwoordde eerst na eenigen tijd: „Ja." Niets anders dan„Ja", maar in dat eene woordje lag de meest gulle bekentenis, het be minnelijkste berouw. Lodewijk voelde zich ont wapend en zei reeds iets vriendelijker i „Daarmede mag men u gelnk wenschen." „Niet waar sprak zij, „het is goed om tot diegenen te behooreo, die God danken dat de doornen rozen dragen." Het was een citaat, doch allerliefst te pas ge bracht en hij moést haar zijn compliment daarover maken, zij vond een geestig antwoord en de goede meening, die hij zich bij den eersten aanblik van haar gevormd had, was weer hersteld. Hoe geheel anders sprak dit hemelsche wezen met hem Nog werd eene circulaire van gedeputeerde staten, dat besluiten tot af- en overschrijving uiterlijk vóór 15 Juni moeten zijn ingezonden, besproken door den heer Spruijt van Yerseke. Spreker meende, dat deze circulaire in strijd is met de gemeentewet. De secretaris deelde vervolgens mede dat de Vereeniging van Gemeenteambtenaren een adres heeft ingediend tot verhooging der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Over de invoering van de drankwet, het bedrag van het vergunningsrecht enz. werd beraadslaagd en eenige inlichting gegeven wier vragen waren in de bns, namelijk lo of afschriften van de kohieren van den hoofdelgken omslag op aanvrage moeten worden afgegeven. Twee vraag bevestigend beantwoord werd, voor zooverre ingezetenen de aanvrage doen, en 2o over den vervoer van rundvee over Brabant naar Tholen en de daarbij over te leggen verklaringen. Een gemeenschappelijke maaltijd der leden had in het Café Hartman plaats. De voordracht voor lid der rekenkamer, giste ren door de tweede kamer opgemaakt, bestaat uit de heerenjhr. mr. J. A. Sandberg, oud-lid der tweede kamer, mr. D. J. Zubli, gepens. hoofd commies bij het dep. v. binnenl. zaken en mr. A. M. Maas Geesteranus redacteur der Staatscourant. (Zie laatste berichten van gisteren.) Met eenige zekerheid mag aangenomen worden, dat de metingen ter voorbereiding van de her ziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen in de onderscheidene provinciën van het rijk zullen afloopen in het einde van 1881 en in het begin van 1882. Alleen in Overijsel en Gelderland mag de voltooiing van dit werk niet vóór het najaar van 1882 verwacht worden. Volgens de ontworpen indeeling van het wapen der maréehaussée, bij de nieuw voorgestelde organisatie, zal de staf van het wapen gevestigd worden te 's Gravenhagede instructie-brigade mede in Den Haag. De le divisie, met 's Bosch tot standplaats van den divisie-kommandant, zal omvatten de zuidelijke grens van Zeeland en Noord-Brabantde 2e divisie, standplaats Maas tricht, de provincie Limburg en het oostelijk gedeelte van Noord-Brabantde 3e divisie, stand plaats Arnhem, de oostelijke grens van Gelderland, Overijsel, Drenthe en Groningen. Met de oprichting der gebouwen voor de hooge- sehool op de Ruïne te Leiden zal waarschijnlijk in het volgende jaar een begin gemaakt worden. Op eene vergadering der Amsterdamsche afdee- ling van Eigen Hulp is besloten tot de oprichting dan met zijn broeder! Hoe goed wist zij met wien zij nu te doen had, hoe verstandig nam zij aan zijn degelijk gesprek deel I Hij bewees haar het vertrouwen dat haar verstand hem inboezemde, door de diepzinnigste vraagstukken, waarmede zijn geest zich bezig hield, aan te roeren. Hij verkondigde de drie hoofdpunten zijner overtui ging i „lo De eenige passende staatsvorm is de repu bliek 2o er bestaat geen persoonlijk voortleven na den dood, en 3o de moeder van alle onheilen, die uit zich- zelf in de wereld gekomen zijn, is de verbeel ding." Frederik schoof verlegen op zijn stoel heen en weder. „Znlk een knapmenscb, die Lodewijk! Maar hoe men met vrouwen omgaat, daarvan heeft hij geen begrip! Het is jammer, be paald jammer van hem! De douairière vroeg hardop hoe laat het was De gezelschapsjuffrouw en de secretaris geeuwden door den neus. Het begon donker en koel te worden en het gezelschap keerde naar het slot terug. In de eetzaal brandde reeds licht en de knecht kwam naar mevrouw toe om te vragen voor hoe veel personen er gedekt moest worden ^Gedekt Waarvoor viel zjj hem eener coöperatieve winkelvereeniging, tot welke aanvankelijk 130 leden zijn toegetreden. De heer mr. A. Kerdijk schetste het groote belang der coöperatie, waardoor de verbruikers zich verzekeren van de voordeelen, die het groote beginsel van vereeniging in onze eeuw heeft opgeleverd. Hij toonde aan, hoe in Engeland en Duitschland kleine winkeltjes zich allengs tot groote magazijnen hebben ontwikkeld, door het samenwerken van veleD, die hun benoodigdheden te zamen uit de eerste hand inkoopen en zich aldus niet enkel van goede waren en goed gewicht verzekerden, maar ook van de winst, die anders aan tal van tusschenpersonen ten goede komt. Dit is echter slechts te bereiken door een talrijke toetreding van leden, een waakzaam en ijverig bestuur, scherpe contröle door de leden zelve uitgeoefend en door het verbod, dat de aandeelen zich in weinige handen ophoopen. De heer mr. A. E. Elias deelde zijn ervaringen mede als bestuurder der Haagsche vereeniging, die op kleine schaal (met 240 leden en f 4000 kapitaal), in een onaanzienlijk winkeltje begonnen, reeds na 3 jaar een grooten winkel bezitin de twee laatste jaren 9 en 10 pet. heeft terugbetaald aan de leden van de gekochte waren, en dit jaar met 650 leden een omzet van 130,000 heeft gehad, terwijl het werkend kapitaal slechts f 8000 beloopt. Dit is alleen mogelijk geworden door het crediet dat de vereeniging geniet en dat wordt onderhouden door het stelsel van kontante betaling, zoowel door de koopers in den winkel, als bij het inslaan der waren in het groot. De commissie van het Institut de droit international, die te Wiesbaden is vergaderd geweest om over de regeling van een internationaal prijzenrecht te beraadslagen, en waaraan nit ons land de kolonel Den Beer Poortngael heeft deelgenomen, is tot eenstemmigheid gekomen over de grondslagen. De bevoegdheid van den rechter in de oorlogvoe rende staten is gehandhaafd, maar tevens is de instelling aangenomen van internationale commis sies, bg welke onzijdige staten kunnen in revisie komen van beslissingen waartegen zg bezwaar hebben. Het ontwerp komt het volgende jaar aan de orde in de gewone bijeenkomst van het geheele Institut. De gemeenteraad van Kampen heeft bepaald dat het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank zal bedragen het bij de wet bepaalde maximum, nam. f 25 van elke/ 100 huurwaarde. In Yollenhove is het reoht bepaald op 17| gulden van de f 100 huurwaarde. De St. Ct bevat een kon. besluit tot vernietiging van het besluit van ged. staten van Noord-Holland dd<> 25 Mei, houdende goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Zwaag, van 13 Mei te voren, strekkende tot het verkenen van sub- in de rede, en keerde zich toen met onverholen ongeduld tot de heeren, zeggende: „Blijft gg ook soupeeren?" Zg werd niet begrepen, want als uit éen mond verklaarden de broeders dat zy zulk een vrien delijke uitnoodiging niet konden afslaan. „Nu duurt de grap mij lang genoeg!" zei de oude dame zóo luid tegen de juffrouw, dat deze ervan schrikte en naar de heeren keek. Onnoodige angstZij zagen en hoorden alleen de schoone Clara. Het souper werd opgebracht en weer weggenomen, maar de halstarrige gasten verroerden zich niet. Eindelijk gaf mevrouw bevel dat het rijtuig., dat reeds lang ingespannen stond, moest voorkö men. Toen ontwaakten zij als uit een droom en namen afsobeid, beiden zóo verliefd als zij tot nogtoe nooit gedacht hadden, dat meu zou bunnen worden. Voor het eerst sedert tien jaren brachten dé broeders een slapeloozen nacht door. Voor het eerst sloegen zij den anderen dag hun morgenrit over; voor het eerst ontbeten zy ieder op hun eigen kamer en doolden daarna afzonderlgk doof bosch en veld. Zij kwamen niet thuis om te eten, waarover Anton Schmidt bijna wanhopig werd es

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1