Gemengde Berichten. Tentoonstelling en festival te Aardenburg. Benoemingen en besluiten. Onderwas. Marine en leger. Rechtszaken. door de koornmaat, waaronder nog veel verborgen schijnt, even op te heffen." De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren het voorstel van burg. en weth. aangenomen tot het aanstellen van nog vier hoofdagenten van politie, teneinde beter toezicht te kannen houden op de nachtpolitie. Een adres vau ingezetenen, strekkende tot geheele reorganisatie van den nachtdienst, werd aan burg. en weth. om prae- advies in handen gesteld. Bij de beraadslagingen werd, zoo door den burgemeester als door raadsleden, op den voor grond gesteld dat een voorname reden van het aanhoudend inbreken is de onvoldoende afscheiding door lage tuinmuren en de gebrekkige sluiting der achterdeuren in vele huizen der nieuw ge bouwde gedeelten van de stad. Daartegen te waken ware onmogelijk, al werd in iedere straat een agent geplaatst, dewijl de inbrekers, eenmaal binnen den eersten muur, aan het oog onttrokken zijn. De gebrekkigheid der bestaande nachtpolitie schijnt nog niet overtuigend gebleken en het gaat niet aan, de bewoners der binnenstad steeds op hooger kosten te jagen omdat die in de buiten wijken de eenvoudigste maatregelen van voorzich tigheid verzuimen. De Indische regeering wil maatregelen nemen om de bewerking der koffieboonen in Indië te verbeteren. Tot nog toe werd de door de bevolking van Bantam iogeleverde koffie op 's lands kosten bij de koffiepakhuizen in die residentie van de hoorn" schil ontdaan en gesorteerd (West-Indische be reiding). Het is evenwel gebleken, dat bet voch tige klimaat in deze bergstreek dikwijls oorzaak is dat de koffie niet goed droogt. Het wordt daarom raadzaam geacht de bewerking voortaan machinaal te doen geschieden te Karang-Antoe, welke plaats in een gunstiger klimaat is gelegen. Door dien maatregel zal, naar men verwacht, de Bantam-koffie, waarvoor in den regel hoogcr prijzen worden besteed dan voor de ordinaire Java-koffie, in waarde stijgen. Op de Indische begrooting is een post van f 4000 gebracht, als eerste termijn voor een over zes jaren te verleenen snbsidie aan de firma Brill te Leiden, voor de uitgave van een Nederlandsch- Chineesch woordenboek, bewerkt door prof. Schlegel. De gemeenteraad van Arnhem heeft met 14 tegen 12 stemmen beslist, in de vorige zitting staakten de stemmen 12 tegen 12, dat voortaau geen gedrukte verzamelstaten uit het goedgekeurde kohier der inkomstenbelasting meer tegen betaling zullen verkrijgbaar worden gesteld, maar dat de openbaarheid zich zal bepalen tot het gedurende vijf maanden ter visie op de secretarie liggen dier gedrukte verzamelstaten. De oude, indertijd zoo hevig bestreden, gesluierde openbaarheid wordt dus weder vau kracht. De Willem Barente is van Hammerfest ver trokken, op weg naar Nederland. De eerste der door den heer Dan. de Lange Ontworpen uitvoeringen van oude muziek heelt gisteren te 'a Gravenhage plaats gehad in eene zeer volle zaal schreven wij bijna, maar 'twas eene kerk en wel de Luthersche. De voordracht wordt in het Dagblad zeer geprezen. Een gedeelte van het verslag in genoemd blad over het programma dezer belangwekkende uit voering, willen wij niet nalaten hier in te lasschen. „J. S. Bach en Handel zijn voldoende bekend 't bleek ons dat dit met Sweelinck, Roeland de Lattre en Clemens non papa minder het geval is dan we wel dachten, terwijl Jacob Obrecht voor velen Belts een totaal onbekende is, al bewees ook lachtte over de voorliefde der baronnen voor Wlastowitg, maar zij hield toch veel van de „vijandige broeders.*' Niet zelden gebeurde het dat Frederik en Lode wijk hevig twistende te Perkowitz verschenen, mevrouw Von 8iebert;de hand kasten, juffrouw Ruthenstrauch, de gezelschaps dame, en mijnheer Scheber, den secretaris, groetten, een uur lang doorkibbelden, woedend opsprongen, hun compliment maakten en al krakeelende weer vertrokken. Mevrouw Von Siebert, die al dien tijd olie in het vuur gegoten had, door nu eens Frederik en dan weer Lode wijk toe te roepen: hebt gelijk 1 Nu hebt gij weer gelijk 1" kon dan niet meer van het lachen. Mijnheer Scheber draaide met zijne duimen, trok zijn pruik, die altijd scheef op zijn spits hoofd zat, in de hoop van baar reoht te zetten, nog schever, zweette sterk, nam een snuifje en zuchtte: „Dat is toch te ergl" De fletse oogen van juffrouw Ruthenstrauch drukten machteloozen afschuw uit, en bevend sprakeu hare bleeke lippen „Ik dacht reeds dat zij elkaar zouden aan vliegen, ik verschoot geheel van kleur „Verbeeld u dat maar niet riep mevrouw dan, „de belangwekkende bleekheid uwer wangen is den geheelen tijd onveranderd gebleven." Met innig leedvermaak over de ontstelde gezichten fearer onderhoorigen vervolgde zij„Wat hebt het sohoone Agnus Dei uit de Mis For tuna De»- perata, met uitmuntende nuances gezongen, dat bij met volle recht thuis behoorde in het met fijnen smaak uitgenoodigd gezelschap van componisten. Van de vier laatstgenoemden aarzelen wjj voor ons intusschen niet, den eerepalm toe te kennen aan Sweelinck, altijd op grond van de thans uit gevoerde werken." Na eenige beschouwingen over de solo's van de dames Gips, Timmers en Esser gaat het Dagblad aldus voort: „De overige medewerkenden zongen geen solo's, maar werkten naar eisch in de nommers voor koor: van Sweelinck de te Utrecht (30 April dezes jaars) voort 'teeret uitgevoerde, toen kor telings opgedolven 75e psalmQue Dim nous soit doux et favorable, waarover Verhulst in verrukking was, de in strijd met het programma gezongen 67e en de krachtig en breed geschreven 118e psalm. Het Agnus van Obrecht noemden we reeds; verder twee motetten van Orlando Lassus, 't laatste canonsgewijze bewerkt. Ten slotte vier Souterliedeéken» van Clemensde drie eerste met hun er zich doorheen slingerende karakteristieke figuurtje. We kunnen de verzoe king niet weêrstaan, de „tale" van 't vierde over te schrijven 't is no. 1Q3 Ghebenedyt Mijn. siel altyt den Heer Groot is u maiesteijt. O God ghy'zyt Ghecleet met grooter eer, TJ schoonheyt is verbreijt. Ghi zyt al met dat licht becleet En soe gesticht dat ghy den hemel fyn "Wtrect als een gordyn Daer hoven men water vijndt. U waghens zijn die woleken So dat schyndt Ghi wandert op den wyndt. „Al zijn de genoemde koren in streng klassieken stijl geschreven, 't is niet de strakke ernst van het stijve rimpelige oude besje, maar de milde ernst, die, hoewel op rijpe ondervinding bogend, de liefelijkheid niet buitensluit, den goedmoedigen glimlach toelaat en ook wel degelijk een plaatsje openlaat voor den echt menschelijken juichtoon. „Na de solo van Wilh. Gips kon het, door „den geest des kerkgebouw^" tot dusver in bedwang gehouden publiek 't niet langer harden en applau disseerde, hoezeer dan ook besoheidenlijk en spoedig onderdruktelders zou het - te recht een uitbarsting zijn geweest. Nu, we stellen ons geen partij in het vóór of tegen, al gelooven we ook dat natuurlijk buiten kerkelijken dienst, en ook handgeklap als woeste vreugdbetooning daargelaten een kerk door een weinig toejui ching, de eenig mogelijke hoorbare bijvalsbetuiging als hulde aan artisten, niet zou worden ontheiligd." Zaterdag 25 Sept. Van bijna alle hnizen wap pert de driekleur; de gemeente is versierd met eerepoorten, waarvan er twee, geplaatst aan de ingangen der gemeente, den bezoekers een „welkom" toeroepen. In éen woord Aardenburg i» in feest gewaad. De dag is aangebroken der opening van de tentoonstelling van tuinvrnchten, ooft- en bloemen, uitgeschreven door de Mij tot bev. v Ooften tuinb. in V kanton Ootiburg. Om 3 uren treden wij het gebonw der tentoonstelling binnen en hooren de openingsrede van den voorzitter, den heer P. Steenhart te Schoondijke, in tegenwoor digheid van den gemeenteraad en vele belang stellenden. Ouder meer wijst genoemde spreker op den voortdurenden bloei der Mij., die in 1878 eerst opgericht, nu reeds in staat is hare tweede tentoonstelling te houden. Gij bedankte het gemeentebestuur voor de welwillendheid waarmede het lokaal der gemeenteschool tot dit doel is afgestaan, en den heer G. Jt. Vorsterman van Ojen, secretaris der Mij, aan wien de regeling was opgedragen, voor de uitnemende wijze, waarop hij zich van zijne taak heeft gekweten. Wij zouden te uitvoerig worden indien wij eene volledige beschrijving der tentoonstelling gaven, maar als wij bij 't binnenkomen de mooie ver zameling tuinzaden van den heer Turkenburg te Bodegraven (agent de heer P. H. J. vau der Plaat alhier) voorbijgaan, moeten wij toch een gij beiden ook voor zenuwendat lawaai heeft my góed gedaan. Dan boort men ten minste weer eens wat de mensohelyke stem vermag. Zulk een gesprek zuivert de lucht, ik voel mij verkwikt als na een onweder. Op den dag, waarop de broeders de ontdekking gedaan hadden dat zij reeds tien jaren te Wlastowitz woonden, brachten zij een bezoek bij hun waarde buurvrouw. Het gezelschap Was, zooals gewoonlijk, in de benedenzaal bijeen. In den rechtschen hoek van de canapé, voor de ronde tafel, zat de mees teres van PerkowitzFrederik en Lodewjk hadden in twee armstoelen plaats genomen. Juffrouw Ruthenstrauch zat in een vensterbank zijde te windenScbeber hing op den rand van een stoel met dunne pooten, op een eerbiedigen afstand der Hoog WelGeboren heeren, in een houding die het midden hield tusschen zweven en zitten. Van tijd tot tijd zag hij de barons tersluiks aan en dacht„Wat zal dat vandaag weer geven {Wordt vervolgd.) oogenblik stilstaan bij de prachtige pyramide van bloeiende begonia's enz. ingezonden door den heer A. Tack alhier, om daarna de verzameling bloemen en planten te bewonderen ingezonden door A. Polderman, tuinman op het buiten van mevrouw Bomme, om ons eindelijk neder te zetten op de bank geplaatst voor een prachtig perk zaaib'oemen, uit het midden waarvan eene fontein opspringt. Als wij dan, daar gezeten, ons oog laten gaan over de gausehe zaal, dan danken ook wij den heer Van Oijen voor de Bchoone inriehting. Zondag 26 Sept. Festival. Wat zullen wij daarvan zeggen? Wij zullen 't maar kort maken en zeggen dat, toen de optocht begon, ook het regenen begon en dat er gedurende het verdere van den dag zooveel water viel, dat het festival in 't water viel. 's Avonds hield de regen op, van welke omstandigheid met goed gevolg ge bruik werd gemaakt, om op het MarktpleiD een vuurwerk af te steken. Maandag 27 Sept. Sluiting der tentoonstelling en prijsuitreiking, welke werd opgeluisterd door muziekuitvoeringen der Aardenburgsche fanfaren. De jury, bestaande uit de heeren J. de Smedt uit Maldegem (Beigie), Otto Risseeuw uit Oostburg en W. M. de Witte uit Middelburg, bekroonde de navolgende inzenders: I. Voor dertig planten van verschillende soor ten, waarvan minstens 15 bloeienA. Polderman, verg. zilv. medaille, P. Rijkborst, tuinman bij mevr. de wed. Hennequin te Sluis, zilv. medaille. II. 12 planten, verschillende soorten, welke alle bloeien. Beide prijzen niet toegekend. III. Schoonste verzameling vetplantenA. Polderman, zilv. medaille, idem bloeiende fuchsia's: P. Rijkborst, zilv. medaille, idem begonia's, A. Taok, voorn., zilv. medaille, A. Polderman, ge tuigschrift; idem jaarlijksche zaaiplanten in pot: A. Tack, zilv. medaille, Louise Vorsterman van Oijen, getuigschrift, idem conifeeren, P. Steenhart, ziiv. medaille. IV. Mooiste verzameling afgesneden dahlia's P. Rijkborst, getuigschrift; idem hangplauten, A. Polderman, getuigschrift. Y. Sierlijkst geschikte ruiker van levende bloemen: A. Polderman, zilv. medaille, mejuffr. Fanny Blinden bach, getuigschrift, dezelfde, bronzen medaille, door de Mij tot bev. van tuinb. in Zeeland- VI. Droge bloemen en grassenzilveren me- medaille niet toegekend, A. Tack, getuigschrift. VIL Planten en bloemen ter versiering der tentoonstelling: A. Tack, verg. zilv. medaille, A. Polderman, verg. zilv. medaille door de Mij tot bev. van tuinb. in Zeeland, P. Rijkborst, zilv. med. door idem. VIII. Schoonste verzameling groentesoorten A. Tack, verg. zilv. medaille, Theon Vorsterman van Oijeu, zilv. medaille. IX. BloemkoolenW. F. van Uxem te Groede, getuigschriftroode kooienS. Weisfeit te Sint Krnis, getuigschrift; groene savooie kooien: A. Beerens te Sint Kruis, getuigschrift; suikerbroods ditoA. J. Risseeuw A.Jz. te Zuidzande, getuig schrift ajuin D. Schilleman te Biervliet, getuig schrift; prei: W. J. Leenhouts te Schoondijke, getuigschrift; grootste pompoenen: A. Beun te Sluis, getuigschriftmooiste verzameling idem A. Tack, getuigschrift; idem wortelgroenten: A. Tack, getuigschriftidem koolrapen A. Tack» getuigschriftidem ronde bietenA. Tack, getuig schrift idem laDge bietenA. Tack, getuigschrift idem krop salade: A. Verberg, getuigsohrift. X. Grootste verzameling ooft: A J.Risseeuw, verg. zilv. medaille, A. Rotvis, zilv. medaille. XI. Tafelperen 6 soorten: A. Rotvis, zilv.. medaille, A. J. Risseeuw, getuigschriftBtoofperen idem: A. J. Risseeuw, zilv. medaille, A. Rotvis, getuigschriftTafelappels idem A. Rotvis, zilv. medaille, H. G. Hammacher te Groede, getuig schrift stoofappels idemA. Rotvis, zilv. med., A. J. Risseeuw, getuigschrift. XII. Hetzelfde ooft, mits maar 3 soorten A. J. Risseeuw, 3 zilv. medailles, A. Rotvis, 3 getuigschriften, H. G. Hammacher, zilv. medaille, C. den Deoker, getuigschrift. XIII. Schoonste verzameling fruit: beide prij zen niet toegekend. XIV. Tuinzaden. De jury vond de verza meling, ingezonden door den heer Tnrkenburg te Bodegraven (agent de heer Van der Plaat voorn.) zoo schoon en zoo uitgebreid, dat daarvoor, in plaats van een zilv., een verg. zilv. med. werd uitgereikt. XV. Tuinbouwwerktuigen J. J. de Muijnk al hier, zilv. med., idem getuigschrift. XVI. Verzameling bloempotten, vazen enz.: W. J. Leenhouts voorn., getuigschrift. Verder werden toegekendaan A. Polderman, een verg. zilv. med. voor de fraaiste verzame ling bladgewassen en aan P. Steenhart èen dito voor de fraaiste verzameling conifeeren. Het bestuur der Mij reikte, buiten het pro gramma, nog de volgende medailles en getuig schriften uit: Aan A. Polderman, voor een verzamel, varens en mossen, een zilv. mod., aan idem, voor een verzamel, gloxinia's, een zilv. med., aan A. Heij. koop alhier, voor een verzamel, bloemen, een zilv. med., aau A. Tack, voor groeiende boonen en dito komkommers langs touwtjes, een zilv< med., aau G. A. V. v. Oijen, voor werktuigen door hem uitgevonden en werken door hem ge- sohre ven op het gebied van ooft en tuinbouw, eau zilv. med., aan A, J. Risseeuw en A. Kot vis» voor de moeite die zij in 'twerk gesteld hebben om eene schoone verzameling ooft ten toon te stellen, een zilv. med., aan den heer De Smedt, lid der jury, voor 9 soorten prachtige druiven, ingezonden buiten mededinging, ter gedachtenis een zilv. med., aan H. Vijncke alhier en A. Kot- vis, voor monsterkoolen, een getuigsch., A. Mol alhier, voor sjalotten, een zilv. med. en aan L. de Jonge, voor bieten, een getuigschrift. Ten slotte werd aan de dames Coma. van de Plassche, Jac*. van de Plassohe, Suz«. Vermere en Georgine Vorsterman van Oijen, ieder een bronzen medaille aangeboden, voor den ijver door haar aan den dag gelegd, om aan het inwendige van het tentoonstellingsgebouw een zoo prachtig aanzien te geveu. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Oldebroek aau mr. C. J. R. Nobel. legee. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de le luit. J. E. G. Bac ker van Leuren, van het 6e reg. inf. pemsioeneh. Pensioen toegekend, ten bedrage van f 809 's jaars, aan A. Schraver, eervol ontsla gen opzichter le kl. by 's rijks waterstaat te Vlis- singen. poLDïRBESTURix. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. van Strien Cz. als gezworen van den Westkerkepolder. Benoemd tot lid van het bestnnr der water- keeriog van den oalamiteusen Nieuw Neuzenpolder fl. Wolfert Dz.; vafh het waterschap voor de uit watering der vereenigde polders van de Sluis tegen den Magdalenapolder J. L. I. de Bats. Benoemd tot leeraar in de wiskunde, mechanica en cosmographie aan de H. B, S. te 's Hage dr. G. J. J. Ninck Blok, leeraar aan de H. B. S. te Zwolle. De otfi. van gezondh. 1ste kl. by de zeemacht C. H. Schröder wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en tevens belast met de waarneming van den geueesk. dienst by het kon. instituut voor de Marine, bij 's ryks werf en het gedeelte van het korpB mariniers aldaar. De gewezen ontvanger van Yerseke, S., die wegens een tekort in de aas gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebracht was, is, na 5J maand preventief gevangen te hebben ge zeten, weder in vrijheid gesteld. In cassatie werd gisteren door den hoogen raad behandeld de voorziening van den gewezen ryksontvanger te Goes A. R., door het gerechts hof te 's Gravenhage veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en verschillende geldboeten, wegens valschheid in geschrifte en verduistering van gel den. De gronden voor het beroep werden korte- lijk ontwikkeld door den adv. mr. J. van Gigch, die van oordeel was dat door het hof was recht gedaan op onwettig bewys en mitsdien geschon den art. 434, in verband met art. 427 van het Wetb. van Strafv. Den 3en Oct. a. zal door het O. M. conclusie genomen worden. Zooals nog in een deel onzer oplaag van gisteren onder Laatste Berichten werd medegedeeld, is de justitie gisteren naar Vlissingeu vertrokken om een onderzoek in te stellen naar den daar plaats gehad hebbenden brand. Naar het schijnt moet de 39 jarige, alleen by hare moeder inwonende dochter, tydenB hare moeder afwezig was, uit boosaardig heid den brand gesticht hebben. De braud had, wanneer hy niet spoedig ware gebluscht, ernstige gevolgen kannen hebben. De beschuldigde, die vermoedelijk niet wel by het hootd is, moet be kend hebben, de bedgordynen met de lamp aan gestoken te hebben, omdat zy slecht behandeld werd. Zij is in hechtenis genomen en naar de gevangenis alhier overgebracht. De gemeenteraad van Den Haag heeft, naar aanleiding van een verzoek van de directie der HaagEChe Tramway-maatsehappy, om den fataleu termijn voor de voltooiing van de nieuwe lijnen te verleugen van 1 Oct. a. tot 21 Oct., op grond dat zij bij den aanleg moeielijkheden heeft ont moet, van haar wil onaf hankelyk, besloten aan het verzoek te voldoen, behoudens toepassing van 1 Oct. af van de boete van 100 voor iedere week verzuim. In den St. Anthoniepolder onder Maasdam is het 5jarig dochtertje van den watermolenaar zoo dicht bij de wieken van den molen gekomen, dat zij met haar kleeren aan een wiek bleef haken eu omhoog werd gevoerd. Toen de wiek rechtstandig Btond, viel het kind van een hoogte van ongeveer 80 voet naar beneden en bezweek kort daarop. Te Zwolle is gevankelijk binnengebracht een commies der ryks belastingen, die door te zeggen dat hy met een geneesheer te Brussel iu correspondentie stond, het vertrouwen gewonnen had van een paar landbouwers, by wie een der huisgenooten ongesteld was. Hij gaf poeders en drankjes, die zoogenaamd uit Brussel kwamen, doch die hij zelf fabriceerde. Een der landbou wers plukte hij zoodoende voor ongeveer f 400, de ander voor ongeveer f 180. Al de Fransche spoorwegmaatschappijen sjjq

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2