N<>. 229. 124® Jaargang. 1881. Donderdag 29 September. De baronnen van Gemperlein, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 28 September. ©oes, 27 September. Heden bad alhier de uitreiking plaats der op de van wege de afdee- ling Heinkenszand der Zeenwsehe landbonw- maatschappij dezen zomer gehouden tentoonstelling van landbouw en veeteelt behaalde medailles en getnigscbriften. Tholen, 27 Sept. Nader verneemt men dat het plan der Amsterdamsche firma, die concessie schijnt te willen aanvragen tot het leggen van een stoomtram van Brouwershaven door de eilanden SchouwenDuiveland en Tholen, niet is dezen door te leggen tot Bergen op Zoom, maar slechts tot Tholen en dan aan te laten slui ten aan den door den heer A. Daverveldt aan te leggen tram van het Tholensche veer naar Bergen op Zoom. Ondertnsschen zal er waarschijnlijk nog heel wat gewikt en gewogen moeten worden, eer er concessie aangevraagd en verleend wordt. IV MIDDELRURGSOHE COURANT. Het Floralia-concert dat den 22en dezer wegens het ongunstige weder uitgesteld moest worden, is gisteren avond uitstekend geslaagd. Meer dan 1200 personen bewogen zich door den fraai geïllumineerden tuin, terwijl het muziek korps onzer dd. schutterg verdienstelijk een schoon programma uitvoerde. Bij dit concert had zeker menigeen van een deel van het publiek wat meer aandacht gewenscht of, zoo dit te veel gevergd is van niet-muzikale personen, dan toch dat men een ander niet zou hinderen. Vooral bij de Herinnering aan Die Sehöpfung en tijdens het tweede deel van het programma werd door de levendigheid van som migen veel gemist. In de concert-polka, die tot vervanging van no. 7 van het programma werd uitgevoerd, hoorden wij met genoegen nogmaals de solo voor piston, vermoedelijk de laatste die de heer De Lange hier zal voordragen, wijl het door hem aangekondigd afscheids-concert wegens gebrek aan deelneming niet zal doorgaan. Het door den heer Hendrickx van Antwerpen vervaardigde vuurwerk voldeed uitstekend; de prachtige kleuren, waarvan deze vuurwerkmaker bet geheim schijnt te bezitten, kwamen tegen den donkeren hemel tot haar volle recht en geen enkel stnk mislukte. Niemand van de bezoekers zal dan ook onvol daan den tuin van het Schuttershof hebben ver laten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg ge durende de 2e helft der maand Augustus 1881. W. Hutte, Amsterdam, C. J. van de Velde, Brouwershaven, J. Bijlsma, Leeuwarden, Masee, Botterdam; door het hulpkantoor Veere, J. Stolk, Nienwerkerk. De voorzitter jhr. mr. C. van Citters wenschte de bekroonden geluk met de verworven onder scheidingen en sprak den wensch uit, dat deze hnn een prikkel zonden zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Voorts bracht hij een warm woord van dank aan de commissiëD, die het afdeelingsbestunr zoo krachtig hebben bijgestaan en daardoor veel bijgedragen hebben om deze MARIE YON EBNER-ESCHENBACH. ill Ka een tweede pauze zei Frederik met een geheel ongewoon zachte stem: „Ik smeek n, geneer n niet; zeg het mij in vertrouwen, juffrouw Kurzmichel wie is het, gij weet „Baron, gij hebt van vertrouwen gesproken," antwoordde juffrouw Kurzmichel, boog een weinig voorover en legde geheel hulpeloos, als zag zy van allen verderen weerstand af, de handen in den schoot „wanneer gij van vertrouwen spreekt, dan is het uit, dan kan ik slechts kort en bondig antwoorden, het is de griffier. „Niet mijn bijna had de baron zich in zijn eerste blijdschap versproken. Zoo, de griffier? a ha, dus de griffier?" Hij Was zonderling te moede. Eigenlijk was bij blij, maar men kan zich geen weemoediger blijdschap voorstellen. Hg haalde diep adem, als van een zwaren last bevrijd, en wierp een blik vol smartelijke teeder- heid naar de deur, waardoor Lode wijk zoo even verdwenen was. tentoonstelling, de meest uitgebreide die nog te Goes werd gehouden, te doen slagen. Daarna werd besloten dezen winter een vijftal lezingen te doen houden en wel drie daar van te Kapelle, Nisse, en Borselen, waar de heer Marlet als spreker zal optreden. Tot onder-voorzitter is benoemd de heer J. Vermet, Sen., te 's Heer-Arendskerke, tot pen ningmeester, de heer J. J. Van Weel te Wol- phaartsdijk; tot bestuursleden de heeren C. J. Labrijn te 's Gravenpolder en S. H. Overman te 's Heeren hoek, de laatste in plaats van den heer H. Minnaard. Arnemulden, 27 Sept. Door den raad dezer gemeente is het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank vastgesteld op 20 voor iedere 100 huurwaarde der lokalen waarin die handel wordt gedreven. Sint Maartensdijk, 27 Sept. De hoop, die men in het begin van den zomer koesterde dat de aardappelen bevrijd zouden big ven van de ziekte, is niet verwezenlijkt. Tengevolge van het natte weer, zijn ze weer even erg aangetast als in andere jaren. Vooral de blauwe, doch ook de jammen lijden er door. Op sommige plaatsen zal de zuivere opbrengst slechts 1/4 van de werkelijke zijn. Door den staats-secretaris, hoofd van het de partement van buitenlaudsche zaken der republiek van de V. S. van Noord-Amerika, is aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken een telegram van dankzegging gezonden voor de betuigingen van rouwbeklag der beide kamers van de staten-generaal. Het luidt als volgt: The touching condolence of the Netherland States-General is deeply grateful to the bereaved family of president Garfield and is warmly ap preciated by this government. (get.) BLAINE. Er bestaat gelegenheid tot verzending van brieven enz. naar Oost-Indie, door middel van het stoom schip Limburgwaarvan het vertrek uit Rotter dam op 1 October is bepaald. „Juffrouw Kurzmichel, zei hij, „wilt gij mij een dienst bewijzen?" „O baron, wat slechts in de macht eener fatsoenlijke vrouw „Tot eene onfatsoenlijke zon ik mg niet wenden," viel Frederik in, schoot zijn stoel dichter bij den haren en zag haar onbeschrijfelijk goedig en vriendelijk aan. „De dienst waarom ik u verzoek, is dezeWanneer mijn broeder u ooit mocht vragen aan wien juffrouw Lina haar hart verloren heeft, zeg dan dat is een geheim, en juffrouw Kurzmichel, sterf liever, dan dat gij het hem verraadt. Zweert gij my dat, juffrouw Kurzmiehel „Ik beloof het," zei de groote vrouw, en hief daarbij het hoofd op als een moedig sol daat in een kogelregen: „Belofte is een eed, baron." „Waarom ik dit van u verlang, moet ik u, neem mg niet kwalgk, nu en altijd ver zwijgen." De rentmeesters vrouw antwoordde eenvoudig en edel „Baron, ik behoef het niet te weten." Met ongeveinsde bewondering reikte Frederik haar de hand„Ik geloöt u, gg zijt een brave vrouw!" riep hg uit en stond op, „ik zeg het immers, gg hebt zoo iets iets antieks, juffrouw Knrzmichel, iets Romeinsch." Juffrouw Kurzmichel maakte een dienaresse Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven enz., bestemd om met het genoemde stoomschip te worden verzonden, behooren op 1 October vóór zeven uren 's avonds te Rotterdam aangekomen te zyn. De pokken breiden zich te Amsterdam uit. In Angnstus kwamen 6 gevallen voor en in Septem ber was het getal aangetasten tot 9 gestegen. In Augustus stierf een der lgders en in September ook een. Door burg. en weth. van Brielle was in de ver ordening op het vergunningsrecht volgens de drankwet voorgedragen een artikel luidende „De benoemde schatters en herschatters, als mede hun plaatsvervangers, zyn verplicht, alvorens dienst te doen, in handen van den burgemeester den volgenden eed (belofte) af te leggenIk zweer (beloof) enz., zooals dat in de minis- teriëele circulaire nader is omschreven. Daaraan was toegevoegd een tweede alinea, luidende: „De betrokken personen, die dezen eed of be lofte hebben af te leggen, zgn vry in de kenze van het formulier der eedsaflegging, zonder opgave van redenen, mits zg éen van de twee in de vorige alinea vermelde formulieren („Zoo waarlijk helpe mij God almachtig" of „dat beloof ik") volgen." Door den heer Stemberg werd voorgesteld die tweede alinea te schrappen en in de eerste alinea in te lasschen de woorden „overeenkomstig hnn godsdienstige gezindheid". Nadat de stemmen in de ochtendzitting gestaakt hadden, werd des avonds het amendement niet 6 tegen 4 stemmen aangenomen en het artikel ver worpen, tegen welk laatste ook de beide wet houders stemden. In de September-kroniek van dr. Bronsveld in Waarheid en Vrede lezen we over de Vrije Uni versiteit te Amsterdam: „Met groote belangstelling hebben wg gelezen het verslag van de te Rotterdam gehouden ver gadering van de leden en voorstanders der Ver- eenigingde Vrije Universiteit enz. „Op ons heeft dit verslag den indruk gemaakt alsof de moeiiykheden, welke men ontmoet om het opgevatte plan te doen slagen, grooter bHjfeen te zijn dan men zich had voorgesteld. Duideiyk geconstateerd is het nu, dat „de tonne gouds" door den achtbaren grijzen Elout bij de inwijding der Universiteit op tafel gelegd, geen feestgave was, maar het geheele bedrag van tot dat uur ingekomen giften. Ik spreek van die som niet met geringschatting, maar ik weet, dat de wgze waarop zij werd aangeboden, de gedachte dat zij eene verrassing was, niet buitensloot. Er was en verliet de zaal, het gemoed vol van onstui mige gevoelens. Frederik begaf zich naar de laan achter het slot, waar zgn broeder, zonder hoed, met hevige gebaren op en neder stormde en hem ontving met de woorden „Alles wegen wie is er de schuld van Gijom uwentwil heb ik mijn geluk ver zaakt, mijn geluk en dat van het meisje dat mij zoo onbeschrijfelijk lief had „Dat lief had, ja, ja," herhaalde Fre derik, en hij dacht „Arme kerel!" De buurvrouw met wie de baronnen het meest verkeerden, was de douarière Von Siebert, de eigenares van Perkowits. Deze dame voerde gedurende bijna een halve eeuw den schepter op het goed, dat haar echt genoot haat had nagelaten. Zeer jong weduwe geworden, bewaarde zy steeds haar onafhanke- lgkheid en het aandenken aan haar gemaal. Zij verliet de plaats niet meer waar zij twee jaren met hem gewoönd had en hertrouwde ook niet, ofschoon het haar niet aan gelegenheid daartoe ontbroken had. Perkowits vormde de oosteljjke grens van de be- mêer schijn en onwaarheid bij die plechtigheid. „Dr. Kuyper heeft met alle kracht aangedrongen op meer geld. Hg is inmiddels naar Schotland gegaan, en hoopt van daar niet met ledige handen terug te keeren. Voor het „Christenvolk" in Nederland is zulk een aankloppen in den vreemde, dunkt mg, beschamend en verootmoedigend. Het seminarie te Depok (ofschoon niet wat men noemt gereformeerd) ontving uit ons land bgna drie ton aan kapitaal. Zou men hieruit mogen afleiden dat deze ouderneming, hoewel met al de veer kracht van dr. Kuyper aanbevolen en in exploi tatie gebracht, niet by zonder valt in den geest van ons volk De Christelijke school te Haarlem alleen bezit grooter kapitaal dan de Vrije Uni- versiteit, welke volgens het zeggen van haren eersten rector over eenige millioenen moet kunnen beschikken. „Het verslag boezemde mg eenig medelgden in met den „buitengewonen hoogleeraar" Fabius. Schleiermacher zeide eens, dat een gewoon hoog leeraar niets buitengewoons en een buitengewoon hoogleeraar niets gewoons zegt; maar de hoog leeraar Fabius zegt tot heden niets, daar hg geen toehoorders heeft voor zijn juridische lessen. Ik vernam ook nog niet dat de heeren De Geer, Keu- chenius en Lohman zich hebben aangeboden om een juridische faculteit te vormen. Reeds dit feit doet mij dikwerf vragen is het met deze „universiteit" wel ernst? Waarom zendt ook de heer Nonhebei, die nog onlangs in bet openbaar en opzettelgk de Vrije Universiteit aanbeval, zgn zoon niet naar Amsterdam, maar naar Léiden? Ik noem bier dien geachten leeraar uit Middelburg, omdat hij zich voor genoemde stichting bg anderen zooveel moeite geeft, en hy éen uit velen is. Is de theo logische faculteit te Amsterdam niet schitterend bezet, en welke gereformeerde zon niet willen, dat zgn zoon tot haar lessen door mannen als de heeren Kuyper, Rutgers, Hoedemaker, Dilloo, straks bijgestaan door dr. Woltjer, werd voorbe reid? De heer Nonhebei wacht toch niet tot dat het hospitium gereed is? „Hoe vele studenten telt nu de Vrije Unieer siteit Wat dr. Kuyper uit het Album mededeelt, laat steeds aan duidelgkheid te wenschen over; Er was een tyd, dat er bijna Sof 6 studenten waren. Daar zyn er afgevallen, 8 werden inge schreven bleven zij getrouw Dus hoe vele alumni zijn er nu Die het weet moet het zeggen. „Velen zouden gaarne weten aan welke con- fessioneele voorwaarden dr. Wolfjer is gebonden. Ik hoorde verzekeren dat hy volstrekt niet is gebonden geworden door hetgeen art. 2 van de statuten der Vereeniging eischt, namelgk dat zijn ouderwijs zal staan, „geheel en uitsluitend op den grondslag der gereformeerde beginselen." Misschien ontsteekt bij gelegenheid van dr. Woltjer's op treden de Heraut hieromtrent wel eenig licht. zitting der Gemperleins en sprong met een bosch en drie akkers, als even zooveel punten, in het hart van Wlastowitz. Het was een onaangename grensscheiding, die allerlei botsingen tusschen de buren onvermgdelgk maakte. Een omvergereden paal, een scheefgetrokken voor geven zelfs den vreedzaamste aanleiding tot twist en afgunst. Maar het droeg niet weinig bij tot veraangena ming van den omgang en tot verhooging der wederzgdsche achting. De douairière was een levendige vrouw van zeventig jaren. Evenals de markiezin Dudevant, met wie Lodewgk haar gaarne vergeleek, vreesde zij niets zoozeer dan verveling; bepaalde de waarde der menschen naar de mate der hulde die zg haar brachten en eischte van iedereen volle waardeering van haar niet alle- daagsch verstand. Daarentegen was zij, in tegen stelling met haar beroemd evenbeeld, licht te vermakenzij wist ook een middelmatige grap te genieten en bekommerde zich. in het minst niet over de ergernis dergenen op wiens kosten die gemaakt werd. Zij liet zich over het algemeen weinig in met de gevoelens van anderen en had nog de ouderwetsche beschouwing dat „een goed mensch" slechts eene beleefde uitdrukking voor „domkop" was./ IndeoogenvaU mevrouw Yon Siebert die gewoon was ook in landbouwkundige vragen als het orakel van de buurt beschouwd te worden, waren dé „jonge Gemperleins" tallentvolle dillettantea, Zij

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1