Réclames. Geneeskundige brieyen. Handelsberichten. De Iersohe landquaestie op het tooneel. III. Hemorrhoïden. Graanmarkten enz. Prezen van Effecten. gericht. Zij doet, meenen wij, het nationale en algemeene karakter der feestviering beide tot hnn recht komen. „Het geldt hier, zoo begon de redenaar, geen bloote hulde door vrienden aan een vriend, door fraaie letteren aan een uitstekend schrijver gebracht, maar tevens de verheerlijking van een verheven sociaal grondbeginsel door een ganschen volksstam, die, beseffend dat zijn bestaan af hangt van zijne zelfstandige ontwikkeling in eigen taal en zeden, bij deze gelegenheid zich boven allen partijgeest verheft, en over zijne grenzen heenblikt, om, in het aanschijn der beschaafde wereld, zijn wil en levenskracht te bevestigen." Na een overzicht, in groote trekken, der gs- schiedenis van den Vlaamschen stam tot op het oogenblik van de beweging, tot welke Willems en de andere jonge Flaminganten den stoot gaven, ging de heer Van Driessche aldus voort „Eenige jonge, wakkere mannen, met Conscience aan het hoofd, stonden op „Men schreefmen sprak 1 „De vaderlandsche letterkunde was herboren en de Vlaamsche beweging in werking gebracht. „Doch de strijd zou lang en hardnekkig wezen. „Want de vraag deed zich voorzou het volk, dat onder opvolgende overheerschingen zijne taal verleerd had, het geschrevene lezen Zou het volk, dat, voor alle staatslevens in slaap gewiegd, onverschiiig geworden was, naar het gesprokene luisteren „Hier treedt onze feestheld zijne glorierijke loopbaan in. Of het volk zou lezen en luisteren, kon bloot afhangen van hetgeen men schrij ven en spreken zou. En, het behoeft heden voor niemand betoog, Conscience heeft eerst het volk tot lezen verleid; Conscience heeft eerst het volk tot luisteren gedwongen. „De Leeuw van Vlaanderen verscheen. Dit meesterstuk bracht als een electrieke schok in Ylaamsch-België te weeg. De Vlaming die, sinds lang zijner vroegere grootheid onbewust, ook zijne eigene kracht betwijfelde, leerde er de helden daden zijner vaderen kennen en bewonderen Nimmer heeft een boek dieper indruk op ons volk gemaakt, heilzamer invloed uitgeoefend. „Ons volk aldus tot een nieuw, tot een zelf standig leven opgewekt, moest ook tot zijne eigenaardige, zijne eenvoudige, zuivere zeden terug worden gebracht. „Dit zou geschieden met eene aanzienlijke reeks huiselijke tafereelen, trouwe weerspiegelingen van den Vlaamschen volksaard, waarbij immer in geleidelijken, naar de natuur afgezienen trant, het ons eigene verheerlijkt en het wutte vreemde gegispt wordt, waar de dengd zich met verlokkende kleuren, en de ondeugd onder terugstootende vormen vertoont. Van welken schrijver kan zoo te recht als van Conscience getnigd worden„hij heeft niemand bedorven, maar allen verbeterd." „Aan zulken voortreffelijken, heilzamen arbeid wijdt onze groote man bjjna eene halve eeuw zijne onvermoeibare werkzaamheid, zijn immer scheppend vernuft, leverden, ten nutte zijner taalgenooten en ter bewondering der letterwereld, honderd boekdoelen, allen van degelijken en deugdelijken inhoud, allen uit dezelfde edele ziel gevloeid, allen met hetzelfde volks- en vader landslievend hart opgevat, allen met denzelfden helderen geest bewerkt, 't zjj ze uit de geschie denis of uit de verbeelding geput zijn, of tot de welsprekendheid behopren. „Die onwaardeerbare schat, o, mijne taalgenooten! is de onzeConscience heeft hem den Dietscheu volke uit edelmoedigheid en liefde geschonken, tot pand onzer zelfstandige volkswaarde, voor heden en voor de toekomst! „Voorzeker hebben, in deze laatste tijden, in Belgiö tal van verdienstelijke mannen geijverd; op geen tijdstip hunner geschiedenis kunnen de Vla mingen erop roemen een zoo groot getal verdiens telijke, ja uitstekende proza schrijvers en dichters, schilders en toonzetters te hebben voortgebracht, Gewis hebben onze algemeene en krachtdadige protesten tegen de miskenning onzer taalrechten krachtdadig meêgeholpen om den wetgever, éen voor Óen, de herstelling onzer grieven af te persen; maar mocht de staatsman vooreerst die protesten als bloote opborrelingen van ongegronde misnoegd heid, of als persoonlijke propaganda beschouwen,— tegen den plechtig uitgedrukten wil van het door Conscience verdietsohte volk, kon hjj niet langer verzet inbrengen, zonder zich tot een verblinden partijganger te verlagen 1 „Aan geen ernstig mensch ontsnapt het thans, dat het de stellig en plechtig uitgedrukte wil van het Vlaamsche volk is, in en door zijne eigen taal ontwikkeld te worden; met en door ziju eigen zeden zijne grootheid en voorspoed te bewerken; ja, als vroeger, door kunst en nijver heid aan het hoofd der beschaafde volkeren te staan 1" Terwijl vóór enkele dagen in de vergaderingen der Iersohe nationale conventie priesters, staats lieden en boeren de wraak des hemels inriepen over de grondeigenaars en de Engelsche heer schappij in Ierland, werd in Queen's Theatre te Dublin dezelfde zaak op eene andere, maar niet minder krachtige wjjie bepleit. Een stuk, Home ruit betiteld, werd voor de 350e maal onder pnstuimigen bij ral des volks opgevoerd. Parterre en galerij speelden medezij juichten de Iersche patriotten toe, als zij op de planken versohenen, terwijl zij den gehaten Engelschman met scheld woorden begroetten. De opgang van dit stuk bewijst dat het den Ieren uit het hart is gegrepen, en wij willen aan de hand van een berichtgever der Köln. Zg den inhoud weergeven, wijl die op menige zijde der Iersche quaestie eenig licht laat vallen. De donnée is de landqnaestie zooals die door het volk wordt opgevat. De grondeigenaar is uit zich zelve goed en welwillend, en als hij maar in Ierland woonde, zou hij zijne pachters wel be grijpen. Doch hij verteert zijn geld in Engeland en laat zijne pachters, voor wie hij jegens God verantwoordelijk is, over aan een gewetenloozen rentmeester, die alleen ten doel heeft zich zeiven en zijn meester te verrijken ten koste van den armeu boer. Komt er wanoogst, treffen den boer zware rampen in zijn huisgezin, het doet er niets toe: de pacht wordt ingevorderd, en blijft de betaling uit, dan wordt de pachter uit huis en hof gezet, en hij kan naar Amerika gaan of gaan bedelen. Dan raakt hij vertwijfeldhij drukt het geweer aan de wang, trekt af, en de grondeige naar of de rentmeester betalen zijn woede met het leven. Al deze elementen zijn in het stuk vereenigd. De grondeigenaar, sir Eutiace Lazonby, lord Thriftlesg, is een jong man, die met zijne jonge Engelsche vrouw zijne Iersohe goederen komt bezoeken. Zij is eene weinig natuurlijke vrouw, die zich hare hetere opwellingen schaamt, en altijd de gedachte voor den geest heeft wat zullen mijne kennissen in St. James-Square daarvan zeggen Dan komt de rentmeester, Kirwan Co- stello, evenzeer gehaat en verfoeid als zijn klerk, Peerie Koefe, die een cattte-haclt wordt genoemd, dat is iemand die, zonder laagheden te ontzien, alles wacht van de op het Duhlinsche kasteel gezetelde regeering. Het drietal wordt aangevuld door den deurwaarder Darby Eogan, die altjjd bereid gevonden wordt een „eerlijken" stuiver te verdienen. Daartegenover staan de eerlijken pachter Gerald O'Shea de laatste loot van een ond Iersch geslacht, zijne zuster Mureen 0}Shea> een braaf meisje dat na den dood zijner vrouw zijne huishouding bestuurt, en eindelijk de hoofd figuur van het stuk, de ketellapper Shaun-na-gow, in wien de schrij ver alle goede eigenschappen van het Iersche volk heeft neergelegd en dien hij als helper in den nood laat optreden. Altijd vroolijk, altijd eerlijk, tevreden en dienstvaardig, is zijn hoogste ideaal een bord kool met spek en aardappelen en een droppel whiskey erbijhij heeft grooten eerbied voor het varken en zou daarvoor de beste kamer van bet huis willen inrichten; „want, zegt hij, wie staat hooger dan die de pacht verdient Natuurlijk haat bij den rentmeester en zijn klerk, en waar deze hunne netten uitspannen, komt hij met zijn ezel aange reden om ze te vernielen. Het stuk, dat in West-Galway speelt, vangt aan iD het kantoor van den rentmeester. Het is betaal dag de boeren brengen het geld voor de pacht en betalen onder verwenschingen aan het adres van den hardvochtigen grondeigenaar. Eindelijk komt Gerald O'Shea hg heeft het geld niet en vraagt om uitstel. Zijne vrouw is gestorven, zijn kind is ziek, en de laatste koe is verkocht. Zoo wel de rentmeester als de klerk geven hem een honend antwoord. Gerald herhaalt zijn verzoek. Geslachten op geslachten lang hebben zijne voorouders de hoeve beboerdtoen zij haar namen, was het land ledig en onontgonnen, en zg hebben het in eene vruohtbare hoeve veranderd. Wel ging door hun arbeid steeds do pachtprijs naar boven, zoodat het werk den landheer en niet den arbeider ten goede kwammaar daarom vraagt Gerald nu in zijne moeielijke omstandig heden met te meer vertrouwen eenige toegevend heid. Vergeefs echter; wordt de pacht niet op een bepaalden dag betaald, dan wordt Gerald aan den dijk gezet. Hij wordt woedend en spreekt trotsch van den storm die woedt boven de hoofden der grondeigenaars en van Rory of the hills, die zulke mishandeling wreekt. Iets later ontdekt de klerk een biljet op de deur van het huis, afkom stig van Rory, die altijd waarschuwt vóór hij doodt. Costello wordt in dat biljet tot toege vendheid aangemaand, of anders met den dood bedreigd. Woedend werpt hg het papier weg, zeggende: Wg zullen eens zien wie sterker is, Rory of de Engelsche regeering. Spoedig daarop ontvangt hg een bezoek van de zuster des pachters, Mureen O'Sheazij vindt den klerk alleen, die op haar verliefd is en hare wederliefde met het kwijtschelden der schuld van haren broeder wil koopen. Zij stoot den walge- hjken bloedzuiger trotsch van zich afhij wil geweld gebruiken, maar opeens komt de ketel, lapper binnen, die Mureen uit de handen van Keefe bevrijd en dezen een pak slagen toedient. Zoo blijft hg in het gansche stuk de deels reddende, deels wrekende rol spelen van de oud- Iersche ridderlijkheid. Kort daarna vinden wij hem bij lord Thriftless, waar hij door de goede gunsteD eener kamenier van mevrouw eene aanstelling als bediende heeft gekregen en er blijft, niettegenstaande hij den naam van lady Tunis Lauonby aanhoudend ver minkt tot Useless Lazybone (nuttelooze luibeen). Over een enkele onwaarschijniykheid in bet stuk moeten we weten heen te stappen. De rentmeester voert intusscken zijne bedreiging tegen den armen pachter uit, wijl hg tegen, Gerald een ouden wrok koestert. Met zgn klerk, wat soldaten en politie komt hg op de hoeve en dringt in de kamer waar zooeven Gerald» kind is ge storven. Mureen werpt zich smeekend aan zijne voeten, dooh Gerald doet haar opstaan. „Sta op, gij zijt beter dan deze schurken I" waarbg hij, doelende op het land verbond als feitelijke verte genwoordiger van het recht, de woorden voegt „Niet door samenzwering, maar door aaneenslui ting zullen wij zegevieren." De politie wil haar werk gaan doen, maar een aantal boeren stormen binnen, met geweren, knuppels en mestvorken ge wapend; de ketellapper is aan hun hoofd en zij jagen do gewapende macht alras de deur uit. Maar daar mede is Gerald niet geholpen. Als een gejaagd hert dwaalt hg door het land, achtervolgd door de politie, die een prys op zgn gevangenneming heeft gesteld. Hg kent geen wet meer dan de wraak. Hg wordt struikroover, maskert zich, valt reizigers op den weg aan en komt zoo eensklaps voor zijn landheer te staan, zg herkennen elkander, en Gerald zegt tot den lord: „Godgaf u de pachters, opdat gij voor hen zorgen zoudt gy echter verkwist tijd en geld in de vermaken van Londen en laat uwe rentmeesters, Ierlands vloek, uw goederen besturen." Sir Eustace is zeer aangedaanhg deelt Gerald medo dat bij Costello reeds heeft ontslagen en roept bij het afscheid weemoedig uit„Welk een schoon eiland zou Ierland zijn, indien het recht met meer ge matigdheid werd toegepast 1" Gerald echter kan hg niet op zijne hoeve terug brengen, want er staat nog steeds een prijs op zijn hoofd. Er schiet niets anders over dan hem reisgeld ta geven om naar een ander land te ontkomen. Mureen en de ketellapper zullen hem het geld brengen. Maar de klerk Keefe heeft van het plan gehoord en gaat met Costello en den deurwaarder Gerald opsporen om hem aan het gerecht over te leveren. Het slot van het stuk geeft ieder lid van dit driemanschap zijne gerechte kastijding. Hat ergste loopt het af met den klerk. Eerst wordt hg in Milady's kamer, waar hg zich verborgen had, door een schoothondje opgespoord en daarop door den ketellapper afgeranseld; later in de bergen, bindt Gerald hem in een zak, en eindaigk valt hij iu een gloeienden oren, waar hij jammerigk omkomt. De deurwaarder krggt on aangenaamheden met Costello en wordt door dezen doodgestokenterwijl Costello zelf door Gerald wordt gewurgd. Telkens als maar politie of sol daten te tooneele komen, worden ze naar den eisoh afgeranseld en mishandeld. Zoo zegeviert de dengd over de ondeugd, de Iersche nationaliteit over de heerschappij der Engeisehe vreemdelingen. Voor het Iersche publiek is dit stuk een groot genot. Iedere vervloeking der grondeigenaars, iedere slag op dan rug van een politiedienaar, doet snaren van sympathie trillen in het gemoed der hoorders. In menig ander land zon men zoo een stuk verbieden. De Engelsche regeeriug doet dat nietag heeft er te veel doorzicht voorwant dergelyke stukken als Home rule werken als eene veiligheidsklep. Wie op de planken den rent meester met zijn klerk en den gehaten deurwaarder behoorlijk gestraft ziet, is voorloopig tevreden. (Prys der plaatsing 30 cent per regel.) De hemorrhoïden, ook aanbeiën genaamd, doen zich in menigvuldige vormen voor, vooral wanneer men op de pijnen Iet, waarover de lijdere klagen. Pijnen en ongemakken ontstaan alle door een opeenhooping van bloed in den endeldarm en in de anus, waar zich kleinere of grootere zwellingen vormen. Zoo zgn het allereerst de deelen, waarop men zit, de schootstreek, het onderlijf, de maag die mede lgden. Vooral worden die personen er door gekweld, die weinig beweging hebben, veel zitten of door andere inspanning een meer dan gewone bloedstrooming naar het onderlijt doen ontstaan. De patient heeft een angstig gevoel, slechten stoelgang, spanning over de maag en het onder lijf, geen eetlust, is opgeblazen en zwaar in het hoofd, enz. Tevens veroorzaakt de pijn, die ontstaat iu den zetel der kwalen, die zich naar- boven uitstrekt over het stuitbeen en den rugge- graat, dat ook de nek en het achterhoofd mede lijden. Zeer veel mensohen lijden aan hemorr hoïden zonder dat ze het weten en meestal worden tegen de genoemde ziekteverschijnselen middelen aangewend, die niet baten, daar ze geen invloed uitoefenen op de hoofdkwaal en niet bij machte zgn genezing aan te brengenhun werking is meestal sterk laxeerend, waardoor de ondeilijfs- organen nog meer verzwakt en in de war gebracht worden. Wel zijn er enkele geneesmiddelen, wier bijzonder gunstige werking by de reeds besproken kwalen is gebleken, die opwekkend op de onder, lijfsorganen werken en ze dwingen tot meerdere werkzaamheid. In 't bijzonder munten daaronder uit de steeds met het beste gevolg aangewende, door den apotheker EIDH. BRANDT te Schaffhamen ver vaardigde Zwitsersche pillen, die men reeds in geheel Oostenrijk kan vinden en die ook hier, evenals overal elders, als een werkelijk onschadelijk en als een in ieders bereik vallend huismiddel burgerrecht verkregen hebben. De heer apotheker L. RIPPING heeft zich voor Middelburg met een depot belast, terwijl dit zeker en zonder pijn werkend geneesmiddel, de Zwitser sche pillen van pen apotheker RICH. BRANDT, in bijna elke goede apotheek in geheel Nederland slechts te verkrygen is in blikken doozen van 50 pillen voor 70 cent en in kleine proefdoosjes van 15 pillen voor 25 cent. Men moet er steeds op letten, dat de doozen voorzien zijn van een rood etiquette met het Zwitsersche kruis en van de handeteekening van den apotheker BRANDT. Rotterdam, 27 Oct. Ter veemarkt van beden waren aangevoerd 1173 runderen; 350 vette, 5 nuchtere kalveren1474schapen; 332 varkens en 244 biggenrunderen 1* qual. 83 2' qual! 663e qual. 47kalveren 1« qual. 100, 2' qual. 80schapen 95 cent. VussraaEn, 23 Oct. Boter per kilogram f 1.35 a i 1.30. Eieren f 4.80 per 104 stuks. Goes, 27 Oct. Tarwe, puike soort, onveran derd, mindere soorten 25 cent lager; rogge en gerst 25 cent lagerbruine boonen 50 cent lager* Berger op Zoom 27 Oct. Boter per stak f 1.15, halve ƒ0.75, eieren per 26 stuks ƒ1.25. Amsterdam! 26 27 8TAATSLBENING EN. Sept. Sept! Nederl. Cert.N. W. Sch. 2J pet. 671 664 dito dito dito. 3 814 80 dito dito dito. 4 103 102f dito Obl. 1878 1000. 4 103 102f BelgiS. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 i 5 951 dito Gondleenning 5 82 J 83 dito dito fl. 500 6 101 f 1014 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 6 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 65f 654 dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. 5 66^j 664 dito April Oct. 5 66 J 66 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 80 Portng.Obl.Btl. 1853/1869. 3 5252f dito dito 1876. 6 102 dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 102} 102 f Rusland. Obl. Hope C. 1793/1815 5 99 98f Cert Inschr. 5' Serie 1854. 6 60 60 ditc dito 6« 1855. 5 824 82} Obligatiën 1862 5 dito 1864 ƒ10005 96 96 dito 1864 1005 94 94 dito 1877 dito5 934 934 dito Oostersche 1' serie. .5 584 dito dito 2« 5 584 384 dito dito 3" 6 58 dito 1872 gecon3. dito. 6 904 904 dito 1873 gecons. dito. 6 91 dito 1850 1" Leening dito. 44 914 dito 1860 2Leening dito. 4} 86f 86-nr dito 1875 gecons. dito 44 81} 814 dito 1880 gecons. dito4 714 714 Cert. Hope C# 1840 4 dito 2*, 3' 4* Leen. 1842/44. 4 63 J 63} Obligatie Leening 1867/69. 4 79 79 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 40f Spanje. Obl. Buit. 1867/76. 1 264 26| aito dito 1876 2 464 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 254 254 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 154 lötfr dito dito 1869 6 144 144 Egypte. Obl. Leening 1876 4 744 74f dito dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito 1876 4} 1124 1124 dito dito 1871 5 dito dito 1864 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 1004 dito Leening 1875 5 994 dito 1863 100 44 "T IN D U S TBI EE LE EN FINANCIEEL! ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. aand, pot. -*■ 216 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 11&4 116} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 117} 117 Stoomvaartm. Java Obl. .5 dito Zeeland Aand dito Obl 5 dito gegarand. dito44 t Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. O. H. B. SPOORWEG-LEEN IK GEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 -! dito Maats, tot Expl. van St.-Spw. Aand1174 1174 Ned.Centr sp. Aand f 250. 48* 48 dito gcstcmp. Obl. f 235 74f 74 Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned.Rijn-spw.volget.Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/803 67 564 HongarJJe. Theiss. Spoorw. Aand. fl. 200 WH 106} dito dito Obl Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 52} 524 Oostenrijk. F. O. Sp. Obl. Polen. Wars.-Bromb. Aand. Warschau-Weenen dito. w <«4 Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 dito Hypoth. Obligatiën. 4} 95 9ö dito dito dito 4 ooi Baltische Spoorweg Aand. 8 M4 Od} Chark.-Azow Oblig. 100. 5 914 91& Jelez-Griasi dito Jelez-Orel dito f 1000. 5 924 Kursk.-Cb.-At. Obl. il 100 5 3 95}

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3