Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. ukivïesiteiteh'. Benoemd aan de rijks univer siteit te Groningen mr. P. W. A. Cort van der Linden, commies-griffier van de tweede kamer, tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om onderwijs te geven in de encyclopaedic der rechtswetenschap, de staathuishoudkunde, de statistiek en de staatkundige geschiedenis; tot leeraar aan die universiteit mr. J. A. Teilegen, advocaat en plvv. kantonrechter te Groningen, om onderwys te geven in het Romeinsch recht. pensioenex. Op pensioen gesteld, ton bedrage vaH 1495 's jaars, de kap. van het 4e reg. iuf M. H. J. M. van bon. Onderwijs. Marine en leger, Algemeen Overzicht. Het Conscience-feest. is, voor politie-zaken, in twee ai deelingen plns Seheveningen als derde, gesplitst. Dit is een toestand die gebrekkig toezicht ten gevolge moet hebben. Het schijnt dan ook dat er geen verbetering zal komen, vóórdat men, met uitbreiding van het ager personeel, vooral voor den nachtdienst, een reorganisatie heett ingevoerd, waarbij de hoofd commissaris werkelijk do leiding vaD de zaken erlangt voor de geheele stad. Is dit, met behond van de tegenwoordige titels, niet mogelijk, dan stelle men voor do commissarissen hoofdinspec teurs in de plaats en „onthoofde" den hoofdcom missaris. Dit is geen degradatie die de commis sarissen nopen zou zich terug te trekken en indien zl) het al deden, zon het misschien nog het meest gewenscht zijn om tot een beteren toestand te komen. Men ziet met groote belangstelling de discussies over deze aangelegenheid in den gemeenteraad te gemoet. Het is te wenschen dat men daar nn eens „spijkers met koppen" zal slaan. Al te dikwerf gebeurt dat in de vergaderingen onzer vroede mannen niet. Uit onze korte aanteekeningen over het dier kundig station te Napels blijkt reeds hoezeer in het weekblad D> Natuur (uitgave J. G. Broese te Utrecht) naar actualiteit, de groote zaak voor ieder periodiek geschrift, gestreefd wordt. Dit valt nog meer in 't oog wanneer wij den geheelen inhoud van het jongste nommer nagaan. Wij vinden daarin beschrijvingen en duidelijke af beeldingen o. a. van de snelschryfmachine, door den Italiaan Michela uitgevonden, bij het Italiaan- ■che parlement in gebruik gesteld, in het Fransche beproefd en vermoedelijk bestemd om eenmaal de «nelschrijvers te verdringen. Het is een toestel In den vorm van een klavier met witte en zwarte toetsen, waarvan de hefboomen op loodrechte staafjes werken, welke op eene voortschuivende ■trook papier teekens drukken. Die teekeus stellen de klanken der lettergrepen voor, welke door den bespeler van het klavier worden afge luisterd. Het werktuig heet daarom terecht fono-stenografische machine, d. i. klank-snelschrijf- werktuig. Een geoefend persoon kan hiermede 200 woorden in de minunt opteekenen, hetgeen meer dan noodig is, dewijl de vlugste sprekers slechts 180 woorden uitbrengen. Een strook van een palm lengte bevat een langen volzin; het afgedrukte is, na eene korte oefening, gemakke lijk leesbaar en onduidelijk schrift komt, zoo lang het werktuig in orde is, in 't geheel niet voor. Een ander onderwerp van actueel belang is „de groote komeet van 1881", van welke o. a. wordt medegedeeld dat zij zich op den 19en Juni jl. het „dichtst bij de aarde, namelijk op 41.5 mil- lioen kilometer afstand ervan bevond.De snelheid harer beweging bedroeg 166,516 kilometer in het uur. Volgens de uitkomsten der spectraal-analyae veronderstelt men dat hare kern bestaat uit eene lichtgevende vaste of vloeibare massa, welke echter ook zonnelicht terugkaatst. De kern schijnt omringd nit een nevelachtig omhulsel, dat gloeiende koolwaterstoffen en misschien ook cyaanverbin- dingen bevat, welke gassen onder den invloed der zonnewarmte uit de kern te voorschijn komen, waardoor bet veranderlijke omhulsel en de gol vende pluimen der kern ontstaan. Omtrent den staart weet men niet anders te gissen dan dat deze uit een hoogst fijn verdeelde stof bestaat, die even als de kern, deels eigen deels terugge kaatst licht verspreidt. Dat ook de electrische verschijnselen en werk tuigen in De Natuur een voorname plaats beklee- den, behoeft na al het gezegde, met het oog op de Parijsche electriciteits-tentoonstelling en de algemeene aandacht welke aan het electrische licht geschonken wordt, nanwelijks vermelding. Wij willen er alleen nog bijvoegen dat de afbeel dingen zeer duidelijk blijven en in den tekBt de eischen van een voor het groote publiek bestemd weekblad geenszins uit het oog verloren worden. Onder voorzitterschap van dr. Egeling is te 's Gravenhage de 6e algemeene vergadering der Vereentging voor Lijkverbranding gehouden. Uit het verslag bleek dat 44 leden bedankt en 23 nieuwe zich aangesloten hadden. Het fonds om lijkovens te bouwen, is steeds voor uitgaande; einde 1879 bedroeg het f 10600,02i W. S.; het saldo van het dienstjaar 1880 ad f 1482 zal erin worden gestort. Er werd medegedeeld, dat te Zurich de wette lijke bezwareD, die daar de verbranding tot nn toe in den weg stonden, nit den weg waren geruimd; vandaar dat tot de oprichting van een Siemenschen oven zal worden overgegaan. Op voorstel van het hootdbestuur werd besloten, als blijk van sym pathie aan Zurich f 100 aan te bieden. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dr. J. B. Kan en dr. F. J. Dupont en gekozen dr. J. Rutgers, A. L. H. Ising, dr. J. Teixeira de Mattos, dr. S. Hoogewerff, P. H. Hngenholtz en J. Yoüte Cz De vergadering besloot, dat men het volgende jaar te Zntfen zoude bijeenkomen. m»mtm iii' ...I fiOHUïïkeimes. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan G. H, Rakebeeke, als 2e luit. by het 3e bat. rustende schutterij in Zeeland. Voorts benoemd by die schutterij 3e bat., tot len luit. H. J. de Raad, thans 2e luit.; tot 2en luit. mr. K. Rembges; 4e bat., tot majoor-kotnmandant Bi G. Hammacher, thans le luit.-adj. (Zie laaitio berichten van gisteren.) BELASTntGEK. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Sluis, P. H. Velsen, thans ontv. der reg. g. a. en der dom. te Middelburg. Zie laatste berichten van gisteren.) Benoemd tot ontv. der reg. en dom.te Elburg, J. Caland, thans te Gennep; te Gennep, J. Brune, thans sarnnmerair. Driewegen, 26 Sept. Benoemd tot onder- wyzer aan de openbare lagere school alhier de heer B. Polderman, te Poortugaal. De luit. t/z. 2e kl. D. J. Boom, nit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Vlisslsigen, 27 Sept. Gisteren avond werd onze stad verontrnst door het geroep van brand, waarop een brandspuit en het brandpiket der schutterij uitrukten. Het bleek echter sleet ts een binnenbrand te zijn in een hnis op de Groote Markt, welke spoedig gebluscht was. De heeren fl. C. Bosscha, ingenieur-werk tuigkundige, en J. C. Evers, telegraaf-inspecteur bij de staatsspoorwegen, zijn van wege de Expl. maatschappij afgevaardigd naar de tentoonstelling van eiectriciteit te Parijs, ten einde de vordering dezer wetenschap na te gaan in hare toepassing op het seinstelsel, bij de spoorwegen voor de veiligheid van het verkeer in gebruik. De heer Henri Havard beschrgft in het Handelsblad een zilveren beker van 73 cM. hoogte en 2,65 kg. zwaarte, die zich in 't bezit van den heer C. Seidler, te Nantes bevindt. De beker is meer stevig dan fijn, is vrij lomp en, naar ver houding tot zijne grootte, zeer zwaar en kostbaar. De opschriften luidenOpenining van de nieuwe academy of schouwburg met het spel Gijsbrecht van Am&til in de maant Decembris 1637 en op den voet: Aen Eicolaes van Kampén beJcwaem bouwmeester. Ofschoon dit stuk door sommigen voor namaak aangezien is, houdt de heer Havard het voor echt en vervaardigd door een graveur, die blykens de fout in het woord „opening," niet goed met de taal bekend was. Uit Leeuwarden wordt onder dagteekening van 25 Sept. gemeld: De spoortrein, die heden voormiddag te 9.15 van Harlingen hier moest aankomen, is niet ver van het station, op de brug van de Sneekervaart ontspoord. Er scheen iets aan de brng te haperen, de brugwachter gaf het sein, dat ook door den machinist werd bemerkt, doch het was te laat om den trein te doen stilstaan. Even voorby de brug bad de ontsporing plaats met zoodanig geweld, dat de locomotief kantelde, en ala in den grond geperst werd. De tender wagen, de bagagewagen en de drie voorste wagens werden zwaar beschadigd en meerendeels tegen elkander gedrukt; de beide achterste wagens leden niet zoo erg. Als door een wonder bekwam niemand eenig letsel. Het personeel van de locomotief wist er nog bijtijds af te spriDgen en de reizigers waren in de achterste wagens gezeten. In de aehterste ccupé van het rijtuig, dat op den bagagewagen volgde, zijn de banken nagenoeg geheel tegen elkander gedrukt, zoodat indien er zich meusohen in hadden bevonden, de gevolgen vreeseiyk zouden zijn geweest. Het grootste gedeelte van den trein staat ont spoord op de brug. Alles vertoont, evenals een deel van den weg, een beeld van de grootste verwoesting. De brug is aanmerkeiyk gezakt en zal misschien wel door een geheel nienwe moeten worden vervangen. De reizigers naar en van Harlingen worden tot waar de weg goed is, gevoerd en moeten dan overstappen. De brugwachter aan de brug te Akkrum, waar Dinsdag avond een ongeval met den spoortrein plaats had, is geschorst. Zondag bevatte het officieele blad van het groothertogdom Luxemburg een besluit, waarbij werd opgeheven de bepaling dat de biljetten der Banque nationale wettig betaalmiddel zijn bij de rijkskantoren. Maandag staakte de bank hare betalingen en werd zy in staat van faillissement verklaard. De staat is crediteur voor meer dan twee millioen en de bank had voor een bedrag van by na drie millioen aan biljetten van gering bedrag loopen, welke zich voor een groot deel in handen van werklieden bevinden. De bank wordt als het ware belegerd door houders van biljetten, en het is noodig om haar met de gewa» pende macht te bewaken. In Mooltan, eene belangryke stad van de Engelsch-IndiBche provincie Penschab, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Reeds lang sluimerde er kwaadwilligheid tusschen de Mohamedanen en de Hindoes, welke uitbrak ter gelegenheid van nieuwe Voorschriften omtrent het slachten van vee, De Hindoes verbrandden de moskeeën en de Mohamedanen namen wraak door het vernielen der Hindoe-tempels. Engelsche troepen herstelden de rust, en men meent dat de zaak geen verdere gevolgen zal hebben. Men maakt zich echter in Engeland steeds zeer be vreesd, en niet zonder reden, wanneer het opge wekt godsdienstig gevoel der Hindoe's tot feite lijkheden overslaat. Graaf Campello, de kanunnik van St. Peter, die tot de belijdenis der methodisten is bekeerd, zal eene levensbeschrijving van zichzelve uitgeven, waarin ook de verklaring zal voorkomen dat de schrijver met een aantal andere hooge geestelijken getracht heeft eene hervorming van het pausdom tot stand te brengen en eene vereeniging op te richten teneinde erkenning te verkrygen van het recht der geestelijkheid en van het volk om den paus te verkiezen. De staatkunde van Leo XIII deed echter Campello alle hoop verliezen en bracht hem tot bet besluit om de Roomsche kerk te verlaten en zyn verder leven te wijden aan de verdediging der evangelische waarheid. De koning der Grieken is zijn nieuw grond gebied gaan bezoeken. Zondag ging bij op reis naar Arta, waar hij een paar weken denkt te vertoeven. 's Gravenhage. Benoemd tot leeraar in de beschrijvende meetkunde aan de H. B. S. voor jongens alhier, B. J. H. Haitink, leeraar aan de H. B. S. voor meisjes te Middelburg. Het bericht dat de Transvaalsche volksraad de couventie met de Engelschen heeft verworpen, was gisteren morgen opgenomen in de Standard, doch gisteren namiddag nog niet door een regee- ringstelegram bevestigd. Het is dus mogelijk dat het onjnist is, hoezeer het waarschynlijker kan geacht worden dat het waarheid bevat. Want in den regel zyn de berichten van dezen correspon dent vertrouwbaar geweest, en hij bevindt zich te fort Amiel, naderbij Pretoria dan een der andere beriohtgevers, hetzij van de Londensche dagbladen, hetzy van Reuter. Daarenboven geven sommige uitdrukkingen in de toespraak waarmede de president, de heer Kriiger, de vergadering opende, geen groot denkbeeld van de algemeene tevredenheid der Transvalers met de conventie. „Wy kunnen ons niet vleien met de hoop, zeide het driemanschap bg monde van Paul Kriiger, dat de conventie u in al hare bepalingen tevreden stelt; ons doet ze het niet." Is het bericht juist, dan vangt er weder een tyd van nieuwe verwik kelingen aan, welke moeiiyk ten bate der Trans vaal knnnen zijn, welks bewoners zich dan vrijwillig hebben teruggebracht iu den toestand vóór het begin der onderhandelingen, en het schijnt zeer onzeker of de Engelsche regeering nog tot verdere concessies zal te bewegen zgn. Vóór het bericht echter bevestigd is, hangen de beschouwingen erover in de lacht. De Russische bladen bevatten thans de volledige mededeeling van de nieuwe nkase des keizers. Het is eigenlyk niet meer dan eene samenvoeging en rangschikking van verschillende maatregelen nu en dan tijdens de door nihilisten geschapen troebelen genomen. Tweeërlei staat van beleg wordt ingevoerd. De minste graad, welken wy kleine staat van beleg willen noemen, geeft aan de gouverneurs der provinciën het recht om alle openbare en bijzondere bijeenkomsten te verbieden, zekere handelB-en nij verheidsinstellingen te sluiten en aan bnrgers het verblijf in eene stad gedurende zekeren tijd te ontzeggen. Bovendien knnnen zy de politieke strafprocessen aan den gewonen rechter onttrekken en naar de krijgsradenverwij zen, terwijl zy de openbaarheid der zittingen mogen opheffen. Onder dit stelsel mogen de plaat selijke hoofden van politie en de officieren der gendarmes, zonder hooger administratieve of reehterlgke ambtenaren te raadplegen, ieder die verdacht wordt van politieke misdrgven of van deelneming aan ongeoorloofde genootschappen, gevangen nemen en veertien dagen opgesloten houden, terwijl zg tevens het recht hebben overal huiszoeking en verzegeling te doen. Zijn deze middelen niet voldoende om de orde te bewareD, dan kan een ander stelsel worden afge kondigd, waarbij de gouverneur der provincie den titel van directeur-generaal verkrijgt en voorzien wordt van alle rechten welke een legerbevelhebber in tyd van oorlog toekomen. Die macht kent geen grens. Zulk een gouverneur kan, bijvoorbeeld, volgens de letter der nkase, vaste goederen der burgers in beslag nemen, „wanueer deze zich in het beheer hunner goederen schuldig maken aan eene nalatigheid welke gevaarlijk kan worden voor de openbare orde." Deze gouverneur kan, bij administratief besluit, straffen opleggen tot drie maanden gevangenisstraf en drieduizend roebels boete, zonder dat daarvan eenig beroep mogelgk is. Hy kan alle drukwerk verbieden en alle inrichtingen van onderwys sluiten. Slechts Óen voorrecht, vroeger feitelijk door hen genoten, ontzegt de nienwe nkase aan deze dic tators, namelijk het vervoeren van schuldigen of verdachten naar Siberië, dat vroeger menigmaal by eenvoudigen administratieven maatregel, zonder vorm van proces, geschiedde. Czaar Alexander III heeft verordend dat een afzonderlijk daarvoor Ingesteld rechtscollege oordeelen moet over het lot van de personen welker verbanning door het administratief gezag wordt gevraagd. In deze rechtbank worden twee leden door den minister van jnstitie en twee anderen door den minister van binnenlandsche zaken benoemd terwijl zij slechts verbanning van hoogstens vijf jaren kan uitspreken. Er zijn uitvoerige berichten ontvangen omtTent de overwinning van emir Abdnr Rahman, waaruit blijkt dat zij aan een zijden draadje heeft gehan gen. Donderdag morgen had het gevecht reeds eenigen tijd geduurd. Ayoeb had da regimenten van Kaboel, die bij eene vorige gelegenheid tot hem waren overgeloopen, in de achterhoede ge plaatst, achter meer vertrouwbare troepen. Deze kerels, hetzij met eene gewoonte van verraden behept, hetzij eene oude genegenheid voor hunne vrienden van Kaboel voelende ontwaken, openden eensklaps het vuur op de ruggen der voor hen staande troepen van Ayoeb, die daardoor volkomen in de war geraakten en op de vlncht sloegen. Daarmede was de slag beslist. Kandahar opende zijne poorten voor den over winnaar, eu Ayoeb vluchtte naar Herat, waarheen Abdur Rahman hem denkt te volgen om zyne macht voor goed te vernietigen. De byeenroeping der kamer maakt in Frankrijk de gemoederen nitermate warm. Er heeft zich een gerucht verspreid dat de regeering denkt over den 28en October, terwijl reeds 14 of 15 October de mandaten der nieuwe leden van kracht zijn. „Wat, roepen een aantal bladen nit, wilt gij, zwak ministerie, snel versleten lieden, wilt gij nog twaalf dagen langer zonder de verheven contröle der kamer ons land besturen Quos ego Wegiagen doen wij u toch, maar als ge zoo dictatoriaal handelt, dan wordt ge zonder verwyi op stal gezet." De Parijsche heeren van de uiterste linkerzijde achten het land in gevaar en zullen een manifest aan het volk richten. Een appel au peuple van de lieden die geen harde woorden genoeg hebben voor de Napoleons 1 Het effect is hoogst komisch, maar het drijven is bedroevend. Ter aanvalling van betgeen in ons nommer van gisteren reeds gemeld werd, laten wy hier nog een en ander volgen. De heer H. de Veer sprak by het overhandigen van het prachtige album, door Noord«Nederland's kunstenaars en letterkundigen aangeboden, eenige woorden, die hy met zijne reuzenstem in de klanklooze zaal deed weergalmen. Hij was diep treffend, omdat het diep gevoeld was wat hij zeide: „Wanneer ik van den invloed spreek, dien gij ten goede uitoefent, spreek ik uit eigen ervaring. Ik was nog een opgeschoten jongen toen ik u het eerst las en leerde lief hebben. Gij leerdert my de stroefheid, aan de Noord-Neder- landsche letteren al te eigen, afleggen. Later las ik u voor in mijn huiselijken kring aan vrouw en kinderen, die u leerden beminnen zooals ik het lang reeds deed. Wij staan hier, een klein comité dat Noord-Nederland vertegenwoordigtmaar duizenden ginds als hier achten in u den grooten sehrijver, den braven man." Na Couscience 's antwoord was het de benrt van den beer Hnbrecht, die den feestvierende in naam van Z. M. den koning der Nederlanden de gouden medaille van verdienste voor Knnst en Wetenschappen overhandigde met een passende toespraak. Na dezen was de dichter Jan van Beers aan het woord, die aan het hoofd der afgevaar digden van den Antwerpschen gemeenteraad Gonicience verwelkomde in naam zyner moeder stad. In zijne redevoering deelde hg een Zaterdag geucmen besluit van den gemeenteraad mede, waarby Antwerpen, den door Conscience verrichten arbeid tot verheffing van den nationalen geest en tot veredeling van zijne medeburgers erkeunende, en trotsch op den roem, waarmede hij zijne ge boortestad overladen heeft, besluit hem een stand beeld op te richten op het Jezuïeten plein, dit plein te herdoopen in Conscience-plein, eene op dat plein uitloopende straat Leeuw van Vlaanderen- straat te noemen en een marmeren gedenksteen te plaatsen in het huis waarin de schrijver werd geboren. Diep ontroerd omarmde Conscience zijn ouden vriend, en een treffend Bchoawspel mocht het heeten, Vlaanderens twee grootste letterkundigen aldus broederlijk omstrengeld te zien. Conscience verzocht dat eerst na zijn dood zijn standbeeld verrijzen zou, indien men hem zooveel eer waar dig achtte. Voegen wij er nog by, dat het besluit van den gemeenteraad van Antwerpen op een groot blad perkament der Plantynsche drukkery gedrukt was in statigen tekst met gekleurde hoofdletters. Iu onze Laatste Beriehten zeiden wij gisteren dat de Leidsche academie aan Conscience den titel van doctor honoris causa bood. Dit berustte op eene vergissing. De te Leiden gevestigde Nederlandsche Maatschappij van Letterkunde be noemde den jubilaris tot haar eerelid. Ten slotte geven wy hier nog plaats aan een gedeelte der rede, door den heer Van Driessohe, voorzitter van bet feest-comité, tot Conscience

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2