Laatste Berichten. t Gemengde Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen* 26 September des morgens te 8 uren. zzw zw z w w zo zo z w NNW W stil 11 --11 --13 --16 --12 -- 9 --12 13 Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Het Oonscieiice-feest. De directeur van het kabinet des konings be tuigt in de Staats-Couraninamens den koning, Z. M. bijzonderen dank aan autoriteiten, colleges en particulieren, die aan Z. M. adressen van rouwbeklag bebben aangeboden wegens het over igden van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen. Bij kon. besluit is eene wijziging gebracht in het besluit betreffende de openstelling der kantoren van de hypotheken en het kadaster voor het publiek, ten gevolge waarvan die kantoren, behalve des Zondags, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren moeten geopend zijn. De audiëntie van den minister van marine zal aanstaanden Vrijdag niet plaats hebben. xotarissek. Beuoeccd tot notaris teCnlenborg, arr. Tiel, J. G. Moorrees, candidaat-notaris te Delft; te Zutfen F. M, Graevestein van Heijst, notaris te Almelo; te Lochem, arr. Zutfen, A. A. D. E. Hooglandt, notaris te Enschedéte Arnhem J. W. Tulleken en C. F. P. Bohtlingk, beiden candidaat-notaris aldaar. okdbrwijs. Benoemd tot leeraar aan de E. H. B. S. te Leeuwarden J. Bubberman, thans leeraar aan de E. H. B. S. te Heerenveen. ridderorde*. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw J. A. de Gelder, hoofdingenieur, chef van den dienst der Bata- viasohe havenwerken. coirsuXiS. H. Marshall, benoemd tot consul der Nederlanden te Barcelona, is als zoodanig door de Spaansche regeering erkend. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, na verdediging van stellingen, de heer E. J. W. G. Snijder van Wissenkerke, geb. te Middelburg. Hl» Veere, 26 Sept. De oandidaat C. Steketée heeft het beroep naar de Chr. gerei gemeente alhier aangenomen. - Heden middag is een knaapje in de kaai aan den Nieuwe Haven alhier gevallen. Een in da nabijheid wonend persoon, die zich gekleed te water begaf, had het genoegen den knaap te redden. In den laatsten tijd werden voortdurend klachten vernomen dat uit boomgaarden onder deze gemeente en ook in omliggende dorpen, in den regel 's nachts, frnit van de boomen gestolen werd. Gisteren namiddag werd door den bewoner van eene hofstede op den Segeersweg alhier een der dieven op heeter daad betrapt. Diezelfde persoon is gisteren avond door de politie aange houden, wijl hij een zak appelen droeg. In zijne woning heeft men eene hoeveelheid beste appelen en peren ontdekt, die den schijn, dat hg ook schuldig is aan de andere diefstallen, vermeerderen. De aangehoudene is iemand van rijpen leeftijd en J. de E. genaamd. Hij woont te Middelburg. Onder de onderofficieren, die bij de begra fenis van Z. K. H. prins Frederik het lijk droegen, bevond zich ook de opperstuurman der marine J. Hobein, van Vlitningen. De Boll. Spoorw gmaaUchappij is in onder handeling met het gemeentebestuur van Rotterdam over plannen tot bebouwing van het voormalige stationsterrein en daaraan liggende grondeD. Aan de spoorwegmaatschappij moet tot voorwaarde zQn gesteld, dat er een breede straat zal komen van de Kruiskade naar het Stationsplein. Het benoodigde kapitaal voor het kanaal Koevorden—Nienw-Amsterdam is volteekend. Op eene te Koevorden gehouden vergadering zijn de statuten vastgesteld en directeuren benoemd. Het kanaal zal genoemd worden Stieltjeskanaal". Zeer waarschijnlijk wordt nog dezen herfst met het graven begonnen. Zaterdag middag werd in tegenwoordigheid van de ingenienrs, de laatste der bijna 9000 palen ingeheid voor de fnndeering van het centraal station te Amsterdam. Het werk, dat 1 Juni 1882 opgeleverd zou moeten worden, is zoover gevorderd, dat dit reeds tegen 1 November a. zal kunnen geschieden. De sluiting van het badseizoen te Scheve- ningen is bepaald op den ben October a. De op brengst der baden is ongeveer /6000 minder dan verleden jaar. Tweede kamer. De minister van financiën diende heden de staatsbegrooting in met de ge wone millioenen-rede, welke de heer Yan Lijnden geheel uit het hoofd voordroeg. Uit die rede blijkt dat de ongedekte tekorten tot en met 1881 13$ millioen bedragen, waarbij voor 1881, behalve de reeds toegestane uitgaven, wordt gerekend op 6 ton voor de overneming Tan het Noordzeekanaal. Voor 1882 is de raming der uitgaven 128$ mil lioen, waaronder 1$ millioen voor den Rotter- damschen waterweg, 14 millioen voor spoorwegen en 2 millioen voor het vestingstelsel. Meer wordt aangevraagdo. a. g 87,000 voor medische politie, 5 ton voor lager onder wijs, f 78,000 voor kuns ten en wetenschappen, 1$ millioen voor het depar tement van waterstaat, waaronder f 36,900 voor de oprichting van een zoölogisch station, 4 ton voor uitbreiding van het postwezen, 75,000 voor telegrafie. De middelen worden geraamd op f 106,664,550, met een memoriepost voor de Indi sche bijdrage. Het tekort over 1882 bedraagt dns 23 millioen, met inbegrip der overneming van het Noordzeekanaal. Dat tekort daalt na aftrek fier buitengewone uitgaven tot ongeveer 6 mil lioen en na aftrek der gewone besparing van 2 millioen op de uitgaven, tot ongeveer 4 mil lioen, die vermoedelijk gedekt zullen worden door de stijging der middelen. De buitengewone uitgaven kunnen door leening gedekt worden. Daaronder rangschikt de minister de uitgaven voor het Eijnkanaal, den Eotterdam- a^hen waterweg, de voltooiing der spoorwegen en van het vestingstelsel. Deze gevoegd bij het ongedekt tekort op het einde van 1881, maken voor de toekomst eene leening noodig van 127 millioen, welke gaandeweg zal worden aangegaan, Maar de toeneming der gewone uitgaven maakt ook versterking der middelen noodig, zoodat op de regeering de plicht rust om pogingen aan te wenden tot vermeerdering der staatsinkomsten, met betere verdeeling der lasten. Inmiddels sluit de begrooting van 1882 met de gebruikelijke aan wijzing op de nitgifte van schatkistbiljetten. Ingekomen zijn uitzonderingswetten voor het heffen van plaatselijke accijnsen door negen ge meenten. Door den heer Veegens wordt, na 34jarige werkzaamheid, eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking als griffier. De voorzitter bracht den aftredenden ambtenaar eene warme hulde, welke door de kamer met eenparige toejuiching bekrach tigd werd. Na debat werd met 51 tegen 5 stemmen beslo ten op een nader te bepalen dag verlof te ver leenen aan den heer Heydenrijck tot het doen zijner interpellatie betreffende den eed. Brussel. Bij de voortzetting van het Cons- cience-feest in de Beurs, sprak de heer Van Dries- sche zijn onden vriend hartelijk toe, de Vlaamscbe beweging herdenkende, waarin beiden samen hebben gearbeid. Gevaerts'i koor Gij zijt ons lief! werd levendig toegejuicht, evenals Dichterslied van Pierre Benoït, gezongen door mevrouw De Give- Ledelier. De heer Alberdingk Thyin reikte Cons cience het Noord-Nederlandsche album over, Jan van Beers een adres van den Antwerpschen gemeenteraad, en de afgevaardigde der Leidsche academie het diploma van doctor honoris causa. Het tegen den avond aangekondigde volkscon eert moest wegens den stortregen worden nitgesteld, De gemeente Brussel gaf des avonds een raout, waar de schepen Buiswaarnemend burgemeester, den jubilaris in het Ylaamscb toesprak, wijzende op hetgeen door de Vlaamsche beweging reeds is bereikt en op het deel dat Conscience in die uit komsten toekomt. Hij noemde hem als den ver. losser van het Vlaamsche volk, die het in zijn eigen taal goede woorden had gebracht, aanmoe diging en troost, en vooral het vaste vertrouwen in zijne grootheid en zijne macht. Conscience antwoordde met te wijzen op de broederschap die Vlamingen en Walen verbindt, welke vooral te Brnssel elkander de hand reiken. Eene lofrede op Brussel besloot zijne welsprekende rede. Londen. Ayoub-khan is geslagen; de emir is Kandahar binnengerukt en is voornemens om naar Herat te marcheeren. De Standard meldt dat de Volksraad in Trans vaal zijne goedkeuring aan de conventie geweigerd heeft. rucur 9 BB PLAATSE*. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand luoht. Tem pera tuur. Cete. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 3.5 3.1 2.6 2.7 3.4 2.9 7.4 4.9 4.8 8.3 3.5 4.1 3.8 4.3 3.9 3.0 3.2 10.4 7.1 Z Z Z O ZO ZW Z 3 0 0 2 1 3 3 1 4 3 3 2 3 1 3 0 1 2 4- betr. betr. mist. z. bew betr. bew. 1. bew. bew. z. bew. I. bew, 1. bew. 1. bew. bew. betr. regen betr. z.bew. helder 1. bew. 1- 6 -- 6 -- 6 -- 7 --14 --13 --16 17 10 6 10 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 0.9 H. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 24 Sept. 'sav. 11 n. 53 gr. 25 'smorg. 8 u. 53 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 5 n. 57 gr. 'sav. 11 u. 56 gr. 26 's morg. 8 u. 60 gr. 'smidd. 1 u. 63gr. 'sav. 5 u. 62 gr. F. Van 18 tot 25 September 1881. Middelburg. Ondertrouwd P. Koster, jm. 29 j. met J. H. Brandt, jd. 28 j. C. A. de Keijzer, jm. 26 j. met S. Perre, jd. 23 j. Bevallen E. Jongepier, geb. Eoskam, z. C. Moens, geb. de Rijk, d. P. J, Stenger, geb. van Dorst, d. A. M. Danielse, geb. Flipse, z. F. Kamer- mans, geb. Koppejan, z« M. C. Denevers, geb. Lavialle, z. S. J. Bak, geb. Mersie, z. J. L Wolf, geb. Pijl, d. J, Julianus, geb. Huijgens, z. M. van Houte, geb. Smoor, d. (levenl.) C. J. de Rijcke, geb. van Puffelen, z. (levenl.) E. van Houten, geb. Meeuse, d (levenl.) Overleden: J. M. Vroijland, jd. 85 j.H. Ingelse, z. 1 m. H. W. Akkenaar, z. 5$ m. C. Huijsman, vrouw van J. Nieuwmaar, 70 j. C. E. Lang, jd. 87 j. H. J. Jenting, z. 4$ m. J. M. Pistoor, vrouw van J. van Fraaijenhove, 66 j. Van 17 tot 24 September 1881. VLissinge». Gehuwd: L. C. W. Defiae, jm. 26 j. met G. A. Verkuijl Quakkelaar. Bevallen: C. L. Callier, geb. Langerock, z. A. M. Koppejan, geb. de Visser, z. J. T. Som- meling, geb. Koenraads, z. P. E. Brand, geb. van den Broeke, d. C. B. Pauli, geb. Michaelsen, d. M. C. Kekkers, geb. Kottier, z. Overleden: W. de Wolf, z. 5 m. J. A.Sohier, z. 3 m. G. H. Standaart, z. 7 m. P. J. Schout, z. 1 j. Goes. Bevallen: P. van der Does, geb. Hoo- gesteger, z. D. Hollestelle, geb. Schipper, z. F Lnijks, geb. Hengstmengel, z. Zierikzee. BevallenA. P. Glindt, geb. Bok stel, s. A. Hoeder, geb. Wegter, z. H. Buijze, geb. Jonker, d. M. Kleppe, geb. Berrevoets, z. G. Ge luk, geb. van der Weijde, d. Overleden: W. J. Zoon, d. 3 m. N. van den Houten, d.[2 j, L. G. Lam i ers, d. 3 j. A. Kraaf, man van C. J. Snouck, 84 j. C. A. Ermerins, wed*, van mr. N. G. van Ysselsteijn, 89 j. Als het waar is, dat de politiek mannen eischt die hunne zenuwen in behoorlijk bedwang kannen houden, dan zijn sommige Fransche kamerleden bitter slechte staatslieden. Van die zenuwach tigheid heeft zich weder een aardig voorbeeld voorgedaan. Het nieuwe kamerlid voor St. Denis, de heer Delattre, een radikaal, heeft eenige dagen geleden een briefje aan den heer Louis Blanc geschreven of deze het niet noodig zou achten dat er op de regeering, vooral in zake Tunis en Algiers, een parlementair oogje werd gehouden, en of het daarom niet raadzaam Was dat de leden der uiterste linkerzijde eens zouden bijeenkomen om over het landsbelang te praten. Het plan vond bijval, en Vrijdag middag kwamen zeventien beeren bij den heer Louis Blanc te zamen. De heer Delattre wilde een officieus onderzoek in stellen naar den staat van zaken aan de noord kust van Afrika door er eene commissie van eenige leden heen te zenden, maar zijn plan vond geen bijval, en men vereenigde zich met het denk beeld van enkele andere heeren om het ministerie in mora te stellen om, met het oog op den on- zekeren stand der zaken, dadelijk de kamers bijeen te roepen. Vijf leden dezer bijeenkomst gingen dadelijk naar den heer Jules Ferry om de boodschap der vergadering aan den minister president over te brengen. De heer Ferry ont ving de heeren beleefd, maar zond ze met een kluitje in het riet. Ht) zou er den ministerraad over spreken en het verzoek aan den president der repnbliek mededeelen. Wat nog het merk waardigste in deze zaak is, de heeren willen de nieuwe kamer bijeenroepen, terwijl de oude nog tot en met 14 October in functie is. Indien on voorziene omstandigheden de bijeenroeping wen- sehelijk maakten, zon in elk geval de oude kamer nog rechtens in functie zijn. Dan zonden zoowel de heer Delattre, nieuw afgevaardigde voor St. Denis, als de secretaris der vergadering, Camille Pelletan, hunne plaatsen nog door hunne voor gangers bezet vinden. Dit optreden van de heeren Lonis Blanc en zijne jongeren draagt onze sympathie niet weg, wijl Frankrijk wel eens wat rust mag genieten van het parlementaire leven en de zaken iu Tunis niet zoo wanhopig staan dat zij zulk een maat regel wettigen. Doeh het valt niet te ontkennen dat de regeering door hare voortdurend in haar voordeel gekleurde Havas-beriohten en hare aar zelende houding in Tunis eene rechtmatige onte vredenheid heeft gewekt. Deze rechtvaardigt echter niet iedere uiting. Een spoortrein, verleden week uit Tunis naar Gardimaou vertrokken, moest terugkeeren uit vrees van door de inboorlingen te worden ge plunderd. Aanhoudend leest men van strooptoch ten, meestal van geringen omvang, en veilig is het alleen aan de kust, waar Frausohe garnizoe nen zijn. Zaterdag is men te Caïro zaken gaan doen. Bij besluit van den khedive is eeoe nieuwe mili taire regeling afgekondigd en zQn de regimenten, welke het ministerie Eiaz deden vallen, naar ver schillende streken des lands gezonden, als ze althans goedschiks wilden vertrekken. Er zijn verkiezin gen uitgeschreven voor eene vergadering van notabelen, eene proeve van constitutioneele regee ring, reeds onder het bestunr van den khedive Ismael genomen, doch deerlijk mislnkt. Het zal nu nog eenigen tijd duren eer wij de machine weer in werking zien, want de kamer zon eerst in de lente bijeenkomen. Terwijl president Arthur in zijne door ons aangehaalde redevoering zeer duidelijk gezegd heeft dat de bijeenroeping der wetgevende macht hem onnoodig voorkwam, heeft hij nu toch den senaat der Vereenigde Staten opgeroepen tegen 10 October. Het geldt enkel zaken de uitvoe rende macht betreffende, zegt het telegram; er zal dns geen wetgevende arbeid aan de orde worden gesteld. Uit Ierland komen onrustwekkende berichten. De Times bevatte Zaterdag een telegram, waarin gemeld werd dat het landverbond maatregelen nam om de agitatie tegen den agrarischen toe stand, ook zooals die door de landwet is gewij zigd, met kracht voort te zetten. De regeering heeft de wapenen der beide dwangwetten nog in handen en zal ongetwijfeld thans niet meer met zich laten spelen, teneinde de toch reeds sterke oppositie tegen de nieuwe wet niet in de gele genheid te stellen hare werking te bespotten. Inmiddels dringen de boeren in Engeland en Schotland erop aan dat te hunnen beste eene dergelijke regeling ten opzichte der pachten worde getroffen als voor Ierland gebeurde. Zoover zijn wij echter nog niet. Dan zou er onder de Engel- sohe aristocratie een storm opgaan, tegen welken zelfs de heer Gladstone waarschijnlijk niet zou bestand zijn. Engelands beschermeling, emir Abdur Rahman, heeft Donderdag zijn slag geslagen en zijn vijand Ayoeb verdreven uit de buurt van Kandahar. Met achterlating van kanonnen en bagage vlood hij hals over kop naar Herat terug, zoodat Abdur Eahman spoedig meester van Kandahar en daar door van westelijk Afghanistan zal zijn. De oorlog is waarschijnlijk met dit gevecht voorloo- pig geëindigd. De bekende depêches, door het Pesther blad Egyetertes openbaar gemaakt, zijn nog het onder werp van veel spreken en schrijven. De Oosten- rijksche regeering laat onderzoek doen naar de wijze waarop ze in handen van het blad zijn ge komen, maar de redactie bewaart natuurlijk een diep stilzwijgen. Men beweert dat ze by den keizer zyn aange komen in cijferschrift, en de ambtenaar met de ontcyfering belast er den tekBt in letters heeft op geschreven. Daarvan werd voor Z. M. eene copie in het net gemaakt, en het klad geraakte zoek om in handen der redactie van de Eggetertes te komen. Brussel, 25 September 1881. Al steekt ook een Parysch blad den draak met het jubelfeest van Conscience, dat heden ganseh Brussel en België in beweging brengtal wordt daar gezegd dat nogmaals de Belgen botvieren aan hnnne zacht tot navolgen het is niet te loochenen dat het feest van den Vlaamschen volksschrijver een merkwaardige gebeurtenis is, die de geestdrift doet ontwaken van allen die kunst en letteren liefhebben. De katholieken hebben al het mogelijke gedaan om het feest voor hunne zaak te exploiteeren doch laat ik heden niet over politiek spreken en n slechts korteiyk schetsen hoe het toeging op dit vreugde feest van den geest en het talent. Reeds van des morgens vroeg af hadden de treinen uit verschillende richtingen feestgeuooten naar Brussel gebracht. Het was heerlijk weder en reeds lang vóór het vastgestelde uur verza melden de deputaties die aan den optocht moesten deelnemen, zich op den Boulevard d'Anvers. Ér waren er niet minder dan 280, zoodat gy kuut begrijpen dat het eenigeu tijd vorderde om den optocht samen te stellen. De muziek der Guides opende den stoet en werd gevolgd door de feestcommissie, aan welker hoofd de president Stroobant, de vice-presidenten Gassée en Van de Ven en de secretaris Julias Hoste zich bevon den. In hunne nabijheid zag men de Nederland- sche deputatie, de heeren De Veer, Adriaan Bom, Thym, de beeldhouwer Colinet en anderen. De Praagsche universiteit was vertegenwoordigd, en Vlaanderen prijkte in den stoet met ver? schillende genootschappen. West-Vlaanderen ging voorop met zijne zyden banier en dan zag men een waar bosch van ba nieren en wapenborden, die de deelneming aan het feest verkondigden van de Breydel-oommissie, wier president Conscience is, van den Taalbond van Brugge, van rederijkers, sociëteiten, letterkundige kringen, zangmaatschappijen, koraaiveraenigingen van Dix muiden en Kortrijk, uit Gent, uitDender- monde, uit Aalst, uit Limburg eu Brabant, ja vanwaar al niet? De moed om ze allen op te tellen outbreekt mij; het was een optocht van duizenden, in goede orde op de maat van ver schillende muziekkorpsen marcheerende, bewon derd door eene groote volksmenigte, zoowel op de Place des Nations als op de Boulevards. Alle vensters en balkons waren bezet, en tot op de daken zag men de nieuwsgierige menigte. De Antwerpenaars droegen een groot bord met het opschrift: Antwerpen aan zijnen stadgenoot Hendrik Consciencegevolgd door een tweede met de woordenGij zult uw vaderland beminnen, zijn taal en zijnen roemBy na al de vereenigingen zonden bloemtuilen en kransen, met veelkleurige linten getooid. Etterbeek had een zeer gelukkig denkbeeld gehad: het liet den grijzen schrijver een mand bloemen brengen door een zwerm jonge meisjes in het wit gekleed. De Barden van de Senne in blauwe kielen en met stroohoeden op, de Nederduitsche Kring en het Lueaegilde van Leuven, het Mechelsche Gild van den houten kandelaerziedaar nog enkele in het oog loopende namen uit den langen stoet, die tegen half een de woning van den diohter in het Mueeum W terts lereikte. Daar waren in den Pompejaanschen tuin de bevoorrechten vereenigd voor de groote helft

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2