Dinsdag 27 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 26 September. O Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Daiibk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Naar wij vernemen zal bij gunstig weder morgen (Dinsdag) het uitgestelde Floralia-c,on<xct en ▼uurwerk plaats hebben waarvan 's morgens, door aanplakking en omroeping, kennis zal gegeven worden. BlIIand-Bath, 25 Sept. De aardappel-oogst levert in deze streek een vrij goede uitkomst. Van ziekte worden slechts de gewone verschijn selen waargenomen, terwijl de opbrengst bij sommige landlieden 100 H. L. per gemet bedraagt. Vllsslngen, 26 Sept. Per spoor is alhier aangebracht eene te Berlijn vervaardigde ijzeren lichtboei, bestemd om binnen kort door de zorg van den inspecteur over het loodswezen te Vlis- singen, bij wijze van proef, gelegd te worden in plaats der boei van De Wandelaarliggende buiten de Wielingen tegen de droogte van dien naam. Het is een boei van groote afmetingen, ver vaardigd van geslagen ijzer en bevat een hoeveel heid gas, voldoende om gedurende zes weken licht te geven. Sint Maartensdijk, 25 Sept. Als leerlingen aan de inrichting ter opleiding van vrouwelijke verloskundigen te Amsterdam, zijn geplaatst mej. J. E. Steketee, alhier en A. A. Steketee, te Scher- penisse. Tbolen, 26 Sept. De heeren Victor de Stuers en Cuypers hebben op hunne reis door Zeeland ook ons eiland bezocht. Zij hebben o. a. de hervormde kerk te St. Maartensdijk in oogen- schouw genomen en nauwkeurig aanteekening gehouden van wat die kerk bezienswaardigs heeft, De kermis is hier in vollen gang, maar aan vermakelijkheden is zij nog armer dan gewoonlijk. Vereerde vroeger de firma Bakker ons nog al eens met hare comedie-voorstellingen, nu is er niets te zien dan het paardenspel van Blanus en Cohen. Natuurlijk vindt men er ook een paar groote dikke, en kleine dunne menschen, plus een zoogenaamd schietspel. Maar zelfs het gehalte der kramen is minder dan anders. Het aantal kermislustigen is trouwens ook niet groot: mis schien hebben de ongunstige tijden daar de meeste schuld aaD. 's Gravenhage, 26 Sept. Naar wij vernemen zijn opnieuw tnsschen het bestuur van het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen en de directie der Diligentia-oonceiten onderhandelingen geopend, die uitzicht geven op een schikking waardoor de winterconcerten geregeld znllen kunnen plaats hebben. Dinsdag zal de gemeenteraad een voorstel be handelen tot versterking der politie, vooral voor den nachtdienst, met het oog op de talrijke in braken die in den laststen tijd in de stad voorkomen. 's Heer Arendskerke, 24 Sept. Heden avond hield de heer C. de Smit zijn aangekon digde voordracht over zijne opgedane ondervinding in de V ereenigde Staten van Amerika, welke door een talrijk publiek met aandacht werd gehoord. Na een korte beschrijving zijner zeereis ver plaatste hij ons in New-York, voornamelijk in Castle Garden, het groote logement, waar in den tijd van drie dagen 6000 landverhuizers hunnen intrek namen. De toestanden, daar opgemerkt, zijn niet gunstig, vooraf volgens spreker, bij den Hollandschen emigrant, die in het begin weinig moed bezit en moedeloos en tobberig, tot zelfs in het geringste, is. Smit had er gezien, die gedurende de reis en het verblijf in Castle Gar den zich in het geheel niet hadden gewasschen. Later veranderde hun moedeloosheid echter in mannenmoed; dit moet tot eer der Hollanders gezegd wordefi. Herhaalde malen wees de heer De S. erop om toch zoo weinig mogelijk bagage naar Amerika mede te nemen; wijl men voor al die kisten en doozen zooveel overwicht moet betalen. Spreker ïaadt ieder aan om zelfs geen bedden medé te nemen, dewijl het beter is ze ginder aan te schaffen, want onze meeste bedden zijn veel te klein voor de ruime ledikanten die in Amerika worden gebruikt. De verdere reis, die spreker met een emigranten- trein van den Eriespoorweg deed, had voor hem weinig aanlokkelijks. Het gezicht, wanneer men per spoor met bliksemsnelheid alles voorbijvliegt, is niet zeer aangenaam. Slechte boerderijen en ondoordringbare bosschen ziet men bij de vleet. De aanblik wordt beter naarmate men verder komt, vooral in den staat Michigan en het daarin gelegen Kalamazoo. Dit is een dorp, in een heerlijke vallei, met 13.000 inwoners, bet eigen lijke doel der Teis van den heer De S. Daar ziet men goed onderhouden boerderijen. Ook het dorp is zeer net. Straten, wegen en landerijen zijn alle recht en vierkant; de huizen en schuren zijn meestal van hout, wat in dit houtland boven een „brikhuis" is te verkiezen, daar de specie, waar mede een brikhuis wordt gemaakt, veel slechter is dan onze klei. De heer De S. gaf een beschrijving van een Amerikaanschen boer, die veel boschgronden bezit. Stelt u voor, zeide hij, een man met een langen baard, een groote ronde hoed vol builen en gaten, een gescheurde jas en idem broek, en schoenen waar de teenen doorsteken. Dit alles komt omdat de man met geweld zich door zijn bosscben moet heenwerken. De bezittingen van een boer zijn meestal 40, 80 tot 120 acres grond, gedeeltelijk boomgaard, bouwland voor tarwe, maïs, aardappelen en haver, en het overige boschgrond. De opbrengst van zulk een hofstede is gemiddeld 1600 dollars, de uitgaven voor onderhoud van huisgezin enz. p. m. 1000 dollars, zoodat hij 600 dollars in den zak houdt. Spreker gaf eene berekening der opbrengst van elk der hier genoemde producten ook maakte hij een rekening van de inkomsten en uitgaven van een arbeider, die met een batig saldo van 3J dollar per week sloot. Daarentegen sluiten de inkomsten en uitgaven van onze ar beiders, als zij hetzelfde gebruiken als die in Amerika, volgens spreker met een tekort van ƒ5 per week. In Amerika, zeide spreker, is alles vlug, de natuur, de menschen, alles. Een meisje van 16 jaren is daar reeds vrouw en moeder van twee kinderen. De plantengroei is er verbazendhoo rnen, die door drie man niet kunnen omvademd worden, zijn geen zeldzaamheden. Iemand had bij sprekers aankomst juist aard appelen gepoot, toen hij tot hem zeide: „Smitje, daar moet je nog van eten", en werkelijk het was zoo, want na 8 weken waren ze eetbaar. Ook het graan, dat p. m. een voet boven den grond stond toen hij aankwam, stond in dienzelfden tijd in hoopen. Het gras dat 's morgens wordt gemaaid, gaat 's avonds als hooi in de schuur, zoo ook het klaverhooi. Het maaien, binden en laden gaat alles per machinein een oogwenk is een voer geladen en weg, ook het dorschen gaat even vlug. Geheel de oogst is binnen vier dagen schoon in den zak. Tijdens zijn verblijf moest klaverhooi worden gemaaid en daarvoor kwam iemand, die juist eenige weken zitting had gehad in de provinciale staten. Als de heer De S. met dien afgevaar digde een praatje wilde maken kon hij met hem medegaanvan stilhouden was geen sprake, want de man moest dollars verdienen. Ook schetste de heer De Smit den Amerikaan als zeer godsdienstig. Des Zondags werkt niemand, alles gaat naar de kerk en men ziet als het ware niemand op straat. Den bijbel vindt men in alle wagons der spoorwegen; men vindt op de plaats, waar de bij bel staat, in het Engelsch het verzoek om hem op zijn plaats terug te zet ten, zeker een bewijs dat hij wel eens medege nomen en vergeten wórdt hem terug te bezorgen. Ook op politiek gebied is de Amerikaan te huis, ieder is politicus op zijn manier en op de hoogte van wat er omgaat, daar alles couranten leest. Een 12jarigo knaap een courant lezende, is daar geen zeldzaamheid. De Amerikaan zet alles op het spel om uitvin dingen te doen, die wanneer zg slagen, hem dui zenden dollars van wege den staat in den zak doen vloeienmaar Zoo zgn uitvindingen falen is krankzinnigheid geen zeldzaamheid. In een gesticht op een der heuvelen bij Kalamatoo, dat door den heer De Smit werd bezocht, worden zulke krankziunigeu by honderden aangetroffen. De heer De Smit gaf den raad aan ieder die naar Amerika gaat, om toch terstond Amerikaan te worden, want zoo men Hollander blijft en wi - big ven is het vooruitzicht niet schoon. Bij het einde bedankte spreker zijne toehoor ders voor hunne onverdeelde aandacht en een daverende toejuiching bewees dat men met he gehoorde zeer ingenomen was. De SI. Ct. bevat een kon. besluit tot vernieti ging van het besluit van den gemeenteraad van Veere betreffende den verkoop van den aan die gemeente behoorenden beker van Maximiliaan van Bourgondië. Bij dat besluit is overwogen dat bedoelde verguld zilveren beker aan de stad Yeere ten geschenke is gegeven bij een giftbrief van den volgenden inhoud: «Maximiliaan van Bourgoingne, Bidder van de orde van den Gulden Vlieze, Heere van Beveren, van der Veere, van Vlissingen, Brouwershaven, Duvelandt, Tournchem, etc., etc., Admiraal en Kapitein-Generaal van der Zee, Stadthouder van Hollandt, Zeelandt, Vrieslandt en Utreght. Doen te weten, dat, omme die goede affectie, die wij dragende zijn tot onze Stadt en Gemeente van der Veere, hebben wij dezelve Stadt gegonnen en gegeven, gonnen en geven en transporteren nu jegenwoordiglijk in effecte, en uut kragte van dezen onzen jegenwoordigen Brief in reg- ten vrijen Eigendomme, al zulken vergulden kop met een Deksel als ons gekomen is bij Testamente van onzen lieven en beminden Neve en Medebroeder van der Ordene van den Gulden Vlieze, Here Maximiliaan van Egmond, den Grave van Buren, Zaliger Memorien, daar ook zijne wa penen op staanop welken kop staat gewrogt de vanginge van den Hartoge van Saxen in Duitschlandtmits condi tie dat wij alleen daaraan reserveren bet gebruik ons leven lsngk gedurende en anders niet. Ordinerende mits- dezen en willende, dat de Executeurs van Onzen Sterf- huize terstondt na onzen doodt den zeiven vergulden kop leveren in de handen van de Burgemeesters, die alsdan Burgemeesters van der Vere zijn zullendie daarop zul len doen graveren onze wapene, en dien bewaren ter liefde en Memorie van ons tot een eeuwige Gedenkenisse op ter Stadthuis van der Vere, binnen der Stede kiste, den welken zij bezigen zullen als tijdt en stonde wezen zalzonder die tot eeniger tijdt te mogen verkopen, verzetten of belasten in geen der maniereD, in wat zaken dat de Stad zoude mogen bekommert of belost wezen niet uitgesteken, op de verbeurte van denzelfden kop, die in zulken geval weder komen zal aan onzen regten Erfge namen. Gegeven op onzen Huize van Zandenburg, onder onzen Name en zegel van wapene, op Lichtmissen avondt. Anno XVC Een en vijftig a Nativitate. (Was get.) M. V. BOÜEGOINGNE. dat de bedoelde beker derhalve is een gedenkstuk van geschiedkundige waaide en aan de gemeente Yeere alleen gegeven is om hem te bewaren tot bigvende gedachtenis aan den vorst die haar dien schonk dat het algemeen belang niet gedoogt, dat zulke voor de geschiedenis des vaderlands be langrijke gedenkstukken door openbare besturen, aan welker hoede zy zgn toevertrouwd, worden vervreemd en dat dus het vermelde besluit als strijdig met het algemeen belang behoort te worden vernietigd. Bergen op Zoom, 25 Sept. De door bnrg. en weth. aangeboden gemeentebegrooting van Bergen op Zoom voor 1882 is door den raad onveranderd aangenomen. De inkomsten zyn geraamd op 96,625.73, de uitgaven op f 96,573.991, het batig slot op 51.731. Goes, 26 Sept. Aan den gisteren alhier gehouden wedstrijd van boogschutters, die te 2 uren begon en te 5j uur eindigde, namen deel de vereenigingen Oefening en Uitsprnning, van Hansweert, met 3, Concordia, van 's Heerenhoek, met 4, Willem III, van Vlissingen, met 7, de Pauw van Bieselinge, met 2, Jacobu van Beijeren, van Goes, met 13 schutters. Na een kampstrijd tusechen 8 schutters, werd de rozen-medaille behaald door L. de Witte van 's Heerenhoek; terwijl L. de Jonge, mede van 's Heerenhoek, de meeste punten verkreeg. Admiraal De Haes, lid van het hoofdcomité voor de IJszeevaart, heeft een telegram ontvan gen van den kommandant van de Willem Barents uit Hammerfest den 22e dezer. Waar schijnlijk zal het schip tegen half October in het vaderland terug zijn. Het telegram luidt: Alles wel. Tot éen Augustus bij en in het ijs gevaren dat tot achttien myi west van Jngor- straat lag. Matotschkinschare, de straat welke Nova-Zembla in tweëen deelt, gesloten door een ysdam. De Karazee was hier vol ys. Wij plaats ten den gedenksteen op de Oranjeeilanden. IJs in het oosten en noorden verhinderde om de Karazee tc bevaren en hooger te komen dan achtenzeventig graden. Van hier zijn wg den ysrand gevolgd om de west tot 76 graden breedte en 30 lengte. Ik zal drie dagen hier blijven. (get.) VAN BKOEKHUIJZEN. De heer F. G. Lagers, te Maastricht, scbryft aan het Volksblad van Volksonderwijs „We zijn er dan toch gekomen, al heeft het wat lang geduurd. Ik bedoel, dat de burgemeester van Slenacken, wel bekend door zgn verzet tegen den schoolopziener, zgn ontslag bekomen heeft. „Deze daad van de regeering beeft een uitste kenden indruk gemaaktxg heeft veler oog geopend, zg doet de menschen nadenken. „Maar hoe staat het nu met het crucifix in de sehool? De school te Slenacken werd indertijd heropend, en het beeld hing er weer. Sedert heeft men daarvan niets vernomen. Laten er toch geen halve maatregelen genomen worden, die bg slot van rekening het verzet versterken. Het geldt hier een beginsel. „Het eenige wat ultramontania vreestis publiciteit; het eenige waar ultramontania voor buigt, is: krachtsbetoon en volharding." Z. M. de koning en de koningin zullen zich op 1 Oct. weder naar Het Loo begeven. Prinses Hendrik is heden van het huis De Pauw naar Soestdyk vertrokken en prins Albert van Pruisen naar Duitacbland teruggekeerd. Heden of morgen zou de erfgroothertog van Saksen de residentie weder verlaten. De president van het Luxemburgsche Bewind, de heer De Blochausen, en de algemeene secretaris zgn weder vertrokken. Li-Tong Pao, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van den keizer van China bg de hoven van Nederland en Duitschland, en Tscheng-Ki-Tong, militair attaché, zyn met familie en gevolg en vergezeld van dr. Carl T. Krieger, tolk, in de residentie aangekomen en in een bgzondere audiëntie door Z. M. den koning ont vangen om de geloofsbrieven te overhandigen. Het Weekblad van het Begt zegt, by de mede- deeling van het door mr. M. H. Godefroi genomen ontslag als lid der tweede kamer„Over de staatkundige beginselen van den afgetreden volks vertegenwoordiger voegt ons geen oordeel, maar, indien het waar is wat eenmaal een Fransch criticus heeft getuigd: chacun a la now de eon talent, dan zgn wij zeker aan de waarheid getrouw te blijven, wanneer wij verklaren dat het aan weinigen in de Nederlandsche volksvertegenwoor diging zoo als aan hem gegeven was, over alle onderwerpen van rechtsgeleerdheid en wetgeving, die by haar ter sprake kwamen, eene ernstige en krachtige rechtsovertuiging zóo ernstig en krachtig voor te dragen. Het kon dan ook niet anders of groot moest de invloed zijn, dien de heer Godefroi door zyn uitgebreide rechtskennis, groote scherpzinnigheid van oordeel en warme welsprekendheid op de grondvesting van ons staats- en de hervorming van ons burgerlijk recht uitoefendei" Volgens een aan de Daily News gericht telegram is Donderdag de Transvaalsche Volks raad geopendi De president zeide in zyne ope-a ningsrede dat de met Engeland geslotenö vereenkomst het uitvoerend bewind niet had voldaan en by zich niet vleide met de hoop dat zy den Volks raad zou voldoen. Hy was echter verzekerd dat zij geteekend was uit oprechte liefde voor het vaderlandvoor het belang en de welvaart echter van Zuid-Afrika zgn wgzigingen noodig, waarin de Engelsohe regeering, naar de president hoopte^ zal toestemmen. De redenaar legde nadruk op de sympathie' gedurende den strijd betoond door broeders in Vrijstaat, Natal en Kaap-kolonie, evenals in Europa, Amerika en in den boezem van het edelé Engelsehe volk. Ten slotte drong de president bij den Volksraad aan op het verleenen van eenige monopolies om de binnenlandaehe ng verheid të steunen en op het aanwenden van pogingen om het onderwgs te verbeteren. (Zie laatste berichten

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1