t Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. 24 September des morgens te 8 uren. 1 - 7.0 3 - 7.C 1 -13.1 zzo z 3 zo -11.1 1 ZW 1 w z zzw -14.5 Polderbestuur van Walcheren. Algemeen Overzicht. ter en kleindochter, en herleefde door heiden in het derde en vierde geslacht. Boog hem al de last der jaren, het hoofd bleef helder en 't hart bleef jong. Niets deed dan ook zoo spoedigen dood voorzien. Reisvaardig juist, werd hjj opgeroepen tot de reis, waarvan niemand weder keert. Ontroering heving allen. Als een nationale ramp trof deze nieuwe slag ons vorstenhuis. En toch, zouden wij den afgeleefden grijsaard de rust misgunnen? Niet veeleer dankbaar zijn, dat de ge breken van den ouderdom hem werden bespaard, en de doodstrijd verkort? Hij stierf als een Christen, geljjk hij had geleefd. Rust zacht bij uw dooden, grijze vorst! Wij treuren, maar niet als die geen hope hebben. Geëerbiedigd Hoofd van ons zoo zwaar geteisterd vorsten huis 1 Hebt gij opnieuw deze zware taak volbracht, dan geve God, dat, als straks die grafkelder wordt gesloten, deze eeuw hem niet meer opene, maar in de volgende eerst, hier een latere hofprediker voor even hooge jaren en een regeering van een halve eeuw moge danken! Prins van Oranje, dien uw ontslapen oud-oom zoo lief had U wenscht Nederland van harte, met zijn levenskracht ook zijn levensmoed. Wie er treuren in zijn woning, of hier zijn opgekomen uit die woning! de God der vertroosting zij met u en de dankbaarheid voor zoo lang bezit verlichte den rouw over zoo zwaar verlies. Dit trooste ook een bejaarde zuster, die hij steeds tot steun bleef; en zoovelen, hier en elders, die bij liefhad en wel deed; trouwe dienaren ook, in zijn dienst met hem grijs geworden. Zijn nagedachtenis blijft ons, en wy le veren haar over, aan de kinderen onzer kinderen, als van een vorst van Oranje, aan zijnen naam getrouw Fbedebik Aan Vrede Rijk. Vorsten en grooten van eldefs! brengt ook gij iets van dien vrede over in den vreemde, bij het verlaten van dit graf, helaasal te rijk, maar toch de onverbreekbare band van Oranje en Nederland. Broeders, wie en wat gij ook zijtdie vrede des geloofs ga met »ns van de graven, en God zij ons allen in leven en sterven genadig! Amen! 1 1 Aan het Amsterdamach gymnasium is een nieuw vak ingevoerd, waaraan echter geen der leerlingen gedwongen wordt deel te nemen, namelijk de journalistiek. Uit het eerste nnmmer van de Vox Gymnast* blijkt, dat men het ontstaan van dit nieuw orgaan vermoedelijk heeft te danken aan de wet der erfelijkheid. Als „directear-administra- tenr" treedt namelijk op H. HuberKuyper, leerling en „reporter" van de 4e klasse, wiens naam en woonplaats, Frin» Hendrikkade 173, aanduiden, dat by in nanwe betrekking staat tot dr. A. Knyper, den leider van de Standaard, wiens adres geiyklnidend is met het xoóeven genoemde. De vraag, „welke klenr aal nw blad hebben wordt beantwoord met„de klenr der hoop," dat is dns groen. Het blaadje is bestemd „om den leerlingen be lang in te boezemen voor fraaie letteren," tevens „bun gelegenheid te geven zich op historisch, Utterarisch en romantisch gebied te doen kennen," en om verder gymnasiaal nienws te verspreiden. Als staaltje van dit laatste vindt men opgaaf van oorrespondenten in Rijsel en Nenwied, te Leiden, Kampen, Nijmegen, enz. Het gewichtigste nienws in no. 1 is de mede- deeling, dat jl. Zaterdag in een bijeenkomst ten huize van den leeraar dr. H. C. Muller een ver eeniging van leerlingen is opgericht tot beoefening van de fraaie letteren in den rnimsten zin, en tot bevordering der aanslniting tnsschen de klassen. Uit de verdere regeling blijkt, dat een nienw zoogenaamd Dispuutgezelschap is opgerioht, gelijk elke universiteit er telt. Nn de propaedeutisohe stadiën tot het gymnasinm zijn teruggebracht aijn dergelijke vereenigingen zeker daar op haar plaats. (Hbl.) Meltskerke, 23 Sept. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare school alhier, de heer J. Verstelle, vroeger kweekeling aan de rjjks-nor- maalschool te Middelburg. Benoemd tot 2n leeraar in de gymnastiek aan de openbare scholen vooor M. en L. O. te Leiden Pb. De Vries, gymnastiek-onderwijzer te Bolswardte Leeuwarden tot leerares in de dier en plantkunde aan de middelbare school voor meisjes mej. A. M. Will te Leiden en tot leeraar in de natnar- en scheikunde dr. J. Zaaijer Az. te Leeuwarden. Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. ge meente te Gapinge dr. J. H. Gunning J.Hz. te 'b Gravenhage. Beroepen by de herv. gemeente te Diepenveen 0. v. Koetsveld te Oostkapelle. Beroepen tot predikant by de Ned. Herv. gemeente te Biervliet, de heer Mes, candidaat te Utrecht. In twee dagen zy n te 's Gravenpolder 60 hazen geschoten. Dit geschiedde den eersten dag door twee, den tweeden dag door drie personen. De bliksem is Woensdag te Verdun in eene compagnie infanterie geslagen, waardoor éen man werd gedood en vier gewond. Men maakt in de Veieenigde Staten toebe reidselen tot de viering van het honderdjarig feest der capitulatie van lord Corn wallis by York-Town. Den 19en October 1781 werd het Engelsche leger onder Cornwallis omsingeld door de troepen van Washington en gedwongen zich over te geven. De afstammelingen van Lafayette en van andere Fransche officieren, die toen in de gelederen der Amerikanen dienden, zijn uitgenoodigd om het feest by te wonen, York-Town is een klein stadje in Virginië, Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma, gezagv. Jaskivertrok heden morgen te 10 uren naar Batavia. Londen. De Iersche land-liga zal hare agi tatie op groote schaal hervatten. Da Times dringt aan op het nemen van preventieve maatregelen. NAMBN DJSR PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Wind- rieht. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissiagen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathien Biarritz Perpignan Christiaansum Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. -10.8 OZO 2 helder - 10.5 O helder - 9.8 ZO 1 betr. stil betr. ZO betr. 2 helder - 7.2 betr. - 2.0 NW 2 z. bew. -13.2 O 4 helder -15.2 2 helder O 4 betr. - 7.0 NO 3 1. bew. - 5.7 Z betr. - 5.4 stil 0 betr. - 2.2 betr. - 2.9 4 regen - f- 15.8 1 1. bew. -13.8 2 1. bew. ZO 2 1. bew. -- 5 -- 6 -- 8 --11 -11 -- 6 --11 --14 -- 5 -- 6 --'3 -- 8 --13 --13 --16 17 Grootste verschil in Nederlaud 's ochtends 8 urenD. 3.8 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 23 Sept. 'sav. 11 n. 50 gr. 24 's morg. 8 u. 50 gr. 'smldd. 1 57 gr. 'sav. 5 n. 55 gr. F. Vergadering van Zaterdag 24 September. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Tegenwoordig 20 leden. Uit de overgelegde polderrekening over het jaar 1881, in ontvang bedragende 298.275.lli en in uitgaaf 303.876.67 en dns een nadeelig slot van 2601.55$ opleverende, blijkt dat het ge woon dijkgeschot met de afwateringsgelden heeft bedragen 216.650.85, dat voor de gewone werken 107.992.22 en voor de buitengewone werken f 80.284.24J is uitgegeven, dat de straat- en zandwegen 9.547.10 hebben vereischt en dat aan rente en aflossing van schulden 77.395.17J is besteed. Nadat de commissie ad hoe te dezer zake rapport had uitgebracht werd op haar advies de rekening met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van het dagelij ksch bestuur tot versterking van 's polders zeewering, door het maken van buiten- wone werken aan de Noordwatering, teneinde de telkens zich herhalende stormschade te voorkomen. Bp het verslag omtrent dan toestand des polders, in de voorjaarsvergadering uitgebracht, deed het bestuur mededeeling dat gedurende den aigeloopen winter wederom belangrijke schade in de steen glooiingen aan den Westkapelschen zeedijk was ontstaan, en toezegging binnen een niet te lang tydsverloop de noodige voorstellen te doen, ten einde die werken in zoodanigen staat te brengen dat zy volkomen weerBtand kunnen bieden aan den kevigen golfslag bij stormweder op de noord kust van den polder. Om tot dien meer gunstigen en voor de finan ciën voorzeker meer voordeeligen toestand te kunnen geraken, zal het volgens de meening van bestuur, gegrond op de ondervinding, gepaard aan voorloopig onderzoek en gemaakte bereke ningen, noodig zijn in het tienjarig tijdvak 1882— 1891 de volgende werken uit te voeren a. Verhooging der werken aan den Westkapel schen zeedyk over de geheele lengte van dijkpaal 0—38 met gemiddeld 1.00 M. onder eene glooiing van 6 op 1, door bazaltglooiing dik 0.25 a 0.30 c. M. Terwijl toch aan de andere wateringen de ver dedigingswerken, bestaande in steenglooiing en rijsbeslag tot 2.00 a 3,00 M.; aan de Westwate ring op sommige plaatsen tot 4.00 M. H. W. reiken; zijn die werken aan de Noordwatering slechts tot 0.50 a 1.00 M. dat peil van H. W. opgetrokkenzulks op 1.50 a 2.00 M. te brengen is het doel van dit voorstel, teneinde daardoor de telkens wederkeerende schade in de kram werken, met het daarmede gepaard gaande grondverlies te voorkomen. Hierbij moet n0g worden opgemerkt dat de aanvoer vau klei tot aanvulling der ontstane grondverliezen aan den Westkapelschen zeedijk, door den grooteren al« stand waarop die klei moet worden aangevoerd, van lieverlede groote onkosten na zich sleept en bovendien de hoedanigheid der klei in vergelpking met vorige jaren er ook niet op verbeterd is. b. Tusschen dijkpalen 0 en 3 over de geheele lengte van 300 M. ter oppervlakte van 7700 M1 de eteenglooiing voor de helft to vernieuwen en voor de wederhelft te herzetten, e. In de staketten, (dijkpalen 1428), de be staande steenglooiing over de geheele oppervlakte» voor 2/3 te vernieuwen, voor 1/3 met aanwezigen steen te herzetten. Die oppervlakte steenglooiing, 'n welke steeds de meeste schade ontstaat, bedraagt op dit dijksvak ongeveer 50000 M'. d. Van dijkpaal 28, noordwaarts tot dijkpaal 37 over de geheele lengte ter oppervlakte van 18000 M1, do steenglooiing voor de helft te ver. nieuwen, voor de andere helft te herzetten. Te maken het tweede gedeelte bazaltglooiing (1700 M1) te Zontelande, waarmede het rijsbeslag aldaar zal zijn opgeruimd. Het vervangen van de rijspakking te Dom burg door steenglooiing, gedeeltelijk van op dat werk aanwezigen Doornikschen steen, voor een ander gedeelte van nieuw aan te voeren bazalt. g. Het bouwen van 4 paalhoofden aan den Westkapelschen zeedijk, vóór de dijkpalen 3, 27, 34 en 33. h. Het aanleggen van rijshoofden met paalrijen voorzien, tnsschen de strandpalen 47 en 57. Het laatst bestaande hoofd ten oosten van Dombnrg bevindt zich nabij strandpaal 45, en strandpaal 57 tusschen de buitenplaatsen Westhoven en Ber kenbosch. Zooals in vroegere verslagen reeds aangestipt werd, zal de toestand der stranden aldaar, den aanleg dier hoofden onvermijdelijk vorderen. Voor de uitvoering van genoemde werken wordt geraamd 707.000 noodig te zijn, of per jaar met de andere uitgaven 242,860. Daarentegen bedragen de inkomsten met een dijkgeschot van ƒ13.50 eu ƒ5.30 per hectare Dijkgeschot ƒ216,000, diversen, inkomsten van eigendommen aiwateringsgelden enz. ƒ6000, samen ƒ222,000, per jaar zoodat een te kort be staat van 20,860. Dit te kort zon door eene geldleening ad f 200,000 kunnen worden gedekt, waar tegen, naar bet bestnnr meent, wel geen bezwaar kan beslaan, wanneer men in aanmerking neemt dat, te beginnen met 1882, jaarlijks 22,000 van de bestaande schuld zal worden afgelost. Met het oog op die belangrijke aflossing zou eerst na voltooiing der voorgestelde werken (echter in ieder geval na het verstrijken van het genoemde tienjarig tijdvak) met de aflossing der nienwe leening een begin moeten worden gemaakt en die schuld alsdan in 40 jaren moeten worden gedelgd met /5000 per jaar. Op 2 Januari 1882 zal de schuld bedragen ƒ1.091,598, waarvan de rente is ƒ45,574.96. Indien de voorstellen worden aangenomen en de nieuwe leening tegen eene rente van 4 pet. zal kunnen worden geplaatst, zullen op 2 Januari 1892 de cijfers, zijnsohuld 1,071,598, en rente 44,074.96. De sohuld zon dns nog met ƒ20,000, de rente met ƒ1500 ingekrompen zijn. Onze voornaamste zeewering, een der voornaam st en van Nederland, zegt het bestnnr zal door de voorgestelde werken in een toestand worden gebracht, welke weinig te wenschen zal overlatenals bewys daarvoor mag met vertronwen gewezen worden op het feit dat in de bazalt glooiing krachtens besluit van 22 September 1877 in 1878, 1879 en 1880 daargesteld ter oppervlakte van 20,600 M' tot heden, in het geheel geen schade is ontstaan, terwijl, om niet van vroegere, zeer oDgnnstige jaren te gewagen in 1880 de stormschade in de onde Doorniksche steenglooiing aan de Noordwatering het belangrijk cyfer van 13,000 bedroeg. Volgens eene beeyfering van het bestuur om trent betgeen in de eerste jaren na 1891 kan benoodigd zijn, komt dit tot het resnltaat dat het te zamen f 181,000 zal bedragen. Waar tegenover aan inkomsten, het dijkgeschot berekend naar de tegenwoordige heffing van 13.50 en f 5.30 per hectare, ƒ216,000, diversen ƒ6000, samen ƒ222,000, dns een overschot van ƒ41,000. Hierbij in aanmerking genomen dat in de gemaakte berekeningen is opgenomen 10,000 voor onvoorziene rampen, gelijke som voor werken van oeververdediging en de rente na 1891 ieder jaar met ongeveer ƒ1200 vermindert, bestaat er groote waarschijnlijkheid dat alsdan tot eene vermindering van dykgeschot zal kunnen worden overgegaan. Zelfs bij buitengewone rampen van eenige uitgebreidheid, welke natnurlijk tot de mogelijkheden blijven behooien, kan de financieele toestand des polders gunstig blijven. Op grond van een en ander meent het bestnnr zeer in het belang van den polder te handelen docr de volgende voorstellen te doen lo te besluiten om in het tienjarig tijdvak 18821891 de hiervoren genoemde werken te doen uitvoeren en wel by opvolging zoodanig gedeelte als daartoe ieder jaar door de algemeene vergadering zal worden aangewezen 2o te bepalen dat tot gedeelteiyke dekking van deze buitengewone uitgaaf zai worden uitge schreven eene geldleening groot f 200,000.00, tot een jaarlpkschen intrest van 4%, af te loBBen in minstens 40 jaren, te beginnen in 1892 of zooveel vroeger als de werken zullen zijD voltooid en zulks in seriën van 20,000 of hooger per jaar, sullende voor de uitgifte van iedere serie, de machtiging der algemeene vergadering worden vereischt. 3o vast te stellen het plan eener geldleening door het bestuur ontworpen, met machtiging op het bestuur daaraan verder do noodige uitvoering te geven» De beraadslagingen over dit voorstel geopend zijnde, brengt de heer Van Berlekom hulde aan het dag. bestnur voor de wijze waarop dit deze belangryke zaak, na ryp overleg, heeft aangevat Ofschoon overtuigd dat de zaak van alle zijden goed bezien is, wenscht spreker echter te vragen of het gewoon onderhoud over de verschillende jaren niet te gering geraamd is en dit niet zon kunnen tegenvallen. Hoewel de krammat succes sievelijk in bazaltglooiing overgaat, blijft er toch in de verschillende jaren nog een groot deel krammat in onderhond. De voorzitter merkt op dat de schaden aan de kramwerken, uit den aard der zaak, door de aan neming van het voorstel belangrijk zullen vermin deren. Voor 1882 is uitgetrokken /8600, terwijl in het voorstel 6000, als middelcijfer is geraamd. De voorzitter geeft in verband biermede nog eenige inlichtingen omtrent andere posten. De heer Loeff vraagt of er geen mogelijkheid is om de werken in plaats van in 10 in 7 jaren te doen nitvoeren, waarop de voorzitter antwoordt dat dit punt ook by het dag. bestuur overwogen is, doch dit gemeend heeft niet te veel te moeten beloven. Alle krachten moeten reeds nu, bij minder steenglooiÏDgwerk, ingespannen worden om op tijd gereed te zijn. Echter zal het bestuur, wan neer blijkt dat de werken spoediger kunnen gereed gemaakt worden, niet aarzelen daartoe strekkende voorstellen te doen. De heer Van Lynden vereenigt zich met de hulde door den heer Van Berlekom aan het bestnnr gebracht. Vooral is z. i. het le punt van het voorstel zeer wenschelijk, waardoor belangryk grondverlies voorkomen wordt. Volgens verklaring der commissie, die onlangs deze toestand heeft nage gaan, is haar indruk dat zoowel het eene als he andere werk zeer in 't belang van den polder zyn* Met algemeene stemmen wordt vervolgens het. voorstel aangenomen. Alsnn komt het leeningsplan ter tafel. Volgens het voorstel van het dag. bestuur zal worden aan gegaan eene leening van /200.000 in aandeelen van ƒ1000 tegen eene rente van 4%. De leening zal worden uitgegeven in hoogstens 10 seriën in de jaren 1882 tot 1891. Van de geldleening zullen, te beginnen met het einde van 1892, jaariyks minstens 5 aandeelen aflosbaar worden gesteld, waarvan de eerste uitloting in September van 1892 zal plaats hebben. Zonder beraadslaging of hoofdelyke stemming veieeuigt de vergadering zich hiermede. Vervolgens werd het gewoon dijkgeschot vast gesteld op 13.50 per hectare schotbaar en ƒ5.30 per hectare vrijland. {Wordt vervolgd). De nienwe Amerikaansche president heeft den reeds dadelijk in handen van twee rechterlijke ambtenaren afgelegden eed hernieuwd voor den opperrechter op het Kapitool te Washington, in tegenwoordigheid van de ministers, de reohters in het hooggerechtshof, eenige congresleden, de beeren Grant en Sherman en enkele anderen. Hy hield daarop eene korte toespraak, waarvan het wezenüjk deel luidt: „Al de edele gevoelens van mijn betreurden voorganger, welke uiting vonden tydens zijn leven in de maatregelen gedurende zyn kort be stnnr ontworpen en aangekondigd om misbruiken te verbeteren en een zninig staatsbeheer in te voeren, om de algemeene welvaart te bevorderen, om de veiligheid in het binnenland en vriend schappelijke en eervolle betrekkingen met andere volkeren te verzekeren, zullen worden bewaard in de barten des volks. Het zal mijn ernstig streven zyn nit het door hem gegeven voorbeeld nut te trekken en het nnttig te maken voor het volk. Welvaart heett ons land gezegend. Onze financieele politiek is door wetten bepaald, stennt op goede grondslagen en vindt algemeenen bijval. Geene geschillen bedreigen onB verkeer met andere landen, en wij mogen vertrouwen dat de wijsheid eerlijkheid en arbeidzaamheid van ons volk» onverminderd zullen blijven. Er wordt geen wetgevende arbeid geëiseht, die dringend is, en er is dns geene behoefte aan eene buitengewone bjjeenroeping van het congres." Het ministerie had zyne portefeuilles ter be schikking van den nieuwen president gesteld, doch hy verzocht de ministers voorloopig aan het hoofd hunner departementen te blijven. De woorden van den heer Arthur hebben een gnnstigen indruk gemaakt in de Vereenigde Staten. Men kon trouwens ook wel onderstellen dat, althanB in den aanvang, zijne politiek rekeniDg zon moeten houden met hetgeen spn voorganger heelt gedaan en aangekondigd te zullen doen. Arthur's troonsbestijging, als wij het zoo noemen mogen, is niet het gevolg eener politieke beweft ging; want sedert de verkiezing van Garfield is er geene gelegenheid geweest voor eene nienwe uiting van den volkswil. Als nn uit de nationale ramp van dezen moord eene omkeering der poli tiek mocht spruiten, in een zin tegenovergesteld aan het laatste votum des volks, dan zou dat volk reden hebben tot groote ontevredenheid en het zou niet nalaten die te laten biyken. Dit bindt de handen van president Arthur met een sterken band, en het zal hem verhinderen de

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2