Laatste Berichten. 26jarige Echtvereeniging BT7ITEULA1ID. Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Adverteatiën. IMoling Obligation Provin ciale Geldleening, Yerkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 23 September des morgens te 3 uren. t Algemeen Overzicht; Graanmarkten enz» Prjgzen van Effecten. Tengevolge der begrafenis van Z. fl&. H. prins Frederlk is heden geen beurs te Am sterdam gehouden. Gedeputeerde Staten Tan Zeeland, gezien het prooes-verbaal der krachtens hun besluit van 2 September 1881, no. 107, op 15 September, door eene commissie uit hun midden in het openbaar gedane UITIiOTING TANf OBLIGATION, elk van duizend gulden, in de nagenoemde Provinciale Geldleeningen, ge ven kennis aan de belanghebbenden: naar Washington vervoerd. Wederom stonden aan ieder station dichtedrommenmenschenom den trein te zien voorbijstoomenj evenals toen de president te Longbraneh herstel in de zeelucht ging zoeken. Overal langs den spoorweg woeien vlaggen half stok en menig huis was in rouwfloers gehuld, terwijl de lijn zelve hier en daar met bloemen en groen bestrooit was. Te Washington werd het lijk ontvangen door eeno eerewacbt van officieren der land- en zeemacht, die het naar het Kapitool begeleidden, waar de leden van den senaat en de kamer waren vereenigd. Op het Kapitool is het lijk gedurende een paar dagen voor het publiek tentoongesteld. Onder de eerewacht die het naar Cleveland zal brengen, behoort generaal Hancock, de mededinger van Garfield voor het presidentschap als candidaat der democraten. Maandag wordt de president begraven. De katoenbeurs heeft besloten dien dag geene zaken te doen en de effectenbeurs heeft gaarne de beleefdheid der Londensohe beurs aangenomen, die voorstelde om dien dag aan beide zjjden van den Oceaan de zaken te schorsen. In al de groote handelssteden van de Vereenigde Staten zal men dit voorbeeld volgen. De New-Yorksche kamer van koophandel gaf den nieuwen president reeds een duidelijken wenk. In eene motie, waarbij de dood van Garfield betreurd wordt, noemt zij als een der oorzaken van den moord den demoraliseerenden invloed der wijze waarop in de Vereenigde Staten de ambtenaren benoemd worden, terwijl zij de hoop nitdrukt dat deze treurige gebeurtenis het volk ertoe moge bewegen aan dit euvel een eind te maken. New-York is in rouw gehuld. De beide groote straten, Broadway en Bowery, zijn over mijlen lengte behangen met zwarte en witte stof. Men is in Amerika zeer ingenomen met het voorschrift der koningin van Engeland dat haar hof eene week rouw zal dragen voor president Garfield, vooral wijl dit nimmer is gebeurd aan het Engelsohe hof, ook niet voor Lincoln. De Prétunaur noemt enkelen der meest voorkomende wijzen van vervalsching onzer levens behoeften op, waaronder voor onze lezers misschien nog wel iets nieuws voorkomt. Boter wordt ver- valscht met krijt, aardappelmeel, tarwemeel en kaarsvet. Brood met aluin, zwavelzuur zinkoxyd, zwavelzuur koperoxyd, krijt, pijpaarde, borax, gips, albastpoeder en aardappelmeel. Witte suiker met krijt, gips, zand en aardappelmeel. Peper eindelijk met hennepzaad, laurierbladen en gewone aarde. In de nabijheid van Weenen heerscht de veepest in erge mate. De wet op de veeziekte is in werking gesteld en op de markt mag alleen vee worden aangevoerd dat dadelijk naar het slachthuis wordt gebracht, vanwaar het vleesch niet wordt vervoerd in de stad dan na onderzoek door deskundigen. Voor het gebruik in de stad wordt onder groote voorzorgen vee uitGaliciëen de Bukowina aangevoerd. De congressen zijn deze maand aan de orde. Zelfs wordt er een gehouden van oudheidkenners te Tiflis, dat door Loris Melikoff gepresideerd en o. a. door den Berlijnschen professor Virchow bij gewoond wordt. Sir Evelyn Wood heeft aan de Engelsche regeering voorgesteld aaneenige hoofdambtenaren van het Engelsch bestuur in de Transvaal pensioen te verleenen. Wij vinden daaronder genoemd den bekenden N. J. R. Swart, die staatssecretaris was onder Burgers'regeering, geen onaanzienlijk aan deel had in de annexatie en nu wordt voorge dragen voor een pensioen van 2880. In verschillende Engelsche kustplaatsen dringt men erop aan dat de lichtschepen en vuurtorens van telegraphische gemeenschap zullen voorzien worden. Uit Ramsgate is een verzoek gericht tot den lord-mayor van Londen om eene open bare vergadering te beleggen, waarin een verzoek in dezen geest aan de regeering zou kunnen worden vastgesteld. Het doel dat men zich met de ver binding voor oogen stelt, is de redding van schip breukelingen en het binnenbrengen van ontredderde schepen te bevorderen. Men vertrouwt dat de Gotthard-tunnel in Mei voor het verkeer zal kunnen worden open gesteld en houdt zich reeds bezig met het voor bereiden der dienstregeling. In de vergadering van het internationaal letterkundig congres, welke thans te Weenen Wordt gehouden, stelde de Franschman Ratis- bonno voor om aan den czaar van Rusland het verzoek te richten Tchernichefsky, den schrijver van Wat to doen? en een der vaders van het tegen woordig nihilisme, tiit zijne ballingschap in Siberië te ontslaan. De deftige vergadering verschrok ervan, dat men zoo iets durfde voorstellen. Was het echter wel zoo dwaas Een man van groote talenten en zeker edele bedoelingen is nu zeven tien jaren onderworpen san de eigenaardigheden van het Russische strafstelsel in de mijnen van Siberië. Men zegt dat hij er suf en kindsch van is geworden, dat men hem dus geestelijk langza merhand vermoord heeft. Is het nu zoo vreemd dat op eene vergadering van menschen die ge woon zijn hunne meening in schrift uit te drukken en die er niet voor worden gepijnigd, de zaak van Tchernichefsky wordt bepleit, die werkelijk nu zwaar genoeg is gestraft voor hetgeen hij schreef? *r. De directeur van de Bangut fortsiière Otto mant te Brussel, zekere Edgar de Valcourt, begaf zich een week of drie geleden naar Parijs, en spoedig hoorde men dat commissarissen den man hadden ontslagen. Een gerechtelijk onderzoek heett thans doen uitkomen dat hij een half milioen van de bank had gestolen, en dat de commissarissen hem de gelegenheid hadden gelaten zich uit de voeten te maken. - Buda-Pesth en eenige andera steden van Hongarije hebben besloten voortaan het verbranden der lijken toe te laten. Het stedelijk bestuur van Londen heeft be sloten een adres van hulde aan den heer Gladstone te richten en hem te vragen of hjj zitten wil voor een beeldhouwer, die zijne beeldtenis in marmer zal uithouwen. De buste is bestemd voor Guildhall. Eene vereeniging als de Londensche gemeenteraad kon moeilijk iets doen dat niet duur is en waarbij geen edele metalen of kostbare steenen te pas komen. Daarom zal men als enve loppe voor dezen brief een gouden doosje nemen» 's Gravenhage. De Indische begrooting sluit met een tekort van f 9,697,000, ongerekend de veeziekte en den nieuwen spoorweg, tenge volge van de geraamde lagere opbrengst der koffie van 9 millioen. Groote werken zijn uit getrokken tot een bedrag van 13 millioen. Yoor het thans aanwezig totaal tekort van 28 millioen gulden zal weldra geleend worden, geza menlijk met een Nederlandeche leening. Afschaf fing der pantjensdiensten wordt voorgesteld. Washington. De heer Arthur heeft de ministers verzocht aan te blijven. Hij verklaarde dat Garfield's streven zijn richtsnoer zal wezen, Londen. De Times ziet in het herstel van den driekeizersbond een onderpand voor den vrede van Europa. Bij de heden gehouden aanbesteding van 735 hectoliters Ruhr-kachelkolen ten dienste van het gemeentebestuur alhier, is ingeschreven door G. de Heer, te Vlissingen, voor f 0.60, W. L. Bur. rink, te Middelburg, voor 0.62, A. Jobse, te Middelburg, voor ƒ0.63, en D. C. van der Harst, te Middelburg, voor f 0.66 per HL. kajmk der plaatse». Ba- rom. afwijk, Wind- rioht. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrnhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. o o o O 2.3 0 4 betr. r 8 2.5 0 2 betr. - 7 1.4 0 3 betr. - 8 1.5 ZO 1 helder -14 1.0 ZZW 1 bew. -12 5.4 0 6 bew. - 8 5.0 0 5 regen -11 i;i ozo 6 betr. -14 3.4 ONO 5 bew. - 7 5.4 ONO 6 1. bew. - 5 1.8 NO 4 betr. - 4 2.7 ZW 4 betr. -12 3.2 ZZO 1 betr. -13 1.4 ZW 1 z. bew. -12 1.1 ZZW 4 bew. -12 0.4 ZZW 3 regen -13 12.9 OZO 1 helder h 12.9 NNW 2 betr. b 7 8.2 OZO betr. h 9 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 4.0 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 22 Sept. 'sav. 11 u. 56 gr. 23 's morg. 8 u. 56 gr. 'smidd. 1 u. 63 gr. 'sav. 5 u. 56 gr. F. Wat wij tot nogtoe weten van de laatste onge regeldheden in Egypte is de oppervlakte der zaken. Wij lazen dat het oproer der troepen veroorzaakt werd door ontevredenheid over de legerorganisatie, gepaard met tegenzin tegen de Europeesche contröle op de financiën en de politiek uitgeoefend; dat men, met andere woorden, een Egypte voor de Egyptenarenwenschte. Waarschijnlijk spelen deze beide factoren hunne rol in het gebeurde, maar het valt te betwijfelen of zij er de eenige oorzaken van zijn. Naar uit Konstantinopel aan de Timet wordt gemeld, koestert men daar de overtuiging dat personen van invloed in de Turksohe hoofd stad het vuurtje in Caïro hebben aangestookt, en verzekert men zelfs dat een der ambassadeurs positieve bewijzen bezit om deze beschuldiging te staven. Ook dit bericht is natuurlijk geene zeker heid, maar aan dieniellden correspondent werd toch weken geleden reeds medegedeeld dat Turksche staatslieden in Egypte intrigeerden, in verband waarmede reeds toen de naam van den tegenwoor- digen minister-president, Cherif pacha, werd ge noemd. Dit is zeer opmerkenswaardig. In elk geval schijnt in de omgeving van den sultan groote teleurstelling te heerschen dat het in den aanvang der Egyptische standjes opgekomen denkbeeld, om een Turksch bezettingskorps naar de monding van den Nijl te zenden, is opgegeven. Men herinnert zich den toenmaligen gedachtengang. Egypte, zoo redeneerde men, moet onder Euro peesche contröle blijven; dit is onmogelijk, indien de troepen er den baas spelen, zoodat dezen door eene militaire bezetting van buiten eerbied moet worden ingeboezemd. Nu zou eene uitsluitend Fransohe of uitsluitend Engelsche bezetting nimmer geduld worden door de ijverzucht der niet verte genwoordigde mogendheid, terwijl een gemengd korps van beide mogendheden dra eene bron van verwikkelingen zou worden. Het oog viel daar om op de Porte. Lang dreef dat denkbeeld niet boven; toen een voorloopig bevredigend einde aan het oproer was gekomen, liet men het varenmaar de Porte hoopt nog steeds die gewichtige rol te mogen vervullen, zoodra een hernieuwd en lang duriger oproer in Egypte uitbreekt. En om dit te bevorderen, bezit zij misschien wel de midde len. Zij hunkert naar de gelegenheid om haar zoo duchtig besnoeid aanzien te herstellen en zou dit natuurlijk gaarne doen met eene in Fransch en Engelsch geld betaalde expeditio. En het zou altijd gemakkelijker zijn de Turksohe troepen naar Egypte te brengen dan ze weer weg te krijgen. De kracht der inertie is een wapen waarmede de Turksche regeering weet om te gaan. Slechts in het uiterste geval echter zal Frankrijk erin toestemmen om van bet mid del der Turksche bezetting gebrnik te maken, wijl dit een voorrecht zou zijn voor Engeland. Frankrijk toch heeft zich nog nooit eenigen blijvenden invloed op de Turksche regeering weten te verwerven, terwijl Engeland onder de raadgevers van den Grooten heer zijne bekende aanhangers of werktuigen bezit. Een der Hongaarsche bladen te Pesth drukt twee telegrammen af, over welker openbaarmaking men zich verbaast, wijl zij tot het soort behooren dat slechts met zeer bepaalde redenen aan het publiek wordt overgeleverd. Het eerste is eene dankbetuiging van den ozaar aan den Oostenrijk- schen keizer voor zijne vriendschappelijke begroe ting tijdens Alexander II te Danzig keizer Wilhelm ontmoette. Het spreekt van de warmste sympathie tusschen de vorsten van Rusland en van Oostenrijk. Als dit nu bevestigd wordt door eene samenkomst, waarvan het bericht eerstdaags uit de lucht zal vallen, dan kan men den drie keizersbond door Bismarck's Provinzial-Correspon- denz aangekondigd, voor bezegeld houden. Yan nog meer belang is het andere telegram, door den Oostenrijkschen kanselier Von Hay merle aan zijn keizer gericht en het volgende ambtsbe richt bevattende van graaf Kalnoky, den Oos tenrijkschen gezant te St. Petersburg „De heer De Giers, dien ik juist heb gesproken, zeide mij dat czaar Alexander zeer gerust en tevreden van Danzig is teruggekeerd. De wijsheid en onge wachte gematigdheid van taal van prins Bismarck hebben, zoowel op den czaar als op den heer De Giers, een gnnstigen indruk gemaakt en hun de overtuiging geschonken dat hij enkel vreedzame bedoelingen koestert. De heer De Giers drukte er sterk op dat er er geenerlei quaestie van buitenlandsche politiek is, welke bezorgheid behoeft te wekken. Het gesprek liep te Danzig hoofdzakelijk over de wijze waarop men zich tegen het overal dreigend gevaar van de anar- ohisten moest hoeden, en ook in dit opzicht raadde prins Von Bismarck groote voorzichtigheid aan in het voorstellen van internationale maat regelen. De heer De Giers zeide dat het belangrijkste kenmerk der Danziger reis is dat de czaar daardoor aan gansch Rusland heeft getoond eene conservatieve en vreedzame politiek te zullen volgen." Ziedaar inderdaad goed nieuws voor den Euro- peeschen vrede en de bevestiging der door ons meermalen uitgesproken meening dat prins Bis marck ïust rond zich wil hebben, als hij aan de verwezenlijking van zijn staatssoicalisme voort- werkt. Het onderdeel der plannen van den kanselier, dat voor het oogenblik de meeste aandacht in beslag neemt, is het tabaksmonopolie voor den staat, over welks voortreffelijkheid de officieuse bladen dagelijks hunne kolommen volschrijven» Toch zal dit eene hervorming zijn welke den kanselier zeer veel moeite zal kosten Michel wil voor zijn pijp knaster nog maar liever naar de particuliere nijverheid gaan, want de staat maakte tot nogtoe in velerlei opzicht den indruk, op hem van eene inrichting waar alles vrij duur is. In de Spaansche kamer is de quaestie van den eed opgeworpen. Het radicale lid Martos ver klaarde dat hij den eed strijdig achtte met de vrijheid van geweten, en Emilio Castelar voegde zich bij dat protest. Hij zeide dat de godsdienst zijner vaderen hem nog altjjd de eenige ware voorkwam, doch hg wil voor anderen het recht om anders te denken dan hij. Zoo verspreidt zich deze gezonde strijd tegen den parlementairen eed, een noodelooze en voor velen hinderlijke vorm, allengs over grooter gebied. De heer Posada Herrera, een persoonlijk zeer geaoht ge- maatigd liberaal is, met den zin van het minis terie Sagasta, president der kamer geworden. Alhier binnengekomen Zr. Ms. monitors Haai en Addervan Brouwershaven; Vlissingen, 23 Sept. Naar zee vertrokken de Duitsche brik Emma Beng, gez. Soderman bestemd naar Engeland. Gekt, 23 Sept. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 30.50; rogge fr. 22.50; gerst fr. 22.50; haver fr. 20.50; boekweit fr 17.paarden boonen fr, 19.koolzaad fr. 35.lijnzaad fr. 33.—lijnkoeken fr. 26.50koolzaadkoeken fr. 20.— boter fr. 3.50 per kilogram; eieren fr. 2.80 per 26 stuks. Vlissikoek, 23 Sept. Boter per kilogram f 1.35 a 1.30. Eieren f 4.80 per 104 stuks. vak J. W. MEIJER ek J. P. NAUTA. Hukne dankbare kinderen» Getrouwd: L. C. W. DEFIZE, 2" Luit. der Infanterie, en G. A. VERKUIJL QUAKKELAAR. De heer en mevrouw DEFIZE—VERKUIJL QUAKKELAAR bedanken voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 22 September 1881. Ontijdig, doch zeer voorspoedig bevallen van een levenloozen Zoon CORNELIA JACOBA VAN PUFFELEN, geliefde echtgenoote van W. A. DE RIJCKE. Middelburg, 23 September 1881. Zeer voorspoedig bevallen van een Z o o k M. C. REKKERS—ROTTIER. Vlissiogen, 23 September 1881. PRO DEO. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 21 September 1881 is GERRIT GEERSE, verpleegde in bet geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft, op verzoek van zijn vader JANUS GEERSE, landbouwer, wonende te Vronwepolder, ter zake van krankzinnigheid gesteld ouder curateele. C. LUCASSE, Procureur. PRO DEO Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 21 September 1881, is ADRIANA LOUWERSE, verpleegde in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft, op verzoek van haar oom PIETER DE POTTER, arbeider, wonende te Koudekerke, ter zake van krankzin nigheid gesteld onder curateele. O. LUCASSE, Procureur. 1°. dat van de nagenoemde Provinciale Geldlee ningen voor de verbetering der middelen van gemeenschap in Zeeland zijn uitgeloot van de leening ad f 2S.OOO (1861), eene Obligatie genummerd 6. van de leening ad f 52&.000 (1863— 1867), acht en dertig Obligatiën, genummerd 13, 47, 49, 94, 99, 124, 125, 135,139, 141, 146, 147, 149, 150, 158, 165, 233,239,240, 242, 254, 333, 337, 344, 345, 381, 383,395, 396, 399, 404, 449, 474, 494, 496,516, 517 en 518. c. van de leening ad f 70.000 (1872), drie Obligatiën genummerd 27, 47 en 57. 2°. dat van de nagenoemde Provinciale Geldlee ningen voor de Stoombootdienst op de Wn- ter-Sthelde zijn uitgeloot;

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3