Gemengde Berichten. Begrafenis van Z. K. Prins Frederik. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. gelegd. De eerste, van de orde der vrijmetselaren, bestaat nit geurige violen met de insignia van de orde, in een krans van witte rozen. Op een wit lint, met zilveren franjes omzet, prijkt het op schrift: „Orde der Vrijmetselaren in Nederland en Nederlandsch-Indië". De twee andere kransen, mede uit violen ge- vloohten, waartusschen een gekroonde F van witte bloemen, zijn een hulde van de dienaren van den ontslapene. Op paarsehe linten met zilveren franjes ▼ertoonen ze de in zwarte letters uitgedrukte inscriptiën„Het stalpersoneel aan hun onverge- telijken meester" en „het dienstpersoneel aan hun onvergetelijken meester". De St. Ct bevat een kon. besluit houdende aanvulling van dat omtrent de overmaking van gelden, door middel van postwissels, tusschen Nederland en Nederlandsch Indië. De verkiezing, die tengevolge van het door den heer mr. M. H. Godefroi genomen ontslag als lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam moet plaats hebben, is bepaald op den 18 October aanstaande. De te Kaapstad door het Ned. Boode Kruit opgerichte en ondersteunde afdeeling heeft tijdens den Transvaal-oorlog de doctoren Daumas en Mengerhausen over Bethlehem naar Langnek gezonden, teneinde hulp te verleenen aan de gekwetsten. Van den consul-generaal Myburgh is thans een verslag van dr. Daumas ontvangen, waarin deze O. a. schrijft: „Wij kwamen den 16 Maart te Langsnek aan en begaven ons naar den commandant, den heer P. Jonbert, wien wij onze diensten aanboden. „Gij kunt u onze verwondering voorstellen, toen men ons mededeelde dat onze aangeboden hulp, hoewel onmiddellijk en met erkentelijkheid aangenomen, niet zoo dringend noodig wa3 als wij dat vooronderstelden. Het hospitaal bevatte toch slechts éen zieke en drie gekwetsten. „Wij zochten echter voor onze ambulance een plaats nit, die ons het geschiktst voorkwam, in geval de vijandelijkheden weder uitbraken. Wel dra was onze komst in het kamp der Boeren bekend en ontvingen wij tal van bezoeken. Allen betuigden hun tevredenheid over onze aanwezig heid en hun dankbaarheid jegens het Boode Kruit. Verschillende Boeren riepen onze hulp in, maar steeds was het voor weinig ernstige gevallen. Behalve die consulten en kleine operaties had den wij er niets te doen." Bij de mededeeling van het door mr. M. H| Godefroi genomen ontslag als lid der tweede kamer, voegt het Handelsblad dat het den inge zetenen van Amsterdam zeker van harte leed zal doen, dat de afgevaardigde, die sedert 1848 (met een korte tusschenpoos van I860 tot 1862, toen hij minister van justitie was) voor hun district zit ting had, aldus genoodzaakt is zich aan het openbaar leven te onttrekken. Met dankbaarheid zullen steeds de verdiensten worden erkend, door hem aan het land en in het bijzonder aan Am sterdam bewezen. De geneeskundige inspecteur en adjunct-inspec teur van Noord-Holland maken het publiek opmerkzaam, dat in Amsterdam en in eene aan grenzende gemeente gevallen van pokken zijn waargenomen. Ter voorkoming van verdere verspreiding der ziekte, wordt ieder ten ernstigste aangeraden de niet-ingeënten in zijn gezin zoo spoedig mogelijk te doen inenten, terwijl het ieder dringend wordt aanbevolen zich te doen revac- cineeren, indien dit sedert eenige jaren niet mocht zijn geschied. De letterkundige afdeeling der kon. academie „Mijn vrouw hier, de uwe daar. Omgang duld ik niet. Mijne Josepha zal nimmer den drempel eener geboren Appelbloesem overschrijden." - „Dat hoop ik 1" riep Lode wijk. „Omgang met een hoogmoedige adellijke, daar pas ik voor. W Mijn vrouw mag volstrekt niet vermoeden dat er zulke zottinnen bestaan, die meenen iets bijzonders te zijn, omdat men hare voorouders kan optellen „En waarom kan men dat?" viel Frederik in. „Omdat die voorouders zich onderscheiden, zioh niet opgelost hebben in de menigte, daarom kan men hen tellen." „Toeval 1" antwoordde de jongere baron Von Gemperlein, „dat zij zich konden onderschei den gunst en omstandigheden, dat de herinnering aan hun eerwaardig of ook wel schandelijk leven, b^ het volk bewaard is gebleven Er zijn daden genoeg, lees de geschiedeniser zijn wereldhervormende gebeurtenissen genoeg, wier aanleggers niemand kent Hoe Btaat het met de nakomelingen van die mannen Kunt gij erop zweren dat uw Anton Schmidt niet van den zanger van het schoonste Duitsche godenlied, niet van een koning der Gothen afstamt Kunt gij daarop zweren vroeg hij, en zag zijn broe der doorborend aan. Deze haalde de schouders op en zei een weinig verlegen„Bespottelijk 1" „Bespottelijk? Ik zal u zeggeu wat be spottelijk ia. Het is bespottelijk onderscheidingen van België heeft de volgende prijsvraag voor 1883 uitgeschrevenVerhandeling over den invloed der Nederlandsche (Vlaamsche en Hollandsche) letterkunde op de Duitsche dichtkunde, en weder - keerig over den invloed van de Duitsche dicht kunde op de Nederlandsche dichtkunde in de middeleeuwen. De prijs is een gouden medaille ter waarde van 600 fr. De antwoorden moeten voor 1 Februari 1883 worden ingezonden aan den heer J. Liagre, algemeen secretaris der academie. Dezelfde afdeeling looft uit een prijs van 450 fr. aan het beste antwoord op de volgende vraagIn de Vlaamsche gedichten der 13e en 14e eeuwen opzoeken wat de zeden en gebruiken des volks herinnert, en bepalen wat er het nationaal gevoel in kenmerkt. Dit antwoord wordt inge wacht vóór 1 Febr. 1882. Het landbouw-departement te Washington heeft onlangs den waarschijn lijken stand van den oogst der winter- en zomergranen in 35 verschillende staten der Unie op 1 Juli bekend gemaakt. Als men 100 aanneemt voor een gemiddelden oogst, is het algemeen gemiddelde van de wintergranen op 1 Juli, uit de afzonderlijke opgaven afgeleid, 83, hetgeen wel eene verbetering aantoont sin tal Juni, maar toch lager is dan de algemeene gemiddelden der drie voorgaande jaren. Alles te zamen genomen, zal echter de van 1880 in Amerika nog overige voorraad ruimschoots in de behoefte van Europa kunnen voorzien. {Lb. Ct.) Op het huis De Paauw lag heden morgen het lijk in de witte zaal, op eene rouw estrade, met zwart laken omgeven. De vloer was met rouw floers bedekt en aan elk dier vier hoeken brandden zilveren lustres. De predikant Bartstra sprak bij de godsdienstige plechtigheid een gebed uit, gevolgd door gezang. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de heeren en dames van het gevolg der vorstelijke personen: gravin Van Rechteren, baronesse Van Pallandt, mevr. Rossmalen Nepveu, mevr. Barre, freule Grovestens, gravin Van Limburg Stirum, gravin Van Bijlandt, douairière Van der Oudermeulen, mevr. Van Goedecke, baronesse Van Hall, baro nesse Van der Oudermeulen en haar dochter, en de heer jhr. J. O. B. Boreel. Langs een pad, met zwart laken belegd, werd het lijk uitgedragen. Een escorte cavalerie opende het eeregeleide op den weg naar de residentie. Daarop volgden een hoffourier en twee rijknechts te paard, gevolgd door een rijtuig waarin de slippendragers waren gezeten, zijnde de kolonels L. R. J. A. Rossmalen Nepvec en J. D. A. Barre, 's prinsen adjudanten, J. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer, en majoor jhr. Van Goe- decken, vroeger adjudant van Z. K. H. De koninklijke rouwwagen was bespannen met zes paarden, door even zooveel stalbedienden begeleid. Op het lijkkleed, onder bloemen en immortellen kransen als bedolven, lagen de koninklijke kroon op een rood fluweelen kussen en de veldmaar- schalksstaf. De rouwwagen werd gevolgd door een rijtuig waarin de hofmaarschalk graaf van Limburg Stirum gezeten was. Aan de Boschbrug gekomen namen de slippen- dragers hunne plaatsen naast den rouwwagen in en sloten de zestien kamerheeren, tot het dragen Van het lijk aangewezen, zich bij den wagen aan. Aan 's prinsen paleis had zioh inmiddels de stoet gevormd overeenkomstig het vroeger mede gedeelde programma. De eerste compagnie van het eerste bataljon der Haagsche schutterij deed dienst alseerewaoht van het vorstelijk lijk. Te 11 uren zette de stoet zioh in beweging en begaf zich langs den voorgeschreven weg naar den Delftschen straatweg en verder door Delft, op zijn weg door duizenden toeschouwers gevolgd, die zich zoowel op de straten als in de huizeD, op de te genieten, die anderen verdienden. Het is meer dan bespottelijk, het is laag om belooningen op te steken voor de moeite die vreemden gedaan hebben." „Vreemden Zijn mijne voorouders mij dan vreemd „Laat uwe voorouders met rustl Zult gij dan eeuwig uwe aanspraken op het heerlijkste wat er bestaat, op de achting der menschen, uit den modder ophalen Foeiik walg er van 1" Lodewijk rilde van afgrijzen en vervolgde toen op kalmer, bijna smeekenden toon: „Zult gij dan nooit inzien dat zich ten voordeele van den adelstand niets anders in 't midden laat brengen dan hetgeen Ségnier lees de geschiedenis 1 ten gunste van andere misbruiken zeide: Hun lang bestaan maakt hen eerwaardig t of wat de Bollandisten ten gunste van den diefstal zeiden, lees de Asta Santtorum slechts tot het vierentwintigste deel „Tot het hoeveelste riep Frederik, woe dend over zulk een overdreven elsch. Zjjn broeder lachte minachtend en zei: [fPordt vervolgd.) daken en overal waar dit mogelijk was geplaatst hadden. Van de meeste huizen was eene rouw vlag uitgestoken; ieder ontblootte bij het voor bijgaan van het ljjk het hoofd en de eerbiedigste stilte heerschte gedurende den plechtigen rit. Op de Groote markt te Delft bevonden zich afgevaardigden van de volgende vereenigingen De koninklijke zangvereeniging Ceeilia van 's Gravenhage; de vereeniging van gepensioneerde officieren; die van personen, versierd met het Eereteelcen voor belangrijke krijgsverrichtingen] de Leidsche scherpschutters-vereeniging de 2e sectie van het Metalen Kruis te Delftde koninklijke vereeniging van Indische oudstrijders onder de leus Je Maintiendraide Rotterdamsche afdeeling van het Metalen Krui»de vereeniging Broeder schap zij onze leus, uit Den Haag. De eerste sectie van het Metalen Kruis te Rotterdam; het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw; de koninklijke nationale zangschool; de koninklijke sectie van het Metalen Krui»de Rotterdamsche vereeniging Bijbel en Oranjede orde der Neder landsche vrijmetselaren de Louisastichting de vereeniging Nederland en Oranje te Rotterdam; ,de koninklijke handboogschutterij De Batavieren te paard, van Rotterdam. Vóór de kerk gekomen, nadat alle tot den stoet behoorende personen uitgestegen waren en de stoet zich opnieuw gevormd had, werd het lijk door de zestien kamerheeren en even zooveel onderofficie ren van de schutterij, het leger en de vloot de kerk in, tot voor den grafkelder gedragen en op de lijkbaar geplaatst. Nadat nu de vorsteljjke personen en alle andere aanwezigen zich geschaard hadden, hield de hof prediker dr. C. E. van Koetsveld, eene rede waarin hij hulde bracht aan de nagedaohtenis van den overleden vorst. Dankbaarheid moet ons bezielen voor den langen tijd dat het ons vergund werd hem te bezitten. Van ganscher harte deelde hij in de smart van het vaderland over het verlies van hem, die de steun was geweest van drie koningen, een waar Christen, een edel mensch en de weldoener van duizenden. De redenaar wenschte den koning toe dat hij den leeftijd van den over ledene bereiken en het gouden feest zijner regeering vieren moge, en aan prins Alexander dat hg, met de levenskracht, ook de levensmoed van den overledene mege erven. Z. M. de koning drukte, diep bewogen, alle aanwezige vorsten de hand. Kroon en ordeteekenen jwerden vervolgens van de baar genomen en aan den opper-intendant van de koninklijke paleizen overhandigd. De veld maarschalksstaf werd aan Z. M. den koning per- sooniyk overgereikt en de kist, van het rouwkleed ontdaan, langzaam in de groeve nedergelaten. Eindelijk werd de kist door den minister van justitie met het grootzegel verzegeld en de plech tigheid sfgeloopen verklaard. bubgemeestebs. Benoemd tot burgemeester van Opsterland, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Valkenburg, M. N. Wijt. pensioenen. Pensioen verleend, op verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken aan den off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht I. Meijers, ten bedrage van 1400 en eene verhooging van f 825 's jaars. Eervol ontslag verleend aan J. Bleeker, als leeraar aan 't gymnasium en de H. B. S. te Sneek, wegens zyne benoeming als zoodanig te Nijmegen. De gemeenteraad van Haarlem heeft eervol ontslag verleend als leeraar in de Ned. taal en de geschiedenis aan het gymnasium aldaar, aan G. Kalff. Z. M. de koning heeft bepaald, dat by de be grafenis van prins Frederik de verschillende wapens en diensten van het leger door deputaties vertegenwoordigd zullen worden en wel: de in fanterie, de cavalerie met de maréchaussée en de artillerie ieder door éen kolonel, éen kapitein, éen luitenant en 2 onderofficierenhet corps genie troepen met de Kon. Milit. Academie door een majoor, een kapitein, een luit. en 2 onderoff., de generale staf door een luit.-kolonel en een kap.; de prov. staf door een majoor; de plaatselyke staf door een luit.-kol.de millit. administratie door een hoofdofficier, een kap. en een luit.; de millit. geneeskundige dienst door een hoofd-off., een off. van gezondh. Ie en een id. 2e kl. De deputatiën maken geen deel uit van den lijkstoet, doch bevinden zioh te Delft in de kerk. Aan de militaire muziekkorpsen is vergun ning verleend weder met openbare uitvoeringen voort te gaan na de begrafenisplechtigheid van Z. K. Hprins Frederik, in stede van, zooals eerst bepaald was, dit verbod van kracht te doen zyn gedurende zes weken, te rekenen van 9 Sept. jl. {7 ad.) De heer F. J. Risoh, volontair by de staats spoorwegen alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd als 3e klerk. Heden middag is weder een jongen by he spelen aan het natte dok alhier in het water ge raakt en met vry wat moeite door de omstanders gered. IJzendijke, 22 Sept. Toen gisteren avond omstreeks kwartier na zessen het onweder hier op zijn hevigst was, sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer P. de Milliano, aan den eersten tol op den steenweg van IJzendijke naarSchoon- dijke. De koeien waren op stal om gemolken te worden en de paarden kwamen juist uit het land, toen het ongeval voorviel. Het paard,- dat de boer zelf van het tuig ontdeed, werd aan zijne hand doodgeslagen. Overigens kwam nog een paard om, maar werd het andere vee gered. De schuur was geheel afgebrand met het graan dat erin is; het huis en de aanhoorigheden zyn ge spaard gebleven. De taak der spuitgasten uit IJzendijke, Waterlandkerkje, Scboondijke en Biervliet was, dank zy de heerschende windstilte, gemakkelijk; aan blusschen van den brandenden Btroohoop viel niet te denken, men moest alleen waken tegen uitbreiding van het vnur. De oogst is verzekerd evenals al de roerende goederen; de sehuur, toebehoorende aan een groot Belgisch grondeigenaar, niet. Uit Duitschland wordt tegenwoordig zalm in ons land ingevoerd. Hieruit schijnt te blyken dat de zalm ginds overvloediger is dan in Neder land en het niet noodig is onze visscherij met beperkende bepalingen lastig te vallen, gelijk van Duitsche zijde wel eens verlangd wordt. Het kapitaal van ƒ2,500,000, ben oodigd voor het oprichten van de eerste stoom-tramwegmaat- schappij op Java, is in Nederland bijeengebraoht. De lijn zal loop en van Samarang naar Joana. Tengevolge der buitengewone drukte, die by gelegenheid der begrafenis van Z. K. H. prins Frederik op de Hollandsche lijnen beerscht, is heden middag de correspondentie met de Zeeuw- sche lijn te Rotterdam gemist. Door een onbekend ingezeten van Amster dam zyn zes piano's aan de openbare lagere scholen der le en 2e klasse geschonken, teneinde te beproeven of daarmede het onderwijs in den zang betere vruchten zal dragen dan tot dusver. Te Haarlem is overleden de oud-inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, dr. G. F. Pop. Te Nijmegen gaat men in de getrouwheid bij het restaureeren van openbare gebouwen zoo ver, dat een raadslid voorgesteld heeft aan den voorgevel weder een beeld van de Heilige maagd te plaatsen, dat daar in vroeger eeuwen gestaan heeft. Men gaat echter blijkbaar niet met de geschiedkundige getrouwheid alleen te rade, wan t aan een nieuwen singel is ook de naam van den heiligverklaarden Petrus Connisius gegeven. Aan de te Leiden gevestigde werkmans- vereeniging Nut en Genoegen is door den dezer dagen overleden heer B. J. Weymar 1000 ver maakt, vry van successierechten. - De rijks-torpedoboot no. XVII is van Vlis- singen binnendoor naar Nieuwediep vertrokken, ten einde aldaar op de gemeten mijl een officieelen proeftocht te doen. Voor het gerechtshof te Arnhem zou gisteren de zaak behandeld worden van de inbrekers Mohme en Den Dool. Zij moest echter voorloopig worden geschorst, omdat Mohme wei gerde te antwoorden op de vragen van den president. Terwijl hp in de bank der beklaagden zat, speelde hg zoo geducht op, dat hij door 5 rijksveldwachters moest worden in bedwang ge houden en ten slotte uit de gerechtszaal verwgderd. Zaterdag is in Drente de jacht geopend. Het veld is, bij andere jaren vergeleken, ruim van wild voorzien. Alleen in de omstreken van Zuid laren schijnt het schaarscher te zijn. De Asser jagers zijn Zaterdag over 't algemeen met een goede buit tehuis gekomen. Het Veenhnizer jachtveld heeft als gewoonlijk het meeste geleverd. Tengevolge van het gebrek aan onderwyzend personeel in Overysel, worden in verschillende gemeenten dier provincie onder wyzeressen en on derwijzers gevraagd tegen een jaarwedde van f 900. De nieuw opgerichte Noordbrabantsche land- bouwmaatschappij heeft zich tot de regeering ge wend met verzoek om een rijkssubsidie van ƒ2000 's jaars. Werd dit toegestaan dan zou het subsidie van f 650, dat tot dusver vanwege het rgk ver strekt werd aan de maatschappij in het arrondis sement Breda, die met 1 Januari a. in eerstge noemde maatschappij opgelost wordt, kunnen vervallen. De meeste afgesneden bloemen Verwelken reeds, als zy 24 uren in bet water hebben gestaan. Verscheidene blijven langer goed, als zy dageiyks versch water erlangen en men daarby een weinig salpeter, of desnoods, gewoon fijn keukenzout doet. Maar zelfs geheel verwelkte bloemen knappen weer op, als men ze in heet water plaatst, zoo diep, dat minstens een derde deel van de steel er in staat. Als het water bekoeld is, zullen de bloemen meestal Ook bare frischheid herkregen hebben. Men snydt dan de stelen ongeveer een duim lang af en plaatst de aldus behandelde bloem weer in frisoh water. Zeer teere bloemen van witte of lichte kleur knappen niet zoo goed op, als donkere vleesige. (£6 Woensdag morgen werd het stoffeiyk over schot van president Garfield van Elhtron, de villa van den heer E. L. Brown te Dong branch,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2