Gemengde Berichten. Frederik liet toornig en beschaamd het hoofd Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Recbtszaken, er is vooruitzicht dat hij minder lankmoedigheid zal toonen dan de heer Dullert. „De voorzitter is niet gewoon zich in de be raadslagingen te mengen, behalve wat de orde betreftuit dat oogpunt is de benoeming van den heer Van |Rets een verlies. Vooral in de kolo niale aangelegenheden heeft zijn woord groote kracht en beteekenis. Intusschen belet het regle ment van orde niet, dat de voorzitter, die zich tot spreken geroepen acht, den hamer aan den tweeden candidaat overgeeft. Wellicht brengt de heer Van Rees dit zeldzaam toegepast artikel weder in werking." Over hetzelfde onderwerp schrijft men „Van 't Haagsche Binnenhof" aan 't Nieuws van den Dag: By de presidents-keuze waren vijf stemmingen noodig om den eersten candidaat een meerderheid te verschaffen. Aanvankelijk teekende zich de afscheiding der liberalen duidelijk af. De Kappey- nianen hadden een eigen candidaat, den heer Lenting, die het tot 14 stemmen bracht; de meerderheidscandidaat, de heer Otto van Rees, had bovendien een zwaren kamp tegen den can didaat der clericale partijen, den heer S. van der Oye, die echter, opmerkelijk genoeg, niet alle conservatieve stemmen verkreeg. Het slot was dat de heer van Rees, met 41 tegen 33 stemmen (op den heer S. van der Oye uitgebracht) eerste candidaat werd. De Ron. Ned. Zangschool te 's Gravenhage zal in November a. een vocaal en instrumentaal concert geven ter eere van generaal Van der Heijden en van ons Indisch leger. In overeen stemming daarmede zullen genoemde generaalalle tegenwoordige en gewezen officieren van het In dische leger, voor zoo ver zij in Nederland zijn, alle ridders der Militaire Willemsorde en alle militairen die tot het dragen der Atjeh-medaille gerechtigd zijn, tot het bijwonen van dit concert uitgenoodigd worden. Wil men in ons land de Engelsche gewoonte na gaan volgen om kunstuitvoeringen onder het patronaat van een of ander hooggeplaatst persoon te stellen, dan is dit „huldebetoon" eene onbe duidende zaak. Generaal Van der Heijden of een ander, die bet zich wil laten aanleunen, is dan even goed, indien hij zich slechts in 't bezit van een bekenden naam mag verheugen. Is echter de bedoeling der bestuurders inder daad, hulde te brengen aan de dappere daden van generaal Van der Heijden en van het Indische leger, dan is het een ondoorgrondelijk raadsel om welke reden juist de Haagsche zangschool daartoe geroepen wordt. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft aan den heer A. Daverveldt te Wouw concessie verleend voor den tijd van 20 jaren tot het leggen van ijzeren sporen door die gemeente, ter exploi tatie van een stoomtram tusschen Bergen op Zoom en het Tholensche veer. De vroeger door ons aangekondigde uitvoerin gen van oude muziekstukken voor koor, onder leiding van den heer Dan. de Lange, zullen aan staanden Maandag middag om half drie te 'a Gravenhage beginnen met een concert in de Luthersche kerk. Het programma bevat 10 nom- merseen orgel-praeludiumeen aria uit de Pfingst-Cantate en een ander aria uit de Matthaus- Passion van Joh. Seb. Bach; drie psalmen van Sweelinck (a° 1613)een Agnus Dei van Jacob Obrecht (a° 1503)twee motetten van Orl. Lassus (a° 1582); vier SouterliedecTcens van Susato Cle mens non Papa, (a° 1540)en twee oratorium^aria's van Handel. Solisten zijn de dames Gips en Timmers, sopraan; Esser, Gripekoven en Veltman, altde heeren Tan Bruck en Rogmans, tenor; Messchaert en Spoel, bas; Textor, orgel. zeggen in het geelwant het was herfst en zij zaten tegenover een bonten eschdoorn. „Tien jaren," prevelde hij, „ja, ja, ja, tien jaren. Was ik toen getrouwd, toen ik zulk een goede gelegenheid toen ik zoo zeer bemind werd „Toen gij bemind werdt," herhaalde Frederik, zijn best doende om een ernstig gezicht te zetten. Dan kon ik nu al vader van negen kinderen zijn." „Van achttien, als uw vrouw u telkens tweelingen bad geschonken, en misschien nog van veel meer!" zei Frederik lachend. Lodewijk zag hem van terzijde aan. - „Er bestaat niets dommers dan een onbe suisd gelaehzei hij minachtend. „Er is niets bespottelijkers dan een man, die op klaarlichten dag droomt en zonder koorts ijlt," riep Frederik. „Loop naar de maan met al uwe „als" en „indien", met uwe hersenschimmen en luchtkasteelenGij lijdt aan idéés fixes. Houd u toch eindelijk eens aan het wezenlijke, aan de werkelijkheid 1" Nu barstte Lodewijk in een schamper lachen nitby sloeg de oogen en samengevouwen handen ten hemel en riep jammerend uit„Het werke lijke! het wezenlijke! O, God! Daar spreekt bij van hijen die is driejaren lang Op een drukfout verliefd geweest!" loodswezen. Benoemd tot adj. commissaris der loodsen te Hellevoetsluis H. F. Fraser, onder toekenning van ontslag als ontv. der loodsgelden te Willemsoord. Benoemd tot ontv. der loodsgelden te Willems oord de adj. commissaris der loodsen te Helle voetsluis L. van Roosendaal. Omtrent de vraag, of door het rijk 30% wordt vergoed in de advertentiekosten voor oproeping van sollicitanten naar eene vacante onderwijzers- batrekking, heeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat, indien de oproeping be treft de vervulling eener vacature van hoofd der school, welke oproeping is bevolen bij art. 3 van het koninklijk besluit van 28 Mei 1879 {Staatsblad n» 104), de kosten alsdan behooren tot die der vergelij kende examens, vermeld onder lett. h der aangehaalde wet, en derhalve de rijksvergoeding verschuldigd is. In andere gevallen kunnen de advertentiekosten niet voor de rijksvergoeding in aanmerking komen. Tengevolge der publicatie van burg. en weth. van Goes omtrent het verplichte bijwonen der lessen in de handwerken zijn gisteren en eergisteren 24 kinderen van eene school verwij derd; 12 hunner werden weder toegelaten na de verzekering gegeven te hebben de lessen te zullen bijwonen. Bij kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 Sept. jl. tot 31 Aug. 1882 rijksbeurzen verleend aan J. J. Pigeaud, student in de geneeskunde te Leiden en P. A. Tichelaar, student in de rechten te Utrecht. Voor leeraar in de beschiijvende meetkunst en het rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. voor jongens te 's Gravenhage wordt voorgedragen de heer B. J. H. Haitiak, emel-ingenienr en leeraar aan de H. B, S. voor meisjes te Middelburg. {Zie laatste berichten van gisteren.) Op de prijsvraag der philosophische faculteit van de universiteit le Amsterdam is ingekomen en met de gouden medaille bekroond een ant woord van den heer J. M. Jansen, student aldaar. De kapt. luit. t/z. jhr. J. A. Roëll wordt eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroei- stoomschip Mamix en dat bevel opgedragen aan den kap luit. t/z. jhr. C. C. Six. Door den minister van oorlog ia de garni zoensbakkerij te Vlissingen gerangschikt in de derde klasse. H. W. B. Knuijff, beschuldigd van moord op zijn zuster, de huishoudster van mr. J. R. Oorver Hooft, werd gisteren namiddag opnieuw voor het gerechtshof te Amsterdam gebracht, in verband met het over zijn zielstoestand uitgebracht verslag door de daartoe benoemde deskundigen. Dat ver slag werd uitgebracht door de heeren dr. J. N. van Ramaer, inspecteur der krankzinnigengestich ten, en L. J. van Persijn, waarn. directeur van Meerenberg. Gemelde deskundigen kwamen tot de slotsom van hun uitvoerig verslag, dat hij was lijdende aan dwingvoorstellingen en dat hij onder den invloed van die krankzinnigheid en zwakheid van zijn psychisch weerstandsvermogen machteloos was om dien invloed te overwinnen. Daaronder had hij dan ook op 26 Februari 1880 zijn zuster vermoord, evenals hij op 20 Juli 1871 zijn vrouw het leven benam. Zij werden door eenige raads- heeren en den advocaat-generaal mr. Op ten Noort nader ondervraagd over de verschillende punten van dat rapport. Zij verklaarden o. a. uitdrukke lijk dat hij nimmer genezen was geweest en dus nooit ontslagen had moeten worden. De advocaat- generaal nam nu zijne conclusie, waarbij hij levens lange tuchthuisstraf had gerequireerd terug, en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Dè verdediger, mr. D. W. Josephus Jitta, vereenigde zich daar mede, doch meende dat vrijspraak moest volgen. Uitspraak Woensdag 28 dezer. {N. R. Ct.) By het hevig onweder dat zich gisteren avond boven deze gemeente ontlastte, is omstreeks half zeven de bliksem geslagen in de aan de woning grenzende schuur van den karoter Labruyere, aan den Ouden Yeerschen weg alhier. In een oogwenk stond de schuur, waarin zich een groote hoeveelheid hooi, eenige mudden aardappelen en bruine boonen en graan bevonden, in lichte laaie. De brandweer, die spoedig met een viertal spuiten op het terrein kwam en door twee spuiten van het garnizoen werd gesteund, was den brand spoedig in zoover meester, dat reeds te 7 uren het gevaar voor het woonhuis geweken was. De schuur is verbrand, terwijl de daarin aanwezige oogst, ofschoon slechts gedeeltelik verbrand, onbruikbaar geworden is. Niettegen staande gisteren avond het hooi uit elkaar werd gebaald en alle spuiten er groote hoeveelheden water in geworpen hadden, smeulde dit heden middag nog. De meubels uit de woning zijn gered. Het huis en de sehunr zijn tegen brandschade verzekerd, het zich daarin bevindende echter niet. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en de schade, ofschoon betrekkelijk gering, is voor den bewoner, die met het onderhoud van een zeer tahdjk gezin belast is, bijna niet te overkomen. Aan den heer J. W. Bake, administrateur der Roll. Spoorwegmaatschappijis door den raad van administratie een geschenk in zilver aange boden. Het stelt voor een genius, zwevende over een aardbol, die door wolken gedragen wordt. Het geheel rust op een zwart-marmeren voetstuk. Twee medaljons versieren de voor- en achterzijde en dragen de initalen J. W. B. op gouden grond, terwijl de jaartallen 18551881 het tijdperk aan wijzen, gedurende hetwelk de heer Bake zyn krachten aan de maatschappij heeft gewijd. Vlissingen, 21 Sept. Een tienjarige knaap, die zich heden namiddag met visschen vermaakte in de sloepen van het loodswezen, die omtrent het einde van het hoofd liggen, viel tusschen twee sloepen in 't water. Een andere jongen, die dit zag, waarschuwde den Hollandschen sloeproeier Jilleba, die nog spoedig genoeg ter hulp kon snellen om den jongen nit zijn gevaarvollen toe stand te verlossen en op het droge te brengen. Te Deventer kosten de aardappelen f 1.60 per mud. Ook de mindere soorten rundvleeseh zijn laag in prijs; zy worden verkocht van 15 tot 30 cent per balf kilo. De mindere man heeft das daar niet over de duurte der eerste levensbe hoeften te klagen. Bij een twist tusschen twee grenadiers te 's Hage wierp de een den ander over de leuning van de trap in de kazerne. De man kwam met het hoofd op het steenen plaveisel van het bene- denportaal en werd bewusteloos en met een diepe wonde aan het hoofd naar het hospitaal gebracht. De dader is in arrest. - Op nieuw is te 's Hage ingebroken en weder is de politie de daders niet op 't Bpoor. Er wordt reeds over gesproken om vanwege de burgerij 's nachts patrouilles te doen rondgaan. Gisteren en eergisteren zyn te Vlissingen vruchtelooze pogingen aangewend om de op de reede gezonken Dnitsohe bark Lasker, die in het belang der scheepvaart moet verwijderd worden, door torpedo's te doen springen. Het te Vlissingen liggende lichtschip Schod- wenbank zal bij de eerste gunsfige gelegenheid naar zijne bestemming gesleept worden. Aanstaanden Zondag zal in de R. K. kerk te Hansweert de feestelijke inwijding plaats heb ben van een nieuw orgel. De kosten van dit instrument, ruim f 700, zijn bijeengebracht door vrijwillige giften van parochianen. Maandag ging een inwoner van Kloetinge langs een diepe sloot, waarin hij een stuk van een kinderjurkje zag drijven. Hij greep ernaar en haalde een kind op van omstreeks 3 jaar in bewusteloozen toestand. Dank zg onmiddellgk aangebrachte geneeskundige hulp konden de levens geesten van den drenkeling weder opgewekt worden. Aan den heer F. W. Fnnckler, te Haarlem, is opgedragen het leveren en plaatsen van de benoodigde bliksemafleiders op de gebouwen, werk- en bergplaatsen der marine te Hcllovoet- sluis alsmede op de gebonwen aan de Tien Gemeten, voor de som van 7252. Te Rotterdam had dezer dagen een kleer maker de aardigheid, voor zijn raam uit te stallen een net heerenpak, waarop een kaart bevestigd was met het opschrift: „Hij die tevreden leeft, krijgt dit pak present." Al zeer spoedig daagden een aantal werklieden op, die allen, volgens hun verklaring, tevreden leefden en derhalve gerechtigd meenden te zijn, het pak in ontvangst te nemen. De kleermaker dacht er echter anders over niemand, meende hy, die dit pak begeerde, was tevreden; wie zich aanmeldde was integendeel niet tevreden met wat hy had, omdat hij het pak verlangde. Dat deze guitenstreek druk besproken wordt en de kleermaker dus zijn doel bereikt heeft, ligt voor de hand. Verscheidene Amsterdamsche firma 's die in spek handelen, hebben in een adres aan den ge meenteraad hun instemming betuigd met de be zwaren, door de heeren Dievelaar en Co. tegen de tegenwoordige wijze van keuring van bedoeld spek ingebracht. De raad van beheer van de vereeniging Het Nederl. Tooneel heeft, teneinde den artisten meer stem te geven dan tot dusver bij de verdeeling der rollen, eene commissie van lezing benoemd. Voor Rotterdam zal zij bestaan uit de heeren Le Gras, president, als regisseur, D. Haspels, J. Haspels, Rosier Faassen, mevr. C. Beersmans plaatsvervangend lid: mevr. Burlage-Verwoert. Voor Amsterdam uit de heeren De Leur, president, als regisseur, Louis Bouwmeester en mevr. M. I. Kleine-Gartmanplaatsvervangende ledenP. A Morin en mevr. Chr. Stoetz. Ter reede van Nieuwediep is weder eene torpedo-boot beproefd, vervaardigd te Feyenoord en bestemd voor de marine. Naar men verneemt voldeed het vaartuig goed aan de gestelde eischen, en kon het een vaart verkrijgen van 17.5 mijl. Ook te Londen en te Vlissingen worden torpedo booten vervaardigd, zoodat bij het einde van dit jaar ongeveer 20 dezer vaartuigen in onze havens kunnen aanwezig zijn. In den loop dezer week zullen ter reede van Nieuwediep proeven worden genomen met electrische lampen, aan boord van de Schorpioen. Deze lampen zyn bestemd om de zee in alle richtingen over een groote uitgestrektheid te verlichten, teneinde de nadering van vijandelijke torpedo-booten bij tljds te kunnen ontdekken. Te Brielle is een departement der Maat- schappy Tot Nut van 't Algemeen met 56 leden tot Btand gekomen. De passagierstrein, die Dinsdag te 1.35 van Winterswijk vertrok, reed tusschen Barneveld en Apeldoorn, bg het station Asseit, door den ver keerden stand van een wissel, tegen het achter gedeelte van een goederentrein. De laatstgenoemde stond stil, doch de machinist, die de passagierstrein in volle vaart zag aankomen op de verkeerde rails, had de tegenwoordigheid van geest zijn trein in beweging te brengen. Ten gevolge daar van werd de schok minder hevig. Van den goe derentrein werden drie wagens beschadigd. De locomotief van den passagierstrein is geheel en al in elkaar gedrongen. Geen der passagiers bekwam letsel. De con ducteurs werden licht gekwetst. De machinist van den goederentrein ontving van de passagiers eene belooning. Gisteren is in de fabriek der firma Enthoven en Co. te 's Gravenhage door den minister van marine in oogenschouw genomen een yzeren kustlichttoren bestemd voor O.-Indië. Deze toren heeit de gedaante eener zestienhoekige afgeknotte pyramide, is 56 M. hoog en weegt ruim een half miilioen kilogram. De drie suikerfabrieken te Bergen op Zoom zyn weder in volle werking, na ongeveer een halfjaar gerust te hebben. De aanvoer der beet wortels per spoor en per schip, geeft weder eenige levendigheid in de stad en aan verscheidene menschen arbeid. De oogst der beetwortels valt zeer mede. Het huwelijk van den Zweedsohen kroon prins met prinses Viotoria van Baden werd Dins'; hangen, beet op zijn knevel en viel eensklaps uit: „En gij weet gij dan Een on heilspellend woord zweefde hem op de lippen, doch hg sprak het niet uit, maar bromde zacht in zichzelven „Dat mocht de drommel!" II Reeds het eerste jaar hunner vestiging te Wlastowit» hadden de broeders besloten te trou wen en ook reeds hunne toekomstige echtgenooten gekozen. Frederik stelde zijne keus op een gravin Josepha, dochter van den HoogEdelGeboren heer Karei, rijksgraaf van Einzelnan-Kwalnow, en de HoogWelGeboren vrouwe Elisabeth, ryksgravin van Einzelnan-Kwalnow, geboren vrijvrouw van Czernahlava, dame der Kruisorde met de Ster. Lodewijk, die het reeds lang met zichzelf eens was dat hij liever zijn geheele leven vrijgezel wilde blijven, 'tgeen hy eigenlijk verfoeide, dan een aristocratische vronw te nemen, besloot Lina Appelbloesem, een koopmansdochter nit het naby gelegen stadje, tot zgn vrouw en de moeder van een groot aantal vrijzinnige Gemperleins te maken. Men kan echter niet beweren dat de broeders op een heel vertrouwelgken voet met hunne uitver korenen stonden. Frederik had zyn aanstaande aangetroffen ja een genealogischen kalender der grafelijke huizen en hij wist slechts weinig van haar af, doch dit weinige wist hij met zekerheid. Zij woonde in Silezië op het uitgestrekte goed van haar vader, was drieëntwintig jaren oud, had vijl broeders, waarvan de oudste dertien jaren telde, en beleed den katholieken godsdienst. Hare familie-betrekkingen waren zoowel van vaders- als van moederszijde hoogst fatsoenlijk. Zg behoorden wel niet tot den hoogsten adelmaar toch tot een zeer hoogen, die dien der Gemperleins in ouderdom niets toegaf. De omstandigheid dat Josepha alleen broeders, en geen zusters had, oefende geen geringen invloed op zijn keus uit want nu kwam de man, die haar huwde, niet in het gevaar, dat zijn huiselijke vrede dreigde ver stoord te worden door schoonzusters, die veroor deeld waren om oude vrysters te worden. In een woord, onder al de dochteren des lands, die in den grafelijken kalender vermeld stonden, paste niemand beter voor Frederik dan Josepha Ein- zelnan. Hij volgde den levensloop zyner uitverkorene met liefdevolle aandacht gedurende drie jaargangen van den almanak en werd hoe langer hoe meer in zijn voornemen versterkt, om naar Silezië te reizen en zich bij den graaf van Einzelnan aan te melden, als iemand die met de edelste bedoe lingen bezield, aanzoek kwam doen om de hand zijner dochter, gravin Josepha. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2