N°. 223, 124® Jaargang, 1881. Donderdag 22 September. Rijks-belastingen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.^ Prijs per 5/m. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Conapagnie générale de Pubiicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 21 September. Joorts voor Tradescantia Zebrina le premie De audiënties van de ministers van marine en MIDDËLBURGSCHE COURAIVT. S- De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 17en September 1881, invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht over het eerste kwartaal van bet dienstjaar 1881/82, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aaDgaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslagten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden be- hooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 206n September 1881. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS L. B. Voor de zesde maal viert heden de vereeDiging Uit het volk Voor het volk haar Flor alia-leest. 2760 planten door 515 personen opgekweekt, prijken weder in de met schilden, vlaggen en wim pels versierde kolfbaan van het Schuttershof, om te getuigen van de aan de teedere stekjes gewijde zorg en oppassing, en om te bewijzen dat de pogingen van Uit het volk Voor het volk door hen in wier belang ze worden aangewend, naar waarde worden geschat. Dit blijkt nog meer wanneer men weet dat slechts 32 personen de aangevraagde planten niet ten toon stelden en in het geheel niet meer dan 203 van de uitgegeven stekjes ontbraken. Vele inzenders maakten heden middag gebruik van de gelegenheid om te zien of hnnne planten bekroond waren en het feestconcert by te wonen, dat in 't geheel door 995 personen bezocht werd. De commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren B. A. Verhey, P. D. Koning, P. P. Slegt, A. J. van He ijl en A. Blaas Ez., heeft de volgende prijzen en premiën toegekend: Prijzen, bestaande in spaarbankboekje» Verzameling van 6 tot 10 planten, le pr.J. M. Lacor f 10 2e pr C. H. Dhont f 53e pr. S. Simonse f 4 4e pr.J. Jansen f 3 5e pr. J. van Aartsen 2.50. Verzameling van 4 en 5 planten, le pr.N. de Munck f 7.502e pr.M. de Bruijne 63e pr. wed. Sloover ƒ5; 4e pr.vrouw Egberg f 4.50 5e pr.P. Lagter f 46e pr. W. Zwigtman 3.507e pr.vrouw Dhont f 38e pr.L. de Jonge ƒ2.50. Verder prijzen van f 2, eveneens spaarbank hoekjes,aan J. Karreman voor Tradescantia Zebrinaj H. Cornè voor Begonia Dregei (Rosea)P. Vinke voor Alternanthera spectabilisC. G. van Kesselen voor Coleus variabilisvrouw Koekman voor Isolepus Pygmaea A. W. J. Snijders voor P lar- gonium Peltatum (wit bont bladig) Cath. v. d. Weele voor Lantana Hybrida Ca. Casteliju voor Heliotropium Peruviannm 5 vrouw Kraak voor Pelargonium Peltatum (gr. bl. met dubb. bl.)J. C. Wetjen voor Fuchsia's; J. J. van Aartsen voor Zonaal Pelargonium in soorten, J. M. Mennes voor Cuphea PlatycentraC. Pieters voor Begonia Sempervlorens (Alba)L. van Loo voor Ageratum Coeruleum, A. M, Mennes voor Lobelia Fulgens H. Despinois voor Echeveria RoseaM. J. C. Rij bering voor Ageratum Coeruleam (bontbladig) W. A. Malgo voor Lobelia ErinusG. J. Eblie voor Verbena Pulchella en D. J. Klaassen voor Sedum Fabariüm. De premiën werden toegekend als volgt Verzameling van 6 tot 10 planten, le premie aan de wed. Pagter 2e pr.C. Castelein 3e pr. L. Voets; 4e pr. i J. Dhont 5e pr.vrouw Jan sen geb. Vos 6e pr.C. Kraak 5 7e pr.H. Pieters 8e pr.J. Snijders, ieder een pak bloem bollen. Verzameling van 4 en 5 planten, le premie N. van Kesselen 2e pr.J. Sinke3e pr. i P. W. Krijger 4e pr.C. Plnijmers 5e pr.K. Kraak 6e pr.J. C. Simonse 5 7e pr.P. L. Klaassen, en 8e pr.C. van Heusden, geb. van Sehijndel, eveneens ieder een pak bloembollen. wed. Rotnmael, een rood theezet2e pr.P. J. ven Kesselen, sigarenkoker 3e pr.J. C. Barbier, pbotographie4e pr. P. C. Melis, Bigarenpijp. Voor Begonia Dregei (Rosea), le premie: J. Sanderse, japansch blaadje, 2e pr.C. Dijkwel, een koek, 3e pr.J. H. Mennes, een glas; 4e pr,: W. F. Lekke, een sigarenstanderd. Voor Alternanthera spectabilis. le premie: J. C. de Boer, inktkoker 2e pr.C. L. de Munck, photographie. Voor Coleus variabiis. le premie: A. Verhage- Gilde, inktkoker2e pr.A. W. Casteleyn, blaadje met trommeltjes; 3e pr.A. Ponse, suikervaas; 4e pr.S. W. van Buuren, twee vaasjes5e pr.: C. Snoep, theeblad. Voor Isolepus Pygmaea. le premieM. J. Melis de Bruijn, kop en schotel, 2e pr.wed. J. Caste- leyn, 6 borden; 3e pr.E. J. van Loon, babbe laarsdoos 4e pr.J. Gruson, portemonnaie5e pr.wed. Zachariasse, 6 kopjes en schoteljes. Voor Pelargonium Peltatum. (Wit bont bladig-) le premieM. J. C. Fiegen, theebus 2e pr.J. Jongepier, emmer; 3e pr.: wed. Hondius, photo- graphie-album4e pr.J. H. v. d. Kreke, siga- rendoover. Voor Lantana Eybr ida (roodbloemig)le premie J. Goedhart, melkkan2e pr.H. G. Louterbak, lampje3e pr.P. C. Ludikhuyzen, sigarenstan- derd4e pr.W. J. P. Snijders, 3 lepels en vorken; 5e pr.D. van Heusden, een mand. Voor Heliotropium Peruviannm. le premie: P. Brand, twee bloembekers2e pr.P. Dhont, koek 3e pr.J. van Stel, pijp. Voor Pelargonium Peltatum. (gr. bl. met dnbb. bloemen) le premieS. de Jonge, kop en schotel; 2e pr.G. Mennes, photographie-album 3e pr.: J. Koets, een paar manchetknoopen. Voor Fuchsia's insoorten. le premie: M. Klaassen, molton deken; 2e pr.vrouw Wanda, sigaren koker 3e pr.C. van Kesselen, notitieboekje. Voor Zonaal Pelargonium in soorten, le premie: P. de Vlieger, twee cachepots2e pr.H. Tho massen, photographie-album3e pr. J. Jongepie^ portemonnaie. Voor Cuphea Platycentra. le premie: M. van Lindonck, trommel2e pr.J. P. Goeman, lampje. Voor Begonia Semperflorens (Alba). le premie: M. Boone, kleedje; 2e pr.T. de Jonge, 6 zak doeken 3e pr.J. Huysman, inktkoker, 4e pr.N. E. Melker, portemonnaie. Voor Ageratum Coeruleum. le premie M. de Jonge, kleedje, 2e pr.C. Buijs, theebas. Voor Lobelia Erinus. le premie: W. P. de Bnckviel, sigarenpijp; 2e pr.: E. de Pagter, portemonnaie. Voor Verbena Pulchella var. Maonetti. le premie: J. P. van Lindonck, horlogestanderd; 2e pr.: M. Snijders, botervlootje3e pr.M. Vos, koek. Voor Sedum Fabarium.le premie: M. A. Alle man, twee photographien2e pr.: D. Schuijt, manchetknoopen3e pr.J. Franso, scheur kalender. Voor Lobelia Fulgens le premieM. J. Ter Smitte, 12 zakdoeken, 2e pr. C. J. Jacobse, pijp. Voor Echeveria Rosea le premieW. Monte- nari, zakdoeken; 2e pr.: M. H. Huige, manchet knoopen; 3e pr.J. Verwijs, koek. Voor Ageratum Coeruleum (bontbladig) le premie: C. Karreman, suikervaasje; W. Stevens, waterstoof. Voor de ingezonden planten van 1880 werd de prijs van fb en eene bronzen medaille behaald door M. Casteleijn en premiën, bestaande uit een pak bloembollen, door M. E. van Hecke, M. Mon- tanari, J. H. Mennis, K. J. Akkerman en H. Pie ters. Eene bronzen medaille werd toegekend aan M. J. ter Smitte, Jaes. Ooms en M. J. Kastelijn- Alleman. Deze bronzen medailles zijn geslagen op den stempel der vereeniging en dragen aan de achterzijde het inschrift Floralia 1881. Heden avond worden de bekroningen in de groote zaal van het Schuttershof uitgereikt. 'sKonings commissaris in Friesland is gemach tigd tot bijeenroeping der staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 4 Octo ber 1881, ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in de plaats van mra G. Schot, die als zoodanig zijn ontslag heeft ge. nomen. koloniën zullen op Vrijdag, 23 dezer, niet plaats hebben. Eea aantal Nederlandsehe vrijmetselaars zijn voornemens op den dag der begrafenis van wijlen Z. K. H. prins Frederik, grootmeester hunner orde, zich op het Marktplein te Delft te vereenigen. Voor vijftien hunner zijn toegangkaarten in de kerk beschikbaar gesteld. Op last van dsn burgemeester van Westdonge- radeel is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Turkstra en anderen, wegens het op den 17en Aug. jl. houden eener collecte voor de „school met den bijbel," nadat de burgemeester hun daar toe zijne toestemming gewijzigd had. Een staaltje van kranten-Hollandsch. Twee onzer groot-formaat-dagbladen nemen van een derde het bericht over, dat in een koffiehuis bij het Rondpoint in de Bankastraat te 's Graven- hage een belvédère of look-out gemaakt zal wor den, waar men door middel van oen ascenseur zal komen enz. Rondpoint door pleintje en ascenseur door hijsch- toestel of zoo iets te vertalen, ware misschien wat veel gevergd. Beide indringers hebben eenig burgerrecht verkregen en van een „Haegenaer" is althans de bekentenis niet to wachten, dat hij op of bij een pleintje woont, of zijn lichaam op laat hijschen. Maar grappig is het hoe schrijver en naschrijvers voor het Italiaansche Belvedère naar eene Engelsche vertaling zoeken en er niet aan denken dat er een Hollandseh „uitkijk" bestaat. Waarlijk, als de kleineren zich niet wat moeite gaven, de heer De Veer zou onlangs niet op het taalkundig congres hebben kunnen zeggen dat er verbetering in het kranten-Hollandsch op te merken viel. Wij ontvangen het bericht der oprichting van een VlaamBch opera-gezelschap te Antwerpen onder leiding van den heer E. van der Ven. Deze zegt in zijne kennisgeving, dat hij hiermede ge looft aan eene lang gevoelde behoefte van het Vlaamsch publiek voldoening te schenken. Zijn doel is, het Nederlandeck tooneel een stap nader te brengen tot zijn bestemming veredeling der kunst en beschaving des volks. In eene stad als Antwerpen, de bakermat der Vlaamsche kunst, meent hij dat het bestaan van zulk eene opera mogelijk moet zijn, als uitvloeisel van den arbeid vau den meester Benoit, die Vlaamsch België op nationaal kunstgebied deed herboren worden. De opera moet tevens eene schrede nader leiden tot bekroning van Benoit's arbeid, het Vlaamsch con servatorium te Antwerpen. Bescheiden begint de heer Van der Ven op de onderste tredeer is nog te veel te doen, te veel te hervormen om reeds dadelijk een gunstigen uitslag te kunnen verwach ten. Hij beveelt zijne stichting in de kunstliefde van bet publiek aan en rekent op alle Neder- landsche schrijvers en toondichters, wier werken gaarne aanvaard en met zorg uitgevoerd zullen worden. De meeste leden van het Vlaamsche opera-ge zelschap hebben hunne opleiding te Antwerpen, als leerlingen van Benoit genoten. Het zijn de heeren Van Os, tenor, Van den Eijnde, bariton, Abel, bas, Gion, trial en Nepperus; de dames Wery, alt, Rivière, sopraan, Bolle, lichte zangeres, Jonkers en Moreels. De in studie genomen werken zijnDe Ver gissing, zangspel van Billiet en MertensFrans Acker man, opera van Miry; Te Klaver dale, zang spel van Lageye; De Wonderdokter, zangspel van Bosiers; Isa, opera van Hiel en Benoit,j Fidelio, opera van BeethovenDe Engel op Wacht, zangspel van Miry. Op de landbouwtentoonstelling te Bergen op Zoom zijn in de afdeeling tuinbouw o. a. nog bekroondA. Blaas Ez. te Middelburg met een zilveren medaille voor eene verzameling Colea en met een bronzen medaille voor afgesneden dahlia bloemen; W. van de Putte te Middelburg, met een zilveren medaille voor afgesneden dahlia bloemen en een zilveren medaille voor eene verzameling conifeeren. Aan mejuffrouw Cornelia Blaas te Middelburg viel eene bekroning met de zilveren medaille voor ruikers van natuurlijke bloemen ten deel. De consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat te Brussel heeft aan de Belgische bladen medegedeeld, dat in genoemde republiek de betrekking open is van inspecteur der openbare werken, waarvoor hare regeering bij voorkeur een Belgisch ingenieur in aanmerking zou doen komen. De post staat ongeveer gelijk met dien van minister en geeft, na vijftien jaren dienst, recht op een staats-pensioen. Wij veronderstellen dat de republiek vooral een inspecteur verlangt met grondige kennis van mijn-ontginning, hetgeen te meer waarschijnlijk is dewijl sedert korten tijd in den Vrijstaat rijke kolenbeddingen ontdekt zijn. De voorkeur, welke aan een Belgisch ingenieur gegeven wordt, is hierdoor verklaarbaar en getuigt zelfs voor den Hollandsch-gezinden geest der regeering, die de Engelsche ingenieurs voorbijgaat en bij gebrek van een Hollander, een Vlaming tracht te krijgen. Ware zulks niet het geval, dan zou het eenige verwondering kunnen baren dat niet in de eerste plaats aan Nederlandsehe waterbouwkundigen of ingenieurs gedacht is. De Nederlandsehe consul te Warschau heeft, na een ingesteld onderzoek naar de artikelen, uit Nederland of de Nederlandsehe koloniën afkom stig, welke in Polen verkrijgbaar zijn, besloten aan zijn cousnlaat een monster-lokaal voor die artikelen to verbinden. Het doel daarvan is ze beter in Polen bekend te maken en de groothan delaars aldaar op de hoogte te brengen van de belangrijke plaats, welke de Nederlandsehe han delssteden als markten voor overzeesche produkteD, in mededinging met Londen en Hamburg, innemen. Monsters, stalen, modellen, teekeningen en photo- grapbieën kunnen vrachtvrij, onder inachtneming der vereischte formaliteiten en vergoeding van alle onkosten, worden gezonden aan het adres van het consulaat, vergezeld van beschrijvingen en prijscouranten, liefst in de Fransche, of anders in de Dnitsche taal. De consul, de heer J. W. Willekes Macdonald, verklaart zich verder bereid tot het geven van nadere inlichtingen» Bij het toezenden van. een schoon ingebonden exemplaar zijner prachtuitgave, 2 boekdeelen in 4o. der Gedichten van Anna Roemers, heeft prof. Nicolaas Beets den volgenden brief aan Hendrik Conscience geschreven: Waarde taal- en kunstgenoot, Bij 'tin'tlicht verschijnen van het honderdste boekdeel der boekdeelen, waarmede gij de Vlaamsche letterkunde hebt verrijkt en het Vlaamsche volk verkwikt, heeft uw koning n een nieuw en schitterend eereblijk op de horst gehecht, en bereidt uw volk u eene algemeene en welge meende hulde. Vergun een vriend uit het u evenzeer waardeerenU Nederland, zich daarbij aan te sluiten, door u, als een gering bewijs van ook zijne oprechte hoogachting voor uwe gaven en verdiensten, als een onevenredig blijk van hartelijke deelneming in de gerechte eere, die u weder vaart, bijgaande boekdeelen aan te bieden. Zijn honderdste werk bevatten zij niet, maar z\jn nieuwste, en eigenlijk niet meer dan het geleide, dat hij geeft aan het Werk eener andere, maar van eene die in den schoonen dage raad der Nederlandsehe letteren, die een tijd van oorlog was tusschen de zonen van dénzelfden stam, de Noordelijke Nederlanden als «haar vaderland", de zuidelijke als een //vriendenland" lief had. Laat het dan deze, de be groeting eener vrouw in de hoogtijden onzes levens heeft voor het mannenhart altijd hare bijzondere waarde laat het Anna Roemers zijn, die, uit mijn naam en met mij óp den achtergrond, eene bloem komt steken in den welverdienden krans, welken vereering en de dankbaarheid n dezer dagen op den schedel komt drukken. NICOLAAS BEETS. Ziehier bet antwoord van H. Conscience: Hooggeachte Heer, Ik hen u van harte dankbaar voor den vriéhdelijketl gelukwensch, dien Gij, meester in de Nederlandsehe Kunstj de goedheid hebt den minder begaafden Vlaarnschen broeder; ter gelegenheid der verschijning van zijn zoogezegd 100ste boekdeel, toe te sturen. Het Vlaamsche volk wil mij eene plechtige hulde brengen. Heb ik deze eenigszins verdiend, dan is het slechts door het nagejaagde doel en door de hoeveelheid, niet door de verdiensten Van het geleverde. Onder dit laatste opzicht toch kan niets vim wat ik heb geschreven, opwegen tegen uwe helstraleude Camera obscura. Ik had, in alle geval, in mijne lange loophaan en met het oog op den toestand van het Vlaamsche volk, aan vele andere vereisckten dan die der hoogere esthetiek te be antwoorden, en heb, als kunstenaar, daartoe vele opoffe ringen gedaan. Beseft ons volk zulks en wil hét mij

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1