BUITENLAND. 4-14 Zeetij di ngen. Handelsberichten. Gemeenteraad van Goes. Weerkundige waarnemingen. 210 September des morgens te 3 uren. iii emeen Overzicht. De organisatie van den Fair-Trade. Graanmarkten enz. Prjjzen van Effecten. sp ambtgenoot voor baitenlandsche naken,'daar toe gaarne het noodige te zullen verrichten. Heden middag afzonderlijk bekend gemaakt.) Tweede kamer. De geloofsbrieven van alle nieuw benoemde of herkozen leden werden goed gekeurd, wafrna deze leden toegelaten en beëedigd werden. De heer Gratama maakte bezwaar tegen de toelating van den heer Schaepman, tenzij deze verklaarde geen geestelijke in den zin der grond wet te zijn. De kamer besloot echter, getrouw willende blijven aan hare vroeger na rijp debat genomen beslissing, met 61 tegen 12 stemmen ook den heer Schaepman toe te laten. Op de candidatenlijst voor het voorzitterschap der kamer werd als eerste candidaat bij vierde stemming gebracht de heer Van Kees, met 41 ■temmen, tegen 33 op den heer Schimmelpenninck van der Oije. Als tweede candidaat werd de heer Cremers, als derde de heer Van Nispen gekozen. Op voorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oije werd besloten de regeering te ver zoeken de betuiging van de wa Machtige sympathie der kamer aan de regeering der Vereenigde Staten met het overlijden van president Garfield over te brengen. Zitting van Maandag 19 September. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegen woordig 11 leden. Afwezig de heeren Den Boer en Van der Hoek, met kennisgeving. De voorzitter deelt o. a. mede, dat een brief van rouwbeklag is gezonden aan Z. M. den koniDg wegens het overlijden van Z. K. H. prins Fre- derikdat van de geldleening 1866 de aandeelen 11 en 66 en van de geldleening 1869 de aan deelen 11 en 36 zijn uitgeloot; dat de cursussen der inrichtingen van M. 0. voor 1881/82 zijn aangevangen met het navolgend aantal leerlingen, 81 voor de jongensschool en 5 voor enkele vakken, 34 voor de burger-avondschool en 26 voor de meisjesschool en 3 voor enkele vakken. Daarna wordt ter tafel gebracht een verzoek van den heer G. J. Besseling, om de verlichting van den Oostsingel ook tot zijn perceel uit te breiden, welk verzoek wordt gerenvoieerd naar burg. en wetb., tot wier gebied de behandeling Van het adres behoort. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een leeraar voor het middelbaar onderwijs, vaca ture dr Glenns, de voordracht bestond uit de hee ren M. C. J. de Visser van Utrecht, D. Ingerman van Wageningen en Joh. van Leeuwen jr. van Gorinchem, waaruit de heer De Visser met 10 stemmen werd verkozen. Op voorstel van den heer Masseé wordt be sloten ook aan de dochter van Z. K. H. prins Frederik een brief van rouwbeklag te zenden. Alzoo wordt besloten en de vergadering daarna gesloten. hamer der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Garlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 0.9 1.1 0.8 1.0 0.6 1.4 4.9 1.4 3.1 2.6 1.2 1.6 6.7 6.7 1.5 1.9 6.2 W ZW ZZW wzw ZW NW ZO WNW WNW W ZZW Z z z NO N NW 0 0 0 1 1 0 3 3 2 1 4 1 4 2 2 mist. mist. mist. 1. bew. helder z. bew. regen betr. z. bew. betr. z.bew. betr. betr. bew. betr. betr. bew. 4-11 --11 --12 16 4-15 --15 --13 4-12 --15 --15 --13. --13 --16 --19 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 0.5 G. des namiddags Thermometerstand te Middelburg, 19 Sept. 'sav. 11 u. 61 gr. 20 's morg. 8 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 67 gr. 'sav. 5 n. 64 gr. F. Algi Op de ontzettende tijding van het overlijden van den president der Vereenigde Staten hebben wij ons lang kunnen voorbereiden en tooh treft de slag nog zwaar. De dagelij ksche lectuur der berichten omtrent zijn toestand liet altijd, bij al wat er verontrustend in was, nog een straal van hoop doorschemeren, die gretig werd opgevangen. Maar het blijkt eene ijdele hoop te zijn geweest; na 80 dagen lijdens is generaal James Garfield bezweken. Hij was een dier types, zooals men ze slechts bij uitzondering vindt in onze oule wereld vol vooroordeel en kleinzieligheid, doch voor welke de bodem der Vereenigde Staten een gunstig veld van ontwikkeling is. Sterk en gezond, zoowel van lichaam als van geest, brak hij zich van de eenvoudige boerenhoeve eene baan naar den hoogsten post in den staat. Achtereenvolgens was hij predikant, onderwijzer, advocaat, verdienstelijk olficier en lid der wetgevende vergadering, eerst van den staat Ohio, later van de Unie, en hg baande zich den weg door het leven, zooals de ont- ginner van den vruchtbaren grond in eene rechte lijn de grens van zijn grondstnk trekt, boomen ontwortelende en eiken hinderpaal op zijn weg effenende, doch zijn eenvoud in denk- en levens wijze bewarende. Wat staat zulk eene figuur daar rijk, op het toppunt der loopbaan, en van welk een innerlijke kracht spreekt zij. Vergelijk daarbij de groote vorsteD, van welke de geschie denis er enkele kent, die met zorg zijn op gevoed en wien het besef, dat hunne hooge afkomst hun verplichtingen oplegt, als het ware met den paplepel werd ingegeven. Hoe weinigen zijn er die voldoen aan hunne groote verantwoor delijkheid en wier zedelijke balans niet met een deficit sluit. Hoog steekt boven dat vorstelijk zelfgevoel het noblesse oblige uit van dezen Ame- rikaanschen boerenjongen, wiens adel als mensch en als burger der groote republiek in een rijken levensloop ongeschonden bleef. Slechts vier maanden was hij president der Vereenigde Staten, gekozen als de vertegenwoor diger der begrippen waardoor de crisis van den burgeroorlog werd in het leven geroepen, en daar enboven als man van onkreukbare tronw, die een einde moest maken aan de misbruiken, waarvan Grant's bestuur overvloeide en welke onder zijn opvolger Hayes slechts voor een deel werden ver drongen. Slechts vier maanden was Garfieid in deze hooge betrekking werkzaam en pas begon hg de eerste uitkomsten van zijn streven te zien, of hij ontving het noodlottige schot dat hem na veel lijden het leven kostte. De openbare behan deling van het proces des moordenaars, welke nu eerlang zal aanvaDgen, leert ons misschien nog iets van de motieven, of liever van de opeen volging van ongemotiveerde voorstellingen welke den man leidden tot zgne daad. Vergissen wy ons echter niet, dan zullen wij niet veel nieuws hooren. Een man, door eigen schnld niet in de maatschappg op de plaats geraakt waar hij zich voorstelde te moeten staangaan deweg het zedelijk bewnstzyn verliezende door aan personen en omstandigheden te wijten wat eigen fout was; langzamerhand zich dieper wer kende in dit moeras van ongerechtigheid en zedelpk bederf; leiten plegende die hem bniten de maatschappy steldenbij zwakke pogingen tot terugkeer binnen hare grenzen teleurstelling ondervindende op teleurstellingeindelijk aange vuurd door wrok tegen de wereld en misschien ook door een zweem der grootheidsmanie, welke Herostratus den brandfakkel deed werpen in den tempel van Diana, eene wanhopige misdaad plegende: dat is de voorstelling, welke wy ons by de aanvankeiyke beriohten omtrent den moordenaar maakten en die sedert niet is gewij zigd. De angst voor zyn eigen leven, die voor eenige dagen een zoo treffend contrast vormde met zijn sluipmoord, pleit ervoor dat het een man is, wiens energie is verloren gegaan in den flauw gevoerden levensstryd. Zyne figuur boezemt ons weinig belang meer in en behoort meer thuis in een psychologisch onderzoek dan in een over zicht der gebenrtenissen van den dag. Kan men nu tegen zulke misdaden waken met wetten, met de galg, met ieder persoon van ge wicht door eene lijfwacht van politie te doen omgeven Zeker neen. Het gekwetst gevoel, niet door nadenken getemperd, doet maar al te dikwerf verzuchtingen slaken over te zachte wet. ten als oorzaak van het niet uitbiy ven der misdaden. Toorn beheerscht dan het oordeel en velen laten zich ook op den duur medesleepen. Zij volgen echter een verkeerden weg, want het kan wel als be wezen worden geacht dat, wanneer een individu voor zich alle bezwaren heett overwonnen welke een redelijk mensch moeten weerhouden van zulk eene daad, hg zwaarder arbeid heeft verricht dan het heenstappen over eene toekomstige straf, al is die dan meer of minder zwaar. De berekening der gevolgen voor den dader zeiven bekleedt in den regel eene zeer geringe plaats in het proces dat tot eene misdaad leidtkomt het al een enkelen keer voor dat de straf doel van een vergrijp is, - dit behoort tot de uitzonderingen. Maar het plan tot eene misdaad als op generaal Garfield werd gepleegd, is genoeg om het gan- sche zijn van een man in beslag te nemen; daar is geene plaats voor overweging der gevolgen, en daar bereikt men dus niets met bedreiging van weerwraak door doodstraf, welker nut bij zulke gebeurtenissen hoog wordt opgevijzeld en niet zonder goeden uitslag aan den man gebracht. De politieke gevolgen van het overlijden van den president moeten zich geleidelijk ontwikkelen. Het zou voorbarig zijn daarover thanB reeds in voorspellingen te treden. Men beweert dat de vice-president een man van het slag van Grant is en dat de misbruiken en de diefstallen der hooge ambtenaren, de verderfelijke macht van zekere groote maatschappijen weer lustig zullen gaan knagen aan den grooten staat. Wy wenschen eohter niet te vergeten dat deze beweringen grootendeels op onbewezen vertellingen berusten en wachten liever af wat gebeuren zal. Deze dag heett leeds genoeg voor wie in den dood van Garfield een onoplosbaar en ontmoedigend raadsel ziet. De telegrammen brengen niet veel ander nieuws. De Times bevat nadere byzonderheden omtrent den toestand waarin de Fransche generaal Sabatier zich in den omtrek van Zaghonan bevindt. De beriohten zyn vry geruststellend. De generaal kon de aanvallen der Arabieren tot nogtoe goed afslaan en was in staat de waterleiding te her stellen, zoodat de stad Tunis weder van drinkwater voorzien is. In Afghanistan staan de legers van Abdur- Bahman en Ayoeb tegenover elkander, zonder dat het nog tot een treffen is gekomen. De corre spondent van de Times is overtuigd dat de emir noodeloos tijd verliest en daardoor zijn tegen stander gelegenheid geeft om zich te versterken. Wy hebben reeds meer dan eens gesproken van de National Fair-Trade Leaguewelke in Enge land is opgericht tegen de voorstanders van den absoluten vrijen handel. Zij is thans georganiseerd en heeft hare inrichting en hare beginselen in de dagbladen openbaar gemaakt. Het eerste spoor dezer beweging, welke mis schien bestemd is eene rol te spelenvinden wg in eene by eenkomst op den 31en Mei te Londen gehouden door kooplieden, bankiers, reeders, fabrikanten en kamerleden, uit alle deelen van Groot-Brittannië en ook uit de koloniën, mannen van de meest uiteenloopende politieke richtingwant de Fair-Trade beweging schrytt het met groote letters onder haren titeldat zy volkomen onafhankelijk is van partij-politiek. Op die vergadering was men het erover eens dat de kwgning der Engelsche nyverheid en de toe nemende onwil van vreemde staten om Engelsche goederen op hunne markten toe te laten op dezelfde voorwaarden als de goederen dier staten in Engeland worden toegelaten, ernstig de aan dacht van het publiek verdienden. Men achtte het wenscheiyk door woord en schrift de nadeelen uiteen te zetten van den eenzgdigen vryen handel, om het volk te overtuigen van de wenschelijkheid eener wyziging van Engelands fiscale politiek. In het bijzonder wilde men doen uitkomen dat het tractaat met Frankrijk niet voordeelig was ge weest voor Engeland, en wilde men waken tegen de hernieuwing van dit traetaat vóór de natie had kunnen overwegen wat eigenlijk de handelB- tractaten voor Engeland hadden uitgewerkt. Daarom richtte men een verbond op, waarvoor de reeds genoemde naam werd verkozen en welks leden ieder een guinea jaarlijks betalen, terwijl men lid eener afdeeling kan worden tegen de contributie door die afdeeling te bepalen, mits men echter een shilling jaariyks in de aigemeene kas storte. Op dezen grondslag gevestigd heeft nu het verbond in vier artikelen de politiek samengevat welke het volgen wil. Art. I. Er zfj geene vernieuwing van handelstractaten, tenzij ze met een waarsctrawingstermijn van een jaar op zegbaar zijn, opdat geene belemmeringen van dezen aard ons mogen verhinderen eene zoodanige fiscale politiek aan te nemen als de belangen des rijks en de houding van vreemde volken noodzakelijk zullen maken. Art. II. Invoer van ruwe stoffen voor de binnenlaüd- sehe industrie vrij, vanwaar ook, opdat wij met succes zullen kunnen mededingen in den verkoop van ons fabri kaat. In deze categorie moeten, behalve wol, katoen, ruwe zijde, hennep, vlas, jute en zulke vezelstoffen, na tuurlijk worden begrepen elke soort van mest, timmerhout, erts van alle metalen, vezels voor de papierfabricatie enz. Art. III. Evenredige rechten moeten worden geheven van dé producten van vreemde staten, die weigeren onze producten iu vrijen ruil te nemen, en deze reoht en moeten weder worden opgeheven, zoodra eenige staat erin toestemt om Britsche producten vrij van rechten toe te laten. Art. IV. Er worde een zeer matig recht geheven van verschillende artikelen van voeding uit vreemde landen terwijl ook deze artikelen vrij moeten worden toegelaten uit al die deelen van ons rijk, welke onze producten in redelijk vrijen mil nemen. By deze stellingen is een enkele toelichting ge voegd. Het verbond neemt de leer van sommige economisten niet aan, welke beweren dat voedsel en kleeding voor den arbeider moeten worden gelijkgesteld met de grondstof voor den arbeid, en dat goedkoopte dezer artikelen den productie prijs Vermindert. Zij stelt zich op het standpunt dat de loonen enkel geregeld worden door de verhouding der vraag tot het aanbod, en dat de arbeider heel wat meer schade ïydt, wanneer de arbeidsmarkt tengevolge der onder gunstiger voor waarden werkende mededinging van het bui tenland gedrukt is, dan wanneer er een gering recht van zgne eerste levensbehoeften wordt geheven. De voorgestelde evenredige rechten hebben niet het doel het Engelsoh fabrikaat als zoodanig te beschermen, maar het herwinnen van Engelands koopkracht en het scheppen van een grondslag om met landen als Frankryk te onderhandelen over de opheffing van het premiestelsel en de vrije toelating der Engelsche fabrikaten. Staart Mill zeide, en met andere woorden was reeds Adam Smith hem voorgegaan: „De eenige wijze waarop een land kan voorkomen dat het verlies ïydt tenge volge van inkomende reqhten door andere landen van zijne artikelen geheven, is het het^n vaTV rechten van de artikelen der anderen." Het vierde artikel heeft in de eerste p\«nts doel Britsch kapitaal en Britsche kennis binnen de grenzen des lands te honden, terwyi %g door den treurigen toestand van den landbouw thans naar vreemde staten vloeien, waar het beschermend stelsel wordt gehuldigd en de krachten van Britschen oorsprong spoedig tegen het moederland ge richt zgn. Bij verstandige aansluiting tussohen Engeland en zyne koloniën, kan Engeland zijn graan voordeeliger nit deze laatste halen dan uit de Vereenigde Staten, Kusland of Spanje; want alleen in Canada is genoeg grond beschik baar om geheel Europa van graan te voorzien. Zoo zon recht worden gedaan aan de klasse in Engeland, wier kapitaal en wier arbeid by den landbouw is betrokken, welke aanspraak heeft op gelijke behandeling als de indnstrieelen, en die nu de ongelijke concurrentie moeten bestryden van producten op onbelasten maagdelijben grond geteeld volgens een systeem van roof bonw, dat niets aan den grond teruggeeft. Deze teelt heeft dezelfde uitwerking van een premiestelsel. Deze graanrechten, te heffen met het doel om eerder Britsehen grond dan vreemden te ontwik kelen, moeten lang genoeg gehandhaafd worden om dat doel te bereiken. De staat zou woord moeten houden tegenover kolonisten en kapita listen die arbeid en geld zonden wijden aan het ontginnen van landergen en den aanleg van spoorwegen en kanalen. Wat artikelen van weelde aangaat, zooals tabakwijn eu alcoholische dranken, waarop reeds zware verbruiksbelastingen drukken, moet van den invoer nit vreemde landen 10 percent meer worden geheven dan van dien uit de koloniën. Tot zoover de toelichting der stellingen. Be halve het bovenstaande bevat de annonce van het verbond de namen der ongeveer 200 leden van den consultative eouneil, waaronder zeer be kende namen, vooral van fabrikanten, voorkomen. Voorzitter is de heer Sampson S. Lloyd, bankier en fabrikant te Birmingham. Vlissingen, 20 Sept. Op avontuur naar zee vertrokken de Nederl. schoener Maria, gezagv. Pronk. Goes, 20 Sept. Tarwe en haver 30, rogge en gerst 20 cent lager; anders onveranderd. Rotterdam, 20 Sept. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1368 runderen; 246 vette, 6 nuchtere kalveren1628 schapen; 215 varkens en 187 biggen; runderen 1* qual. 83 2' qual; 6638 qual. 47kalveren 1' qual. 100, 2' qualj 80schapen 90 cent. VussDroBir, 20 Sept. Boter per kilogram f 1.35 a 1.30. Eieren f 4.60 per 104 stuks. Beroer op Zoom, 20 Sept. Boter per stuk f 1.20, halve ƒ0.63, eieren per 26 stuks ƒ1.30. Middelburg, 20 Sept. Kaapolie f 32; patent olie f 34; lijnolie f 31. Amsterdam. 19 20 STAAtSLBBSIlïO ES. Sept. Sept. Vederl. Cert. N. W. Sch. 2j pet. 671 67f dito dito dito. 3 81$ dito dito dito. 4 103 1021 dito Obl. 1878 f 1000. 4 108 1021 België. Certificaten2J Frankryk. Origin. Insehr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fi. 1205 951 dito Goudleenning5 82f 821 dito dito fl. 500 6 1011 Italië. Cert. Adm. Amsterd. Oostenryk. Obl. Mei-Nov. 651 65 dito Febr.-Aug. 65f dito Jan.-Juli. 5 66$ 66 dito April Oct. 5 651 65f dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 52i 52f dito dito 1876. 6 dito dito 68 Ser. 1878 £100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1793/1815 5 991 99 Cert Inschr. 5' Serie 1854. 5 60 j 60J dito dito 6' 1855. 5 82f 82$ Obligatiën 1862 5 891 88f| dito 1864 ƒ10005 95* dito 1864 1005 94 94 dito 1877 dito.5 93 921 dito Oostersche 1' serie. 5 58J 58 dito dito 2' 5 581 58i dito dito 34 5 58$ dito 1872 gecons. dito. 6 901 89f dito 1873 gecons. dito. 5 901 90| dito 1850 1' Leening dito. 41 911 dito 1860 2" Leening dito. 41 86 861 dito 1875 gecons. dito 41 811 dito 1880 gecons. dito4 71 711 Cert. Hope C# 1840 4 63! dito 2% 3e 4' Leen. 1842/44. 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 781 '81 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 26J 261 dito dito 1876 2 451 46! dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 25 24$ dito dito 1876 2 Turklfe. Obl. Alg. Sch. 1865 5 16 15f dito dito 1869 6 15! 1®! Egypte. OW. Leening 1876 4 a 7öf 741

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3