Gemengds Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwfls. Kerknieuws. Reobtszaken. Noord-Beveland, gevestigd te Goes en ten doel hebbende a. bevordering der kennis van het ad ministratief recht, door bespreking van en overleg omtrent bescheiden en handelingen, hoofdzakelijk met betrekking tot het bestuur der gemeenten, zonder daarom besprekingen van anderen aard, gegrond op dat recht, uit te sluitenb. onder linge inlichting omtrent zaken, den werkkring der leden betreffende, teneinde de meest mogelijke eenheid in de toepassing van de voorschriften te erlangen e. behartiging van gemeenschappelijke belangen der leden. De vereeniging wordt opgericht voor den tijd van negen en twintig jaren. Bij den burg. dienst in N.-I. kunnen twee jonge krachtige veeartsen worden geplaatst. Zij zullen ontvangen een gratificatie van uitrusting van 1000overtocht naar Batavia als eerste klasse passagier, een voorloopig traktement van f 100 'smaands; in Indië een activiteits traktement van f 200 's maands, dat kan klimmen tot f 6000 Yjaars. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St.-Ct. van heden. Te Salatiga heeft men op den 26 Juli jl. het 300jarig herdenkingsfeest der afzwering van Filips II gevierd met eene feestrede van den predikant Mallinckrodt, een ochtend- en avond concert en een vuurwerk. Des middags werden aan de Inlanders volks feesten aangeboden en hield men een optocht waaraan 300 Javanen, met oranjesjerpen om, deel namen. Voorzoo vei de „Javaantjes" bij deze pret aan iets gedacht hebben, zullen hun gedachten misschien vertoefd hebben bij een feest, eenmaal door hun nazaten te vieren, ter herinneiing aan de at zwe ring van het Nederlandsch gezag door Java. Voor het wegjagen der Spanjaarden door de Hollanders in 1581 kan toch zeker geen Javaan van 1881 bij mogelijkheid iets gevoeld hebben. De te Rotterdam gehouden 81e algemeens vergadering der Roll. Mij. v. Fraaie Runsten en Wetenschappen werd door den voorzitter mr. J. B. Kan geopend met eene rede, waarin de in Nederland heerschende examen-manie bestreden, en betoogd werd dat het opvullen van de jeugd met het buitensporig aantal wetenschappen dat tegenwoordig onderwezen moet worden, en waarin men proeven van bekwaamheid moet afleggen, ten hoogste nadeelig op jeugd en jongelingschap werkt. Lange examina achtte spreker verstompend voor den examinandus, terwijl de korte examina omtrent des candidaats bekwaamheid niets konden leeren. Meer vertrouwen op hen die met het onderwijs zijn belast en inkrimping van examina tot het noodzakelijkste, achtte spreker noodig. Deze rede vond warme instemming eu luide toejuiching. In sommige bladen is meegedeeld, dat in een paar gemeenten nabij Maastricht de landbouwers weer grooten last van hamsters hebben, die te hunnen koste grooto wintervoorraden boonen, tarwe, haver enz. bijeengaren. Te Eysden, alwaar voor een volwassen hamster eene premie van 20 en voor een jongen eene van lOcenten wordt uitbe. taald, heeft men er reeds ongeveer 200 gevangen. Te Gronsveld moet een nest met niet minder dan achttien jongen gevonden zijn. De audiehties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag 22 dezer en die van den minister van marine op Vrijdag 23 dezer, niet plaats hebben. Gedurende de maand Augustus is in de rijks postspaarbank ingebracht f 139.806.36 en uitge haald f 25.468.65. Het totaal der inlagen bedroeg einde Augustus f 541.602 39§. Het getal in omloop zgnde boekjes bedroeg op dat tijdstip 15.522. het maar wij willen den onvermijdelijken loop dezer waarachtige familie-geschiedenis niet vooruitloopen. Het leven, 't welk de baronnen op hun landgoed leidden, was Uiterst geregeld. Reeds vroeg in den morgen verlieten zij beiden het slot en reden samen des Zomers het veld en 's winters het bosch in. Maar heel zelden gebeurde het, dat zij samen terugkeerden. Meestal kwam eerst Frederik, met roode wangen en fonkelende oogen, door de op het Noorden liggende kastanje-laan stapvoets naar huis rijden. Zijn vroegere oppasser en tegen woordige kamerdiener Anton Schmidt kreeg het bevel„Ontbijt brengen 1" met de toornig klin kende bijvoeging„Voor mij alleen I" Anton begaf zich naai de keukendeur, wachtte een poosje en riep dan eensklaps de vrouwen aan den haard toe: „Het ontbijt voor de heeren!" Dat was het oogenblik waarop Lodewijk, op een met schuim en zweet overdekt paard, door de aan de Zuidzijde gelegen poort het binnenplein opstormde. Zijn smal, fijn gelaat zag zoo geel als rijpe koren-aren en zijn hoog voorhoofd was somber en gerimpeld. Hij betrad de eetzaal in een gebiedende houding. Daar zat Frederik, veel te verdiept in de K. K. Wiener-Zeitung om het binnenkomen van zijn broeder te merken. Deze ontvouwde terstond de Augsburger Allge- mtine en hield haar met de linkerhand voor zich {tit, terwijl hij met de rechter zijn thee inschonk. De heer mr. W. H. de Beaufort, lid der tweede kamer en schoolopziener, wederlegt in het Utr. Dll. een bezwaar, door den predikant dr. Brutel de la Rivière ingebracht tegen het geven van godsdienstig onderwijs in de lokalen der openbare scholen, welk bezwaar hierin bestaan zou dat de geestelijke daarbij ondergeschikt zou zijn en op de vingers getikt zou kunnen worden door den onder wgzer, hoofd der school. De heer De Beaufort wijst daartoe op art. 22 der schoolwet, dat aldus luidt „Bij de regeling der schooltijden wordt door het vrijgeven van uitdrukkelijk in de regeling genoemde nren gezorgd, dat de schoolgaande kinderen van de godsdienstleeraren godsdienst onderwijs kunnen genieten. Onder voorwaarden, door burgemeester en wethouders in overleg met den districts-schoolopziener te bepaleD, worden de schoollokalen, des noodig verwarmd en verlicht, voor dit godsdienstonderwijs beschikbaar gesteld. Bij verschil beslist de minister." „Het is derhalve, zegt de heer De Beaufort, voor ieder duidelijk, dat hier geen sprake is van gratie of goedgunstigheid van den onderwij zer. De godsdienstleeraar is gedurende de uren van zijn onderwijs evenzeer beer en meester als het hoofd der school gedurende de schoolnren. Met dat hoofd der school, als zoodanig, behoeft hij volstrekt niet in aanraking te komen. Tegen vingertikken of terechtwijzingen van den onder wijzer is de godsdienstleeraar op de school even goed gevrijwaard als in de kerk of kerkekamer. Indien na zijn onderwijs het schoolonderwijs onmiddellijk hervat of begonnen wordt, zal hij natuurlijker wijze bij het verstrijken van het bepaalde uur moeten eindigen. Dit is een een voudig gevolg van het bekende voorschrift, dat alle diDgen met orde moeten geschieden. Verlangt evenwel de godsdienstleeraar meer ruimte ten opzichte van den tgd, dan zal hij voor zijn onder wijs een uur na afloop der schooluren kunnen nemen. „De gronden, door dr. Brutel de la Rivière aangegeven, zijn dus geheel onvoldoende; zijne bezwaren zijn volmaakt denkbeeldig. De gods dienstleeraars zijn in deze zaak volkomen vrij. Schooiautoriteiten en gemeentebesturen kunnen slechts hunne medewerking verieenen, nadat bet verlangen om godsdienstonderwijs op de openbare school te geven, door geestelijken eu predikanten is kenbaar gemaakt. Maar de reden, waarom dezen dat onderwijs liever elders geven, kan nimmer daarin gelegen zijn dat de toegang tot de school hun door den onderwijzer bemoeilijkt wordt. Daartegen mocht het noodig zijn waakt de wet". Verbetering. In het ingezonden stuk van gisteren betreffende de houding van militairen bij de aankomBt der Engelsche mailboot te Vliaaingen, leze men Zaterdag in plaats van Vrijdag, zooals de inzender bij vergissing schreef huis des konings. Benoemd tot adjudanten des konings in buit. dienst de kol. L. R. J. A. Rcosmale Nepveu en J. D. A. Barre, van den grooten staf van het leger, laatstelijk adj. van wijlen Z. K. H. prins Frederik. burgeheesters. Btnoemd tot burgemeester van Hellendoorn, A. J. Ninaber, secretaris dier gemeente; van Maurik, A. Verbrugh Rz.van Pijnacker en Nootdorp, jhr. J. L. Hesselt van Dinter, secretaris dier gemeenten. consuls. De heer E. W. Dieck'noff, benoemd tot consul der Nederlanden te Narva, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Er werd druk gelezen, haastig ontbeten en daarna sterk gerookt uit Turksche pijpen. De beide barons zaten tegenover elkaar in hunne stijve leuningstoelen, met de couranten voor het gelaat, van het hoofd tot de voeten in dichte rookwolken gehuld, waaruit van tijd tot tijd een vloek of een nijdige uitroep opsteeg, als voorbode van een naderend onweêr. Eensklaps hoorde men den uitroep„o, die ezels," en daar vloog een courant over de tafel. Het politiek debat was ingeleid. Gewoonlijk was het stormachtig, duurde slechts een kwartier en eindigde met een wederzijdsch„Loop naar den duivel." Maar er waren dagen waarop het buitengewoon prikkelbaar humeur van Lodewijk verandering in de zaak bracht. Dan hield hij zulke personeele, scherpe eu beleedigende redeneeringen, dat Fre derik versmaadde om er op te antwoorden; zijn open, anders zoo vriendelijk gelaat, nam een strakke uitdrukking aan, om zijn mond kwam een trek van onverzoenlijken haat, elk haar van zijn knevel scheen te berge te rijzenhg Btond op, greep zijn hoed, riep zijn bruinen kortharigen jachthond, en verliet zwijgend de kamer. Zijn breede rug en stevige schouders waren een weinig gebogen als torschten zij een zwaren last. Lodewijk merkte het wel, ofschoon hg niet naar hem keek, bromde eenige onverstaanbare Woordea ea las zijn courant ait, met al de aan- Benoemd tot onderwgzer aan de leerschool bij de rijkskweekschool te Maastricht de heer N. M. B. van Bakergem alhier. Beroepen te Baarland de heer H. van Selms) predikant bij de Ned. herv. gemeente te Nisse. Door het college van kerkvoogden der Herv' gemeente te Enschede is de heer T. P. Scholten. wethouder en fabrikant, gedagvaard om den 22 Sept. a. voor het kantongerecht aldaar te ver schijnen, wegens het in gebreke blijven der betaling van den kerkelijken hoofdelijken omslag over de jaren 1875, 1876, 1877 en 1878, te samen bedragende 50. Met belangstelling wordt de uitspraak tegemoet gezien, daar de kantonrechter door familierelatie geen recht kan spreken, waardoor de plaatsver vangende kantonrechter, de heer Lasonder, ont vanger der registratie, moet optreden. Waren de nog niet betaalde aanslagen over 1879 en 1880 bg de dagvaarding inbegrepen, dan had een hooger rechtscollege in deze eindelgk eene zeer gewenschte eindbeslissing kunnen nemen. Vüssingen, 20 Sept. Gisteren werd alhie r in de nieuwe haven gevonden het lijk van een onbekend man, hetwelk blijkbaar nog slechts korten tijd in het water had gelegen. Toen heden morgen het stoomschip Prins Hen drik van Queenboro aankwam, vernam men dat bij aankomst aldaar een passagier vermist was, die door zyn vreemde houding bg het vertrek uit Vüssingen een oogenblik de aandacht van de kapitein en stuurman getrokken had, doch waarop in de drukte van het vertrek niet meer gelet was Vermoedelijk is dit het lijk van dien persoon die in de haven over boord gesprongen of gevallen is. Gisteren avond is te Biggekerke een 6jarig zoontje van den landbouwer A. H., dat op de hofstede spelend rondliep, in een sloot gevallen en verdronken. Gisteren middag kr8gen twee werklieden te Rottei dam een twist, die weldra zoo hoog liep, dat de een den ander met een pikhouweel op het hoofd sloeg. Met gespleten schedel, nog met het ijzer in de hersenen, viel de getroffene neder. Naar het ziekenhuis overgebracht verklaarden de doctoren dadelijk dat zijn toestand hopeloos was. De moordenaar is in arrest genomen. Dronken schap schijnt alweder de oorzaak te zijn van dit ongelnk. Te 'sGravenhage zyn gisteren nacht weder twee inbraken gepleegd, zonder dat het de politie gelukt is het spoor der daders te vinden. Aan den gisteren gehouden schietwedstrijd, uitgeschreven door de sociëteit GaaiscMetmg Eendracht te Vüssingen, werd behalve door die sociëteit nog deelgenomen door de handboog- schutterg Concordia van Kwadendamme. De hootdvogel, ƒ20, werd afgeschoten door den heer J. Pantus van Concordia, de twee zy vogels door de heeren J. de Waay en H. J. Klijberg van Eendracht Westvlaanderen, vooral de plaatsen aan de Lijs, worden door een rattenplaag bezocht. Deze dieren, die van een bg zonder groot en ruig soort ziju, met lange staarten, trekken in dichte drom men voort, komen somtgds de huizen binnen en richten onder de kippen, eenden en andere vogels groote slachting aan. Het nieuwe gebouw der teekenschool voor kunst-ambachten te Amsterdam, opgericht door de Vereen, tb. v. fo.br. en handw. nijv., heeft dacht waarover iemand te beschikken heeft wiens gedachten eenigszins afgeleid zgn. Weldra stond hij op en begon met groote stappen de kamer op eu neder te loopen. Zijn gelaat werd steeds duisterder, hij wierp het hoofd in den nek, beet op zijn onderlip en rekte zijn slanke gestalte hoe langer hoe uitdagender uit. Wat verlangde hij anders dan rust en vrede? Hy had gehoopt die hier deelachtig te worden, 't Was een mooie rust, een mooie vredeOm die te genieten behoeft men zich niet terug te trekken in een woestgn, zich niet te begraven in een geestdoodmde afzondering. Maar wanneer het niet anders kan, wanneer gy gelijk hebt, Seneca! dat het leven krggvoeren is en er be paald gestreden moet worden, laat het dan op een behoorlijke kampplaats geschieden laat het dan zijn in de wereld, waar een man thuishoort, dien het noodlot met een buitengewone volhar ding en buitengewone geestesgaven gezegend of gestraft heeft. Lodewijk ging langzaam de trappen af. Zijn ruigealtyd knorrige hond volgde hem blaffend. Onder de poort bleef hij staan en bewonderde weer eens het uitzicht. Die groene heuvels, die in zacht golvende lijnen den horizont tamelijk eng begrensden, vermaanden zy niet; Stel u geen al te verwijderd doel! Wat wij omsluiten is ook een wereld, doch een stille, terwyi de uwe wees te yredeu ouder onze bescherming ruimte voor 200 leerlingen. Het is bestemd voor jongens boven de 12 jaren, die opgeleid worden voor schilder, meubelmaker, smid, beeldhouwer, stukadoor, goud- en zilversmid, behanger, boek binder, graveur enz. Het leergeld voor den met 3 Oct. geopenden wintercursus bedraagt 5. Er wordt onderwijs gegeven in het elementaire klassikale handteekenen, het natuur-, rechthjnig- ornament- en vakteekenen, de leer der projectiën en der doorzichtkunde, de beginselen der stijl- en ornamentleer, en het hoetseeren. Timmerlieden en werktuigkundigen kunnen er wèl een algemeen voorbereidenddoch geen vakteekenonderwijs ontvangen. Later zal een avondcursus voor meer bejaarde werklieden worden gegeven en wellicht ook een dagcursus voor leerlingen uit den meer gegoeden stand en voor hen, die zich op het afleggen van eenig examen wenschen voor te bereiden. Met het bouwen van het algemeen slachthuis te Rotterdam is men thans zoo ver gevorderd» dat men gelooft het in 1883 in gebruik te kun nen neme n. Kapitein Boycott, is op zijn landgoed Lough- mask teruggekomen, vergezeld door drie politie agenten. Er hebben nog geene volksoploopen plaats gehad, waarschijnlijk wijl de komst van den heer Boycott niet algemeen bekend was. De Grieksche regeering heeft besloten op staatskosten twee groote moskeeën te bouwen, eene te Athene en eene te Corfu, voor de Moha- medaansche onderdanen van koning George. De regeering wil door een geruchtmakend feit bewy- zen dat zg voornemens is de Mohamedaansche bevolking, welke vooral door de laatste aanwinst van grondgebied is toegenomen, geüeel en al gelijk met hare Christen-onderdanen te behandelen. Op de boot tusschen Calais en Dover, ter wijl er wat zee stond, vertoonden zich bij eene jonge dame de eerste teekenen der zeeziekte. Een galant heer snelt toe en presenteert haar eene pastille welke zy opeet. Een oogenblik daar na bedankt zy hem hartelijk en verklaart dat zy de zeeziekte geheel kwijt is. Zij heeft eetlust gekregen en bestelt een biefstuk dien ze,meteen glas wijn gekruid, smakelgk verorbert. Dat heeft, vooral wijl zij eene mooie vrouw was, de aandacht van menigen passagier getrokken. „Hebt gij dan werkelijk, zeggen zy tot den beleefden heer van de pastille, een middel tegen zeeziekte? Kunt gij er ons wat van afstaan De mijnheer heeft ze niet by zieb, zyn wonderdoende pastilles, maar aan den wal kan hij de koopers helpen. En hy verkoopt inderdaad een aantal doosjes eenvou dige balletjes van gom en suiker, die geen mensch goed noch kwaad zullen doen. Weken later kwam een der koopers den koop man tegen en zeide hem„Nu, uwe pastilles hebben mij niets geholpen. 1" „Mij helpen ze best, zei de anderik verdien er met mijne vrouw 20.000 frank in het jaar mede." Uit Tromsö in het noordwesten van Noor wegen schryft men dat de teruggekeerde IJszee- vaarders in Juli den ingang naar de KariBchezee door ys versperd vonden, terwgl daarentegen de passage benoorden Novaja Semlja vrij van ys was, In het noorden van Noorwegen heerscht nu het prachtigste zomerweder, en de hooioogst komt onder zeer gunstige omstandigheden binnen. Eerste Kamer. De voorzitter heeft heden zijne waardigheid aanvaard met eene aanspraak waarin hy zich voor krachtige samenwerking aanbeval, teneinde veel in de nieuwe zitting tot stand te kunnen brengen. Hij sprak voorts een hartelgk woord van rouw en deelneming iu het overlijden van Z. K. H. prins Frederik. De president betuigde vervolgens zgne deelne ming, uit naam van ons geheele land, in de ramp die de bevriende Amerikaansche natie getroffen heeft door het overlijden van president Garfield. Nadat besloten was tot het aanbieden van een adres van rouwbeklag naar aanleiding van het overlijden van prins Frederik, werd op voorstel van den heer Cremers ook besloten, door tus- schenkomst der regeering, de innige deelnemiDg van de kamer te betnigen aan het gouvernement van de republiek der Vereenigde Staten. De minister Van Lgnden verklaarde namens a.a— Aan een der uiteinden van het dal lag de vriendelgke boerderg, die den trots van Wlaeto- witst, het puik van alle kudden herbergde. Als een paleisje stond zg sierlijk en blank te midden der statige populieren. De zacht glooiende helling ernaast, die nog voor dertig jaren braak lag, was thans in een boomgaard veranderd. Dank zg zijn trouwen vader, die hem aangelegd had 1 Waarlijk niet voor zichzelf, hij zou niet meer onder de schaduw rusten, zich niet meer aan de vruchten verkwikken; maar voor zyne zonen die hg zoo zelden zag en aan wie hij steeds dacht, die verre van hem af, hunne eerzuchtige plannen najoegen en hoe vergefelijk 1 duurzaam geluk in het wisselvallige leven zochten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2