Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Burgerlijke stand. Openingsrede, Weerkundige waarnemingen. 19 September des morgens te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht.1 prins. De rottwwagen wordt gevolgd eerat door den prins Zn Wied en den kroonprins van Denemarken, in een hofkoets met zes paarden, daarna door Z. M. den koning, den prins van Oranje, prins Albert van Prnisen en den erfgroothertog van Saxen, in een hofkoets met acht paarden, de luits-geu. adj.. gen. Verspijck en jhr. van Panhnijs, het militaire huis des konings, vreemde vorsten, voor zoover die aanwezig zijn, graaf van Randwijck en graaf Sohimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van konings huis en opperkamerheer, het gevolg der vorsten, den stalmeester in buit. dienst de heer C. van der Oudermeulen en den staf en het regt. veldartillerie in garnizoen te 's Hage. De toespraak in de kerk te Delft zal door den heer Van Koetsveld, hofprediker, gehouden worden. Door het congres te Berlijn is Leiden aange wezen als de plaats, waar het zesde oriëntalisten congres in 1884 zal te zamen komen. De keus is door prof. De Goeje, ook uit naam van zijn ambtgenoot Tieie, beiden in hunne hoedanigheid van afgevaardigden der Nederlandsche regeering, aangenomen. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Montfoort W. J. van Erpers Royaards, tot burgemeester van Idaarderadeel, met toekenning van eervol ontiag als burgemeester van N. Pekel A, J. N. Wassenaar; tot burgemeester van Rheden mr. H. A. Brandt, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Zoeterwoude. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. G. J. Dommer van Poldersveldt als burgemeester van Groesbeek. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Woerden t. a. D. W. C. Veldhorst, thans ontv. te Gouda. kadaster. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. G. F. Koltrop als bewaarder der hypo theken, het kadaster enz. te Maastricht, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Eervol ontslagen uit den mil. dienst, met toekenning van pensioen, wegens finale on geschiktheid voor den dienst in Ned.-ïndië, ten gevolge van lichaamsgebreken door verwonding in den strijd ontstaan, de le luit. der int. van het N.-I. leger J. Arendsen de Wolff. —Te Bergen op Zoom is opgericht eene algemeene verzekering-maatschappij tot uitkeering by over lijden, onder den naam De Zoom. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 15.000. De uitkeeringen loopen van f 50 tot f 400. Aan het festival voor muziekgezelschappen te Aardenburg, te geven bij gelegenheid der ten toonstelling van de Mij. t. b, van Ooft- en Tuinbouw, sullen deel nemen vereenigingen uit Aardenburg, Eecloo, Oedelem, St. Marguérite Maldeghem, Zuidzande, Sluis, Biervliet, Groede, Watervliet, IJzendijke, Oostburg, Middelburg in Vlaanderen. Aan iedere vereeniging zal een zilveren gedenk penning worden uitgereikt. Des avonds wordt een vuurwerk afgestoken. Het panorama in de Plantage te Amsterdam zal Dinsdags en Donderdags tegen 50 et. toegan kelijk zijn, terwijl voor kinderen beneden de 15 jaren op die dagen 25 ct. betaald moet worden. Heden besluit de Vlissingsche Schietvereeni- ging der dd. schutterij hare aomeroefeningen met een huishoudelijken schietwedstrijd. Te Nordhorn heeft een gendarme een per soon, die hem in het donker tegen het lichaam liep, uit drift op de plaats doodgeschoten. De moordenaar is in arrest. Uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam is de 24 jarige J. v. d. L., die tot twee jaren cel straf veroordeeld was, ontvlucht. Door een venster van de werkkamer is hij op de binnenplaats gekomen, en van daar langs een ijzeren stang, die tegen den muur bevestigd was, opgeklommen, en heeft zoo de straat weten te bereiken. j Gisteren nacht is brand ontstaan te Rotter dam in de machinekamer van de Harwichboot Avalon, die den vorigen dag was aangekomen. Het middenschip is geheel uitgebrand. Men heeft thans ook een aanvang gemaakt met het oprichten der Gremerbank in de Sche- veningBcbe boscbjes, op slechts eenige meters afstand van de Ver-Huellbank bij de waterpartij gelegen. Door den heer D. M. Dibbetz, oud-inspee- feur van den waterstaat in Ned.-ïndië, en H. G. Van Sillenvoldt, civiel-ingenieur, is een plan ont worpen tot het leggen van een stoomtram, smal spoor, van Leiden op een der bermen van den rijksweg tot den gemeenteweg langs Hazerwoude, oostwaarts naar Waddingsveen en verder naar Gouda, met een zijtak naar Boskoop. Een bekend Italiaansch geestelijkede kanunnik Campello, is van de Roomsche kerk overgegaan tot de methodisten. Hij schrijft aan kardinaal Borromeo, dat hij niet anders kan dan den gebiedenden plicht vervullen, hem opge legd door zijne overtuiging welke hem verbiedt langer deel uit te maken van eene instelling, welke in haren wereldlijken strijd door vooruit gang en vrjjheid overwonnen, hare dienaars afgezonderd als een Indische kaste wil plaatsen Iq bet midden der moderne maatschappij. Uit voerig somt Campello de feiten op welke hem tot deze overtuiging geleid hebben; en hij noemt o. a. de laatste allooutie van den paus, „een sluw samenraapsel van onware of overdreven feiten, waarmede men trachtte Italië's ondergang te bewerken. Zulke duidelijke feitengaat hij voort, hebben mij de schillen des vooroor deels van de oogen doen vallen en zij maken mij los van iederen band. Ik verlaat de rijen der Roomsche geestelijkheid om te strijden in die van het zuivere evangelie van Christus, aldus trouw blijvende aan mijne roeping en overtuigd dat ik vrede zal vinden voor mijne ziel, wijl ik nu mij- zelven Christen zal kunnen noemen zonder huiche larij en Italiaansch burger zonder den blaam dat ik een verrader van mijn vaderland ben." Deze afval van den kanunnik is een teeken des tijds voor de églite militante. De lord-mayor van Londen heeft een bezen ding wild en visch gekregen uit Australië, dat in eene ijskamer bevroren is overgekomen. Zoowel het wild als de zeevisch waren volkomen versch. Dinsdag wordt in het Crystal Palace te Londen eene internationale tentoonstelling van aardappelen geopend. De internationale schaakwedstrijd te Berlijn is afgeloopen. De eerste prijs werd behaald door Blackburne, de tweede doar Zukertort. Geen nieuwelingen hebben dus de beide bekende mees ters in het edele spel kunnen verdringen. Te Rouaan valt altijd veel regen. Terwijl de regens te Parijs gemiddeld in een jaar iets meer dan een halve meter hoogte bereiken, is de gemiddelde val te Rouaan een meter. Dit is van oude tijden af zoo geweest en het verschafte de stad deu op enkele oude kaarten te vinden bij naam van pot de chambre de la Normandie. Uit Mainz wordt geschreven dat de kome- tenwijn, waarvan men zich zooveel had voorge spiegeld, erg zal tegenvallen. Op voortreffelijken 81er valt zeker niet meer te rekenen, en men zal nog zeer gnnstig weder noodig hebben om eene middelmatige qualiteit te bekomen. De keizer van Duitschland heeft Zaterdag groote marine-manoeuvres bijgewoond op de reede van Kiel. De onderstelling was dat een eskader pantserschepen reeds dagen lang de vier forten die de haven beschermen, had gebombardeerd en ze genoeg had beschadigd om esn landing, door het geschut der schepen gedekt, te ondernemen. Het laatste bedrijf der manoeuvres was de verde diging der haven door torpedo's, met welke men een paar oude schepen vernielde. Alles liep zonder ongelukken af, en volgens de couranten hebben de zware pantserschepen prachtig gema noeuvreerd. Yau 11 tot 18 September 1881. Middelburg. Ondertrouwd P. S. Hamei. jm. 35 j. met M. M. den Bouwmeester, jd. 25 j. D. Lippens, jm. 28 j. met J. C. de Munck, jd. 27 j. J. A. Verhorst, jm. 24 j. met J. C. Genevay, jd. 25 j. C. A. van der Horst, jm. 32 j. met N. F. Wunnink, jd. 31 j. A. L. van Veen, jm. 25 j. met C. L. de Klerck, jd. 33 j. Bevallen: J. Davidse, geb. Onderdijk, d. J.M.C. Meeuse, geb. van de Woestijne, z. A. Emond, geb. Zuidhof, z. A. M. C. Broeder, geb. van de Kamer, z. T. Francke, geb. Verniel, d. E. J. Knuijt,geb. Fliuteu, z. N. Dourleijn, geb. Adamse, z. A. de Waal, geb. Kamerlingb, z. C. S. de Neef, geb. de Wolff, z. J. R. de Keijzer, geb. van IJzeren, d. M. J. Flink, geb. Arnoldus, d. (levenl.) Overleden: J. P. van der Waaijen Pieterszen, vrouw van G. J. Will, 66 j. H. Mol, man van M. P. Kooiman, 70 j. L. J. Emond, jm. 22 j. P. J. Borking, wed», van J. K. de Wilde, 76 j. C. S. Bomme, wed', van J. C. van den Broecke, 80 j. J. M. Staal, d. 62 j. P. F. van Dorst, man van A. van der Poel, 53 j. Van 10 tot 17 September 1881. Vlissikgen. Gehuwd: J. A. Sorel, jm. 48 j. met J. van Doeselaar, jd. 33 j. Bevallen: F. Gosschalk, geb. de Hartog, z. L. C. Marchand, geb. Muller, d. J. Barremans, geb. van Migo, d. F. van Breen, geb. Swenne, z. S. Adriaanse, geb. Steenepoorte, d». (tweel.) E. Kamermans, geb. Jansen, z. P. O. Willems, geb. Plaisier, d. L. Hoeksema, geb. Schenk, z. Overleden: M. W. Wezepoel, d. 4 m. G. J. Jonasse, z. 7 m. J. de Wit, z. 2 j. W. Hendrikse, z. 4 m. P. H. Witte, z. 7 m. Goes. Gehuwd: C. A. Dirken, jm. 27 j. met C. H. Laboijrie, jd. 19 j. Bevallen: A. P. Kauflfmann, geb. Thewalt, z. J. Le Conté, geb. Schrijver, d. Overleden: J. Smallegauge, man van S. van Oort, 83 j. E. Geers, d. 33 j. Zierikzee. Gehuwd: L. de Jonge, jm. 22 j. met L. M. van der Ploeg, jd. 20 j. Bevallen: E. Koopman, geb. van Koten, d. H. M. Bethe, geb. van der Have, d. C. van der Ploeg, geb. Hage, d. Overleden: P. Axer, vronw van J. C. Ver schuur, 71 j. J. Casthoek, d. 10 m. M. Schoonen, d. 7 w. De zitting der staten-generaal werd heden namens den koning door de ministers geopend. Een veertigtal leden der beide kamers waren bij de plechtigheid tegenwoordig en een zeer talrijk publiek bevond zich zoo op de tribunes in de vergaderzaal als daarbuiten. De ministers begaven zich in hofrijtuigen, met vier paarden bespannen, met lakeien aan de portieren, Vóórafgegaan door den kamer heer-ceremoniemeester Van Bronkhorst in een rijtuig, naar het gebouw der staten-generaal. De ministers waren, evenals het bureau der kamers, in costuum en werden ontvangen en uitgeleide gedaan door eene commissie van leden der beide kamers, waarin benoemd waren de heeren De Raadt, Blussé, Heijdenrijck, Van der Hoeven, Merkes van Gendt, Insinger, Patijn en Borgesius. De ministers plaatsten zich in de vergaderzaal ter linkerzijde van den troon, waarna de minister van financiënals voorzit ter van den ministerraad, de volgende toespraak hield „Mijne Heeren „De koning heeft ons opgedragen uwe ver gadering van zijnentwege te openen. „De droevige gebeurtenis, die zijne majes teit, het koninklijke huis en geheel het vader land in zoo diepen rouw heeft gedompeld, weerhoudt den koning zich, als naar gewoonte, in uw midden te begeven. „De algemeene deelneming in het overlijden van zijne koninklijke hoogheid prins Frederik der Nederlanden bewijst hoezeer de deugden van dien edelen vorst en de diensten, door hem aan het vaderland bewezen, worden gewaar deerd. Zijne nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. „Wij mogen vertrouwen, mijne heeren, dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. „Voordrachten betreffende de nationale militie en de schutterij liggen ter behandeling gereed en tot herziening der bepalingen omtrent het vestingstelsel zal u een ontwerp voor gelegd worden. „De voorstellen tot regeling van het bestuur van den waterstaat en tot voorziening in de behoeften van de scheepvaart en de afwatering, welke u ter overweging zijn aangeboden, zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. „Van de wetten, vereischt voor de invoering van het wetboek van strafrecht, zullen u de ontwerpen worden aangeboden, „Tevens zal worden voortgegaan met de voorbereiding en geleidelijke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en hervorming onzer wetgeving. „Aan de herziening van het kiesrecht wordt gearbeid. „De toenemende opbrengst van 's lands mid delen ontslaat 's konings regeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden, die tot betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tot vermeerdering van de inkom sten der schatkist kunnen leiden. „Tot krachtige brvordering der belangen van handel, landbouw en nijverheid in Neder- landsch-Indië, zal ook dit jaar uwe medewer- king worden ingeroepen. „Gods zegen ruste op onze werkzaamheden! In naam des konings verklaren wij de verga dering der staten-generaal te zijn geopend." Tweede kamer.. De tijdelijke voorzitter; de heer Wybeuga, opende de zitting met een toespraak, waarin hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van den hoog geachten en alom beminden prins Frederik. Twee commissiën van onderzoek voor de geloofsbrieven der nieuw ge kozen leden werden benoemd, die morgen te 1 uur rapport zullen uitbrengen. names Ba- Wind- Toe Tem der rom. stand pera tuur. Gels. plaatsen. afwijk. rioht. kracht lucht. Delfzijl 6.6 ZW 4 bew. h 16 Groningen 6.4 ZW 3 betr. -16 Helder 6.0 ZW 2 betr. -16 Vlissingen. 4-1 ZW 3 z.bew. -17 Maastricht. - 2.7 ZW 2 z. bew. -17 Sylt 9.0 ZW 3 mist. -15 5.2 NW 2 betr. -12 Valentia Hamburg 6.2 zzw 5 betr. f-17 Swinemunde. 3.9 z 3 z. bew. -14 Leipzig 3.3 zzw 4 betr. -15 Carlsrnhe 1.6 ZW 2 bew. |-16 Grisnez 4.1 ZW 3 betr. -16 Parijs 2.2 NW 2 bew. <-16 St Mathieu 3.4 ZW 3 betr. -15 Biarritz - 2.5 O 1 bew. -17 Perpignan 3.6 OZO Cbristiaansund 1 mist. -j Uil Stockholm. 0.4 zzw 2 betr. - -11 Koppenhagen 6.9 z 4 betr. - -14 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.9 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 17 Sept. 'sav. 11 u. 56 gr. 18 's morg. 8 u. 57 gr. 'a midd. 1 u. 67 gr 'sav. 5 u. 65 gr. 'sav. 11 u. 62 gr. 19 'smorg. 8 u. 63gr. 'smidd. la. 70gr av. 5 u. 64 gr. F. De levering van het brood in de gestichten alhier gedurende het vierde kwartaal, is aange nomen door P. Smith, voor 1847l0(, ct. perkilogr. Over de toenadering tusschen de Berljjnsche regeering eu den pauselijken stool bevat de Italië een artikel, waarin bet blad meent den juisten stand dezer zaak aan te geven. Sommige bladen hadden gezegd dat de onderhandelingen over den lang gezochten mod ut vkendi eerst zouden worden hervat, wanneer een Pruisisch* gezant ze met het Vatlcaan zou kunnen voeren; maar de Italit leert ons dat beide onderwerpen, zoowel de voor waarden van verzoeniDg als de instelling van een gezantschap, gelijktijdig zijn behandeld, wat ons ook redelijk voorkomt, wijl het onverklaarbaar zou zijn dat het gezantschap hersteld werd, als men geene gunstige kans zag om de goede verstand, houding te herstellen. De voornaamste omtrekken van het vergelijk zijn dus vastgesteld. De pause lijke regeeriug zal aan Pruisen zekere waarborgen geven aangaande de benoeming van bisschoppen en andere geestelijken en daarentegen de toezeg ging erlangen dat de Meiwetten hetzij afgeschaft hetzij feitelijk buiten werking zullen gesteld wor den. Prins Bismarck schijnt echter nog niet geneigd tot eene vormelijke intrekking der wetten laat hij ze slapen, dan steekt hij den degen wel in de scheede, maar hij geeft het wapen toch niet af. De pauselijke regeering voert daartegen aan dat de afschaffing noodzakelijk is om de Duitsche katholieken de overtuiging te schenken dat de te sluiten vrede ernstig is gemeend. In de onderhandelingen te Rome door den heer Schlözer en den pauselijken staatssecretaris, kardinaal Jacobini, gevoerd, worden dus twee middelen besprokenafschaffing der Meiwetten door een votum vau de beide Pruisische huizen, of eene formeele verbintenis van prins von Bis marck om die wetten, of althans het voor katho lieken meest hinderlijke deel daarvan, niet meer toe te passen. De Heilige stoel zou dan vrijheid moeten hebben om deze verbintenis oponb&ar te maken. Prins Bismarck heeft nn nog een derde middel voorgesteld. Hg wil de door den paus aangeboden concessies beantwoorden met het niet meer toepassen van zekere bepalingen in de wetten, zonder echter eene vormelijke en voor de toekomst bindende verbintenis aan te gaan. De wederzijdsche concessies zonden in zoover den duur der goede verstandhouding waarborgen, als het ophonden daarvan van de eene zijde aanstonds ook aan de andere zijde hetzelfde zon veroorzaken. De kanselier wil niet meer dan eene monde linge overeenkomst, door ieder der partijen na te komen, zoolang het haar goeddunkt. Op zeer stevigen grondslag zal dns de vrede niet geves tigd zijn, indien deze mededeelingen van het Romeinsche blad den waren stand der zaken ebvatten. Als aanvulling op het artikel der Provmzial- Correepondenz, waarin de hechte vriendschap betoogd werd, welke tot heil van Europa de regeeringen der drie keizers verbindt, bericht de Weener Montage-Revue dat de keizers van Oos tenrijk en Rusland op nader te bepalen plaats en tijd eene samenkomst znllen bonden. De Fransche regeering heeft in baar officieel blad een vrij uitvoerig stuk doen plaatsen, waarin zij verslag geeft van den toestand in Algerië en Tunis. In eerstgenoemde kolonie is bet, volgens deze officieele waarheid, rustig en men vordert er goed met den aanleg van den strategischen spoorweg naar Kreider. Wat Tunis betreft is de nota der regeering niet altijd even duidelijk; zij beweegt zich in algemeenheden en wijt het zeer geringe succes der troepen aan het warme weder. Er is echter kans dat men nu wat krachtiger zal te werk gaan. De Parijsche pers dringt er sterk op aan, en de consul-generaal Roustan heeft Zaterdag te Parijs een langdurig gesprek gevoerd met den minister-president, waarin hij erop schijnt aangedrongen te hebben dat men eindelijk eens doortastend en naar een vast plan zon gaan handelen, wat tot nogtoe geenszins het geval is geweest. Eigenlijk slaan de Fransche troepen in Tunis een vrij pover figuur daar de heer Roustan zelf getuigde, dat by een ernstig en weldoordacht plan in vier of vijf weken het geheele verzet der bevolking gebroken had kannen zijn. Het ontstemt de Franscben zeer dat de eerste proeve van het leger na 1870 zoo on voldoende is, en waarschijnlijk zal de minister van oorlog het daarover in de nienwe kamer hard te verduren hebben. De onderhandelingen over het Fransch-Engelsche handelstractaat worden heden hervat, nadat de Fransche rogeering zich bereid heeft verklaard het thans bestaande tractaat nog voor drie maan den te verlengen na 8 November. Men herinnert zioh dat deze vraag eerst geweigerd was, en ook nu heeft men niet toegegeven vóór Engeland daarvoor eene concessie had gedaan. De Engelsehe regeering heeft in beginsel toegegeven dat de thans naar de waarde {ad valorem) geheven rechten zullen worden veranderd in specifieke rechten

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2