Laatste Berichten. Gemengds Belichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger, Rechtszaken. Algemeen Overzicht. van het polytechnicum te Hamburg, heeft onze huismoeders daarmede begiftigd en de bekende firma Boeke en Huidekoper te Groningen brengt het in ons land in den handel tegen éen gulden per stuk. De naam „pioskoop" beteekent zooveel als ,vetkijker" en duidt dus, helaas alweer in een vreemd gewaad, zijne bestemming zeer goed aaD, want de meeste vervalschingen van melk komen daarop nêer, dat men door gedeeltelijke afroo ming of door 't bijvoegen van water het vetge halte der melk vermindert. Het werktuigje bestaat uit een zwart schijfje» in welks midden een cirkelvormige ring met op staande randen voorkomt. Binnen dezen ring ligt een cirkelvormig glasplaatje, welks midden, mede cirkelvormig, ongekleurd is, terwijl de band tus- Bchen dit ongekleurde midden en den rand van den ring verdeeld is in zes even groote vakjes, gekleurd als volgt: wit, licht-blauw, matig-blauw, mat-blauw, donker-blauw en zwart-blauw. Wil men nu melk onderzoeken, dan plaatst men een druppel daarvan op het zwarte schijfje, juist in het midden van den ring en dekt daarna dien ring met het glasplaatje. De melkdrnppel wordt nu platgedrukt juist onder het ongekleurde ge deelte van het glasplaatje en meD kan gemakkelijk de kleur, welke de melk nu aanneemt, vergelijken met eene der kleuren op den rand van het plaatje. Ziet de platgedrukte melk wit, dan is zij room; licht-blauw wijst zeer vette melk aan, matig- blauw gewone melk, mat-blanw melk met gering vetgehalte, donker-blauw magere melk en zwart blauw zeer magere melk. In de handen van huismoeders met gezonde oogen kan dit kleine ding zijn nut hebben, maar wetenschappelijk zal het weinig meer waarde hebben dan andere optische toestelletjes tot het zelfde doel. Hontenisse, A. F. Maelet. 12 September 1881. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Kollum c. a., W. M, Goldbach, ontv. te Dragten c. a, ondebwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan dr. J. M. A. Kr amps, leeraar in de wis-en natuurkunde bij de kon. mil. academie te Breda; en als zoodanig voor éen jaar benoemd de heer W. G. L. van Schaik, assistent aan het physisch kabinet der rijks-universiteit te Utrecht. legeb. Op nonactiviteit gesteld de 2e luit. G. B. van Boekei, van het 2e reg. vest. art., in af wachting van nadere beschikking. Op de voordracht voor hoofd der meisjesschool voor m. u. 1. onderwijs te Vlissingeu zijn geplaatst: mej. Chivat, te Zierikzee, Schuurman, te Nieuwe- diep en Delincee, te Zaandam. De heer P. G. Schagt, pastoor der St. Wil- lebrorduskerk te 's Gravenhage, herdacht gisteren het gouden feest zijner priesterlijke wijding. In het prachtig versierde kerkgebouw ia de Assen- delftstraat werd de Hoogmis door den jubilaris zelf opgedragen, terwijl de heer P. C. T. Malingré, deken en pastoor te Gouda, een feestrede uitsprak. De plechtigheid werd opgeluisterd door de uit voering van een mis van Beethoven door het kerkelijk zangcollege en een Te Deunt, begeleid door orgel en koperinstrumenten. De gemeente deed door drnkke opkomst van haar liefde tot den feestviereaden herder blijken. De kapitein N. H. A. Camp van het 3e reg. kleine scène, aangaande mij, met haar moeder gehad had, voordat zij te bed gingen, 's Nachts was de onde vrouw ziek geworden en de dokter, dien zij liet halen, had gezegd dat het een be roerte was, en dat zij dien dag niet kon over leven. „En als moeder nü sterft," zei Molly, „en dat door mijn schnld, dan sta ik geheel alleen op de wereld; en wat wat zult gij dan met mij beginnen Dat zal ik tt zeggen, zei ik terstond (Want nu wist ik heel goed wat ik wilde), dan ga ik naar den Deenschen consul met deze papieren en dan verzoek ik hem om mij wat geld te leenen, en dan laten wij ons door den Deenschen dominé hier in New-Castle trouwen en dan gaat gij meö naar mijn land en dan zetten wij samen een menage op, net als deze hier. Ik kreeg éen kns, twee kussen, en een menigte kussen van Molly, en daarna gingen wij naar de zieke. Zij lag op het uiterste, had een zwareu doodstrijd en was reeds geheel bniten kennis. Maar daar ik vond dat ik toch iets moest doen, wuifde ik met de papieren voor hare oogen. En toen stierf zij. Verder ging alles zooals ik het bepaald had. En het was wat een prettige, kleine bruiloft, waar de stanrman zich een heel kleine roes dronk, ten spijt van al zijne afschaffiugsgenootschappen. En den volgenden dag giDg mijn Engelsohe vrouw infanterie is belast met het bevel over de 4e comp. 2e bataljon te Bergen op Zoom. De miliciens der lichting 1878, die gedurende een maand in werkelijken dienst zijn geweest, zijn gisteren in het genot van onbepaald verlof hersteld; het blijvend gedeelte van de miliciens, in 1880 onder de wapenen gekomen, keert heden naar de haardsteden terug. Door de rechtbank alhier werd heden W. C., 24 jaren ond, van beroep smid en laatst woonachtig te Brouwershaven, wegens eenvoudigen diefstal tot een cellulaire gevangenisstraf van éen jaar veroor deeld. Te 's Hage is op 90jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde generaal-majoor van het Neder - landsche leger W. Wortman. De onderbouw voor de overdekte vischmarkt te Botterdam is thans voltooid en de aannemers van den bovenbouw zjjn met hun werk begonnen. Men hoopt het nog voor den winter onder dak te krijgen. Eindelijk zal de zoolang gewenschte ver- eeniging der beide spoorwegstations te Maastricht tot stand komen. De daarbij betrokken maat schappijen hebben aan het ontworpen plan hare toestemming verleend en er zal nu weldra worden overgegaan tot het maken van een doorgang te Wijk, waartoe bereids de noodige gebouwen zijn aangekocht. De onderofficieren en manschappen van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, in garnizoen te Nijmegen, hebben besloten aan de burgerij van Enschedé een blijk hunner erkentelijkheid aan te bieden voor de goede behandeling, daar ter stede genoten, toen het bataljon den 28n en 29n Aug. jl. onverwacht te Enschedé ingekwartierd werd. Dit huldebewijs zal bestaan in een verguld zilve ren gedenkpenning met toepasselijke opschriften. Gisteren nacht heeft te Botterdam een he vige brand gewoed in een blok pakhuizen aan de Boompjes en de Seheepsmakershaven, vlak achter het pand dat onlangs op Zaterdag nacht van de kermis afbrandde en waarbij drie menschen om kwamen. De Botterdamsche brandweer, welke bij die gelegenheid haar goeden naam eenigszins be dorven had, heeft zich nu schitterend gewroken en haar uiterste best gedaan. Persoonlijke onge lukken zijn bg den brand niet voorgekomen. In het Old-Burgerweeshnis te Leeuwarden zijn de vuurroode rok van de jongens en het gelijkkleurig jak van de meisjes vervangen door kleedingstnkken van zwarte stof. De koffiehuishouder van het Café du Théatre, op het Leidsche plein te Amsterdam, die eenigen tijd geleden zijn tante vermoordde, is dezer dagen in volslagen staat van razernij naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Naar men verneemt, is op bevel der justitie proces-verbaal opgemaakt tegen twee heeren te 's Hage, wegens het houden van een tweegevecht. Bedoeld dnel (met den degen) moet verleden week op het schietterrein van het gezelschap St. Hubert aan het Kanaal hebben plaatsgehad. De jongste der beide partijen moet daarbij een lichte wonde aan een arm hebben bekomen. Op de losplaats van den spoorweg te Boo- zendaal was men deze week bezig 43 vaten petroleum te lossen. Toen men hiermede tot op 2 a 3 vaten na gereed was, geraakte een vat uit elkaar, zoodat de petroleum over den weg stroom de. Twee jongens, een van 17 en een van 18 jaar, hadden de baldadigheid van in de op den weg vloeiende petroleum een brandenden lucifer te werpen. Onmiddellijk vatte de petroleum vlam, welke vlam zich binnen enkele oogenblikken twee meters verhief. In de nabijheid der petroleumvaten bevond zich een goederentrein met 1500 liters vitriool, bestemd voor een atijfselfabriek. Het gevaar spoorde echter ieder aan tot hetverleenen van hulp, waardoor men erin slagen mocht den ontstanen brand te stniten. De twee jongens zijq roet mij aan boord van de brik, en wij haddenj naar omstandigheden, een goeden overtocht, eu wie nooit berouw heeft gehad van zijn reis naar Engeland, dat is Simon Snndeved en als iemand u vraagt of ge hem kent, kunt gij meteengèrust geweten: Ja! zeggen." Ik stond op en daar ik meende dat ik een gedeelte van mijn dank verschuldigd was aan haar, zonder wie het slot van het verhaal niet tot stand zon zijn gekomen, verzocht ik in zoo goed mogelijk Engelsch, of ik mijn compliment mocht voegen bij de hulde die de vertelling van mijn geachten waard gebracht had aan een der schoone dochters van Albion, De aangesprokene zag van haar breiwerk op en keek mi] een weinig verbaasd en verstrooid aan, maar met een lach op haar vriendelijk gelaat, waardoor ik nn duidelijker dan te voren de sporen zag van alles „wat de tijd ombarmhartig genoeg was ge weest om haar te ontrooven." »Ja, gij moet een beetje luid spreken," zei de loods, „Mrs Snndeved is een beetje hard- hoorig." Ï51 Ut IIM, gevankelijk naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Als een eerste uitvloeisel van de drankwet meldt de Volksvriend dat er in het Lage Westeinde te 's Gravenhage een bierhuis is geopend, waar voor den ingang te lezen staat„geen sterke drank." De Haagsche mannen-zangvereeeniging Cae- cilia heeft eenparig besloten de beeltenis van haar overleden beschermheer, wijlen Z. K. H. prins Frederik, in haar oefeningslokaal te plaatsen. Voorts heeft de vereeniging een brief van rouw beklag aan de prinses Zn Wied gericht en een krans naar het huis De Pauw gezonden. Bij de begra. fenis zal zij zich doen vertegenwoordigen en op den 8en November a.. na het einde van den rouw, een concert geven dat geheel gewijd zal zijn aan de nagedachtenis van den prins. Een bewoner van de Wagenaarstraat te Amsterdam zag dezer dagen zijn huisgezin ver rijken met drie jonge honden en zes kuikens. Hetzij nn moeder hond voor haar jongen niet goed zorgde, of om welke reden dan ook, de jonge honden zochten bescherming onder de vleu gelen der kloek en deze spreidt nu haar vlerken over de viervoetertjes uit alsof deze haar jongen waren, terwijl de kiekens op hun benrt een andere moeder hebben gezocht en gevonden in een andere kip. De ontaarde hondenmoeder ziet deze regeling blijkbaar met welgevallen aan. Twee belangrijke congressen zijn gisteren geopend: te Parijs dat van electriciteit en te Venetië dat van aardrijkskunde. Het Parijsche congres wordt gepresideerd door den heer Cochéry, het Venetiaansche door den pèrceur d'isthmes baron Ferdinand de Lesseps. Te Elm zijn nog slechts een twintigtal lijken opgegraven, meest allen zoo deerlijk gehavend dat ze haast onherkenbaar zijn. Wijl men nog eene afschuiving vreest, verkeeren de menschen die aan het graven zijn, in voordurend gevaar. Het bo venste deel van het dorp is nagenoeg geheel ver woest; terwijl echter zoowel de school en de kerk als de herberg gespaard zijn. Uit alle deelen van Zwitserland wordt hulp gezonden. Rome. De Duitsche gezant Von Schlözer is gisteren in audiëntie door den paus ontvangen na een bezoek by den staats-secretaris Jacobini. Men gelooft dat het herstel van het Duitsche gezantschap bij den pans zeker is. De toestand van president Garfield is volgens de laatste berichten ongeveer dezelfde. De tem. peratuur was iets hooger, doch hij had minder pijn in de long en blijft goed eten en slapen. De gemeente Antwerpen gaf in 1872 aan het openbaar onderwijs uit fr. 360,000. In dat jaar kregen de liberalen de regeering der ge meente in handen. De burgemeester Leopold de Wael trad op met een programma, waarin hij beloofde dat er voortaan onderwijs zou zijn voor den arme evenzeer als voor den rijke, voor de vronw evenals voor den man. De liberale partij hield hare belofte, eu zonder dat de financiën der gemeente eronder kwijnen, geeft Antwerpen in dit jaar fr. 1,160,000 uit voor openbaar onderwijs. De liberalen zyn duur, zal men zeggenmaar de kindereu leeren. Het onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk te Charenton is afgeloopen. Men is tot de slotsom gekomen dat de gansche ver- antwoordeiykheid ten laste komt van de hoogere ambtenaren der maatschappy. By de opgaven van het aantal slachtoffers is geknoeid, en men beweert nn dat er aanmerkelijk meer zyn geweest dan publiek is gemaakt. Koning Kalakaua heeft Dinsdag Enropa verlaten. Van Liverpool begaf hy zich naar de Vereenigde Staten, om langs dien weg Hawaii weder te bereiken. Keizer Wilhelm bracht eergisteren een bezoek aan Hamburg, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Seewarte te St Pauli. Hy werd er met geestdrift ontvangen. De keizerin is nagenoeg beter van hare ziekte en heeft zich naar Baden begeven. Ook in Bern wordt aan het socialisten congres geene ontvangst vol geestdrift bereid De gemeenteraad der hoofdstad heeft aan den regeeringsraad van het kanton verzocht het honden van het congres op Berner grondgebied te ver bieden, evenals dit te Zürioh gebeurde. Men twijfelt er niet aan of de regeeringsraad zal aan dat verzoek gehoor geven. St. Bartholomew, wiens feestdag znlke treurige vermaardheid heeft verkregen, is de patroon der graandorsChers. En waarom Een onderzoeker van onde volksgebruiken schryft daarover in vollen ernat het volgende aan het Athenaeum. Wanneer iemand voorby eene schuur komt, waar graan gedoucht wordt, kan hy, door nauwkeurig naar de maat te luisteren, na gaan hoeveel dorschers er aan het werk zijn. Zijn er slechts twee, dan schijnen de dorschvlegels te roepen „Barthol, BartbolZyn er drie, dan hoort men: „Bartholo, Bartholo!" En vier: „Bartholomé, Bartholomé!" Benken echter vyf dorschers het graan nit de aren, dan hoort men den vollen naam Bartholomens „ieer duideiyk", zooals onze onderzoeker nit den mond van een Zwilschersehen boer vernam. In een der Londensche bibliotheken vindt men een rol dik papier, driehonderd meters lang en een vingerlengte breed, waarop in alpbabetische orde 40.135 anagrammen van het woord Constan- tinus zijn geschreven. Men weet wat een ana gram is: eene verzetting der letters van een woord, zoodat de nienwe volgorde een nienw wcord vormt. Nu kannen de 12 letters van het woord Constantinus 479,001,600 malen in eene andere volgorde worden geplaatst, met welke operatie de dagelijksche en uitsluitende arbeid van een zeker aantal menschenlevens zoude gemoeid zijn. De onbekende man echter, die deze rol papier heeft volgeschreven, koos uit de verschillende volgorden het genoemde aantal rangschikkingen, welke het aanzien van een woord hebben en uit te spreken zijn. De tyd, dien hy daaraan besteedde, valt moeilyk te berekenen, maar moet zeer groot zyn. Onwillekeurig komt de gedachte op wat zulk een stalen yver en onuitputtelijk geduld hadden kunnen uitrichten, indien ze niet voor dit monnikenwerk waren misbruikt. Bladen als de Kölnisthe Zeitung, welke zoo gaarne prins Bismarck, den stichter der Dnitsche eenheid, zonden volgen in zijne politiek en di* ook doen overal waar de kanselier het hun niet volkomen onmogelijk maakt, zijn weemoedig en bitter gestemd over de aangekondigde herstelling van een Prnisisch gezantschap bij het Vaticaan- Zij lijn nationaal en liberaal, doch hnn nationali teitsgevoel wint het bij gewichtige keuzen van hnn liberalisme, dat naar hun oordeel zyne benrt kan wachten, mits de regeering op wyzen weg streve naar de bevestiging van Duitschlands een heid. Zij lieten in hun liberalisme menige gevoe lige wond slaan, zich veel getroostende ter wille van het groote doel. Thans echter tast de kan selier een der geliefkoosde stellingen aan van het nationale deel als wij het zoo mogen noemen van hnn politiek geloof. Hij is op het punt eene concessie te doen aan de macht, welke den jongen Duitschen staat in 1872 zoo verguisde» dat met haar moest gebroken worden. Er was een diep verschil tusschen den panselijken stoel en de Pruisische regeering over de positie welke de kerk zou innemen in den staatde staat liet zich gelden en dwong, desnoods met den sterken arm, de kerk zijne hoogheid te erkennen. Toen gebruikte, in de bekende Kerst-encycliek van 1872, paus Pius IX zulke „starke Sprache," dat de plaatsvervangende Daitsche gezant by den Heiligen stoel onmiddeliyk den last kreeg een verlof voor onbepaalden tijd te nemen. Toen er weer een Dnitsch diplomaat in Bome kwam, bracht hy zyne geloofsbrieven naar het Quirinaal, aan koning Victor Emanuelmet den pans waren de betrekkingen afgebroken. Sedert heerschte er een hardnekkige strijd, waarin de katholieke geestelijkheid zich door de overmacht van den staat liet dwingen, doch geen enkel wezenlyk punt toegaf. Dezen strijd ten behoeve der hoogheid van den staat hebben de nationaal-liberalen, vooral de thans van meer vooruitstrevende elementen ge zuiverde rechtervleugel der partij, dapper meege streden. Zij zien zich thans een wapen uit de hand slaan, zonder daarvoor een tastbaar voordeel te bespeuren. Nog kort geleden heette het in den mond der regeering, dat geene concessie aan Bome kon worden gedaan tenzy eene concessie van Bome's zijde daartegen was bedoDgen. En nu? De Horddeutsche deed Vrydag haar eerste bericht volgen door de woorden: „Deze ten be hoeve der Pruisische katholieken weder op te richten gezantschapspost heeft met concessies aan of van den Heiligen stoel niets te maken en is geen onderwerp van een wederzydsche verbinte nis." Wel wijzigde het blad dezen al te beslisten toon eenige dagen later om in vage termen eenige belooning uit Bome te laten doorschemeren, doch men hecht daaraan geen geloof. Men vindt het maar al te duidelijk dat het weder uitzenden van een gezant dienst moet doen om in den nieuw te kiezen ryksdag een enkel zieltje te winnen voor prins Bismarck's groote sociale plannen. En de nationaal-liberalendie de gemoedelijkheid niet uit de politiek weren zien met leedwezen om zulke redenen een strijd opgeven, dien zij eerlijk en zonder voorbe houd hebben medegestreden, dikwerf geweld doende aan het liberale element hunner dualisti sche politiek, Het nieuwe Egyptische ministerie heeft een programma uitgegeven, waarvan de voornaamste punten door Eeuter worden geseind. Men zou een staatsraad willen instellen, welks bevoegdhe den nog niet worden omschreven; men wil de onderhandelingen over het behoud der internatio nale rechtbanken voortzetten, de inlandscke recht banken volkomen hervormen en met de mogend heden onderhandelingen aanknoopen over het slatten van handelsverdragen. De diensten welke de Europeesche contröle over de financiën tot nu beeft bewezen, worden in het licht gesteld en de noodzakelijkheid wordt betoogd om deze contröle, de voornaamste bron v#n kraoht vooï

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2