N°. 219. 124e Jaargang. 1881. Zaterdag 17 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad vertent iën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-; Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f .50 iédere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Pnblicité G. L. Davbb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. AL, Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 16 September. Simon Sundeved's reis naar Engeland, HOLGER DRACHMANN, De Pioskoop. MIDDELBURGSCHE Gravenhage, 16 Sept. Z. K. H. de prins van Oranje is sedert gisteren bedlegerig en onder be handeling van dr. Vinkhuysen, wegens borstaan- doening en koorts. Gisteren bestond zelfs vrees voor longontsteking, doch dit gevaar schijnt ge weken. De koorts is heden minder, doch de zieke heeft zware hoestbuien. De schrijver der Zeeuwsche Brieven in het Handelsblad klaagt erover dat voor de gevangenis te Goes een onderwijzer gevraagd wordt op een jaarwedde van slechts ƒ300. Is hij wel onder richt, dan is docr regenten eene poging bij de regeering aangewend om verhooging dier bezol diging, maar is die afgestuit „op de zuinigheid, laat ons liever zeggen de onredelijke karigheid niet van den minister, maar van onze staten- generaal." Voor zoo weinig geld kan men niet dan half werk krijgen. De onderwijzer is een der belangrijkste personen om de vrucht van het cellulaire stelsel te kunnen verkrijgen, en juist hem behandelt men zoo stiefmoederlijk, dat zijn tekortkomen reeds vooraf verontschuldigd is. In denzelfden brief komt verder het volgende voor: „De zuinigheid, indien men het zoo noemen wil, bedreigt ons nog met een groot gevaar, dat haastig dient afgewend, zal het niet te laat zijn. Wij bedoelen de opkomende concurrentie met onzen VlissingschEngelschen stoombootdienst. Meer en meer wordt het waarschijnlijk, zoo niet zeker, dat weldra eeu nieuwe dienst tussehen Engeland en het vasteland zal geopend worden en zoo men er al aan dacht Vlissingen tot punt van uitgang en aankomst te kiezen, dan zal dit wel niet geschieden als er niet voor een dubbel spoor op de lijn RoosendaalVlissingen wordt gezorgd. De Nederlandsc'ne bedaardheid heeft gemeend eerst eene proeve te moeten nemen alvorens grootere kosten te maken, maar behalve dat daardoor later veel meer uitgaven gevorderd worden, kan het de oorzaak zijn dat wij worden voorbijgegaan, waardoor de meerdere kosten zou den wegvallen, maar ook enorme voordeelen zullen worden gemist. Ook nu is men misschien aan het overleggen en berekenen, en dringt de nood de voorschriften der genoemde zuinigheid op zijde te zetten, maar hoelang zal men denken, cijferen, wikken en wegen Wellicht dat anderen reedg lang hebben gedaan, wat by ons in over weging is. Zou men ook in deze niet wat veel gesteund hebben op het geloof, dat wij alleen de bevoorrechten waren, met voorbijzien van de waarheid, ons iederen dag zoo luide verkondigd, 3FEXJX3L.IL.3B^r01Sr, 6 DOOK {Uit het DeenscK). Nu, ik behoef niet zoo heel uitvoerig te zgn. Wij zaten daar een uur of twee drie, en in dien tijd deed ik alle mogeljjke moeite om de aandacht van Molly te trekken. Telkens als zij bij ons kwam en iets bracht dat ik besteld had, keek ik haar aan, en zij zag mij ook aan; en daar ik nooit behoord had tot die soort van menschen die de oogen voor den mond laten spreken, als hij zichzelf kan helpen, lapte ik alle brokstukjêg van het Engelsch, die ik tot mijn beschikking had, bij elkaar eu zij verstond mij ook heel goed en lachte en knikte gedurig tegen my. Op het zelfde oogenblik dat haar hand over den rug van den poedel gleed, kwam ook mijn hand daarop neer. Ik greep heel blij hare vingers en zij trok haar hand wel terug, maar boos was zij toch lang nietIntegendeel, hare oogen glinsterden veel meer dan te voren, en ik zei bij mijzelven„Uw geluk Js gemaakt) Simon Sundeved!" dat voor den ondernemingsgeest van onzen tijd niets meer onmogelijk is En nu moge men spreken van afgunst, die onzen vooruitgang met leede oogen ziet, van bedachtzaamheid die lang zaam maar zeker gaan wil, dat alles heft de waarheid niet op, dat het gewenschte succes slechts verkregen wordt door de handen uit den mouw te steken, en het schijnt wel dat ons mouwenmodel te lang is om er, desnoods, spoedig uit te komen. „Van meer voortvarendheid geven onze oester- mannen blijk, dien u eene oesterbeurs gaan oprich ten, teneinde den handel in dit winstgevend arti kel te bevorderen. Reeds in de volgende maand denkt men daarmede een begin te maken, om tegen den naderenden winter koopers en verkoopers nader bijeen te brengen en het den eersten ge makkelijk te maken. Reeds behoort dit weder tot de nieuwe dingen, waarvoor velen den neus optrekken, omdat zij het nut van al die nieuwig heden niet begrijpenmaar zij begrijpen ook niet, dat wat zij nu nuttig en onmisbaar achten, ook eenmaal nieuw was en dat zij heel wat minder schatten zouden verzameld hebben, wanneor men vroeger wat toen nieuw was, veroordeeld en ver- woipen had. De oestercultuur breidt zich voort durend uit en indien hij niet altijd aan de ver wachtingen beantwoordt, dan is dit alleen te wijten aan omstandigheden buiten menschelijk bereik, waardoor of de opbrengst minder ruim of de vraag minder menigvuldig is. Over het algemeen kan men zeggen, dat de ondernemers zich door groote energie onderscheiden en moeite noch kosten ontzien om dezen tak van nijverheid te doen bloeien. Onze provincie heett eene be langrijke aanwinst gedaan door de uitvinding dezer cultuur. Honderden vinden daardoor arbeid; do vervoermiddelen doen daardoor goede zaken en de vermeerdering van kapitaal by de ondernemers komt het algemeen ten goede." Ook te Amsterdam gaat men een toevluchtsoord voor dieren, by zonder voor onbeheerde honden en katten, oprichten. Het voorloopig bestuur bestaat uit mevrouwen Conard, Ziegelaar geb. Cortmans en Casteren van Cattenbnrch. Men zon zeggen, als er te Amsterdam geld voor 't oprichten van „toevluchtsoorden" te vinden is, het wel zoo goed te besteden zou zyn voor „oabeheerde" menschelijke wezens. De zoodanigen zijn er toch in een groote stad maar al te veel. Prins Albert van Pruisen, vertegenwoordiger van den keizer van Duitschland bij de uitvaart van prins Frederik, zal Dinsdag te 's Hage aan komen. Het Handelsblad zegt over de sluiting van schouwburgen en andere open bare vermakelijkheden by gelegenheid van sterfgevallen in het konink lijke huis het volgende: „Ja, gy zijt een geluksvogel, Simon!" viel de loods in, die zich tot dusver kalm hadge houden. „Gy hebt geiyk; dat hebt gijriep de ver- haler, en keek zegevierend het vertrek rond. „Daar gaat gg 1 Gij en alle goede vrienden De kok, vervolgde hg, had onderwgl met Luköje de oude vrouw in een goed humeur ge bracht en daar een van de gasten wat jaloersch scheen te worden dat Molly zich zooveel met my bemoeide, bestelde ik brandy/ and water voor het heele gezelschap, en toen het eindelgk tijd was om heen te gaan, scheidden wij allemaal als goede vrienden en ik kon Molly nog dat van de oogen influisteren, dat do stuurman mg geleerd had en dat mij den heelen middag op de tong gebrand had. Natuurlgk kwam ik den volgenden dag terug en den dag daarna en zoo de heele week door. Een paar malen nam ik den kok mede; maar daar ik wel merkte, dat hij het heelemaal als een grap beschouwde en hg zich ook nu en dan in het gesprek met Molly mengde, liet ik hem Bpoedig varen en nam Ole Luköje alleen mede. Die nam de zaak ernstig genoeg op en bovendien mocht de oude vrouw hem gaarne lgden. Onderwijl deed ik mijn best om al het Engelsch te lezen dat ik op uithangborden op straat tegen kwam en maakte praatjes met iedereen, opdat ik zooveel mogelijk van de taal zon leeren. „Ware het aan te nomen, dat de burgeril over het algemeen zich gedurende die 8 dagen van het bezoeken van schouwburgen enz. toch zou' onthouden, ook al had geen sluiting op hoog bevel plaats, dan zou het voorschrift geen be denking ontmoeten, maar tevens overbodig zijn. Want in dat geval zouden de ondernemers in hun welbegrepen belang uit eigen beweging hun lokalen sluiten. Zoo is de toestand echter niet; men kan oprecht het overlijden van een lid der koninklijke familie betreuren, zonder daarom acht dagen zioh aan elk vermaak te onttrokken. De overheid behoort in die zaken niet verder te gaan, dan de openbare meening eischt. Nu is van de sluiting alleen het gevolg, dat de inrichtingen, die niet onder het verbod zijn begrepen, maar toch tot zekere hoogte er mede gelijk staan, met name de koffiehuizen, bgzondere voordeelen genieten, ge heel ten nadeele van de instellingen, die wèl onder het verbod vallen. „Hopen wy, dat niet spoedig wederom aanleiding tot zulke bedenkingen moge rgzen, en de ge beurtenissen in ons vorstenhuis slechts vreugde en geen rouwdagen aanbrengen." Vligsingen, 16 Sept. Heden is alhier in publieke veiling verkocht het wrak van de op 31 Juli jl. door aanvaring gezonken Duitsche bark Lasteer. Schip en lading werd voor de som van 28 toegewezen aan den heer H. A. Polak alhier. Van goed onderrichte zgde verzekert men dat bg het dep. der waterstaat plan bestaat om ge noemd wrak, aanstaanden Maandag, 19 dezer, door torpedo's te laten springen, dewgl hetzelve het vaarwater belemmert. Tholen, 15 Sept. De wensohen en verzuchtingen, zoo dikwgls door de bewoners van dit eiland tot opheffing van ons isolement en tot het verkrggen eener goede communicatie met Noord-Brabant geslaakt, schgnen vervuld te zullen worden. Naar men althans verneemt, is eene Amsterdamsche firma in onderhandeling getreden met de ge meentebesturen, teneinde een stoomtram te krijgen tussehen Brouwershaven via Zierikzee en Tholen naar Bergen op Zoom. Of er iets van komen zal? Dat zal te bezien staan. Nader wordt gemeld dat het verzoek der oes terhandelaars te Yerseke, waarop door den mins ter van waterstaat afwijzend beschikt is, strekte om den vollen dagdienst op het rgkskantoor der telegraaf in te voeren, alleen gedurende den oestertij d. De afwijzende beschikking wekt te meer ver wondering dewijl op andere kantoren, die minder te beteekenen hebben dan dat van Yerseke, dik wijls tijdelijk, in 't belang van handel of verkeer, de dienst wordt uitgebreid. Zoo hebben dit jaar de kantoren in 't Westland vollen dagdienst ge- Er was wel niet zoo heel veel toe noodig om Molly te doen begrypen, wat ik voor had met al mijne visites en dat ik het goed en eerlgk met haar meende. Ik gedroeg mg altijd als een gentleman en ik vertelde haar dat ik thuis een goede zaak had; dat ik mij nu zou haasten om stuurman te worden en dan een eigen schip wilde koopen, zoodat zy kapiteinsvrouw zou worden en dan zou ik het schip naar haar noemen. Zij verwierp dat wel alles in scherts, maar telkens als ik kwam zag zij er nadeDkender uit en toen ik eindelijk, op een avond dat haar moeder een oogenblik de kamer uit was, haar haDd vatte en, zoo goed en kwaad als het ging, vertelde welk een plaats zij in mijn hart bekleedde, begon zij zoo zachtjes te schreien en zoo en zoo „Ja zoo," riep de loods, en knipte met zijne vingers, „zoo kreegt gy uw zin, en zoo werd Molly de uwe. Hoera!" De waard knikte deftig, keek mg aan en vervolgde „Gij weet wel hoe zoo iets toegaat; maar de loods is altgd zoo kortaf. Genoeg, ik bezat het hart van het meisje, evenals zij het mijne. Het ergste was dat ik nu spoedig weg moest. De veertien dagen waren haast om; de brik was zeilklaar eu laadde kolen. Ik liep steeds te peinzen wat ik eigenlijk doen moest, en de schipper vroeg mij gedurig wat mij toch deerde; de stuurman kregen, met het oog op den aardappelenhandel. Een enkel vat oesters is toch zeker evenveel waard als twintig manden aardappelen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van gisteren; Nu de val van het water aanhoudt, is hei grootste deel der werklieden in de omliggende polders ver trokken. In de laatste 24 unr werd een was van 10 cM. hier waargenomen. Te Maastricht 41 cM. val, te Grave 82 val. Aan de sluis te Crèvecoenr, tussehen gisteren avond 8 uur en heden morgen 8 uur, 4 cM. val. Het laat zich derhalve aanzien, dat de sluis te Crèvecoeur binnen eenige dagen zal geopend wor den en ook hier het water zal vallen. {N. R. Ct.) Door het lid der tweede kamer, mr. Bahlmann, is dezer dagen te 's Hertogenbosch eene vergadering belegd van afgevaardigden uit de verschillende kamers van koophandel en fabrie ken in Noord Brabant, teneinde hun gevoelen uit te spreken of, met het oog op de protectionistische maatregelen die elders genomen worden, geen pogingen by de Nederlandsche rege'ering gedaan moeten worden om in gelijken zin te handden. Naar men verneemt, hebben voornamelgk de af gevaardigden uit 's Hertogenbosch zich sterk tegen protectionistische maatregelen verklaard. Op hun voorstel werd besloten afgevaardigden uit de kamers van koophandel uit geheel Nederland bgeen te roe pen en bg die vergadering het door den heer Bahlmann opgeworpen denkbeeld een punt van overweging te doen uitmaken. {N. R. Ct.) In de Standaard kan men lezen, dat het anti revolutionair kiezersvolk trouw blijtt aan „intel- lectueele tobbers, die zieh tweemaal voor eens laten beetnemen en geen politiek adertje in zich voelen, mits het maar eerlgke karakters, besliste aanhangers onzer beginselen en godzalige zielen zgn." Aan da waarheid van die bewering zal zeker) na al het gebeurde, wel niemand twyfelen. {Vad). Het Haagsche Dagblad verneemt uit Kopen» hagen dat de Willem Barents door de massa'sys, die zy op haar weg ontmoette en die zich byna tot aan de kust van Noorwegen uitstrekken, van haar voornemen heeft moeten afzien om Spitsbergen te bereiken. Men zou nogmaals een poging doeu om door te dringen; als dit niet lukte, zon de terugtocht worden aanvaard, daar de kommandant overtuigd is dat Nova Zembla dit jaar geheel door het ys is ingesloten. Het getal der grootere en kleinere toestellen ter keuring van melk is sedert de uitvinding van het werktuigje, welks naam hierboven vermeld taat, met een vermeerderd. Professor dr. Heeren, keek me zuur aan en de kok lachte en begon toespelingen te maken, die ik hem echter verzocht voor zich te houden. Het allerergste was nog, dat de oude vronw er niets van wilde weten. Molly had haar ook niet ronduit gezegd hoe de zaak stond, maar zoo 'n oude moeder ziet en begrijpt altijd veel, en ik merkte heel spoedig dat ik niet in een goed blaadje bg haar stond. Ik tobde al meer en meer, hoe dichter de tijd van het vertrek naderde, en eindelgk had ik het denkbeeld uitgesponnen dat ik de oude mijne papieren zou laten zien, die ik bg mij had en die haar konden overtuigen dat ik geen slechte, bui* tenlandsche landlooper wasmaar eeujong mensch) die zelfs al wat gespaard had, en zoo wilde ik formeel aanzoek doen om de hand van haar dochter. Maar eensklaps kreeg de zaak een aparte wenJ ding, zooals gij nu zult hooren. Denzelfden morgen, toen ik aan wal wilde gaan met mgne papieren iu den zak en mgne Zondag* sche kleêren aan het lgf, komt er een bode aan boord met een briefje, waarop Molly geschreven bad, dat ik dadelijk bij haar moest komen. Ik spoedde mij zoo, dat ik niet eens den schip per om permissie vroeg, en pglsnel was ik de brug over en in de gaarkeuken, die ik gelukkig geheel zonder gasten vond. Daar kwam Molly een dspr uit en viel mg weenende om den hals, en nu vernam ik dat zy den vorigen avond eeft

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1