Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, Rechtszaken, Weerkundige waarnemingen. 14 September des morgens te 8 uren. zzw 0.5 wzw w 0.9 z wzw noodlijdenden voor hongersnood te bewaren. Och, als men dit maar tijdig weet toe te passen, want anders begint de volkskanker, die bedelarij heet en die in de laatste jaren niet weinig is toege nomen, nog sterker voort te woekeren. Van verhuizing naar Amerika hoort men hier nog weinig spreken. Ontbreekt het den meesten wellioht niet aan 't daarvoor benoodigde geld 't Is niet onwaarschijnlijk. Bij het in Augustus jl gehouden onderzoek naar de bekwaamheden van hen, die wenschen het radioaal te verkrijgen om in aanmerking te komen voor benoeming tot onder-directeur of directeur van een kantoor van de rijkstelegraaf, is o. a. geslaagd de heer D. P. Binders, telegrafist le kl. te Middelburg. Den minister Van Lijnden valt het voorrecht te benrt, reeds de eerste maal dat hij als defini tief minister van financiën een maandstaat van de opbrengst der rijksmiddelen heeft te geven, terstond op zeer gunstige cijfers te kunnen wijzen. Ter wijl het totaal der opbrengst in Augustus 1880 f 8.286.689 bedroeg, bedraagt het totaalcijfer voor Aug. '81 niet minder dan f 9.224.586. Als die stijging de volgende maanden van het jaar zoo doorgaat, zal de raming verre worden over schreden, want reeds zijn de inkomsten in de eerste acht maanden van 1881 bijna drie millioen hooger dan de inkomsten in dezelfde maanden van 1880. De middelen, die in de laatst verloopen maand het meest tot de verhooging hebben bij gedragen, zijn onder de directe belastingen de grondbelasting en het personeel, van de accijnsen die op het gedistilleerd en op de suiker, van de indirecte belastingen het recht van successie. Ook de inkomsten van de post en telegraphie gaan geleidelijk vooruit. Vad.) De openbare verpachting van de haardasch, vuilnis en het baggeren levert te Leiden, blijkens de gemeente-begrooting, een voordeel op voor de gemeentekas van 8600 'sjaars. De winst der gemeente-gasfabriek wordt voor 1882, na aftrek der rente van het bedrijfkapitaal, geraamd op f 54.500. Den 13en dezer heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en Roumanie tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal op Zaterdag, 17 dezer, niet plaats hebben. De toestand van de polders rondom 's Herto genbosch is hachelijk. De polder van de beneden- Aa is reeds ondergeloopen, en hetzelfde lot zou hoogstwaarschijnlijk de beneden-Dommel treffen. De waterkeerïng wordt overal met kracht door gezet, het water staat 4.28 M.; in het laatste etmaal 43 cM. was. De sluis te Crèvecoeur is tengevolge van den waterstand op de Maas ge sloten. Uit Maastricht wordt gemeld: 85 cM.; nit Grave was 55 cM. Heden nacht was te Grave de stand der rivier 10.27; in de laatste 2 uren 3 cM. gewassen. De sluiting van de Beersche Maasmonden was ge- reed. De heer Jacob de Haan Sr. deelt in het Vader land mede dat dr. Hartogh Heys van Zoute veen, de Assensche Bradlaugh, reeds tweemaal, na geweigerd te hebben om een eed af te leggen, met eene belofte heeft volstaan. De eerste maal geschiedde dit als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de tweede maal bij het bekrachtigen der memorie van successie by het overlijden van zijn vader. Is deze mededeeling juist, dan komt de regeeri ng in zonderlinge tegenspraak met zich zelve. Naar Men kon eigenlijk niets anders van de stad sien dan een lange rij gaslichten beneden en boven( aan beide zijden van den stroom; maar daar het de eerste maal was dat ik mij in het buitenland bevond, stond ik naar die lichten te kijken, tot dat ze mij voor de oogen begonnen te draaien. „Gy moest liever de handen aan het werk slaan, dan daar zoo te staan gapenzei de stuur man. „Vóór morgen komt er toch niets van aan wal te gaan, en er is ook niets bijzonders te zien in die stad. Zij gelijkt op elk ander gat met kolendamp, gaslicht en m'*foy-winkels." Het kon zijn dat de stuurman geljjk had en het kon zijn dat hij ongelijk had. Zooveel is zeker, dat ik er dien avond niet over kon oordee- len. Maar een paar dagen later, toen het schip in het dok gebracht was, gingen de stuurman en ]k 's middags aan wal. En van die landing is het dat xvj daar ginds dateert. Er kwam op het gelaat van Simon iets van dien lichten glans, die altijd een aangenamen indruk op den stillen toeschouwer maakt en die ook in dit geval bewees, dat er herinneringen bestaan, die door de tusschenruimte van jaren en den walm eener gelagkamer kunnen heendringen, als de zon door de wolken. Simon stond van zijn stoel op, ging naar het buffet en terwijl hij zich er overheen boog, bewees by zijn wederhelft een reeks van liefkozingen op deselfde manier ais men een paard streelt. de heer De Haan toch met zekerheid bevestigt, deelt de min. van binnenl. zaken de meening van den burgemeester van Assen, dat de heer Hartogh zonder eedsaflegging niet als raadslid toegelaten mag worden. Bij leger-ver ordening des Duitschen keizers is aan de officieren van het 2e Pruisische garde- regiment en van het 15e Westfaalsche regiment infanterie het dragen van rouw gedurende acht dagen voorgeschreven en bepaald dat laatstge noemd regiment den naam Prins Frederik der Nederlanden blijft dragen. Het Weekblad van het Begt bevat de volgende duidelijke uiteenzetting van de gevolgen van het overlijden van prins Frederik ten aanzien van sommige domeingoederen in Noord-Brabant, in de wet van 25 Mei opgenoemd. „Wegens het gemis, lezen wij in het rechts kundig orgaan, van het reeht van opvolging in de Nassausche staten, hetwelk bij akte van 4 April 1814 aan prins Frederik der Nederlanden was afgestaan, maar welk recht verviel toen aan koning Willem I Luxemburg in plaats van de Nassausche landen werd toegekend en Luxemburg met ons land werd vereenigd, zijn bij de wet van 25 Mei 1816 aan prins Frederik der Nederlanden afgestaan de domeingoederen bij Breda gelegen, welker opbrengst volgens die wet f 190.000 bedroeg. Deze domeinen keeren bij zijn overlijden zon der mannel ij ke afstammelingen, vol gens art. 4 dier wet, aan den staat terug. „Het schijnt ons niet twijfelachtig, dat door de uitdrukking „mannelijke afstammelingen" in de wet van 1816 de vrouwelijke lijn geheel wordt uitgesloten. Ofschoon toch de schadeloosstelling is gegeven voor het gemis van het Nassausche erfrecht, blijkt het niet dat men het Nassansohe erfrecht in de wet van 25 Mei 1816 heett willen behouden, maar blijkt het veel meer uit de ge wisselde stukken bij gezegde wet, dat men alleen mannelijke nakomelingen, male par male, staat in de Fransche redactie, op het oog heeft gehad. „Nadat tengevolge der afscheiding van Bel gië ook Luxemburg van ons rijk is afgescheiden hebben sommigen beweerd, dat dewijl de grond der schadeloosstelling voor den Nederlandschen staat geheel vervallen was, ook de domeinen aan den staat moesten worden teruggegeven. Deze redeneering is echter onjuridisch, daar de veree- niging van Luxemburg met Nederland geen voorwaarde is geweest voor die schenking, maar slechts de aanleiden de oorzaak, zoodat de schen king geheel is volbracht. Verg. de belangrijke aanteekening van prof. Van Assen: Taal der Grondwet, blz. 39, die de akte van afstand der Nassausche erfrechten mededeelt en het recht van prins Frederik op de domeinen te Breda overtui gend verdedigt, maar ten onrechte betoogt, dat ook de zoons uit de vrouwelijke lijn van prins Frederik eventueel recht op de domeinen zouden kunnen doen gelden. „Bij Thorbeoke in zijne Aanteekening op de Grondwet lezen wij geen oordeel over de inter pretatie van de uitdrukking „mannelijke afstamme lingen" in de wet van 1816. Alleen zegt de schrijver, met aanhaling o. a. van het Journal van fiaepsaet en het Journal de la Haye van 13, 20 en 21 Jan. 1841: „Hogendorp stelde ook in die commissie (de commissie van 1815) voor, aan prins Frederik een vergoeding toe te leggen voor den afstand zijner rechten op de Nassausche erf landen; daar het groothertogdom Luxemburg, voor die landen verkregen, ingelijfd zou worden in het rijk. Doch de commissie besloot de scha deloosstelling over te laten aan de wet. „Hogendorp zelf spreekt in zijne Bijdragen ook van de wet van 25 Mei 1816, niet om haar uit te leggen, maar alleen om opnieuw zijn leedwezen te betuigen, dat in de wet van een vaste uitkee- ring en niet van een eenvoudige nitkeering der inkomsten werd gesproken. Daarop schreeuwde hij zijne Britsche gade in het oor: „1 amjüit speaking about New-Castle, Deary," en keerde zich weer tot ons, terwijl hjj voor alle zekerheid zijne woorden in het Deensch vertaalde „Wij zijn juist aan den gang over New-Castle, mijn snoetje!" Daarna vervolgde hij zijn verhaal. De stuur man en ik gingen de lange kaai langs, die vol is met kantoren en kroegen. Weldra laveerden wij door een hooge, gemetselde, gewelfde poort en kwamon in een zeer steile straat, die uitliep op een markt met een zuil. Daarna dwaalden wij rond in de verschillende straten en keken naar de winkels en de menschen, en ik moest den stuurman gelijk geven, dat er eigenlijk niet veel te zien was, maar dat men evengoed weer terng kon gaan naar het dok en het middageten ge bruiken in het kosthuis, dat ons scheepsvolk bezocht. Maar ik vond evenwel dat wij nog wel een poosje konden uitblijven, nu we toch eenmaal ods Zondagsche pak aan hadden en buitendien den tijd aan ons. De stnnrman praatte wat van verzoekingen, waar men aan blootgesteld was, als men zoo werkeloos rondliep; maar ik merkte terecht aan dat er geen kunst aan was om afschaffer te zijn als men voortdurend alle verzoeking wilde ontwijken. En zoo slenterden wij voort, straat op,straat af, totdat wij vooreen spoorwegbrug stonden, die ongeveer op de hoogte vaa den Ronden Toren over de rivier geslagen belastingen. Benoemd tot ontv. der succes sierechten en domeinen te 's Gravenhage, T. Wildöboer, thans ontv. der reg. te Rotterdam. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, W. P. van West, thans telegrafist 2e kl. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Dirksland de heer W. A. Dormaar, onderwij zer te Giessendam. Te 's Hage heeft zich eene commissie ge vormd, die trachten zal daar eene lagere school voor volwassenen tot stand te brengen. De luit.-kol. J. J. C. Peperkamp, kommandant v<-n het 3e bat. van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bi) het 2e reg., terwijl de .uit.-kol. O. W. P. von Jeetze, van het le reg. naar het 3e reg. is overgeplaatst. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 13 September, zijn de navolgende personen veroordeeld P. K. en J. G., te Ter Neuzen, A. B., H. B., J. G. S., wed. G., J. M. le C. en J. v. F., allen te Middelburg, w gens openbare dronkenschap aldaar, ieder in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. H. L., te Veere, wegens alsvoren te Veere, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. J. M., te Domburg, wegens alsvoren te Dom burg, in eene boete van 5 of tw-e dagen gev. G. H., te Domburg, wegens alsvoren te Dom burg, na gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van f 10 of drie dagen gevangenisstraf en in eene gevangenisstraf van drie dagen. J. C. v. H., te Middelburg, wegens alsvoren te Middelburg in eene boete van f 6 ot twee dagen gevangenisstrat. Onder de paarden van het 2e reg. veldartil lerie te 's Hage is de kwade droe3 uitgebroken. Te Bergen op Zoom heeft weder een klop partij tusschen burgers en militairen plaats gebad. Enkele burgers zijn gewond. Te Venlo, waar het roodvonk epidemisch heerscht, zijn in de maand Augustus 33 ziekte gevallen geconstateerd, waarvan 5 met doodelij- ken afloop. De scholen zijn gesloten, de kermis gaat niet door en de cavalerie, daarin garnizoen, zal geen deel nemen aan de herfstmanoeuvres. Naar uit Deventer geschreven wordt kan, nu het sedert het laatst van Juli bijna alle dag regent, de oogst der bijenhouders a's mislukt beschouwd worden. De heide heeft geen honing opgeleverd en de korven zijn in plaats van zwaarder veel lichter geworden. Tafelhoning komt in het geheel niet in den handel. Het kerkgebonw der Luthersche gemeente te Den Helder benevens het pastoriegebouw zijn aldaar publiek voor f 4700 verkocht. Het regeeringstelegram vau Maandag avond aangaanden den toestand van den president der Vereenigde Staten luidt: De patiënt heeft heden voldoende en met smaak gegeten en na en dan een verfrissctienden slaap genoten. De wonden en de daarin gemaakte insnijdingen zien er alle beter nit. De oorklier ettert niet meer en ver keert in voldoenden toestand. De president was nog opgewekter van geest dan gewoonlijk. Tem peratuur en ademhaling zijn nu normaal en de pols is minder snel en vaster dan gisteren avond. Niettegenstaande deze gnnstige verschijnselen zal de toestand tan het onderste deel der rechterlocg eenige dagen bezorgdheid blijven wekken. Te Bristol is de ontdekking gedaan dat er eene lading van 300 ton menschenbeenderen is aangevoerd, bestemd voor eene fabriek van kunst mest. De beenderen zijn verscheept te Rodosto en te Konstantinopel en schijnen hoofdzakelijk van het slagveld van Plewna afkomstig te zijn. Men zegt dat een driehonderdtal leden van den Russischen adel zich onder den titel „het heilig legioen" verbonden hebben om de nihilisten langs hun eigen Weg van geheime organisatie tegen te werken. Het legioen beschikt over veel geld. Eene Engelsche telegraafmaatschappij, de Great Northernheeft het plan gemaakt van een kabel tusschen IJsland en Thurso in het noorden van Schotland, die 3,000,000 moet kosten. Het schot op Gnitean was het gevolg van een besluit der gansche wacht aan de gevangenis. is. Hier moesten wij twee pence aan den brug wachter betalen, en zoo kwamen wij over de brug en in een straat aan den anderen kant van de rivier. Nu was ik ondertusschen vrij hongerig en dorstig geworden, en toen ik er bij den stuur man op aandrong, moest hij toegeven dat hij ook verlangde naar iets anders dan lucht. Het duurde niet lang of wij ontwaarden een gaarkeuken, en daar ik Skotterup beloofd had dat ik hem niet zou dwingen om iets te drinken, gingen wij daar binnen en namen plaats. (Wordt vtrvolgd.) Men had geloot wie den kerel zou doodschieten als hij voor het raampje van zgne oei keek, waar zij bem duidelijk konden zien. De onderofficier Mason trok het lot, maar schoot even mis. Gui- teau, de ellendeling die het niet ontzag een braaf man in den rug te schietenlag, vol angst en bevende, als een laffe hond op z^ne knietn in een hoek zgner cel gedoken, nu hij een kogel langs zgn oor had hooren fluiten. „Wat willen die menschen, huilde hij, willen ze mij doodschieten?" Hij is naar eene cel gebracht waar geen schot van bulten hem kan bereiken. Wij vinden eenige nadere bg zonderheden van de afschuiving, welke in het Zwitsersehe dorp Elm zulke groote rampen veroorzaakte. Elm is het hoogst gelegen dorp in het schilderachtige dal der Sernet en ligt op drie uren afstand van Glarns in het kanton van dien naam. Het is aan Alpen reizigers welbekend als punt van uitgang voor de to jren naar den Karpfsteck, den Vorab, den Hausstock, den Tschingelspitz en andere bergen. Gedurende den zomer is het druk bezocht door vreemdelingen, waarvan er waarschijnlijk wel en kelen het slachtoffer der ramp zQn geworden. Zondag, eerst des namiddags te zes uren en daarna te middernacht, geraakten groote massa's van den nabu.igen berg, den Tsehingel, los en stortten met donderend geweld op het dorp neder. Dertig hulzen werden onder grond en rotsblokken be graven, en men vreest dat 200 menschen zijn omgekomen, waaronder een veertigtal na de eerste afschniving nit andere plaatsen ter hulp gesnelden. De Sernet, aan welks oever het dorp is gelegen, veranderde daar in een meer van IB voet diepte, en men vreest dat de vallei beneden de plaats der ramp zal overstroomd worden. Eene dergelijke afschniving is geene zeldzaam heid in Zwitserland. Een der meest vernielende was die van den Ross berg in 1806. Het was toen een natte zomer geweest en den len en 2en Sep tember had het onophoudelijk geregend. Tegen twee nren in den namiddag begon de oppervlakte van den berg zich in beweging te zetten, en eene massa, ongeveer een uur gaans lang, 1000 voet breed en 100 voet dik, gleed naar beneden in het dal, de dorpen Goldau, Bnssingen en Rothen bedelvende benevens een deel van Lowerz. Meer dan 450 menschen kwamen om en gansche kudden vee verdwenen spoorloos. Dit alles gebeurde in vijf minuten. Men hoorde een ratelend geluid als van den donder en van de omgelegen punten zag men do vallei in een stofwolk gehuld. 'Toen deze optrok was het aanzicht der vallei veranderd. Heuvels van honderden voeten verhieven zich waar vlakke grond was geweest. In het meer van Lowerz stortte zulk eene massa grond en steen dat het voor een deel werd opgevuld, en éen groote golf stroomde over het eilandje Schwanau, dat 70 voet boven het gewone water peil ligt, hoog op den tegenovergestelden oever, in zgn terugkeeren een aantal huizen met de bewoners medesleepande. Een houten kapel werd teruggevonden op een half uur afstands van de plaats waar zij gestaan had en een aantal groote rotsblokken waren omgekeerd. Dergelijke bijzonderheden zullen wg waarschijn lijk spoedig hooren van de afschniving te Elm, die echter niet zulk een grooten omvang heeft gehad als die van den Rossberg, waarvan ieder bewoner der omstreken een schat van overleve ringen weet te vertellen. Londen. De Times bericht dat de Forte besloten heeft een keizerlijk commissaris naar Egypte te zenden tot het instellen van een onderzoek.. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Yalentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Garlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Chris tiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 1.9 ZW 1 bew. 2.3 W 0 helder 3.3 W 0 bew. 3.6 ZW 1 1. bew. 3.6 1 betr. NW 4 betr. 3.6 W 1 z.bew. 5.8 stil 0 1. bew. 1.3 ZW 4 betr. 1.7 5 betr. 1.5 ZW 3 bew. 2.5 ZW 3 betr. 3.6 2 1. bew. 2.4 NNO 4 betr. ZZO 4 betr. 1.2 3 z. bew. 7.9 O 2 regen 6.2 6 regen 13 --1?. 14 --14 --13 --13 -12 --12 --14 --13 --13 --13 --14 --11 --14 --13 12 12 Grootste verschil ia Nederland 's ochtends 8 urenM. Y. 1.7 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 13 Sept. 'sav. 11 u. 56 gr. 14 's morg. 8 u. 59 gr. 'smidd. 1 a. 66 gr 's av. 5 vu 60 gr. F.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2