N°. 216. 124® Jaargi Woensdag 14 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiön: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich em. Stremming passage Bellinkbrng. Middelburg, 13 September. Simon Sundeved's reis naar Engeland, HOLGER DRACHMANN, Ja, gg kunt erop zweren ik wil zeggen Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger, De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de passage over de Beliinkbrug, wegens daaraan te maken herstellingen, voor rij- en voer tuigen, van Maandag 19 dezer tijdelijk zal zijn gestremd. Middelburg, den 12 September 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Oostburg, 12 September. Gisteren werd bier eene buitengewone vergadering gehouden van de vereeniging Volksonderwijs in het kanton Oostburg. 75 leden waren opgekomen, 4 nieuwe leden werden geballoteerd en aangenomen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer J. G. Gerritsen, die in de laatstvorige vergadering was gekozen doch voor die betrekking had bedankt, werd, bij herstem ming met den heer J. B. Schoo, van Groede, gekozen de heer A. J. Fokker, rijksontvanger te Oostburg. Vervolgens was aan de orde de op bet convocatie biljet aangekondigde gedachtenwisseling over het stellen van een candidaat voor de vermoedelijk aanstaande vacature in de 2e kamer. De voor zitter deelde namens het bestuur mede, dat het doel niet was nu reeds een candidaat te procla- meeren, hetwelk uit den aard der zaak voorbarig zou zijn omdat er nog geen vacature bestaat; maar dal eene voorloopige wisseling van gedachten veel nut zou kunnen stichten, temeer daar nu reeds algemeen een naam wordt genoemd, en wel de heer H. J. Bool, oud-directeur van openbare werken in Oost-Indië, thans lid van den gemeen teraad te Leiden. Het bestuur had dien heer, die reeds eenmaal onze candidaat was en toen slechts weinige stem men miste om gekozen te zijn, gevraagd hoe hg dacht over de beide punten, in de vorige vergadering gesteld als voorwaarden voor de aanbieding der candidatuurlo afschaffing van de patentwet en vervanging door een belasting op het inkomen2o herziening van de grondwet, om in de kieswet de capaciteiten als factor op te nemen. In een brief aan het bestuur, die aan de vergadering werd voorgelezen, had de heer Bool verklaard beide stellingen toegedaan te zijn, en tevens te kennen gegeven te behooren tot hen, die in Indië een krachtig gezag wenschen, doch een te groote inmenging der Rederlandsche regee ring in het bestuur der koloniën nadeelig achten, 3 DOOR Vit het Deensch'). „Ik zal u wat zeggen," antwoordde de verhaler heel bedaard; „ik wilde graag dat die vreemde heer mijn reis precies zou hoorenzooals het gegaan is. Daarom zal ik voor hem niets verbergen, maar alles ronduit zeggen. Terwijl ik daar zoo in de mars zat en dan naar den eenen dan naar den anderen kant gegooid werd, net als in een schommel, toen kwam de zeeziekte goed los en het waren spoedig niet enkel tranen die ik stortte. Ik wil niet ontkennen dat ik zeer kleinmoedig gestemd was en meer dan eens aan de gelagkamer thuis dacht en hoe goed de menschen het hebben die op den vasten wal gaan oi kalm op hun stoel zitten. De duis ternis maakte het ook een weinig zonderling voor mij. Ik dacht dat lucht en zee éen waren, en ik kon alleeD de witte koppen der golven onderschei den als zg onder mij braken, en ik hoorde telkens, wanneer zij tegen den boeg aansloegen pn het zilte schuim mg in het aangezicht spatte, en die er de liberale beginselen wenschen toe te passeu, doch geleidelijk en met inachtneming der bestaande toestanden. De toejuichingen na de voorlezing van dezen brief bewezen genoeg de instemming der verga dering met de daarin afgelegde verklaringen, en het bestuur werd dan ook gemachtigd om met de overige liberale vereenigingen en hoofden der liberale partij in bet kiesdistrict in overleg te treden, teneinde zoodanige maatregelen te nemen dat men bij eene eventueele vacature gereed zij. De voorzitter, de heer Vorsterman van Ogen, besloot de vergadering met eene voordracht geti teld De Staatkunde der antirevolutionairen in strijd met de belangen van het Christendom en van de Maatschappijen wekte de aanwezigen met het hem eigene vuur op t >t trouw aan de liberale beginselen en ijver bij den naderenden strijd. De kroonprins, die gisteren morgen te 8 uren te 's Hage verwacht werd en eerst te half twee daar aankwam, is, volgens gerucht, aan een groot gevaar ontsnapt. De trein waarmede Z. K. H. van Antwerpen vertrok, zou op de Belgische lijnen in botsing gekomen zijn met eon goederen trein. Persoonlijke ongevallen hebben, naar men zegt, bij dit ongeval niet plaats gehad; wel is daardoor een belangrijk oponthoud ontstaan. Uit Ogen werd gisteren gemold: De Maas blijft hier wassende. Enkele hooge uiterwaarden drei gen in te loopen. Te 's Hertogenbosch stond 11 dezer het water 3.97 M. boven A. P. Na te Maastricht een val van 84 cM. werd waargenomen, bestond er uitzicht dat de polders behouden zouden worden. Inmiddels is, ook tegen de hoogste dagloonen, geen geschikt werkvolk te verkrijgen. De militaire autoriteit heeft 100 artilleristen afgestaan om bg de dgks- verdediging behulpzaam te zgn. Uit Grave werd 's namiddags 5.45 gemeld Peil 10.06; er is een kanonschot gevallen, mel dende de werking der Beersche Overlaten. Aan houdende was; snelle stroom. Door Reuter wordt thans geseind dat de begrafenis van Z. K. H. prins Fre derik door prins Albert van Pruisen en door een detachement van het Pruisische regiment, waarvan prins Frederik aanvoerder was, zal worden bijgewoond. Door den min. van waterstaat enz. is afwgzend beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen te Terseke, om het post- en telegraafkantoor, met het oog op de oesterverzendingen en bestel lingen, den geheelen dag geopend te houden, op grond dat het minimum van ontvangst nog nooit bereikt is geworden. Eerst wanneer dat overtroffen wordt, zal het verzoek in overweging genomen worden. op zulk een vreemde sissende manier, alsof het slangen waren die mg wilden bijten. Ik geloof wel dat bet voornamelijk de zeeziekte was die al dien angst meebracht; want anders ben ik nooit bang geweest. „O neenmerkte de loods aan en wreef zgn neus met den rug zgner hand. „Terwijl ik daar zoo zat, en God weet hoe lang ik daar boven gezeten heb, komt er een man naar mg toe enteren om te vragen waar ik bleef en boe het met mij giug. Dat was stuurman Skotterup; hij was ongerust geworden omdat ik zoo lang weg bleef, en ronduit gezegd, bad hij niet gedacht dat hij mij ooit terug zou zien. Hoe gaat het Sundeved? vroeg hij. Dank je, het schikt nog alantwoordde ik. Zijt gij het groote stengewant in geweest? vroeg hij. Neen, deze keer niet, zei ik. Ik dacht bijna dat gij over boord geslagen waart, zei hg. Neen, deze keer niet, zei ik. Drinkt gij nooit jenever vroeg hij. O ja, nü en dan, zei ik. Dat moest gy niet doen, zei hg, want als gg nu eens over boord geslagen waart zoudt gij regel recht in de hel gevaren zgn. Gelooft gg dat? vroeg ik. De koning der Belgen is Zondag tegenwoordig geweest bij de opening der uienwe droge dokken aan den Kattendijk te Antwerpen en heeft bg die ge'egenheid tevens de aardrijkskundige muur- kaarten in de beurs en verschillende andere haven-inrichtingen bezocht. Aan de rede door den burgemeester De Wael bg die gelegenheid uitgesproken, ontleenenwg de opgaaf dat de drie nieuwe dokken leder 126 meter lang zijn en 3J millioen franken gekost hebben. Van de verschillende werken tot vermeerdering der kaai- en haven-oppervlakte, die 70 mill. fr. moeten kosten, is thans voor 20 mill, atgewerkt. Het geheel zal binnen weinige jaren gereed zgn, waarna Antwerpen in 't bezit van 13.400 strek kende meter kade en meer dan 45 hectaren haven oppervlakte zal zijn, voorzien van kranen, droge dokken, loodsen, pakhuizen, bruggen, sluizen en wat verder tot eene geregelde haven-exploitatie op de grootste schaal behoort, naar de nieuwste uitvindingen. De collecte voor de „scholen met den bijbel" heeft te Koudekerke opgebracht f 33.61te Ar- nemuiden f 12te Westkapelle f 4.50. Uit Domburg is nog eene gift van f 12.50 en uit Breskens eene van f 5 gezonden. De audiënties van de ministers van financiën a. i. en oorlog zullen aanstaanden Donderdag, den 15en September, niet plaats hebben. In de Indische mailberichten tot 5 Aug. is dit maal het Alg. Dagbl. van N.L het eerst aan 't woord. Dat wil zeggen, dat de berichten uit Atjeh rooskleurig zijn. Kwamen ze uit het Bat. Handelsbl., dan zagen ze pikzwart. Het een is even zeker als 't andere, en beide kleuren zijn vermoe- defijk even „natuurgetrouw." Wij moeten echter den bril gebruiken dien men ons gelieft op te zetten en laten dus hetgeen het Alg. DU. zijn mail-overzicht noemt, hier volgen «Van Atjeh zijn de berichten gunstig. Wel blijven de aanvallen en verontrustingen niet uit, maar in al de thans voorgekomen gevallen hebben de aanvallers aan het kortste einde getrokken. Geen enkel succes des vijands is te vermelden, en Anagaloeng is reeds anderhalve maand ge leden, Den 5den is weder een aanval op Anagaloeng beproefd, maar verijdeld. «Den lOden Juli werd op weg van Panteh-Karang naar Anagaloeng een militair transport aangevallen, doeh leden de aanvallers zware verliezen. «In den nacht van 16 op 17 heeft een bende brand gesticht in een Chineesehe bakkerij hij Pager-Aijer, maar hij dien aanval verloor de vijand minstens veertig dooden. Van de onzen werd niemand gewond. «Eindelijk is den 23sten een aanval op een transport levensmiddelen ook afgeslagen. «Dit alles kan niet missen, den overmoed des vijands gg kunt er vast op rekenen, antwoordde hij. Ieder die jenever gebruikt, gebruikt gaven des duivels. Dat is handgeld dat hg iemand geeft, en dat moet men niet aannemen. Ja, dat kan wel zijn, zei ik. Gg moest Teetotaller (volstrekte afschaffer) wor den, zooals ik, zei hij. Ja wel, zei ik; als ik nu maar eerst weer be neden was. Nn, ik zal je helpen, zei de stuurman, en hij hielp mij om de groot stengen pardoen te grijpen, pakte zelf een hanger en zoo vierden wij ons naast elkaar heel langzaam naar beneden op het dek. Zoodra ik weer op mijne beenen stond, begon de stuurman mij weer te paaien om lid te worden van een afschaffingsgenootscbap als wg in Enge land aankwamen; maar ik herinnerde mij de ge lagkamer thuis en antwoordde dus dat ik te ziek was om aan iets anders te denken dan om zoo spoedig mogelijk te gaan liggen. Ik wilde niet moer naar beneden in die benauwde kajuitik kon het denkbeeld niet verdragen aan dat spek en die vunzige lucht daar beneden. Daarom haalde de stuurman een kleedje voor mij en ik liet mij op den bodem van de groote boot midscheeps stoppen, en ofschoon ik het in den loop van den nacht wel wat koud kreeg, had ik toch frissehe lacht en dat was al wat ik noodig had. af te koelen, de bevolking vertrouwen te geven en deu geest der troepen te verbeteren. «Tot dit laatste zal zeker ook bijdragen een besluit om de intrekking der vivresgelden voorloopig geen voortgang te doen hebben." Ziehier, nu, uit het Bat. Rblde keerzyde van den penning: «De berichten uit Atjeh omtrent de handelingen van ons eigen bestuur zijn weder de meest verontrustende. Met stomme verbazing hebben wij o. a. gelezen hoe da civiele gouverneur, blijkbaar en zeer natuurlijk niet wetende boe hij zijne pradjoerits op voldoende sterkta zal brengen, besloten heeft Atjehers daarbij in te lijven. «Men vraagt of men waakt of droomt bij het vernemen, dat de zucht om toch maar het leger niet te gebruiken en daardoor het bestaan van oorlog te erkennen, ertoe geleid heeft Atjehers in dienst te nemen en te wapenen. «Het ligt voor de hand, dat de voorgenomen wapening van Atjehers met Beaumont geweren den vijand een wapenbuit verzekert, door welks vermeestering hij ons leger ook in uitrusting evenaart. «Reeds is het zoover, dat troepenbewegingen uitgesteld zijn om het valsch alarm van een vermoedelijken aanval dat de wachtposten verdubbeld zijn en dat onze troepen met den vijand slaags zijn geweest. Dus ondanks het leger niet te velde te roepen,- als ware het vrede, dat strijdt met alle begrippen. «Intusschen is er niets dat initiatief voorspelt van de zijde der Indische regeering. Het is alsof de regeering zelve overtuigd is van het abnormale barer houding, al thans de berichten omtrent Atjeh zijn in alle Indische bladen te vinden, voor dat de Javasche Courant er zich mede inlaat." Vermoedelyk is de Jav. Courant, als officieel blad, erop gesteld niets mede te deelen dat voor tegenspraak vatbaar is. En d&t schijnt, uit Atjeh, verbazend moeilijk. Naar wij vernemen hebben zich 84 candidaten tot deelneming aan de lessen der burgeravond school aangemeld. Beroepen tot predikant bg de Ned. Herv. ge meente te Brninisse, de heer C, Diehl, predikant te Oud-Yossemeer. Zr. Ms. schroefst oomschip Alkmaar, onder bevel van den kapitein-luitenant T. C. Gobée, is in den middag van den lOen dezer, van den oefeningstocht in de Noordzee, ter reede van Texel teruggekeerd. Van het 3e reg. iüf. zgn de onderofficieren Berlout, Feber, Lette, Mengelen van Koetsveld van Ankeren en Noest voor het schriftelijk examen voor den hoofdcursus geslaagd. Met het aanbreken van den dag ontwaakte ik en voelde mg heel flink. Het waaide nog wel, maar storm hadden wg toch niet gekregen, efl toen ik naar den schipper ging en hem verzocht mg niet kwalgk te nemen dat de zeeziekte mg de baas was geweest 's avonds, lachte hij in zijn baard en haalde voor mij een glaasje rum uit zijn kajuit. Gij zult zien, zei hij tot mijdat kotiit alles langzamerhand terecht. Maar niet moedeloos worden! Een lang been en een kort been en de tong recht in den mond, dat is alles! Verder meende hg dat er van den storm dit" maal niets kwam. Maar daarin vergiste hij zich toch. Ik deed dien middag mijn werk weer zoo wai en at nog al goed van de erwten die de kok ons voorzette, ofisbhoon zij tamelijk aangebrand waren. Maar tegen den namiddag ging het weer aan den gang. De wind schoot heelemaai naar het Noodwesten en wij lagen met gereefd marszeilen stormstagzeil. Zoo ging dat een paar dagen, waarin wij dé kleine lappen ophaddou en het water scheerden; zooals het heet. Ik begon onderwijl zachtjes aan te wennen aan een storm op de Noordzee. Wij veranderden bijna niets aan de zeilen en dienten gevolge was er voor mg niets boven in het want te verrichten. Ik bad alleen mgne wachten te

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1