N°. 215. 124® Jaargang. 1B81. Dinsdag 13 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 12 September. Simon Sundeved's re is naar Engeland. HOLGER DRACHMANN, Z. M. de koning heeft in den voor dergelijke mededeelingen gebruikelijken vorm, aan de tweede kamer kennis gegeven van het overlijden van Z. K. H. prins Frederik. Volgens de Kóln. Ztg. heeft prins Albeit van Pruisen van den Duitsehen keizer de opdracht ontvangen om de begrafenis bij te wonen. De N. B. Ct. zegt echter dat er sprake van is, dat de kroonprins van het üuitsche rijk zijn keizer lijken vader bij de treurige plechtigheid zal ver tegenwoordigen. De Nordd. Allg. Ztg. noemt het overlijden van den prins „een smartelijk verlies voor de Pruisi sche koninklijke familie en inzonderheid voor den keizer, die sinds zulk een lange reeks van jaren eene innige vriendschap voor hem gevoelde." Van zijn buitengewone goedhartigheid zegt zij verder weet men vooral op zijn landgoed Muakau met hoogen lof te verhalen. Gelijk overal waar men van nabij met hem bekend was, zal ook daar bet verlies diep worden gevoeld. HH. MM. de koning en de koningin worden Zaterdag 17 dezer te 's Gravenhage terugverwacht. De kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wjjlen Z. K. H. prins Frederik, wordt mede aldaar verwacht. Een looden kist, geplaatst in eene van maho niehout, bevat het stoffelijk overschot van Z. E. H. prins Frederik. Op het deksel, dat met tien massief zilveren knoppen wordt bevestigd, is een zilveren plaat aangebracht, waarop het volgende opschrift gegraveerd is: Willem Frederik Karei Prins der Nederlanden Geboren te Ber lijn den 2Sen Februari 1797 Overleden te Kuis de Pauw den 8 September 1881. Acht zilveren hengsels met doodshoofden op de handvatsels zijn aan de verschillende zijden van het houten omhulsel vastgehecht. De bin nenkant is bekleed met onder- en zij matrassen en een hoofdkussen van gecapitonneerd satijn. De kist rust op acht zilveren leeuwenklanwen. Met l^k van den prins is niet gebalsemd, maar de kist hermetisch gesloten. De Arnh. Ct. toont aan dat de in onze grond wet en andere wetten gevorderde ambtseed, bij het aanvaarden van verschillende openbare be trekkingen, niet den daarbij veronderstelden waar borg oplevert en wel op de volgende gronden. „Niet elk burger van den staat de invulling op de bevolkingstaten wijst het uit behoort tot eene of andere „godsdienstige gezindheid," of is lidmaat van een kerkgenootschap; niet in FEUXLLBTOiq-. s DOOK Uit het DeenscK)i „Ik kreeg precies alles wat gij daar opnoemt en toen ik nu met al mijn goed aan boord was, en de brik zeilklaar lag, lichtten wij het anker op zekeren namiddag, ik weet niet juist meer of het in het laatst van Februari of in het begin van Maart was." „Kom, dat doet er zoo precies niet toe." viel de loods alweêr in. „Gij kunt immers zeggen dat het vastenavond was, dan luisteren de menschen nog eerder naar uwe guitenstreken." „Zwijg nu stil," zei ik en wenkte den loods, „anders komt de brik nooit over om hare kolen te halen." „Ja, laat ons nu ordentelijk zijn," antwoordde hij en klonk met mij. „Ga voort, Simon maar halt f zeg mij eerst of er ongedierte aan boord was?" „Of er," was het antwoord. „Ja, daar kunt ge van op aan dat er ongedierte was, en ook dat jk gebeten werd; maar dat behoort nu tot de alle gezindheden en kerkgenootschappen is de eed een wezenlijk bestanddeel der leer of belij denis; nog veel minder is het waar, dat het wettelijk eedsformulier, zooals onze wetten het geformuleerd hebben, óok is het in alle gelooven en belijdenissen bindende eeds-formulier. De He- breeuwsche, oud-testamentische eed der Israëlieten o. a. wijkt zeer van onzen wettelijken eed af." Uit dien hoofde en ook nog om andere redenen is de Arnh. Ct. van oordeel, dat de ambtseed, „die toch ten slotte niets waarborgt," gevoegelijk afgeschaft zou kunnen worden. Het valt in 't oog dat hierdoor slechts een ge deelte van wat men de „quaestie van den eed'' noemt, opgelost zou worden. Wij maken dan ook uit het betoog in de Arnh. Ct. op, dat zij voornemens is den eed in straf- en burgerlijke rechtszaken, dien tot bekrachtiging van belasting- opgaven enz. in latere opstellen te behandelen. In de heden namiddag gehouden openbare ver gadering van de kamer van koophandel en fabrie ken alhier werd mededeeling gedaan van verschil lende ingekomen stukken, die deels bij de leden rondgezonden, ter visie gelegd of in het archief gedeponeerd zullen worden. Een schrijven van burg. en weth. van Middelburg, waarbij de mee- uing der kamer wordt gevraagd of in de wijze waarop de graanmarkt alhier is ingericht niet in het belang van den graanhandel eene veran dering is te brengen, werd gesteld in handen der commissie voor de maand. Daarna ging de zitting over in eene met ge sloten deuren. Vllssfngen, 12 Sept. Door den minister van oorlog is bepaald dat het meel, benoodigd voor de garnizoensbakkerij alhier, te Middelburg en te Kammekens, verstrekt zal worden uit de garnizoensbakkerij te 's Gravenhage, hetgeen voor de molenaars alhier eene belangrijke schade is. Ter Neuzen, 10 September. Van de alhier aangebrachte, door duikers opgehaalde stukgoe deren uit het bij Baarland gestrande Engelsche stoomschip Cosmopolitanbestaande uit 156 vaten melasse, 60 balen Manilla-hennep, eene partij jute, 2 vaten katoen-olie, alles min of meer door zee water beschadigd, alsmede nog 2 masten, tuigage enz., heeft heden eene openbare verkooping plaats gehad, waarvan de totale opbrengst bedraagt f 10,863. Naar men verneemt, genieten de ber gers daarvan voor bergloon 30 percent. De stoomboot met nog inhebbende lading werd op 15 Augustus verkocht voor f 2150. De gemeenteraad van Assen heeft met 8 tegen 2 stemmen zich onbevoegd verklaard om eene beslissing te nemen ten aanzien der al of niet toelating van dr. Hartogh Heps van Zouteveen onaangenaamheden van de reis! laat ons eerst over de aangenaamheden spreken." „Ja, drommels, vergeet die niet," klonk weer een stem over de tafel. „Houd uw mond, Nicolajsen," riep de loods. Simon vervolgde: „Behalve den schipper, den stuurman en mij, bestond de equipage van de brik uit drie man daarenboven was er een joDgen, een zwarte poe del, die Ole Luköje heette, een varken, dat zij (God weet waarom) Zacharias noemden, een oude gans, die geen naam droeg, maar minstens twin tig reizen met het schip gedaan had en verder een mand met kippen en eenden, die voor een commissionair in New-Castle bestemd waren. j,Het was geen groote bemanning, maar als wij allen onze krachten inspanden, konden wij de schuit toch hanteeren." „Vooral als gij zorg droegt om Ole Luköje uit den weg te houden," riep de loods, en lachte over zijn eigen geestigheid. - „Dat zoudt gij denken," zei Simon zonder er8- „Neen, Ole Luköje kon ons juist heel goed helpen." Nu lachten wij allemaal. „Dien zwarten satan had men geleerd om met de tanden eeu eind touw in te halen," verklaarde de waard; „en buitendien kende hij allerlei an dere kunsten, die de vroolijkhoid onder het werk aan boord hielden." als raadslid. Da verklaring van den burgemeester, dat het verkozen raadslid zonder eeds-aflegging geen zitting mag nemeD, blijft dus van kracht. Uit Deventer, Vreeswijk, Grave en Venlo wordt sterke aanwas der rivieren en overstrooming der uiterwaarden gemeld. Te Maastricht is echter de Maas aan 't vallen. Op de landbouw- eu vee-tentoonstelling te Bergen op Zoom zijn 0. a. bekroond: A. Alberts te Middelburg, tweede prijs voor de schoonste verzameling pluimgedierte; W. H. de Bruijn te Koudekerke, eerste prijs voor de schoonste boter en tweede prijs voor haver. In de gemeenten Noordeloos, Hoornaar en Hoog- Blokland is het licenserecht voor de uitoefening van het tappersbedrijf bepaald op f 25 's jaars voor elke ƒ100 huurwaarde of gedeelte daarvan. Na de bekendmaking van het besluit van ge deputeerde staten van Zuid-Holland, waarbij de afschaffing van de kermis aldaar in stand gehou den is, heeft de burgemeester de volgende kennis geving doen aanplakken: „De burgemeester van Hillegom, in aanmerking nemende dat de orde en rust in deze gemeente, ook na de publicatie van het besluit van heeren gedeputeerde staten aangaande de kermis, niet is gestoord geworden; „Willende diensvolgens zooveel mogelijk dé ingezetenen ontheffen van den last van inkwartie ring, heeft, in overleg met het dagelij ksch be stuur, besloten, van heden 9 September af, de sterkte van het detachement infanterie en huzaren te verminderen tot 1/5; En zal de opheffing der inkwartiering geheel en al plaats hebben zoo dra in de gemeente vol doende is gebleken, dat voor het vervolg geene stoornis der openbare orde zal plaats hebben; „Doet, hiermede overeenkomstig, een beroep op de goede gezindheid en het welbegrepen eigenbe lang van de inwoners der gemeente." Het algemeen programma is verzonden voorde van Mei tot October 1883 te Amsterdam te hou den internationale koloniale tentoonstelling en tentoonstelling van algemeenen uitvoerhandel' kunst en nijverheid. Men weet dat de tentoonstelling in vijf afdee- lingen gesplitst zal worden, waarvan de eerste het hoofddoel, namelijk de koloniale tentoonstel ling, zal omvatten. De andere vier afdeelingen zijn gewijd aan2o algemeene uitvoerhandel; 3o retro spectieve tentoonstelling van kunst en nijverheid; 4o speciale tentoonstellingen, en 5o wetenschap pelijke voordrachten en bijeenkomsten. Het comité van bestuur eindigt zijne mededee lingen met de volgende woorden „Ja, maar nu het varken vroeg de loods. „Daar komen wij later aan 1 Voorloopig moet ik vertellen van den schipper. Dat was een uiterst, verstandig en méégaand man, behalve wanneer hij boos was; maar dan was hij ook in allen ernst desperaat. Om den anderen dag zoowat had hij een aanval, precies alsof het de anderen daagsche koorts was. Gewoonlijk kwam hij 's morgens vroeg op het dek, met de handen in de broekzakken en een eind zeilgaren in den mon'1, waarop hij liep te zuigen; want hij wilde geen geld uitgeven voor pruimtabak. Dan riep hij den stuurman den koers toe, spuwde het zeilgaren uit en gaf den jongen een oorvijg. Als dat bezorgd was en hij Zacharias, die in den regel los over het dek liep, geschopt had, kreeg hg zijn koffie, en als hij dan voorop was geweest en zijn mor gengebed gedaan had, werd hij weer heel behoor lijk en vreedzaam, riep Ole Luköje bij zich en gaf hem een beschuit. Voor de rest was hij een flink zeeman, dat moet ik zeggen. Hij bromde nooit, al ging het nog zoo scheef; maar regen kon hij niet verdragen, en het scheepsvolk zei dat het kwam omdat hij niet kon velen dat het dek schoon gewasscben werd „Ja maar," viel de stem over de tatel weer in, „dat kon de zee ook wel doen wanneer gij stortzeeën kreegt." „Wel zekerbevestigde de verhaler „maar oet water spoelt altijd beter af dan zout." „Zal deze tentoonstelling aan baar doel beant woorden, dan wordt daartoe de medewerking vereischt van alle Europeeeche koloniale mogend heden. „Wij koesteren dan ook de verwachting dat de uitnoodiging, die door de Nederlandsche regeering tot haar zal worden gericht, om de koloniale tentoonstelling te Amsterdam met hare inzendin gen te verrijken, niet onbeantwoord zal blijven. „Zelfs voor de machtigste volken kan het niet dan goed zijn om van tijd tot tijd in 't strijdperk te treden en zich met hunne mededingers te meten, al ware bet slechts om te toonen dat bun macht en rijkdom, gesteund door moreele en intellectu- eele krachten, nog steeds de waardeering der ge- heele beschaafde wereld verdienen. „Uitbreiding van handelsoperatiën, aanmoediging der nijverheid, verheffing van de zedelijke kracht der natiën, versterking van den band die de volkeren aanéensnoert, zullen de heilzame vruchten zijn van zooveel eendrachtig pogen, zoowei voor de koloniën als voor het moederland. „Het is inzonderheid voor ons vaderland, dat door zijn ligging als voor den handel bestemd is, dat de voorgestelde tentoonstelling van groot belang wordt geacht. „Dat de belangen vun landbouw en nijverheid door haar zullen worden gebaat, mag niet worden betwijfeld. „Het ligt voor de hand dat zij op de algemeene volksontwikkel ng een gunstigen invloed zal kannen uitoefenen. „Wij mogen daarom vertrouwen dat ons voor nemen met algemeene belangstelling zal worden begroet en de Nederlandsche natie, gesteund door onze nationale kracht in Nederlandsch Indië, het zich tot een voorrecht zal rekenen aan de wereld te kunnen toonen dat Nederland terecht aan spraak mag maken op een eervolle plaats onder de volkeren van Europa. „De hooge regeering en de landvoogd van Neerlandsch Indië hebben beloofd onze pogingen te stennen. „De gemeente Amsterdam beeft uitgestrekte,., zeer gunstig gelegen bouwterreinen voor de zaak beschikbaar gesteld. „Moge het spoedig blijken, dat onze nijveren gereedstaan het staal te wetten en den kampstrijd te aanvaarden, opdat het jaar 1883 opnieuw het bewijs levere, dat hetgeen de Nederlandsche natie wil, zij dat ook vermag De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 15 Sept. a., niet plaats hebben.' In de St.'Ct brengt de minister van waterstaat enz. ter kennis van belanghebbenden, dat in de tweede heflt van October a., voor de vervulling der betrekking van aspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats „Die schipper was een groot varken, dat is zeker." „Ik dacht dat Zacharias het varken wa3?" zei de loods lachend. „Loop heen," riep de stem over de tafel, „Zacharias was immers het kleine varken „Weest nu allemaal stil," riep de waard, om een einde aan de stoornis te maken. „De eenigen aan boord die zich een beetje netjes hielden waren de stuurman en Simon Sundeved, zonder mg zeil te prijzen. Die stuurman was anders een merkwaardig man. Hij had in zijn jeugd nogal veel van een borreltje gehouden maar op een keer kwam hij in een Engelsche haven in aanraking met leden van een afschaffings genootschap en hij werd ook lid. Dat hielp, tot dat hij weer instortte. Toen werd hij lid van een ander genootschap en dat hield hij vol, telkens wanneer hij weer instortte, zoodat hij» toen ik hem leerde kennen, lid was van al de totale afschaffingsgenootschappen, die in Engeland, Schotland en Ierland bestonden. Bovendien waë hij zeer muzikaal, en daar hij niet meer naar dë flesch mocht grijpen, greep hij nu naar de harmo- nika en daar speelde hij öp telkens als hij de vrije wacht had en verder zoo dikwijls hij er maar toe komen kon, ten spijt van den kapitein en den poedel, die beiden niet van mnziek hielden. „Hoor eens, Skotterup," riep dé schipper telkens als het instrument ran den

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1