N<>. 214. 124® Jaargang. 188L Maandag 12 September. PUBLICATIE. Binnenvaart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 10 September. Het Dagblad maakt melding van een gernoht DDELBURGSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien art. 15 der wet van den 2 Jnni 1875, Staatsblad no. 95, maken bekend dat de heer J. A. Frederiks, eigenaar van perceel P no. 78, op den Korendijk, bij den koning in beroep is gekomen van de beslissing van burg. en weth. van Middelburg, van den 29 Augustus 11., waarbij aan den heer A. Jeronimus, vjr- gnnning is verleend, om in perceel P no. 77, op den Korendijk, eene machinale broodbakkerij op te richten. Middelburg, den 9 Sept. 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, LB. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het besluit van den gemeenteraad van den 80 Maart 1881, waarbij is goedgevonden om aan die schippers, die zich willen verbinden om op bepaalde dagen van hier naar bepaalde plaatsen en terug te varen, eene vaste ligplaats voor hunne schepen in de kaaien dezer gemeente te ver zekeren brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, bij hun besluit van den 27 Mei 1881, die ligplaatsen zijn geregeld als volgt NAMEN DER SCHIPPERS. VARENDEOP: D. de Vries. P. de Vries. W. de Vries P. Kas. G.Wittermans J. Jacobs C. de Zeeuw M. Doornbos G. v.d. Berge A. Geene. a. Geense C. W.d. Jong M. tennis. J. Vermeulen "W. Vermeulen G. van Dijk C. Vendeville A. v. d.Hucht Amsterdam Antwerpen Bergen op Z. Breskens Breskens Goes. Gorinebem 'sGravenhage Hoofdplaat Hoofdplaat Ter Neuzen. Rotterdam. Tholen Wissenkerke. Zierikzee VERTEEK DIT MIDDELBURG Rouaansche kaai, v oor perceel G124 126. Bierkaai, over de Nieuwstraat. Rouaansche kaai, s.yerc. (7128/129 Kinderdijk, v. perc. P 119. Rouaansche kaai, v. perc. G 150. Rouaansche kaai, v. perc. (7117. Rouaansche kaai, v. perc. G 130. Houtkaai, v.perc. E 119. Rouaansche kaai, v. perc. G 152. Rouaansche kaai, v. perc. G 153. Rouaansche kaai, v. perc. G 116. Rouaansche kaai, v. perc. G 124. Kinderdijkv. perc. G 116. Rouaansche kaai, v. perc. G 156. Rouaansche kaai, v. perc. G 120. Middelburg, den 5 September 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Zaterdag (beurtelings) Zaterdag om de 14 dagen. Vrijdag. Donderdag Donderdag Vrijdag. Zaterdag om de 14 dagen. Zaterdag om de 14 dagen. Donderdag Donderdag Vrijdag. Zaterdag (beurtelings) Vrijdag. Donderdag Vrijdag. LIGPLAATS. De St. Ci. bevat het volgende bericht. „Het heeft den Almachtige behaagd zijne konink lijke hoogheid prins Frederik der Nederlanden tot zich te nemen. „Zijne koninklijke hoogheid ontsliep gisteren avond omstreeks half elf ure op het huis De Pauw. „Het koninklijke huis en het gansche vader land zijn door dit verlies in diepen ronw ge dompeld." Ingevolge de bevelen des konings heeft het hof den rouw aangenomen voor drie maanden, eene maand zwaren, eene maand middelbaren en eene maand lichten rouw. Het lijk van Z. K. H. prins Frederik zal heden avond laat op het hnis De Paauw in de kist worden geplaatst. Verder verneemt men, dat de prins kort voor zijn dood het uitdrnkkelijk verlangen heeft te kennen gegeven, dat de begrafenis op dezelfde jrjjze en met dezelfde plechtigheden zou geschieden als voor de uitvaart van zijn gemalin H. K. H. prinses Frederik, was vastgesteld. Dientengevolge zal het lijk in het huis De Paauw blijven tot op den dag bestemd voor de begrafenis. De gedeputeerde grootmeester-nationaal der orde van Vrijmetselaren, de heer J. J. F. Noord- ziek, heeft Donderdag middag nog het voorrecht gehad bij prins Frederik te worden toegelaten, om namens de orde van zijn belangstelling te doen blijken. Bij de viering van zijn 65jarig grootmeesterschap op den 9n Juni 11. sprak prins Frederik, diep geroerd door de hartelijke ontvangst, de volgende woorden „Het verheugt mij dat ik heden weer in uw midden mag verschijnen en dankbaar ben ik aan den Opperbouwheer, dat hij mij daartoe nog in staat stelt. Toch gevoel ik dat mijn krachten naar geest en lichaam zijn verminderd, maar desniette min had ik behoefte deel te nemen aan de werk zaamheden van den dag, bij de herinnering vooral dat ik het voorrecht geniet gedurende 65 jaren uw grootmeester te zijn. Met genoegen zie ik terng op die afgelegde loopbaan, waarop ik met zoovelen, die thans reeds in het graf rusten, voor de belangen der orde heb mogen werkzaam zijn. „Met genoegen zie ik de uitbreiding, die de orde in de verloopen 65 jaren verkregen heeft. Moge dit zoo voortgaan; moge de geest, die haar totnntoe bezield heeft, zich meer en meer ontwik kelen, moge zij nut blijven stichten en geacht worden door hen, die niet het voorrecht genieten tot onze orde te behooren." Over de laatste oogenblikken van prins Fre derik vernemen wij nog, dat, toen de geneesheer het stervensuur als zeer nabij aankondigde, de prins zijn verlangen te kennen gaf den predikant van Wassenaar, ds. P. Barstra, te spreken; deze bad daarop met den prins in het bijzijn van zijn kinderen, prinses Hendrik, zijn secretaris en eenige personen nit zijn gewone omgeving. De prins was de laatste oogenblikken niet alleen helder van geest, maar blijkens verschillende uitdrukkin gen, door hem gebezigd, opgeruimd. Nog kort voor zijn dood gebruikte de lijder een kop bouillon. Dr. Blom Coster was bij het sterven tegenwoordig. Wijlen Z. K. H. prins Frederik trad 21 Mei 1825 in het huwelijk met prinses Louise (geboren 1 Febr. 1808), dochter van den koning van Prui sen, overleden 6 Dec. 1870. Uit dit huwelijk werden twee dochters geboren, nl. prinses Lonise, geb. 5 Aug. 1828, overleden 30 Maart 1871, ge huwd 19 Juni 1850 met wijlen koning Karei XV van Zweden en Noorwegen. Uit deze echtverbin tenis werd 31 Oct. 1858 geboren prinses Louise, thans kroonprinses van Denemarken, moeder van drie zoons en dochters, achterkleinkinderen van prins Frederik. De tweede dochter, prinses Maria, geb. 5 Juli 1841, trad 18 Juli 1871 in den echt met den prins Zn Wied, uit welk huwelijk drie zoons zijn gesproten. 's Crravenhage, 10 Sept. Van goed inge lichte zijde wordt ons medegedeeld dat de hofmaarschalk graaf van Limburg Stirum executeur testamentair van Z. K. H. prins Frederik is, alsmede dat tot dusver nog geene beschikking genomen is ten aanzien van den dag en de wijze waarop de begrafenis plaats zal hebben. Ten gevolge van het overlijden van Z. E. H. prins Frederik zonder mannelijke nakomelingen, worden thans weder met de staatsdomeinen ver- eenigd de in Noord-Brabant gelegen belangrijke domeingoederen, waarvan bij de wet van 25 Mei 1816 (Staatsblad no. 25) de opbrengsten aan Z. K. H. waren verzekerd tot schadeloosstelling, omdat het groothertogdom Luxemburg, aanvankelijk voor den prins bestemd, aan de Nederlandsche kroon kwam. Ten gevolge van het overlijden van prins Fre derik zal de opening der kamers waarschijnlijk niet plaats hebben door Z. M. den koning, maar overeenkomstig art. 98 van de grondwet door een commissie. HH. MM. de koning en de koningin kwamen gisteren middag 4 uren van Het Loo over Voor schoten op het Huis De Paauw aan en brachten een langdurig bezoek aan de betrekkingen van wijlen prins Frederik. Te 5 uren keerden HH. MM. weer langs den- zelfdsn weg naar Het Loo terug. De herdenkingsfeesten aan den tiendaagschen veldtocht, door de verschillende afdeelingen van het Metalen Kruis voorgenomen, zijn ten gevolge van het overigden van Z. K. H. prins Frederik uitgesteld. De burgemeester van 'sGravenhage heeft als hoofd der politie bepaald dat alle openbare ver makelijkheden tot den 17en dezer, alsmede op den dag der begrafenis geschorst zullen zijn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand Augustus 1881, F. Krooning, Amsterdam, mej. A. Rogmans, Amsterdam, W. H. Houwing, Amsterdam, Panders, 's Hertogenbosch, L. Le Grand, Rotterdam. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Maandag, den 12 dezer, des namiddags te 3 uren, eene openbare vergadering houden. Goes, 10 Sept. Het gemeentebestuur heeft besloten een adres van rouwbeklag wegens het overlijden van Z. K. H. prins Frederik aan Z. M. den koning te richten. De nieuwe cursus aan de hoogere burgerschool voor jongens wordt geopend met 86 leerlingen, waaronder 6 voor enkele lessendie voor meisjes met 29 leerlingen. De levering van steenkolen voor de gemeente, dienst 1881-82, is aangenomen door J. Fokke, de Ruhr-kolen voor 0.60, de Newcastle-kolen voor ƒ0.78 de hectoliter. Hontenisse, 9 September. In de op 6 dezer gehouden raadsvergadering zijn na beëedi- ging der nieuwbenoemde raadsleden met groote meerderheid van steramen herkozen de wethouders P. A. Adriaansens en C. F. M. Fassant. In die vergadering is ook het vergunningsrecht voor tapperijen bepaald op 10. In deze gemeente, met groot bierverbruik, zal de drankwet vermoede lijk tengevolge hebben, dat vele kleine herbergen uitsluitend bierhuizen zullen worden. Verder werden tot het onderwijzen der nuttige vrouwelijke handwerken op twee scholen benoemd twee jonge meisjes, welke na behoorlijk onderzoek naar hare bekwaamheden, daartoe het meest geschikt schenen. Op al onze scholen hebben wij nu dergelijke hulp. Oproepingen voor onderwij zeressen zijn zonder gevolg gebleven en men heeft dus van den nood eene deugd moeten maken. Voorloopig voldoet het onderwijs, door de twee vroeger aangestelde meisjes gegeven, zeer goed. IJzendyke, 9 Sept. Tot wethouder in deze gemeente is gekozen de heer F. J. Calon, in de plaats van den heer C. A. Carpreau, die bij de laatst gehouden verkiezing voor den gemeenteraad niet herkozen werd. In verband tot de onder onze Ingezonden Stuk ken opgenomen klacht over een geweldig schok- kenden waggon van den Rijnspoorweg, verdient het volgende verhaal, van hetgeen den len dezer op een sneltrein van Rotterdam naar Amsterdam is voorgevallen, onze aandacht. In den voorlaatsten waggon van dien trein zaten 16 personen. Even voorbij Leiden vernamen zij een geraas als van een ketting, die over een kamrad getrokken wordt, terwijl bijna onmiddel lijk daarna de wagen begon te schommelen en te stooten, zóo, dat de vloer kraakte en barstte, en de splinters hout naar alle zijden wegsprongen. De passagiers verkeerden in doodsangst, en toen het geheele rijtuig begon te kraken, én er alle reden bestond te vreezen dat, als het uiteen barstte, de passagiers onder den volgenden goe derenwagen verpletterd zouden worden, waagden twee hunner 'tuit het portier te springen, ten einde aan het dreigend gevaar te ontkomen. Bijna onmiddellijk daarna gaf de stationschei te Yoge- lenzang teekenen, tengevolge waarvan de machinist stopte. Dat de passagiers met den schrik vrij kwamen, is een zeer zachte uitdrukking voor het gedurende een kwartier minstens verkeeren n den vreeselijksten doodsangst. als zonden te Samalangan, in Atjeh, 70 man vermoord en troepen derwaarts gezonden zijn. Den oorsprong van dat gerucht vinden wij in oen particulieren brief in het Bolt. Nbl. De schrijver, naar 't schijnt iemand van de bemanning der Indische stoomboot Tam bora, schrijft: „Weer een oorlog te Samalangan. Wij gaan daarheen. Zeventig soldaten zijn te Samalangan gedood of gesneuveld". In dezen zeer onbestemden vorm, kan men zeker aan bet gerucht geen onbepaald geloof achenken. Het voorbeeld van Hillegom heeft navolging gevonden te Sassenheim, alwaar ook de kermis is afgeschaft. Ook daar zijn wanordelijkheden gepleegd, zooals het schenden van huisdeuren en het inwerpen van ruiten. Zelfs ontvingen verschil lende personen brandbrieven. Toen het bleek dat de politie, in vereeniging met de rijksveldwacht, de orde niet voldoende kon handhaven, werd de hulp der militaire macht ingeroepen, die onmiddel lijk van Leiden werd verleend. Na de aankomst der militairen is de orde niet weder verstoord. De heeren J. C. Dekker, G. N. Luyke, A. Kei ler, J. J. Sterkenburg en J. Kranendonk zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Donderdag morgen vroeg, terwijl niemand nog den slag voorzien kon die het koninklijk huis dienzoltden dag treffen zou, begon Zutfen zich in feestgewaad te tc oien. Het gold een bezoek van Z. M. den koning en de koningin. Precies te 12.55 kwamen H. H. M. M. aldaar aan. Op het stationsperron ontvangen door den burgemeester, verwelkomden daverende hoera's het koninklijk echtpaar. Vriendelijk groetend namen zij plaats in het koninklijk rijtuig. Voorop reed in een rijtuig met twee paarden de burge meester. Dan volgde de blauwe landauer waarin H.H. M.M. zaten, met vier paarden, door jockoy's gereden, bespannen Daarna een tweede konink lijk rij uig met het gevolg. Z. M. de koning was in burgerkleeding, H. M. de koningin in een geschubd, grijsbruin met goud, satijn/n kleed. Was de grootste volksmeni »te op het stationsplein verzameld geweest, in alle stra ten was het zwart van juichende burgers. Uit elke woning hing de vlag. Hier en daar zag men naast de Nederlandsche met den Oranjewim pel ook de Waldeck-Pyrmontsche vlag. Te Mettray kwam de stoet tegen half 2 aan. Nauwelijks waren de hooge bezoekers uitgestapt of de heer Ploos van Amstel, voorzitter der hoofd commissie, nam het woord om den koning en zijne gade, welke laatste voor 't eerst Mettray bezocl t, eea hartelijk welkom toe te roepen. Z. M. de koning en de koningin/onderhielden zich vervolgens minzaam met de aanwezigen. De hulde aan de nagedachtenis van „vader' Suringar, op een der schilden te lezen, bracht er den koning als van zelf toe om zich nog eens dien goeden trouwen dienaar zijn er kroon, dien waardigen philanthroop te herinneren. Het een bouquet, dat H. M. door het dochtertje van een der commissarissen aangeboden, volgde de koningin haar gemaal op zijne wandeling langs de verschil4 lende gebouwen en door den tuin. Herhaaldelijk vroeg Z. M. „hebben de jongens dat zelf gemaakt?'' Toen zij onder leiding van hunne leermeesters tot tweemaal toe voor den koning en de ko ningin onder het spelen van volksliederen defi leerden, zagen beiden met welgevallen naar de kna pen. Later zei de koning nog eens tegen den direö- tenr: „wat zien de jongens er gezond en flink uit!'' In den timmerwinkel, in den smidswinkel, in den tuin, overal moesten de voorzitter-commissaris en dfl directeur tal van vragen bean woorden. Toen dfl stoet het kerkje bereikte, speelde het orgel. Ook de boerderij werd bezichtigd. Tegen half 3 zaten HH. MM. aan een kond collation, in dé directeurswoning hun bereid, met directeur en commissarissen aan. Toen dit tegen 3 uur was afgeloopen, traden HH. MM. naar bniten. Inmid dels stonden de jongens tegenover de directeurs woning geschaard, en terwijl allen de attributefi van hun ambacht bij zich hadden en op de maat der muziek werkten; schoenmaker», smeden ea

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1