Ï16 14 14 euitenlandT Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 6 September des morgens te S uren. Graanmarkten enz. gisteren melding maakten, zijn de volgende na dere bijzonderheden te berichten. De dader is gebleken te zijn zekere Wouters, een slotenmaker, die zich vóór twee maanden uit Rijssel heeft verwijderd na failliet te zijn gegaan. De personen voor wie de ontplofte of tot ontploffing gereed gemaakte doozen bestemd waren, kwamen bijna alle op de lijst zijner schuldeischers voor. Korten tijd na zijn bankroet brandde zijn huis af, naar men zegt door hei zelven aangestoken. Daarna heeft men niets meer van hem vernomeD. Zondag liep te Rijssel het gerucht dat Wouters, uit spijt over het gedeeltelijk mislukken van zijn aanslag, een einde aan zijn leven zou hebben gemaakt. Zekere Yermesch, gewezen ambtenaar der belas tingen, heeft verklaard dat hij, op verzoek van Wouters, Donderdag in een koffiehuis zes adressen geschreven heeft, welke dezelfde bleken te zijn die op de ontplofbare doozen geplakt waren. Da persoon van den moordenaar is dus niet twijfel achtig meer. De doozen zijn van dennenhout, ongeveer 30 centimeters lang, 20 breed en 15 diep, bijzonder netjes afgewerkt, met ijzeren scharnieren en een knop gesloten en wegen 14 kilo. De vier niet ontplofte doozen zijn nog niet geopend en dragen de adressen van de Weduwe Brice, Graux, Mession en Pontoncier, allen te Rijssel. El'ie doos bevatte een hollen kogel met kruit gevuld, dat door een slagtoestel als van een geweer, bij het openen van de doos, aangestoken werd. Dynamiet is niet gebruikt dewijl dit te Rijssel niet te krijgen is, maar eene andere ontplofbare stof. Op de kamer van Wouters is eenig slotenma kersgereedschap gevonden, een pot Btijfsel, waar mede de adressen geplakt zijn, wat lak enz. Zijn koffer is verdwenen, zonder dat iemand hem dien heeft zien wegvoeren. De buren hebben verklaard dat zijne kamer in het logement steeds tot laat in den nacht verlicht was, hetgeen echter niemands bijzondere aandacht getrokken heeft. Omtrent den toestand der gewonden verneemt men dat de 13jarige zoon van Trachet zwaar in het gelaat gekwetst is door stukken ijzer; twee vingers van zijn rechterhand zijn gebroken, zijne handen en armen zijn met diepe en groots wonden bedekt, zijne haren en oogharen geheel ver brand. Zijn oom, een slotenmaker, die de doos openmaakte, is verschrikkelijk verminkt. Zijn gelaat is éen wond. De overige vier slachtoffers zijn minder ernstig bezeerd. In de beide huizen zgn de muren gescheurd, de ruiten en beschotten stuk geslagen en vele meubelen vernield. In de naburige huizen zijn stukken ijzer geslingerd van 1.5 kilo gewicht; een daarvan viel midden in een koffiehuis in de Rue des Postes, gelukkig zonder iemand te raken. Niemand van de geadresseerden had eenig kwaad vermoeden. Een hunner had een paar dagen te voren een briefkaart ontvangen, geschreven door dezelfde hand als die der adressen, waarin hem de komst van iemand aangekondigd werd om over zaken te spreken. Deze kaart was met een onbekenden naam, Dnytck, onderteekend. Bij Trachet was de doos door den koetsier bezorgd met de boodschap dat de afzender, een Engelsch- man, vermoedelijk des middags over de zaak zou komen spreken. Men was min of meer angstig voor het zware diDg. De slotenmaker maakte het daarom voorzichtig, zonder stooten of hameren, open. Er was echter geen schok noodig om den inhoud te doen ontploffen. Zeer onverwacht heeft zich te Danzig het nieuws verspreid, dat aldaar een samenkomst tusschen de keizers van Rusland en Dnitschland plaats zal hebben. Alexander III komt Vrijdag den 9 dezer met een oorlogsschip aldaar aan, wordt op de reede door het Pruisische eskader^ onder admiraal Von Stosch en door het kon. jacht Hohenzollern opgewacht en zal zich daarna voor eenige uren naar den wal begeven. Tegelijk komt keizer Wilhelm met gevolg uit het kamp te Konitz met een extra trein en zal vermoedelijk ook de Duitsche kroonprins zieh naar Danzig begeven om de vriendschappelijke ontmoeting bij te wonen. De Duitsche keizer neemt zijn intrek in het gouvernements-gèbouw te Danzig. Uitvoeriger berichten omtrent het vergaan van de Teutonnabij de Kaap de Goede Hoop, melden dat de stoomboot bij helder, kalm weder, terwijl de kapitein en de eerste stuurman beneden zaten te eten en alleen de roerganger en de tweede stuurman zich op de brug bevonden, omhoog is geloopen. Geen branding stond op de rots, zoo dat ook de uitkijk in den mars niet gewaarschuwd had. Zoodra de stoot gebeurd was vloog de kapitein op de brug en verliet die niet meer tot dat het schip zonk. Na van de rots afgekomen te zijn werd koers gezet op Simonsbaai, eerst met eene 12 mijls vaart, maar weldra, naarmate het water naar binnen stroomde, tot 9 en 6 mijlen afnemende. Te 8 uren liet de kapitein de booten tot op de hoogte van hef dek zakken om ze met mondvoorraad en andere behoeften te voorzien. Men dacht dat het schip nog uren lang zou blij ven drijven, men schikte dus de passagiers rustig op het dek om op hun beurt ingescheept te worden en begon met de vrouwen en kinderen. Toen er echter een dertigtal in de eerste boot hadden plaats genomen, hoorde men een geweldig gekraakhet water drong tusschen de inhouten door met geweld in de machinekamer; een ge weldige angstkreet werd gehoord en toen liep het Ityhip, met zijn voorsteven naar beneden, de diepte namen dek plaatsen. rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 7.7 8.2 9.0 9.0 6.8 5.1 10.4 5.8 2.4 5.6 5.9 10.0 7.8 4.6 9.7 1.4 4- 2.7 1.4 ZZW Z ZZO z zw zzo WNW ZO zo zo z zw wzw z z zo O zzo 1 1 0 3 3 1 2 2 2 1 2 5 2 3 4 5 2 2 betr. betr. betr. z. bew. bew. betr. regen betr. helder betr z.bew, z. bew, helder betr. 1. bew. z. bew. mist. I. bew. -j-13 --14 --13 --14 --16 --14 --10 4-13 --15 --14 --15 --14 --12 --14 --17 in. Vier booten gingen mede te gronde. Enkele passagiers werden nog door de andere booten opgenomen. Het aantal geredden bestaat uit 11 passagiers, 3 scheepsofficieren, 2 onderofficieren en 20 matrozen. Eene vierde boot, welke men nog te Simonsbaai verwachtte, schijnt verongelukt te zijn. Een stoomboot die dadelijk naar de plaats des ongeluks gezonden is, heeft niets meer gezieD. 4 's Cravenhage. Tot lid der provinoiale staten is bij herstemming gekozen de heer H. M. de Vries (liberaal) met 577 stemmen, tegen 451 op den heer Borret (katholiek). Amsterdam. In de zitting van den ge meenteraad werd heden de begrooting ingediend, welke in ontvangsten en uitgaven f 11.066.456 bedraagt. Als wethouders werden herkozen de heeren Driessen en Roëll en nieuw benoemd de heer W W. van Lennep. Door prof. Boot is wegens 70jarigen leeftijd ontslag verzocht als hoogleeraar in de wijsbegeerte en de letteren aan de gemeente universiteit. De Rijncommissie is van haar aanbod om 3 millioen beschikbaar te Btellen voor een kanaal in oostelijke richting ontslagen. Tot leden der commissie om een nader onderzoek in te stellen omtrent de grondslagen waarnaar hier eene plaat selijk directe belasting behoort geheven te wor den werden benoemd de heeren Pijnappel, Yan Nierop, Den Tex, Fuld-Luden, Van Tienhoven en Roëll. Tot onderwijzer aan een der lagere scholen werd benoemd de heer Du Burck, te Sluis. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 2.2 H. V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 5 Sept. 'sav. 11 u. 58 gr. 6 's morg. 8 u. 60 gr. 'smidd. la, 6 4 gr 'sav. 5 u. 64 gr. F. Algemeen Overzicht. De Fransche republikeinsche bladen juichen, o. i. wat overdreven, over de groote overwinning, alweder door de republiek by de herstemmingen van Zondag behaald. Te betwisten valt die overwinning natuurlijk niet. Van de 64 herstem mingen zijn er 56 in republikeinschen geest uit gevallen, 10 nienwe zetels zgn gewonnen en 2 verloren. De verhouding in de kamer zal zyu: 459 republikeinen en slechts 88 bonapartisten en koningsgezinden te zamen. Bij zulk eene verhon- ding en bij het ontbreken van alle kans voor bourbonnisten, orleanisten of bonapartisten om hun partij-leus in eenigen practischen vorm ver- wezeniykt te zien, vinden wij 't wat kinderachtig om nog altijd door te gaan met de trom te roeren over de groote schitterende overwinning van de republiek. „Nu ja, zon men geneigd zijn tot deze trommelslagers te zeggen, republikeinsch zijt ge, dat weten we; maar wat verder? Over den staatsvorm zijt ge 't eens; maar er is toch meer te doen?" Van den heer Gambetta had men antwoord op deze vraag verwacht en hy heeft dat ook Zondag avond op een banket te Neubourg, toen men bekomen was van den schrik van 's middags, getracht te geven. De republiek, zeide hij, heeft thans onbetwist haar gezag in 't land gevestigd; nu moet zy „de middelmaat der door de openbare meening verlangde hervormingen verwezenlijken. Men moet niet alles te gelijk bij de hand nemen, maar eene keus doen. Eerst het een, dan het ander. Wanneer men een oud gebouw gaat opknappen, moet men voorzichtig zijn met de herstellingen die men doet. Niets anders doen dan het mogelyke, maar dat met vastberadenheid." Solon kon niet met meer wijsheid spreken. Een weinig meer „preciesheid" zou echter niet geschaad hebben. De redenaar zeide niet wat men eigenlijk bij de hand moet nemen. Het eenige waar hij met een woord over sprak, was het scrutin de liste. Die zaak, zeide hg, moet men voorloopig laten rusten. „De kamer, die pas gekozen is, dadelijk weder naar huis te zenden en de kiezers ander maal op te roepen om te komen stemmen volgens eene andere kieswet, dat ware belachelijk." Volkomen hetzelfde schreef voor weinige dagen het uiterst gematigde, liefst in het linker-centrum vertoevende Journal des Dêbate. Maar het werd er niet malsch over onder handen genomen door de radicale bladen. Heden schrgft weder de Rappel„Op de gekozenen rust thans de plicht zich te herinneren welke verbintenissen zijn aan gegaan en welke plichten zij op zich genomen hebben." Het is dus de vraag welke ontvangst Gambetta bij zijne volgelingen vinden zal, wanneer hg met zgn: „eerst het ean, dan het andere niets dan het mogelijke" aankomt. De geheele republikeinsche meerderheid bestaat uit; 39 leden in het centrum, 168 van de gauche répüblicainei 206 van de union républicdine en 46 intransi- genten of radicalen, die in Parijs, in het district zelf waar Gambetta vroeger verkozen werd, de overwinning behaald hebben. Welke dezer groepen zal hem, in zgne gematigde politiek steunen Twee verkiezingen in Engeland, te North Dur ham en te North Lincolnshire, waar bij de vorige verkiezingen de conservatieven verslagen werden, zijn nu in hun voordeel uitgevallen. Het ware dwaasheid de beteekenis hiervan te miskennen. Niet eene afkeuring van de Gladstone-politlek ligt erin opgeslotenmaar zeer bepaald de uitdrukking van den wensch naar eene conservatieve handels politiek, welke de landbouwers, onder den indruk van den slechten oogst, verlangen. De conserva tieve woordenvoerders, sir Stafford Northcote en de heer Lowther, hebben rekening gehouden met dien wensch. Geen van beiden zgn nog tot de beschermende rechten bekeerd, maar eenparig huldigen ze den fair-trade. Dat is een middelding tusschen free-trade en protection ën beduidt dat men aan andere natiën even veel wil toestaan als zij zelve geven. Het stelsel van wederkeerig- heid alzoo. En aangezien nu op 't oogenblik de stroom in Amerika, in Frankrijk en in Duitsch- land naar 't protectionisme loopt, weet ieder wat met deze wederkeerigheid bedoeld wordt. De onder eene andere rubriek in dit blad ver melde samenkomst der keizers van Rusland en van Duitschland te Danzig wordt door sommige, ook officieuse, bladen nog als twijfelachtig voor gesteld. Ons bericht komt echter van de Danziger Zeitung en deze schrgft over de zaak als over eene die, onder hare oogen gebeurende, als een paal boven water staat. Wg zullen het dus voor loopig maar als waar aannemen. Over de betee kenis van dit bezoek kan weder heel wat gere deneerd en gegist worden. Eene gevolgtrekking die er echter onvermydelgk aan vast te knoopen schijnt, is deze dat Alexander III behoefte voelt om zich niet geheel van de andere Euro- peesche mogendheden af te zonderen. Hij zal dus niet zoo volkomen als men wel beweerd heeft, in de Panslavistische politiek opgaan, welke hem van het overige Europa scheiden zou. Het gisteren medegedeelde bericht dat Ayoub- Khan van den strijd tegen Abdur-rhaman afzien en zich tot den „heiligen" oorlog tegen Engeland aangorden zou, wordt als een bluf beschouwd, waardoor de Khan zijn spoedigen aftocht naar Herat dekken wil. President Garfield. Washington, 4 Sept. De algemeene indrnk is, dat de president naar Longbranch vervoerd moet worden als een laatste redmiddel, dewijl men vreest dat hij zeker moet bezwijken wanneer hg aan den moerassigen invloed van het klimaat te Washington in dit jaargetijde bloot gesteld blijft. Het officieele bulletin van heden middag half een zegt dat Zijn toestand sedert van morgen niet veranderd is. Pols 106, tempe ratuur en ademhaling onveranderd. Washington, 4 Sept. 6 u. 30 nm. Officieel De patiënt heeft een goeden dag doorgebracht en met vrij veel smaak voedsel genuttigd. De maag heeft geen teekenen van prikkelbaarheid meer geopenbaard. De zwelling van de oorklier is zoo ver afgenomen, dat de omtrek van het gelaat weder gewoon is. In de wond is geen verande ring gekomen. De rgzing der temperatuur was dezen middag zeer gering. De pols was heden meer ongestadig dan gisteren of eergisteren en na het gewone verbedden was de patiënt meer vermoeid dan vroeger. Pols 110, temp. 37.2, ademhaling 18. Washington, 4 Sept. 10 u. 30 m. des avonds. OfficieelDe president sliep den vorigen nacht onrustig en braakte tweemaal. Dit heeft zich heden niet herhaald. De gewone hoeveelheid voedsel werd ingenomen en binnen gehouden. De pols was echter sneller dan op de twee vorige dagen. De geneesheeren zgn van gevoelen dat de patiënt sedert de berichten van gisteren avond niet achteruit, maar ook zeker niet vooruit is gegaan. Op dit oogenblik slaapt hg rustig. Dat de ondervinding wijs maakt, is zeker een onbetwistbare waarheid; doch niet altijd is het vermakelijk voor den patient, door ervaring te leeren. Verscheiden reizigers ondervonden dit en schijnen dit nog dagelijks te ondervinden als ze namelijk, misleid door een spoorweggids, zich van Den Bosch over Tilburg per avondtrein naar Zeeland willen begeven. Wie kan het gelooven, en toch is het zoo, dat men in het „Aanhangsel op de zomerdiensten der spoor wegen" vindt: vertrek 's Bosch 6.8, aankomst Breda 7.20; terwijl dit alles een fatale leugen is, te fataler naarmate der gevolgen, die voor den reiziger aan deze mystificatie annex zgn. Wat toch is het geval. Er schijnt tusschen de Maatschappij van den Oosterspoor en den staat iets voorgevallen te zyn, wat oorzaak is dat de O. spoor in een eigen station heeft moeten voorzien, dat op vrij grooten afstand van dat van de staatsbaan is gelegen. Wanneer ge dit op reis reeds begint te vernemen en ge door het onaangename gevoel gekweld wordt van uwe reis te Tilburg te zullen moeten staken, paait men u met het uitzicht dat de snel trein, dien ge wenscht te hebben, waarschijnlijk wel te laat aankomt. Ge hebt dus nog hoop en ge gevoelt u gestreeld door de behulpzame hand, die n by aankomst geboden wordt in den vorm van een omnibusje. Het wordt dan ook door de reizigers bestormd en ingenomen, terwijl op hetzelfde oogenblik uw zoo zeer gewensche sneltrein u voorbg snort. De koetsier weert zich dapper met zweep en gebaren, en dryft met het onnoozelste gezicht van de wereld zijn rosinanten aan, toch bewust dat alles slechts vergeefsche moeite is, behalve voor hem zelf, die straks de kwartjes ontvangt als hij u meedeelt dat het te laat is. Die comedie wordt daar te Tilburg eiken avond gespeeld, en nooit} vertelde me de stationschef, wordt de bedoelde trein „gehaald". Ik vraag daarom, of het niet meer dan tijd is dat zulke schandelijke bedriegerijen en misleidingen aan de kaak worden gesteld, opdat ieder er zich voor waehte. Een „te laat" kan toch dikwyis voor den reiziger de schromelijkste gevolgen hebben en komt hem soms op een onherstelbaar verlies te staan. Reizigers naar Zeeland, weest dus op uwe hoede of ge wordt misleid Vlissingen, 5 Sept 81. Een gedupeerd reiziger. Vlissingen, 6 Sept. Binnengekomen en op gevaren naar Middelburg de Ned. 3/m schoener Margaretha, gezagv. Bruin, van de Oostzee. Vertrokken de Nederl. schoener Jacob, ge zagv. Freijo, naar Engeland. Het stoomschip Prinses Elisabeth is langs Yeere naar Middelburg vertrokken om te dokben. Goes, 6 September. Puike jarige en nieuwe tarwe onveranderd, geringe tarwe en erwten 1 gulden lager; geringe zomer- en wintergerst 25 cent lager, anders onveranderd. Rotterdam, 6 Sept. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1720 runderen; 227 vette, 7 nuchtere kalveren; 1250 schapen; 253 varkens; 152 biggenrunderen le qual. 84, 2e quaL 68 3e qual. 48; kalveren l6 qual. 100, 2e qual. 80schapen 90 cent. Vlissingen, 6 Sept. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.15. Eieren f 4.20 per 104 stuks. Bergen op Zoom, 6 Sept. N Boter per stuk f 0.95 halve f 0.60, eieren per 26 stuks f 1.20. Prezen van iSllecten. Amsterdam. SÏAAT5LSEHIB8ES. Siederl. Cert. N. W. Sch. dito dito dito. dito dito dito. dito Obl. 1878 f 1000. België. Certificaten Frankrijk. Origin. Inschr. Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 dito Goudleenning dito dito fl. 500 Italië. Cert. Adm. Amsterd. Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. dito April Oct. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844. Portug. Obl. Btl. 1853/1869. dito dito 1876. dito dito 6e Ser. 1878 £100 Rusland. Obl. Hope C. 1793/1815 Cert Inschr. 5' Serie 1854. dito dito 6' 1855. dito 1877 dito dito Oostersche le serie, dito dito 2e dito dito 3" dito 1872 gecon3. dito. dito 1873 gecons. dito. dito 1875 gecons. dito dito 1880 gecons. dito Cert. Hope C° 1840 dito 2«, 3« 4" Leen. 1842/44. Obligatie-Leening 1867/69, Sept. Sept, 3 r 814 815 4 n 103 102f 4 1025 1024 24 674 3 5 944 5 824 6 1004 5 5? - 8 65| 654 9 65f 5 n 664 66f 5 8 65| 4 9 794 80 4 9 794 79& 3 9 53 524 6 p 102| 1024 6 n 102# 5 9 98| 994 5 p 594 60 5 9 824 82# 5 P 88| 5 P 954 954 5 9 935 5 V 925 92f 5 p 585 58 f 5 9 58 f 584 5 9 58Ï% 5 9 894 894 5 9 89f 44 9 914 91f 44 9 86f 865 44 9 804 80S 4 9 714 715 4 9 4 9 65 4 n 78£ 78*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3