Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwas. Kerknieuws. Marine en leger, •Bij een weinig meer gevoel van nationaliteit, tij een weinig minder inhaligheid van de zijde der erfgenamen ware deze koop te treffen geweest. Zij gaven echter om een verschil van enkele guldens de voorkeur aan den uit voer naar frankrijk. •Waar onze voornaamste familiën zoo voorgaan, wat kan men dan verwachten van de minder voornamen •Van de familieportretten, die ook onder den hamer kwamen, gelukte het mij die van den beroemden staats man Van Beverninck en zijn echtgenoote te bekomende overige, voor het museum van weinig of geen waarde, werden her- en derwaarts verspreidwij zullen ze waarschijnlijk later in frankrijk of Duitschland terugvinden op het kasteel van den een of anderen parvenu, die zich op die wijze voorouders schept, terwijl de zoo trouwe Hollander alleen ter wille van het lieve geld zich zonder schaamte van zijn voorouders ontdoet. „Parlementair" ia deze uitval in een officieel rapport zeker niet. Maar wie kan ontkennen dat hij gegrond is? Volgens Het Huisgezin is voor de nagelaten betrekkingen van den bij den laatsten watersnood zoo noodlottig omgekomen journalist, den heer J. A. Vesters, f 9724.78 bijeengebracht, waarvan f 6107.38 bestemd waren voor de weduwe en haar kinderen en 3617.40 voor de opvoeding der kinderen afzonderlijk. Tot afgevaardigden voor Nederland bij de te Bern te honden internationale conferentie betref fende eene regeling van het internationaal goede renvervoer langs de spoorwegen, zijn benoemd de heeren mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij het dep. van buitenl. zaken, te Amsterdam, en jhr. mr. J. C. M. van Riemsdijk, chef der afdeeling alg. dienst bij de Mij. t. exp. van Ss. te Utrecht De Amsterdamsche bladen waarschuwen hunne stadgenooten weder ernstig tegen het gebruik van rauwe Amerikaansche ham. Het is toch gebleken, dat in de laatste weken herhaaldelijk te Amsterdam groote partijen Ameri kaansche hammen worden ontvangen, waarin bij onderzoek trichinen zijn ontdekt. Ook is een doorreizend schipper ernstig ziek geworden, na kort te voren ham genuttigd te hebben, in de overblijfselen waarvan trichinen zijn gevonden. Men zij dus op zijn hoede, en zorge in alle geval dat de ham vóór het gebruik goed worde gekookt. De heer mr. P. M. G. van Hees, afgetreden algemeen secretaris der Mij tot nut van H Alge meenis Zaterdag op zijn buitenverblijf aan den Schooterweg bij Haarlem, na een zeer korte on gesteldheid, op 74jarigen leeftijd overleden. Hij heett de welverdiende rust na zijne langdurige nuttige werkzaamheid niet lang mogen genieten. Zijne nagedachtenis zal lang in eere blijven. In den nacht van den 16en op den 17en werd onze versterking te Pagar Ajer, in Atjeh, door een tamelijk groote bende Atjehneezen aangeval len, doch zij werden zóo krachtig ontvangen, dat zij met een verlies van 40 dooden en gewonden moesten afdeinzen. Van de onzen werd niemand gewond, behalve enkele Chineezen, terwijl de broodbakkerij, door de „kwaadwilligen" in brand gestoken, den dood in de vlammen ten gevolge had van eene inlandsche vrouw. Den 23sten werden in de nabijheid onzer ver sterking te Anagaloëng drie prauwen met levens middelen door drie „kwaadwilligen" aangevallen, doch de opvarenden weerden zich gelucht. Zij zouden nochtans voor de overmacht bezweken zijn, had het geweervuur den kommandant der versterking niet opmerkzaam gemaakt. Hij rukte met 50 man uit en kwam juist bijtijds om den vijand op de vlucht te drijven. Drie der opva renden en even zoovele vijanden werden gewond De kampong werd door de patrouille nauwkeu- wie weet," besloot zij met een bitteren lach, „o het niet was üit ergernis over mijn eigen tekort komingen." „Ach, mejuffrouw Eva, en ik meende het Zoo goed, en ik deed mjjn best om ten minste een goed leermeester voor u te zijn." Zij schudde droevig het hoofd. „Dat was het ergste," zei zij, „want toen gij mijn terughoudendheid wildet overwinnen en in mijn gemoedsleven dringen, in de vaste over tuiging dat op den dnnr niemand n weerstaan kon, begon ik n als mijn vijand te beschouwen. Hoe goediger gij waart, hoe meer geduld gij hadt, des te scherper voelde ik het verschil tusscheu onze karakters en mijne diepe vernedering. Met uw bijna kinderlijk vertrouwen, nw opgewektheid en vroolgkheid, waart gij even vreemd voor mij als uwe schilderijen, waarin gij altijd uw eigen fijn gevoel weet te leggen. Voor mij hadt gij echter steeds dezelfde nederbuigende vriendelijkheid, die mij ergerde, bitter, krenkend en onrechtvaardig maakte; want ik wilde veel liever verwijten, be rispingen, alles va^iragen, dan uw medelijden en uw hulp!" Terwijl zij sprak, fronste zij pijnlijk het voor hoofd, hare lippen beefden en hare oogen kregen dien droeven, klagenden blik, die ons zoo treft bij gewonde dieren. Nog nooit had Vehling zulk een sterk verlangen gevoeld om die slanke gestalte Mtt Pjo hMl $0 drukken, en dien mond, die rig doorzocht, maar er was geen levend schepsel te ontdekken. Bij den internationalen zangwedstrijd te Gent is door Oefening Baart Kunstvan Amsterdam, de eerste prijs, een zilvere vergulden medaille en 2000 franken behaald; de tweede prijs werd aan Zanglust, eveneens van Amsterdam, toege wezen. Aan het schoolblad Vooruit! wordt, betreffende de jaarcollecte voor de „school met den bijbel", het volgende geschreven „Deze week vertoefde ik een paar dagen te 'sGravenbage en vond daar bij eenige kennissen, geen voorstanders der Chr. Nat. school, de bekende circulaire. Ik ging de collectanten eens na en zag, dat men huis aan huis aanbelde en zoolang bleef wachten tot men een gift had. Huis aan huis gingen een paar weesjongens der Ned. herv. diaconie en riepen: „collecte." Krachtens de gewoonte wierpen velen daarop een grootere of kleinere gift in de schaal, zonder recht met het doel bekend te zijn. Joden noch katholieken bleven verschoond en gaven nolens volens, uit valsche schaamte, gelijk ik zulks op merkte bij een mijner familieleden, een goede katholieke, voorstandster van de openbare school. Mij dunkt, dat bij zulk een omgaan van huis aan huis geen sprake kan zijn van een vrijwillige gift, waarvan in de circulaire sprake is. Maar ik zag nog meer. Op den Fluweelen Burgwal bestaan twee huizen van zeer slecht allooi, bewoond door geprostitu- eerden. Deze huizen, die bij ieder Hagenaar bekend zijn en mij als vreemdeling dadelijk in het oog vielen, bleven niet gespaard. Voor mg zei ven zou ik een gift uit zulke han den niet willen ontvangen. Zulk een hnis binnen te dringen om een gift te ontvangen voor een christelijk doel, vind ik laakbaar en stuitend. Toch gebeurde hetde collectant trad den gang binnen bij Mad. Davina en nam nit de handen van eene der bewoonsters een gift aan voor een school met den bijbel". ministerieels departementen. Met ingang van 15 Sept. a. is aan mr. G. Th. baron van Lyadeu van Sandenburg, eervol ontslag verleend als mi nister van buitenlandsche zaken, met dankbetui ging enz.; en zijn, met ingang van dien dag be noemd tot minister van financien mr. C.Th. baron van Lynden vau Sandenburg en tot minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. W. F. Bochnssen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, met toekenning van een eervol ontslag als zoodanig en met dankbetuiging enz. (Zie laatste berichten van gisteren registratie en domeinen. Benoemd tot ontV. der reg. en domeinen te Zuidhorn, I. R. Immink, thans in dezelfde betrekking te Elburg; te Enk huizen, O. A. Verwey, thans in dezelfde betrek king te Weert. leger. Benoemd bij den staf van het wapen der inf., tot luit.-gen. de gen.-majoor P. G. J. van der Schrieck, van het wapen, lid der tweede kamer van de staten-generaal. pensioenen. Op verzoek, op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1760 's jaars, de kap. J. A. de Graaf van het 4e reg. inf. Benoemd tot onderwijzer aan de fabrieksschool to Enschedé, C. Klap, te Kapelle bij Goes. Biervliet, 5 Sept. De heer A. Wunder, zooveel booze woorden sprak, met zgn mond te slniten; maar het ontzag dat het meisje hem steeds door haar strakke ongenaakbaarheid had ingeboe zemd, hield hem ook nu binnen de grenzen der welvoegelijkheid. „Dus ligt de schuld grootendeels aan mij," zei hij hartelijk, terwijl hij omkeerde en nog eens den kruisgang inging, „want indien ik mijn gevoelens niet zoo onduidelijk uitgedrukt had, zou er nooit zulk een treurig misverstand tusschen ons ontstaan zijn. Gelooft gij echter niet dat alles nog terecht kan komen?" Bij deze woorden reikte hij haar de hand; maar zij trok de hare driftig weg. „Ik kan u die niet geven gij weet niet wie gij de hand reikt ik heb zoo dikwijls gewenscht dat gij voor altijd aan mijn oog onttrokken mocht worden en de gedachte aan u mij niet meer vervolgen zou dat ik, toen ik u vandaag naar beneden zag springen, dacht dat mgn booze geest mij verhoord had en mijn levenslot voor altijd beslist was." Zij zag de onwillekenrige beweging, waarmede hij zich een stap van haar verwijderde en zei bitter: „Gij hebt gelijk, vlied mij, gelijk het licht de duisternismaar vergeet niet dat ik heden niet slechter ben dan vroeger, dat ik al dat booze reeds in mij droeg, toen gij nog goed tegen mij waart en dat alleen mijn gevoel van billijkheid mij noopt a in te lichten aangaanden dien lengen predikant te Drimmelen, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. De officier van gezondheid 2e klasse J. Bij- leveld, arts, wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Gisteren namiddag is in de Javastraat te 's Gravenhage de conducteur S. boven van een tram geslagen. Den ongelukkige werd een been by den enkel gebroken. Ook aan het andere bekwam hij verschillende kwetsuren. Met een ziekenwagen der cavalerie werd hij naar het gasthuis gebracht, waar het eene been spoedig afgezet moest worden. Een vrouw in Den Haag, die aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende is, sloeg gisteren middag een meisje zoodanig met een stuk hout op den mond, dat al haar voortanden braken. Bovendien had zij het arme kind nog andere kwetsuren toegebracht. Een paar omstanders namen het meisje in bescherming. De tentoonstelling van nijverheid te Leeu warden is gisteren middag gesloten, na in 't ge heel door ongeveer 19000 personen bezocht te zijn. Het bestuur der vereeniging Nijverheid heeft reden om met tevredenheid op den uitslag harer onderneming terug te zien. De 1ste trein naar DeventerZutfenArn hem vertrok Zondagmorgen 6.20 van Zwolle zonder passagiers, niet omdat er geen waren, maar omdat men vergeten had ze te waarschuwen. De 15 teleurgestelde passagiers konden eerst met den volgenden trein te 9.34 vertrekken. Toen men het abuis bemerkte was de trein pas even in be weging, maar liet men hem rustig doorrijden! Op het oude kerkhof van het dorp Garderen, bij het kamp van Millingen, vindt men een der schoonste monumenten, welke ter eere van ons vorstenhuis in Nederland zijn opgericht. Het bleef misschien onopgemerkt, omdat het zich zoo be scheiden verbergt achter den toren, die reeds verscheidene eeuwen hoogmoedig nederziet op de voor hem nietige verheffingen der vlakte. Het is een groote blauwe zerk, waarin gebeiteld staat: Hier rust KLAAS VAN ESSEN,geboren .1787, overleden 1867 in leven schaap herder aan het Uddelermeer. Be dankbare Prinsen van Oranje: Z. M. Willem III en PrinsFrederik der Nederlanden Volgens nadere berichten omtrent het onge luk dat den notaris Broekman, zgne vrouw en zuster op den weg van Chamonix naar Martigny is overkomen, is daarbij van onvoorzichtigheid der slachtoffers geen sprake geweest. De schoone rit werd ook dit jaar door vele duizenden reizigers, in open rijtuigen, gedaan. Te Chatillard besloot do heer Broekman echter naar Chamonix terng te keeren omdat men hem waarschuwde dat het laatste gedeelte van den weg, tengevolge der ge vallen regens, voor rijtuigen eenigszins gevaarlijk was. Juist op dien terugtocht, op eene plek waar het gezelschap etn paar uren te voren veilig gepasseerd was, stortte de weg in. Te Bergen op Zoom is heden de tentoonstel ling geopend. Op het gebied van landbouw, vee teelt en werktuigen is er zeer veel te zien. De paradeplaats, waar de tentoonstelling ge houden wordt, is tot een lusttuin gemaakt en geeft een aangenamen indruk. Het terrein is geflankeerd door de lokalen voor de zuivelbereiding (syst. Schwartz), de werktuigen, bloemen, enz. De tentoonstellingsterreinen zullen electriscb verlicht worden (systeem Siemens). Er zijn 3 lichttoestellen, te zamen een lichtsterkte gevende van 10,500 kaarsen. De dynamo-electrische machines zijn gemaakt in de fabriek van den heer Willem Smit Jz., te Slikkerveer. en mgn slechte gedachten van heden. Ik voelde reeds lang dat iets schrikkelijks zich van my meester maakte, dat mgn geheele karakter in de war bracht, en ik wenschte vaak dat gij uit mijn gezicht verdwenen waart, omdat ik ml) verbeeldde dat ik dan meer rust zon hebben. Hoe menigmaal dacht ik dat de wereld voor ons beiden te klein was en dat zelfs een scheiding niet voldoende was, daar ik dan nog altgd uw naam moeBt hooren en uwe werken zien! Ik wist geen middel om daaraan te ontkomen behalve den dood en ik heb meer dan eens gebeden dat die mij of u mocht treffen." Het meisje had die laatste woorden fluisterend gesproken en nu bleef zij by den klokketoren, dien zij weer bereikt hadden, 3taan, hief het hoofd op en ontmoette den weemoedigen blik van Vehling. „Ik maak n heel ongelukkig," vervolgde zg op vastberaden toon, „maar het ergste komt nog. Toen gij vandaag in dien wijngaard tot mij spraakt van hetgeen den kunstenaar maakt, voelde ik weer zoo duidelgk in welke verschillende werelden wij leven en ik geloof dat het mg speet. Maar toen gij my daarna op nw nederbuigende manier trachttet te helpen, toen gg n myn vriend uoemdet en zeidet dat ik een droevig en bedroe vend comediespel speelde, toen voelde ik opnieuw zucht, en haaste ik mij uit uwe nabijheid te de oude ergernis tegen nw aanmatigende heersoh. De ruimte op het terrein liet niet toe dat aan alle inzenders van vee plaats kon worden afge staan; dekhengBten en stieren worden in de St. Jozephstraat tentoongesteld. Het festival van vreemde muziekkorpsen gaat niet door, uit gebrek aan deelnemers. De harddraverijen zyn bepaald op Woensdag des morgens te 10 uren voor paar den nit de provincie. Voor paarden van zessen klaar des middags te 3 uren. Er zijn 20 paarden ingeschreven. (N. v. d. D.) In een onzer bladen zien wij dat de „eere intendant-generaal van financiën in Spanje" te 's Gravenhage is afgestapt. Nu men weet dat er zulk een eere-dignitaris aan 't hoofd der Spaansehe schatkist staat, zal 't niemand meer bevreemden dat deze altyd een voorbeeld van soliditeit en goede orde is geweest Naar men verneemt heeft de kassier H. van den Broeke, handelende onder de firma van der Tou en C°. te Utrecht, Vrijdag avond die stad verlaten en is hy door de rechtbank in staat van faillissement verklaard. De werkzaamheden aan de nieuwe zeesluis to Borssele blijven goed vorderen. De fnndeering is gereed, zoodat het metselwerk een aanvang kan nemen. Uit de opruiming der oude sluis is gebleken, dat deze rustte op palen van gemiddeld 1M. lengte. Het maken van bedoeld oud sluisgebonw werd den 17 Maart 1739 aanbesteed te Goes en aan genomen door Frangois Witiers voor tachtig pon den vlaamsch, zonder leverantie van bouwstoffen. Een badgast te Scheveningen, die niet zwemmen kon, heett zich Zondag morgen zoo ver in zee gewaagd dat hij door den stroom mede- gesleept werd. Met groote moeite werd hg door de badknechts met een reddingboot gered. De baker van prinses Wilhelmina, juffrouw Smits in Den Haag, heeft niet nagelaten haar bakerkind op zijn verjaardag een ruiker te zenden. De koningin heeft de juffrouw voor deze attentie vriendelgk laten bedanken. De opmerking, welke wij gisteren gemaakt hebben omtrent het vonnis van den Engelsehen krggsraad over den kommandant van de Dottrel, wordt door de Times bevestigd. „Een gasontplof fing in de betrekkelijk kleine kolenruimen van een schip, zegt het city-blad, is onte- genzeggelijk te voorkomen. Zg bewijst dat óf de toestellen voor luchtverversching van het begin af onvoldoende geweest zyn, óf de schepelingen, welke met de zorg daarvoor belast waren, hun plicht verzuimd hebben. In het eerste geval zijn de ambtenaren van de werf waar het schip is uitgerust, verantwoordelijk; in het laatste heeft het niet nakomen der reglementen door een of twee man het verlies van hnn eigen leven en dat van bijna a! hun scheepsgezellen tot gevolg gehad." Ia Nederland zou de gevolgtrekking anders luiden en de kommandant, die zoowel op de uit rusting van zgn schip als op de plichtsvervulling van ieder zijner ondergeschikten moet toezien, voor alles aansprakelijk geBteld worden. Maar de verantwoordeiykheid is op Eogelsohe oorlogsschar pen veel meer verdeeld. In April van het volgende jaar zal te Dresden de 100e gedenkdag der geboorte van den grooten opvoedkundige Friediich f röbel feesteiyk worden gevierd. In de Vereenigde Staten bestaat eene ver eeniging „tot bestrgding der ondeugd." Op welke wgze zy dit zeer onbestemde doel zoekt te be reiken, biykt uit het verslag hare werkzaamheden in 1880. Zij heeft 25.561 zedelooze boeken, 1.316.088 soortgelijke liedjes, benevens eene menigte voorwerpen, platen, beelden enz. van hetzelfde gehalte vernietigd. Voorts heeft zy vervolgingen ingesteld tegen 147 personen, die zich aan het verkoopen dier zaken schuldig maakten en hun 150.000 aan boeten op den hals gehaald. Omtrent de misdaad te Ryssel, waarvan wij komen. Ongelukkig was die deur gesloten en wy moesten bij elkaar biyven en de ole anders geurden en de krekels zongen en gg lachtet en schertstet zoo vroolijk, terwijl mijn hart door allerlei martelingen gefolterd werd! Op dat oogenblik voelde ik een onweer- staanbaren lust om u te dooden en ware ik een man geweest, dan had ik n eerst beleedigd en daarna doodgeschoten. Nn, het eerste heb ik dan ook gedaan Zij bleet steken, een rilling voer haar door de leden, hare oogen staarden op éen punt, als zag zi) daar iets liggen en terwijl zij haar arm afwerend uitstrekte, riep zij „Oik heb u immers gezegd dat ik met schuld beladen ben, want ik had u in gedachten vermoord en gedurende een paar bange oogen- blikken meende ik, dat een strenge rechter die gedachte tot daad gemaakt had. Doch toen ik vernam dat gij als door een wonder ongedeerd gebleven waart, wist ik alleen nog dat ik mij daarvan moest overtuigen en u alles zeggen 1 Want wij mogen elkaar nooit meer zien, die booze geest mocht weer eens over mij komen. Nu ben ik aan bet einde, mijnheer Vehling, laat mi) ntt gaan als 't u blieft." Zy deed een schrede vooruit, maat de schilder belette haar voort te gaan en greep haar hand, die kond en gevoelloos in de zijne bleef rusten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2