Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Onderwijs. Marine en leger, i Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen, 1.0 1.8 zw Algemeen Overzicht. President Garfield. Graanmarkten enz. verdiende. Dr. J. ten Brink wenschte dat het congres eene poging bij de Nederlandsche regee ring zou aanwenden, om eindelijk de invoering der nieuwe spelling te erlangen, hoewel hij twijfelt of het middel doel zou treffen. Prof. De Vries verzocht echter dat de vergadering geen gevolg aan het verlangen van dr. Ten Brink zou geven; hij had daartoe bijzondere redenen. Immers hij had allen grond te gelooven, dat de voorgestelde wensch spoediger dan men meent vervuld zal worden. Axel, 2 Sept. De gemeenteraad heeft de Instructie van het hoofd der school in dier voege gewijzigd: dat leerlingen boven de 13 jaren, die thans geen gebruik van het onderwijs op de dag school maken, wanneer zij lust en gesohiktheid bezitten om tot een wetenschappelijk vak te worden opgeleid, door burgemeester en wethouders, het hoofd der school gehoord, tot dat onderwijs kunnen worden toegelaten. De off. van gezondh. 1ste kl. bij de zeemacht H. van Stockum, uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. In het Bosch te 's Hage zijn dezer dagen, 'a middags te een ure, twee deftige jongedames, door een hun onbekend, naar het uiterlijk aan zienlijk heer aangesproken en later hoogst onbetamelijk bejegend. Toen zij zich daarover beklaagden aan het politiebureau aan den Bezui- denhout en verzochten den aanrander op te sporen, werden zij verwezen naar een ander politiebureau. Intusschen was natuurlijk de persoon in quaestie niet meer op te sporen. Te Venlo heerscht reeds gedurende een vol jaar het roodvonk sporadisch en treedt die ziekte nu epidemisch op. De ziekte is zeer kwaadaardig en heeft in vele gevallen een doodelijken afloop. Sommigen personen schijnt het uit den aard hunner betrekking vrij te staan zich in staat van dronkenschap op een station te bevinden, ten minste volgens het Dbl. is J. F. K., te 'a Hage „wegens het zich in een staat van dronkenschap bevinden op een station, zonder dat hem dit uit den aard zijner betrekking vrijstond," tot 1 boete veroordeeeld. Over de ongeregeldheden te Hillegom meldt de Haarl. Ct. het volgendeHet eenigen tijd geleden door den gemeenteraad genomen besluit tot afschaffing der kermis heeft in sommige kringen ontevredenheid verwekt, die zich verleden Zondag in baldadigheden van ernstigen aard uitte. Van des namiddags 5 uren tot 2 a 3 uren na middernacht heerschte in de gansche kom der gemeente een groot rumoer. Een vijftigtal jon gens brachten ketelmuziek voor de woningen van den burgemeester, baron S. van Heemstra, en de raadsleden Nnijens, Scheltus en Mijnderszij zongen daarbij beleedigende liedjes en wierpen hier en daar de ruiten in bij den heer Scheltus werd tevens eeu ijzeren hek uit den grond ge rukt bij den wethouder P. van Waveren Jz. werden 5 a 6 groote spiegelruiten ingegooid. De volgende avonden en nachten herhaalden zich deze tooneelen in den nacht van Maandag op Dinsdag werden ook in de hervormde kerk 12 a 13 ruiten ingeworpen en een paar spiegelruiten der tram wagens verbrijzeld. De lantarens der gemeente werden des avonds vernield en moesten eiken morgen hersteld worden. Woensdag ochtend is op verzoek van drie leden de raad bijeengekomen en heeft deze, in aanmerking nemende de gebleken ondoenlijkheid om de openbare orde te handhaven -, besloten de kermis weder ia te voeren. Sedert is de rust niet verstoord geworden. Eene eigenaardige verrassing is den feest vierenden generaal Smits door de directie der Arnhemsche Tramweg maatschappij bereid. De generaal, die gisteren uitstedig was en heden terugkeert, zal namelijk met een extra-tram naar Bronbeek worden gebracht. Het tramrijtuig voor dat doel zal smaakvol versierd en met vier paarden bespannen zijn. Te Lage Mierde (N.-Brabant) zijn 4 huizen totaal afgebrand, een vijfde is zwaar beschadigd. De oorzaak was het spelen van kleine kinderen met lucifers. Bij den brand redde de onderwijzer een zuigeling, die door de radelooze moeder ver geten was, uit de vlammen. Een 83jarige weduwe werd door twee mannen met levensgevaar gered. Het waterschap Kolderveen moet een echte „Kamperstreek" uitgehaald hebben. Het heeft toch te Meppel een sluis gebouwd, waarvan de invaart ongeveer een el nauwer is dan de uitvaart. Het aantal passagiers aan boord van de bij kaap Agulhas vergane stoomboot Teuton wordt nader opgegeven bij het vertrek uit Southampton te hebben bedragen 238. Daarvan waren er 129 aan de Kaap, teKnysna en in Algoa-baai ontscheept, zoodat er 109 aan boord waren gebleven. Nog 4 passagiers waren te Kaapstad aan boord ge komen. De bemanning telde 81 koppen. Het aantal geredden was 27, zoodat er 167 zouden zijn omgekomen. Daaronder waren slechts 11 passagiers. De meeste passagiers waren uit de omstreken van Southampton. Vele hunner laten weduwen en kinderen na, zoodat de algemeene ontsteltenis groot te, Aan de Engelsche kust, ter hoogte van Zuid-Voorland, zijn gisteren de Duitsche stoomboot Augustus, van Hamburg en de Engelsche boot Hector, van Londen naar Shanghai bestemd, tegen elkander aangeloopen. De Hector, een schip van bijna 1600 ton, kreeg zooveel schade dat hij, naar de reede van Dover gesleept zijnde, aldaar in 4J vademen water zonk. Tengevolge van de premie, door de Fran- sche regeering gesteld op het bouwen van schepen in Frankrijk, wordt eene vennootschap van Schot- sche bouwmeesters van de Clyde te Havre ge vestigd. Zij hebben er grond gekocht voor een groote werf met dokken, aan welke tusschen de twee en drieduizend werklieden, grootendeels Schotten, werkzaam zullen zijn. Naar men verneemt zal generaal sir Evelyn Wood benoemd worden tot gouverneur, opper bevelhebber en regeerings-commissaris in Natal en Oostelijk-Zuid-Afrika. Het net van ondergrondsche telegraaflijnen in het Duitsche rijk beslaat thans een oppervlakte van 5471 kilometers en heeft ruim 18 millioen gulden gekost. Dit is veel meer dan de kosten van een even groot net boven den grond zouden bedragen, doch daarentegen kost het onderhoud bijna niets. In het Ahr-dal worden nog steeds wijnstok ken gevonden die door de wijnluis Phylloxera aangetast zijn. Men doet zijn best om door voorle zingen en dagblad-artikelen de bezitters der wijngaarden van het gevaar te overtuigen, want vele hunner blijven nog van meening dat hetgeen thans voor de Phylloxera uitgegeven wordt, niets anders is dan een sedert jaren bestaand kwaad, waarvan geen uitbreiding te duchten is. Te Cochem en in andere streken aan den Rijn en de Moezel wordt nog geen spoor van het gevreesde insect gevonden. Men hoopt dat het hardere hout der aldaar geplante wijnstokken hem geen geschikte woonplaats zal opleveren. Overigens laat in 't algemeen de stand der druiven in de Rijnstreek zich goed aanzien en hoopt men op een voordeelig jaar, wanneer de September- zon zich wat meer wil laten zien dan die van Augustus. Een aantal landverhuizings-agenten zijn te Altona en in andere Duitsche havenplaatsen ge vangen genomen, die er hun werk van maakten om, tegen goede betaling, jonge lieden die hun militairen dienstplicht nog niet vervuld hadden, in 't geheim naar Amerika te helpen. Zekere heer G. Pressel, te Steglitz bij Berlijn, maakt bekend dat hij als door een wonder in 't bezit gekomen is van de partituur van twee tot dusver onbekende nommers van Mozart's Requiem, geheel geïnstrumenteerd en voor uitvoe ring geschikt. Hij is bereid den sedert 90 jaren verloren schat aan allen die daarvan gebruik kunnen maken, mede te deelen. In Zwitserland is weder bij het bestijgen van den Niesen, bij Thun, een Engelsch geestelijke van zijn gezelschap afgedwaald en van uitputting omgekomen; terwijl bij Chamouny een Belgisch reiziger, bij het overtrekken van de Mer de glacé, een flauwte kreeg, met zijn hoofd op een scherpe ijspuut viel en op de plaats dood bleef. Uit New-York wordt gemeld dat de gezond heid der arbeiders aan het Panama-kanaal alles te wenschen over laat. Zij sterven in menigte en het werk gaat bijna niet vooruit. Men gelooft niet dat het ooit gereed zal komen. Maar men is te New-York dit op Amerikaanscben bodem door Europeesche krachten ondernomen reuzen werk niet gunstig gezind. 3 September des mofgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carisruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth. Yarmouth. 0.2 0.3 0.7 2.4 7.1 3.5 1.0 3.0 7.0 5.8 0.3 0.7 1.0 1.8 9.8 3.0 NO ONO NO NNO WNW NNO NNO stil NO NO NO NNW NW O ZO NNO NNO 4 0 2 1 1 4 4 0 4 6 2 2 4 3 2 4 4 6 betr. betr. z. bew betr. betr. betr betr. z.bew. betr. betr. betr betr. betr. betr. bew. bew. regen z. bew, 4-13 --13 --14 --15 --14 --13 --11 --13 --13 --15 --14 --14 --14 --13 --11 --13 10 12 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 2.5 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 2 Sept. 's av. 11 u. 59 gr. 3 's morg. 8 u. 60 gr. 'smidd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 63 gr. F. Wravenhage. Door de leden van Düigentia is besloten niet toe te geven aan den eisch van de directie van het Gebouw v. k. en w. om meer huur te betalen voor de concertzaal. De bijeenkomst van afgevaardigden der betrokken staten, om de middelen te bespreken, waardoor een einde kan gemaakt worden aan de botsingen tusschen visschers van verschillende nationaliteit op de Noordzee, is bepaald op 15 September aanstaande. Begrijpelijk als het is, dat de Fransche regee ring niet vlug is in het aannemen van ongunstige berichten nit Noord-Afrika, vooral zoo lang de verkiezingen niet geheel afgeloopen zijn, verdient het toch onze aandacht dat de Engelsche pers, ondanks het gevolgde systeem van geheimhouding, vrij wel op de hoogte komt van den stand van zaken. Volgens een telegram van den Daily News be gint het gerucht van een algemeenen opstand in Tunis meer en meer op werkelijkheid te gelijken. Een troep van 1500 opstandelingen, heette het eerst, zou aan de Fransche troepen den weg naar Kairouan versperren, maar dit cijfer schijnt een „vergissing" en 15000 man te moeten wezen. Hierdoor wordt het meer begrijpelijk, dat generaal Logerot seinde niet anders dan met een macht van 10000 man en de noodige artillerie naar Kairouan te kunnen opmarcheeren. Aan hetzelfde blad seint men uit Marseille dat er eene oproerige beweging wordt waargenomen, die in het Westen, op de grenzen van Marokko, begint en door Algiers heen, tot in het Oosten van Tunis loopt. Op verschillende punten doen de Arabieren hun vee van de hand, koopen paarden en maken zich gereed, naar men zegt tot ontzet van Kairouan, de „heilige stad"» in Tunis. Om Kairouan te nemen achtte generaal Logerot zooals wij zagen, 10000 man noodigdie waren echter niet bijeen te krijgen en om toch iets te doen, zond hij eene kolonne onder kolonel Cor- reard naar Hammamet, ongeveer halfweg, aan de kust. Deze kolonne is herhaaldelijk door de Arabieren aangevallen en niet verder gekomen dan Zaghouan, een 25tal mijlen Zuidelijk van Tunis. Tusschen hier en Hammamet, en van daar tot Kairouan zijn de Arabieren baa3. Hammamet zelf, dat aan zee gelegen is, wordt door de Fran sche oorlogs- en transportschepen als punt van ontscheping en operatie-basis gebruikt. Inmiddels worden de Franschen door hun vijanden aanhou dend aangevallen en verontrust, hetgeen o. a. blijkt uit eene andere dépêche van Daily News, vol gens welke vier kavalleristen en een officier, enkele mijlen buiten Goletta, de haven van Tunis, door Arabische ruiters zijn aangevallen, waarbij de officier en drie man het leven verloren. Er worden nu in Frankrijk met kracht versterkingen gereed gemaakt, te Marseille o. a. vijf groote transport schepen met regimenten uit het kamp van Satho- nay, bij Lyon; doch inmiddels worden de Fran sche troepen in hun nieuwe wingewest door de inboorlingen als 't ware belegerd. Het is te hopen dat de regeering zioh niet door officieel optimisme verder zal laten verblinden. Inmiddels verneemt men dat de gouverneur Grévy zoo ernstig ziek is, dat hy aan zijn voornemen om zijn broeder, den president, op te komen zoeken, geen gevolg kan geven. Het zou zeker een slecht gekozen tijdstip voor een gouverneur zijn om zich buiten zijne kolonie te begeven. Maar ook zon deze „ziekte" van den gouverneur wel eens de voor bode kunnen zijn van zijn naderend aftreden, waar van reeds zoo vaak Bprake is geweest. Van een der verkiezingen in Engeland, waar over wy een paar dagen geleden spraken, is de uitslag bekend en ten nadeele der liberalen uit gevallen. De landbouwers van North-Lincolnshire hebben den liberalen candidaat, kolonel Tomline, wiens agrarische inzichten wij in hoofdzaak medegedeeld hebben, met 471 stemmen in de minderheid tegenover den conservatief Lowther gelatenOp de sterkte der liberalen in het parle ment is deze éene stem zonder veel invloed, doch zooals wy reeds opgemerkt hebben, de op handen zgnde verkiezingen, ofschoon weinig in aantal, worden in zeker opzicht beschouwd als een uit spraak van het land over de Gladstone-politiek. Uit de verkiezing van den heer Lowther blijkt reeds, dat althans een deel der landbouwers met deze politiek Diet van harte ingenomen is. Wij zyn thans in de gelegenheid de officieuse mededeelingen der Duitsche regeeriug omtrent hare onderhandelingen met het Vaticaan te lezen, waartoe de Nordd. Alg. Ztg. ons in staat stelt. Dit orgaan van prins Bismarck herinnert dat de Pruisische regeering in het vorige jaar reeds een wetsontwerp tot wyziging der Meiwetten indiende. Haar doel was daarbij: „aan de katholieke Prui sische onderdanen in de uitoefening van hun godsdienst zoozeer behulpzaam te zyn als met de hoogere staatsbelangen te vereenigen was." Daar toe was in de eerste plaats het weder bezetten der sedert eenige jaren ledig staande bisschoppe lijke en andere kerkelijke zetels een vereischte. Ofschoon nu haar wetsontwerp in den Landdag den steun der meerderheid niet heeft kunnen vinden, is het niettemin gelukt in de dioceesen Paderborn en Osnabruok een ordelijke regeling van het bisschoppelijk bestuur en te Trier de benoeming van een bisschop tot stand te brengen. Aan de verzoenende gezindheid der personen, welke te Rome en te Beriyn het bestuur der zaken in handen hebben, is dit te danken. Het gevolg zal zijn dat de regeering bij den landdag eene soortgelijke wetsvoordracht zal indienen als in het vorige jaar verworpen werd, en de ver vulling der opene bisschopsplaatsen binnen korten tijd plaats zal hebben. De heer Von Schlözer, die vroeger als gezant- schaps-secretaris te Rome geplaatst was, heeft volgens het officieuse blad gedurende eentydelgk verbiyf in de eeuwige stad het slagen der onder handelingen voorbereid. Men ziet in hem den toekomstigen gezant der Duitsche regeering bg den paus, want het van Engelsche zgde het eerst hieromtrent medegedeelde bericht wordt thans door de Duitsche bladen, niet uitdrukkeiyk, maar wel feitelijk bevestigd. Nog verdient vermelding dat, naar uitdrukke lijk verzekerd wordt, 's keizers gezant bij den koning van Italië, de heer Von Keudell, Bis marck's oudste en vertrouwdste vriend, aan de onderhandelingen met den pauselgken stoel geen deel hoegenaamd gehad heeft. Wanneer hier aan den eenen kant uit schynt te blijken dat de ge noemde diplomaat met den „gang naar Cancssa" niets te maken heeft willen hebben, mag aan den anderen kant niet onopgemerkt biy ven, hoe prins Bismarck, wanneer het aankomt op de uitvoering van datgene waar hy eenmaal toe besloten heeft, zich door geen betrekkingen van vriendschap noch genegenheid een oogenblik laat terughouden. De heeren Bourke en Valfrey hebben gisteren, met de andere vertegenwoordigers van schuld- eischers van Turkije en de Turksche gedelegeerden, hun eerste samenkomst te Konstantinopel gehouden. Server pacha heeft een staat overgelegd van de rijks-inkomstenwelke bestemd zgn tot voldoe ning der schuld aan de houders van obligatiën. Deze inkomsten geven een totaal van lj pet. rente over het bedrag der staatsschuld, na aftrek van zes millioen, welke ten laste blijven van de door het rijk afgestane provinciën. Na de indie ning van dezen staat heeft men eenige weder- zijdscke beleefdheden gewisseld en is daarna uiteengegaan. Het officieel telegram, dat gisteren morgen aan de Amerikaansche legatie te Londen ontvangen werd, luidt als volgt. „De president gaat voort voedsel tot zich te nemen en het behoorlgk te verteren; de gezwol len oorklier betert, doch in de jongste 24 uren is in den algemeenen toestand geen merkbare verbetering gekomen. Naar het oordeel der ge- neesheeren biyft de patiënt op het punt waar hy Zondag en Maandag jl. gekomen was. Zgn pols en temperatuur waren beduidend hooger dan gisteren. Het weder is buitengewoon drukkend en warm geweest en hierin kan ten deele de oorzaak gevonden worden van dit ongunstig verschgnsel. Zelfs in het heete September-klimaat van Washington is een zoo benauwde dag een zeldzaamheid." Het Engelsche geneeskundige blad The Lancet zegt, naar aanleiding van de berichten der jongste dagen „Dit ziekte-geval is een merkwaardig bewgs voor de kracht van een gezond gestel tegenover een ziekte, welke zekor voor iemand van minder weerstandsvermogen noodlottig zou zyn geweestj Het is moeilgk dit vermogen nauwkenrig te bepa len of te beoordeelen, maarhetisontegenzeggeiyk een factor van het hoogste gewicht bg zware ziekten. De toestand van den president blijft gevaarlijk; mocht de storing in zyne spysverte- ring zich weder voordoen, dan zou de balans in eens naar den kwaden kaït kunnen overslaan en hetzelfde zou het geval wezen wan neer de verschgnselen van bloedvergiftiging zich nogmaals vertoonden. Deze gevaren kunnen binnen weinige dagen niet verwijderd worden, en wat wij reeds meer dan eens gezegd hebben moeten wij nogmaals herhalende heer Garfield zal niet buiten gevaar zyn, zoo lang zyno wond niet genezen is." Vlissingen, 2 Sept. Boter per kilogram f 1.30 a 1.15. Eieren f 4.20 per 104 stuks. Zwolle, 2 Sept. Tarwe f 10 a f 10.25rogge ƒ8.50 a f 8.75; boekw. f 7.— a 7.50gerst f 6.— a f 6.50paardeboonen f 8.50 a f 9.aardappelen f 2.a f 3.alles per HL. Boter per KG. t 1.10 a f 1.40per 20 klg. of i vat prima qual. 27.— a 29.50; afw. soort 25.— a 26. j 2e soort 20.— a f 22.— Eieren 3 a 4; per 100 stuks. Vee. Vette koeien en ossen aan bonten 674 a 72f ets dito van stieren 52J a 57J ets; dito van kalveren 72j a 80 etsdito van schapen 524 a 60 etsalles per KG. schoon. Neurende en versch gek. koeien f 125 a f 200dito schotten en vaar zen f 110 a 225herfstk. koeien f 150 a 190; guste dito f 125 a f 175; dito vaarzen f 75 a f 100weide-ossen f 70 a f 140jarige spring-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2