N°. 208. 124® Jaargang. 1881. Maandag 5 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Haubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 3 September. De koning en de koningin zjn te 12 uren per MIDDELBIRGSC Een hoofdartikel, getiteld De Zendelingen op Baliis opgenomen in het hijvoegsel dezer courant. De gemeenteraad van Middelburg zal op Dinsdag den 6 September 1881, des namiddags te half twee uur, een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken: Beëediging der nieuw gekozen raadsleden; benoeming van een wethouder; idem van een ambtenaar van den burgerlijken stand; ingekomen stukkenrapporten en voorstellen van burg. en weth.a adres der wed. A. M. Sprenger en A. B. de Roos, om grond in erfpacht achter hunne perceelen op den Korendijk te bekomen; b adres van R. C. Engel- berts c. s., graanhandelaren, om vermindering van het marktgeld op de graanbeurs; c adres van J. Sneevliet e.om rioleering van de achter gracht voorstellen van burg. en weth.a inrich ting der bewaarplaats voor het archief der voormalige weeskamer; b definitieve opheffing der nog bestaande beurtverenaanstelling van tijdelijke leeraren aan het gymnasium, wijziging der ver ordening; benoeming van voorzitters en leden der vaste commissiën. De weinige regels, door onzen Haagschen cor respondent vóór eene week aan de levenswijze van Z. K. H. den prins van Oranje gewijd, hebben in do pers Standaard van 1 Sept., Arnh. Ct. van 2 Sept., Bolt. Nbl. van 1 Sept.) aanleiding ge geven tot nabetrachtingen en besehonwingen, welke ons niet zeer aangenaam zijn. Misschien hadden wij kunnen voorzien dat zulks, in den heersehenden „komkommertijd", licht ge beuren zou. Wat daarvan zij, ons kwam het zoo natuurlijk voor dat onze medewerker, schrijvende over Haagsche zaken, een oogenblik stil stond bij datgene wat in Den Haag algemeen het onderwerp der gesprekken is, dat wij er niet aan gedacht hebben dit gedeelte uit zijn brief te verwijderen en ons zeiven daarover ook na nog geen verwijt doen. Aan de redactie van het Bolt. Nieuwsblad willen wij echter de vraag doen of het doel, waarmede zij "nn haar nr. van 30 Aug. naar hare zeer strijdvaardige pen greep, om de onschadelijke mededeelingen van onzen correspondent, niet te wederleggen, want dat was niet mogeljk, maar te oritisee- ren, niet beter bereikt ware wanneer zij zulks had nagelaten Wij gelooven gaarne dat het Bott. Nbl. zich bevoegd en geroepen voelt om bij alle gele genheden, te pas of te onpas, als lijftrawant van Z. K. H. den prins van Oranje op te treden en met intime bijzonderheden uit 's prinsen leven het publiek te verrassen. Maar de redactie zal nu misschien gezien hebben, dat onthouding een beter manier is om eene stof niet aan 't gisten te bren gen dan roering. Aan „pers-Mamelukken" is men tot dusver in Nederland niet gewoon en overdreven strijdlust aan den eenen kant brengt onmiddelljk het duiveltje der polemiek aan den anderen in beweging. Wij willen, voor 't oogenblik, gezegd duiveltje hog niet het genoegen gunnen van ook ons onder zijne macht te hebben en laten daarom, hetgeen over deze zaak van ons standpunt nog te zeggen son vallen, voorloopig ongezegd. Om de muziek der Belgisohe Guides bij het taal- en letterkundig congres te Breda te krijgen, bad de commissie voor dat congres de toestemming yan den koning der Belgen noodig. Koning Leopold gaf die toestemming niet alleen, maar wilde ook niet dat de commissie voor het concert iets betalen zou. De uitvoering was uitmuntend, zooals men van dit korps, dat het muziekkorps onzer grenadiers en jagers op zijde streeft, gewoon is. De leden van het congres konden er echter weinig van genieten, aangezien de Bredasche burgerij alle plaatsen bij tijda had ingenomen en er voor de vreemde gasten niets opengelaten was. De Bredasche burgerij mag dus den koning der Belgen wel dankbaar zijn voor dit, maar half voor haar bestemde, muzikaal genot. Onder de „feestelijkheden" ter eere van het taal- en letterkundig congres te Breda heeft ook behoord een optocht van leerlingen der Fröbel scholen en de voordracht van een gedichtje door een der kinderen, een knaapje van zes jaren. Het spijt ons dat men deze Belgische gewoonte, van bj alle gelegenheden met schoolkinderen te paradeeren, bj ons gaat overnemen. Laat de kinderen toch zoo lang mogelijk buiten de comedie vertooningen van 't „openbare" leven bijven De verslaggever van 't Nieuws v. d. D. (ver moedelijk de heer De Veer zelf) zegt er tot ons genoegen 't volgende van „De heer Sikken meende 't goed en 't ventje Kerremans deed het heel goed, maar ik kreeg me delijden met dit schoolknaapje en zie ook nu, terwijl ik rustig op mijn kamer zithet nut van deze vertooning en den daarmee verbonden optocht van ongeveer twee duizend kinderen niet in. Doch misschien ligt het aan mij. Prof. de Vries vond in zijn onuitputtelijke goedhartigheid èn nut èn verband met het eongres. De jeugdige Fröbe- lertjes zullen later warme vrienden van de Ned. taal. en letterkunde zijn. De hemel geve 't." Bij de gisteren avond op het Molenwater alhier door het muziekkorps der schutterij gegeven muziekuitvoering werd ook het bekende Wees welkomKoningskindgespeeld en waren de woorden van dit lied aan de ommezjde van het programma afgedrukt. Jammer dat een groot deel van het publiek deze uitvoeringen, die een ander deel zoo veel genoegen geven, te weinig waardeert en de jeugdige bezoekers door gillen, schreenwen en rennen bet genot voor anderen steeds vergallen. Gisteren avond was dit weder meer dan vroeger het geval. Bj Prov. blad no 91 verzoekt de commissaris des konings in Zeeland de gemeente-besturen eene opgave te doen van het personeel der ambtenaren van den burgerijken stand en voor het vervolg mededeeling van in dat personeel voorkomende veranderingen. Met het oog op het hooge belang, dat de wet tigheid der benoeming van den ambtenaar van den burgerlijken stand boven bedenking zij, brengt de commissaris des konings tevens in herinnering dat de burgemeester of het raadslid, die met de functiën van ambtenaar van den burgerlijken stand belast is, na elke herbenoeming of her kiezing, zioh ook aan eene herkiezing als ambte naar van den burgerijken stand te onderwerpen heeft. Westkapelle, 3 Sept. Tot op dit oogenblik is het den aannemer P. J. Kamermans niet mogen gelukken het barkschip Prima, liggende op het strand alhier, eerst met éen daarna met twee sleepbooten af te halen. Er zullen dan ook vóór dat het weder giert j is, geen nieuwe pogingen aange wend worden. Behalve den kapitein vertrekken heden al de manschappen van het schip. Men is algemeen van gevoelen dat de Prima, die den eer- waardigen ouderdom van 69 jaren reeds bereikt heeft, hier hare laatste rustplaats gevonden zal hebben. De Tijd meldt als gerucht dat de heer Van Lijnden minister van financiën blijven en mr. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oje in zjn plaats minister van buitenlandsche zaken worden zou. In verband hiermede zou het be zoek van den premier op Het Loo staan. Z. M. de koning heeft tot zijn particulieren tweeden secretaris benoemd den heer S. M. S. de Rauitz, l6 luit. ordonnans-officier. Namens den koning en de koningin zjn Donder dag middag van 2 tot 4 uren, de 850 kinderen, die den vorigen dag het prinsesje in optocht had den begroet, door de commissie zeer ruim ont haald in het Hotel Apeldoorn. De Harmonie droeg het hare bj tot opluistering van dit feest. Het was een aardig gezicht, die menigte kinderen zich, met het fraaie wéder, in den schoonen tuin te zien vergasten. rijtuig naar Renkum gereden, om gezamenlijk het aangekochte landgoed te bezichtigen. Zwolle, 2 Sept. Sedert geruimen tjd is alhier opgemerkt, dat de Limburgsche veekooper3 onze drukke markten niet meer bezochten. Een nauw keurig onderzoek heeft ons de overtuiging ge leverd, dat enkel ingesmokkeld vee uit Duitschland hiervan de oorzaak is. Hoofdzakeljk uit Neuss geschiedt de uitvoer zoowel naar Limburg als naar Belgie overal langs de grenzen; te Venlo, Sit- tard, Hasselt, Weldwezel wordt op groote schaal Dnitsch vee ingesmokkeld. Men eet trouwens in die streek goedkoop vleesch. Intusschen ware het meer gewenscht, wanneer bij strenge grens bepalingen de toepassing zooveel te wenschen overlaat, dat ót op geheele opening aangedrongen óf aan dezen voor den algemeenen veehandel zoo schadeljke smokkelarij in eens een einde gemaakt werd. Op de 8e en 9e lijst van de jaarcollecte voor de „scholen met den bijbel" komen voor: Oostburg met 46.13£Axel met f 84.714 j Veere met f 27.66Biezelinge-Kapelle met f 58; Bath met f 8.40 en Schoondjke met 21.59. Eenigen tjd geleden vertrok een trein met vee van Alkmaar naar Parma. Omtrent dit vee verneemt de Westfriesche courant uit ParmaDe beesten zjn in Holland aangekocht voor rekening van eene vereeniging van landeigenaars en huurboeren, omdat het Hollandsche ras bekend staat als bij zonder melkgevend. Het zjn alle zwarbonte beesten en zj zagen er, hoewel vermoeid door de lange reis, die in een paar dagen afgelegd was, goed uit. Het waren 133 stuks, t. w. 8 stiertjes, 8 koeien, 4 gedekte vaarzen en 109 vaarzen van een jaar. De inkoopsprijs bedroeg 46654.84 lire, vervoer kosten 12327.32, invoerrecht 409.90, bijkomende onkosten 3648.12de 133 stuks kosten dus totaal 63040.18 lire, gemiddeld 474 lire of ƒ225 per stuk. Op de tentoonstelling van schilderijen in het Alexandra-Palace te Londen zjn van Nederland- sche inzenders bekroond, met de bronzen medaille, de heeren H. J. van der Voort in de Betouw jr. en W. H. Eickelberg. De Ind. Gids behelstDe politieke toestand van Halmahera in het begin van het jaar 1881, I; Nog iets over de quaestie der conversie van communaal in erfeljk bezit op Java, door Bapa Said; Conversie en heerendienst, door G. F. O. Rose; De bewapening der 0.-I. cavalerie, door P. R. Goudschaal. Een antwoord aan den heer Yerwey, door Joh. F. Snelleman. De Globe over September bevat: Siberië, zijn bewoners en ballingen. George Stephenson. De Karavanen. Door den minister van marine wordt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden gebracht dat, in verband met de bestaande voltalligheid van het korps off. van adm. bij de kon. Ned. zeemacht, het meer dan waarschjnljk is, dat in 1882 geen examen van aspiranten voor de be trekking van scheepsklerk zal worden gehouden. Te 's Heer Abtskerke is tot lid van den raad verkozen de heer J. De Visser. De inzendingen voor de landbouw- en vee-ten toonstelling te Bergen op Zoom zijn zoo talrjk, dat het terrein te klein is om alles te bevatten. Dientengevolge zullen paarden en rundvee op een open terrein bij de Van flasseltstraat ten toon gesteld worden. Aan het in orde brengen van het terrein der tentoonstelling wordt dag en nacht gewerkt. Bj kon. besluit is het vroeger medegedeelde besluit van den raad der gemeente Nijeveen, betrekkelijk het ontslag van den heer R. van Rossum als gemeente-ontvanger, geschorst. Men zal zich herinneren dat dit ontslag werd gegeven omdat de heer Van Rossum verhooging van jaarwedde had aangevraagd. Op de gisteren middag gehouden algemeene vergadering van het taal- en letterkundig congres te Breda was het eerst aan de orde het voorstel van mr. D. van Eek, tot oprichting van een Ne- derlandschen letterbond, en het daarover door de commissie uitgebrachte rapport, voorgedragen door den heer Jul. Vuylsteke. Zij bleek het oor spronkelijk plan vrij wat te hebben besnoeid. Zij verlangt toch slechts het benoemen eener besten dige commissie van 7 leden, die zich zal belasten met lo. de uitvoering der besluiten van het jong ste congres; 2o. het bevorderen van het drukken der handelingen dier vergadering, mits de beschik bare middelen dit veroorloven; 3o. de zorg voor de bewaring der besoheiden van het congres, bj voorkeur in het openbaar arebiei der gemeente; 4o. de aanw jzing der gemeente waar het volgende congres zal worden gehouden, mits het vooraf gaande congres dat niet mocht hebben gedaan; 5o. te waken voor de vorming eener regelings commissie en zich met deze in betrekking te stellen, en 6o. in het algemeen tnssehen de congressen werkzaam te bij ven ter bevordering van het doel van bet congres. De commissie zal door het volgende congres bj geheime stemming worden benoemd. Aangezien de toepassing dier bepaling echter thans ondoenlijk zou wezen, wordt, als maatregel van overgang, door de commissie voor gesteld het ontworpen comité thans bij openljke stemming op voorstel van het algemeen bestuur samen te stellen. Op eene daartoe strekkende vraag verklaarde de heer Van Eek er vrede mede te hebben, dat het door de commissie gewjzigd ontwerp tot grondslag der beraadslagingen dienen zou. Die loyale verklaring werd met bijval ontvangen. Bij het 4e punt werd ingelascht, dat de bestendige commissie ook den tjd zal bepalen, waarop het volgende congres zal worden gehouden, indien dat, om welke redenen ook, niet op het voorafgaande congres moeht zijn geschied. Verder znllen de leden der bestendige commissie herkiesbaar wezen, en zal het congres niet uiteengaan, zonder den voorzitter en den secretaris der bestendige com missie te hebben aangewezen. Op krachtige wijze werd door de heeren ïïnt van Buren en Vuylsteke tegen het voorstel van den heer Scherpenzeel geprotesteerd, om den secre taris der bestendige commissie een bezoldiging toe te kennen. Alvorens de vergadering van dit ontwerp afstapte, bekrachtigde zij nog met dave rend handgeklap de hulde, door den voorzitter aan den j ver en zelfverloochening gebracht, waar van de heer Van Eek in deze blijk had gegeven. Tot leden der bestendige commissie werden, op voorstel van den president, benoemdVoor Zuid- Nederland, de heeren Heremans, Vuylsteke, De Pauw en Rooses, en voor Noord-Nederland, de heeren De Veer, dr. Ten Brink en Alberdingk Thijm. Onder het behandelde in de afdeelingen ver dient vermelding de gedachtenwisseling, welke gevoerd is over het Nederlandsch Woordenboek. Prof. M. de Vries deed daaromtrent eenige mede deelingen. Hij herdacht de hem ontvallen mede werkers, Eelcoo Verwijs en dr. Cosijn. Thans staat hj alleen voor den arbeid. Deze kan dus slechts langzaam vorderen. Doch het werk gaat vooruit. Zoo ligt thans sedert Juni eene nieuwe aflevering gereed. En die aflevering bevat nog al wathet woord alwant hoe kort ook, bevat die uitdrukking alles in ziclr. Het heeft dan ook ongeveer een jaar arbeid geëiseht. Prof. De Vries besloot zijne rede met dank te zeggen aan de regeeringen der beide landen voor de door haar aan het woordenboek geschonken ondersteuning en de belangstellenden gerust te stellen omtrent de toekomst van het woordenboek. Protessor Beets bracht hulde aan den ijver en de kennis van prof. De Vries en zeide diens vol harding te bewonderen. Wanneer De Vries dan ook eenmaal aan Nederland zal ontvallen, dan zal er een jammerkreet opgaan. Hij hoopte echter dat De Vries lang genoeg zal leven om het woor denboek voltooid te zien. Prof. Heremans voegde zijn dank bj dien van zjn Utrechtschen ambtge noot. En hij zeide uit naam van België te spre ken, Zj bewondert het Woordenboek, en niets zal haar gewenschter zjn, dan door daden te toonen hoezeer zij dien arbeid op prjs stelt. De Belgi sche minister van binnenlandscbe zaken, de heef RolinJacquemjns, voegde prof. Heremans erbij, heeft mij nog kortelings gezegd„Het woordenboek moet gered worden en zal gered worden door de krachtige hand van De Vries." Die mededeeliDg werd daverend begroet, zooals zij het trouwen^

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1