Gemengde Berichten. „Het Paradijs?" herhaalde hij lachend in {iet ItaUaanseh, „natuurlijk, vooruit maar, daarheen Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger, das maar kort, want ieder snakte om terug aan boord te zijn. Als zij daar nauwelijks waren, be gonnen onze muziekanten uit volle borst de da verende toonen van het Geuzenlied over dit steedje te doen weergalmen, en ze deden het met zulke overtuiging dat ze wel een halt uur daarna nog hijgden en zweetten 1 „Gaarne had de commissie met het Nederlandsch Lied de stad vaarwel gezegd, doch de onbetame lijke handelwijze van den burgemeester deed een ieder tegen die vraag protesteeren. „Ze hadden er wel recht toe! „Niet lang duurde 't of het dek was in balzaal herschapen, en dansend en springend begon de terugreis. Daar er 1 uur ingewonnen was door het kort verblijf te Neuzen, besloot men te Wal soorden af te stappen. Zoo gezegd, zoo gedaan, maar het was er zoo geestig dat men zich spoedde weer scheep te gaan. Aan boord begonnen onze gasten zich weer vroolijk en luidruohtig te ver maken. Te 8 uren 's avonds laadden ze te Ant werpen aan. „Ik vergat bijna te zeggen dat de dames van de leden der commissie aan mevrouw Hertogs eenen prachtigen bloementuil hebben aangeboden. Me vrouw Hertogs, die aangedaan was dankte de dames om hunne genegenheid, en drukte de hoop uit dat dit feest... zonder Ter Neuzen's burgemeester, niet waar, mevrouw?., zoodra mogelijk zou her nieuwd worden. Onnoodig te zeggen dat ai die dames noch raat noch duur zullen hebben, alvo rens hunne echtgenooten aan hunne billijke vraag zullen voldaan hebben. „Wjj wenschen dat ze gelukken mogen." Hoatenlsse, 31 Aug. In de heden ge houden vergadering van den raad dezer gemeente kwam een voorstel ter tafel tot heffing van schoolgeld voor gewoon lager onderwijs. Dit voorstel had onder de ingezetenen reeds vrij wat beweging gewekt en een aantal hunner woonden dan ook de vergadering by. Da plaatselijke schoolcommissie had een verzoek tot niet-aanne- ming van het voorstel ingediend en het werd dan ook met 6 tegen 2 stemmen verworpen nadat ook het dagelijksch bestuur er zich sterk tegen verklaard had. De voorsteller zelf ontweek de verdediging van zijn voorstel, door zich op kinderachtige wijze te ver wij deren. Geen der beide voorstemmers had een woord over ter moti veering van hunne stem. Beide zijn kerkmeester en daar ook de voorsteller en zijn afwezige medestander in het kerkelijk gareel draven, is het vermoeden niet ongewettigd, dat heden glans rijk is afgeslagen een bedekte aanval tegen het openbaar onderwijs ten gunste van het bijzoader onderwijs, dat ons in de toekomst dreigt. Walsoordie, 31 Aug. Morgen zal, naar men verneemt, de wagendienst HansweertYiake worden opgeheven, soodat de spoorboot in 't vervolg weer, zooals vroeger, zal doorvaren naar het station Ylake. Of dit eene verbetering is, daarover loopen de gevoelens zeer uiteen, maar de tijd zal beslissen. De ervaring van vroeger iB niet bemoedigend, doch we willen het beste hopen. Oozteljjk-jÊecawsch-Vlaanderen, 1 September. Oogstmaand is ten einde, maar geeft den reedB zoo zwaar beproefden landbouwer geen enkele reden tot vreugde. Wat reeds in zijne schuren geborgen is, werd, met uitzondering van gerst, in gebavenden toestand opgestapeldde erwten hadden verbazend veel geleden door de luis, de tarwe is bijna algemeen zeer sterk ge schoten en de haver is in de laatste dagen met sterke winden voor een goed deel verwaaid. Wat nog te velde staat, boezemt ook niet veel ver trouwen in: de ziekte in de aardappelen neemt hand over hand toe, de suikerpenen staan op vele plaatsen dun en de paarden- enduivenboonen zijn niterst schraal met peulen bezet. Paardenpenen dat van den Monte Conto nederstortte, met al hare bewoners bedolven werd. Het rotsdeksel, die dezen reuzenzerk bedekte, was zoo hard dat elke poging tot uitgraven verijdeld werd en men niets anders dan de klok van den kerktoren vond, als eenig kenmerk van deze, van den aardbodem verdwenen stad. Nu was elk spoor van verwoes ting uitgewischt en de onverstoorbare, alles be hoedende kracht, die op de plaats des doods steeds nieuw leven wekt, heelt ook op dit graf een ver- sche aardkorst gelegd, die thans een heerlijk kas tanjewoud draagt. Vehling peinsde nog over het troostrijke van dit gezicht, toen Chiavenna reeds voor hem lag. Het eerste waarop zijn oog viel was een groote, donkere cypres, die hem als een opgeheven wijsvinger den weg scheen te wijzen. In het groote hotel, waar hij zijn intrek wilde nemen, was reeds alles bezet en hij moest ver scheiden straten door, tot aan een logement van den tweeden rang, eer hij een gelegenheid vond om zich van het stof der reis te ontdoen. Dit was Bpoedig geschied en hij snelde weer naar buiten om zijn naaste omgeving in oogenschouw te nemen, daar het reeds zes nren op de groote klok sloeg. Zoodra hij de deur uitkwam, naderde hem een meisje van veertien of vijftien jaren, en vroeg hem in de welluidende, zangerige taal van Petrarca of zij mijnheer il Paradiso mocht wijzen. staan uitmuntend en aau groen voer in 't alge meen is geen gebrek. Ooft heeft veel van den wind geleden. Genoeg, Augustus is eene ramp volle maand geweest en zal iedereen ten platten lande lang heugen. Dat de grondeigenaars ook niet op hun gemak zijn, is gemakkelijk te begrepen. De algemeene vergadering der Vereen, v. ge meenteambtenaren is te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van den heer Kraan. Zij telt ruim 900 leden, waarvan er 20 aanwezig waren. Ge- dachtenwisseling werd gevoerd over de oprichting van een pensioenfonds voor gemeenteambtenaren en over eene betere regeling hunner jaarwedden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Rengers, burgemeester van Leeuwarden, Pioké, burgemeester van Middelburg, Verploegh Chassé, burgemeester van Vreeswijk en Stalen hoef, secretaris van Montfoort en tot eerelid de altredende voorzitter, de heer Kraan. De jaarljjksche algemeene vergadering van den Anti-dienstvervangingbond is te 's Gravenhage gehouden, onder voorzitterschap van den generaal- majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, die de werkzaamheden inleidde met eene uitvoerige rede. Hij gaf eene breedvoerige toelichting van de voorgestelde wijziging der statuten, welke is voorgedragen om het doel van den bond beter te doen uitkomen. Vervolgens sprak hij over den politieken toe stand na de verkiezingen van Juni jl. Omtrent de gezindheid van de nieuw gekozen leden werd gezegd, dat de heer Pompe van Meerder voort te kennen had gegeven, dat algemeene oefenplieht hem meer toelachte, en dat de luitenant Fabius, tot wien generaal Van Stirum zich persoonlijk wendde, een ontwijkend, schoon overigens niet onbevredigend antwoord gaf, doch niet wilde voornitloopen op de beraadslagingen in de kamer. Uit het verslag bleek dat de bond thans 57 afdeelingen telt en het afgeloopen jaar met een saldo van f 317 sluit. De afgetreden leden van het hoofdbestuur zijn herkozen en de voorgestelde wijzigingen in de statuten aangenomen. Met eene dankbetuiging van den kapitein Hardeman aan den voorzitter, voor zijne van zeldzame vaderlandsliefde getuigende toewijding aan den bond, werd de vergadering gesloten. Bij de verkiesing van een lid van den gemeen teraad te 's Gravenhage is de heer W. A. Schroot, candidaat der liberale kiesvereeniging, met 938 stemmen verkozen, tegen 772 stemmen op den heer W. A. Smit, candidaat der katholieken, anti-revolutionairen en van het Dagblad. Onder onze Laatste Berichten werd gisteren abusievelijk de heer Smit als de liberale en de heer Schroot als de conservatieve candidaat aangeduid. Volgens het Vaderland hebben bij het examen voor leerling-telegrafist (vergelijkend gedeelte) 15 van de 44 candidaten voldaan. No. 1 is de eenige vrouwelijke candidaat, mej. J. A. C. Fleischer. Voorts voldeden de heeren C. W. T. Homberg, G. C. A. Gijzen, G. P. Ketting, G. E. De Groot, A. Nieuwenhuis, P. J. Waale, W. J. Itomijn, F. J. van Vloten, R. Rasker, J. D. Kelder Az., J. Mannoury, T. van Asperen, J. Griek en K. Zwart. Van deze 15 candidaten bevinden zich 10 reeds bij de rijkstelegraaf als klerk in dienst. Het Nieuws van den Dag had reeds gisteren middag eene van hartelijkheid en geestdrift tin telende beschrijving van het kinderfeest op Het Loo, dat te half twee was afgeloopen. Na eene herinnering aan het gedicht, waarmede Geertruida Carelsen een jaar geleden de vorstelijke kleine het „Welkom in het leven!" toeriep, gaat de verslaggever van het Nieuws aldus voort Welk bevallig tafereel van echtelijk geluk in de vorstelijke woning zon diezelfde kloeke pen ons zal de weg mij nooit te ver of te moeilijk zijn." Zij maakte een toestemmend gebaar en ging stilzwijgend voor hem uit. Het ver schoten katoenen jurkje, waar zij reeds uitgegroeid was, liet den bruinen hals van het meisje bloot en dóór haar dikke, zwarte vlechten was een zilveren pijl gestoken. Af en toe keerde zij het hoofd om, teneinde een vraag die Vehling tot haar richtte, te beantwoorden en dan trof hem een blik uit hare groote, donkere oogen; maar of zij ging, stond, of zich omkeerde, altijd was zij bevallig en vlug, zonder overdreven bewegingen of hoekige vormen, zoodat de juiste evenredigheid van haar lichaams bouw steeds uitkwam en haar geleider tot het besef bracht dat dit meisje het levende bewijs was voor Winkelmann's definitie der gratie, volgens welke deze de eigenaardige verhouding is der handelende persoon tot de handeling. Nadat zij door een klein steegje gegaan waren, bleef zij staan voor de bouwvallen van een aanzien lijk slot en haalde een sleutel uit den zak, waar mede zij een poortje in denmunr opende. Terras vormig oploopende tegen een met wijngaarden begroeide rots lag de slottuin, waarheen een breede steenen trap voerde. Toen hij het eerste terras bereikt had, waar het natuurlijk rotsplateau in een groenen, met wijngaarden overdekten gang herschapen was, bleef Vehling staan en zag als batooverd om zich heen. Welk een verbazend Verschil roet '«morgens, toen bij in die» Wee thans malen, als beeld van de moederweelde onzer koningin, van den trots, de vadervreugde des ko- nings bij de aanschouwing van dit hun kind! Immers, wat ook hofrekels mogen afdingen op het gebrek aan luister eener hofhouding, waar huiselijkheid heersoht, koniuklijker geluk bestaat er in waarheid niet dan dat van ouders, die toe gelachen worden door de mollige lipjes van hun eigen blozend wichtje. En zoo is het thans ten hove. Prinsesje is het zonnetje in huis, de luister van een hof, over straald door een aanminnigen kinderlach I Treffend beeld van het verschil tusschen grootheid en geluk, nieuwe illustratie van de bekende plaat met het onderschriftBonheur passé richeste. Daarom is het feest van Apeldoorn heden in waarheid een feest, hoe eenvoudig't overigens zij. Maar een echt kinderfeest was hot. Ruim 700 kleinen trokken van morgen in optocht uit bet dorp de Loolaan door, naar het lustslot. Vlaggen, bloemen, oranjelint en sjerp sierden deze blozende, spelende jeugd der streek. Het was een verruk kend gezicht dezen kinderstoet te zien voorttrek ken tot aan het bordes van het paleis, waar het prinsesje op den arm der koninklijke moeder haar eerste audiëntie gaf, kraaiende van gezondheid en kinderlijke vreugd, op het zien van al die beweging en kleurige vlaggetjes. Een 20tal meisjes, in het wit gekleed met Oranje-sjerpen, gekozen uit de weesjes, de leerlingen der armenschool en ook uit den eersten stand van Apeldoorn, gingen het paleis iD, begeleid door de commissie voor de feestviering. Zij boden der kleine prinses een prachtigen zilveren drinkkroes met haar naam cijfer, het koninklijke wapen en den datnm van heden. Verder een heerlijke bouquet van blauwe bloemen, waarin met witte rozen een W. gekroond aangebracht was. Nooit woonden wij eene plechtigheid bij, die zulk een karakter van hartelijken eenvoud droeg, en toch niettegenstaande de ongunstige weers omstandigheden zoo gunstig slaagde als deze. Trouwens waar zulk eene massa bolwangige kleuters aan eene andere vorstelijke kleuter, nog kleiner dan zij zeiven, hunne hulde komen bieden, is er van de vervelende etiquette van zwarte rokken en witte dassen, mitsgaders deftige rede voeringen geen sprake. Een kleine opdracht van een van de commissieleden, gevolgd door een daverend gejuich van de vele honderden kinderstemmen, ziedaar alles. En toen begon een optocht van kleintjes, die in verschillende slingers langs het bordes togen, waar de koning, de koningin en de jarige stonden. En waarlijk, het prinsesje gaf kushandjes, nadat papa en mama het haar hadden voorgedaan. De beste lofspraak hoorden wij uit den mond eener werkmansvrouw, die 't weten kon, want zij zelve was van een welvarend troepje vergezeld. Deze moeder nu verklaarde, met een blik vol zelfvoldoening op haar eigen kroost, „dat ze de kleine prinses zoowaar even lief en bij de hand vond als 'n burgermans kind 1" Een ontzettend groote menigte woonde de felicitatie bij, voor het hek van het paleis, terwijl de kinderen met hunne begeleiders en enkele uitverkorenen zich op het voorplein be wogen. Den kleinen wordt door de koningin morgen een feest voorbereid. De plechtigheid ving te kwart voor twaalf aan en was een half uur later afgeloopen. Vervolgens ving in het park van het Loo een voor ieder toegankelijk concert aan van de grenadiers-kapel. Dit concert begon met een Prinees Wilhelmina Marseh, gecomponeerd door Völlmar. De opkomende stortbuien maakten het echter onmogelijk daarvan te genieten. Intusschen is Apeldoorn in feestdos, en wordt zelfs voor van avond eene illuminatie voorbereid. pensioenen. Op verzoek op pensioen gesteld bergpas stond, vormde dié Zuidelijke pracht, welke zich thans voor zijn oog ontvouwde. Ja, dat was de Italiaansche hemel, die zich over de straten en stegen van Chiavenna uitstrekte, dat was de Italiaansche zon, die de bergen met dien goudglans verlichtte en die reusachtige druiventrossen kleurde, waarmede het gewelf van dezen gang in het paradijs prijkte. Wanneer men de lage balustrade naderde, die zich dertig voet boven den grond verhief, zag men San Lorenzo, de hoofdkerk, zooals de kleine geleidster verhaalde, wier slanke toren nit den met arcades omgeven kloosterhof verrees. De jonge kunstenaar voelde een onweer staanbaar verlangen om alleen te zijn en de geheimzinnige tooverkracht van dit heerlijke tafe reel ongestoord op zich te laten werken. Daarom verdubbelde hij de gebruikelijke fooi en verzocht het meisje hem een half nnr, als het kon, hier boven alleen te laten, en als de tijd verstreken was, mocht zij het poortje gerust sluiten, zonder weer boven te komen; want dan was hij toch zeker beneden. Zij bedankte "hem zeer en ging terng, terwijl hij de tweede trap beklom. Toen bij weer een dergelijk terras, als hij verlaten had, bereikte, bleef hij als aan den grond genageld staan en het bloed, dat eerst naar zijn hart gevloeid was, steeg verraderlijk naar zijn gebruind gelaat. {Wordt vervolgd,) de kapt.-magazjjnm. der art. Ie. kl. F. J. Hafke- meijer, van den stat der artillerie, ten bedrage van 1539 's jaars en onder toekenning van den rang van majoor. geneeskundigh dienst. Op verzoek eervol ontslagen uit den mil. dienst de off. van gez. Ie kl. T. A. Quanjer. Bevorderd tot off. van gez. Ie kl. J. Coronel, off. v. gez. 2e kl., waarnemend chef van den gen. dienst in de kolonie Suriname. Ter Weazen, 31 Augustus. Tot (hnlp)- onderwijzer aan de openbare school, in de kom der gemeente alhier, is heden door den raad benoemd, de heer J. Bierle, te IJzendijke. Benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Doetinchem, A. de Priester, te Zutfen. Door den gemeenteraad van Haarlem is be noemd tot leeraar aan het gymnasium en aan de beide hoogere burgerscholen aldaar de heer H. H. Burger te Lelden. De luit. t/z. 2e kl. G. H. Thomassen a Thues- sink van der Hoop, dienende a/b. van Zr. Ms. instructiebrik Zeehondwordt op nonaetiviteit gesteld en vervangen door den luit. t/z. 2e kl. P. H. Brocx, in wiens plaats aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsiuis wordt geplaatst de lnit. t/z. 2e kl. F. M. van Gelsdorp. De justitie, die gisteren van bier is vertrok ken, heeft zich naar Stoppeldijk begeven naar aanleiding van een vermoedelijk aldaar gepleeg- den moord. Naar wij vernemen is Zondag avond de land bouwer J. J. de B. door een paar personen mishandeld en waarschijulijk tengevolge dier mis handeling, Dinsdag avond overleden. Het lijk wordt door deskundigen geschouwd en gisteren en heden werden verschillende getuigen gehoord. Vllsslugen, 1 Sept. De gezagvoerder G. Wiegmann van het Duitsche schoenerschip Sophia, van Bergen in Noorwegen naar Antwerpen bestemd, viel, uit zee komende, over boord en verdronk. Alle maatregelen om hem te redden als tegen- brassen, uitwerpen van reddingsboei enz., zijn vruchteloos gebleven. De Btnarman zette de reis voort naar de bestemmingsplaats. Mejuffrouw Setine Muller en de heer Wouter Sluis, die bij gelegenheid der algemeene vergadering der Zeeuwsehe landbouwmaatsehapplj te Goes, boter en kaas maakten volgens het Deensche systeem, zullen dit ook op de landbouwtentoon stelling te Bergen op Zoom doen. Gisteren heeft te Goes de wedstrijd met den handboog plaats gehad, door de kon. handboog- societeit Jacoba van Beijeren uitgeschreven. Aan het concours, dat door het Kruiningsche muziek gezelschap Eendracht maakt macht werd opge luisterd, namen 12 handboogschutterijen deel. De prijs van f 25 voor den hoofdvogel behaalde de schutter Westdorp van Concordia van 'sHeerenhoek de prijzen van f 12.50 voor zij vogels vielen aande schutters H. Dominions van De drie korenbloemkent van Krniningen en Kleijberg van Eendracht van Vlissingen ten deel. Voor het schieten van een kal verkregen W. Remijn van Concordia en A. de Jonge van Willem Tell van Ovezand, ieder f 5, De zilveren medaille voor het verstafkomend gezelschap en een voor het gezelschap met het grootst aantal leden werden beiden toegekend aan Eendracht van Ylissingen. Te Hillegom zijn ongeregeldheden voorge vallen naar aanleiding van het afschaffen der kermis. Twee detachementen huzaren en een detachement infanterie nit Haarlem zijn ter beteu geling der ongeregeldheden vertrokken. In het Hbl. klaagt de heer T. van Rossem erover dat aan de soldaten in het kamp van Mil- ligen niets kan worden toegezonden of het wordt los- en opengemaakt, en al wat waarde heeft er uitgenomen. Zoo zond de heer v. R. den 26n dezer een kistje, goed ingepakt en verzegeld; het bevatte eenig ondergoed, tabak en geld, dat tnsschen de tabak als het ware verborgen was. Het pakje was opengemaakt en de gelden waren gestolen. Het is te hopen, dat de dief of dieven worden opgespoord. De familie-betrekkingen van wijlen notaris Broekman zijn van den droevigen tocht naar Zwit serland te Vianen teruggekeerd. Dat de lijken der ongelukkige slachtoffers zijn teruggevonden en ter aarde besteld, is sleehts ten deele juist. Dat van den notaris zeiven werd gevonden op een halt nnr afstands van de plaats des ongeluks; dat van zijn zuster op de plek waar het rijtuig en de paarden zijn neergestort; maar tot nog toe ia men er niet in geslaagd, het stoffelijk overschot zijner eohtgenoote te vinden; de nasporiugen worden voortgezet. De minuten en verdere bescheiden, behoorende tot het kantoor van den overledene, zijn onder bewaring gesteld van den notaris A. de Wall Jansen. (Dbl.) Eergisteren avond omstreeks half elf is te Amsterdam weder een huis in de Oudebrugsteeg roet denderend geraas ingestort. Ditmaal ww

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2