N°. 205. 121® Jaargang! 1881. Donderdag 1 September. Een uur in het Paradijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich ens. Middelburg, 31 Augustus. NOVELLE VAN G. JUNKER. COURANT. De eerste verjaardag van de kleine prinses Wilhelmina werd beden alhier gevierd door het uitsteken der vlaggen van de openbare en van eenige particuliere gehouwen. Ook wij willen niet nalaten by deze gelegenheid onze deelneming in het geboortefeest van Neder lands jongste koningskind en onze beste wenschen voor haar toekomstig geluk uit te spreken. Wij vernemen dat binnen korten tijd door de heeren J. en A. van der Schuyt, te Rotterdam, een vrachtgoederenstoombootdienst zal worden geopend tusschen Vlissingen, Middelburg, 's Her togen bosch en tusschengelegen plaatsen. De uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij op het Molenwater alhier, die 11. Vrijdag niet heeft plaats gehad, zal aanstaanden Vrijdag avond worden gegeven. De gemeenterekening van Ter Neuzen over 1880 is in ontvang op f 42,959.79 en in uitgaat op f 43,351.47 vastgesteld. De begrooting voor 1882 is op 29,714.70 ge raamd. De gemeenteraad heeft besloten bij den water staat te verzoeken, dat toch eindelijk maatregelen mogen worden genomen tegen het gevaar voor rij- en voertuigen, (waarover reeds herhaaldelijk is geklaagd) veroorzaakt door het leggen van sleepbootjes met stoom by den kanaalweg, aan de westzijde der vesting, waardoor niet zelden aan leiding wordt gegeven tot het schichtig worden van paarden. Voor de „scholen met den bijbel" is gecollec teerd te Oud-Vossemeer 2.50te Zoutelande 30.89; te Kloetinge f 48.90; te Tholen 20.25; te Aardenburg met Zoidzande f 35.60; te O. en W. Souburg f 43.62. Volgens het N. v. d. D. heeft Z. M. de koning van Den Oorsprong afgezien en het landgoed Grunsfoort, vroeger Kortmburg genaamd, aan gekocht. Dit was in aloude tijden de woonplaats der graven van Gelre. Het is door den koning met de meeste belangstelling bezichtigd, vergezeld van de heeren graaf Dumonceau, jhr. Sandberg, baron Van Heerdt, baron Van Heemstra en den heer Kraaijenbrink (bloemist van Z. M.) Het landgoed ligt op een half uur afstands van Wageningen en zeer nabij het dorp Benkum. Het landgoed zal verdoopt worden in Wilhel~ mind's oord. FEinLLBXON. Op een vooruitspringende rots in den bergpas van Maloja, op eenige passen afstand van den straatweg, stond eeu jeugdig reiziger en zag naar beneden in het dal. Hij was 's mprgens vroeg uit Sils Maria vertrokken en wilde nog dienzelf den dag Chiavenna bereiken; maar niettegen staande dit voornemen en ondanks den wind, die op dien helderen Septembermorgen deze open plek bestreek, bleef hij wel twintig minuten op dezelfde plaats staan. Nu eens ging zijn blik rechts over de stijle, grauwe rotswanden, dan weer over den weg die zich links in scherpe bochten langs de helling tot beneden in het heerlijke dennenbosch kronkelde en er behoorde geen groote scherpzinnigheid toe om in dit schoone gelaat, dat zoo duidelijk alle gevoelens ver ried, den kunstenaar te ontwaren. Herhaal delijk waren de plaatsen naast hem ingenomen en weer verlaten; in het Engelsch, Duitsch en Italiaansch waren er uitroepen van bewondering gedaan, zonder dat bij uit ajjn betoovering In het aanstaande tooneeljaar zal door de Am- sterdamsche afdeeling van Set Ned. Tooneel o. a. de Samlet opgevoerd worden, volgens de verta- liug van dr. Buvgersdijk. De Rotterdamsche afdeeling zal waarschijnlijk Macbeth spelen. Verder bestaat het voornemen de Faust, ver taling van Ten Kate, en de Barbier van Seville/, op te voeren. Ook Fourchambault wordt weder gemonteerd. De minister van oorlog heeft met 's konings machtiging bepaald dat aan manschappen, die zich schuldig maken aan dronkenschap of aan het plegen van ongeregeldheden en vechterijen, het buiten dienst dragen van sabel of bajonet gedu rende ten minste drie maanden, kan worden ver boden, met bestendiging van het verbod voor een bepaalden tijd, indien herhaling der overtreding gevreesd wordt. Gedurende het verbod verbeurt de militair elke gunst, als verlof, avondpermissie, enz. Van het verbod wordt meldiDg gemaakt in het strafregister, terwijl de straf of de opheffing daar van op drie achtereenvolgende appèls bij order bekeDd wordt gemaakt. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk op onder officieren en korporaals, vermits een militair die zijn wapenen misbruikt, ongeschikt wordt geacht tot bet bekleeden van een graad. Uit Zuid-Afrika wordt dd. 9 Augustus bericht, dat men toen bekend was geworden met het her stel der onafhankelijkheid van Transvaal. De Hollandsche Zuid-Afrikaanders blijven volhouden tegen de Engelsche bestrijders der eonventie, dat de zege door Transvaal behaald, een zege voor Zuid-Afrikaansche belangen in het algemeen zal bevonden worden. Schoon de Transvalers niet alles verwierven wat zij verlangden, hebben zij toch een ruime mate van vrijheid en volkomen zelfbestuur. Berichten nit Transvaal gewagen van de daar heerschende eendracht; alleen verschilde men, of Kruger dan wel rechter Kotze moest worden gekozen tot president. De gouverneur der kaapkolonie is over Natal naar Kaapstad teruggekeerd. In Stellenbosch werd een feest voorbereid wegens het herstel van de Transvaal. De tijdingen nit Basoetoland lniden gunstiger. In het jaar 1880 waren er in ons land 14 tramwegmaatschappijen, die lijnen in exploitatie hadden. Slechts drie daarvan, die naar Scheve- ningen, die van Breda naar Oosterhout, die van Kerkerade naar Simpelveld, gebruikten stoom als trekkracht; alle overigen bezigden paarden, de Rotterdamsche ook muilezels. De geheele lengte dier lijnen was ongeveer 125 kilometer, waarbij ruim 18 kilometer dubbel spoor. was opgeschriktdoch toen by eindelijk met een diepen zucht van innige voldoening een stap ach teruit deed en zich wilde verwy deren, kwam er eensklaps een glans van blijde verrassing op zijn gelaat, terwijl hy groetend zyn hoed metbreeden rand afnam. De jonge dame, wie dien groet gold, had reeds eenigen tijd naast hem gestaanzij beantwoordde hem met een licht hoofdknikje en trok haar sjaal, die afgegleden was, dichter om hare schouders. De wind speelde met de vederen van haar hoed en het zware blonde haar dat in een knot aan het achterhoofd bevestigd was, doch steeds poogde zich aan dien dwang te ontrukken, en in natuurlgke lokken op haar blank voorhoofd viel. „Welk een gelukkig toeval, welk een aange name verrassing, mejuffrouw," sprak hij, een stap naderbg komende, „dat wij elkaar hier zoo onver wachts op dit schoone plekje der aarde aantref fen." Het meisje zag hem met hare groote blauwe öogen, die door de lange wimpers veel donkerder schenen, verbaasd aan en trok de hoeken van haar mond omhoog, waardoor het bleeke gelaat een zeer hooghartige uitdrukking kreeg. „Dat kan ik niet vinden," antwoordde zij, en de natuurlijke klank van haar stem leed onder haar eentonige spreekwijze, „want ik heb op reis zooveel kennissen ontmoet, dat ik het als een wonder beschouw dat er nog enkelen zyn die wij niet tegenkomen," De grootste lengte hadden de lijnen der Haagsche maatschappij (17.850), dan volgt Wildervank Veendam met 14.800, de derde is de Amsterdain- sche maatschappij met 13.701 meter, verder de Rotterdamsche met 11.440, Veenwouden—Dokkum met 11.300, Utrecht—Zeist met 10.820, Breda Oosterhout met 10.000 meter enz. Het grootste aantal personenwagens bezigde de Amsterd. O. M., namelijk 74, dan volgen de Rotterdamsche met 63, de Haagsche met 52, de Scheveningsche met 18 wagens (en 12 locomotie ven), de Arnhemsche 16 wagens, de Stichtsche 12, de Haarlemsche en Leidsche elk 10. Eenige maatschappijen hebben ook goederenwagens in gebruik. Het aantal vervoerde personen en de opbrengst was op de verschillende lijnen als volgt (in duizendtallen). De cijfers achter sommige betee- kenen het aantal maanden waarin zg in 1880 in exploitatie waren; de overigen waren het geheele jaar door in gebruik. KM. Person. Opbr. (in duizenden). Ned. T. M. (3)11.3 8.8 Eerste Gron. id. (4$) 14 180.6 16.2 Soc. An. Groningen (5). 4.9 97.4 10.7 Arnhemsche T. M. (7j). 8.8 535.1 701 Stichtsche id10.8 308 68.1 Amst. O. M8.2 6804.4 714 4 Haarlemsche T. M1.7 445.3 38.3 Leidsche id. 2 458.9 40 Dordrechtsche id1.8 122.5 12.3 Rijn Sp. (Scheveningen) 4.7 354 46.9 Haagsche T. M12.3 1665 Rotterd. id. 9.2 2478 262.3 Zuid. St. id. (3)10 25.6 8.7 Ak.Maastr. Sp. Mij 8 (goederen) 14.2 De spoorwijdte is van de meesten 1.435 M. (J3WL) Heden zal eene vergadering plaats hebben van afgevaardigden van de liberale kieevereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Sneek, om een ontwerp-programma vast te stellen, dat als richt snoer zal strekken bg de beoordeeling der can- didaten voor het lidmaatschap der tweede kamer. Het bevat de volgende hoofdbeginselen o. Rechtstreeksche verkiezingen met zoodanige uitbreiding als met de zelfstandigheid van oordeel der kiezers bestaanbaar is. b. Het streven der Nederlandsche handelspoli tiek moet zijn, Nederland tot een vryhaven voor handels- en scheepvaartverkeer te maken. c. De gezamenlijke belastingen behooren de strekking te hebben, in haar geheel zooveel mogelijk de ingezetenen evenredig naar hunne inkomsten te treffen. d. Het van Btaatswege te geven lager onder De andere lachte gedwongen en zei „Zeer bemoedigend klinkt dat niet voor de genen die het geluk hebben u aan te treffen; maar waar zijn mgnheer uw vader en mevrouw uw moeder en waar komt gy heden morgen van daan „Papa en mama zitten daar beneden in het rijtuig," en zij wees met haar parasol naar den straatweg, „zij waren bang dat zij bij dien ster ken wind hier boven kou zouden vatten. Wij zijn reeds om zes uren uit Ponteresina weggere den, waar wij ons drie weken opgehouden hebben." „Zoo, juffrouw Van Vulpen, dan hebt gij zeker onbeschrijfelijk genoten, want die uitgestrekte hoogvlakte, ingesloten door dien trotschen Berni- nagroep en gestoffeerd met die blauwe meren, die er als een stukje hemel in liggen, heeft bij mgne vluchtige doorreis reeds zulk een diepen indruk op mij gemaakt." Wederom trok het meisje de hoeken van haar mond omhoog en zij antwoordde scherp: „Gg vergeet altijd, mijnheer Vehling, dat zulk een prozaïsche natuur als de mijne, die haar heele leven niets bijzonders ondervonden heeft, niet in staat is om de natuur in haar feestdos te zien. Voor mij is een gletscher een gletseher en een meer een meer; zonder de versiering die een rozen§ roode bril er aan verleent. Een lichte, toornige blos overtoog het gelaat van den jongen man en zijn stem klonk geraakt, toen by antwoordde: wijs zij neutraal ten opzichte van godsdienstige of kerkelijke leerbegrippen en bereikbaar voor ieder. e. Geen bgzonder onderwijs, dan met de noodige waarborgen omtrent de zedelgkheid en bekwaam heid der onderwijzers. Geen subsidie voor bijzonder onderwgs, hetwelk niet neutraal is opzichtens godsdienstige en kerkelgke leerbegrippen. f. Invoering van leerplicht is wenschelijk. g. Hervorming van ons krygswezen en invoe ring van de meest mogelijke bezuiniging. h. Het koloniaal regeeringsstelsel zij gebaseerd op de wederkeerige belangen der bevolking van het rijk in en bniten Europa, De aanzieniyke javaan Ismangoen Dano Winot- to, die te Delft gestudeerd heeft en getrouwd geweest is met een Europeesche dame, is dezer dagen adjunct-inspecteur van het inlandsch onderwijs op Midden-Java geworden. Wij zien hem liever in die betrekking, dan in eene bnreaubetrekking te Batavia. Doch de zwarigheden, die hier in de eene betrekking zijn brnine afkomst, iu de andere zgn Europeesche beschaving tegen zyne benoeming doen rijzen, en die bg de inspectie van het inlandsch onderwgs misschien het minst voelbaar zullen zgn, toonen dat het uitzenden en Europeesch opvoeden van inlanders geen gewenschte resultaten kan opleveren, zoolang de verhouding der inlandsche maatscbappy tot de Europeesche regeering juist een klove tnsschen beide onderstelt en onderhoudt. Bat.Sbl In de St.- Ct is opgenomen een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van officieren en minderen der landmacht in Ned. Indië, die by het ministerie van koloniën knnnen opgevraagd en ontvangen worden. Uit de provincie Zeeland komen daarop voorC. M. Kerssen, geb. te Mid delburg ad ƒ4.79; J. van der Weel, geb, te Brou wershaven ad ƒ3.59; W. H. Benjaminsen, geb. te Goes ad ƒ0.39; M. C. Richel, geb. te Vlis singen ad 19.72. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt in de St.Ct terkenni8 van belanghebbenden gebracht, dat verzoeken om dispensatie van ver bodsbepalingen betreffende het invoeren of door voeren van buiten 's lands van rundvee, schapen,' bokken, geiten, versche huiden, versch en gezou ten vleeseh, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, zonder onderscheid, gericht moeten worden tot den commissaris des konings iu de provincie waarin de belanghebbende woont. Op zoodanige telegrafisch tot den minister ge richte verzoeken kan niet worden beschikt. „Het is waar, ik heb mij uwe gedaante nooit anders voorgesteld dan verlicht door salon- of kaarslicht, nooit in een bosch, op een berg, pf door morgen- of avondrood beschenenmaar ik dacht toch dat deze natuur niet te vergeefs tot u zou gesproken hebben." Zij haalde de schouders op en trok met dp punt van haar parasol figuren in het zand. „Dan hebt gij u toch vergistIk begrijp niets van die reiswoede, die de geheele wereld bezielt en ik heb mij te Ponteresina nog een beetje meer verveeld dan thuis. Maar het is ook een beproeving om drie weken lang aan een table d'höte te zitten, tusschen een Zwitser, die bij eiken zin vjo, jo, frauleinzegt en een ouden jurist, die altijd door over zijne kwalen praat." De schilder begon hartelijk te lachen, maar het gelaat van het meisje bewaarde zijne onverschil lige kalmte en de blik harer blauwe oogen was koud als ys. „Ik moet naar mijne ouders terug," zei zij, zich omkeerende, „zij hebben mg verzocht niet lang weg te big ven." „Vergunt gij mij dat ik u naar het rgtuig breng en uwe ouders goeden dag zeg Zij antwoordde weer met een knikje en daalde de hoogte af. „Wat is het eerstvolgende doel uwer reis vroeg haar geleider. „Chiavenna." iDat hoop ik heden ook nog te bereikeG.'j

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1