Gemengds Berichten. Laatste Berichten. ±3 BÏÏITENLAÜr Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. i. Of wel, moet ook de vennootschap een afzonderlijken hoedel vormen Onderwijs. Marine en leger, Amsterdam. Yertrokkea naar Batavia het 27 Augustus des morgen te 8 uren. Algemeen Overzicht.' T stemd voor de aanbieding van het huldeblijk, in 'twit met Oranjesjerp. Dit huldeblijk zal minstens bestaan uit een prachtig bouquet ot bloemenmand en, naar gelang er geld inkomt, uit een zilveren ot gouden beker met inschrift. Woensdag 31 dezer te 11} uur zal de aanbieding plaatshebben. Voor de „school met den bijbel" is gecollecteerd te Schore en Vlake 12, Domburg f 20.21}, Sluis f 242. Het totaal van de vierde lijst, bevat tende 125 locale comité's, is 43.854.31. In de kazerne „Koornmarkt" te Bergen op Zoom, bewoond door een gedeelte van het 2e bataljon, hebben zich opnieuw gevallen van rood vonk voorgedaan. Het Haagsche Dagblad maakt er ons opmerk zaam op, dat een Pruisisch koperen munststnk van 2 Pfennigsmeer waard is dan een cent, en er dus niet veel gevaar bestaat dat deze vreemdelingen, binnen onze grenzen, aan onze mant een oneerlijke concurrentie zallen doen. Deze opmerking zij ook onzen correspondent te Tholen (zie M. Ct van Vrijdag jl.) tot leering en stichting. De St. Ct. bevat een kon. besluit regelende de wijze van afneming enz. van het examen, bedoeld in art. 56. onder a der wet van 17 Aug. 1878. De heer J. Bom jr. is gesteld ter beschikking van den gonv. gen. van N. I., om te worden bestemd ter vervulling van een der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige daar te lande. De Ned. Jurisfenverteniging behandelde gisteren haar tweede vraagpunt «"Welke wijzigingen zijn wenschelijk in de bepalingen onzer wet, betrekkelijk de vennootschappen onder firma?" Op voorstel van mr. J. A. Levy werd hieraan toegevoegd de vraag: «Behoort de wettelijke regeling der vennootschap onder eene firma uit te gaan van het beginsel, dat de vennoot schap onder eene firma is rechtspersoon Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door mrs. Levy, Feith, Cosman, Goudsmit, Heemskerk, Pijnappel, Eyssell, Moltzer en door de prae- adviseurs mrs. Loder en Hingat. Het vraagpunt, door mr. Levy gesteld, werd met 45 tegen 4 stemmen bevestigend beantwoord. Voorts werden nog gesteld: 2e vraaga. Moeten bij faillissement eener vennootschap onder firma er even zoovele boedels gevormd worden als er vennooten zijn? Voor a verklaarden zich 35, voor b 16 stemmen. 3e vraag (bij aanneming van 't eerste stelsel). Moeten dan de activa der vennootschap over de verschillende boedels der firmanten worden verdeeld gelijkelijk, naar hoofden? of i. volgens den stand hunner onderlinge rekening? Bijna eenparig werd b aangenomen. De volgende vraag verviel door aanneming van het eerste stelsel. 4. Behoort te vervallen de eisch eener akte in art. 22 Wetboek van Koophandel en moet de wijze van pnbli- ceeren in verhand met een in te voeren handelsregister meer doeltreffend worden geregeld? Toestemmend beantwoord. 5. Moet art. 1670 Burg. Wetb. worden behouden, of vervangen door bepalingen als die van art. 106, 107 en 109 van het Dnitsehe Handelswetboek? In laatsten zin beantwoord. Moet de liquidatie eener vennootschap onder firma worden geregeld op de wijze als bij het Duitsche Han delswetboek bepaald Toestemmend beantwoord. Een „dorpsonderwijzer" geeft in het TJtr. Dagbl. de volgende beschrijving van zijn „leergang:" In Maart en April poten mijn leerlingen aard appelen, in Mei leggen ze boontjes, in Jnni maken ze strooptochten tegen het onkruid, in Juli en half Aag. spreek ik met hen over deciliters en hectometers, maar met het einde van Aug. vind ik ze in de toppen der boomen om lijster bessen te plukken, waarmede in den winter op groote schaal lijsters gevangen worden. Och, kon ik ze maar naklimmen't Is jammer dat de gymnastiek niet verplichtend is gesteld bij de nieuwe wet. In September rooien ze aardap pelen; in October zoeken ze eikels; in December of Januari, helaas soms in beide maanden, rijden ze schaatsen; in Februari, die maar 28 dagen heeft, ben ik, volgens een leerplan dat door vele auto riteiten goedgekeurd is moeten worden, bezig hen zoo geleidelijk mogelijk te ontwikkelen. Vooral zonder sprongen. Die schaden de harmonie van het geheel. „Och dat toch eindelijk eens de oogen open gingen, om te begrijpen dat ruime lokalen, ver meerdering van personeel, weinig baten, als hon derden, als duizenden kinderen zoo nu en dan eens komen kijken in de school. Wie helpt ons de meening vestigen dat leerplicht, in gematigden vorm, onmisbaar is?" De heer P. van Tienhoven deelt in het Nieuws van dsn Dag mede dat de manschappen van het detachement hnzaren, dat op verzoek van het bestuur der Wedrenntn-vereeniging door den mi nister van oorlog naar Busaum gezonden is om de orde te bewaren, aldaar gebrek geleden heeft. Zij kregen des morgens te 8 uren de man èen broodje pp éen gl»» bier es verder, tot avonds 12 uren toen zij in hun kazerne terugkeerden, niets. Een jong korporaal viel, bij zijne terugkomst, van boDger en vermoeidheid neer. De huzaren moeten dan ook den „nationalen feestdag" uit den grond van hun hart vervloeken. Onder het opschrift Postspaarkassen geeft de Nette Freie Preses eene vertaling van de brochure de Rijkspostspaarbank, die door onze regeering is verkrijgbaar gesteld. Dit kleine vlugschrift, wordt daarbij opgemerkt, is van een hoog belang voor Oostenrijk, waar men de inrichting der postspaar bank niet lang meer zal kunnen uitstellen. De volgende uitbundige lofspraak wordt daar nog aan toegevoegd: „de brochure kan tevens, door haar bij allen eenvoud practische en aanschouwe lijke wijze van voorstelling als een toonbeeld van pakkende en bevattelijke welsprekendheid worden genoemd. Men draagt, als men ze leest, onver mijdelijk den indruk met zich, dat een regeering zoo tot een vrij volk spreken moet, en dat zij verstaan wordt als zij zoo spreekt." In eene gemeente in Limburg hebben burg. en weth. hun ontslag als schoolcommissie geno men, omdat in de school niet meer mag gebeden worden. Nu is volgens art. 70 der schoolwet het dag. bestuur met het plaatselijk toezicht op de scholen belast, zoolang de gemeenteraad geen schoolcommissie heeft benoemd. Door den school opziener iB deze wetsbepaling aan het betrokken bestuur in herinnering gebracht en daarbij 't alter natief gesteld om óf het toezicht op de school te blijven uitoefenen óf als burg. en weth. af te treden. (N. R. Ct.) Benoemd tot leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de middelbare meisjesschool te Leeuwarden mejuflrouw K. H. Hengeveld. Ellewoutsdijk, 26 Aug. De raad heeft de jaarwedde van den hulponderwijzer aan de openbare school alhier met f 50 verhoogd en op /650 gebracht. Na een herhaald bezoek aan de eerste open bare school te Venlo heeft de districtsschoolopzie ner jhr. Michiels van Kessenich, na overleg met de hem vergezellende hoofd- en adj .-inspecteurs van den geneesknndigen dienst, bevel tot sluiting dier school gegeven. De gemeenteraad heeft echter protest aange- teekend tegen dit bevel, waarschijnlijk alleen om tijd te winnen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de HandelsschoolG. Kalffte Haarlem j tot leeraar in het Fransch aan 't gymnasium, mr. Van Logchem; tot leeraar in de staathuishoud kunde aan de H. B. S. voor meisjes, mr. J. A. Cohen. De off. van adm. 2e kl. F. W. Sprenger, die nende a/b van Z. M. instructiebrik Zeehond, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 3e kl. F. Lensing. Met II Sept. wordt de off. van adm. F. W. Sprenger geplaatst a/b van Z. M. schroefstoomschip Mamix, ter vervanging van den off. van adm. 3e kl. J. C. van Reijn, die op non-activiteit gesteld wordt. De off. van adm. 2e kl. A. de Leef, uit O. I. in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. I 'Hl 1 1 - In den tuin van den heer A. C. de Blinde te Wemeldinge is een radijs gegroeid, dia 12 ons woog. Bij den wedstrijd voor een stationsgebouw) die door de Société des Architectes Anversois is uitgeschreven, heeft de heer J. F. L. Frowein te Amsterdam den eersten en de heer T. Truijman, te Antwerpen, den tweeden prijs behaald. Nabij Oogstgeest zijn vijf brigadiers van de cavalerie en een infanterist op roof en plundering uitgeweest. Bij een boer vroegen zij om een dronk water en vervolgens om jenever. Het eerste werd hun gaarne, het laatste alleen omdat zij een dreigenden toon aansloegen, gegeven. Daarna werd in ruwe woorden geld geëischt en toen de boer dit niet wilde geven, borden eu schotels stukge gooid, ruiten verbrijzeld, een goot van het huis gerukt, appels en peren van de boomen getrokken en, om de kroon op 't werk te zetten, den boer ean pak slaag toegediend. De zoon van den boer kwam toen thuis en joeg de helden met een stuk hout op de vlucht. De schuldigen zitten in voor arrest. De inbreker G. Jansen heeft zich gisteren morgen in de gevangenis te 's Hertogenbosch aan zijn das opgehangen. (N. R, Ct.) Op de Paviljoensgracht bij den Luthersehen Burgwal te 's Hage is gisteren een paard, gespan nen voor een volbeladen vrachtwagen, op den hol geraakt. Het beest liep in de richting van den Zuidwal, in zijn vaart den wagen tegen de boo men slingerende, verbrijzelde aan den hoek van de Nienwe Molstraat een lantaarnpaal en stuitte eindelijk ter rechterzijde van het Spinoza-stand- beeld op de rij boomen, waarvan de" stammen beschadigd werden. Intusschen was bijna de geheele lading achtereenvolgens op de straat te recht gekomen eu daaronder een paar kisten met eieren, die alle natuurlijk braken en wier inhoud door tal van honden werd opgelikt. De vereeniging Eigen Hulp te Den Bosch heeft een overeenkomst gesloten voor de levering van prima kachelkolen a 51 cent per hectol. en van schaalkolen a f 12.50 per 1000 kilo, vrij aan huis, te leveren in September. Later wordt de prijs een weinig verhoogd. De Cricket-wedstrijd tusschen 11 Engelschen van Uxbridge en 22 Hollanders heeft gisteren en heden op de Maliebaan te 's Hage plaats gehad. Gelijk voorzien werd, wonnen de sedert hun jeugd geoefende, krachtige Engelschen het zonder moeite van hunne eerst sedert drie jaren werkzame te genpartij. De Engelsehen behaalden gisteren 95, de Hollanders 14 pnnten. Ook in een daarop gevolgden vêlocipède-wed- strijd bleven de Engelsehen overwinnaars, doch vonden hierbij in eenige Rotterdamsche rijders een beter portuur. De begrooting der gemeente Rotterdam over 1882 is ingekomen; zjj sluit tot een bedrag van f 4,475,586. Het gewezen station der Hollandsche Spoorweg maatschappij buiten de Delftsche poort te Rotter dam is thans geheel weggebroken. Een spoedige bestemming van het vrijgekomen bouwterrein mag nu verwacht worden. Op 76jarigen leeftijd is te Leiden overleden de emeritus-hoogleeraar dr. F. W. Krieger, eerst geneesheer te Rotterdam, daarna professor in de geneeskunde te Leiden, als hoedanig hij, ook door zijne wetenschappelijke geschriften, zeer geacht was. Te Leiden is eene liberale kiesvereeniging opgericht met den niet zeer duidelij ken naam van Vereeniging tot stemopwekking. Hans Makart moet zijn schilderij Diana 's Jacht voor f 60,000 aan een Amerikaan hebben verkocht. De zachtmoedigheid der duif schijnt den weg te gaan van vele reputaties. Een liefhebber van duiven te Berlijn had onlangs Egyptische post duiven gekregen, en van dien tijd af vond hg in het duivenhok nu en dan eena doode muis. Hij bespiedde zijne vogels en zag eindelijk op een morgen vier muizen op het gestrooide voeder afkomen. Nauwelijks waren ze aan het eten of de Egyptische duiven schoten neer, twee plaatsen zich als wachters voor het gat waardoor de muizen warengekomen en de anderen vervolgden de beangste diertjes door het hok totdat zij er éen hadden afgemaakt. Te Genève en in de omstreken der stad had men Woensdag morgen zware hagelbuien te verduren. De wijnstokken en vrnchtboomen werden zeer geteisterd en een aantal glasruiten gebroken. Te Falmouth is eene 14 voet lange en vijf voet wgde boot aangekomen, bemand met twee jonge zeelieden, John Traynor uit Bristol en een Noor, Olsen geheeten, die in dit bootje den At- lantischen oceaan waren overgestoken. Zij waren niet droog geweest, sedert zij den Amerikaanscfien wal verlieten, maar dit schgnt hnn niet te hin deren, want zg zgn van plan naar Hamburg te stevenen en vandaar naar Amerika terng te keeren, De heere Bourke en Valfrey, de Engelsche en de Fransche gevolmachtigde der houders van Turksche schuldbrieven, zijn Donderdag morgen in den Bosporus aangekomen en door een paar Turk sche hoofdambtenaren naarKonstantinopel gebracht- Uit St. Petersburg komt bericht dat er een aantal nihilisten in hechtenis zijn genomen. De belangrgkste vangst is die van generaal Toff die, volgens de Weener Preste, de verkeerde gewoonte had om de hoofden der revolutionaire beweging op de hoogte te houden van alles wat aan het ministerie van oorlog omging. Op een der Orkney-eilanden strandde dezer dagen een walvisch, die met vallend Water mach teloos op het droge bleef liggen. De bevolking schoot toe en met de meest primitieve wapens, mestvorken en messen, werd het beest zoo gekor ven en toegetakeld dat men meende dat hg nu wel goed dood zon zijn. Er werden touwen aan het dier vastgemaakt, en toen het water weer opkwam, wilde men het met eenige roeibooten in de haven sleepen. Verheugd over den rijken buit roeide meu onder vroolijk gezang voort en de gansche bevolking stond aan den oever het vreemde schouwspel aan te staren. Doch, weer vlot gewordeD, hernam de walvisch zgne krachten, hg keerde zich zeewaarts en sleepte op zijn beurt de booten met zoo groote snelheid mede, dat zij eenige duizenden meters in zee waren vóór men de touwen had kunnen kappen. De Orkneyers zijn nu tot de overtuiging gekomen dat een walvisch een taai leven heeft en in éen tg moeilijk te bemachtigen is. Yllsslngen, 27 Aug. Heden middag werd alhier aanbesteed het maken van een gebouw, ingericht tot kantoren en teekenkamer op de werf der kon. maatschappij De Schelde. De heer A. Loois alhier is voor f 16.287 aannemer geworden. stoomschip Prins van Oranje. Te IJmuiden wordt heden verwacht, van Batavia, het stoomschip Prinses Amalia. Washington. Da toestand van president Garfield is hopeloos. KAKEN DBB PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde, Leipzig. Carlsruhe Grianez Pargs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 8.3 8.1 9.6 7.C 5.6 9.9 7.6 7.7 7.1 8.2 6.6 7.3 5.5 5.5 5.2 7.1 10.7 8.0 wzw ZW ZW ZW w wzw w ZW ZW ozo ZW wzw ZW N ZZO WZW ZW zzw 3 1 3 2 2 4 3 4 2 3 3 5 1 1 2 6 6 4 z. bew, z. bew. z. bew. bew. betr bew. regen betr. z. bew, z. bew. regen z. bew. betr. 1. bew. regen regen bew. z.bew. 4-16 --15 --15 --16 --16 -.15 --12 4-16 --18 --20 --18 --14 --13 --14 --14 17 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 4.0 H. des namiddags: Thermometerstand fe Middelburg, 26 Aug. 'sav. 11 u. 59 gr. 27 'b morg. 8 u. 61 gr. 'smidd. la. 68 gr 'sav. 5 u. 64 gr. F. Wg hebben medegedeeld dat de verkiezingen van verleden Zondag eene stevige meerderheid hebben gegeven aan het liberale kabinet Sagasta en willen den uitslag dier verkiezing thans eenigszins van naderbij beschouwen. Men berekent dat het ministerie zal kunnen beschikken over 270 van de 421 stemmen. Eene groote meerderheid voorzeker, en men vraagt zich met eenige verwondering af hoe de volksmeening zoo plotseling kan omslaan, wijl toch in de vorige kamer eene flinke meerderheid het conser vatieve ministerie Canovas del Castillo steunde. Dat is in Spanje nogal eenvoudig. Een nieuw ministerie het gebeurt nn vijftig jaren achter een door kabinetten van elke richting begint met al de hoofdambtenaren en een aantal mindere ambtenaren van zijn voorganger te ontslaan en door eigen creaturen te vervangen. Alle middelen zgn dan voorhanden om de verkiezingen naar eigen zin te doen uitvallen. Dit is deze keer te meer nitgekomen, wijl de heer Sagasta werd tegengewerkt door de gemeenteraden en de provinciale raden, welke beiden onder het bestuur van Canovas zijn gekozen en dus de gevolgtrekking ia geen aasje te sterk conser vatief zijn. Bovendien moest hg werken met de door zgn voorganger, ook al niet zonder Invloed van het partijbelang, samengestelde kiezerslijsten. In de verkregen meerderheid zijn dezelfde ver schillende stroomingen waar te nemen als in het ministerie zelf, waar warme liberalen als Sagasta uitkomen tegen het lauwer liberalisme van de heeren Martinez, Posada Herrera en maarschalk Campos, den bedwinger van Cuba, die de hoofden zijn van wat men een linkercentrnm zon kannen noemen. De groep Sagasta heeft echter de over hand én beschikt waarschijnigk over ruim 200 stemmen. De conservatieven hebben zich in den verkie zingsstrijd niet onbetuigd gelaten, al waren ze niet opgewassen tegen het welgeordend leger ambtenaren der regeering. Zij hadden zelfs te Madrid eene onderneming op het getouw gezet, die eenig in hare soort is, voor zoover wij weten, en waarvan het ons verbaast dat men denkt dat zoo iets gelukken kan. Reeds de berekening zelve bewgst dat er something rotten is in het technisch deel van het verkiezingswerk in Madrid. Het plan komt erop neer dat men door 200 men sshen in ieder der 31 Madridsche stembussen een valsch stembiljet zou laten werpen, zoodat er te zamen 6.200 valsche biljetten zouden worden ingeleverd. De justitie had lucht van de zaak bekomen en liet Zaterdags vóór de stemming de meesten der valsche kiezers oppakken. Toen men dit hoorde, dacht men eerst aan een verkiezings manoeuvre der regeering; doch de nagemaakte biljetten zgn gevonden en de recbterigke macht is druk bezig met de instructie der zaak. Ver trouwbare correspondenties nit Madrid spreken van deze ons haast ongeloofeigk voorkomende zaak als van eene zekerheid. Onder de verschillende democratische partgen heelt ook bg deze stemming de zoo dikwerf vergeefs gezochte eenheid niet geheerscht. leder hunner groepen, zoowel die van Zorilla, als die yan Castelar, veroverde eenige jsetela, te weinig

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2