N°. 201. 124e Jaargang^ 1881. Zaterdag 27 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubb <fe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlfjn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 26 Augustus. Benoemingen en besluiten. GSCHE COURANT. Thans is de uitslag bekend gemaakt van den internationalen schietwedstrijd, die te Antwerpen van den 13en tot den 21eu Augustus jl. heeft plaats gehad. Wij laten dien, in hoofdzaak, en voor zoo ver de Nederlandsche mededingers be treft volledig, hier volgen, doch vertrouwen ons zelve het vertalen van de technische aanduiding der schijven niet toe. Wij vermelden die dus volgens de oorspronkelijke opgaaf. Cible fixe 400 metres. Aantal mededingers 40. No. 1 John Wij att, Londen, 25 puntenno. 12 J. J. Becht, Den Haag, 21 p.; no. 30 J. P. van Oosterhout, Rotterdam, 19 p.; no. 40 A. de Smedt, Doornik, 18 p. Oible a volontê 400 metres. Aantal mededingers 60. No. 1 J. van Mens, Rotterdam, 24 puntenno. 6 G. Rast, Den Haag, 23 p.no. 29 J. Willing, Rotterdam, 21 p.no. 36 J. J. Becht, Den Haag, 20 p.no. 57 H. de Regt, Rotterdam, 18 p.; no. 60 L. van Lommel, Den Haag, 18 p. Cible a volonté100 metresaux points. Aantal mededingers 80. Allen Belgen. No. 1 L. Lehoucq, Antwerpen, 24 p.no. 80 F. van Loo, Ixelles, 20 p. Cible a volonté100 metres, aux blancs. Aantal mededingers 40. Allen Belgen. No. 1 T. Woremser, Gent, 1300; no. 40 J. Barbe, Ber gen, 9680. Cible a volonté200 metresaux blancs. Aantal mededingers 30. No. 1 J. Dubois, Brussel, 510; no. 11 J. Willing, Rotterdam, 10420; no. 17, Knight, Rotterdam, 13550, no. 19 J. F. Wilkens, Rotterdam, 15150no. 30 M. Fonteyne, Brussel, 22850. Cible a volonté, 200 metres, aux points. Aantal mededingers 60. No. 1 J. Leonard, Doornik, 25 puntenno. 10 P. J. van Oosterhout, Rotterdam, 23 p.; no. 15 J. A. Becht,Den Haag, 22 p.no. 17 V. Beelaerts, Den Haag, 22 p.no. 24 J. van der Haer, Den Haag, 22 p.; no. 32 H. Ceelen, Rotterdam, 21 p.no. 33 P. A. van Ommeren, Kralingen, 21 p.no. 47 H. L. Hermans, Vlissingen, 20 p.; no. 56 E, Blauw, Rotterdam, 20 p.; no. 59 M. Verschoor, Rotterdam, 20 p.; no. 60 W. Heijboer, Middelburg, 20 p. De opening der jacht in Zeeland is door gede puteerde staten bepaald op den 10 September a. Aan de N. B. Ct wordt geschreven dat het verkeer op den stoomtramweg van bier naar Vlissingen eerstdaags, vermoedelijk Maandag, geo pend zal worden, voorloopig tot aan de Lange- vielebrug. Wij zullen 't gelooven, zoodra wij 't zien. Sint Slanrfensiijjk, 25 Aug. De gevol gen van het natte en ruwe weer der laatste weken blijven niet uit. Niet alleen is de tarweoogst voor 7/8 geheel mislukt, maar ook de andere nog buitenstaande vruchten lijden veel. Alleen uien, met het botten waarvan men druk bezig is, en suikerbieten hebben zich redelijk gehouden. Tot overmaat van ramp heeft de aardappelziekte zich ook vertoond en breidt zij zich schrikbarend uit. Of dit jaar, gevoegd bij de vorige slechte jaren, niet velen den genadeslag zal toebrengen, zal de toekomst leeren. 2. M. de koning heeft den generaal jhr. W. J. A. Storm de Grave, inspecteur van de caval- lerie, opgedragen den keizer van Duitschland, wanneer deze de groote manoeuvres in Hannover bijwoont, aldaar te gaan complimenteeren. De generaal Storm de Grave zal worden ver gezeld door den len luit. jhr. W. J. P. van den Bosch, ordonnance-officier des konings. De spaarbank der Bankèereeniging te Eindho ven en die van het Nut te Rhenen zullen met bet einde dezes jaars worden opgeheven, op grond dat de rijks-Bpaarbank thans in de behoefte doorziet. Tengevolge der zware regens wordt gewaar schuwd tegen Russische rogge, in welke het gevaarlijke moederkoom {clavkeps purpurea tul., of secale cornutem) zich dit jaar overvloedig ont wikkeld moet hebben. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering van den Multapatiorsbond geopend door mr. H. A. Goeman Borgesius met eene rede, waarin hij wees op het gewicht der aanneming van de drankwet en aantoonde dat met die aan neming eerst de eigenlijke werkzaamheid van den bond, bestrijding van het drank-misbruik door alle mogelijke middelen, behoort aan te vangen. Na beraadslaging werden de volgende besluiten door het hoofdbestuur voorgesteld en door de vergadering aangenomen De algem. verg. spreekt met betrekking tot de uitvoering der drankwet de wenschelijkheid uit: lodat ook door leden van den Multapatiorsbond persoonlijk worde medegewerkt om strenge con- tröle tot handhaving der wettelijke bepalingen te bevorderen2o dat overal waar de plaatselijke toestand dit veroorlooft, gebruik worde gemaakt van de bevoegdheid, door de wet aan de gemeen tebesturen toegekend, om het vergunningsrecht op f 25 van elke 100 huurwaarde vast te stellen 3o dat door voorstanders van de zaak der drank bestrijding in hun kring al het mogelijke worde gedaan om de gemeentebesturen te bewegen doelmatige toepassing te geven aan de wetsbe paling, die hun toelaat o. Wijken, buurten of straten aan te wijzen, waar verkoop van sterken drank in 't klein, niet, of slechts voorwaardelijk mag worden vergund. b. Eischen te stellen voor de localiteiten, waar verkoop in 't klein mag worden vergund. c. Daar waar de plaatselijke toestand 't gedoogt gebruik te maken van de bevoegdheid van art. 2, n°. 2, om aan den koning een verlaging van 't wettelijk maximum te vragen. 4". Dat de nadeelige werking van den langen overgangstermijn, waarbij aan vóór 1 Mei 1881 bestaande drankhuizen nog 20 jaren lang een zeker recht wordt verleend, door particulier initi atief zooveel mogelijk worden verminderd. 2°. Dat met het oog op bevordering van een stipte uitvoering der wet, het oprichten van nieuwe afdeelingen van den Bond worde bevorderd. De 12e vergadering der Ned. Juristenvereenigiiig is gisteren te Arnhem onder voorzitterschap van den oud-minister mr. J. Heemskerk Az. geopend. Deze wees in zijne openingsrede de vergadering op de gewichtige stappen die in den jongsten tijd, onder den invloed of door de persoonlijke werk zaamheid van den minister Modderman op het gebied van het rechtswezen zijn gedaan en voor bereid. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 500. In deze zitting werd behandeld de vol gende vraag, waaromtrent wij gisteren de uitge brachte prae-adviezen van mr. Van Geuns en mr. Pijnappel hebben medegedeeld. «"Welke Wijzigingen "behooren in de procesorde gebracht te Worden, om, zonder aan de noodige waarborgen voor goed recht tekort te doen, eene spoedige afdoening der processen te bevorderen en opzettelijke belemmering en vertraging zooveel mogelijk tegen te gaan Na breedvoerige gedachtenwisseling, aan welke, behalve door de prae-adviseurs, werd deelgenomen door mrs. Knottenbelt, Levy, Cosman, Eyssell, Hingst, Van den Biesen, Philips, Pinner en Drucker, werden de volgende vragen in omvraag gebracht Moet het beginsel van eigen leiding der getuigen door partgen behouden blijven Moet bij de rechtscolleges het beginsel behouden blijven dat gesebreven dingtalen, voor de mondelinge behandeling gewisseld, de grondslag zijn Van het uit te wijzen geschil en van de wederzijds gebezigde rechtsmiddelen Moet de summiere procedure algemeen verplichtend worden gesteld? Behoort de rechter de bevoegdheid te hebben, de declinatoire exceptiën te gelijk met de hoofdzaak uit te wijzen Moeten de peremptoire exceptiën alle tegelijk met het antwoord op de hoofdzaak worden voorgesteld, met bevoegdheid aan den rechter om afzonderlijke behandeling te bevelen, en met vrijheid aan partijen tot latere voor dracht van die, welker grond eerst na het antwoord op gekomen is P Moet aan den rechter de verplichting worden opgelegd wh op verzoek van eene der partijen binnen een korten termijn na de laatste conclusie gelegenheid tot pleiten te geven, des noodig op een buitengewoneu zittingsdag P Moet eene uitdrukkelijke wetsbepaling den rechter de bevoegdheid geven, om na de pleidooien aan partijen of bare woordvoerders vragen te stellen tot bet bekomen van opheldering en aanvulling omtrent feiten, en om de antwoorden te doen vermelden op het zittingblad Moet de rechter elk vonnis kannen verklaren voorloopig uitvoerbaar met of zonder zekerheidstelling Al deze vragen werden bevestigend beantwoord; de 4e vraag met 34 tegen 22 stemmen, de overige nagenoeg eenparig. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. niet plaats hebben. Als een bewijs van marsch vaardigheid kan worden gemeld, dat bij een Woensdag gehouden manoeuvre in het vuur de drie bataljons infanterie (ruim 1000 man), die ten 8$ uur uitrukten, te 51 uur iu het garnizoen Bergen op Zoom terug keerden, zonder een enkelen achterblijver. N. B. Ct. Men schrijft ons uit Den Haag Zelden, misschien nooit, is de verjaardag van den prins van Oranje op minder luisterrijke wijze in de residentie gevierd, dan heden. Men kon de uitgestoken vlaggen gemakkelijk tellen en de parade, die anders nog wat levendigheid aan zulke dagen geeft, bleef achterwege, Zeker heeft het ongunstige weder daarvan de schuld; de Malie baan, die morgen en overmorgen als feestterrein voor den Cricket-wedstrijd dienst moet doen, was heden voor onze kloeke militairen te vochtig raaar ik geloot toch dat uit het volslagen ge brek aan deelneming bij de ingezetenen op dezen dag iets meer dan lusteloosheid wegens den aan houdenden regen spreekt. De prins van Oranje wordt zoo langzamerhand een onbekende, zelfs voor de bevolking zijner woonplaats; men ziet hem niet meer, men hoort niets meer van hem, dan alleen dat hij nn en dan een prijs geeft in een loterij of een krans brengt naar den graf kelder te Delft. Deze toestand duurt nu reeds lang. De prins zondert zich vrijwillig van de wereld af. Men zegt zelfs dat hij, om bezoeken op zijn verjaardag te ontgaan van prins Frederik of andere leden der kon. familie, den schijn heeft aangenomen van buiten Den Haag te vertoeven. Intusschen was bij in zijn paleis; er liepen echter geen schildwachten voor, hetgeen bewijzen moest dat de prins er niet was. Waartoe dit afzonde ringstelsel dienen moet? Ik weet het niethet eenige wat ik weet is, dat de prins op deze wijze geheel van de natie vervreemdt. Hij zal zich nu weder spoedig naar het buitenland begeven en dus ook de opening der kamerzitting in Septem ber a. niet bijwonen. De crielcet-match, waarvan ik hierboven sprak, moet heden te 12 uren aanvangen. Ik ben geen cricket-speler, doch ik verbeeld me dat de deel nemers aan dit concours weinig genoegen zullen hebbeneen veld dat voor eene parade niet ge schikt is, biedt zeer weinig aanlokkelijks voor het Engelsche cricketspel. Vermoedelijk zal het bezoek aan het terrein van den strijd wel niet zeer talrijk zijn, al heeft men ook voor een buffet) voor tenten en voor een muziekkorps tot opluis tering van het feest gezorgd. Uwe lezers zullen wel weten dat het Cricket-spel (niet met het Croquet-dito te verwarren) in En geland het geliefkoosde tijdverdrijf is van de hoogere standen. Schier overal heeft men Cricket clubs; sedert eenige jaren is men er in ons land pas mee begonnen; de jongens van de Haagsche hoogere burgerschool waren, geloof ik, de eersten die het in de mode brachten en zij vormden dan ook eene vereeniging, welker leden langzamerhand hier en daar in het land zijn verspreid en het spel ook elders in zwang hebben gebracht. Het is een flink mannelijk spel, voor stevige Holland- sche jongens wel aan te bevelenik zag 't menig maal met veel genoegen bij de oefeningen aan, waarbij de spelers gekleed zijn als de studenten bij roeiwedstrijden. De strijd, die heden aanvangt en morgen wordt beslist, heeft en dat getuigt zeker vóór het spel geen ander belang voor de winnende partij dan de eer der zegepraal. Er is geen prijs te behalen van goud of zilver. Zelfs de gewoonte om te spelen om de ontvangst der entrées is hier niet gevolgd, want een Londensch ondernemer van publieke vermakelijkheden heeft al de kosten van den match op zich genomen, in ruil voor de opbrengst van de vertooning. De man zal er geen schatten meê verdienen, want hij heeft niet alleen de kosten van drukwerken, advertentien, muziek, decoratief van het afgesloten terrein, af sluiting en tenten, maar ook den overtocht en het logies der 11 Engelsohe cricketspelers te betalen. Deze II heeren zullen tegen 22 Hollanders 10 nit Den Haag, de overigen uit Noordhey, Deventer en Haarlem staan. Un homme averti en vaut deux. De heeren van de Uxbridge- clnb, die de Hollanders bij advertentie in de Nieuwe Botterdamsche courant in 't voorjaar uit daagden, hebben begrepen dat zij, die 15 jaren spelen, gemakkelijk dubbel werk kunnen ver richten tegenover hen, die pas twee jaren als batsmen zich oefenen. Na den cricket-match wordt ook een vêlocipède- wedstrijd gehouden. Een prachtige gelegenheid voor den hardlooper Dibbels, om zijn reputatie te verhoogen. Zulk een man zon bij verkiezingen geldwaard zijn, want hij kon gemakkelijk de kiezers op éen morgen „afloopen", om hen naar de stembus te dry ven. Misschien is zijn medewerking reeds te krijgen bij de verkiezing voor een lid der prov. staten, nu het tusschen de heeren De Vries en Borret tot een herstemming is gekomen. Wat dunkt u ervan, de conservatieve candidaat, mr. Van der Heim, in Den Haag gevallen, met medewerking van het Dagblad. Dat is de laatste verrassing, die we konden verwachten. Als Rochussen, Simons, Van Herwerden, Hoekwater» Van Foreest en andere vroegere corypheeën der conservatieve partij het konden zien, ze keerden zich wis in hnn graf om. Mij dunkt dat de breuk tusschen de conservatieven van hun stempel en het Dagblad thans zeker is, en het zou mij niet verwonderen als nu de heer De Vries, met de hulp der vrienden van jhr. Van der Heimzege vierde. Ik moet ten slotte een woord zeggen over het gisteren door den gemeenteraad genomen besluit ten opzichte van de Haagsche Tramtoay-maat' schappij. Met algemeene stemmen is besloten de op 27 Mei jl. verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van verschillende nieuwe lijnen met 1 Oot. in te trekken, indien de directie niet aan al de daarbij gestelde voorwaarden, invoe ring van abonnementen, oprichting van wacht lokalen, organiseering van een dienst die zich op het Plein concentreert voor alle lijnen, ver deeling der lijnen in sectien, die in beide richtingen om de 7§ minuut moeten worden bereden tegen een tarief van 5 cent per sectie, enz, enz. zal hebben voldaan. Dertien leden wilden de con cessie reeds met 1 September doen vervallen, doch de meerderheid, 16 leden, vonden dat wat al te kras, ook al waren zij nog zoo boos over de wijze waarop de Maatschappij den raad „voor den gek houdt," door niets te doen tot uitvoering der concessie. Ben ik wel ingelicht, dan bestaat daarvoor een afdoende reden: geldgebrek. En ge weet „wo du nieht bist, Eerr organist, da schweigen alle Floten V B RBE TEBING. In de eerste kolom van de 3e bladz. van hét nommer van gisteren (raadsverslag) zijn in den 26 regel van onderen tusschen de woorden „minst" en „mij" weggevallen de woorden „voor het vertrouwe n." pensioenen. Pensioen verleend ad f 1755 'sjaats aan den luit.-kol. J. J. F. Janssens, van het 5é reg. inf. leöek. Bepaald dat de fuselier A. A. Wanzeck alsnog bij afzon derlijke dagorders, inlndie zoowel als in Nederland, eervol vermeld zal worden ter zake der krijgsverrichtingen in de XXII en XXVI Moekim (Atjeh) gedurende de tijdvakken van 23 Maart tot 17 Juni en van 3D Juni tot 5 Septi 1879. EEGiSTBATlE. Benoemd tot commies ter directie der reg. en dom. te Maastricht, T. M. G. L. A. Graaflandthans in dezelfde betrekking te Leeuwarden. koloniën. De heeren mrs. O. J. A, van Bet"

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1