Gemengde Berichten. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 28 Augustus des morgen te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Middelburg. Heden middag nemen de groote manoeuvres in Gelderland en Twente een aanvang met eene parade in de verschillende kantonnementen ter eere van den verjaardag van den prins van Oranje. De gen.-maj.-komm. der 2e divisie heeft zijn hoofdkwartier gevestigd te Laren. De gen. Pel wordt o. a. vergezeld door drie Fransche officieren, door de chets van verschillende staven en diensten enz. De scheidsrechters zullen aanvankelijk elders verblijven. De vijand (le brigade) staat onder de bevelen van den kolonel Van der Beek. De brigade is samengesteld uit: 4bataljons van het 5e reg.inf., het le escadron van het 4e reg. huzaren, de le en de 2e batt. van het le reg. veld.-art., een trein-comp. van het le reg. veld. art., een peloton van de 2 comp. mineurs en enkele kleinere detachementen. Deze brigade zal worden samengetrokken om Goor en Diepenheim. De verdedigers (2e brigade) worden aangevoerd door kol. Van Hellenberg Hubar. De 2e brigade bestaat uit4 batt. van het 8e reg. inf., het 2e escadron van het le reg. huzareD, de 3e en 4e battery van het le reg. veld.-art., een trein- comp. van het le reg. veld-art., een peloton van de 2 comp. mineurs. Als voornaamste kantonnement dezer troepen worden in Lochem en omtrek biljetten van inkwartiering gereed gemaakt. Twee jaren geleden is een persoon met een zeer weidschen titel, Henry Edmond d'Orval de Fonteuay, door de rechtbank te Amsterdam tot gevangenisstrat veroordeeld wegens diefstal van juweelen. Dezelfde persoon is dezer dagen te Glasgow tot 10 jaar tuchthuis veroordeeld, wegens een gelijksoortig misdrijf in 1877 aldaar gepleegd. Toen hij in 1879 te Amsterdam was aangehouden, werd zoo groote overeenkomst ontdekt met het signalement dat twee jaar te voren uit Glasgow herwaarts was gezonden, dat men van hier de politie aldaar waarschuwde. Nadat zijn straftijd hier te lande in Juni jl. was afgeloopen, werd hij aan de Schotsche politie overgeleverd. NAHEM DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzyi 5.5 W 4 betr. 1-14 Groningen 5.4 WZW 4 z. bew. -14 Helder 4.6 W 4 z. bew. -14 Ylissingen. 2.5 ZZW 3 regen -15 Maastricht. 0.6 ZW 2 betr. -14 Sylt 10.7 W 3 regen -14 5.6 stil 0 mist. -11 Yalentia 6.8 ZZW 6 betr. -15 Hamburg 6.8 ZW 7 betr. -13 Swinemunde. 6.3 WZW 6 bew. -15 Leipzig 2.4 WZW 5 helder -15 Carlsruhe -j- 0.2 ZW 3 1. bew. -16 Grisnez 2.1 NW 5 betr. -16 Parijs 0.0 zzo 3 bew. -12 St Mathieu 4.7 ZW 7 betr. -16 Biarritz 0.1 ZZW 3 1. bew. -14 Perpignan Christiaansund 6.8 ZW 1 z. bew. H b11 Stockholm. 13.1 O 2 regen - -12 Koppenhagen 8.7 ZW 4 betr - -15 Portsmouth. Yarmouth Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 4.9 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 24 Aug. 'sav. 11 u. 53 gr. 25 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 65 gr 's av. 5 u. 65 gr. F. Vllsslngen, 25 Aug. Heden voormiddag ontstond alhier brand op den zolder eener woning in de Nieuwstraat, waar de vlammen, die in een hoop krullen ontstaan waren, zich reeds aan het dak mededeelden. Door snelle en doelmatige hulp van voorbijgangers en andere in de nabijheid aanwezige personen mocht het echter gelukken den brand te stuiten en groot onheil te voor komen. Het benoodigde kapitaal tot stichting van een Casino te Schevebingen is niet volteekend. Fr zijn evenwel zoovele blijken van aanmoediging ontvangen, dat het comité zich niét Zou verant woord achten indien het niet naar de verwezen lijking van zijn doel bleef streven. Men zal nu trachten het kapitaal bijeen te brengen door splitsing der aaudeelen van 1000 in halve en kwart aandeelen. De handboogschutterij De drie Korenbloem- kens in minnen versaemd te Kruiningen, zal den 8 September een concours houden in het schieten met den handboog naar den lossen vogel. Onder scheidene gezelschappen zijn tot deelneming uitgenoodigd. Het Binnenhof te 's Hage krijgt langzamer hand den aanblik van het stadhouderlijk kwartier. De Stadhouderspoort is nagenoeg voltooid en wordt thans met pleister-ornament versierd. Boven Jiot daarnevens aangelegd poortje is een steen aangebracht, in oud-Hollandsche karakters ver meldende dat in 1880 deze doorgang is gemaakt. Het gebouw van de Eerste Kamer is van de loodsen bevrijd welke de boogvormige toegangen aan het oog onttrokken, terwijl het front van de ridder- ot loterijzaal mede ontdaan is van het houten getimmerte. Nu nog slechts het steenen gebouwtje en de schuttingen voor het archief en het nieuwe water staats departement verwijderd, en het Binnenhof vertoont zich geheel in zijne nieuw-oude gedaante. (N. Ii. Ct.) De gevangenneming van den inbreker en brandbriefschrijver G. Janssen te Gennep, is ge schied door den brigadier Sluijer, kommandant der brigade maréchaussóe te Well. In eene herberg nabij laatstgenoemde plaats hield zich een onbe kende op, in wiens bezit eenige gouden voor werpen gevonden waren. De brigadier begaf zich, na biervan kennis bekomen te hebben, onmid dellijk naar de herberg. Janssen want hij was het werkelijk had den brigadier zien aankomen en zich tegen de kamerdeur geplaatst. Het gelukte Sluijer aanvan kelijk slechts de deur een weinig open te krijgen, waarop Janssen hem een revolver door de opening tegenhield en hem dreigde te zullen neerschieten. De vermaning van Sluijer om zich over te geven, werd met herhaling der bedreiging beantwoord. „Toe dan maar", roept Sluijer, en met een krach- tigen druk de deur openende, bevindt hij zich in de kamer. Op hetzelfde oogenblik lost Janssen een schot, dat gelukkig enkel de kleeding van Sluijer beschadigt; nu schiet ook de brigadier op Janssen en treft dezen in de zijdeer ontstaat een worsteling, die, nadat beiden van de keldertrap waren getuimeld, met de overmeestering van Janssen eindigde. De aan Janssen toegebrachte verwonding is gebleken een weinig beteekenend schampschot te zijn. Hij werd in het bezit gevonden van eene som gelds en van een zestigtal gouden voorwerpen, die hij bekende door diefstal te hebben verkregen. (N. R. Ct Gisteren middag verkeerde de bemanning van de haringschuit Zeemansrust, voor Schevenin- gen aan den grond geraakt, door het stormachtige weder in groot gevaar, doch werd door de red dingboot in veiligheid gebracht. De werkzaamheden aan de baan van den spoorweg DordrechtEist, afdeeling Gorinchem— Geldermalsen, spoeden ten einde. Men is druk bezig met heien voor de stations en de wachthui zen. De bruggen zijn bijna voltooid. De trekking van de Sarphati-loterij is definitief bepaald op 26 Sept. a. Alle loten zijn door de commissie geplaatst. Het kapitaal voor het monument is nu bijeen en de aanvang van het werk hangt af van den parkaanleg buiten de Utrechtsche poort te Amsterdamwaar het monument verrijzen zal. Vrijdag en Zaterdag a. zal in de Maliebaan te 's Gravenhage een Cricket-wedstrijd plaats hebben, zijnde de eerste van dien aard in ons land. Eenige Haagsche Cricket-spelers hebben een uitdaging van een club te Uxbridge aangenomen, en geholpen door eenige andere spelers uit De venter, Haarlem en Noordhey, hopen zij dien strijd eervol voor ons land te doen afloopen. Een gedeelte van de Maliebaan wordt voor dit doel afgezet en met vlaggen versierd. Op het terrein bevinden zich onderscheiden tenten, o. a. een voor de spelers, een buffet en bovendien een muziektent, waarin de kapel van het 3e reg. huzaren zich zal doen hooren. De feestcommissie heeft haar best gedaan om deze eerste poging tot het opwekken van ambitie voor dit mannelijk spel te doen slagen. Gisteren is op het stadhuis te 's Gravenhage eene sedert hare geboorte doofstomme bruid met een als kind doofstom geworden jongeling in den echt vereenigd. Door de aandeelhouders der Mij. t. bev. v. landaanwinning op de vlakte van het Zwolsche Diep is besloten een eenvoudig gedenkteeken op te richten ter eere der nagedachtenis van wijlen den voorzitter van den raad van administratie J. C. baron van Haersolte van Haerst. Het gedenkteeken zal op den heuvel Biesoord, te midden der uitgestrekte biesvelden, die bijna geheel onder zijn beleidvol bestuur zijn tot stand gekomen, geplaatst worden. Maandag avond begaf een dame, in den omtrek van het station te Velp wonende, zich tegen half tien derwaarts om een brief in de bus te werpen. Terugkeerende hoorde zij plotseling ter hoogte van de kerk iemand achter zich, ea omziende ontving zij een heftigen stoot met een dolk in de streek van het hart. Zij uitte een kreet, waarop de aanvaller zich snel verwijderde. Ondanks het bloedverlies kon zij nog hare woning bereiken. Haar toestand geeft gelukkig alle hoop op herstel. ArnhCt.) Het „Seinpostduin" te Scheveningen, van waar de heer Mesdag zijn strand-panorama schilderde; is door het Haagsche gemeentebestuur als bouw grond publiek in erfpacht aangeboden. Er zijn drie inschrijvingen ontvangen: voor 16f, 10en 8J cent per vierkante el en per jaar. De toestand der geldmiddelen van de ge meente Ooststellingwerf is zoo treurig, dat men tot tijdelijke leeningen de toevlucht moet nemen. Zoo besloot de raad dezer dagen een leening van 12000 voor eon balt jaar aan te gaan tegen 6J procent. Gedep. staten hebben hun goedkeuring aan dit besluit onthouden, omdat de rente hun te hoog voorkwam. In de jongste vergadering besloot de raad zich opnieuw tot gedep. staten te wenden, met nader verzoek tot goedkeuring van de leening. Een bankiershuis te Verviers, zoo verhaalt le Voltaireontving een brief uit Pesth, die in het Hongaarsch geschreven was, een taal, die niemand te Verviers kende. De bankier klaagde den burgemeester zijn nood, die na langen tijd te hebben nagedacht, uitriepgeef mij den brief, ik kan u misschien helpen. Den volgenden dag ontving de bankier de vertaling, blijkbaar door een vrouwenhand geschreven. De bankier was in de wolken en daar het een zaak van eenige mil- lioenen betrof, beloofde hij 10,000 francs aan den vertaler. „Ik houd u aan je woord" zeide de burgemeester dadelijk; „gij zijt mij tien duizend francs voor mijne armen schuldig; want de ver taalster is niemand anders dan de koningin der Belgen. Het beeft H. M. een waar genoegen gedaan, dat een beroep gedaan werd op haar kennis van de Hongaarsche taal om een harer onderdanen te verplichten." [Dbl O'Donovan Ros sa bouwt in zijn United Irish man de plannen der dynamiet-vergadering, waar van wij gisteren melding maakteD, na. Een New-Yorksch correspondent zegt dat de man nu eindelijk zelfs in New-York de aandacht op zich heeft gevestigd. Toch boezemen zijne bedreigingen geene vrees inde passagiers gaan aan boord als gewoonlijk en de zeeassurantie is niet gerezen, maar het publiek vindt dat die man hinderlijk wordt en dat men hem moet kwijtraken. Over de wijze waarop maakt men al evenmin bezwaar als of er een schadelijk dier moest gedood worden. Mocht er een ongeluk op zee voorkomen, dat men aan de Ieren toeschrijft, dan zou 's mans leven in groot gevaar verkeeren. Trouwens hij heeft met zijn blaadje veeleer het doel om geld te verdienen dan om menschen van het leven te berooven. Een beangst geestverwant had hem gevraagd hoe hij veilig zijne familie uit Ierland kon laten overkomen, en Rossa antwoordde hem, dat hij gebruik moest maken van de booten eener aangewezen maatschappij. De maatschappij betaalt natuurlijk deze reclame flink. De vrouw van een Italiaanseh generaal ont ving vóór eenige weken van haren dokter het voorschritt om naar eene badplaats te gaan, maar de generaal, die de koorden der beurs houdt, weigerde haar het noodige reisgeld. Was het ijverzucht of vertrouwde hij den ernst van zijn dokter niet? Wij weten het niet, maar mevrouw was het ernst met de badkuur. Zij vroeg en verkreeg verlof van de rechtbank om op haren naam, zonder bijstand van den echtgenoot, eene som van fr. 2000 te leenen. De rechtbank ging uit van het gebiedend voorschrift van den dokter, en het zal den galanten rechters eene schitterende voldoening zijn, als zij mevrouw na afloop der kuur gezond en blozend zien wederkeeren. Luitenant Bove, de Italiaansche zeeofficier, die met Nordenskiöld op de Vega de Behring- straat omzeilde, heeft van de Italiaansche regee ring de toezegging ontvangen dat zij zijn plan om eene Italiaansche expeditie naar de Noord pool te organiseeren, zal ondersteunen. In het Fransche leger is reeds menige ver andering in de uitrusting van den soldaat geko men onder het bestuur van generaal Farre. De laatste is de afschaffing der metalen borstplaat van de kurassiers. De twaalf regimenten van dit wapen worden karabiniers. Ook zijn de witte garen handschoenen als artikel van de uitrusting afge schaft en vervangen door lederen. Het naa t schijnen nu de roode broeken der infanterie aan de beurt te zijn, die door grijze moeten vervangen worden. Over de afschaffing der trommen is men in het leger nog niet tevreden. Een aantal officieren klagen dat hun manschappen veel eerder vermoeid zijn, nu ze alleen op de trompet loopen. Keizer Wilhelm was in de laatste dagen niet wel. Hij vertoeft op het buitengoed Babelsberg, doch zal wegens de gure dagen spoedig naar Berlijn terugkeeren. De heer Bradlaugh zal in deze zitting niet meer trachten den drempel van het lagerhuis te overschrijden. Hij is nog niet hersteld en vertoeft nog aan de badplaats, waarheen hij spoedig na zijne vechtpartij is gegaan. In het lagerhuis kan men hem toch niet vergeten. In Old-street te Londen staat het gebouw waar de heer B. en zijne trouwe volgelingen hunne propaganda voor de vrije gedachte maken. In deze Hall of Science worden vergaderingen en Zondagsbijeenkomsten gehouden; er is eene leeszaal en sociëteit en mevrouw Besant met de beide dochters van B. hebben er eene school opgericht. Nu vroeg sir Henry Tyler gisteren in het parlement of de regeering machtiging voor die school zou geven- De heer Mundella antwoordde dat er in de schoolreglementen van South Kensington geene voorschriften zijn opgenomen, welke voorschrijven dat de onderwijzers lid moeten zijn van eenig kerkgenootschap. De school in de Hall af Science, zeide hij verder, staat onder het bestuur van een zeer achtenswaardig comité, aan welks hoofd een geestelijke der staatskerk is geplaatst, en de schoolopziener heett gerapporteerd dat er uitnemend onderwijs wordt gegeven en de beste orde in de school heerscht. Te Keulen zal in het laatst van October een congres worden gehouden ter behandeling der wetenschappelijke en feitelijke quaosties aan gaande de koepokinenting. Zoowel de voorstanders als de bestrijders worden ter by woning uitgenoo digd. Als men iret de bestryders bedoelt hen die op wetenschappelijke gronden de inenting afkeuren, is er zeker een belangrijk debat te wachten. Bedoelt men er echter mede de onder gemoedsbezwaren gedrukten, dan bestaat er van beide zijden niet veel kans om bekeerlingen te maken. Gisteren is te Colijnsplaat door het dijksbestuur van den Oud-Noord-Bevelandpolder aanbesteed: het maken van een zeedijk en het bijwerken van twee nollen aan de westelijke kuip van den polder, benevens de levering van de daarbg be- hoorende materialen. Hoogste inschrijver G. Bolier, te Scherpenisse, voor 41600, laagste A. A. van Oosten, te Colijnsplaat, en C. de Wilde Az., te Kattendyke, voor f 31815. (G. Ct.) Zitting van Woensdag 24 Augustus. Voorzitter mr. Pické. Afwezig de heeren mr. J. A. van Hoek, Jeras, mr. Snouck Hurgronje en Volkrijk Liebert, allen uitlandig. Van J. Sneevliet en andere bewoners van den achtersingel tusschen de Noordpoort en de Seis- laagte is een adres ingekomen, waarbij zij, erop wijzende dat aan de door hen bewoond wordende perceelen geen zinkputten of buizen tot afvoer van spoelwater bestaan en zy dus verplicht zijn dat in de sloot voor hunne woningen te werpen, hetgeen bij politie verordening verboden is, ver zoeken om eene iioleering. Te meer dringen zij daarop aan wyi hierdoor de ondragelijke, voor de gezondheid schadeiyke stank zou ophouden, die in bedoelde buurt heerscht. Het adres is gesteld in handen van burg. en weth. Uit het overgelegd rapport van de financleole commissie omtrent het sluiten van eene geldlee- ning van f 55000 tot het uitvoeren van eenige werken ten behoeve der gasfabriek, bljjkt dat, ofschoon die commissie bij haar rapport van 3 Mei 1881 als haar gevoelen uitsprak dat gedu rende de eerste maanden de beschikbare middelen voldoende zouden zijn tot het doen der uitgaven, als gevolg van het toen verleende crediet aan de gas-commissie, sedert is vastgesteld eene supple toirs begrooting voor de fabriek, waardoor f 53700 disponibel moet komen; te betalen voor cn op 15 October e. k. Nu verder verschillende werken, op de gemeente- begrooting voor 1881 voorkomende, zijn en worden uitgevoerd, nadert de tijd dat de kas middelen moeten worden versterkt. Hetgeen nog disponibel is van de som bestemd voor de nieuwe school B is niet voldoende en buitendien acht de commissie het, om verwarring te voorkomen, verkieselijk hierin geen verandering te biengen en dus het volle thans benoodigde bedrag te leenen. In het plan der geldleening van October 1880 staat, voor „verbetering, uitbreiding en vernieuwing der gasfabriek en der geleidingen" 57000 uit getrokken, zoodat de commissie meent dat moet worden overgegaan tot uitgifte van obligation tot het noodige bedrag. Bekend is het zegt de commissie dat het algemeen weduwen en weezenfonds voor gemeente ambtenaren, en bedienden te Middelburg in 1878, na wijziging zgner statuten door den raad, f 40,000 deelnam in de toen opengestelde 4J pet. geldlee ning van ƒ59,000 en daarvan aflossing kreeg op 1 Juli jl. Beheerders van dit fonds zyn gezind het vorenstaande benoodigde bedrag ter leen te verstrekken aan de gemeente, en de fin. comm. meent dat zoowel ten gerieve van het fonds als van de gemeente, beider belangen goed geregeld kunnen worden. Als koers van uitgifte wenscht de commissie te bepalen 98 pet. en de rente op 4 pet. Wgl de gelden niet in eens benoodigd zijn stelt de commissie voor: lo dat als 2e gedeelte der geldleening vastge steld bij besluit van den 29 Oct. 1880 zal worden uitgegeven f 55,000 tot verbetering, uitbreiding en vernieuwing der gasfabriek en der geleidingen, en dat wel f 25,000 op 1 October a. en f 30,000 op 31 Dec. a., met rente-ingang op den dag der storting. 2o art. 10 van het leeningsplan te wijzigen door achter het woord Amsterdam te lezen „of ten kantore van den gemeente-ontvanger, plaats hebben." 3o met wijziging van bedoeld plan te bepalen dat de uitgifte zal plaats hebben onder de hand A 98 pet. aan het algemeen weduwen en weezen fonds voor ambtenaren en bedienden te Middelburg waardoor art. 1418 vervallen. 4o dat met wijziging van art. 7 de eerste uit loting tot aflossing zal plaats hebben in 1883. Dit voorstel, door burg. en weth. overgenomen, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming aangenomen. Yan mej. A. M. B. Achilles is een adres inge komen waar by zij te kennen geeft dat zy zich op grond van haar hoogen leeftijd minder dan vroeger in staat gevoelt om aan het hoofd der school F te staan en gaarne hare rust zou nemen, wanneer het haar eventueel toe te leggen pensioen niet to gering was. Zij richt daarom tot den raad het verzoek lo dat deze haar een pensioen gelieve te verleenen tot zoodanig bedrag dat zij met haar rijkspensioen te zamen ƒ1000 's jaars zal ontvangen en 2o dat haar, voor het geval de raad hierop gunstig beschikt, eervol ontslag als hoofd der school F worde verleend. Naar aanleiding van de ingewonnen voorlichting van de commissie van toezicht over de scholen voor lager onderwys en het advies der fin. com missie en wijl ook burg. en weth. van oordeel zijn dat het belang van het onderwys vordert dat mej. Achilles, wier krachten te kort schieten om hare taak naar eisch te vervullen, vervangen worde, stellen zy voor: lo haar eene jaarlijksche toelage van ƒ325 levenslang toe te kennen en 2o haar met 31 December a. eervol uit hare be trekking te ontslaan. De beraadslaging geopend zijnde zegt de heer Snyders tegen het eerste gedeelte van dit voorstel te zullen stemmen, wijl hg het aan het ontslag verbinden van eene dergelijke voorwaarde een ge vaarlijk antecedent vindt, Na eene inlichting yaq

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2