N°. 200. 124e Jaargang^ 1881. Yrijdag 26 Augustus. Onderwas. Marine en leger, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 25 Augustus. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. MIDDELRIIRGSCHE COURANT Naar wij met genoegen vernemen heeft de commissie voor de oprichting eener ambachtsschool alhier zich in hare verwachtingen niet teleurge steld gezien en stelt het bedrag der toegezegde jaarlijksche bijdragen en bijdragen in eens haar in staat de opening der lessen op den len October a. te bepalen. De school zal gevestigd worden in een huis in de Gortstraat. Het aantal leerlingen, welke zich voor den te openen leergang hebben aangemeld, is vooralsnog gering; doch er bestaat gegronde reden om op vermeerdering daarvan te rekenen, welke zeker in 't vervolg zal toenemen naarmate het nut van het onderwp door de ouders beter wordt ingezien. Tot directeur is benoemd de heer Ganderheijden, opzichter en bouwkundige te Rotterdam, die zijne opleiding aan de ambachtsschool aldaar genoten heeft en in wien de commissie een in alle opzichten ge schikt onderwijzer en bestuurder vertrouwt ge vonden te hebben. Voor het smeden zal een onderwijzer aangesteld worden zoodra zich daar voor een genoegzaam aantal leerlingen zullen hebben aangemeld. De 30e jaardag van den kroonprins der Neder landen werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vlaggen van de openbare en van eenige particuliere gebouwen. Op het Molenwater werd door het garnizoen eene parade gehouden, die gekommandeerd werd door kapitein De Eat. In de gisteren gehouden jaarlijksche vergadering der vereeniging Uit het volhvoor het volk werd het verslag over het afgeloopen vereenigingsjaar uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging blijft bloeien. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden van het bestuur, de heeren P. D. Eoning en H. J. Domenie, werden gekozen de heeren S. L. Woutersen en B. Neelmeijer, welke de op hen uitgebrachte benoeming aannamen. De commissaris des konings in Zeeland bracht gisteren, vergezeld van den griffier der staten, een bezoek aan de gemeente Kloetinge en legde bij die gelegenheid den eersten steen voor het nieuw te bouwen gemeentehuis. De gebrui kelijke toespraken werden hierbij gehouden en de ingezetenen deden door het uitsteken van vlaggen hun belangstelling blijkeD. Tholen, 24 Aug. Veel en met recht, wordt er geklaagd over de Belgische centen. Van hier kan men moeilijk naar Bergen op Zoom gaan zonder met Belgische centen terug te komen, al heeft men er nog zoo nauwkeurig op gelet. 'tKomt, wordt er gezegd, omdat niet spoedig genoeg de oude centen zijn opgeruimd. Waren die, bp het verschijnen der nieuwe, ineens opge- wisseld, dan zou men de Belgische door hun grootte, gemakkelijk hebben kunnen onderscheiden. Zoo krijgt de regeering de schuld, 't Schijnt evenwel dat het eene kwaad slechts door het andere zou worden vervangen. Nu reeds ziet men wat er gebeuren zal, als we niets anders dan nieuwe centen hebben. Want reeds nu vindt men daaronder de bekende Pruisische koperen munt, die even groot is als onze nieuwe cent. Natuurlijk zal die zich te meer gaan vertoonen, als vervalsching met Belgische centen niet meer mogeiyk zal zijn. Dergelijk bedrog zal, vooral in grensprovinciën, möeilijk te voorkomen zijn. 'tls jammer, vooral ook omdat die vreemde koperen muntjes zoo dikwijls in laatste instantie terecht komen in armenbussen en zakjes, en alzoo éindelijk komen ten nadeele van hen, die het minst te verliezen te hebben. Het vergelijkend examen voor surnumerair bij dé staatsspoorwegen, wordt op 13 Oct., des voor middags te 9J uur, gehouden aan het centraal bureau der Expl. Maatschappij te Utrecht. In den Dierentuin te Assen bevindt zich thans een levende hamster, waaromtrent de Asser Cl. aanteekent i De kleur van het haar van het dier is rosachtig grijs van boven, zwart van onder, met drie groote vlekken op de zijdende voeten zijn wit en de keel en de borst vertoonen ieder een witte vlek. Het dier heeft ter zijde van iedere kaak eene zeer groote wangzak, die meer dan een deci liter zaden kunnen bevatten; het heeft vier vin gers en een begin van duim aan de voorpooten en vijf vingers aan de achterpootenzijne nagels zyn sterk; de staart is kort en ruig. De hamster bewoont geheel het noorden van Europa en Azië, leeft afgezonderd in de bebouwde velden en in de steppen van zuidelijk Rusland en van Siberië. Daar hij sterk vermenigvuldigt (het wpfje werpt 2 a 3maal 'sjaars 5 a 6 jongen), vooral in jaren die voor zijne voortplanting gunstig zgn, en eene gehsele verwoesting onder het graan kan aanrichten, is men reeds vroeger in enkele streken van Duitschland genoodzaakt geweest premiën uit te loven voor zijne verdelging. Volgens het thans verschenen definitief pro gramma zal aan het taal-en letterkundig congres te Breda deelgenomen worden door 62 Noord- en Zuid-Nederlandsehe letterkundigen, terwijl ver scheiden corporatiën en dagbladen zich zullen doen vertegenwoordigen. Er zijn een twintigtal vraagstukken en voorstellen opgegeven. De feesten gedurende de congresdagen zullen velen zijn; o. a. matinée en soirée van de Guides uit Brussel, algemeene illuminatie der stad, vaux- hall in het Valkenburg, rijtoeren, enz. Naar door den heer Henri Boers wordt mede gedeeld, bedragen de inschry vingen voor het op richtingskapitaal der Overyselsche Tramweg' Maatschappij ongeveer f 170,000. Met het oog op het zomerseizoen en daardoor veroorzaakte afwezigheid van vele belangstellenden, blijft de heer Boers nog gedurende eenige dagen inschry- vingsbiljetten inwachten. ZwCé.) In de heden te Arnhem geopende vergadering der Ned. JurisUn-vereeniging wordt de vraag be handeld: welke wijzigingen in de procesorde kun nen en moeten worden gebracht, tot bevordering van spoed en tot voorkoming van opzettelyke vertraging. Over deze vraag zijn prae-adviezen uitgebracht door den raadsheer mr. Van Geuns en den advo- kaat mr. Pijnappel. Eerstgenoemde heeft voornameiyk de noodzake lijke verbeteringen uiteengezet, welke hij grooten- deels aan de nieuwe Duitsche procesorde wenscht te ontleenen. Als regel moet in de mondelinge behandeling het zwaartepunt liggen. De rechter behoort reeds bij den aanvang het tydstip van mondelinge toe lichting te bepalen, met gelegenheid voor partyen om binnen bepaalde tgdruimten schrifturen te wisselen. De feiten, bewijsmiddelen enz, moeten vóór de mondelinge behandeling steeds zóo tydig worden medegedeeld aan de tegenparty, dat be hoorlijke gelegenheid tot onderzoek en antwoord bestaat. Geschiedt, het te laat, dan moet de rechter den nalatige in de proceskosten kunnen veroor- deelenen bg toeleg tot vertraging of groote nalatigheid moet de rechter het verdedigingsmiddel, op verzoek, kunnen terugwijzen. Afschriften der stukken behooren tydens de voorbereiding ter griffie te worden nedergelegd. Bij de pleidooien behoort de rechter vragen te kannen stellen, en overlegging van stukken te kunnen bevelen. Er moet ook gelegenheid zyn om het debat te verdagen en tot splitsing der behandeling. Van de mondelinge behandeling moet procesverbaal worden gehouden. Wordt echter, het zwaartepunt in de sohriftelg ke behandeling gezocht, dan moet het zoogenaamd gewone proces verdwijnen. Aan den rechter moet dan de beslissing worden gelaten, of na de conclu sie van antwoord nog een repliek enz. noodig is. De termijnen voor de conclusiën behoort de rechter te bepalen, en hij moet verder uitstel kunnen weigeren. De pleidooien moeten behoudens by- zondere redenen binnen 3 wekeu na de laatste conclusie plaats hebben. De rechter moet tevens bevoegd zgn, declinatoire excepties tegelijk met de hoofdzaak uit te wijzen. De peremptoire behooren te zamen met het ant woord op de hoofdzaak te worden voorgedragen. Geen afzonderlijke voorziening zij toegelaten tegen tusschenvonnissen, behalve by een voorloo- pigen eisch of een vonnis over de bevoegdheid des rechters. Tot zoover het prae-advies van mr. Van Geuns. De heer Pynappel heeft in het zijne vooral de bestaande oorzaken van vertraging uiteengezet. Hg wijst erop dat het obstructionisme in de pleitzaal reeds oud is. Er zgn twee soorten van processen: die waar een rechtsquaestie moet be slist worden, en die waarbij hinderpalen moeten worden verwijderd, die aan de uitoefening van een recht worden tegengeworpen. Tal van vormen, door den wetgever met goede bedoe lingen voorgeschreven, worden misbruikt om uitstel te krygen. Op de juistheid van de gronden komt het daarby niet aan; om het procedeeren zelf is het te doen en dan let men niet op de grondenmen weet dat men het verliest, maar heeft dan nog appèl. Allerlei exceptiën en inci denten doen gelgken dienst. Een proces overeen ontruiming van een gehuurd huis werd, 21 jaren geleden, ofschoon daarbij „kort geding" werd toegestaan, zoolang gerekt tot het den huurder gelegen kwam te verhuizen Dit alles zou zich uitstekend leenen tot een blijspel. Er is iets belachelijks in dat gebruik van rechtsmiddelen buiten alle verband, en dikwyls lgnreeht in strgd met het doel, waarvoor zij gegeven zgn. In een blgspel zou men ook met onverdeelde bewondering het talent toejuichen, dat, de wet gebruikende, zich zoo volledig van de wet weet te emancipeeren. Maar in de wer- keiykheid is het een groot zedelyk en maatschap pelijk kwaad, want het doet het onrecht zegevieren over het recht. Men verschaft zich eenvoudig zelf dat, waar men geen aanspraak op heeftmen spot met de justitie, en men dwingt de tegenparty, om van een deel barer vordering afstand te doen ten einde het overige te redden. Ook waar van geen onrecht sprake is, moet men bet nadeel van lange rechtsonzekerheid niet gering achten, vooral voor den koopman, die als hy zijn balans afsluit, zgn kapitaal niet athankelgk moet hebben van langdurige processen. De wet verkort de dagvaarding in handelszaken van 8 tot 2 dagen, maar de processen kunnen jaren lang duren! De gedaagde moet echter ook dennoodi- gen tijd hebben voor zijn verdediging en het doel is dus niet, de rechtsmiddelen, voor een goede verdediging noodig, af te schaffen, maar het ge bruik daarvan zoo te regelen en aan zoodanige controle van den rechter te onderwerpen, dat misbruik zooveel mogelijk geweerd worde. De heer P. houdt vast aan de beide grondslagen van ons tegenwoordig proeesreeht1® de rechter komt niet tasschenbeiden in handelingen van partijen, maar beslist alleen waar strijd is, en: 2° ieder rechtsmiddel moet bij conclusie worden geposeerd, de mondelinge voordracht is slechts toelichting daarvan. Binnen die grenzen behandelt de heer P. drie oorzaken van vertraging1° de exceptiën en incidenten; 2® het tgdsverloop tusschen conclusiën en pleidooien en 3° de middelen om tegen een vonnis op te komen. Door op deze drie hoofdpunten, die bij elk proces te pas komen, verbetering aan te brengen behoudens wyzigingen in de details van de proce dure, zullen vele klachten over den tragen gang der processen vervallen en zal de rechtsstryd teruggebracht worden tot het gebied, waarop hy met eer en waardigheid kan gevoerd worden. v ebbeserinö. De inschrijving van de heeren Volker en Bos voor de opruiming van gronden aan den Hoek van Holland bedraagt niet, zoo als ons gisteren geseind werd, f 2,420,000, maar 2,320,000. De raming was 2,276,000. pensioenen. Pensioen verleend aan mr. S. Vis sering, als minister van financien, ad 4000, aan G. Fontein, als betaalmeester, ad f 2283, aan jhr. G. K. van den Santheuvel, als contr, der dir. bel. ad ƒ1127, aau B. J. R. Rasch, als ontv. derinvoerr. en acc., ad ƒ2574, aan E. N. Paff, als verifica teur bij 's rijks bel. ad 920, aan J. A. Koenen, als landmeter 1 kl. bij het kad., ad f 1354, aan G. W. van der Gronden, als ontv. der invoerr. en acc, enz.; ad 3000 en aan F. Cf. Walters, als verificateur bg de invoerr. enz. ,ad/1211'sjaars. koloniën. De heeren H. Buisman, D. de Boer, H. G. Heyting, J. Bosman, G. J. Oudemans, C. P. Riviére, mr. C. B. Nederburgh, A. J.W. Verman dei, J. Ballot, A. L. T. A. Nepveu tot Ameyde, jhr. J. de Serière, M. van der Ent, C. F. de Haan, C. C. M. Henny, E. L. Kruseman, J. D. R. H. Pillard, R. A. J. vau Delden, W. A. van Andel» D. Burger, G. L. Hofland, H. C. Itzig Heine, L. A. van Oosterzee, W. J. Coenen, J. do Grnyter, O. L. Helfrich, C. E. P. van KerckhofF, W. L van Troostenburg de Bruya en C. van de Velde zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot amb tenaar bij den burg. dienst daar te lande. De heer dr. P. H. Suringar, leeraar aan het gymnasium te Assen (en als zoodanig benoemd alhier) is door den gemeenteraad van Assen be noemd tot conrector aldaar, op eene jaarwedde van f 2400. Het toelatings-examen aan de Utrechtsche universiteit zal worden afgenomen Donderdag 22 September a. waarvoor belanghebbenden zich vóór 16 Sept. a. zullen hebben te wenden tot den hoogleeraar dr. J. A. Wijnne, secretaris van de letterkundige faculteit te Utrecht. Aan den heer P. Fockens, leeraar aan het pro-gymnasium en de H. B. S. te Amersfoort, is eervol ontslag verleend uithoofde zijner benoe ming te Zutfen. Ylissïngen, 25 Ang. Door den kerkeraad der N. H. gemeente alhier, is uit het vroeger gemaakte viertal van predikanten beroepen de heer H. J. James, thans te Enschedé. De zittingen der alg. synode der N. H. kerk werden gisteren met de gebruikelyke toespraken gesloten. In die van gisteren werd nog vastge steld het besluit, genomen in zake het classicaal bestuur van Middelburg tegen het prov. kerkbe stuur vaD Zeeland, dat het eerstgenoemde tijdeiyk ontheven had van alle bemoeiing voor de Ned. Herv. gem. te Middelburg, in zake bezwaren en geschillen welke met artt. 38 en 39, zooals die artikelen thans lniden, in verband staan. Ofschoon ook in de synode de opvatting van het prov. kerkbestuur van Zeeland werd verde digd, en niemand de verdediging van de handel wijze van het classicaal bestuur van Middelburg op zich kon nemen, was de synode toch van oordeel dat de reglementen geen bevoegdheid geven tot handelen, zooals dit door het prov. kerkbestuur van Zeeland was geschied, daar zij geen gedeeltelgke ontheffing van werkzaamheden ten opzichte van een enkele gemeente kennen. Van zijn standpunt had het prov. kerkb. naar die reglementen moeten handelen, de feiten be« hoorlljk omschrijven, het misdryf qualificeeren en tucht op de genoemde leden des classicalen be- stuurs moeten toepassen. Werd daartegenover aangemerkt, dat art. 27 in verband met art. 4 vau het regl. van opzicht en tucht de gelegenheid scheen te openen, om den zachteren weg in te slaan en door ontheffing van de taak, waartegen gemoedsbezwaren werden aan gevoerd, die gemoedsbezwaren zelf in den geest der broederlijke liefde overbodig te maken, de synode besliste, dat de reglementen dit niet toe lieten en dat daarom de uitspraak moest worden vernietigd. Bij de N. H. gemeente te Amsterdam is uit het drietal, samengesteld uit de heeren De Hartog; Van Loon en Van Schelven, beroepen de heer A. H. de Hartog, predikant te Rotterdam. De generaal-majoor F. J. Pfeifier, bommandaht van de 3e divisie infanterie, is alhier aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel Dé Nieuwe Doelen. Heden middag wordt door hem eene inspectie in de kazerne gehouden. De luit t/z. 2e kl. R. Betz wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, terwyl de daar aan boord dienende adelborst le kl. W. G. J. Smit met dien datnm overgeplaatst wordt óp Zr, Ms. sohroefstoomscbip Suriname,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1