N°. 198. 124? Jaargang. 1881. W oensdag 24 Augustus. Nationale Militie. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Paubjb <fe Cie. te Parijs Londen, Frankfort aM., Berlijn Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 1878. Middelburg, 23 Augustus. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n°. 1860, 3de afdeeiing (provinciaal blad n°. 62), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1878, behoorende tot het korps genie-troepen (voormalig bataljon mineurs en sappeurs) om op den tijd en plaats ais in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, be nevens van bun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Zaterdag den 27 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hnn. verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 23en Augustus 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K Naar aanleiding van het afbreken der onder handelingen over het sluiten van eeD nieuw handelstractaat tusschen Frankrijk,en Engeland, 'bevat de Antwerpsehe Précurseur onder het op schrift La guerre des tarifs een brief uit Berlijn van den 20en dezer, waaraan wij het volgende ontleenen. Wanneer het tegenwoordige handelstractaat over 2§ maand zal zijn afgeloopen, zal Frankrijk zeker met andere landen geen tractaten meer sluiteD. Het gevolg daarvan zal zijn dat het Duitsche rijk alle voordeel zal verliezen van de bepaling van het vredestractaat van Frankfort, waarbij aan Dnitschland de behandeling op den voet der meest bevoorrechte natie verzekerd wordt. Men heeft zich te Berlijn getroost over verschei dene bezwarende bepalingen in het nieuwe Fransche tarief, denkende dat de schadelijke wer king daarvan opgeheven zou worden door de schikkingen, welke de Fransche regeering met Engeland en België zou maken. Maar nn de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland mislukt zijn, staat Duitschland even als alle andere landen tegenover het nieuwe Fransche tarief en baat het tractaat van Frankfort niets. Daaraan hebben de officieele en particuliere voorstanders van het besehermende stelsel in Duitschland zeker niet gedacht. Zij znllen ook dosn alsof zij er onverschillig voor zijn, maar de klachten der nijverheid zullen hen weldra tot andere gedachten brengen. Dit is nog niet alles. Wanneer Engeland be zwaren heeft tegen het Fransche, even als het die nu reeds heeft tegen het Oostenrijksche en Duitsche tarief, dan zal het tot maatregelen van weerwraak overgaan. Zoodra het zijne handen vrij heeft tegenover de natiën met welke het geen tractaat heeft, zal dadelijk te Londen ontstaan wat men in Duitschland eene retorsions-partei noemt. Hoezeer hebben zij zich bedrogen, die gedurende ten paar jaren zijn blgven gelooven dat de wij zigingen in het Duitsche tarief zonder invloed zouden blijven op de tarieven van andere landen Zulke dingen komen langzaam, maar zeker. Reeds nu houdt men zich hier overtuigd, dat over een paar jaren, de inkomende rechten weder verhoogd znllen moeten worden, teneinde met den dan bestaanden toestand in overeenstemming te zijn. Men is met een luchtig hart den verkeerden weg opgegaan; maar de gevolgen zullen verderfelijk frezen, Het eene protectionisme roept het andere in 't levendoor den nood gedwongen, is men bezig overal protectionist te worden. Reeds nu valt in Engeland eene beweging ten gunste van den tarieven-oorlog waar te nemen. In dat land, de wieg en bakermat van den vrijen handel, wordt door sommige bladen gevraagd om hooger rechten op de Fransche wijnen en zijden stoffen. En, gij zoudt het bijna niet gelooven» het veld winnen dezer „retorsie-beweging" wordt door de Pruisische regeeringsbladen met zekere voldoening gezien. Verhooging der inko mende rechten brengt vermindering van den invoer teweeg. Wanneer dus Frankrijk en Engeland hun tarieven verhoogen, zal Dnitschland minder naar die landen uitvoeren. Toch laten de ministerieele bladen te Berlijn geen dag voorbijgaan zonder Cobden, den vader van het Engelseh-Fransche handelstractaat, aan te vallen en zonder zich te verheugen over de protectionistische vergaderingen, die te Parijs en te Londen gehouden worden. Het baat niet of men hun voorhoudt dat een tractaat tusschen Engeland en Frankrijk aan Duitschland zijn uitvoer verzekertde verdedigers der Bis- marck-politiek hebben nergens oogen voor dan voor bet feit dat Duitschland niet alleen in protectionisme „doet." Daarin zien zij zeker eene kans om nog meer geld uit de tarieven te slaan Wanneer Frankrijk en Engeland het niet vóór den 8en November eens worden, zullen de gevolgen voor dan internationalen handel onbe rekenbaar zijn. Een algemeene tarieven-oorlog zal ontstaan. De Belgische regeering heeft reeds, evenals de Engeisohe, te Parijs over het nieuwe tarief geklaagd. De Duitsche heeft daar niet aan mede gedaan omdat zij zelve protectionistisch is maar de Duitsche nijverheid klaagt reeds hevig over sommige rechten, die niets anders zijn dan représaille-rechten. Wie verzekert ons dat prins Bismarck, wanneer hij geen voordeel meer kan trekken van een Engelsch-Fransch tractaat, op zijne beurt weder geen weerwraak zal willen nemen? Wij herhalen dat men te Weenen, te Berlijn en te Parijs op den verkeerden weg is. Men heeft den strijd gewild en men zal den oorlog hebben. „Wees voorzichtig, hebben de vrij handelaars tot prins Bismarck gezegd. Gij staat niet alleen in Europa; gij gaat u onaangename geschillen met het buitenland op den hals halen." Zij werden uitgelachen. Maar nu hebben de protectionisten reeds de Russische grens ten halve voor hun land zien sluiten; nu begint Frankrijk op zijne beurt verscheidene takken der Duitsche nijverheid met zijne tarieven te belasten en misschien gaat Engeland binnen kort denzelfden weg op. Als dat gebeurt zullen onze staathuishoudkun digen misschien gaan beweren dat een land door uitvoer niet rijker wordt. Die bewering zou over igens niet ongerijmder zijn dan deze, dat het brood niet duurder of lichter wordt door de rechten op de granen. Een anderen voorbode van den naderenden tarieven-oorlog vindt men in eene beschouwing van den Engelschen Economist. Deze maakt zich over het afbreken der onder handelingen niet bijster bezorgd. Het is waar, door de verhoogde invoerrechten zal de Engelsche invoer in Frankrijk belemmerd worden, maar Frankrijk heeft aan zooveel Engelsche goederen behoefte, dat de handel uit Engeland nog zeker zeer groot zal blijven. Een beperking van den handel tusschen beide landen zal het meest Frank rijk schaden, te eerder omdat het naar Engeland grootendeels weelde-artikelen uitvoert, waarvoor het niet zoo licht elders een markt vindt. Het wegvallen van het tractaat laat overigens Engeland de handen geheel vrij ten opzichte der rechten op de Fransche wijnen. Er is geen reden om die te verlagen, veeleer zou wellicht verhooging aan te bevelen zijn. Daartegenover zouden de rechten op Spaansche en Italiaansche wijnen ver laagd kunnen worden, aangezien die landen een neiging hebben getoond om by zulke concessies van Engelsche zijde ook aan den Engelschen handel door verlaging van rechten tegemoet te komen. Dan zou Engeland wellicht in den han del met Spanje en Italië winnen, wat het indien met Frankrijk verloor. Vllssingen, 23 Augustus. Gisteren heeft alhier de stemming plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad. Bij de opening der stembus, heden morgen, bleek de uitslag te zijn als volgt; Uitgebrachte stemmen 166, van onwaarde 4, geldige stemmen 162, volstrekte meerderheid 82. Hiervan verkregen de heerenF. Delvoije 82, A. Loois 51 en J. Willekens 9 stemmen, terwijl de overigen over verschillende personen verdeeld waren. De heer F. Delvoije is alzoo gekozen. Men meldt ons dat het uitgestelde concert der stafmuziek van het derde regiment infanterie uit Bergen op Zoom, bij gunstig weder, Vrijdag a. in het Schuttershof alhier zal plaats hebben. Vllsslngen, 23 Aug. Door den heer P. Kamermans alhier is eene overeenkomst gesloten om de op den 19 dezer bij Westkapelle gestrande Noorsche bark Prima van het strand te halen en te brengen in het droge dok alhier. Zierikzee, 22 Aug. Heden werd door den gemeenteraad voor de derde maal eene vergade ring gehouden, waarin, aangezien in de twee voorafgegane bijeenkomsten het volgens de wet vereischt aantal leden niet tegenwoordig geweest was, door de thans aanwezigen besloten moest worden over het in den oproepingsbrief vermelde onderwerp. Ook nu waren acht leden afwezig. Na onderzoek der geloofsbrieven van de in Juli herkozen raadsleden Mulock Houwer, Schneiders van Greiffenswerth, Moolenburgh, Van Kinschot en Zuurdeeg, werd tot hun toelating besloten en daarna de zitting door den voorzitter gesloten. Aardenburg, 22 Aug. Binnen enkele dagen zullen de programma's worden verspreid der feestviering, georganiseerd door de Mij t. b. v. ooft- en tuinbouw in 't Tcanton Oostburg en de mnzieksociëteit Aardenburgsche fanfaren tegen Zaterdag 24, Zondag 25 en Maandag 26 Sept. a. De tentoonstelling van tuinvruchten, ooft en bloemen, welke op die dagen alhier zal gehouden worden, zal des Zondags worden opgeluisterd door een festival waaraan door twaalf muziek- sociëteiten deel genomen en dat met een vuurwerk besloten zal worden. Het bestuur der tentoonstelling looft als prijzen uit 7 verguld zilveren en 28 zilveren gedenk penningen, benevens 50 getuigschriften. Aan ieder gezelschap dat aan het festival deelneemt, wordt door onze muzieksociëteit mede een zilveren gedenkpenning ter herinnering aangeboden. Zoowel van de tentoonstelling als van het festival zijn bij de secretarissen der verschillende maatschappijen uitvoerige programma's verkrijg baar. Oostburg, 22 Aug. Door den heer C. Ie Nobel, notaris en plaatsvervangend kantonrechter alhier, is een adres gericht aan den minister, teneinde te verzoeken het kantoor der registratie van Sluis naar hier over te plaatsen. De voor naamste ingezetenen hebben het adres mede onderteekend. Men hoopt op een gunstigen uitslag. Het alge meen belang zou er zeer door bevorderd worden. Schouwen—Duiveland, 21 Aug. Toen de regen inviel, was van de duinen tot aan de Zijpe een deel der velden wit om te oogsten, een ander deel gesneden en aan hoopen. Thans zijn beide zoo grauw als de lucht en kiemen de korrels in de aren. Ook bleven de schuren ledig, want om te zamelen liet de regen geen enkelen dag. Neen, wreeder zijn de verwachtingen van den landbouwer zelden teleurgesteld. Menige krakende wagen gevoelt zijn naderende instorting. Wel stijgen, als om het verlies te dekken, de prijzendoch dit zal nauwlijks duren tot aan den dag, waarop Amerika zijn Leviathans met koren afzendt. Als om de hoop niet geheel uit te dooven, werkten gisteren, na een regen van minstens tien dagen, de zon en de wind zoodanig samen dat in den namiddag de oogstwagens met bijenijver af- en aanreden om het droge te bergen, en voor velen viel het toen lichter te wenschen dat de zon een dag stilstond, dan de neigende avond schaduw blij te begroeten. Maar van daag (Zondag) is 't weer heelmaal mis en hangt het wolkgordijn druipend neer, als wilde het de teleurstelling voltooien en wenken naar een inkrimping van den graanbouw. Gelukkig kan ik dit tafereel met een enkel straaltje tintende hooibouw is vóór den regen naar wensch geëindigd en er wordt veel en voor hooge prijzen uitgevoerd. Nergens, zegt men, groeit er zulk lekker hooi als in Schouwen, getuige de telken jare toenemende vraag. Ik iaat de beslissing aan de koeien, die het moeten op- smullen en hoop dat ze het nog lang met „men'} eens zullen zijn. Rllland-SSath, 21 Augustus, De hoop, die de landman nog voor eenige weken koesterde op een tamelijken oogst, is thans in rook vervlogen. De regen in de laatste veertien dagen gevallen heeft duizenden guldens schade veroorzaakt. De tarwe staat ontkiemd in de schoven op het landj terwijl de gevallen aren, die anders door de arbeiders worden opgeraapt, wortels hebben ge schoten. Ook voor hen dus geen tarweoogst: Omtrent de aardappelen loopen tot nog toe gun stige berichten. De verslaggever van het Haagsche Dagblad by de wedrennen te Bnssum beschrijft aldus zijn terugreis naar Den Haag Over de heide, naar Laren, Hilversum en Bussum, gingen duizenden voetgangers. Daarna, nadat HH. MM. het terrein hadden verlaten, honderden rijtuigen in éen onafgebroken drie-en vierdubbele file. Maar vreeselijk voor hen, die naar huis moesten per spoor, was de terugtocht der tieu duizend naar de Halt Renbaan, waar alles door den hollen weg in de vlakte nêerdaalde en zich opeenpakte tot een dichte massa, al meer, steeds meer, langer dan een uur achtereen altgd door. De spoorwegmaatschappij zond nu en dan een treintje van zes of zeven wagens, een enkele maal eens een van een twintigtal. Nauwelyks was zulk een trein in het gezicht, of honderden snelden hem te gemoet, dwongen hem tot stilstaan, sprongen er onder 't rijden op, hingen aan de portieren, wierpen zich in de goederenwagens, pakten zich op elkaar met honderd en meer in een wagen, vochten om een half plaatsje, ja tracht ten zich te nestelen op den tender, op de loop planken, op de buffers, aan en op en achter de wagens, overal waar plaats scheen om een menseh te bergen met levensgevaar. Maar de wegge voerde troep had zich intussehen reeds weer aan gevuld en alweder stonden duizenden te wachten om een paar honderd plaatsen te veroveren. Daar komt de sneltrein. Plaats plaatsvan de rails1 Maar de wanhopige menigte is woedend van ongeduld; zg verlaat de rails niet en dwingt letterlijk den sneltrein, die niet stoppen mag, op te bonden en zich in een oogwenk vol te laden. En dat duurde van half vijf tot half negen ure Er zijn personen, waaronder iemand die o. a. eens zulk eeu massa in de volmaaktste orde van Versailles naar Parijs zag vervoeren, die zich verbaasden met ergernis over het feit, dat de maatsehappg, welke te 12 uren, op een paar hon derd na, precies wist hoeveel duizenden zy zon hebben weg te sleepen, niet beter had gezorgd voor een grooten voorraad materieel. Onder die geër- gerden was uw dienstw. dienaar, die zoo iets vau de anders zoo gverige H. IJ. S. M. niet gewoon was. Maar enkele uren later zou hij leeren, zich over zoo iets niet meer te ergeren. Per laatsten trein vertrekt hij van Amsterdam naar 's Hage zooals hij dacht. Eilacy, die trein was moede, doodmoê; onderweg gaan zijn lampen gedeeltelijk uit, en te Haarlem blgft hij staan. Tien minuten wachtentoen komt de order uitstappen En honderden passagiers moesten een goed heenkomen zoeken in hetgeen er aan 3e klasse nog open was in een anderen laatsten trein van Haarlem naar 's Hage. En terwijl men aldus personen, die voor le of 2e klasse hadden betaald, niet anders kon herbergen dan in de 3e wisselde de trein die ons te Haarlem had gebraoht doodbedaard; zijn lichten werden uitgebluscht en toen wij na drie kwartier vertraging op houten banken wegreden, bleven onze le en 2e klasse wagons rustig uitslapen te Haarlem. Zondags morgens vroeg arriveerden wy in dé residentie. Maar 't was prachtig weêr geweestdé

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1