Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kerknieuws. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 22 Augustus des morgen te 8 uren. NNO zw w NO N zzo w zw zw O w zzw O wzw wzw öf ander ros, alsof het een effect, neen 'n „stukje" was, dit alles vormde een hoogst vermakelijke en belangwekkende omgeving. Het weder, dat zich zoo ongunstig liet aanzien, was zeer verbeterd, zoodat ook de invloed van den vochtigen grond minder was dan men aan vankelijk vreesde. Een trissche, maar geenszins onaangename wind blies de heide droog, waar zich eene vroolijke dichte menigte allengs verzamelde. Te ongeveer twaalf uren kwam de koninklijke familie, en nam plaats in de voor haar gereed gemaakte keurige estrade. De koning en de koningin gebruikten onmiddel lijk na hunne aankomst een collation. De koningin, gekleed in een cmne-kleurig zijden kleed met hemelsblauw, zag er opgewekt en vroolijk uit. De koning was iu burger kleeding, en onderhield zich met verschillende leden der harddraverij, commissie, in 't bijzonder met den president Waffelbakker. De wedstrijd ving vervolgens aan. Deze te aanschouwen van de op de hoogte gelegen tribune was een verrassend schoon schouwspel, en de voorspelling dat de Bussummer heide ons Derby worden zal, was daar op aller lippen en verkrijgt inderdaad ook waarschijnlijkheid. De paarden der Berlijnsche heeren, die bij de harddraverijen zoo uitmuntend hebben geloopen, zijn van Rnssische afkomst. Ze zijn afstamme lingen van het gekruiste ras, dat prins Orloff in zijne stoeterijen heeft gekweekt uit Friesche meniën en Arabische hengsten. Bij den terugkeer naar Amsterdam improviseer den de reizigers boven op de spoorwegwaggons een imperiaal. Honderden keerden zoo huiswaarts, niettegenstaande de vertoogen der trein beambten en de pogingen der rijkspolitie. De lieden klau terden op de waggons en weken niet voordat ze te Amsterdam aankwamen. Ongelukken schijnen daarbij niet te zijn voorgevallen. notarissen. Op verzoek eervol ontslagen als notaris te Warmond J. de Crane. consuls. De heer D. Fabricius, benoemd tot consul te Cairo, is door de Turkscha regeering erkend. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn tot kweekelingen aan de rijkskweek school voor onderwijzers alhier benoemd: D. J. Hartog, te Scherpenisse, H. K. A. Michelsen, te Leiden, W. J. Laven, te Scherpenisse, M. van Weele, te Krabbendyke, A. Oprei, te Simonsbaven, H. J. Schoo, te Groede, P. J. A. Visser, te Koudekerke, K. Nieuwenhuyse, te Krabbendijke, A. J. P. Hollebrands, te Vlissingen, A. Ie Clercq, te Goes, A. Scheele, te Cadzand, C. van Schagen te Oost-Kapeiie, L. J. Steendijk, te Steenbergen, G. Beneker, te Hoedekenskerke, A. Heule, te Nieuwerkerk, K. Epema, te Idaard, M. M. Schip pers, teWissenkerke, J. P. Wetjen, te Middelburg, T. A. Stoker, te FraBeker, P. Pirée, te Sluis, J. F. Peeters, te Middelburg, en N. Schikker, te Noordgouwe. Benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Schiedam dr. W. A. Lehman de Lehnsfeid en tot tijdelijk lesraar W. J. M. van Stockum, litt. hum. cand. te 's Hage. Do luit. t/z. 2e kl. G. P, Posthuma, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. niets te doen geven, mr. Gray? Ik kan het onduidelijkste schrift gemakkelijk lezen, dat talent erfde ik van mijn besten vader, en ik copieer ving en duidelijk". Nu had ik eigenlijk niets te copieeren op 't oogenblik, maar er rees een visioen voor mij van het arme meisje, afgemat langs donkere trappen, in sombere kantoren tredend, koud en angstig, met dat, in dezen vorm, onmogelijk verhaal en ik besloot werk voor haar te zoeken, totdat ik ergens een vaste betrekking voor haar zou gevonden hebben. Daarom zei ik haastig, alsof hare hulp eene uitkomst voor mij was: „Indien gij zulk soort werk wilt aannemen kan ik u een paar maanden lang twee of drie uur daags gebruiken en moogt gij dadelijk beginnen." Hare oogen glinsterden van dankbaarheid. Ik verzocht haar hoed en mantel af te doen, zich aan den lessenaar van den chef neer te zetten en te beproeven de schier Chineesche letters van den beroemden auteur, waarmee ik mij den vorigen dag had afgetobd, te copieeren. Zij gehoorzaamde mij met kinderlijken eenvoud, en zat weldra gebogen over haar werk, met een blos van genoegen op de wangen, vlug en getrouw over te schrijven. Wat my betreft, het gezicht van dat kleine bandje, dat met zooveel gratie en gemakkelijkheid over 't papier vloog, en 't fijn besneden profiel erboven, deed mij zulke kluchtige vergissingen maken in het artikel waaraan ik bezig was, dat ik in de week na de uitgave, niet minder dan zeventien aanmerkingen daarover kreeg. De twee Of drie uren waren 9»». Zij toonde my met trots Aan de N. H. synode is door een harer leden een voorstel ingediend om in het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht een artikel op te nemen, waardoor ook een klager recht van hooger beroep verkrijgt, wanneer hij door eene vrijspraak in eersten aanleg zich in zijn recht verkort acht of zich verhinderd ziet, het werk te volbrengen, waartoe hij door de wet geroepen is. De beslis sing werd echter uitgesteld tot na de behandeling van art. 88 van het reglement op het godsdienst onder wgs. De commissie ter zake van de kerspelvorming heeft ter tafel gebracht het voorstel om in het synodaal reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten te bepalen, dat ook zoodanige gemeenten binnen de grenzen van eene bestaande kunnen worden opgericht door toekenning van een zelf standig büstaan aan leden, die verklaren, dit voor de bevrediging van hunne Christelijk-godsdienstige behoeften noodig te hebben. De commissie meent, dat aldus het doel der kerspelvorming op gemak- kelijkar wijze zal kunnen bereikt worden. De vergadering heeft besloten de concept bepalingen, ter zake door de commissie ingediend, in overwe ging te nemen. Zaterdag avond is eene zeer bejaarde juffrouw in de sloot bij het Armeniaanseh Schuitvlot alhier gevallen en door eenige daar aanwezige personen op het droge gebracht. Met een rijtuig werd zij naar hare woning ge voerd. De heer W. S. Burger Wzn., de oudste notaris en een der meest geachte ingezetenen van Rotterdam, die in verschillende betrekkingen aldaar werkzaam was, is op 64jarigen leeftijd overleden. Met de restauratie van het antieke stadhuis te Yenloo zal vanwege de gemeente, met onder steuning van het rijk, weldra aangevangen worden. Door eenige paters-redemptoristen van Bergen op Zoom is een ledig fabrieksgebouw te Dongen aangekocht voor eene inrichting van onderwijs. De overigen vertrekken naar Zwitserland en Noord- Amerika. Het stoomschip Conrad, kommandant Graadt van Roggen, liet ter reede van Batavia het anker vallen na een reis van Amsterdam van 37 dagen en 17 uren. De passagiers, die te Napels zijn ingescheept, hebben 25 dagen aan boord doorge bracht, terwijl de berichten uit Amsterdam slechts 28 dagen oud zijn. Dit is de vlugste reis die tot nu toe van Nederland naar Batavia gemaakt is. De derde stoomvaartlijn van Amsterdam op Java zal in de tweede helft van September haar eerste stoomschip in de vaart brengen, nl. de C. Fellingergevoerd door kapt. T. J. Aukes. Deze nieuwe onderneming, waarvan directeuren zijn de heeren H. W. Meijer, uit Amsterdam en A. F. Insinger, uit Haarlem, zal zich bepalen tot het vervoer van goederen. Van den trein die Vrijdag te 4.40 uit Haarlem naar Amsterdam vertrok, ontspoorde een der achterste wagens. De heer D. d. C., die door de angstkreten der reizigers op hnn toestand opmerkzaam was gemaakt, kroop, na een vruch- telooze poging om het portier te openen, door het raampje en wist langs de loopplank den machinist te bereiken. Het opmerkelijkste is, dat de machinist, die bij meer aandacht door het verhoogde stoomverbruik vermoedelijk wel iets van den tegenstand had kunnen bemerken, de daad van den heer D. d. C. aanvankelijk voor een aardigheid hield en slechts met moeite tot stoppen bewogen kon worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag te 3 uren ontstond brand in een huis aan de Boompjes te Rotterdam, bewoond door een bakker. In de bakkerij beneden begonnen, nam de brand snel toe, zoodat de bewoner en twee zijner kinderen, een meisje van 18 en een jongen van 16 jaren, zich niet konden redden. Alle drie kwamen om; hunne verkoolde lijken zijn Zondag ochtend gevon den. De bakker, door eene in zijn huis logeerende nicht gewaarschuwd wordende dat er brandlucht was, ontdekte spoedig den brand en haastte zich zijne kinderen te waarschuwen en zijn effecten trommel te redden. Alledrie schijnen echter door wat zy gedaan had, nam de betaling ervoor met een blos aan, zette haar hoed op, deed haar zo mer sjaal om, en trippelde heen, belovend den vol genden morgen terug te komen. De morgen vond haar tijdig aan haar werk, en zoo ging het dagen lang, tot eindelijk het manuscript bijna voltooid was en ik had nog geen andere betrekking voor mijne getrouwe kleine amanuensis kunnen vinden. Intusschen had het meisje mij hare droevige ge schiedenis verteld. Hare moeder stierf bij hare geboorte. Zij had nooit een eigenlijk thuis gehad, maar altijd in kosthuizen gewoond met haren vader, een schoolmeester die, toen hij een jaar geleden stierf, haar aan de barmhartigheid van de eenige bloedverwant, eene rijke tante, overgaf. Deze tante de Hemel vergeve 't haarwei gerde haar te ontvangen, zeggende dat zij voor hare eigen kinderen te zorgen had en niet wist waarom het meisje haren vader niet in zijne be trekking zou opvolgen. „Ik beproefde 't wel," zei Winona, „maar de kinderen gaven niet om mij. Minnie Minceitt wel, omdat zij van mij houdt. Ik ben in de kost bij mevrouw Minceitt en betaal een gedeelte van mijn kostgeld met het geven van onderwijs aan Minnie. Mevrouw Minceitt is niet onvriendelijk voor mij, maar toch niet zóo vriendelijk als toen papa leefde. En wijl papa placht te zeggen dat ik heel goede opstellen maakte, dacht ik of ik misschien verhalen voor tijdschriften zou kun nen schrijven. En ik kwam er toe mij het eerst tot u te wenden, omdat ik u laatst door een heer, een schrijver, zoo bijzonder hoorde prijzen. „Er is geen welwillender man in Amerika," zei hij- de vlammen ingesloten en gestikt te zijn, daar slechts aan een der lijken kleine brandwonden gevonden werden. Den effectentrommel vond men naast het lijk van den vader. Zijne vrouw en twee jongere kinderen waren te Neerbosch gelogeerd. Het huis is geheel uitgebrand; dank zij de windstilte heeft de brand geen gcooteren omvang bekomen. De brandweer was, zooals in den Zaterdag-kermisnacht te begrijpen is, eerst laat en zeer onvoltallig ter plaatse. Te Brussel zal in het begin der volgende maand eene tentoonstelling van katten plaats hebben. Aan het strand van Norderney zijn twee dames het slachtoffer harer onvoorzichtigheid geweest. Ondanks eene tot haar gerichte waar schuwing, gingen zij te ver in zee, waar ze in een draaikolk geraakten en verdronken. Het schip van dr. Fleischer, dat door water druk wordt bewogen, heeft een proeftocht gemaakt in de Oostzee en is te Kopenhagen binnengeloopen. Een hoofdofficier der Duitsche marine heeft de reis medegemaakt en schijnt het schip zeer gepre zen te hebben. Aan den bibliothecaris der nationale biblio theek te Parijs is een verzegeld koffertje ter hand gesteld, bevattende brieven van Alfred de Musset en George Sand, die niet vóór het jaar 1910 uit gegeven mogen worden. Ze zijn in eene brandkast gelegd, die reeds meer dergelijke verzamelingen bevat, o. a. de briefwisseling tusschen Napoleon III en mevrouw Cornu, welke in 1885 door prof. Renan uitgegeven zal worden. De sleutel dezer brandkast wordt door den bibliothecaris in per soon bewaard. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken van het instorten van het stieren-circus te Mar seille wordt voortgezet. Het blijkt dat de gemeentebonwmeester aan den maire bericht heeft dat de stellingen sterk genoeg waren, doch dat hijzelf ze niet onderzocht maar dit aan een ondergeschikt ambtenaar opgedragen heeft. De ondernemer acht zich door het rapport van den gemeentebouwmeester gerechtvaardigd en de tim merman verklaart dat hij den ondernemer ge waarschuwd heeft dat de stellingen niet meer dan 1200 personen konden dragen. Desniettemin waren er een veel grooter aantal in het circus toegelaten. De politiek is een gevaarlijk vak, dat weet men reeds lang, maar wij gelooven dat het voor beeld van iemand, wien de politiek zijn valies kostte, nieuw is. De heer De Douville-Maillefeu, eeir zeer geavanceerd Fransch kamerlid, zat dezer dagen iu den trein met een kiezer. Het is eigen lijk overbodig dit erbij te voegen, want het voorrecht van in den trein te zitten met een niet-kiezer is in Frankrijk moeilijk te bereiken. Het gesprek liep natuurlijk over politiek eu men werd zoo warm, dat de kiezer den afgevaardigde het scherpe woord toevoegde„Ge zijt een radi caal van karton!" En alsof dat niet genoeg was, pakte hij het koffertje van den heer De Donville en wierp dit het venster uit. Nu moge deze heer, als hij over 's lands belangen praat, een radikaal van karton zijn, zooals de kiezer beweerde, het is mogelijk, maar in den trein toonde hij zich een man van vleesch en bloed en sloeg hij den kiezer om de ooren dat het klapte. Ook deze was even rap met zijn vuisten als hij gisteren zeker met het stembiljet ia geweest, en hij sloeg terug. Zoo weid de reis tot het naaste station onder eene flinke bokspartij voortgezet. De poli tiek kostte beide heeren een paar blauwe oogen. Van 14 tot 21 Augustus 1881. Middelburg. Ondertrouwd'. O. Andersen, jm. 28 j. met D. H. de Kok, jd. 26 j. J. Koster, jm. 25 j. met A. Wisse, jd. 20 j. J. de Pagter, jm. 25 j. met T. Bootsgezel, jd. 20 j. Bevallen: J. Crucq, geb. van Son, z. C. Jon- gepier, geb. Flipse, d. J. P. W. Aeda, geb. Joosse, z. W. Ingelse, geb. Danielse, z. W. Simonse, geb. Melse, d. P. Andriessen, geb. Goedhart, d. S. M. Groenewegen, geb. Vos, d. L. R. Arense, geb. Huibregtsen, d. A. C. Roth, geb. Smidt, d. C. van der Klooster, geb. Slager d. (levenl.). OverledenW. A. Fiegen, z. 9 j. H. Eekman, wed6, van G. Fraanje, 76 j. J. Steenbakker, wed", van J. Meijer, 66 j. J. Gideonse, z. 3 m. Van 13 tot 20 Augustus 1881. Vlissingen. Gehuwd: G. J. Jobse, jm. 24 j. met D. S. Wi)lem3e, jd. 26 j. En toch ben ik drie dagen na elkaar aan uwe deur geweest vóór ik moed had aan te kloppen. En toen ik den vierden dag tikte, riept gij „binnen", op zulk een vreeselijk knorrigen toon, dat ik bijna weer hard was weggeloopen. En op een dier drie dagen, toen ik buiten stond, waart gij aan 't lachen en praten met eene schoone, jonge dame. Ik hoorde u en zag haar. Zjj had een prachtige struisveer op haar hoed." „En hoe is 't met uw verbaal afgeloopen, Wi nona?" vroeg ik. Ze was er, bij het begin onzer kennismaking, tegen geweest dat ik „miss Silver" of zelfs „miss Winona" zei, omdat ik zooveel ouder was dan zij. Ik was acht en twintig en zij tien jaren jonger. „Myn verhaal," met een muzikalen lach, „dat gij zóo hebt veranderd tot het bijna uw verhaal is geworden Ik zond het naar de Weekly Romance Portfolio en 't werd aangenomen dat mocht ook wel, want, dank zij u, het was waarlijk heel mooi. En zij zonden mij er een wissel voor, hier is hij," wijzend naar een lakenseh jakje dat naast mijn overjas hing. „En nu gij van het verhaal spreekt," ging ze voort, en hare oude verlegenheid kwam weer boven, „zou ik u graag laten zien, maar ik beu bang „Nonsens, Winona, gij zijt niet bang. Wat is 't?" „Een gedichtje van mij, als het dien naam verdient," en zij schoof over de lessenaar heen een papiertje naar mij toe. Ik deed het open en las een waarlijk allerliefst gedichtje dat ik evenwel, in weerwil van zijne Bevallen: J. Wouters, geb. van Duure, z. M. E. Beltroid, geb. de Reeper, d. A. E. Verhagen, geb. Boers, z. N. Gillissen, geb. Flissebaalje, d. E, Fruytier, geb. van Wolffelaar, d. L. C. Waalwijk, geb. Hendrikse, d8. (tweel.) (een levenl.) OverledenP. van der Burgb, d. 8 m. J. J. Meijer, man van J. van den Broeke, 71 j. P. J. Tabbernee, z. 19 d. J. H. Eggel, z. 11 m. M. P. Hanssen, z. 6 m. E. Polderman, d. 6 m. Goes. GehuwdA. de Wilde, wed', van C. Mange, 37 j. met S. van der Kemp, jd. 35 j. J. Raas, jm. 39 j. met C. Rijk, jd. 39 j. P. A. Hutkens, jm. 27 j. met A. J. de Poorter, jd. 27 j. Bevallen: M. de Buck, geb. den Herder, d. A. van Akeu, geb. Boer, d. G. Kok, geb. Kok, d. Ziebikzee. Gehuwd: G. Castelyns, jm. 30 j. met M. J. van den Bosch, jd. 22 j. BevallenJ. Berrevoets, geb. Kosten, d. A. M. C. Bongenaar, geb. Hein, z. K. J. van der Valk, geb. de Glopper, z. J. van der Werf, geb. van Dijke, z. A. Hage, geb. van den Houten, z. E. C. Heuseveldf; geb. Harthoorn, d. Overleden L. Koole, wed'. 84 j. W. van der Hucht, z. 10 j. J. de Looze, vrouw van J. Waale, 44 j. M. Kashoek, man van N. Pimmelaar, 81 j. W. C. Timmermans, d. 9 w. Wind- Toe Tem- NAMEN Ba- DER rom. stand E>era® PLAATSEN. ifwijk. richt. kracht lucht. tuur. Gels. Delfzijl. 3.2 Z 0 betr 4-13 Groningen. 3.0 0 0 betr. --13 Helder 2.1 2 z. bew. --14 Vlissingen. 2.0 2 z. bew. -15 Maastricht. 0.9 2 z.bew. -16 Sylt 1.6 stil 0 1. bew. --15 2.7 1 mist. --10 Valentia. 4.7 1 betr. --13 Hamburg 5.1 2 betr. -12 Swinemunde. 1.7 3 betr. --12 Leipzig 1.7 3 z. bew. --15 Carlsruhe 1.0 2 z. bew. --16 Grisnez 2.5 4 z. bew. --15 Parijs 1.4 1 bew. --14 St Mathieu 4.6 3 1. bew. --18 Biarritz Perpignan 6.8 4 betr. 10 Christiaansund 11.7 6 betr. --13 Stockholm. WNW 4 bew. --13 Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 nren: M. 2.3 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 20 Aug. 'sav. 11 u. 56 gr. 21 'b morg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 5 u. 59 gr. 's av. 11 u. 56 gr. 22 's morg. 8 u. 59 gr. 'amidd. 1 u. 68gr. 'sav. 5 u. 65 gr. F. Parijn. Particuliere depêche). Het ging leven dig toe bq de verkiezingen, doch zonder onlusten. V ooral in het 17e, 18e, 19e en 20e arrondissement werd zeer veel gestemd. In het eerste district van Belleville bad de heer Gambetta 200 stemmen meer dan zijn tegen stander; in het tweede district had hij slechts éene stem boven de bij eerste stemming vereischte volstrekte meerderheid. De bekendmaking dezer dubbele verkiezing werd met groot gejuich begroet. Ook de heer Clémenceau werd dubbel gekozen. Verder zijn al de republikeinsche leden te Parijs herkozen. Te Toulonse werd de minister Constans her kozen; in andere districten zyne ambtgenooten Ferry en Oochéry. Van 250 districten, waarvan de uitslag bekend is, verkozen 201 republikeinen en slechts 20 liefheid, even ongeschikt voor ons blad vond als het verhaal was geweest. Nadat ik 't gelezen had, zat ik schijnbaar verdiept iu gedachten, overtuigd dat Winona nu en dan, van onder hare lange wimpers, ter sluiks naar my keekmaar werkelijk dacht ik weer, zooals ik reeds honderdmaal had gedaanwat moet er toch van dit arme, mooie, oprechte, onschuldige meisje worden, als zij alleen haar strijd met de wereld moet strijden?" „Hemelriep ik hardop uit, „'t is te erg „Is het zóo erg vroeg zij angstig. „Ik sprak niet van uw versje, Winona. Dat is waarlijk heel goed," „En wilt gij het plaatsen?" Ik beantwoordde de vraag met eene andere. Eensklaps was ik tot zekerheid gekomen. Winona, wilt ge een Valentine voor my schrij ven? Ik heb nooit versjes kunnen maken." „Met genoegen," hare stem beefde een weinig. „Is 't voor de struisveer -— ik bedoel de mooie jonge dame met de struisveer „Wel mogelyk. Neem een velletje papier en schryf in proza wat ge op rijm moet brengen. Zeg haar dat, toen ik haar 't eerst zag, mijn hart haar tot zyne koningin verkoosdat zy sinds dien schoonen, gelukkigen dag geen oogenblik uit mijne gedachten is geweest; dat ik haar met de oprechtste liefde bemin, en er naar verlang haar te hooren zeggen, dat zy mij liefheeft." Ik zag haar onder het schrijven bleeker en bleeker worden en toen zij klaar was, bracht zy de handen halverwege naar haar bedroefd gezichtje, maar wist zich te beheerschen en liet ze weer zakken.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2